Nummer 7^. Donderdag 3 October 1901. 24e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. IONOPOL - THEE 2e Diocesane Katholiekendag, ANTOON TIELEN, Theod. WESSELS, Uitgever: „de meest gewilde". WAALWIJK. Bekendmaking. WAALWIJK. ROTTERDAM. Verkrijgbaar bij den Heer WAARSCHUWING De Echo van het Zuiden, IVaalwIjksclte en Lanptraatscbe Courant, Dit Blad verschijnt W oensdag- en Zater dagavon d. A b o 11 n e in e n t s p r ij s per 3 maanden f ü.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertenties 17 regels t 0.00 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Siuaal ter plaatsing opgegeven, worden idmaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer roordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Lijst van de brieven, verzonden aan onbekenden gedurende de 2e helft der maand Maand September 1901. VERSLUIS, Rotterdam. der Regelingscoramissie, hiervoor onder 2o. genoemd, verstrekt zullen worden. Waalwijk 28 Sept. 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. gehouden te Tilburg op 29 September 1901. tegen het lokken van NEDKRL ANDSCIIE WERKLIEDEN naar Duitsciiland. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk waar- ik wt tegen de berichten in de Nieuwsbladen of urtoe uitgezonden agenten, die soms met ver lokking van reisgeld voor do heenreis, ten be- -5re van industriëele ondernemingen, Nederland- te werklieden naar Duitechland lokken. Bij ■one aankomst te dier plaatse toch is herhaal- !ijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kunnen orden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvo- ïj op zulke berichten eti voorspiegelingen der itnten af te gaan, óf zelf óf door tusscheukorast "i den Burgemeester hunner woonplaats, zich den Nederlandschen Consul in de streek, waar ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen inden, omtrent de vooruitzichten in het bekomen werk, de loonen en de huurprijzen der wo- sgen aldaar. ile dit nalaat, stelt zich bloot nau groote TELEURSTELLING en SCHADE. Voor belanghebbenden ligt voorts ter Secretarie 'Gemeente ter inzage, een schrijven van den uerlaudschen Consul te RUHRORT, dd. 23 ffil 1897, betreffende de vestiging van Neüer- :"the onderdanen in diens ressort, haruit blijkt o.a. dat zij die naar het Konink- "ruisen arbeid gaau zoeken, zich vóór hun [trek daarheen van een nationaliteitsbewijs ken te voorzien, hetwelk aan onvermogenden ks afgegeven wordt; tevens met het noodige -'geld voor de heen- en terugreis, aangezien «r de Nederlandsche Consultaten niet anders in zeer bijzondere gevallen geld voor de '■greis gegeven wordt. slechts gezonde werklieden in den ouderdom 1640 jaren worden aangenomen. •\lgekondigd en aangeplakt te Waalwijk den ïept. 1901. De Burgemeester, K. DE VAN DEK SCHUEREN. 't Was een prachtige morgen, de zachte dauw hong dicht over de slapende velden om weldra te verdwijnen voor de eerste stralen der lieve herfstzon, die den gehee- len Katholiekendag zoo milde zou beschij nen. brgemeester en Wethouders van Waalwijk; «ien de aanschrijving van Heeren Gedepu- Staten van Noord-Brabant van 26 dezer lo 42, t!kcn bekerd dat de in dit najaar te houden gewone Rijks keuringen van tot dekking bestemde heng sten van ten minste 2'/j jaar oud, voor zoo vel deze Provincie betreft, zijn vastgesteld October e k. te 's Hertogenbosch. •f r r Eindhoven, rj r Bergen op Zoom. i r Zevenbergen. P de aangifte van de ter keuring aan te Dieden dieren moet geschieden uiterlijk vóór lu October e. k. schriftelijk onderteekend en ▼raehtvrij aan den heer L. Max, secretaris- Penningmeester der Provinciale Regelings- Wmmissie te 's Hertogenbosch, met opgave «aam en woonplaats van den eigenaar en "aam, ouderdom, ras, kleur en bizondere kenteekenen van den hengst, benevens, zoo ?ez® in een stamboek is ingeschreven, stam boek en stamboeknummer, too mogelijk, afstamming van den hengst, oowel van vaders- als van moederszijde en naam en woonplaats van den fokker. d®t inschrijvingbiljetten voor de keuringen, P vrachtvrije, schriftelijke en onderieekende anvrage aan eigenaren en houders van ■eDgsten door deu secretaris-penningmeester 't Was een drukte reeds vroeg ook hier in onze straten, en de extra tram der IIol- landsche Buurtspoorwegen was overvuld van Waalwijksche, Besoijensche en e. m. a. deel nemers aan den tweeden diocesane» Katho liekendag te Tilburg. V7rooi ijk wapperde aan de spitsen der torens en uit de meeste huizen der nijvere stad de nationale driekleur en 't werd reeds druk daar op 't stationsplein, waar commissarissen, wegwijzers andere onmis bare pers-men en toeschouwers zich door elkander bewogen. Maar de diukte be reikte haar toppunt toen de extra-treinen arriveerden en de talloozen, verwelkomd door het statig klokgelui zich onder hunne banieren schaarden en vooraf gegaan door muziek, optrokken naar deu tempel om den Katholiekendag te openen met eene H. Mis, die in de kerk op den Heuvel, door Mgr. v. d. Ven werd opgedragen. De kerk was eivol, te vol, er was bijna geen binnenko men aan, en was men er eenmaal, men stond er gepakt als haring. En zoo hebben we den gnheelen dag on dervonden en gezien, dat het te vol was voor de beschikbare ruimte. Na afloop der H. Mis trokken de deel nemers in stoet naar hunne respectieve ver gaderingen en vingen de eigenlijke werk zaamheden aan onder een kolosale warmte en volte in alle zalen, maar daarom met niet minder geestdrift; het was een prach tige en gewichtige dag, die met gulden let ters in de goschiedboeken van het katho lieke leven zal worden opgeteekend. De deelname aan den katholiekendag was overveldigend. Alvorens wij overgaan tot het geren vau een met het oog op onze beperkte ruimte zoo kort mogelijk verslag der afdeelings- en een gedeeltelijk verslag der algemeene vergadering nemen we hier ^over wat de Prov. Ct. aan het slot van zijn verslag zegt, en wat wij gaarne onderschrij ven: Ook de tweede Katholiekendag in het bisdom 's-Hertogenbosch behoort tot de ge schiedenis. Was de eerste, verleden jaar zoo luis terrijk hier gehouden, een datum in de ge schiedenis van het geheele Bisdom, ope nend een nieuwe aera, de tweede heeft bij zijne algemeenheid voor alle Diocesane pa rochiën nog dit bijzondere, dat h'j de eerste is, welke iu het groote, nijvere, in merg en been katholieke Tilburg plaats had. Voor Tilburg zelf was hij dus een da tum. Het moet voor de stad zelf een vol doening geweest zijn, dat deze heerlijke dag, deze voortzetting van het nieuwe tijdperk, stond onder de leiding van een harer ver dienstelijkste zonen, die als een der krach tigste wegbereiders kan worden beschouwd tot de verjonging der katholieke zaak in ons Dioceesden hoogedelgestr. heer Wil lem Mutsaers, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, in die Kamer een dier flinke figuren, die pal stonden en streden toen de politieke dagen nog overschaduwd waren met sombere wolken. De dag van den 29en September 1901 echter was een dag van licht Gods lieve zon niet alleen gaf aan dien dag kleur en leven, ook de fiere woorden gesproken, voorbereiding tot kloeke daden, ook de groote belangstelling van alle katho lieken, uit alle oorden van het diocees saam- gestroomd, brachten het licht in de gemoe deren der vergaderden, het licht dat het leven brengt. En niet liet minst in het hart der ouden, der veteranen, onder welke Willem Mutsaers een eerste plaats be kleedt. Treffend was in zijn openingswoord, met zooveel vuur uitgesproken, zijn aanmaning tot voortbouwing aan de jongeren. Ook treffend was de herinnering door den hoogedgestr. heer Van Vlijmen, lid der Tweede Kamer, een der sprekers op de algemeene vergadering, aan den grooten pastoor vau Tilburg, den onvergetelijken Aartsbisschop-Bisschop Zwijsen, die door aüe katholieken in Nederland nooit vol prezen heldenfiguur, treffend de herinne ring aan diens vriendschap met den ridder lijken, Tilburg zoo beminnende», Wil lem II, onder wiens kleindochter, onze zoo geëerbiedigde Koningin Wilhelmina, de katholieken van dit Bisdom in ons vrije Nederland dezen tweeden Katholiekendag kunnen vieren. Treffend was het korte woord van den HEd. gest. heer Mr. Baron Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin, die de fiere verklaring aflegde zich nooit te hebben ge schaamd en zich nooit te zullen schamen over zijn geloof. Treffend, hoopvol, bemoedigend, het lich tende beeld der toekomst, dat de ZeerEerw. Zeergel. Heer D. G Van Zinnicq Berg— mann, pastoor van het H. Hart te Tilburg, de tweede spreker van den avond, ons tee- kende van de toekomst, vol licht als de zonnige dag van 29 September zelf, in dien de katholieke mannen allen, zoo werkge vers als werknemers, samen blijven werken onder hun Bisschop tot bereiking van het groote doel, hetwelk de katholieke actie beoogt. Treffend bovenal het oogenblik, toen Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid, Mgr. Van de Ven, in zijn slotwoord, tot in het diepste der ziel bewogen, over zijn vreugde, dat hij op zijn ouden dag nog mocht aan schouwen het begin van het nieuwe tijd perk, dat door den goeden wil en de sa menwerking van zooveel eminente mannen was geopend en werd voortgezet. De tweede Katholiekendag behoort tot de geschiedenis. God bestraalde hem met zijn heerlijke, de aarde leven gevende zon, goot licht dat het hart verheft, over dien dag als eene belofte. Ie Afdeeliuy Godsdienstige vereenigingeu. Deze afdeeling was zeer druk bezocht evonals overal was ook hier de zaal veel te klein en moesten vele belangstellenden buiten de deuren blijven. Madat de heer J. F. Boex uit Eindho ven als voorzitter der afdeeling, den aan wezigen een hartelijken woord van welkom had toegesproken, betrad de Eerwaarde heer L. Offermans, kapelaan te Cuijk, het ge stoelte. Op eenvoudige, ongekunstelde voor een ieder verstaanbare taal schetste Spreker het nut der Godsdienstige Vereenigingeu" in onzen tijd en spoorde allen, die eenigszins het hunne er toe konden bijdragen, aan, krachtdadig de handen aan het werk te slaan, ten einde patronaten te kunnen vor men. De H. Familie, o. a. zeide hij, is eene vereeniging, die niet alleen, in de eerste plaats, maar die tevens besch rmt tegen op stand en socialisme. Spreker stelde de volgende Conclusie Dc eerste afdeeling van den te Tilburg te houden Katholiekendag op 29 September 1901. overwegende, dat het van het hoogste be lang is, de Katholieke mannen en jongelin gen, zoowel door vereeuigingen met zuiver godsdienstig doel, als door patronaten te vormen tot weldenkende Christenen spreekt den wensch uit: lo. clat, waar de bevoegde overheid het dienstig en mogelijk achi, de H. Familie en de Congregatie voor jongelingen worde op gericht en bevorderd. 2o. dat, waar de omstandigheden het toelaten, vereenigingeu of patronaten worden opgericht eu bevorderd, waarbij den jongt- lmgeu vooral de gelegenheid wordt aange boden zich in eigen lokalen en eigen terrei nen op gepaste wijze te vermaken met uit sluiting va» het gebruik van sierken drank 3o. dat eeu centrale commissie worde samengesteld waar inlichtingen zijn te be komen omtrent alles wat voor de oprichting en den bloei van zoodanige vereeuigingen of patronaten noodig of nuttig is 4e. dat deze vereeoigingen of patronaten den stoffelijkeu en den zedelijken steun voor al der ouders en der Katholieken van hoo- geren stand mogen ontvangen. WIJZIGING voorgesteld door den Heer G. D. van Bavel, secretaris der H. Familie te Waalwijk. De eerste afdeeling enz., overwegende dat om jongelingen en man nen meer en meer te voimen ot degelijke Katholieken zoowel vereenigingeu met zuiver godsdienstig doel als patronaten van het hoogste belang zijn, spreekt den wensch uit A. I. dat bestaande H. Families en jon gelingen-congregaties mei krachtige middelen als stipt nakomen der regels, geregelde vergadering der prefecten, waarop verslag woidt uitgebracht over de afdeelingen, ver spreiding van het Zondagsblad, het bespre ken van godsdienstig-sociale onderwerpen, plechtige jaarlijksche algemeene communie, om de drie of vier jareu triduum of retraite met plechtige opdracht enz. enz. worden in stand gehouden en tot nieuwe bloei ge bracht. 2, dat tenzij bevoegde overheid het on dienstig oordeele deze vereeuigingen, waar- ze nog niet mochten beslaan, worden opge richt. B. dat, waar de omstandigheden enz. Nadat deze wijziging op goed dui delijke manier door de» heer van Bavel was toegelicht, meende men dat de oorspron kelijke vorm wel kon worden gehandhaafd. De Eerw. lieer Suijs, kapelaan alhier verdedigde de wijziging hier voorgesteld, op hardnekkige wijze en kon zich niet bij de zienswijze van anderen neerleggen en ver langde na lang discussie, stemming, waar bij de voorgestelde wijziging echter met groote meerderheid werd verworpen. Ouder I werd echter ingelascht met krachtige middelen. De tweede conclusie werd ingeleid door den heer Vincent van den Heuvel haar slot alinea is toegevoegd op voorstel van den heer J. A. J. Klessens te Elshout. Zij drong o. a. op deze practische besluiten aan a. De verbetering van het kerkelijke volkslied moest de aanhoudende zorg uitma ken van hem, die in deze er iets toe kan bijdragen b. Het is wenschelijk, dat de katholieke zangkoren zich aansluiten bij de Ned. St. Gregoriusvereeniging. He aid Sociaal vraagstuk voor de werkgevers De WelEerw. Heer L. Poell kapelaan te Woensel sprak over de beide Encyclieken voor zij de werkgevers betreffen. Spr. brengt zijn rede terug tot het ant woord op drie vragen 1. Moeten de Katholieke werkgevers handelend optreden in het maatschappelijk vraagstuk. 2. Wat moeten wij doen en 8 Hoe moeten wij dat doen Er zijn katholieke werkgevers die in de sociale actie niets doen, omdat zij meeuen, dat er niets noodig is te doen. Zij meenen dat de sociale kwestie slechts een werklieden kwestie is, alleen om brood die op te los sen is als de werkman maar wat meer spaarde en wat minder dronk. 't Is eohter niet alleen om brood te doen Zoowel de belangen van kerk en maat schappij staan op het spel zegt de Ency cliek Rerum Novarum. Of de werkgevers kunnen medewerken Ze kunnen en moet en het volgens de Rerum Novarum. Een edele taak is in deze tijden de uwe. Het is de taak mede te werken tot lots verbetering van hen die aan u geven hun arbeid en hun kracht. De belangen van uwe en onze R. K. Kerk staan hier op het spel. Vele werkgevers zijn reeds in het goede werkzaam, vooral van hen moet de welwil lende hulp komen, die door hun positie meer aanzien in de Maatschappij hebben. 2. Wat moeten de werkgevers doen Bladz. 16 vau Rerum Novarura geeft er het antwoord op. Spr. geeft hiervan lezing. Den werkgevers brengt zij onder het oog, dat de werklieden geen slaven zijn. Zij behoeven niet onheusch behandeld te wor den. Een mensch heeft liever honig dan azijn, het past den broeder van Christus niet met te volgen wat de soldaten den Gekruisigde aanboden, gal en azijn. De arbeider is geen koopwaar. Als dit beter werd ingezien zouden niet zooveel ouden van dagen het lot deelen der Oudgedienden van 1830, d. i. genadebrood eten. De werkman moet gelegenheid hebben zijn plichten te vervallen op Zondag. Kan het werk des Zaterdags niet worden bekort? De arbeider mag voorts niet worden bloot gesteld aan verderf. Een arbeider zei eens tot spr. dat deze er wel alles van wist. Hoe erg het dan was. Erger dan Sodoma en Gomorra, erger dan een hel werd hem geantwoord, zoowel in daden als in woorden, waar honderden worden bedorven, waar propaganda wordt gemaakt voor den Neo Malth. Bond. Gij moogt den zin voor huiselijkheid bij uwe arbeiders niet verstikken. Wat heeft een vader aan zijn gezin Overdag ziet hij geen kinderen, 's avonds zijn ze naar bed en 's morgens liggen ze nog te bed. Een dagelijksche werklijd van 10 uur diende het maximum te wezen. Van de arbeiders mag geen werk worden gevergd boven hun kracht. Kinderarbeid, werk van de gehuwde vrouwen, door de wet beperkt, moest geheel verboden worden. Spr. laakt vervolgens de onverschilligheid van vele werkgevers voor de Kamer van Arbeid, voor Arbeidsbeurzen enz. 3. Hoe te helpen Spoedig. De Paus ontwierp het reeds in 1891. Waardoor? Door Vereenigingeu. Niet om strijdbaar te zijn tegen de werk lieden alleen, maar om samen in heiligen wedijver in te voeren of te verbeteren wat door den Paus wordt aanbevolen. In eeu ander bisdom bestaat een R. K. Gildenbondkan die hier niet tot stand komen. Ware dit eens de vrucht van dezen dag van arbeid dezer sectie. Vereenigt u, herhaalt spr. onder de lei ding van onzen gevierden Bisschop. Spr. somt de redenen hiertoe op. Er zijn Katholieke patroons die van de Rerum Novarum geen woord gelezen heb ben. Spr. vraagt is er geen plaats hier voor een Gildendond Hij vertrouwt dat spoedig zoo'n Gildenbond tot stand komt. Spr. eindigt met de opwekking dat men overga tot daden. Conclusie De tweede afdeeling van den Katholiekendag van het diocees van 's Her togenbosch, te Tilburg, overwegende de wenschen en verlangens van Z. H. Paus Leo XIII, zooals die uitgesproken zijn in de Encyclieken Rerum Novarum" eu „Graces de Communi re", willende gaan in de richting door die Ea- cyclieken aangegeven, beslui' lo. dat de Katholieke werkgevers den onafwijsbaren plicht hebben, op krachtdadige wijze deel te nemen aan de Katholieke so ciale actie 2o. dat zij in het bijzonder moeten wed ijveren in het maken van sociale regelingen en instellingen ten behoeve hunner werk lieden en spreekt den wensch uit dat alom Katholieke patroonsvereenigingen worden opgericht onder geestelijke leiding in ge hoorzaamheid aan den Bisschop. Deze conclusie werd bij acclamatie aan genomen. De 2e Spreker in dc lie Afd. was Aug. van Spaendonk, die na lang debat en tal rijke amendementen zijne conclusie stelde als volgt De 2e conclusie A sprak den wensch uit, dat het loon van personen onder de 18 jaar worde uitgekeerd aan ouders of voogden, en besluit, om reeds ters'ond tot een prac— tisch resultaat te komen, dat daar, waar tegen een dergelijke regeling voo.alsuog be-

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1