De Zuid-Afiikaansche Dorlog. I FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. BINNENLAND. i i il! I IVf A. G. Mulié. Hulp voorde Vrouwenkampen! W I I;. 111 I 1 mi.1 de jaarwedden der onderwijzers te regelen volgens de erfenis van Gooth." Da Voorzitter: „ja, minstens 70°/o moet besteed worden aan 't onderwijs, herhalings- onderwijs euz." Na nog eene opmerking van den heer Hoffmans, die meende dat er eene misre kening was in de renteberekening, hetgeen echter bleek niet te zijn, werd de begrooting vOor 1902 in zijn geheel vastgesteld. De VoorzitterEr is ingekomen een schrijven van den heer Timmermans van Turenhout waarin hij zijn ontslag neemt als plaatsvervangend lid, voor het stem bureau K. v. A. Ik verzoek de heercn hiervoor een ander lid te benoemen. Gekozen met 6 stemmen, de heer II. Zeegers, die deze benoeming aanneemt". De Voorzitter„ik verzoek de heeren evenals andere jaren, het D. B. te machti gen de marktgelden te verpachten, met dien verstande, dat ter gelegenheid der kermis, zooveel aan publiek gebruik kan worden onttrokken, als noodig mocht blijken. Machtiging verleend. Op de vraag van den voorzitter of nog1 iemand 't woord verlangt zegt de heer Mulders /,er is meer gesproken over de verlichting over de lijn achter branden de lantaarns gewoonlijk niet; ik verzoek U daarop s. v. p. eens te willen letlen. De Voorzitter: „het komt zeer dikwijls voor dat ze worden aangestoken en door een ander even spoedig weer uitgedraaid. Dat schijnt voor velen een genoegen te zijn ik kan er de aardigheid echter niet van snappen. Ik heb er nauwkeurig surveillance op laten houden, maar toen was er natuurlijk niets te zien maar nauwelijks was de politie weg of ze gingen weer uit. Er zijn dan ook die er pleizier in hebben, de lantaarns op den dag reeds aan te draaien Ik heb zelf ondervonden dat bij mij voor de deur iederen Zondagavond ten 9 uur de lan taarn werd uitgedraaid, maar toen ik er op liet letten gebeurde het natuurlijk niet. Het best is, dat degenen die er last van hebben er zelf wat opletten, en dan komen aangeven opdat ik ze kan verbaliseeren maar 't zijn gewoonlijk kleine jongens, die het doen." De heer Mulders: „zou 't niet gevonden kunnen worden een lantaarn te plaatsen in de 2e Zeine. De Voorzitter „dat blijft toch 't zelfde als ze hem geregeld uitdraaien." Niemand weer 't woord verlangend, sluit de voorzitter de openbare vergadering ter behandeling van de reclames tegen den H. O. in eene met gesloten deuren. In verschillende telegrammen worden thans erkend, dat de Boereu in het gevecht bij Brakenlaagte ook Engelschen gevangenge nomen hebben. Er wordt niet gezegd hoeveel. Deze gevangeuen zijn weer vrijgelaten, nadat de Boeren hun geweren, patronen en paarden hadden outnomeu. Over het gevecht zelf wordt nog hel vol gende medegedeeld Van de 80man sterke Schotsche cavalerie, die aan het gevecht deelnam, werden er 73 gedood of gewond. Van de 160 man, waar uit de achterhoede der colonne Benson be stond, werden er 121 buiten gevecht gesteld. Van de 5 officieren der Schotsche cava lerie sneuveldeu er 4. Nadat kolonel Guiness het laatste schot uit één der 2 kanonnen had gelost, viel hij dood neer, doorboord met kogels. Nadat het gevecht eenigen tijd had ge duurd, kreeg de Engelsche achterhoede ge brek aan ammunitie. Een Schotsche cavale rist reed daarop naar het kamp onder een kogelbui van kogels en keerde terug niet een kist patronen. In den loop van het gevecht, toen de be stuurders van de ammunitiewagens zagen, ckt de manschappen' die de kanonnen be dienden, waren gedood, spanden zij hun paarden van de wagens en reden zij hun, om te trachten, de kanonnen weg te halen Zij werden allen gedood. Een kanonnier, die zijn hand opstak, om het sluits'uk tan een kanon af te nemen, werd die hand afgeschoten. Hij stak de au- dere hand op en verloor 3 viDgers. Kolonel Mackenzie heeft het bevel aan vaard over de kolonne van* wijlen kolonel Benson. Kolonel Benson, die een zeer dapper soldaat was, kreeg drie wonden in zijn laatste gevecht. Hij bleef bij kennis tot het laatste en werd binnengebracht eu stierf binnen de geimproviseerde borstweringen van het kamp te Bakenlaagte. Vele van de kanonniers van de manschap pen die het geleide van de kanonnen vormden en van de Scottish Horse sneuvelden. De officieren en mauschappen waren elk met gemiddeld acht kogels doorboord. In eeu stortregen deed Louis Botha, die in 24 urén 100 K.M. had afgelegd, ouver— wacht met 700 Boeren een charge op onze achterhoede en de twee kanonnen. De Boeren werden begunstigd door eeu inzinking iu het terreiu, die hun dekking verschafte. Zij galoppeerden tot op veertig meters afstand van eb kanonneu. Terwijl zij te paard zaten en hun hoofd alleen zichtbaar was, openden de Boeren een geweervuur op de achterhoede. Geen van beide kanonnen was in deze richting geplaatst en ongelukkig waren de drie compagnien Buffs niet in slagorde uitgebreid over het hooge terrein ten westen van de kanonnen, vauwaar men de plooi in het terrein had kunnen beheer— schen, die de Boeren iu staat stelde hun slag te slaan. Kolonel Wools Sampson, die op dat oogen- blik bezig een plaats was voor zijn kamp te zoeken en ziju wagens uit te spannen, nam het bevel over de colonne over. Hij riep eiken beschikbareu man in het geweer en hield een kopje cn een hoeve en de verder gelegen randjes rechts en links van deze laatste bezet. Ilij liet zijn twee overblijvende kanonuen en een pom-pom op de Boeren spelen, terwijl de rest van de ruiterij en van het voetvolk de omtrekkende Boeren op een afstaud hielden met een overstelpeud ge— weei vuur. De Boeren trokken een eind terug, de kanonnen in den steek latende. Botha dreigde dat hij met 1400 man 's nachts een nieuwen aanval zou doen, maar intusschen was het kamp met de grootste inspanning veranderd in een bijna onueeembare sterkte, )zeker met gevangenen vrouwen en kinderen. Red.) Gedurende den avond werd eeu wagen met schietvoorraad, dicht bij de kauounen, naar het kamp teruggebracht maar de Boeren haalden de twee kanonnen later weg en waren met hei: aanbreken van den dag ge heel verdwenen. 20. Pas op ds andere schavuiten zullen hem niet in den steek laten Dat is lang niet zeker en bovendien begint het wachten mij knapjes te vervelen. Men zal in de drie gezellen, bij wie Os zich neergezet had, ongetwijfeld Kater, Langoor en Fretje herkennen. Fluisterend spraken zij over de gevangeneming vau hun makker Wolf. Beroerd® wanbof! zei Fretje, eeu sigaret rollendals die schoft van een politieagent er niet geweest ware, hadden we den buit allang in deu zak gehad. Nou, ik had in "Wolfs plaats moeten zijn I En wat zoudt gij dan wel gedaan hebben, wijsneus? vroeg Kater. Zoudt gij misschien den agent en den portier incluis in uw zak gestoken hebben. Dat 's al te gek zoo'n ondier zou anderen menschen raad willen geven Ik zou hen met mijn voeten van mijn lijf hebben gehouden zij zouden mij waarschijnlijk niet te pakken hebben gekregen. Houd uw mond, jongen 1 riep Langoor, de wenkbrauwen fronsend. Wolf was een andere kerel dan gij en als hij zich heeft laten pakken, was er waarschijnlijk geen redding meer moge lijk 1 Als hij maar niet den verklikker speelt I merkte Kater op, zijn neus stekend in het glas, dat gevuld was inet een afschuwelijk mengsel van jenever, wijn en slappe koflie. Wolf verklikken riep Os, die juist van zijn bezoek aan het buffet terugkeerde, eerder zou men een snoek aan het praten kunnen brengen Wat kent jelui hem slecht! Hij beeft nog niet eens zijn naam genoemd. Dat is eerst een kerell Ik heb het vandaag in de krant gelezen alle respect 1 Hij stopto een versche pijp en wendde zich vervolgens tot Fretje. Speelt gij een paiiijtje biljart mee, ventje! vroee hij. Het verwachte Irailé, waarbij de beslissing van de Porte. aan de eischen van Fiankrijk toe te geven, wordt bekrachtigd, is versche nen, zoodat Constans weer naar Konstanti— nopel en Caillard weer naar Toulon zullen kunnen terugkeeren. Een nota van Havas heeft gisteren het gewichtige nieuws medegedeeld. De Porte erkent het wettig bestaan der Fransche scholen in Turkije; zij erkent hst wettig bestaan van de liefdadigheid- en geestelijke inrichtingen; zij machtigt tol deu wederopbouw, het herstel en de vergrootiug van die instellingen die in de jaren 1894—96 zijn vernield en zij verplicht zich, aanbouw of herstelling, waar toe Frankrijk in de toekomst zou willen overgaan, als van rechtswege goedgekeurd te beschouwen, indien de keizerlijke regeering niet binnen zes maanden hare bezwareu heeft laten gelden. Ten slotte is de ver kiezing van den Chaldeïscheu patriarch be krachtigd. Zoo is dus het conflict definitief gesloten en worden de diplomatieke betrekkingen weer hervat. Ach, waarom niet I Beiden stonden op en traden het zijvertrek binnen, waarin het smerige, opgelapte biljart stond. Na verloop vau enkele oogenblikken trad Patrick eveneens binnen, nam een stoel, deed, alsof bij met belangstelling hun spel volgde. Dood op zijn gomak ziju sigaar rookend, wierp hij het tweetal uitdagende blikken toe en telken male wanneer Os een slechten stoot gedaan had, liet hij zich een hoonende opmerking over zijn onbekwaamheid ontvallen. Waar bemoeit die ezel zich toch mede vroeg Os, die van nature met weinig geduld behept en gewoou was, dat de stamgasten van het bierhuis ontzag hadden voor zijn herculische lichaams kracht. Maar Patrick stoorde zich niet aan zijn duistere blikken en ging voort hem bij elke gun stige gelegenheid tc bespotten. Wacht, vriendje, ik zal u aanstonds wel vinden, bromde O», van woede het mondstuk van zijn pijp fijn kauwend. En bij een der volgende stooten wierp hij plotseling ziju queen zoo ver achteruit, dat deze rakelings langs Patrick's staped schnurde. Hei! Wat moet dat? stoof de Ier op. Houdt ge nu waarachtig mijn hoofd voor een biljartbal Heb ik van m'n leven ooit zoo' stommeling ge zien Houd mijn qneue eens oven vast, kleintje! sprak Os tot Fretje,*die zich reeds verkneuterde over het pak slaag, dat den metselaar zou worden toegediend. Ös stak zijn pijp in den zak en ging, met op geslagen hemdsmouwen, op deu jongen Ier af. Wilt ge nu heel gauw uw brutalen mond houden vroeg hij, hem do vuist onder den neus duwend. Patrick stond op en wierp zijn stoel achteruit. Wat 'r Gij durft mij dreigen riep bij, de armen over de borst kruisend. Wilt gij met alle geweld, dat ik uw armen en beeneu breek Mij? grimlachte Os Die grap is waar achtig niet slecht? Neen mijn jongen, dan moest gij 'n andere kerel zijngij hebt u bepaald ver gist I Dergelijke twisten kwamen bijna iederen avond voor en er vergkig geen dag, waarop Os niet met dezen of genen stamgast slag leverde. Zoodra dus de overige bezoekers zagen, dat er WAALWIJK, 13 Nov. 1901. TRANSVAAL AVON D. Met een enkel woor.l hebben we in ons vorig nummer, den op til zijnden Trans- vaalavond in onze gemeente begroet. Zooals wij toen mededeelden, zou er Zon dag eene bijeenkomst plaats hebben, in het Ilotel Verwiel. Daar wij geetie uitnoodiging daartoe ontvingen, kunnen wij geen verslag daarvan geven. Alleen vernamen we, dat de opkomst der genoodigden niet zeer groot was, terwijl het comité is saamgeste'd als volgt Eere-voorzitter is de burgemeester dezer gemeente, K. A. M. ridder de van der Schueren, en verder de heeren II. Witlox. J. F. Spijkerman. M. A. van Loon. A. G. llubbens. D. A. Kakebeen. It. Haberer. Pli. Timmermans. H. Zeegers, A. Verbunt. A, Priusen. I. van Leeuwen. Maandagavond hield dat comité eene vergadering en daarop werd o. m. besloten dc volgende circulaires in Waalwijk en omstreken te verspreiden Hel Transvaal-Comité te Waalwijk. Eere voorzitterde Hoogwelgeboren Heer K. A, M. ridder de van der Schueren. Aan de inwoners van Waalwijk en omliggende gemeeyiten. WAARDE LEZER! „Veronderstel, dat gij na een vermoeden den tocht door eene vreemde streek einde lijk in de verte eeu gebouw ziet ver rijzen. Gij verhaast uwe schreden in de hoop hartelijk welkom te zullen zijn, liefderijk opgenomen te worden. Maar aR gij na derbij komt, doet eene onheilspellende stilte uwe hoop vervliegen en, als Gij binnen treedt, ziet gij de bewoners levenloos op den naakten grond uitgestrekt. Eene verschrikkelijke ziekte heeft hun woning tot een gemeenschappelijk graf gemaakt. Op dat gezicht rilt ge eerst van schrik en ont zetting; maar als ge de beweginglooze ge daanten nader beschouwt, bemerkt ge op alle gezichten, naast sporen van doorgestaan lijden een uitdrukking van zaohtmoedigheid. Gij ziet, hoe enkelen der dooden naast elkaar liggen met de handen ineengeslagen, aantoonend, dat de laatste levensdaad een liefdeblijk is geweesthoe anderen elkaar feeder houden omsloten. Moeders koude lippen drukken nog de wang van het kind, de armpjes der kleine zijn nog geslagen om moeders hals. Op de gezichten van anderen ziet ge een uitdrukking, die geen twijfel overlaat, of de lippen prevelden een laatste gebed, toen de ziel opwaarts vloog. Als gij die bewijzen van liefde en geloof, die sterker waren dan den laatsten vreeselijken doodstrijd, waarneemt, dan maakt een ander gevoel zich onweerstaanbaar van U meester. Uw afschuw wijkt, uwe oogen vullen zich met tranen, niet van angst of ontzetting maar van innig medelijden, van teedere ont roering, van heiligen eerbied. Dat gebouw is een concentratie-kamp iu Zuid-Afrika. Wie onzer heeft niet met afgrijzen ken nis genomen van de wreede behandeling der Boerenvrouwen en kinderen in de kampen, waar zij door den Engelschen overweldiger zijn opgesloten? onraad was, weken zij terug en maakten plaats. Os boog het hoofd en stortte zich op zijn tegen stander om hem met zijn harden schedel omver te loopon. Maar Patrick scheen zich als een oude eik vastgeworteld te hebben en wierp hem tegen een tafel. Kreten van bewondering stegen uit de omstanders op. Met moeite richtte Os zich op en keerde met gebalde vuisten terug. Ditmaal nam hij zijn toe vlucht tot boksen. De Ier pareerde echter zijn stooten met den linkerarm en trof hem met de rachtervuist zoo geweldig op de borat, dat Os achteruit stool en onherroepelijk gevallen zou zijn, wanneer de omstanders hem niet opgevan gen hadden. De bezoekers begonnen zich intusschen voor het gevecht te interesseeren. Men schreeuwde en klom op tafels en stoelen, terwijl de oude Jorre onverschillig kleine hoopjes suiker op het kleve rige, marnieren blad van zijn buffet bijeenveegde. liet was de eerste maal, dat Os zulk een tegen stander tegenover zich had. Wegens zijn bluffeu, dat hij van zijn lichaamskracht maakte was hij bij de overige bezoekers verre van gezien Hel was dus niet te verwonderen, dat meenigeen zich, in het vooruitzicht van Os' nederlaag, van pret in de handen wreef. Het duurde eenigen tijd, aleer Os zich van den hevigen vuistslag van Patrick hersteld had. Ilij schuimbekte van woede eu aangehitst door de aanmoedigende kreten van Fretje en de overigen, liep hij zinneloos met de armen zwaaiend op Patrick toe, die hem volmaakt kalm afwachtte. De slagen, die Os in het wilde deed neerkomen, zou een paard gevoeld hebben, maar Patrick wist ze zoo behendig te pareeren, dat geen enkele het beoogde effect teweegbracht. Van zijn kant benutte hij intusschen iedere gelegenheid en vielen zijn slagen wellicht minder fel, alle troffen doel, tot Os plotseling zulk een hevigen stomp tegen de kin bekwam, dat hij schier bewusteloos ineenzeeg. Aan het gejuich, dat bij den val van den reus opsteeg, scheen geen eind te zullen komen. Om strijd wilden allen den metseleer de hand drukken, maar deze, steeds zichzelf gelijk blijvend, zocht zooveel mogelijk aan de lastige handdruk ken te ontkomen en zocht met de oogen Bidach, die met belangstelling den strijd gevolgd had en zich haastte zich bij zijn vriend aan te sliites. Wie gruwt niet als hij denkt aan den ou menschel ijken maatregel vau geweten- looze, uitsluitend nanr goud dorstende re- geeriwgspersonen, Chamberlain, Rhodes eu Milner om de Boeren tot onderwer ping te dwingen door hunne vrouwen en kinderen van honger en ellende te laten omkomen Wiens hart wordt niet met medelijd n vervuld bij de gedachte aan het nameloos leed, dat dezen onschuldigen slachtoffers van don oorlog wordt aangedaan Wie onzer is niet overtuigd, dat wij, als stamverwanten van het heldhaftige Boeren volk verplicht zijn naar vermogen bij te dragen tot leniging der smarten, die geleden worden door deze vrouwen en kinderen, de bloedverwanten der fiere mannen, die strijden voor de onafhankelijkheid van hun land, voor de veiligheid hunner haardsteden Met deze gedachte bezield heeft het Comité zich ten doel gesteld gelden te verzamelen tot verzachting van den heer- schenden nood. Hoe wordt dit doel bereikt Het Comité heeft gemeend niet beter te kunnen doen dan eenige uit hun land ver dreven Afrikanen uit te noodigen hier te spreken over hun land, over den oorlog en wat daarmede in verband staat Deze zijn de Heeren J. H. Liebenberg, krijgscommissaris, Kimberley, Kaapkolonie. A. v. d. Walt, krijgscommissaris, Pretoria, Transvaal. Te i einde iedereen in de gelegenheid te stellen deze heeren te hooren, zullen er, met het oog op de kleine plaatsruimte der beschikbare lokalen, twee vergaderingen ge houden worden namelijk op Vrijdag 15 November in het hotel Verwiel, Entrée f 0.50. Met besproken plaats f 1. en op Zaterdag 16 November op de zaa.l Musis Sacrum". Entree f 0.25. Met be- sproken plaats f 0.50. telkens des avonds ten 8 ure. Er wordt in de lokalen niet gecollecteerd Alle ingekomen gelden zullen worden opgezonden naar het Hoofdcomité voor de vrouwenkampen te Amsterdam, dat voor de verdere verzending zorg draagt. Het Comité noodigt U beleefd, doch dringend uit ten minste éen dezer vergade ringen met Uwe tegenwoordigheid te verceren. De toegangskaarten zijn vanaf Donderdag middag bij de leden verkrijgbaar en aan de vergaderlokalen. Namens het Comité WITLOX, Voorzitter. RUBBENS, Secretaris. Hoewel wij ons, tot onze spijt, tot slechts weinig bijzonderheden omtrent het verloop dezer avonden moeten bepalen, wijl ons niet meer omtrent de plannen werd meegedeeld, en ons inziens publiciteit in deze toch een voor name factor was, doen wij toch een krachtig beroep op de inwoners van Waalwijk en omliggende gemeenten. Niemand mag die avonden wegblijven, allen moeten meewerken, om het succes zoo schitterend mogelijk te doen ziju. Wij moeten toonen, dat we 't hart op de rechte plaats hebben, dat wij wat over hebben voor die arme vrouwen en kinderen, daar in die moordkampen in Zuid-Afrika. Waalwijkers komt trouw op, en brengt door uwe trouwe opkomst, hulde aan die dappere krijgers, en uwe hulp aan die, door Engelsche beulen, dierlijk mis handelde vrouwen en kinderen op 't oor logsveld. Veikieziiig Kamer van Koophandel en Fabrieken. Maandag 11 November 1.1. had de ver kiezing plaats van 3 leden der Kamer van Koophandel eu Fabrieken alhier. Aan de beurt van aftreding waren de heerenJ. Bernard Timmermans Wz., S. Fano en A. Verbunt. De uitslag der stemming was als volgt Uitgebracht 60 stemmen. Van onwaarde 1 steni. Hiervan bekwamen J. Bernard Timmermans A. Verbunt. S. Fano, en nog eenige anderen een of meer stemmen, Gekozen dus de drie aftredende leden. steramen. 52 49 47 De ex-detective verloor bij alle drukte het doel hunner komst echter niet uit het oog. Dat is ten minste een stap op den goeden weg, fluisterde hij Patrtck in het oor, maar nu de brief! Patrick bedacht zich even. Een glans van ge noegen vloog eensklaps over zijn gelaat. Ik ben er, luidde zijn antwoord, ik wend belangstel ling in mijn gevallen tegenstander voor en haal hem, terwijl ik mij over hem heenbuig, den brief uit den zak. In de hitte van den strijd had niemand bemerkt, dat een bezoeker de herberg was binnengesta met een vluchligen blik de schare rondom da gevechtsplaats gemonsterd en zich vervolgens bij het drietal gezellen van Os gevoegd had. Het was Peru, die, in een onkenbare vermom ming, den door Os in ontvangst genomen brief kwam opeischen. Fretje lichtte hem onmiddellijk deu toestand in. Os heeft gevochten met dien metselaar, meester 1 fluisterde de jeugdige galgenbrok, maar die was hem te machtig. Os heeft zooveel slaag gekregen, als hij maar wilde. Os heeft den twist echter nietuigelokt Peru's voorhoofd bewolkte zich. Wat kon den metselaar hem tot den strijd be wogen hebben Zijn boeveninetinct waarschuwde hem, dat er onraad aan de lucht was. Peinzend over de beweegredenen, die den met selaar genoopt mochten hebben den strijd aan te binden, zag hij op eens, hoe de metselaar, naar Os toeliep, die op den vloer uitgestrekt, door enkele omstanders werd bijgebracht. Hij zag, hoe Patrick quasi belangstellend de hand op Os hart legde, alsof hij zich van den normalen hartslag wilde vergewissen en uit diens borstzak een brief te voorschijn haalde, dien hij behendig in zijn eigen zak deed verdwijnen. Geen der om standers had den diefstal opgemerkt maar de beweging was Peru, geroutineerd in dergelijke zaken niet,ontgaan. Als een bliksemstraal schoot hem de gedachte door het hoofd, dat Patrick een spion was. Die man mocht niet ontkomen. Met het mes in de vuist stoi tto bij zich op Patrick die nog steeds, niets kwaads vermoedend, op ziju knieën lag. Ongetwijfeld ware Patrick een kind des doods geweest, wanneer niet Bidach, die geen oogen blik van zijn zijde geweken was, zich met een koeien, Uilvoering Liedertafel. Zondagavond opende de Liedertafel de rij der winteruitvoeringen. De heer H, Bogaerts, baryton uit 's-Bosch vereerde den uitvoering met zijne medewerking. Dezt zanger beschikt over een fraai, goed geschoold geluid met zijn Levenslied van Rehl, „Ad die Musik en Sehnsucht v. Schubert fa Chanson van Spoel behaalde hij telken» veel bijval. Als bisnummer gaf hij nog tea beste „Le Credo du Paysan." De President der vereeniging de weled. beer H. Zeegers dankte den heer Bogaerts voor zijne zoo vrijwillig verleende medewerking eu riep hem een hartelijk tot weerziens toe. De liedertafel zelve bracht behalve eenige reeds bekende nummers ten gehoore „Le Soir" van Iluberti cn Verbeidend vau G, Rijken. Met genoegen merkten wij, dat de Lie dertafel steeds meer werk maakt van fijn ea genuanceerd zingen, wat voorzeker de waarde der uitvoering aanmerkelijk verhoogen zal, De heer J. Sars vergastte het publiek op Spirito Santo" van Löwe, en *Afscheids- lied" van A. Thomas. Nog werd tot lid van verdienste benoemd de heer Ant. Hurl, mans, oprichter der liedertafel, wien het gouden insigne eu een fraai geëncadreerd diploma overhandigd werden. Een woord van dank aan allen, die hebben meegewerkt, ons dezen genot- en kunstvollen avond t« verschaffen en vooral aan den lieer Henri Platteel, die op eene uitstekende wijze, ds verschillende nummers accompagneerde. Opgebracht. Dezer dagen werd door onze raarechausjes een persoon uit Baardwijk naar de gevan genis te 's Bosch, en iemand uit Capells naar eeoe rijkswerkinrichting overgebracht Flobert-elub. Gisterenavond had in het hotel Gerrii alhier eene bijeenkomst plaats, tot het op richten eener Flobert-club. Na eene voorloopige begrooting van in komsten en uitgaven en verdere besprekingen, werd eene dergelijke vereeniging gecoiuti tueerd, aanvankelijk met 16 leden. Een voorloopig bestuur, bestaande uit d: heeren A. Pulles, vau Everdiugen, H. m Gils, Jos. Baatings, Alb. Kemperman werd gekozen, 't welk zich zal belasten met het opmaken van een ontwerp-regleraent enz. Verder werd besloten, dat de vereeniging den naam zal dragen van „Cliristiaan de Wet." Moge zij zulke bekwame schutters kweehen Volgende vergadering Dinsdag 19 No vember a. s. des avonds ten 8 uur in he hotel Gerris. Wij hopen later nog eenige nadere bij zonderheden mede te deeleu. Transvaal Te Vrijhoeven-Cappel, eene geraeeutevn 500 zielen, is voor de Boerenvrouwen ec kinderen een bedrag van pl. m. f 175 k: eengebracht. sprong op den nieuwen tegenstander geworpc diens pols gegrepen en hem het mes uit dehr.l gewrongen had. Vlug sprong Patrik overeind. Watldondftii hij Peru toe, sluipmoord, gij lafaard, dat iuHii we u eeus afleeren en «en stoel opnemend wil»1 hij zijn aanrander te lijf, die ongemeen bid voor zijn lafhartige daad zou hebben gebo»:. wanneer Bidach Patrick niet tot kalmte geffiM'* had. De omstanders hadden intusschen partij getroh ken eu enkelen wilden Peru in stukken scheur" maar de meer vredelievenden beduidden dn schurk zich snel te verwijdereu, aan welken wetj Peru, na een blik van verstandhouding met «ij1 drie makkers te hehben gewisseld zich haiMl" te voldoen. Bidach en Patrik trokken zich in een der dof kerste hoeken van de herberg terug. Na overtuigd te hebben, dat niemand hen bespisdds werdjde brief te voorschijn gehaald. Inderdaad van Mérentier's hand, zoodat er geen t«i|j overbleef of Os was de moordenaar. Daar Patrick aanwezigheid nu eer schadeu dan baten Wt besloten de vrienden, dat Bidach, dien Os onffl"' gelijk kennen kon, alleen in de herberg achter- blij v®n zou om de woonplaats van den gevall'"- vechterabaas uit te visschen. Na afgesprokenK hebbeD, elkaar den volgenden dag ten huiie Johanna te ontmoeten, betaalde Patrick zijn gf 'l en vertrok. Ilij bemerkte niet, dat de drie vriend'- van Os, onmiddellijk na zijn vertrek de beiberj op geheimzinnige wijze verlieten. XIII. Ingevolge haar afspraak met Bidach, had Ij* banna zich denzelfden dag, waarop de hcl, vrienden hun gevaarlijke ondernemiDg 10 herberg ten uitvoer brachten, gereedgemaakt uj de weduwe Musch te bezoeken, Zij herinner zich nog uitstekend het adres, dat de zondering struikroover haar opgegeven had Rue My« 35.Na eenige vragen, bleek dat die straat ge'5 was in een der armoedigste wijken van PVr (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2