Nummer 73. Zondag 15 September 1901. 24e Jaargang. Tweede !31ad. Zuid-Affikaansche-Oorlog BUITENLAND. Duitschlaud. BINNENLAND. Spanje. Amerika. UITVOERINGEN. u. sec le II. J. Schoemans 10. 32. 6 2e R. J. Schoemans 10. 32. 6 3 e P. R. Schoemans 10. 33. 55 4e P. 11. Schoemans 10. 33. 55 5e R. J. Schoemans 11. 12. 25 U 4 KAATSHEUVEL. Matinée-Musicalete geven door liet Mu ziekgezelschap #Euphonia" op Maandag 16 September 1901, in de zaal der Sociëteit yEuphouia," Aanvang 10 uur precies. (Zie Programma's.) Soirëe-Musicale en Toonsel-voorstelling te geveii door het Muziekgezelschap «Euphonia" op Dinsdag 17 September 1901, in de zaal der Sociëteit//Euphonia". Aanvang 7l/a uur. (Zie Programma's.) LOONOPZAND. Matinee te geven door de Liedertafel „Echo der Duinen" op Zondag 15 Septem ber 1901, in de zaal bij den heer Th. Pijnenburg. Aanvang half twaalf. (Zie Programma's.) Matinee op Maandag 16 September 1901, 's morgens ten 10 ure; in de zaal der Sophia's vereeniging bij den heer E. I. van Hoorn. (Zie Programma's.) Matinee te geven door de Liedertafel z/Echo der Duinen", op Dinsdag 17 Sep tember 1901, met medewerking van den heer A. Knibbeler, humorist te Tilburg, in de zaal van den lieer Th. Pijnenburg. Aanvang 10 uur. (Zie Programma's.) seinen als het hun zaak in een gunstig licht kan plaatsen en den toestand der Boeren als hopeloos voorstellen, de manier van doen, die Engelsclie telegrammen een even spreekwoordelijke reputatie van leugenach tigheid heeft bezorgd als den historischen kiezentrekker. Ten slotte brengen we even in herinne ring, dat Kitchener den 1 Oden geseind heeft dat Methuen met de la Lliy en van Ton der op 6 en op 8 September in Groot- Marico had gevochten. De Boeren ver liezen heetten toen 6 den eersten dag en 12 den tweeden. Dat telegram eindigde: Methuen maakte 41 gevangenen en ver meesterde wagens en voorraad". Moet misschien het telegram uit Mafeking een verbeterde editie van Kitchener's officieele bericht voorstellen MAFEKING, 11 September. Methuen heeft een ernstig gevecht gehad met de la Rey's macht nabij Zeerust op 5 dezer. Na vele uren hevig vechteus trokken de Boeren terug met verlies van 20 gesneuvelden, waar onder generaal Lemmer en veldkornet Jou— bert, 18 gewonden en 44 gevangenen. Drie honderd wagens, 15000 runderen en 60.000 schapen zijn buitgemaakt. De Engelsche verliezen waren 15 gesneuveld en 30 gewond. De N. R. Ct. schrijft naar aanleiding van bovenstaand telegram Onder onze telegrammen staat een bericht uit Mafeking, dat melding maakt van een verwoed gevecht tusschen de la Rey en Methuen bij Zeerust. Het telegram maakt alles behalve den indruk van een juist beeld van het gebeurde te geven. Om te begin nen zal men goed doen de opgave der Boerenverliezen te scheiden van den be haalden buit. Het is van algeineene be kendheid, dat de la Rey, evenmin als de andere commando's, nog langer een grooten wagentrein bezit, maar in elk geval sleept hij geen 15,000 runderen en 60,000 schapen mede, wat zelfs een jingo wel begrijpen kan bij eenige inspanning zijner op het punt van Zuid-Afrika ziekelijke hersenen. Het waarschijnlijkst is, dat Methuen op zijn laatsten schoonmaaktocht nog wat wagens, een paar honderd runderen en een paar duizend schapen heeft vermeesterd (De öpgegeven getallen zijn natuurlijk te dwaas om ze verder aandacht te schenken 300 wagens, 15,000 runderen en 60,000 schapen in een verwoeste en ontelbare malen //ge veegde" landstreek Terwijl hij nu poogde dien buit in veiligheid te brengen, heeft de la Rey hem aangevallen. Niet onmoge lijk is nog, dat ook de 44 gevangenen bij het tweede deel van het telegram be- hooren en hier cn daar opgetilde oude mannen, vrouwen en kinderen zijn en dus met het gevecht niet te. maken hebben. De grootste merkwaardigheid uit het geheele bericht is echter wel, dat generaal Lemmer hier voor de tweede maal gesneu veld is. Want Lemmer was al dood volgens Kitchenei's eigen opgave op 13 December //Generaal Lemmer is bij Lichtenburg ge sneuveld*, waarop een Reuter-telegram vau 16 December volgde met de mededeeling, dat Methuen Lemmer's overlijden bevestigde. In ons 1ste Blad A van 19 December hebben wij toen een woord aan Lemmers nagedachtenis gewijd en er bestaat geen reden om aan te nemen dat dit destijds te voorbarig is geweeest. Want nooit hebben de oorlogstelegrammen of eenig ander bericht sedert meer Lemmer's naam genoemd, wat bij een kranig generaal, als hij was, zeker herhaaldelijk het geval zoude zijn geweest, ware hij nog in leven. Herinneren wij ons wel dan heeft dr. Bierens de Haan Lemmer's dood bovendien ook nog bevestigd. Kortom, het is weer een van die berichten, die be wijzen hoe de Eogelschen er maar op los De "N. Ct.„ schrijft In hun pogen om de in den hooimijt ge worpen vonken uit te blazen, wakkeren de Britten den brand aan. Hij slaat uit de Republieken naar de Kaapkolonie over. Zoo krijgt de Engelsche Regeering bij het einde van den tweeden winterveldiocht met een werkelijke Afrikaansche federatie te doen. Het was in de laatste jaren haar plan om er een te slichten zelfs al moest daar ge weid toe gebruikt worden. Een zonderling middel iuderdaad en van de uilkomst waarvan men zich niet veel goeds kon voorstellen. Nu komt de federatie werkelijk tot stand niet door dwang al is het ook onder drang. Buiten haar echter en tegen haar. Aldus is de toestand, nu de tweede win ter— campagne van den oorlog eindigt. Het tooneel van den strijd wordt van ver woeste streken naar nog niet verwoeste over gebracht. Er is nog niet genoeg geleden. Nog andere moeten hunne lippen aan den lijdenskelk zetten. Daar is niets aan te doen. Het is noodig. De Kaapkolonisten schijnen dit le be seften zij stemmen er in toe zich te onder werpen aan de wet onverbiddelijker dan de krijgswet, die hen dreigt welke zegt, dat iets goeds of schoons niet zonder moeite of smart tot stand komt. Zij willen de kans aanvaarden, welke zulk een besluit voor hen als individuen mede brengt dat sommigen die veel hebben ver duurd, dat goede en schooue ook zullen zien en genieten. Dat velen van de vruchten zullen plukken, zonder er zelfs voor te hebben geaibeid; maar dat anderen enkel smarten zullen proe ven niets clan bitterheid. Een rustig bestaan, voorspoed, huiselijk geluk, gezonden, aangenamen arbeid, vele vrienden, goede verstandhouding tot de buren en de overheid, die, zoo stelden wij ons voor, hadden of kenden de Kaap- kolonisten. Het waren de dingen, waar de mensch het liefst naar streeft, waar hij zijn leven lang hard voor werkt, waar velen der bes tten cn der wijsten zich voor inspannen, om hei anderen deelachtig te doen worden. Symbolisch schier zijn ze voor geluk op aarde. Welken nu moet de gemoedstoestand we zen van den man, die dit alles op de waag stelt niet om persoonlijke doeleinden, .maar ten bate der gemeenschap; van een gemeen- schap zelfs, die formeel de ziine niet is, maar waarmede hij zich door zedelijke ban den vereenigd acht. Aan een kalm, veilig leven gewoon, zelf wat sceptisch geworden, kuuneu wij ons een gemoedstoestand waaruit zulke daden ge boren worden, nauwelijks voorstellen. Wij vinden, dat zorgen voor huis eu gezin voor de goede opvoeding der kinderen, hoofdzaak is. Kwesties van vlag of regeerings- vorm of stamverwantschap, zijn interessant, doch niet waard er anders dan wat woorden of hoogstens wat geld aan te besteden. Toch zien wij die dingen gebeuren eerst in den Vrijstaat, daarna in de Kaap-kolonie. De oorlog brengt verrassing mede. Zelf is hij afschuwelijk, schandelijk, niet te rechtvaardigen en het is godslaster lijk er vergoelijkend over te spreken gelijk Engelsche bisschoppen deden en ridicuul hem een "onvermengde zegening" te noemen, gelijk een Britsch minister, zoou van den Premier, het deed. Maar, gelijk rampen doen, helpt hij het conventioneel kleed van den mensch af schudden, eu naast niet vermoede deugden, ontdekt. Wanneer menschen gestemd zijn als thans de Kapenaars, dan kan men alles met hen doen. Bearbeid, gerangschikt door groote bouw meesters, vormen zijde materialen, waarmede Staten gesticht worden, de monumenten, welke de wereld sieren. De czaar eu de keizer bij Dantzig Voor de enkele weinige uitverkorenen mo ge het maritieme schouwspel ter reede van Dantzig uiterst indrukwekkend zijn en de intimiteiten tusschen czaar Nicolaas en kei zer Wilhelm moge hen stemmen tot blijd schap en geestdrift de massa, die ge meend had ook iets te zien te krijgen, wordt deerlijk teleurgesteldalles geschiedt heel in geheim, onder het zorgzame oog der politie, die de lui op een eerbiedigen afstand houdt, zoo eerbiedig dat zij gten sikkepitje te zien krijgen Dus moet afgegaan worden op de min of meer officieuse mededeelingen van heel enkele bevoorrechteu en die maken gewag van louter vormelijkheden hoera's van de wederzijdsche matrozen (driemaal als naar gebruik aangeheven) cn de volksliederen, uitgevoerd door de muziekkorpsen over en weer, op het moment dat de „Hohcnzollern" met Wilhelm If en de »S'andaii" met Ni colaas II langs zij kwamen, wat in de Daut- ziger Bocht gebeurde, gistereu in den voor middag, kort na tienen. Dadelijk begaf de czaar zich met een heel gevolg, onder wie de minister van buiten— landsche zaken, graaf Lamsdorf, aan boord van de »Hohenzollern", op de valreep van welk schip de vorsten elkander begroetten en hartelijk omarmden. Dan inspecteerden ze de cere compagnie, begroetten daarna den inmiddels aangekomen grootvorst Alexis, en begaven zich vervolgens met hun beiden op het promenadedek, waar zij tot het ontbijt in een levendig gesprek bleven. Tegen halfvier kwamen de schepen in 't zicht te Hela: de »HohenzoIlern" met de beide keizerlijke standaards in top, de Rus sische schepen met de Duitsche vlag en daar kwam het weer tot een geschiet en hoera-geroep van geweld, voor welke occa sie de czaar zich verkleed had als Duitsch admiraal en de keizer als Russisch dito voor de wederzijdsche soldaten op eenigen afstand een lastig geval, te eer daar beiden naast elkaar op de brug der „Hohenzollern stooden. De eigenlijke revue over de Duitsche es kaders duurde een half uur ongeveer en na een begroeting van de admiraals en com mandanten door den czaar, die danig in zijn nopjes scheen en zijn collega Wilhelm de hand schudde, bracht de czaar een bezoek aan vier Duitsche schepen. Het lunch aan boord van de „Hohenzol lern" was zeer opgewekt. De czaar zat lusscheii den keizer en den rijkskanselier, tegenover hem Lamsdorf. Hunne Majesteiten klonken met elkaar, waarop de czaar den rijkskanselier en de andere hofdignitarissen toedrouk, terwijl de keizer met grootvorst Alexis een glas ledigde en vervolgens Lamsdorf en de andere Russische heeren toedronk. Tegen halfvijf kwam de .Hohenzollern" te Dantzig in 't zicht en toen was de Keizer getooid met het lint vau de Andreasorde, de czaar met dat van den Zwarten Adelaar, terwijl zij zich druk onderhielden tijdens het geschiet eu geblaas en hoerageroep, in deze nagevolgd door de heeren Bülow en Lams dorf, nauwelijks oogen hebbend voor het schouwspel links en rechts oorlogsschepen allerwegen, die heden zullen manoeuvreeren in de Bocht, ouder leiding van keizer Wil helm. Donderdagmorgen ooi 8 uur voerde het eskader een groote manoeuvre uit, in den roim van een aanval op de kust van de Dantziger Bocht, welke verdedigd werd door de strandbatterijen en de kunstdivisie. De keizer en de czaar waren er getuige van aan boord van het slagschip „Kaiser Wilhelm II. De regeering eischt van Marocco, behalve de bevrijding der geroofde kinderen, 30.000 duro's schadeloosstelling en daar de sultan bij de passieve houding volhardt, zal reeds Zaterdag de „Numancia", ter ondersteuning van den eisch, naar de Maroccaansche kust vertrekken. De verlenging van het ultimatum tot twee maaoden staat in verband met de eigenaar dige legerorganisatie in Marokko. Nadruk kelijk wordt betoogd, dat, iudien er geen volkomen genoegdoening wordt verschaft, overgegaan zal worden tot geweld, door de beschieting der kuststeden en de landing van troepen tot bestraffing van de Kabyleu. Dr. Mynter heeft Donderdagavond, uit de kamer vau den President komende, het vol gende verteld De President is gewasschei), heeft voedsel ingenomen en is nu verbed. Hij gaat steeds vooruit. Dr. Wasdin zei gisterenochtend dat het microscopisch on derzoek vau eenige droppels bloed, uit de oorlel genomen, het volgende had aange toond Het aantal witte bloedlichaampjes is Dagenoeg normaal, dat van de roode eenigs zins beneden de gewone verhouding, tenge volge van de onvoldoende voeding na de operatie. De doktoren zijn nu overtuigd dat er geen spoor van bloedvergiftiging, perito nitis of ontsteking bestaat. WAALWIJK, 14 Sept. 1901. Benoeming'. B'j koninklijk besluit is benoemd tot Bur gemeester der gemeente Nieuwkuik, c a. de heer P. J. van den Broek, tot dusverre Secretaris dier gemeente. Van harte feliciteeren wij Z.Edel-Achtb. met zijne schoone gemeente, terwijl wij Nieuw kuik gelukwenschen met zijn nieuwen bur gervader wij zijn er van overtuigd, dat de keuze van IJ. .VI. eene uitstekende zal blijken voor du welvaart en bloei der gemeente Nieuwkuik. Loting Nat Militie. De loting voor de nationale militie zal te Waalwijk plaats hebben op Dinsdag 29 Oc tober a.s. ten 11 uur voor de gemeenten Waalwijk, Baardwijk, Besoije.n en Capelie. Het voorbereidend militair onderricht wordt dezen winter wederom in onze ge meente gegeven. Er wordt aan deelgenomen door jongelin gen uit Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. Harmonie ,/I'Espéranee". Naar wij met zekerheid kunueu meedee- leu, heeft de heer Jud. Timmermans van Turenhout zijn ontslag genomen als presi dent der Harmonie l'Espérance. Velen zullen met ons het besluit van den heer J. Timmermans betreuren, om de zeer verdienstelijke wijze, waarop hij zoo vele jaren deze gewichtige en somtijds niet ge makkelijke taak op zich heeft genomen. Moge hij een waardig opvolger vinden onder wiens bestuur de harmonie zich steeds zal blijven beijveren en in bloei zal toenemen. Wedvlucht. De postduivenvereniging //de Postduif" alhier, hield Zondag 8 September eene wed vlucht met jonge duiven van uit Zwolle, alwaar de duiven door de welwillende zorgen van den Heer Stationschef in vrijheid weiden gesfeld ten 8 uur 7 minuten. De prijzen werden behaald als volgt in. Een eereprijs uitgeloofd voor de eerste, twee getoonde duiven, werd behaald door R. J. Schoemans. Zigeuners. Deze streken worden tegenwoordig nog al eens bezocht door Zigeuners. Woensdagmiddag zette zich een troep in den Baard wij kschen overlaat neer. Nadat ze hunne paarden, die een drietal huiswagens te trekken hadden, hadden uit gespannen, legden ze een vuur aan en kookten daarop hun eten en drinken. Natuurlijk lokte dit alles een massa volk, De politie, die van het geval in kennis werd gesteld, bevond zich spoedig ter plaat se en wist den vreemden gasten te bedui den, dat ze verder moesten gaan. Al gauw- spanden ze in, borgen hun maal in de wa gens, stapten in en begeleid door de poli tie en eene nieuwsgierige menigte ging het voort in de richting Waalwijk-Bezooien. Maar ook in Waalwijk was men niet op hun bezoek gesteld en alzoo werden zij onder de hoede der politie spoedig over de grenzen van Waal wij k's gebied gebracht. Arbitrage. Door dr. Leyds, gezant en de verdere ge volmachtigden der Zuid-Afrikaansche Repu bliek en van den Oranje-Vrijstaat, is aan het Hof van Arbitrage een met redenen omkleed verzoek gericht, om scheidsrechter lijke uitspraak in de Zuid-Afrikaansche kwestie. Tevens protesteeren zij tegen de schandelijke wijze van oorlogvoeren der Engelschen. Alg. Ned. Bond van ludustrieelen en Handelslieden. Bovengenoemde bond zal op Maandag 16 September a. s. eene Algemeene Vergadering houden in de zaal van het Haagsche Koffie huis, Plein Vrcdeburgte Utrecht: Aanvang elf v. m. De agenda bevat zeer belangrijke punten van blijft met van behandeling. Het bestuur noodigt dan ook alle industrieelen en han delslieden, die nog geen lid zijn, uit, deze vergadering te willen bijwonen. Kon. Bezoek. H. M. de Koningin, de Koningin-Moeder en Prins Hendrik hebben een bezoek ge bracht aan de landbouwschool te YVageningen, met tentoonstelling. Maandagavond vertrekt het Kon. paar naar 's Hage. Opening der Kamers Dinsdag a. s. Men schrijft uit Apeldoorn aan de N. Arnh. Ct. Het bericht in de buitenland<»che bladen omtrent het bezoek van Prins Hendrik aan Duitschland, waar Z. K. H. ter jacht uit— genoodigd zou zijn, vindt in de hofkringen alhier geen tegenspraak. Naar ik van welingelichte zijde verneem, zal H. M. de Koningin-Moeder gedurende de afwezigheid van den Prins op het Loo komen logeeren. De Prins begeeft zich geregeld ieder en morgen op jachteen dezer dagen werd de tocht door de bosschen reeds om 4 uur aangevangen. II. M. de Koningin ziet men, in tegen - stelling met vorige zomers, weinig meer in Apeldoorn of omgeving. De wandelingen of rijtoeren worden meestal op eigen domein ondernomen. Dc oorzaak hiervan ligt, se dert het korte bezoek van dr. Van Tienho ven ten Paleize, voor de bevolking van Apeldoorn echter niet meer in het duister. Zonderlinge vangst. Te Drunen was een koe bezig in de //spoorsloot„ haar dorst te lesschen, toen het dier plotseling achteruit sprong. Een oogenblik later lag een groote snoek in het zand te dartelen. De roofvisch had namelijk in het water de onderlip van het rund vast gegrepen, en werd op deze zonderlinge wijze op het droge gebracht. Voor den koeherder was deze vangst een onverwacht buiteukansje Noordbrnbuiitschc Landbouw Maatschappij. Heden werd teZevenbergen onder lei Jig van haren nieuwen voorzitter, den heer C. J. v. Poppel, de openbare vergadering gehouden van de Noordbrabrantsche Maatschappij van landbouw. De vergadering was druk bezocht, waar schijnlijk ook ten gevolge van de tentoon stelling van paarden en landbouwwerktuigen, die gelijktijdig door de afdeeling aldaar werd gehouden en waaraan een concours hippique en verschillende wedstrijden waren verbonden. Tot onder-voorzit ler der maatschappij werd verkozen de heer B. Snoek te Alrn- kerk en tot lid van het dag. bestuur de heer W. Travaglino, te Dongen. De rekening en begrooting werden goed gekeurd en besloten zich voor het volgende jaar weder met een aanvraag om subsidie te wenden tot de Provinciale Staten, hoewel thans geweigerd was, en daarbij tevens door overlegging van stukken aan deze vergade ring duidelijk te maken, dat van de zijde der maatschappij alles was in het werk ge steld om te voldoen aan de door Prov. Staten bij toekenning van subsidie gestelde voorwaarde, namelijk samenwerking met den Boerenbond. Eenig antwoord van deze vereeniging op het laatste schrijven der maatschappij was nog niet ontvangenindien het omstreeks het midden der volgende maand nog niet mocht zijn ingekomen, dan zou de maat schappij, zoo werd besloten, dit als een weigering vau den bond beschouwen. Ungelukkeu. Vrijdagmorgen 5 uur is in de Willems vaart te Zwolle de schipper E. K. overboord gevallen en verdronken. Te Oud-Vos8eraeer is een vieijarig knaapje in een drinkput gevallen en "ver dronken. Bij dokter B. te Princcnhage kwam Vrij dag de barbier v. S. om hem te scheren en tevens poeders voor zijn zoontje mee tc nemen. De arts gaf hem de poeders niet, maar zeide, dat v. S. ze maar moest nemen. Ongelukkig nam v. S. een verkeerd doosje, dat morphine bevatte. De barbier liet het doosje door een jongen naar zijn huis brengen en zijn vrouw gaf er het kind dadelijk een hoeveelheid van in, waarop het jongentje in diepen slaap viel. Toen de dokter zijn vergissing bemerkte, ging hij snel per rijwiel naar de woning van v. 8., inaar hij kwam reeds te laathet knaapje was overleden. De moord te Helder. Tiet voorspel van het afschuwelijke drama, dat Zaterdagavond te Helder heeft plaats gehad en waarhij de dienstbode Johanna de Luchter op de laaghartigste wijze is ver moord geworden door den korporaal der mariniers W. Pieffers, is afgespeeld ten huize van een geachte familie aan de Heeren gracht te Amsterdam. Johanna was uit Noord-Brabant afkom- eei

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5