Oe Zuid-Afrikaansche Ooilo Algemeene Vergadering. 'C eerden wensch uit, dat, om terstond tot een practisch resultaat te komen, overal zooveel mogelijk uit den werkenden stand, propagandaclubs worden opgericht, welke door de werkgevers krachtdadig woiden ge iteund. bij. J der ïwaroo bestaia, een geschikt middel worde toegepast om ouder, ot voogden «>°'tdu'«d op de hoogte te houden van het bedrag door hunne kinderen of pupillen ontvangen De 2e conclusie B besloot, dat door lede - een. maar vooral door werkgevers ten op zichte hunner werklieden, zooveel mogelijk gezorgd worde voor verspreiding van goede volkslectuur en wel voornamelijk door het steunen van, en propaganda maken voor d e bladen en tijdschriften, welke daartoe ieder opzicht de aangewezene en de ge- We afd. soeiaai vraagstuk voor de werklieden. Deze afdeeling was zeker de drukst be zochte van alle aldeelingsvergaderuigen. Wij «ehatten de toehoorders op 15—1800. De banieren der vereenigingen stonden daar zoo plechtig bijeen, en gaven een grootsch gezicht aan de netjes versierde zaal. De heer Jos. A. M. v. d. Hoeven voor zitter van den R. K. Wvrkhedenbond, voert hier voor de talrijken het woord, en ver dedigt op duidelijke wijze zijne conclusie. Aan het debat wordt deelgenomen door den Wel Eer w. van Eipt, kapelaan te 's- Bosch, den heer Desmares, pastoor Pnnssen deken Bronsgeest, en talrijke anderen, zoodat deze eeno zeer interessante afdeelingsvcrgadenng WUDe ten laatste voorgedragen conclusie luidde Conclusiede derde afdeeling van den diocesaneu Katholiekendag te Tilburg, overwegende dat volgens »Rerum novarum» het doel eener R. K. werkliedenvereniging is de godsdienstige, zedelijke en stoffelijke verheffing van den werkman en handhaving van de Katholieke beginselen, overwegende, dat eene vereemging, wil zij nuttig en duurzaam werken, moet blijven, binnen de haar doel aangegeven grenzen, I. dat eene R. K. werkliedenyereeniging buiteu de politiek moet blijven, zich dus als vereeniging niet moet mengen 10 politieke verkiezingen II dat een R. K. werkhedeuvereeniging zich kan of naar omstandigheden moet men- gen iu de verkieziugeu voor kamers van arbeidd v III 1, dat het op weg ligt eener K. K. werkliedenvereniging te ijveren voor lots verbetering haren leden III. 1, dat het op dien weg ligt eener K. K. Werklieden vereeniging met geoorloofde middelen en met vermijding van klassen strijd te ijvereu voor lotsverbetering barer 1C(2en'dat gemeen overleg tusscheo patroons en 'werklieden ot tusschen patroonsvereeni- eingen en werkliedenverenigingen niet alleen wenschelijk, maar ook in zeer vele gevallen noodzakelijk is. IV. 1, dat eene R. K. werkhedeuver eeniging onverbiddelijken strijd moet voeren tegen het socialisme, en 2 dat eene R. K. werkliedenvereniging of vakbond nooit eene federatie kan aangaan met socialistische vereeniging of bond.— Met een woord van dank voor de be toonde belangstelling sloot spr. de vergade ring. IVe Afdeeling Drankbestrijding Deze afdeeling, eveneens zeer goed be zocht, had tot eerste spreker de heer van Blarkom, die voornamelijk de hulp der vrouw bij de drankbestrijding behandelde. Hij onderschreef in deze de woorden van dr. Ariëns „Zonder de medewerking der vrouw kunnen we ten deze niet vooruit.' overwegende 4-. dat in den opgerichten R K. Matigheidsbond aan ouders en over sten een gemakkelijk middel is geboden om hunne kinderen van jongsaf tot huil welzijn in christelijke matigheid op te voeden, acht het wenschelijk 1. dat alle Katholieke onderwijzers, zoo wel bijzondere als openbare, zonder verzwa ring van het leerprogramma naast andere vooral de hun door den godsdienst aange boden middelen zullen gebruiken om de jeugd de christelijke matigheid te doeu waardeereu en beoefenen 2. dat ouders en oversten hunne kinderen of pupillen voor het adspirant lidmaatschap van den R. K. Matigheidsbond aanbieden en 3 dat de kindereu zelf na hunne aan neming voor de eerste H. Communie als lid van dien bond toetreden. Conclusie: De vierde afdeeling van den tweeden diocesanen Katlioliendag m het Bisdom, te 's-Hertogenbosch, te Tilburg. overwegend* 1, dat zonder de medewer king der vrouw de strijd tegen het drank misbruik niet de gewenschte resultaten op- leT"t' dat die medewerking vooral kracht dadig kan worden verleend door daartoe opgerichte vereenigingen, 3. dat de Mariavoreeniging, welke berust op geheele onthouding van sterken drank, de beste waarborgen biedt om met succes dan drankduivel te bestrijden en waar deze onmogelijk blijkt te zijn, dat eene meer ge matigde vrouwenvereniging ook haar nut kan hebben, acht het noodzakelijk, dat waar het mo gelijk is zulke vereenigingen worden opge- nC*n spreekt den wensch uit dat door de gewaardeerde zorgen de geestelijke overheid zulks weldra moge geschieden. Tweede spreker de heer de Louw, met de volgende conclusie: De vierde afdeeling van den diocesanen Katholiekendag voor het bisdom VHerto- genbosch, gehouden te Tilburg den 29 Sept. 1901, overwegende 1. dat voor het welslagen in den strijd tegen het drankmisbruik ont zaglijk: veel afhangt van de wijze, waarop de jeugd wordt opgevoed, overwegende 2. dat de Katholieke onder wijzers, zoowel bijzondere als openbare, hun onderwijs aan dat belangrijk werk dienst baar kunnen maken, vooral indien zij ge bruik maken van den onuitputtelijken schat van allerkrachtigste beweegredenen, die hun de waarheden des geloofs en de zedeleer der Kerk aan de hand doen, overwegende 3. dat de latere jaren des levens in den strijd tegen het kwaad een machtigen steun plegen te vinden in de op jeugdigen leeftijd aangenomen goede ge woonten, gesterkt door de uit overtuiging uitgesproken goede voornemens, Ve Afdeeling: Onderwijs Was deze afdeeling het, vorige jaar te 's-Bosch niet druk bezocht, ditmaal bleek het St. Vincentiusgebouw in de Antonius- straat veel te klein, de belangstelling was zoo groot dat velen zich met een staan- plaatsje moesten behelpen of aan de deur blijven staan. T T_ De eerste sprekerdo heer J. M Keiups te Dinther, zette in een goed-doorwerkte lezing, de macht van liet lezen uiteen, hij beschouwde het als een noodzakelijkheid, maar het te veel achtte hij ook lner ver derfelijk. Hij haalde het voorbeeld aan van Lincoln previlleu van N.-Amerika die op zijn 20e jaar nog arbeider was. Lincoln, president der Vereenigde btaten van N.-Amerika was op zijn 20e jaar nog arbeider roet zijn 25e jaar was hij advo caat en toen hij 30 jaar werd, was hij volks vertegenwoordiger. En dat dankte hij aan drie boeken: de Bijbel, eene erfenis van zijne Moeder het leven van Washington en een gecommentarieerd wetboek van En geland. Het eersta leerde hem goed Christen zijn, het tweede een goed burger en het derde een voorspreker van verdrukten en een volksvertegenwoordiger. Wat moet het lezen doen Geen hartstochten mogen gewekt worden door zedelooze of ooroerige geschriften, doch moeten opvoeden, den geest verrijken, het gemoed veredelen, het hart warmer doen kloppen voor waarheid en recht. Hij trok vooral ten strijde tegen slechte romans en stelde de volgde conclusie De vijfde afdeeling van den diocasanen Katholiekendag, gehouden te Tilburg, den 29 September 1901, overwegende, dat de lectuur in school en huisgezin een machtigen invloed uitoefent op de algemeene ontwikkeliug en de gods dienstige en zedelijke vorming der jeugd, overwegende, dat in onzen tijd de Jectuur voor school en huisgezin bestemd, dikwert niet genoeg aandacht wijdt aan de practische verstandelijke ontwikkeling, noch aan de godsdienstige en zedelijke vorming, ja zelfs soms schade oplevert voor geest en hart van het opkomend -geslacht,-acht het noodzakelijk, dat de katholieke onderwijzer zoowel als de ouders bij de keuze der leesstof voor school en huisgezin. i a. met de meeste ouzichtigheid te werk gaan, het nuttelooze zooveel mogelijk ver wijderen en het schadelijke absoluut weren b. zich niet bij profane wetenschap en belletrie alleen bepalen, maar ook aan gods dienst en zedelijkheid, zooveel in hun ver mogen is, de plaats inruimen, welke het groote belang der opvoeding eischt. Pater Nieuwbarn uit Nijmegen bracht een woord van hulde aan den spreker, maar achtte het niet genoeg het kwade te weren er moet volgens hem goede lectuur in de plaats worden gesteld, want men wil lezen onder a.) werd er nu bijgevoegd „de goede lectuur aanbieden en bevorderen." uit te komen. En dan heb ik hier vooral het oog op de jongelingen uit de burgerij, den stand, die het voornaamste deel is der maatschappij. Eu van die vereeniging moeten de jonge lieden de kern uitmakenlaat hen maar werken onder leiding van een geestelijken adviseur, dan zullen ze een kracht ont wikkelen, waarover de ouderen verwonderd zullen staan en waarvan zij alles voor de toekomst kunnen verwachten. Vie Afdeeling. Belangen van den Boerenbond in de rich ting van den N. Chr. Boerenbond. Eerste sprekerP. M. van Vorst te Eindhoven constateerde, dat in den laatsten tijd de bevolking in de steden toeneemt ten koste van het platte land. Terwijl in het tijdvak 1830—1840 de bevolking der be volking merkbaar was met 9,2 pet. ging in de jaren 1840—1900 de bevolking der steden vooruit met 52 pet. a 204 pet. ter wijl de plattelandsbevolking afnam, wat spr. eveneens met cijfers aantoonde. Toch is het platteland de steunpilair van godsdienst en troon. Immers de verleiding is er minder sterk, de bevolking leeft er iu kleinen kring, leert er de stadsvermaken niet kennen en dus ook niet zoeken. Bo vendien gevoelt de landbouw, meer dan eenig ander bedrijf, zich getrokken tot God, om dat Hij alleen den landbouwer kan doen slagen in zijn arbeid. En daardoor is de plattelander minder bedorven dan de stedeling. Dit wat lu,t moreele voordeel betreft van het platteland boven de steden. Doch ook physiek staat de plattelandsbe woner boven den stedeling. Zijn kinderen worden geboren uit kerngezonde ouders ze ademen van hun jeugd af aan de zuivere lucht in, worden gesterkt door krachtig voed sel en opgevoed in „ongedwongen wanorde." Daarom inoet dan ook het platteland be schermd wordeu tegen achteruitgang. Naast den Boerenbond moet de Staat krachtdadig ingrijpen, want, kan de boer voldoende bestanddeelen vinden in zijn be drijf, dan loopt hij er zeker niet uit hij is daarvoor te veel gehecht aan zijn ge boortedorp. Als middelen van staatshulp gaf spr. aan Beperking van ben vrijen invoer Bevor dering van den iutvoer van landbouwpro ducten Bescherming der zuivelindustrie en van veeuitvoer; Bevordering van het gebruik der inlandsche landbouwproducten. genootschappen van zedelijken en godsdien- s igen aard als congregaties, H Familie, bt. Paulus—vereenigingen enz. op de arbeidende klas-e wo dt uitgeoefend, spoort den ehrislelijk-n boerenbond aan om ook zijn eigen invloed over arbeiders en dienstboden ui: te breiden en gemelde instellingen te steunen. Conclusie. De zesde afdeeling van den twee den diocesaneu katholiekendag van 's Herto genbosch, gehouden te Tilburg, overwegende, dat de toenemende ontvolking van het platteland verderfelijk is voor kerk en maatschappij overwegende dat de oorzaak dier ontvolking hoofdzakelijk hierin gelegen is dat den land bouw niet kan coucurreeren met de nijver— heid; U 1 overwegeude. dat zonder staatshulp geen afdoende verbetering te bewerken is, is van oordeel 1. dat ook de boerenbond veel tot verbe tering bijdraagt en daarom door een ieder behoort te worden gesteund 2. dat de staat door alle geschikte middelen moet trachten den boerenstand op te beuren. 2e spreker, de heer R. C. van C ran en burg, president van „Geloof en Wetenschap" te Waalwijk. Door zijne gloeiende, over tuigende rede wist de spreker zijn gehoor te boeien, en toonde het groote nut aan van het oprichten van vereenigingen als ,G. en W." Hij behandelde achtereenvol gens de ontwikkeling op godsdienstig, weten schappelijk en maatschappelijk gebied. Het oogste reel succes. (In het volgende nummer hopen wij zijne lezing in zijn geheel onzen lezers aaubieden.) Zijne conclusie werd ongewijzigd aange nomen en luidde als volgt: De vijfde afdeeling van den diocesanen Katholiekendag, gehouden te Tilburg op 29 Sept. 1901. overwegende, dat, ook na de eigenlijke studiejaren, naar meerdere kennis van gods dienstige, maatschappelijke en wetenschap pelijke onderwerpen moet gestreefd worden, spreekt den wensch uit, a. dat de bestaande katholieke vereeni gingen tot bevordering van godsdienstige maatschappelijke en wetenschappelijke ont wikkeling krachtdadig gesteund wordeu, en b. dat, waar de omstandigheden zulks toelaten, dergelijke vereenigingen opgericht worden. De Eerw. Heer Suys vroeg een oogenblik de aandacht; niet dat hij eene wijziging wenachte aan te brengen, doch hij wilde zijne gedachten eens duidelijk over dit onderwerp zeggen. Wat in de kostschool begonnen is, moet in het practisch leven voltooid worden niet door sport of drank of door smetstoffen die opstijgen uit lichtzinnigheid of uit een bedorven hart, doch door eene behoorlijke leiding, door het leaen van ontwikkelende geschriften en bespreken van belangrijke onderwerpen. ""-De sluimerende krachten in die jonge harten moeten gewekt worden, een jongeling durft alles aau, durft voor zijne beginselen De Eerw. Pater van den Elzen trad als tweede spreker op over den socialen toestand ten platte lande en in de steden. Hij gaf het groote verschil aan tusschen die beide en moest constateeren dat de onderdanigheid der dienstboden ook ten platte lande is ver dwenen, weinigen zijn er die het belang hunner meesters bevorderen. Alleen zelf zucht heerscht. Zij gaan uit en doen zoo ze willen. Wie daar tegen werkt verdient den dank van tijdgenoot en nageslacht. Z. H. zegt dat niets zal helpen zoolang de arbeider luistert naar slechte influisterin gen en zedelijk vervallen blijft, immers men moet niet gaan vragen Wat heeft de landbouw met godsdienst te maken Wat is neutraler dan landbouw Want het is niet voldoende den landbouw, de veestapel en de zuivelbereiding te verbe teren, maar de bevolking moet vooral hooger opgevorderd worden. Niet de grond moet verbeterd maar de menschen „'t Gaat niet meer om aardap pelen of koeien maar om menschen." En oin de menschen te verbeteren, moeten allereerst de begrippen omtrent het. huisgezin hersteld worden in eere. Laten we het van de daken verkondigen „Een huisgezin dat geen farailiebegrip heeft, waar het personeel niet geheel in het huis gezin opgaat, is ongelukkig en daarom moe ten de werkgevers allereerst hun eigen op treden wijzigen. Hij stelde de volgende conclusie overwegende, dat de arbeiders- en dienst bodenkwestie ook ten platte lande een ernstige kwestie is, betreffende een wanver houding, die den boerenstand in stoffelijk en zedelijk opzicht groote schade doet, en waar van de gevolgen niet te voorzien zijn overwegende, dat die kwestie boven alles een zedelijke en godsdienstige kwestie is, wier oplossing voornamelijk te verwachten is van de christelijke naastenliefde, de matig heid, spaarzaamheid, gehoorzaamheid eu andere christelijke deugden overwegende, dat arbeiders en dienstboden leden zijn van het huisgezin waarvoor zij werken en als zoodanig aanspraak hebben op een liefdevol'e behandeling, maar ook kinderlijken eerbied en onderdanigheid schul dig zijn overwegendedat alle krachten moeten worden ingespannen om zulk een christelijke opvatting weder ingang te doen viuden en in werking te brengen, erkent en huldigt den heilzamen rovloed, welke door verschillende vereenigingen of I Reeds vroeg stroomde de deelnemers naar het Gildenhuis. De belendende straten waren afgezet door de maréchaussee. De zaal zelf was overvold, tot in de kleinste hoeken den belangstellenden. De commissaris der koningin komt eerst, later de bischop binnen, beiden worden met groot gejuich begroet. De élite van Noordbrabants katholieken waren tegenwoordig op het podium, dat even als de zaal zeer netjes was versierd, merkten wij op: de heeren Mgr. Mutsaers, president van 't seminarie te Haareu, Mgr. v. Gennip deken van Bokstel, H A. Brouwers piel aau van St. Jan, Van Welie, pastoor der parochie Sint Cathanna Bosch, allen kanuniken van het bisdom, C. C. Prinsen, pastoor van Sint Jacob, de leden der Eerste Kamer de heeren Mr. E. van Zinniq erg- inaiiu en W. Prinzen, de ledeni der lweede Kamer de heer V. Van den Heuvel, Van der Kun, Jhr. van Nispen tot Sevenaar, Karei llauiinakers, kolonel Van Vlijmen, het oud lid Dubbelman, de leden der Pro vinciale Staten de heeren Boex, Bolsius, Coovels, Van Erp, Hengst, Mol, tevens lid van Gedeputeerde Staten, een breede rij ZeerEerw. en Eerw. heeren geestelijken en verschillende andere autoriteiten. Aan de bestuurstafel was het dagelijksch bestuur van 't comité gezeten, dat bestond uit de hi-eren W. P. A. Mutsaers, lid der Tweede Kamer en van Gedeputeerde Staten voorzitter, Mg. A. D. Smits, deken van Tilburg, P. F. Bsrgmans, waarnemend burgemeester van Tilburg, P. Bogaers, H. Eras, A. Mutsaers, B. L. J. Van Waesberge en Ch. Kieckens, secretaris. De Voorzitter van den Diocesanen Kat holieken dag, de WelEd. heer W. P A. Mutsaers, hield de volgende openingsrede Monseigneur, HoogEdelGestr. heer, Z. E. de Commissaris der Koningin, ZeerEerw Heeren, Mijne Heeren. Wanneer ik a in herinnering breng dat ik sinds 40 jaren me deleef met de Katholieke actie dan zal het u niet verwonderen dat ik een gevoel heb, dat ik in werkelijkheid niet vermag uit te spreken nu ik geroepen ben om U aden in deze vergadering een hartelijk welkom toe te roepen. OMocht de man, die gezien heeft, wat wij gedaau hebben, dit nog hebben aanschouwd Ware het Mgr. Zwijsen ge geven geworden, dezen tweeden Katholie kendag in zijn Tilburg hebben bijgewoond. Doch brengen wij lof en hulde aan on zen Koning Je9us Geloofd zij Jesus Chris tus (allen antwoordenIn eeuwigheid. .Amen Moiueigneur, wij heeten U hier hartelijk welkom ;wij doen dit niet,alleen om de glorie die van u uitstraalt op deze vergadering maar dan doen wij dit om u te toonen, dat wij deze eu al onze vereenigingen willen stel len onder Uwe hooge bescherming.(Applaus.) Wij vergeten niet, dat wij gehoorzaam heid aan de Kerk verschuldigd zijn, dat we ons oordeel moeten onderwerpen aan dat van den Bisschop want dat is God wel gevallig en dezulken staat Hij altijd gaarne Monseigneur, blijft nog lang al onze rer- eenigingen beschermen. Wij meenen niet je- terU onzen dank te kunnen betuigen dan door hulde te brengen aan onzen Paus Leo. (Levendige toejuiching) Blijven s'Paussen lessen het richtsnoer van ons leven, dank baar jegens God, dat Hij onze eeuw zulk een bewonderenswaardige!) Paus heeft ge schonken. Op de tweede plaats roep ik het welkom toe aan Zijne excellentie den Commissaris der Koningin. Onnoodig te zeggen, dat wij het op zeer hoogen prijs stellen, U hier in ons midden te zien. Als ik me niet vergis, staan boven het wapen van Uwe familie twee horens, het teeken van kracht, doch boven op staat het kruis, het symbool des geloofs. (Applaus Gij zijt de waardige drager van een roeinvollen naam, wiens werkkracht zijn oorsprong neemt in het Geloof. Aan onze geërbiedigde Koningin zij in dezen stond eene bijzondere hulde gebracht (daverende toejuiching). Wij, Katholieken, stellen er eene eer in voor niemand onder te doeu in trouw eu aanhankelijkheid aau onze Koningin. Hoe meer de waarde van het koning schap onderschat wordt, des te vaster zul len wij ons scharen om haren troon. Daar Haar geluk samengaat met het welzijn van Haren Gemaal, daarom Leve Prins Hendrik (Levendig applaus.) Moge deze Tilburgsche Katholiekendag de rijkste vruchten dragen moge hij het begin zijn van roemvoller dagen; mogen de° noodzakelijke eenheid onder de Katho lieken van dit Bisdom hechter zijn geworden. Wij, ouderen, erkennen gaarne de jeug dige kraeht en ijver der jongeren mogen de jongeren de ondervinding der ouderen niet versmaden. Zij mogen niet vergeten, dat het terrein, waar zij zaaien, door de ouderen ontgonnen is. Wij richten ons tot u jongelingen. Zijn en blijven wij éen aan zijn persoonlijke meening moet men weten te verzaken voor het algemeen oordeel; wij tol ver- dat is het schoonste offer, dat men kan brengen voor de Katholieke zaak, omdat het "de zaak is van onzen koning Christus, (Donderende Toejuiching). Daarna las de secretaris de heer Kiec kens de vastgestelde gewijzigde conclu sies voor. Hierna hield de Hoogedelgestrenge Heer Kolonel Van Vlijmen over „de kern van het Maatschappelijk Vraagstuk" ongeveer de volgende rede. Ziedaar de tweede Katholiekendag in het bisdom van 's-Bosch. Gelukkige dag, heil- volle dag, gewijd aan den Aartsengel M;- ehaël, den strijder Gods, wiens hulpe op aansporing van Leo XIII dagelijks roepen Spr. beschouwt vervolgens Tilburg 709 en vervolgens voert hij ons terug de eerste eeuwen des Christendoms en dere ontwikkeling van 't Katholicisme tot op lieden. Straks zal het feest zijn ter verrijzenis van 't Bisdom van 's-Bosch Sonnius ver rijst in Zwijsen, de pastoor zijner goede stad, de herder van Tilburg. (Bravo.) Hoe kunnen we Tilburg noemen, zonder te denken aan de kleindochter van hem die in Tilburg zoo geliefd was. Als wt deze stad hooien noemen, hooren we weer al die harmonieën van Noord-Brabant, Tilburg machtig breed uitgalmende „Wilhelmina van Nassauwe". (Applaus.) Na die eeuwenlange worstelingen is het eindelijk vrede in deze streken het. glim pen d kouter doorploegt den akkerhet ree ligt vreedzaam bij elkaarde vlegelslag getuigt van het vruchtbare jaarde spoel gaat lustig op en neer. Ook hier is echter nog te verbeteren m.i. is de grooste kwaal de rampzalige toestand der vrouw, die moet gaan werken en J door hare moederlijke plichten niet naar behooreu kan vervullen. De vader als hoofd van liet gezin is verplicht vrouw en kinderen te onderhouden. Doch wat gebeurt vaak De man offert dikwijls een deel van het arbeidsloon aan den drankduivel. En 't gevolg is, dat di vrouw moet gaan werken om zich zelf ei hare kinderen voor gebrek te bewaren. De man die de moeder noodzaakt hare kinderen te verlaten om naar de fabriek tt gaan, maakt van het moederhart een venhart. Het hoogste recht der vrouw, is dat zi met hare kinderen gevoed worde door' man. Kan de Staat hier dan niets doen Maar ze kan den man toch niet verbieden aan Bacchus te offeren 't Ideaal is de vrouw, de moeder, han werk vindende in haar huisgezin. Om dat ideaal te verwezenlijken kan priester medewerken door zijn invloed o Congregatie en H. Familie. Doch ook hier kan eene groote krat uitgaan van de leeken getuige daarvan Ozanam, de stichter der St. Vincentius-vf eeniginghoeveel huisgezinnen zijn ree- door hare werking weer echt Christel! geworden. De patronaten, die de jongelingen tc hun huwelijksdag beschermen voor de p varen der wereld en de huiselijkheid m kweeken, zulke mannen maken den arbti der vrouw buiten het huisgezin overbodi Doch het is noodzakelijk dat allen med worken, en vooral is er behoefte aau jeuf dige krachten. Meent gij, sprak Oaaoa eens, dat er eenige geroepen zijn om o de velden van Afrika of Azië hun leve ten offer te brengen, en de andere hipr een bed van rozen mogen rusten Begrepen alle Katholieke jongeliet hunne roeping. Wij moeten echter strijdt tegen onze gemakzucht en traagheid,J wij eerst afleggen, als het dak boven afbrandt. Op, jonge mannen, die u overgeeft a sport en andere vermaken. Onze Katholiekendagen moeten geen gen zijn van woordenpraal, doch het moet zijn mannelijke, christelijke dagen, er mo gewerkt, gewrocht worden in onzedageo. Breng de moeder terug bij de veria» kinderen en gij zult de Maatschappij de Kerk den grootsten dienst bewijzen. Eerst dan, als de moeder is, waar zij tw zijn, dan kunnen wij Victorie roepen. Jongelingen, dat God U daartoe moed schenke door de voorspraak van H. Aartsengel Michaël, wiens feest heden is, den strijder voor de glorie G< (Donderend applaui ln 't volgend nummer geven we 't volg van de algemeene vergadering. wees rugge achte verlie Eii „D majoi van 1 De luiier waar< 63 i groot werd Ui dat r daan Al schot Ht trok Ve die o ligge Di nieuv Er wil maali De Nata Di aan niet van dit c gevei „war oorlc bij d woec Di verki van hebb Rob< mars Di Ui der schei gewe gehe is oj schij re zi men, D< de den taste meei de het en beve Fusi Luiti majc mine vera schij een Bi gron perh gebl Man zijn van voor wort stair H Zoel Mar van renc deel Eng Boe; zijn M de i doo gent L; boei Voor enkele dagen seinde Kitchener droogweg het volgende De forten Itala en Prospect °P ae s van Zoeloeland zijn gisteren door de bof aangevallen, die in groote getale waren,o bevel, vermoedelijk van Botha. Na era wederstand wierpen de garnizoenen de not terug, huu krachtige verliezen toebreng Anders is alles kalm op de grenzen van Eerst meldde Hamilton, dat hij van had vernomen, dat de Boeren zwarei verl hadden. Toen kwam er een bericht. De Boerenmacht, die fort Frospec wordt geschat op 1500 man, ouder GroDD Zij viel het fort den 26sten aau en s den geheelen dag. Kaffertroepenaan *1 werden uiteengejaagd. De invallers den tal van kraals en roofden veel aanval werd den 27.iherme.wd. Dat hernieuwd worden vau den aa mee gen wez I stul niei hoo de voo mei 1 mei beg bat r mis om one hie ma hee voc bar roi ou

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2