Nummer 84. Donderdag 24 October 1901. 24e Jaargang i Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. 10N0P0L - THEE e«BLTOR&8, N T 0 0 N TIELEI, Theod. WESSELS, fen putsch plan, maai Oe Zuid-Afn'kaansche Oorlog, Uitgever: is een behoefte geworden. WAALWIJK. Bekendmaking. FEUILLETON. Verkrijgbaar bij den Heer De Echo van het Zuiden hi Lao'slmlsrkt Courant. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e in e n t s p r ij s per 3 maanden f 0."5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan. den Uitgever. WAALWIJK. Advertenties 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden finaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels eu advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel ROTTERDAM. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dut op Maandag 11 November »»D»taande de verkiezing zal plaats hebben van 3 leden voor de Kamer van Koophandel en Fu- brieken aldaar. Het stombureau zal zitting honden in het ge meentehuis (raadzaal) van 's morgens tot 12 uur des middags. Waalwijk, 10 October 1901. Burgemeester en Wethouders voornd. K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. I M I Reeds zijn wij het derde jaar ingegaan van dien vreeselijken strijd, die in Zuid- Afrika wordt gestreden. Een krijg, waar het recht geheel aan de eeue, het onrecht geheel aan de andere zijde iseen krijg die met den dag aan de eene zijde menscli- onteerender en vreeselijker wordt gestreden. Waar allo hoeven worden verbrand, have en goed vernield, vrouwen en kinderen als beesten saamgedreven, worden mishan deld en doodgehongerd, waar de fiere jeugdige krijgers op bevel vau den weer ontwakenden Soedaneeschen bloedhond wor - deu gefusileerdopgestropt of op andere wijze van de wereld] worden weggevaagd, moest daar niet eindelijk een machtig //tot hier en niet verder" worden uitgeroepea. En het meuscholijk gevoel, het volksge weten is ontwaakt en verlangt bevrediging van zijn rechtsgevoel nl. einde aan de Aa werden ~en too m0oi is als u, juffrouw, moest U/er het at^, liever thuisblijven bromde hij, besteed. De prijkend. Ik heb u toch al gezegd, en 30 cent, terw'behoeft te zijn, ging hij voort, (225 ergerde aan haar wantrouwen. Ik aw geld opgeëischt, omdat het me slecht j-st, maar voor het overige hebt gij van mij niets te vreezen. üe moet werkelijk heel ongelukkigziju.dat gij zulk een treurig beroep uitoefent. Wat moet ik dan doen? Meent gij, dat het wo gemakkelijk gaat door arbeid zijn dagelijksch brood te verdienen Maar er zijn toch eerlijke raenschen genoeg, die liever van honger omkomen, dau zich aan bet goed van eeu ander te vergrijpen, zei Johanna °p ernstigen toon. Hij bleef plotseling als vastgenageld staan. Zij ducht hem gekwetst te hebben en vreesde reeds daden van geweld, maar haar flinkheid scheen integendeel indruk op haar gids te maken. Gij ®oet een moedige vrouw ziju, dat gij mij zoo 'sta durft zeggen, luidde zijn antwoord Maar Ja moeten wij links afgaan ik zal u tot aan bet station brengen. ■Johanna wilde noch kon dit aanbod van de band wijzen en bovendien boezemde het zonder- lDge karakter van den struikroover haar be- laag9telling in. Zijn taal was verre van ruw en °naaaugenaam en het kwam haar voor, alsof hij tr op gesteld was het onderhoud te vervolgen "mhnar zijne treurige levenswijze op te helderen. «a verloop van enkele minuten, hernam hij - De raenschen, die altijd, gelukkig waren, *eien niet hoe moeilijk het vaak een armen 'fuivel valt een eerlijk man te blijven. Wat had moeten beginnen. Mijn vader waa een 1 ie— Jtrlijke dronkaard, die avond aan avond zwaar ^schonken thuis kwam en dan mijn moeder "roste. Toen ik de arme vrouw helpen wilde, wierp hij mij de deur uit. Ik was met een hemeltergende, oninenschwaardige, dierlijke slachting op de velden van Zuid-Afrika. Maar de machtigen dezer aarde, konin gen keizers en presidenten zij hekommeren zich niet om den volkswilzij die door een enkel woord, die gruwelen konden doen ophouden, en zieli zoodoende door de geheele wereld bijna geëerd en bemind zouden maken, zij weige ren dat eene woord te spreken Verschrik kelijk maar waar De eene regcering na de andere heeft haar plicht verzaakt, maar zij zullen daarvan wellieht de rechtvaardige vruchten plukken. Maar willen de mach tigen dezer aarde niet ingrijpen onder den bonten werkmanskiel klopte nog een warmer hart van recht vaardigheids,gevoel, dan onder menig koninklijk hermelijn. En de ruwe mannen onzer havens, die eeltige handen hebben en kwalijk rieken naar zweet en arbeid, naar muffe lucht van armoede dikwijls, zij hebben dat willen toonen. Waar havens zijn, daar aijn ook Engelsche schepen. Daar klinkt voortdurend ratelend het wiel der stoomlieren daar ziet men laden en lossen de goederen die van Engeland komen of die naar Engeland gaan gekocht Yoor den Engelsci.man om in geld om te zetten Maar 't zij het een, 't zij het ander, als dat aan Engeland geen voordeel opleverde, zouden die Engelsche schepen niet komen halen of brengen. Dat zag het volk en het daoht na en toen werdbesloten alle haven arbeiders, waar ook, aan te zoeken na het verstrijken van een vastgestelden datum, hij voorbeeld na 31 December //geen sehepen onder Engel sche vlag varende, meer te lossen of te laden, daar geen goed meer uit te ontvangen en te leveren voor en aleer de vrede zal zijn gesloten." Daarvoor is noodig dat in alle haven plaatsen van ons land, eveneens comités worden gevormd, die zich met elkander in verbinding stellen en verstaan. Reeds zijn oproepingen verzonden, om insgelijks zoo te handelen en de beweging zoo grootsch mogelijk te doen zijn, naar de havens van Frankrijk, Duitschland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, België en Italië. jTIet kan niet anders, of deze poging der arbeiders om een einde te maken aan Engeland's wreedheid, zal door de geheele wereld met belangstelling worden gadege slagen en Engeland zelf zal getroffen worden op de plaats, waar het alleen trefbaar is n.l. in zijn scheepvaart. brandenden spaander op hem toegevlogen en had hem bijna als een hond, neergeslagen, nu ja, maar wat was het gevolg? Op mijn dertiende jaar stond ik op straat en wist niet, wat ik be- ginuen moest. Gelukkig vond ik werk iu een spinnerij te Saint-Denis, waar ik drie jaar lang bleef. Wij waren met 500 man en moesten van vijf uur 's morgens tot zes uur's avonds werken. Daarmee verdienden wij twintig stuivers per dag, waarvan men zich moest voeden, kleeden eu de huur betalen. De eigenaar was schatrijk en een geheele stadswijk behoorde hem boven dien bezat hij huizen in Parijs en zijn kinderen kregen bij hun huwelijk millioeneu als bruids schat mede, terwijl wij bijna van honger om kwamen en op zolders of in vochtige kelderver- trekken woonden. Op zekeren dag werden hon derd arbeiders en bloc ontslagen, onder het ge wone voorwendsel slapie in het bedrijf. Uok ik hoorde daarbij, cn gij kunt u wel voorstellen dat ik geen kapitaaltje terzijde gelegd had. Ik beproefde weer thuis te komen mijn moeder ontving mij met open armen, maar mijn vader pakte mij bij mijn kraag en wierp me weer op straat, zeggende, dat hij voor genoeg monden den kost moest verdienen- Daar stond ik dus weer; waar moest ik heen? Ik had niets geleerd en trachtte eerst wat te veidienen als huisknecht en als krantenjongen, maar dat bracht bitter weinig op. Op zekeren dag, toen mijn laarzen tot aau de zolen afgesleten waren en ik barrevoets door de sneeuw moest waden, stal ik een paar laarzen uit den wiokel van pen schoenmaker. Voor dien diefstal moest ik drie maanden brom men. Na dien tijd wilde niemand mij in zijn dienst nemenin de gevangenis was ik met minder netto lieden in aanraking gekomen, die in Parijs de kennismaking hernieuwden en nu zwerf ik leeds enkele jaren als landlooper rond. Is dat nu mijn schuld P Ik was in den grond niet slecht, maar men komt in de verleiding en de gelegenheid maakt den dief. Wie zooiets zelf niet beleefd heeft, weet niet, hoe het gaat en wat het is. Onlangs is nu ook mijn vader gestorven en mijn oude moeder is hulpeloos achtergebleven; ik mag haar toch niet laten verhongeren. Ik schaamde mij, ging hij na een kort stilzwijgen voort, haar gestolen goed aan te bieden, en heb daarom eenigen tijd hier in de steengroeven gewerkt. Het was een moeielijk Iedere koopman, iedere bevrachter, kan zich dus intijds wachten voor mogelijke schaden, door van nu af geen Engelsche schepen voor liet vervoer zijner goederen aan te nemen, voordat de kwestie zal zijn opgelost. Wij arbeiders, die de finantieele schade van dien oorlog ondervinden, zullen met daden toonen, dat het ons ernst is, aan dien oorlog een einde te willen maken, om daar mede tegelijkertijd het bewijs te leveren, dat zoo de arbeiders ernstig willen, geen oorlog meer mogelijk is. Maar daarvoor is noodig de hulp van alle georganiseerde arbeiders in Nederland, he irokken hij het transport te water. Zij kunnen hunne sympathie beluigen met deze poging, door de zaak ter sprake te brengen in hunne respectieve huishoude lijke vergaderingen en ons het besluit mede te deelen. Aan de ongeorganiseerden vragen wij eerbiedigt in deze zaak de uitspraak der georganiseerde» en helpt mede Engeland te dwingen den oorlog te beëindigen. Helpt ons ailen georganiseerden en on georganiseerden mannen en vrouwen, kin deren en grijsaards, dat na 31 December 1901 geen Engelsch schip meer in onze haven gelost wordt, voor dat de vrede is gesloten Het denkbeeld is grootsch. liet voorbeeld als de uitvoering doel trof zou heerlijk zijn, van wat de volksgeest vermag. Niettemin zegt het Hbl. hier, de arbeiders moeten eenige bezwaren in overweging nemer.. lo. Noodig is ook de medewerking van nog andere in het manifest niet genoemde Stalen, die een niet onaanzienlijke handels vloot hebben de Vereenigde Staten, Rus land, Spanje, Portugal, Turkije en Japan. 2ü. Dreigt niet het gevaar, dat de Engelsche reeders hun geboycotte schepen toch in de havens doen verschijnen onder andere vlag 3o. Tegenover een stoomvloot van (rond) 15,000 booten met 7'/e millioen tonnen der andere natiën staat een Brilsehe stoom vloot 13,000 booten met 7,4 millioen tonnen. Heeft men nagegaan de waarschijn lijke gevolgen, welke het boycotten van bijna de helft der wereldscheepvftert, die grootendeels door stoombooten wordt ge- dreven, zal tengevolge hebben, indien Engeland niet toegeeft De boycot beleekent een ontzaggelijke stremming in het veikeer, bestaan en ontzettend zwaar werk, maar het behoort weer tot het verleden, want het bouwen te Parijs vindt sinds enkele dagen geen voort gang meer, Nu weet ge, waarom ik mijn oud beroep weer ter hand genomen heb. Ecu honderdtal meters scheidde hen nog van het station. De man bleel staan en toonde geen lust nog dichter een pluais te naderen, waar, hij wist, steeds een gendarme op post stond. Zeg mij, waar uw moeder ivoont, zei Jo hanna, ik zul haar eens een bezoek brengen en, indien het mogelijk is, iets voor haar doen. O, juffrouw, gij hebt een goed hart, riep de man uit, geroerd dooi huar grootmoedig aanbod. Als ik aan mijn moeder denk en aan alles, wat zij reeds heeft moeten uitstaan geloof mij, maar om harentwille kan ik geen vrouw kwaad doen. Hij nam haar beurs uit zijn borstzak en gaf ze haar terug, met de woorden: Hier hebt gij uw geld weerom; ik wil het niet langer in mijn bezit houden. Johanna voelde zich gedrongen den zonderlin gen mensch bijna met geweld eenige geldstukken op te dringen, die hij ten slotte na lang weigeren zijnerzijds en op aanhoudend vragen van het jonge meisje, aannam. Mijn moeder woont Rue Myrrha 35, zei hij, zijn pet afnemend. Zij heet vrouw Musclimaar zeg haar in geen geval waar gij mij gezien hebt, want zij vei keert in de meening, dat ik nog steeds in de steengroeve werk. liet volgend oogenblik was de man in de duisternis verdwenen, Johanna in een hoogst eigenaardige stemming achterlatend. VI. Den vijfden December stond in de Parijsche morgenbladen onder de locale berichten de be schrijving van den moord op den graaf De Ca- serte. „Twee nachtwakers, die op het hulpgeroep van het slachtoffer waren toegesneld, zetten den schurk, die gekleed was in een workmansblouse en donkere broek en een zijden pet op het hoofd droeg, ijverig na. Volgens hun verklaring zou hij op den hoek der Ruc Chaeaudunt in een elegant rijtuig gesprongen eu bliksemsnel voor er raec gelijk staande alsof plotseling onge veer de halve wereld vloot ware vergaan alsof h.v. de geheele, graanoogst voor de helft ot een derde ware mislukt en een ontzaglijke hoeveelheid grondstoffen en fa brikaten waren verbrand. Het middel kan een scherp tweesnijdend zwaard zijn. Wij hebben reeds, zegt liet blad, een aansporing ontvangen tot liet bijbrengen van gelden, om de zelfopofferende transport werklieden te hulp te komen. Van waar echter moeten de vele millioeneu komen om de algeineene ellende, te lenigen, welke hij Engelands verzet is te duchten, en dat nog wel hij algeineene verarming En zoo laat het zich aanzien, dat ook dit middel oiu het moorden daarginds te doen ophouden, als niet geschikt ter -sijde zal worden gelegd. Wel jammer Met veel juistheid is de boyot, die he Aiusterdamsch comité van harenwerkeis op de Engelsche handels .loot wil toepassen met het continentale stelsel vergeleken. Ook Napoleon trachtte Engeland tot onderwerping te dwingen door zijn handel te treffen en een verbod uit te vaardigen in dien geest. Dat hij niet slaagde, leert ons de ge- ichiedenis. En dat de thans voorgestelde boyot even min groote kans van slagen biedt, dunkt ons maar al te waarschijnlijk. Het plan heeft dan ook tot dusver slechts zeer weinig ondersteuning gevonden in de pers, al sprak men zijn sympathie uit voor de idee welke daaraan ten grondslag ligt Wat men wil, is niets meer of minder dan dat na zeker tijdstip geen Engelsch schip in vreemde ot Nederlandsche havens zal worden gelost, voordat de vrede geslo ten is. Nu ia slechts één van tweeën mogelijk of de overeenstemming tussciien alle haren- werkers der wereld (Engeland uitgenomen) komt tot «land, maar dan is een ontzettende stagnatie in handel en scheepvaart te ver wachten, met een geweldigen nasleep van allerlei ellende of de Yereisohte overeen stemming komt niet tot stand, eu in dat geval zal de boyot onmogelijk het verlangde effect kunnen opleveren. Ziedaar een vooruitzicht, dat tot ernstige bedenking stemt. Engeland beheerselit den wereldhandel over een zeer groot gedeelte. De helft der geheele handelsvloot is En gelsch. En men kan zich das voorstellen, hun oogen verdwenen zijn. Dit verhaal dv brave handhavers der wet klinkt eenigszins cn' geloollijk en herinnert sterk aan Ponsen du Ter ruil zaliger. Waarschijnlijk hebben zij dit ver zinsel bedacht om het mislukken hunner ver volging duarmedo tc bedekken." „Ken verschrikkelijk drama. In de Rue de la Provence 65 woonden sedert jiiren twee oude menschen de heer Daube en zijn zusier. Zij leefden zeer bescheiden en afgezonderd, maar gingen voor zeer bemiddeld door. Het ruwe werk werd verricht door een werkvrouw, die 's middags om twaalf uur naar huis ging en tegon vier uur terugkwam. Gisternamiddag omstreeks drie uur verscheen nu plotseling voor het venster van bovenbedoeld huis een van angst half waanzinnige, tuet bloed bevlekte vrouw; zij stiet een doordringenden kreet om hulp uit en verdween toen plotseling, alsof men haar wegsleurde. Voor liet oog vun den politiebeambte, die, vergezeld door den por tier, de woning niet geweld opende, vertoonde zich een vrecselijk echouwspel. In het tot woonkamer dienend vertrek lag het ontzielde lichaum van den ongeluukigen grijs aard een messteek in het hart had heu. van het leven beroofd. Niet ver van hem lag badend in haar bloed zijn zustei, juffrouw Daube. Zij was zwaar gewond en kon slechts onverstaan bare klankeo uitbrengen. Bij de komst der beide mannen schenen buur krachten intusscheu ee nigszins weer te keeren. Zij wies op een geopend schrijfbureau, welks inhoud in wilde wanorde door elkaar was geworpen en vervolgens op een deur, aan de andere zijde van het vertrek deze sloot den toegang af tot een hangkast, waarin kleedingstukken bewaard werden. Nauwelijks had de agent van politie de deur op een kier geopend, of een man stormde de hangkast uit Hj rende den beambte omver en trachtte te ontkomen. Gelukkig was de portier een man van buitengewone lichaamskracht en het gelukte hem den moordenaar te grijpen en stevig vast te houden. Inmiddels waren nog enkele bewoners toegesneld en met vereende krachten slaagde men er in den booswicht, die zich met de kracht der wanhoop verdedigde, te knevelen, waarna men hem naar het dichtstbij zijnde politiebureau overbracht. Bij het voor- lot welke uitkomsten de boyot zou voeren. Zoo ergens, dan schijnt hier het t verzint eer gij begint", dubbel aanbevelenswaardig, te meer daar het. nagenoeg seker is, dat de noodige overeenstemming niet zou worden verkregen, en Nederland ook ditmaal weer de grootste lasten zou dragen van hst //continentale stelsel", zonder Hat daarvan de Boeren ecnig voordeel genoten. Een bi iet uit Kaapstad aan de Berlijnsche Post gedateerd van 24 September 1.1.bevat de volgende belangrijke mededeelingeu. „Hier blijkt de toestand heel ernstig. De Boeren beginnen tc strijden met de kracht der vcrl wij te.ing en het komt mij voor, dat «leze oorlog een geheel andere oniknooping zal hebben dan de Engelschen hopen cn verwachten. Men verwijt Lord Kitchener ziju werkeloosheid, maar de arme man kan niets doen met de wezens, die men hein uil Engeland zendt. Hij zal nooit met zulke ellendige recru'en de Boereu ten onder kunuen brengen, die legen alle bepioeviugen gehard zijn. Men is waarlijk onbillijk jegen» Kitchener. „Naar mijn meening is liet enkel aan zijn organiseerd talent te danken, dat de Engel schen Pretoria en Johannesburg nog be zitten. Laat het u niet bevreemden, wan neer ge op zekeren dag verneemt, dat de opperbevelhebber van het Britsche leger Johannesburg is teruggetrokken wegens de onmogelijkheid, ooi zich te Pretoria te hand haven. Dat kan eiken dag gebeuren !K Over de juiste plaats, waar de Boeren— opper bevelhebber Louis Botha zich bevindt, zijn de Engelschen het nog maar altijd niet eens. Terwijl dczir dagen werd bericht, dal hij bij Wakkerstroom stond en dus in westelijke richting was doorgebroken, wordt nu gemeld, dat hij van het Pongoln-bosch uit in noordelijke richting door Swaziland trekt blijkbaar met het doel, het Lijdenburg- sche te bereiken. Voorts wordt een bericht uit Durban, dat Botha's hoofdmacht met Daunhauser zou zijn teiuggekecid naar Babanaugo, bevestigd door den correspondent van de Daily Mail e Pietermaritzburg. Deze seint, dat de hiofdmacht van de Boeren onder Chris Botha zuidwaarts door het Biitsche cordon is gebroken en zich thans bevindt te Baba- nai go, binnen een geweerschot afstand van de plek van hun nederlaag op 26 September. Met deze laatste tirade wordt het gevecht bij Ilala bedoeld. Generaal Bruce Hamilton colonne heeft, na een tocht, die uiterst vermoeiend was loopig verhoor noemde hij zich Wolf, erkende dat dit eeu aangenomen naura was, maar wei gerde hardnekkig zijn waren naam te noemen. De moordenaar is een man van middelbare lengte, met bleek gelaal en loerenden, onzekeren blik. Hij draagt een vollen zwarten baard en is zeer slecht gekleed. De ruwheid, die hij aau den dag legt, is ongekend. Twee dagen later verschenen de volgende aan vullingen «Het drama iu de Rue de U Pro*ence. De moordenaar, die halssturrig weigert zijn waren naam op te geven, verscheen heden voor den rechter van instructie. Aan de beweegredenen, die hem tot de misdaad leidden, valt thans niet eer te twijfelen. In een zak aan de binnen zijde van zijn jas werden eeu bundel effecten en een bedrag van 87U francs terug gevonden. In den toestand van juffrouw Daube vult eenige vooruitgang te bespeuren. Gisteren was zij in stuut enkele ophelde ringen OTer den vreeeelijken aanslag te geven. Wolf, zooals men den misdadiger voorloopig noemen moet, schijnt, wat de gewoonten der slachtoffers betreft, uitstekend ingelicht te zijn geweest. Om drie uur belde hij aan, wetende dat op dat tijdstip de werkvrouw afwezig was. Do heer Daube, een zeer vooi zichlig man, opende de voordeur die van een ijzeren ketting voorzi-sn wus eerst op een kier en vroeg, wat de onbekende vcrlungde. Wolf gaf zich uit voor dtn zoon van een in het buitenland gehuwde zusier der oudjes, die als matroos op e^n koopvaardijschip vaart. Daar deze zuster eenige maanden geleden den heer Daube een bezoek van haur zoou inderdaad aan gekondigd had, kwam twijfel aan de waarheid van Wolf's zeggen in hem niet op. De lieer Daube ging zijn t oorgewenden neef voor naar de huiskamer. Nadat hij zijn zuster toegeroepen had haar neef te komen begroeten, dieDde do moordenaar den grijsaard plotseling een dolkstoot toe. die onmiddellijk den dooa tengevolge had. Eer juffrouw Daube vau den schrik bekomen was, ontving zij ook een stoot met het wapen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1