De Zuid-Afiikaansche Ooflog, BINNENLAND. ondei die druk is 't ultimatum aan Enge land gezonden. Wij hebben daarin gevraagd, zegt ons wat uwe bedoeling is met die troepen, die aan onze grenzen liggen Toen in '71 een Engelsch commissaris een bezoek aan ons land bracht en hij met een klein militair geleide in Preto ria aankwam, zag hij dat daar slechts een politiedienaar, een kaffer, was en verder dat 't gelieele land zeer slecht verdedigd was. Hij was daarom zoo vrij de Transvaalsche vlag neer te halen en de Engelsche te hijschen. Veertien dagen later hoorde ik in mijn afgelegen woonplaats, dat we En gelsch onderdaan waren. In '95 kreeg ik op zekeren dag 's mor gens oin 7 uur een telegram „kom met zooveel manschappen als ge hebt* met noodige rantsoen enz. Binnen 1 uur trok ik met mijne mannen op. In volleu vrede viel toen Jameson als roover in ons land en toen hij door Cronjé gevan gen genomen werd en Cronjé hem vroeg #waar is uw vlag, zei hij, ik heb geen vlagwelke nationaliteit ik heb geen na tionaliteit, dus was hij een gewoon roover en rijp voor de galg. Dus tweemaal in vollen vrede heeft men getracht ons van onze vrijheid te berooven, maar door de wakkerheid van Cronjé, is dat ook in '96 niet gelukt. Toen nu in '99 de troepen voortdurend aan onze grenzen werden opgehoopt, zeiden wc, wij moeten oppassen onze regeering zond toen mannen rond om de commando's aan te zeggen, zich gereed te houden. Ook ik, hoewel burgerlijk ambtenaar, meende ook evenals in Dullstroom, aan 't front de voorman mijner plaats te moeten zijn. Wij kwamen 2 Oct. te Machadodorp aan en gingen onder bevel van generaal Schalk Burger de grenzen van Schwalieland be zetten. Wij hadden gehoord dat de Engelsche een groote massa drank iu Swazieland had den gebracht en hiermede getracht den kafferkoning over te halen, als de Boeren op commando waren, in Transvaal te vallen en vrouwen en kinderen te vermoorden. Dan was 't moorden vlugger gegaan en hadden de kaffers de schuld. Schalk Burger heelt met eenige Boeren, waaronder ik behoorde den kafferkouing opgezocht en toen vroeg de kafferkoning of hij dan mee tegen de Rooineks mocht vechten. Maar generaal Burger zeide hem dat het een strijd was tussehen blank en blank en dat hij zich thans rustig moest houden en dat heeft hij tot dusverre gedaan. Wij vonden daar wer kelijk 3000 kisten Whisky, die de Eng. hadden meegebrachtde kaffers moesten zoodoende in dronkenschap in Transvaal vallen en alles plunderen en uitmoorden. Wij trokken in haast naar Transvaal te rug en ik herinner me nog goed, dat wij 11 Oct. in de tent van generaal Burger zaten, toen hij tijding ontving van het uil- breken van den oorlog; hij zeidede oorlog is uitgebroken, hii is ons opgedragen, dus er blijft niets over dan den strijd te aan vaarden. Laat ons beloven, vrij te worden of dood en dit is gebeurd. Wij trokkeu toen naar Natal; 16 dagen en nachten te paard. Niets hadden we dan een combers (wollen deken), een linnen zak waarin beschuit en hilton, en bijua altijd regen, zoodat men ten laatste niet meer zien kon wat bilton en wat beschuit was. Toen is geleverd de verschrikkelijke slag van Elands laagte, waar het eerste Hollandsche bloed stroomde, waar een Dr. Coster, een C. de. Jonge en meer anderen bij hunne kanonnen vielen. De namen van zulke mannen mogen nooit vergeten worden. (Applaus.) Het Holl. volk heeft hier 2 dingen be wezen lo. dat liet geen uitgedoofd volk is, dat er nog dapper bloed hunner voorvaderen in de aderen vloeit. 2o. hetgeen ik straks zoi. Waarom hebben de Hollanders direct naar de wapenen gegrepenomdat zij voelden dat 't hun eigen strijd was, dat het een strijd was om het bestaan van het ras, waarvoor zij verplicht waren alles te geven, evenals de Boeren. Wij kwamen dan in Dundee aan, nadat de slag was geleverd. Den toestand dier stad beschrijven is niet mogelijk. Alles was er vernield en vermorzeld. Toen ik in Dundee kwam, hadden wij niets meer, maar ik liet niet plunderen, maar ben met mijne mannea de winkels afgegaan. Iu een apo theek gekomen vond ik nog 2 Eng. soldaten die zich wat te goed hadden gedaan aan iets, wat niet goed voor hen scheen geweest te zijn. Het aantal dooden in Dundee was verschrikkelijk. Zij lagen opgestapeld onder de vensters, zij lagen op straat er werd overheen gereden, 't was gruwelijk. Toeu heb ik het slagveld van Dundee bezocht en de verwarring daar was zoo groot geweeest, dat de Eng. dokters zelf alles hadden weg gegooid, ik vond daar kisten met de kost baarste instrumenten en geneesmiddelen. En toen seinden de Eng de Boeren hebben in den slag van Dundee de ambulance buit gemaakt. Ik heb daar ook verschillende kisten met Dum-dum no. IV gevonden en daarmede hebben de Boeren zeker geschoten, maar altijd waren ze van de Eng. afkom stig en 't is maar jamuier dat de Boeren er niet meer gevonden hebben, want inge voerd hebben ze die nooit. 29 October kwamen wij 's avonds om 9 uur uitgeput voor LadysmMi en hoopten daar eenige rust te zullen genieten. Maar toen werd gezegd, tracht maar gauw wat te rusten, maar de paarden niet afzade lea, dat was onze troost. We legden oas doorregend in 't natte gras neer en sliepen zoo goed en kwaad het ging. Plotseling hoor ik geschreeuw en generaal Joubert stond bij ons en beval ons spoedig positie nemen, daar de vijand zou trachten uit Ladysmith te trekken. Daar begonnen de canonnen te bulderen en dat was 't begin den gewichtigen, door de Boeren ge noemden slag bij Modderspruit; de Eng. noemen hem slag bij Nicholsonsuek, wel bekend omdat die muildieren met hun anonnen naar de Boeren overliepen die leesten verschrokken, en de Engelschen wisten niet dat muildieren, zooals wij ze noemen een natie zijn zonder nageslacht en daarom zoo koppig. 't Was een verwoed gevecht. Een ge weervuur onophoudelijk gedurende 4 uur en dat is een concert, waarnaar niemand tweemaal zal verlangen. In dezen elag beleefde ik een treffend oogenblik. Wij waren slechts met 150 man en kregen juist een groot deel van den aanval op ons. Daar kwam ons P. Buys met 100 man te hulp. De Eng. rukten tegen ons op, maar wij torinden dwars op de Engelschen in. De held Buijs bad aan zijn zijde zijn oudsten zoon en moest die als eerste slachtoffer zien vallen en de vader riep„Om Godswil, help mijn kind, want ik kan niet terug.' Nog in dien slag heb ik een treffend oogen blik beleefd en wel met Generaal Joubert. Generaal Piet Joubert, van wien we moesten hooren vragen, was dat geen verrader geen faard, geen zelfmoordenaar Ik stel er prijs op Piet Joubert 20 jaar te hebben gekend en hem nooit anders te hebben gekend, c an als waar Christen, goed patriot en dapper crijgsman. Ik was er dan getuige van, dat Joubert Dij een kanon stond, waarvan de kapitein en manschappen waren weggeschoten. Hij stond daar kalm zijne bevelen te geven, tussehen een verschrikkelijke kogelregen Joubert is in November in Natal doorge drongen en van zijn paard gevallen en aan de gevolgen van dien val is hij overleden. Ik kan U hier niet alle slagen verhalen. Maar de heer Haberer die alles zelf heeft meegemaakt, zal kunnen bevestigen wat ik L hier mededeel en tevens, dat de honder den dooden die de Engelschen hebben op gegeven, evenveel duizenden bedragen zij hebben van 't begin af gelogen. Na Spioenkop werd een wapenstilstand van 3 dagen gesloten om de dooden te be graven, na acht dagen van vechten. Hoe wel een geheel regiment Britsch-Indiërs niets deed dan begraven, konden ze niet in dien tijd gereed komen. Toen werd verlenging gevraagd van wapenstilstand, maar niet toegestaanmaar wij presenteerden den vijand bij 't begraveu der dooden te helpen. Buller schreef ons, dat hij't aanbod gaarne aannam en verzocht ons echt Engelsch er de rekening der kosten bij te doen, Bah ik heb de brief zelf nog. Toeu kwam de tijd van om terugtrek ken en dat was treurig, maar waar. Toen de groote macht van Roberts op rukte naar de goudvelden, zeiden velen nu worden afgesneden van vrouwen en kinderen en zoo kwam er desorganisatie en wij moe sten met 300Ü man een linie van 72 mijlen 12 uur te paard tegenover 60.000 verde digen en daarbij wij moesten nog zooveel moge lijk mannen afgeven om den Vrijstaters tegen Roberts te helpen. Dat insluiten onzer geringe macht met een groot Eng. leger bracht schrik in onze gelederen; maar we hebben ons maandenlang staande gehouden en ons relireeren ia ge- teekend door een diepe, breede bloedstreep van Engelsche soldaten. Toen kwamen we iu Lijdenburg-liiiien. Daar was op 16 November gekomen ge neraal Smith-Dorrien om iu naam van de Koningin-Victoria, alles in Dullstroom, mijn dorp, te verwoesten, niets meer over te laten, zelfs de fondamenten mijner woning moesten vernield worden en de kerk door met zooveel moeite uit rotsblokken èiuper? maanea, mm* gesa vronyra* en 1 reeds verloren. God verdelge die wreedaards kinderen meer terugvinden, dan is er ons nog van de wereld. Engeland zal iets meer waard dan vrouw en kind, en ja mijn hart scheurt als ik het zeg, ja iet» meer waard dan vrouw en kind en dat ia het hart iu het binnenste van den Boer die zich niet buigt, voor wie hij niet wil buigen. (Applaus.) Gij Nederlanders moet allen bijdragen, bloed, maar Ge moet geeu geen steen on aangeroerd laten om te verkrijgen, dat die arme vrouwen tussehen de twee strijdende par tijen uitkomen. Dat zij de vrouwen niet meer kunnen gebruiken om de Boeren af te schrikken. Een Eng. parlementslid zeide mij, dat het toch zoo heerlijk vrij was onder de Eng. vlag. Ik heb hem er voor bedankt, ouder die vlag, waaronder or.ze vrienden zijn opge hangen, vrouwen en kinderen uitgehongerd. Hij zeide mij dat het niet zoo erg was; ik heb hem een brief laten lezen van mijn vrouw die 4 dagen en 4 nachten in een open spoorwagen heeft gestaan, voortdurend in de regen en toen naar die moordkampen, waar onae jongste lieveling, reeds uit ge brek is gestorven. Ia dat niet verschrikke lijk. En de Engelschman zweeg Zoo dames en heeren is de toestand van duizenden en duizenden. Het lijden in de moordkampen is te verschrikkelijk om te beschrijven. Men heeft mij verteld, dat de mogend heden gaarne zagen dat Engeland vernederd zou worden Maar ook thans nog laten zij Engeland vrij spel. 't Is verschrikkelijk dat ik hier de vol gende beschuldiging uitspreek, maar Zuid- Afrika is gebruikt als afleider van een groot onheil over Europa. Het kleinste land moest daarvoor vallen. Zuid-Afrika is groot van omvang, maar te klein voor twee bazen. Mannen moeten tegen mannen vechten, maar dat men er toch de vrouwen uitlate. aat de wereld daar voor zorgen dat de vrouwen van het oorlogstooneel worden verwijderd en gesteld onder internationale verzorging; dan zijd wij gered. Een voor stel tot bereiking van dit plan heeft reeds eenigszins vasten vorm aangenomen en zal weldra worden bekend gemaakt. Ik smeek u niets met rust te laten, er moet gewerkt worden opdat binnenkort iets zal gedaan worden, niet om 't leven van die vrouwen te rekken, maar oin te redden. Ieder stelle daartoe zijne krachten zooveel mogelijk in 't werk, dan zal de grootste hulp zijn ver leend en dan zullen de Boeren zeker zege vieren. Als de Boeren winnen dan is een wereld-ide aal bereikt,maar als Engeland triompheert dan zijn wij ver weg op 't pad der beschaving en bij eene eindoverwinning der Boeren, dan heeft de algeineene volkssympathie getriom- pneerd. God geve dit 1 (Daverend Applaus). Na esn korte pauze stelt de president van 't comité den heer Du Plessis voor. De heer Du Plessis, zegt hij, zal mij niet kwalijk nemen, als ik hem u voorstel als een Kaapsche rebel tegen de tirannie van Engeland. De heer Du Plessis nam daarna 't woord: Dames en Heeren Wijl de tijd dringt, moet ik kort zijn. Ik dank u voor uwe blijken van belang stelling. 't Doet ous goed, nu wij hier in Holland staan, beroofd van alles, hier nog zooveel sympathie aan te treffen bij die Hollan- I kinderen, maar sympathie, omgezet in daden nooit kennen overwinnen. Want mocht de ooi log eens geëindigd zijn «n ik keer terug naar Zuid-Afrika, waar ik eens zoo gelukkig met mijne yrouw en kinderen leefde op mijne hoeve, dan sta ik daar alleen. Ik vind niets, ik heb niets. Ja ik heb nog iels en dut is een hart en dat hart dorst naar Engelsch bloed. Met den wanhoop der vertwijfeling zal ik iederen Engelschman dooden, die onder mijn be reik komt en ik sta niet alleen. Want duizenden keeren terug en vinden niets, ja, kunnen zelfs uiet vragen waar hunne dierbaren begraven liggen, ook zij zullen met wanhoop worden vervuld en zoo zijn er duizenden en kunt ge u voorstellen, dat dergelijke mannen ooit zullen toegeven. De Engelschman inoet uit Zuid-Afrika, dat is 't eenigste en dat hopen en vertrou wen wij. Als er een middel werd gevonden om die vrouwen uit die moordkampen te krijgen, dan, ik verzeker het u, is de oorlog binnen een paar maanden ten gunste der Boeren beslist. Engeland staat te wankelen als een dronken man en zal weldra neerploffen in dat groote graf eenmaal door Bismarck voorspeld. Gij hebt met ons gejuicht en getreurd en ik verzeker U, dat, zoo een middel ge vonden wordt, om vrouwen en kinderen van 't oorlogstooneel weg te voeren opdat ze niet meer gebruikt kunnen worden als levende schansen tegen ons, de tijd niet ver meer is, dat Ge met ons zult kunnen zing«n- Die vierkleur ons van dierbaar lanu, Die waai weer o'er Transvaal En wee di God vergeten hand, Wat dit weer neer wil haal (Luide bravo's). (Dit lied wordt verder door 't publiek staande gezongen). De heer Henri Witlox, president van 't Transvaal-comité, sprak daarna ongeveer 't volgende Dames en Heeren Als ik thans mijn plicht vervul als pre sident van 't comité, dan begin ik niet zonder aarzeling, maar ik heb die bezwaren weggecijferd en vraag even uwe attent e. Wat is de reden mijner aarzeling? Wat de reden dat ik erover heen stap. Wat de reden mijner aarzeling. Om als spreker heeren op te volgen, die al die gruwelen hebben medegeleefd, en die ons die zoo levendig, in zoo gloedvolle indruk wekkende woorden hebben geschetst. Ik ben er over heen gestap', omdat thans te meer alles in mij ruischt en bruisclit en'mijne woorden mag mengen bij die van duizenden iu de wereld, dat in een accoord samensmelt, in een accoord, dat om wraak roept tegen het perfide Albion en ten hemel schreit om medelijden voor die arme vrou wen en kinderen, opgesloten in de moord kampen in Zuid-Afrika. Niet mocht het hem gelukken den lagen Brit, den Bosr zijn Mauser te ontrukken, maar au koelt hij zijn woede aan vrouwen en kinderen, dia geen kwaad hebben gedaan, dan dat zij vrouwen en kinderen zijn van dat ontembare Boerenvolk, dat nooit de vlag zal strijken voor ploertig geweld. (Applaus. Hat doel van bet comité is, sympathie op te wekken voor die arme vrouwen en j&t sag de twijfelaars bekeerd, ook zij hehj^ü alle geloof in de barmhartigheid van Engeland verloren. Ban foit ia het dat in 1 maand 15.000 door de onzen zijn gewapend en nu uaan meestrijden, ik kan u tevens verzekeren dat ran Januari Juni door de Boeren 43 Engelsche kanonnen genomen zijn en die hebben ze zoo lang gebruikt tot de amoiiitie op was. Dan gooien zij ze weer weg, de Engelsche vinden weer kanonnen, voeren er nieuwe amunitie voor aan en dan kunnen de Boeren ze wear good van alles voorzien afnemen (Bravo's). De heer Witlox doet daarna meededeeling van do te houden collecte, beveelt deze aan en dankt aller» voor de opkomst. (Het verslag is reeds veel grooter geworden dan wij meenden en daarom stellen we het verslag van den tweede dezer zoo uitstekend geslaagde avonden uit tot een volgend nummer an ook eenige beschouwingen die wij er aan zullen wijden. Omtrent do opbrengst der avonden en der collecten verwijzen wij naar de rubiek Bin: en- land). nog Kitchener heeft zijne gewoue, ditmaal tieodaagsch in plaats van wekelijkscb over- winnings—bulletin geseind43 Boeren ge sneuveld, 10 gewoud en 291 gevangen, zoo veel wagens, zooveel koeien, zooveel patronen. Het zijn nu sinds begin Juli 7590 Boeren van de 13,000 weerbare burgers, die toen nog te velde stonden. Nog vier maauden en er is geen Boer meer in 't veld. De theorie is mooi. Tegenover dit bulletin staat de verliezen- lijst. Zij geeft o a.Een man gesneuveld en drie officieren, o. w. prins W. N. Radziwill, met vijf man gewond in een gevecht te Tweefontein op 14 dezer. Dan bevat zij de verliezen der Eugelschen bij Brakspruit. De 103de comp. yeomanry heeft 3 dooden en 9 gewonden gekregen, waarvan enkelen zwaar, terwijl luit. Wolff nog gevangen is ook. De Boeren hebben beloofd, dat hij weldra zou worden vrij gelaten. Verder zijn gevangen één kapitein, drie luitenants en 42 onderofficieren en man schappen, die allen zijn vrijgelaten. De 107de corap. heeft zeven doodea, 2 zwaar gewonden en 2 licht. Aan gevange nen heeft deze corap. rerloreu één luitenant en 16 onderofficieren en manschappen, die ook reeds weder zijn vrijgelaten. En verder een menigte kleine verliezen van een of twee man. Dat bewijst echter volstrekt niet, dat deze gevechten onbelang rijk waren. Iu het Somerset Oost—dis'rict bijv., waar Smuts met de districts—troepeu vocht, viel ook maar één gewonde, doch 180 man gaven zich aan de Boeren over. En niet alleen staat de verliexcnlijst te genover Ki'.cheners overwinningen per bulle tin, maar ook berichten als dese zijn thans ontvangen. De „Morning Post4* verneemt uit Brussel, dat De Wet zesduizend man bij zich heeft in den Vrijstraat. ons gebouwd, liet meu met dynamiet in de lucht vliegen. Vrouwen en kiuderen werden onverzorgd achter gelaten, 5 maanden lang moesten mijn vrouw, en kinderen tussehen de puiuhoopen leven en in dien tijd is er niet een gestorven. Bij den tweeden inval in het Lijden- burgsche hebben zij de vrouwen en kinderen allen gevangen genomeu en naar Middel burg gezondenmen kon toen in de cou ranten lezen, dat een groot boerencommando was gevangen genomen. Iu die 5 maanden, dat vrouwen en kin deren in 't wild tussehen die puinhoopen leefden is er geen enkele gestorven, maar onder Britscha bescherming thans 1 van de 6 vronwen en 7 van de 16 kinderen. Met de laatste mail, ontving ik nog een brief dat eene jonge moeder was gestorven. Dr. van Gorkura verklaarde dat zij ge makkelijk had kunnen genezen, zij was ge storven van uitputting en ellende. Dit is nu de Engelsche barmhartigheid in de Afrikaausche moordkampen. Wij gelooven vast, dat wij eenmaal vrij zullen zijn, de mannen zullen dan weder- keeren. 't Zal eenmaal zijn een vrij Hol- lardsch-Zuid-Afrika. Wij zullen daar dan weer spoedig onze woningen bouwen, ons vee hebben we terug, dat zal ons troosten. Maar als dan al onze dierbare vrouwen en kinderen zijn uitgemoordwij zullen ons toch niet kunnen troosten met eene nieuwe vrouw en kiuderen. Als wij zij» vrij gevochten door dit ders, die met ons juichen bij onze over winningen en treuren bij onze nederlagen. Reeds 25 maanden vecht dat groote Engeland, dat meent aan 't hoofd te staar, der beschaving, op gruwelijk# wijze tegen dat kleine troepje Afrikaansche Hollanders, dat het hoofd niet wil buigen onder de bloedvlag van Engeland, en waarom Engeland haat eiken Hollander als de pest. Engeland kan veel vergeten maarniet dat de voorsteven van 't admiraalschip „The Royal Charles# staat in 't museum te Amsterdam liet herkent in de Hollan ders de afstammelingen van het eenige volk. dat hen dorst en kun weerstaan. Datzelfde Engeland heeft nu reeds 25 maanden getracht dat kleine volk in Afrika to verdelgen. Milner heeft gezegd, elke Hollander moet van Afrika's bodem worden weggevaagd hij heeft gezegd, die 2 kleine gele plekjes op de kaart van Afrika moeten ook nog oodgeverfd. maar ze zijn nog niet roodgeverfd, of het moest zijn met 't bloed van 100.000 Engelsche soldaten. En zij zullen ze nooit roodverveu, of alle Boeren moesten gesneu veld zijn. Volgens Eng. opgave zijn er reeds meer kanonnen van de Boereu genomen, dan wij ooit van plan wartn aan te tohaffen. Wij waren in den besten tijd 31.000 man sterk. En in Sept. 1900, hadden de Engelschen reeds volgens hunne opgaven, 32.000 man gedood, 21.000 gevangen genomen en 600 man op parool vrijgelaten en waren er nog 24.000 man in 't veld en dat allemaal uit die 31.000 man. Den eenen keer maken ze ons uit voor een handjevol bandieten en als ie een klap krijgen was 't een sterke Boerenmacht. Maar met al die leugens zullen ze Zuid- Afrika nooit hebben, de Boeren zullen blijven vechten al was 't tot zij allen dood waren. Engeland behaalt niets dan schande en verachting. God alleen weet of ik niet alleen sta in de wereld. Vrouw en kind zijb financieelen bijstand, om lafenis te brengen aan de bronnen van den Boerenstam, die vrouwen en kinderen, die dreigen te worden uitgeroeid. Gij allen zijt getroffen door 't geen die fiere mannen u hier hebben verteld, gij hebt gerild bij 't hooren van die verschrik kelijke gruwelen. Veroorloof mij even een herinnering bij u op te wekken Toen de groote president van Transvaal, de grijze Paul Krnger, gedompeld in naam loos wee over de ellende van zijn volk, als balling in ons land, nog de tijding moest ontvangen, dat zijne trouwe gade „Tante Sanne# hem was ontvallen, sprak hij God heeft ze mij gegeven, God heeft ze mij ontnomen, Gezegend zij Zijn naam. Ik uit hier den vurigen wensch §n mijn grondig vertrouwen dat het den grijzen martelaar weldra gegeven zal zijn tot God te bidden God had mij eens mijn land geschonken God heeft mij mijn land weergegeven Gezegend zij Zijn naam. Dan zullen de vlaggen van Transvaa ineengestrengeld door bloed en tranen, door nameloos wee, het luide verkondigen, dat het niet aan het perfide Albion is mogen gelukken den fitren Boer onder den knoet te krijgen. Daverend Applaus. De heer Jauson neemt daarna nog tven 't woord „Ik heb, zoo zegt hij vergeten eene be langrijke mededeeling te doen en d. i. dat er bericht is ontraDgen van den waarnemenden president Schalk Burger, dat in een maant tijd 15,000 man door de onzen zijn gewapend afkomstig uit de z.g. kampen, mannen die gevaugea zijn genomen en ontvlucht en andere die moedeloos waren geworden en thans naar de commando's terugkeereu; want ge moet u wel voorstellen, dat er oogenblikktn komen van moedeloosheid als men moet kiezen tusechen het misechien nooit weerzien van vrouw tin kind en plicht, maar nu Enge land met z*lk een wreedheid optreedt, heeft WAALWIJK, 20 Nor. 1901. Voor de Beorenvrouwen en kinderen Met genoegen laten we hier volgen de op brengst der beide Transvaalavonden, en der collecten in Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, want met voldoening kuunen we die cijfer» geven, wij kunnen er trotsch op tijn, onxe en de beide aangreoxeode gemcentea hebben zich flink gehouden. Do Transvaalavond ia hotel Verwiel op Vrijdag 15 Nov. bracht op f 132.48 Idem. hotel Gerris, op Za terdag 16 Nov. 94 85. De collecte in Waalwijk op Maandag 18 Nov. 269.011/,» De collecte in Baardwijk op Dinsdag 19 Nov. 66.571/,. De collecie in Besoijen op Dinsdag 19 Nov. 58.05. „615.97»/,. welk bedrag zal worden opgexonden naar Amsterdera en verder naar de vrouwenkam pen iu Zuid-Afrika. Zaterdagavond na afloop der lezingen werden door de heeren Afrikaners aan de leden van 't Transvaal-comité nog eenige merkwaardigheden, als brieven, muntstukken enz. verkocht, wat nog een bedrag van on geveer f 60 opbracht, dat gezonden is aan een krijgsgevangene op Bermuda. Stoemearenssel. De standplaats van een s'.oomcaroussel op de kermis in 1902, is naar wij vernemen verpacht aan den heer Peters te Bergen op Zoom, voor de somma van f 700. Verdronken. Hedenmorgen had een droevig ongeval plaats. Een oud mannetje Jacobus v. d. Pennen genaamd, is vanmorgen in een sloot in den buitenpolder verdronken. Naar ge woonte was hij vroeg opgestaan en ging een eindje in de weide water scheppen. Aller waarschijnlijkst is hij voorover in den sloot gevallen en jammerlijk verdronken, want toen de kinderen, ongerust over xijn lang uitbÜjveD, gingen zoekeo, vonden ze hem voorover in den aloot liggen en mochten alle pogingen, om het leveu nog op te wekken, niet meer baten. Waterleiding. Naar men oas mededeelt, ral de waterlei- diug >de Langstraat" alhier den 11 Decembe* geopend werden. 18

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2