Nummer 77. Zondag 29 September 1901. 24e Jaargang. Tweede Blad. Zuid-Affikaansche-Dorlog, Bekendmaking. BINNENLAND. WAARSCHUWING Het ongeluk te Valkenberg. mimn I De Echo van tegsn het lokken van N ED ER L A NDSC' HE WERKLIEDEN naar Düitschland. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk waar schuwt tegen de berichten in de Nieuwsbladen of daartoe uitgezonden agenten, die 9om« met ver strekking van reisgeld voor de heenreis, ten be hoeve van industriëele ondernemingen, Nederland- sche werklieden naar üuitschland lokken. Bij hunne aankomst te dier plaatse toch is herhaal delijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. liet is daarom geraden, dat die werklieden, alvo rens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, óf zelf óf door tusschenkoraat van den Burgemeester hunner woonplaats, zich tot den Nederlandschen Consul in de 3treek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loor.en en de huurprijzen der wo ningen aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote TELEURSTELLING en SCHADE. Voor belanghebbenden ligt voorts ter Secretarie der Gemeente ter inzage, een schrijven van den Nederlandschen Consul te RUHRORT, dd. 23 April 1897, betreffende de vestiging van Neoer- landsehe onderdanen in diens ressort. Daaruit blijkt o.a. dat zij die naar het Konink rijk Pruisen arbeid gaan zoeken, zich vóór hun vertrek daarheen van een nationaliteitsbewijs hebben te voorzien, hetwelk aan onverraogenden gratis afgegeven wordt; tevens met het noodige reisgeld voor de heen- en terugreis, aangezien door de Nederlandsche Consultaten niet anders dan in teer bijzondere gevallen geld voor de terugreis gegeven wordt. Slechts gezonde werklieden in den ouderdom van 16—40 jaren worden aangenomen. Algekondigd en aangeplakt te Waalwijk den 25 Sept. 1901. De Burgemees'er, K. DE VAN DER SCHüEREN. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk Gezien de aanschrijving van Heeren Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant van 26 dezer, G No 42, maken bekend lo. dat de in dit najaar te houden gewone Rijks keuringen van tot dekking bestemde heng sten van ten minste 2'/ï jaar oud, voor zoo veel deze Provincie betreft, zijn vastgesteld 2$ October e. k. te 's Herlogeobosch. 23 r Eindhoven. 24 r Bergen op Zoom. 25 r Zevenbergen. 20. dat de aangifte van de ter keuring aan te bieden dieren moet geschieden uiterlijk vóór 10 October e. k. schriftelijk onderteekend en vrachtvrij aan den heer L. Max, secretaris- penningmeester der Provinciale Kegelings- commis8ie te 'a Hertogenbosch, met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bizondere kenteakenen van den hengst, beneveDS, zoo deze in een stamboek is ingeschreven, stam boek en slamboeknummer. c. zoo mogelijk, afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als van moederszijde en naam en woonplaats van den fokker. 3o. dat inschrijvingbiljetten voor de keuringen, op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvrage aan eigenaren en houderB van hengsten door den secretaris-penningmeester der Regelingscommissie, hiervoor onder 2o. genoemd, verstrekt zullen worden. Waalwijk 28 Sept. 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. K. DE VAN DER SCH HEREN' De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT i De militaire briefschiijver van de West- minster Gazette deelt van ganscher harte de onaangename gevolgtrekkingen, waartoe de jongste nederlagen der Engelschen hij noemt ze ruiterlijk nedetlagen velen in Engeland hebben gebracht. De bizonder- heden dezer gevechten zijn tot dusver nog zeer mager geweest, maar het blijkt intusschen duidelijk genoeg uit wat bekend is, dat of gebrek aan behoorlijke vei kenning of gemis aan bekwaamheid daartoe de hoofdoorzaak van een ramp is tenminste in twee gevalleu is geweest. Maar ook is het een moeilijke keus met welke troepen de Boeren te ver volgen kleine colonnes staan voortdurend aan eeu verrassing door een overmacht der uiterst bewegelijke Boeren blootvermeer dert men echter zulke colonnes aanzienlijk dan lijdt hunne onmisbare bewegelijkheid daar weder te zeer onder. Het is een kiezen, tusschen twee kwaden. Bovendien maken de Engelscheu een groote fout door maar al te gaarne te gelooveu wat zij gaarne willen hoorende ongegronde geruchten over demoralisatie der Boeren, hun gebrek aan munitie, waarvan voor deD slag bij Spionkop al werd gesproken eu de oneenig- heid tusschen Transvalers en Vrijstaters, waarvan men ten tijde van den slag bij de Modderrivier al bemoedigende verhalen kreegMaar de ondervinding schijut Enge land geen wijsheid te leeren. De oorlog zal vervolgt deze militaire medewerker van de W. G. niet over zijn voor wij de hand gelegd hebben op Botha de Wet en een zoo groot mogelijk aantal commandanten van lagereu rang. De bur gers mogen hartelijk genoeg hebben van den oorlog, zij kunnen het moeilijk meer hebben dan de Engelschen. De Boeren vechten echter door in de hoop op internationale verwikkelingen en andere mogelijkheden, en Engeland kan door het zenden van meer troepen en meer paarden slechts een eind maken aan den strijd. Enkele aanvallen van misplaatste energie, zooals bij de uit zending der laatste bezending yeomanry, wor den gevolgd door heele tusschenpoc.zen van werkeloosheid. Er is te veel op proclamaties vertrouwd en te min op kracht. De gebeurtenissen der laa'ste dagen zijn ten slotte niet geschikt de Boeren tot andere gedachten te brengen. De moreele uitwerking daarvan toch zal bij den huidigeu stand van zaken zeer ern stig zijn. Ten eerste kan men zich in Engeland nu voorgoed het denkbeeld uit het hoofd zetten, dat de Boereu diingend behoefte aan munitie hebben en dat hun operaties slechts sporadische uitbarstingen van heftigheid, zonder eenig plan, zijn. Het is duidelijk, dat de jongste roerigheid in de Kaapkolonie ten doel had de aandacht der Engelschen van de bewegingen langs de Natalsche grens af te leiden bewegingen, die niet beraamd zouden worden door een aanvoerder die gebrek aan munitie heeft. Er zijn buitendien den laatste» lijd inciden ten geweest., die er ook al op wijzen, dat de Boeren geen gebrek aan munitie hebben. Op den trein, in welken kolonel Vandeleur sneuvelde, was ammunitie, en ofschoon de Boeren alle lijd hadden, lieten ze die on aangeroerd. Zoo is de zedelijke uitwerking no 1, dat wij, rekening houdende met deze zekerheid on trent de munitie, ons behoor lijk op een revanche moeten voorbereiden, ten einde nieuwe tegenspoeden te voor komen en wii aldus den vijand lijd geven om op adem te komen. Ten tweede zal het verhaal van onze tegenslagen bij zijn ronde door de Boereucommando's wel niet in om vang verminderen farna crescit eundo en de deloyale elementen in Zuid—Afrika niet weinig aanmoedigen, waarschijnlijk ge volgd door een nieuwen toevoer van recruten aan de Boerengeledei en. Zedelijk effect no zal ziju buitensporige behoedzaamheid bij onze bevelhebbers, die niet gaarne risico meer zullen loopen. Maar de geschiedenis leert dat militaire operaties, bij welke de aanvoerders niets durven te wagen, zeldeu tot een belangrijk succes leiden. En zoo zal, alles te zanten genomen, het resultaat van de jongste gebeurtenissen zijn, dat nog weer een paar maanden worden toegevoegd aan eeo oorlog, die toch al te veel te lang duurt. De Daily News protesteert krachtig tegen het invoeren van den ^oorlog door ver banning", begonnen tegenover tien Boeren- officieren die na den 15en dezer gevangen genomen te zijn, en op grond van Kit chener's jongste proclamatie. De domste zou toch moeten begrijpen, zegt het blad, dat zulk een kinderachtige en schandelijke wraakoefening op dappere vijanden de Boeren te velde nieuwen moed zal geven. Men had kunnen denken dat de omstandigheid, dat in de laatste gevechten al onze officieren en manschappen, door d Boerengevangen genomen, gezond en wel teruggekomen zijn, de regeering belet zou hebben, minder men- schelijkheid te toonen aan den vijand dien zij heeft willen bestraffen. Men kon den ken dat zij na deze gevechten aarzelen zou om gevolg te geven aan een proelamatie, die in de eerste plaats berust op de over weging dat ,.,de gewapende burgers weinig in getal ziju... zonder geregelde militaire organisatie, en dus niet in staat, een ge- regelden oorlog te voeren of eenigen geor- ganiseerden tegenstand te bieden.Na de gebeurtenissen die ieder nog versch in het geheugen liggen, is deze aanhef immers een bespottelijke en onzinnige leugen. Buitendien hebben wij hier, zegt de Daily News, met een woordbreuk te doen, want in het Parlement heeft Chamberlain duidelijk genoeg te verstaan gegeven dat voor de uitvoering der proclamatie een wet noodig zou ziju. En op welken grond rusten deze verbanningsbesluiten Worden die gevan genen verbannen als opstandelingen of als krijgsgevangen In 't eerste geval beschouwt men hen als Britsche onderdar.nen en kun nen zij zich op de Britsche wetten beroepen worden zij daarentegen als krijgsgevangenen beschouwd, dan is hun verbanning een schending der gebruiken van den oorlog. Volgens bericht uit Durban zou beslist gebleken zijn, uit de jongste rapporten over het gevecht nabij De Jagersdrift, dat de Boerengeneraal Botha volkomen op de hoogte was gebracht van den Engelschen opmarsch naar Vrijheid en dat de overval van majoor Gough het resultaat was van een welover- legd en handig ineengezet plan. Als lokmiddel voor de Engelsche strijd macht, werden door Botha enkele Boeren uitgezonden, die de houding aannamen als of zij op de vlucht sloegen en daarna na bij de Engelsche linie van hun paarden sprongen. Op de omliggende heuvels be schikte Botha evenwel over een duizendtal manschappen en nauwelijks had majoor Gough zijn manschappen en zijn kanonnen in stelling gebracht, of een moorddadig vuur werd door de Boeren geopend in het front der Engelschen en in hun rechter flank. Verscheidene manschappen vielen. De stelling der kanonnen werd onhoudbaar, daar zij gemakkelijk binnen het bereik viel der Boeren, die zich verborgen hielden. De kanonniers hielden kranig stand bij het ge schut tot manschappen en paarden neerge schoten waren. Toen men tot de ervaring kwam, dat er geen schijn van kans was om de kanonnen weg te voeren, werden de sluitstukken ver nield. Geconcentreerde moord. Er is gisteren weer een statistiek open baar gemaakt over de bevolking der con centratie-kampen en de sterfte aldaar. De sterftecijfers blijven, ondanks de hooge te- vredeuheid der heeren Jingo's over die kampen en de administratie ervan, verschrik kelijk in één woord. De cijfers zijn de volgende Oranje Vrijstaat. Sterfgevallen Sterfgevallen Bevolking. in per Augustus. 1000 per jaar. Mannen 5,826 30 62 Vrouwen 13,381 82 73 Kinderen 24,415 510 251 Transvaal. Sterfgevallen Sterfgevallen Bevolking. in per Augustus. 1000 per jaar. Mannen 10,496 32 37 Vrouwen 22,036 185 101 Kinderen 25,983 1,014 403 Natal. Sterfgevallen Sterfgevallen Bevolking. in per Augustus. 1000 per jaar. Mannen 342 Vrouwen 921 3 39 Kinderen 1,570 21 161 Kaapkolonie. Sterfgevallen Sterfgevallen Bevolking. in per Augustus. 1000 per jaar. Mannen 31 Vrouwen 82 1 146 Kinderen 25? Totaal van alle kampen. Sterfgevallen Sterfgevallen Bevolking. in per Augustus. 1000 per jaar. Mannen 16,695 62 44 Vrouwen 36,427 271 89 Kinderen 52,225 1,545 357 Totaal 105,347 1,878 213 Dus een sterfte in de maand Augustus onder de blanke bevolking der concentra tiekampen, gelijkstaande met tweehonderd en dertien per duizend per jaar. Nog veel vreeselijker is het echter te moeten consta- teeren, dat in de Engelsche moordholen in Zuid-Afrika de kindersterfte beloopt drie honderd zeven-en-vijftig per 1000 per jaar. In de Transvaalsche kampen woedt de kin dermoord het hevigst, gelijk uit bovenstaan de cijfers blijkt. Daarin leven 25,983 kin deren, maar zij gaan er dood met een snelheid van vierhonderd acht-en-2estig per jaar op elke duizend. Dat wil dus zeggen, dat van elke duizend Transvaalsche kinderen nu jaarlijksch bijna de helft door de Engel schen wordt verdelgd of anders uitge drukt dat al deze 25,9S3 Transvaalsche kinderen bij voortduren van dezen toestand over iets meer dan twee jaar door Britsche moordlust uit den weg zullen zijn geruimd Welk een schande zijn deze statistieken voor het ftijk, dat zich vandaag, ondanks zijn nederlagen in Zuid-Afrika, nog het machtigste ter wereld waant, maar behalve de levens van eenige duizenden strijdende helden de levens van bijna 13,000 onschul dige kinderen noodig heeft, alleen iu het land der goudmijnen, om het Zuid-Afri- kaansehe goud ten lange leste machtig te worden. Als er ooit bloed aan goud ge kleefd heeft, dan is het zeker aan dat der ouheilbrengende Witwaterrandsche velden Intusschen zij dit aangrijpend getuigenis van de onpeilbare ellende ginds voor het publiek in Europa een nieuwe aansporing om te blijven volharden in het brengen van hulp eu leniging. WAALWIJK, 28 Sepi. 1901. Mr. van Cootü. In eene der laatste vergaderingen, bij aan vaarding der erfstelling van Mr. van Cooth, werd op voorstel van 't Dag. Bestuur be sloten een portret aan te schaffen van dezen edelen weldoener. Dit portret nu is gearriveerd en heden morgen waren wij in de gelegenheid het te bezichtigen. Het is een prachtig, volgens een ieder die den milden schenker gekend heeft, treffend gelijkend portret, in olieverf geschilderd door den heer Gérard van der Heijden teBreda Zeld zaam juist en sprekend komen de geniale trekken van den humunen van Cooth uit, het is een kunststuk dat den vervaardiger alle eer aandoet. Het portret is gezet in een prachtig vergulden lijst, in den linkerbovenhoek van het doek, bevindt zich het wapen van Mr. van Cooth eu daaronder het volgende bij schrift ,/Mr. P. E. van Cooth, oud-griffier der //Staten, overleden te 's-Hertogenbosch 8 ,Juiii 1901, schonk aan de gemeente Waal- ,/wijk, ten behoeve van het onderwijs „1°. Zijne vaste goederen gelegen te „Ammerzoden. //2°. Een legaat in geld. //3°. Een aandeel in zijne nalatenschap. Dit portret zal zijne plaats vinden op de raadzaal, als eerbiedige hulde aan de nnge dachtenis van den grooten bevordenaar van het onderwijs in onze gemeente, opdat Waalwijks burgerij die nagedachtenis steeds in dankbare en vereerende herinnering moge bewaren. Het legaat in geld, nl. f 40,000, is door Burgemeester en Wethouders 11. Za terdag in ontvangst genomen. Wiuterdienst 1901-1902. In den dienst der treinen op de lijn 's-BoschWaalwijkLage-Zwaluwe, is met de nieuwe dienstregeling van 1 October a.s. geene wijziging gekomen. De nieuwe dienstregeling in zijn geheel ontvangen onze abonné's zoo spoedig mo gelijk. Ongeval. Gisterenmorgen ontspoorde aan het station te 's-Hertogenbosch een goederenwagen, waardoor een wissel defect raakte, zoodat de lijn naar Lage Zwaluwe onbruikbaar was. De eerste trein naar de Zwaluwe, die hier ongeveer om 77a uur moet arriveereu, ver trok dientengevolge uit 's-Bosch over 8, en kwam tegen 9 uur hier aau. Begin van brand. Vrijdag ontstond alhier in een woning een begin van brand, dat echter spoedig werd gebluscht. (Nadere bijzonderheden) Na afloop der manoeuvres reden in de automobiel van den generaal naar hun ho tel te Valkenberg de Russische, Fransche en Duitsche militaire attaché, vergezeld van den kapitein van den generalen staf, Asbeck, en twee chauffeurs. Het was ongeveer 3 uur in den namiddag. De top van den Kouberg te Valkenberg was bereikt, men moest nu naar beneden. De helling van dien berg is zeer steil. Borden van den Wielrijdersbond maneu den toerist aan daar af te stappen. De chauffeurs van de automobiel remden uit alle macht. Eensklaps klonk een knal, niet ongelijk aau het lossen van een geweerschot. De remmen van de machine braken, het toestel weigerde zijn dienst en met meer dan snel treinsvaart reden de militairen naar beneden. Ouder aan den Kouberg staat een oude steenen poort, de Maastrichter poort. Deze poort is zoo nauw, dat een rijtuig er juist door kan. De reizigers begrepen den nood, waai in zij vei keerden eu schreeuwden uit alle macht. De chauffeur had zijn tegenwoordigheid. vbo geest behouden. Hij stuurde precies de poort door, en onge lukken zouden niet te betreuren zijn geweest, wanneerhetlinkerach'.erwiel der automebiel uiet tegen eeu der zijkanten van de poort ware vastgeraakt. Ontsteld kwamen de dorpelingen uit hun woningen loopen. Het eerste oogtnblrk za gen zij niets dan een wolk van stoom, rook en stof, waaruit eeu akelig gekerm opsteeg. Toen de wolk was opgetrokkeu zag meD eeu lichaam op den grond liggen. Het was kapitein jhr. Van Asbeck. Eeo eind verder lag nog een lichaam de Duitsche at'.aché. Onmiddellijk snelde men ter hulpe. De heer Philippens-Schetters, kleermaker, nam kapitein Van Asbeck op eu d:oeg hem voorzichtig zijn woning binnen en zette hem eerst op eeu stoel en legde hem daarna op een sofa neder. Vreeselijk was de hoofdwonde, welke deze Hollandsche officier bekomen had. De attaché, baron Von Ziegler, werd me niet minder vriendelijke handen opgenomen' en naar de woning van den heer Lefrieu gedragen. Geneerkundipe hulp werd onmiddellijk in geroepen. De Valkenberg^che geneesheeren.' geassisteerd door vijf officieren van gezond heid, onmiddellijk uit Maastricht overgeko-' men, verleenden heelkundige hulp. Want ook de Russische attaché en d< twee chauffeuts hadder, hoewel geen ernstige hoofdwonden bekomen. De locstand van kapitein Van Asbeck war van dien aard, dat hij niet vervoerd kor worden. Bij den heer P'nilippens werd een rus bcc' in gereedheid gebracht en de gewonde daaroj gelegd. Deze heeft zijn verwondingen niet mogei overleven. Ondanks alle zorgen, aan hen besteed, is hij nachts, half 2 uur, overleden Baron Von Ziegler werd in deerniswekker.- den toestand per rijtuig naar Maastricht er daar naar Calvariënberg gebracht. Dez heer had een hoofdwonde en een verwondinj aan een der duimen gekregen. Boven dien zijn vier ribben en een zijuer beenei gebroken. Volgens het oordeel van den geneesheer directeur dr. Van Kleef, is de loestand nie hopeloos. Hoop op spoedig herstel schijn niet uitgesloten te zijn. De Fransche attaché, die eveneens in d< auto zalkwani met den schrik vrij. De schok is zoo hevig geweest, dat stuk ken steen, wij zagen er met ecu lengte vai bijna een halven meter en een breedte ei hoogte van drie ïl vier decimeter, uit dei poortmuur geslagen zijn. De automobiel zelf is geheel onbruikbaa gemaakt. Linkerachterwiel, as en remmen zijn ge broken, kortom het geheele mechanisme i vernield, de ketel gesprongen. De spatbor l den zijn afgerukt, de bok is weggeslagen terwijl van de mooie gele coupé niets mee dan het onderste gedeelte over is. Ooggetuigen vertelden ons, dat de brok ken hout als papiersnippers, opgedwarrelt door den wind, na den schok in de hoogli1 i sprongen. De gewonde Russische attaché verblijf in het hotel Prins Hendrik. Zijn hoofdwond- is niet ernstig. Mevrouw Van Asbeck, in Den Haag wo nende, werd telegrafisch verwittigd van he ongeval, dat haar echtgenoot was overko men. Zij kwam reeds om 2 nur 's nachts te Val kenberg aan, doch mocht haar echtgenoo niet meer levend aantreffen. De toestaud vai Ziegler is uitstekend. 't Wa3 Zaterdagavond 6 uur. De Ge- neraal Snijders gaf een diner aan de vreem 1 de officieren eu verdere gasten van H. M Prachtige bloemstukken sierden de tafel De familie Klein-Elias, eigenaars van Hote l'Empereur, waar de Divisiestaf resideert had voor een keurig menu gezorgd. Zi had eer van haar werk. //Ich hiitte e niemals gedacht, Erau Kleyn, so etwas ii Valkenberg zu finden riep baron voi Ziegler die aan den arm van Kap. vai Asbeck lachend en giechelend naar d veranda gaat om een beetje frisschc luch te happen. Alle hadden gesmuld, genoten van dei, heerlijken disch, van den uitmuntenden wijn Er heerschte vroolijkheid aan tafel, d j heerlijk toebereide spijzen die zoo goei smaken na den vermoeiendeu dag en daar-1 bij dien echt kameraadschappelijken gees die steeds heerscht daar waar wapenbroeder van welke nationaliteit ook, bijeen zijn. Er word getoast op, geseind aau H. M de Koningin. Er werd gelachen, gebadineerd in all talen van Asbeck polyglot als hij wa deed hartelijk mede, hij was gezien bemind door zijn kudde attache's1 wie had gedacht dat een week later aller nogmaals bijeen zouden zijn oin dien men- schclijken leidsman de laatste eer tc be wijzen. Zaterdag 11 uur zal 'het stoffelijk over schot van Jhr. F. W. A. Bn. van Asbecl te 's Gravenhage ter aarde worden besteld1* Een prachtige kians zal namens alh attaché's op het graf worden neergelegd allen betreuren den ontslapene diep. De Fransche en Russische attaché's be-;'el geleid door den Kapitein van den Generaier Staf A. Roogcboom opvolger van der i overledene, in zijne functie van toegevoegdr a aan de vreemde officieren legden gistereu een fraai bloemstuk aau de sponde van derf 1 overleden kameraad. Geruimen tijd lager: j zij daar geknield, biddend voor het ziele—j heil van den braven makker 't war een aandoenlijk tafereel een bewijs da;1 v. Asbeck was geeerd en bemind, doch ool| dat onder den soldatenrok een hart klopt' dat voelt, meer dan menig man des vreder zou denkeu.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5