Nieuwen Geillustreerden Roman, Notaris RANT eder. Lederafval Notaris RANT Notaris RANT Onderwijzer. een Onder wij zeï Advertentiën. Meubels en Huisraad Bericht van Inzet. BINNENLAND. Telegrammen. Handelsberichten. publiek verkoopen Schoenmakersfournituren, publiek verkoopen Te WAALWIJK wordt gevraagd GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBDAD te Waalwijk, op Woensdag 18 December 1901, Een groote hoeveel heid Voorts: Een Dogcart, Arreslede, Brandkast, en verdere roerende goederen. te Waalwijk, op Donderdag 19 December 1901, Toeslag Woensdag 18 Dec. 1901, Jaarwedde f500. Er blijft nog veel te doen om het land te verdeelen door linien blokhuizen, voor wij kunnen hopen deze uitgestrekte streken af doende schoon te vegen. De ervaring is, dat blokhuizen op een of meer (Eng.) mijlen afstands van elkaar nutteloos zijn. Als de Boereu het er op gezet hebben, kunnen zij 's nachts de lijn oversteken. Alleen blok huizen op 600 of 700 yard (ongeveer 550 of 650 M.) afstands, met elkaar verbonden door geduchte draadversperring zullen vol doende blijken. Om echter het land op die wijze af te rasteren is er tijd noodig, en bovendien manschappen om de blokhuizen te bezetten. Maar naar het oordeel van de militaire deskundigen is dat de eenige mauier om op te treden tegen een vijand, die weigert te vechten en de guerrilla-takliek volgt. De Boeren ten noorden van den Delagoa- spoorweg zijn voor het oogenblik bevrijd vao de tegenwoordigheid van Engelsche colonnes. De streek is er minder gezond dan het hooge veld, maar de bergketenen bieden tot in het oneindige schuilhoeken voor den vijand aan. En heeft nog voorraad in overvloed. Het dal bij Ohrigstad, hetwelk de Engelsche lioepennog nooit hebben betredenis uitermate vruchtbaar. De vijaud beijvert er zich den oogst binneu te halen. Het koren werd uaarPelgrims- rnst gebracht eD daar gemalen totdat een 14 dagen geleden de moleu daar verwoest was. Daarop werd het koren naar Sabie- drift gebracht. Tarwe vindt zijn weg door het heele land en wordt voor later gebruik zorgvuldig verborgen. In westelijk Transvaal is er deze week een beweging van Boeren geweest van het zuiden naar de streek tusschen Rustenburg en Zeerust, waar duizend man in de buurt staan. Kemp en Lieberg met 300 en du Toit met 100 man blijven ten noorden van Wolmarausstad. In den Oranje Vrijstaat staat de Wet weer met 1000 man ten zuiden van Heilbron. De bladen bevatten een telegram uit Pe- toria dd. 7 dezer, naar luid waarvan de gewezen veldkornetten Meijer en Collins zich aangesloten hebben bij de Nationale Ver kenners. Zij brachten een aanmerkelijk aantal burgers uit het district Rustenburg mede. De nieuwe beweging blijkt een be langrijke aanwas voor het veldleger te zijn. De bladen vernemen uit Bloemfontein dd. 8 dezerNaar het heet beviudt de Wet zich op een hoeve te Vechikop, op 20 K.M. afstands van Heilbion, en heeft hij een groot commando bij zich. Op een bijeenkomst 9 dezer daar gehouden, wareu acht Boereu— commandanten tegenwoordig; ouder hen waren Steijn, de Wet, Ross, Meintjes en Botha. De correspondent van de Times te Pre toria verzekert dat bij de afdeeling Boeren die Donderdag de Ooslerspoorlijn is overge trokken, de Boeren-regeering was. De reden waarom de Boeren noordwaarts trokken, is blijkbaar dat de Engelschcn gaandeweg het district Ermelo met blokhuizen afsluitende thans aangelegd worden op cngeveer een halve mijl afstands van elkaar, onderling verhouden met prikkeldaadversperringeu. De groote afstanden tusschen de blokhuizen blijken ondoeltreffend, maar het bouwen van de uieuw-modische blokhuizen kost natuur lijk veel tijd. De bladen melden, dat de regeering op het punt is zekere wijzigingen aan te brengen betreffende de concentratiekampen, nu de verbeterde militaire toestand dat toelaat. Naar men verneemt, zullen de bewoners van de kampen verwijderd en verspreid worden in tot rust gebrachte eu minder roerige streken binnen een zeer beperkten omtrek. Die verdeeling zal uit den aard der zaak zeer langzaam gaan, aangezien er steeds gevaar beslaat voor invallen van kleine wanhopige benden van den vijand iu de meest tot rust gebrachte streken. Er moet ook veel weer worden opgebouwd voor er een groot aantal onder dak gebracht kan worden. heeft om tegen de commando's in het veld te opereeren. De gezamenlijke kosten van den oorlog in Zuid—Afrika zullen voor Engeland tot April 1902 ongeveer 172,617,000 pond ster ling (2.07 milliard gulden beloopen. De correspondent van de RheinischWestfali- sche Zgf. te Londen maakt de volgende be rekening om den drukkenden last van deze kosten voor de natie wat aanschouwelijker te maken. Volgens de laatste telling, hebben Engeland, Schotland, Ierland en de Nor— mandische eilanden te zamen een bevolking van bijna 41 millioen zielen. Een klein deel— sommetje toont aau dat de oorlog tot 1 April dus aan elk onderdaan van koning Eduard VII ruim 50 gulden zal gekost heb ben. Wat dat bedrag voor het Engelsche volk beteekent, blijkt, als men de belastingen, zoowel de directe als de indirecte, bere kent die het heeft te betalen. Blijkens de laatste ambtelijk bekend gemaakte cijfers waren de gezamenlijke inkomsten uit de belastingen 64 millioen, d. i. voor elk inwoner gemiddeld ruim 18 gulden. Zoo heeft dan de oorlog de Engelsche natie per jaar haast zooveel gekost als het aan directe 'en indirecte belastingen heeft op te brengen. Eu wat is hiermede bereikt Dat volgens de door Brodrick medegedeelde cijfers nog Diet eens het achtste gedeelte van Trans vaal en weinig meer dan het derde van den Vrijstraat in de macht van de Eügelschen is dat de Boeren niet alleen baas zijn in het overige land van de republieken, maar ook een groot gebied van dc Kaapkolouie verontrustenen dat Lord Kitchener in plaats van een tienvoudige overmacht, macht, Eooals iu het begin van den oorlog, nog maar 45000, man beweeglijke troepen WAALWIJK, 11 Dec. 1901. Typhus. De typhus begint zich iu onze gemeente meer uit breiden. Wederom zijn drie ge vallen geconstateerd en twee patiënten zijn naar het gasthuis vervoerd. De Burge meester onzer gemeente raadt dan ook de inwoners der gemeente aan, alle water te koken, alvorens het te gebruiken. Afd. Waalwijk, Baardwijk en Besoijcn van den Algern. Ned. Bond van Schoen fabrikanten. Maandagavond had in het liotelde Twee Kolommen* de 3/m vergadering van de Afd. Waalwijk, Baardwijk en Besoijen v/d Bond van Nederl. Schoenfabrikanten plaats. Op de eerste plaats werd besproken de waarschijnlijk binnenkort plaats hebbende gecombineerde vergadering van Schoen- en Leerfabrikanten en werd besloten het een maal genomen besluit, bij de hooge Regeering aan te dringen dat overleer bij het nieuw te ontwerpen tarief van inkomend recht, ook als thans onbelast zou blijven, te handhaven. Voor de groot* verspreiding van het volgend van het nummer officieel orgaan van de Bond werd door de Secretaris een lijst overgelegd van namen voor degenen die nog geen lid zijnde, in aanmerkiog kunnen komen om dat nummer te worden toegezonden, welke lijst nog aangevuld door verschillende adres sen van Leerhandelaren naar den algemeenen Secretaris v/d Bond zal gezonden worden. Omtrent de oprichting van eene school voor vak-onderwijs waren door hetBestuur in lichtingen op verschillende plaatsen gevraagd, ook in Duitschland. Op allen was nog geen antwoord ingekomen de inrichting van de vakschool te Amsterdam vond bij de leden grooten bijval; besloten werd alsnog de ver dere antwoorden in te wachten en ook in Iseghim (België) en te Leuven nog eens om inlichtingen te vragen, op een volgende vergadering deze zaak dan nader te bespre ken en eene commissie te benoemen die de vakschool te Amsterdam zal gaan zien en verdere plannen voor eene inrichting te maken. Voor den te houden wedstrijd in het patroon maken zal door deze Afdeeling f 10 in de kosten worden bijgedragen. Het pro gramma van dien wedstrijd zal in het eerst volgend nummer alsnog worden opgenomen en kan dat op deze wijze ook onder de knechts verspreid worden. Omtrent de meetmachine deelde de voor zitter mede dat de daartoe gedane verzoeken nog niet tot het gewenschte resultaat geleid hadden, maar dat nu opnieuw zal gereques- teerd worden bij de betrokken gemeente besturen. Verder werd door den voorzitter nog medegedeeld, dat met Nieuwjaar gele genheid zou zijn tot plaatsing van Ileil- wenschen in het Bondsorgaan endat de kosten daarvan zullen zijn 50 ets. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering en verzocht de. Heeren ieder naar zijn vermogen mede te werken tot verdere uitbreiding v/d Boud. Plechtige opening Waterleiding. Gisteren had de plechtige opening van de Waalwijksche waterleiding #de Langstraat* alhier plaats. Onder groote belangstelling van autoriteiten en gemeentenaren werd door den WelEd.Achtb. heer Burgemeester van Waalwijk ten circa halfdrie de waterlei- eing voor 't gebruik geopend. Onze beide harmoniën luisterden de plechtigheid op. (Uitvoerig verslag in 't volgend nnmmer.) Oct Hof. Men meldt uit den Plaag Naar aanleiding van de tastbare onware berichten betreffende PI. M. de Koningin en Z. K. II. den Prins der Nederlanden, die iu de laatste dagen verspreid worden in buitenlandsche bladen, kannen wij, uit allerbeste bron, deze mededeelingen ten stelligste tegenspreken, en verzekeren dat zij van alle grond ontbloot zijn. Engelsche bladen bevatten de volgen de verklaring van jhr. Van der Staal, par ticulier seeretaais van H. M. de Koningin „De berichten, medegedeeld (in de buiten landsche pers) zijn zoo laag en onwaar, dat de Nederlandsche bladen er nimmer nota van genomen hebben. Ik kan niet begrijpen, hoe buitenlandsche bladen deze onware be richten krijgen en hoe deze leugens zijn uitgevonden.* Reuter seint uit Rostock De Roslocker Atizeiger deelt officieus mede, dat allen in den laatsten tijd over Prins Hendrik der Nederlanden in de pers opgenomen tendentieuze en grievende be richten, van A tot Z gelogen zijn. Integen deel is Koningin Wilhelmina met Haar Ge maal in de meest gelukkige, niet door het kleinste versehil verstoorde, goede verstand houding op het Loo. De boycot gaat niet door. Het uitvoerend comité te Amsterdam in zake den boycot, maakte gisteren morgen officieel bekend; dat het „gezien de af scheiding van het Nationaal Arbeiders- Secretariaat het Plaatselijk Arbeiders- Secretariaat de weinige aansluiting iu bijna alle lauden in Europa en voorts met het oog op tal van onoverkomelijke bezwaren, in de gehouden algemeene vergadering be sloten heeft, alle plannen betreffende den boycot van de Engelsche schepen op te heffen.* De Tilburgsohc gruweldaad. Naar wij vernemen, is weder een onder zoek in zake den moord op Maria Kessels begonnen. De moeder van den schilder Mutsaers is een dezer dagen door den commissaris van politie ten politiebureele ontboden. Men deelt ons mede dat deze een lang durig onderhoud met haar had. Zeer waarschijnlijk zal deze zaak binnen kort weder behandeld worden. Tilb. Ct. Diefstal. Men meldt uit Sittard Maandagnacht wisten dieven zich toegang te verschaffen tot het kantoor van notaris Lienaerts te Susteren. Uit de brandkast, welke opengebroken is, is een som van van vierduizend gulden gestolen. Noodlottig omgekomen. Omtrent het vinden van het half ver koolde lijk van een ouden man op een weg nabij Goes, deelt de M. C. mede Zaterdagavond ls een 73-jarige man, J. v. d. Ik genaamd on te V lieer-Plendriks- kinderen woonachtig, op noodloltige wijze om het leven omgekomen. Hij was naar Goes geweest om inkoopen te doen en ging des avonds huis - waarts. Hij had een met petrolenm gevuld lantaarntje op de borst, dat hij 's avonds gewoonlijk droeg om aanrijding door fietsers te voorkomen. Dat lampje brandde. Men vermoedt dat de man gevallen is, de inhoud van het lantaarntje over zijn kleeren is gevloeid en in vlam geraakt, want 's avonds werd het verkoolde lijk van den man op den weg naar 's-PIeer-Hendriks- kindereu gevonden. Twee dienstmeisjes, die te half zeven op den weg waren, hadden gekerm gehoord, doch konden door het donker niets onder scheiden. Toen daarop de omnibus naar Wolfaartsdijk kwam aangereden, waarschuw den de meisjes den koetsier en werd het lijk ontdekt, dat onherkenbaar was. Seinen bij vertrek der treinen. Het kan voor het publiek dienstig zijn te weten, dat met ingang van 16 dezer op de hoofdspoorwegen de gebruikelijke seinen als een slag op de stationsbei „het vertrek van den trein nadert*, twee slagen „sein tot instappen* en drie slageii #sein tot vertrek* niet meer gegeven worden. De stationsbellen komen hierdoor te vervallen. In het vervolg zal de als stationchef dienstdoende ambte naar mondeling aan den hoofdcouducteur opdracht tot rertrek geven, die dit aankon digt door twee tonen op de mondfluit. Het drama te Oud-Beierland. Uit Oud-Beierland meldt men Maandagmorgen vond men in de woning van mej. D., deze en haar verloofde beiden doodgeschoten. De man had nog een revolver in de hand. De woning blijft op bevel van den burgemeester gesloten, totdat de officier van justitie een onderzook heeft ingesteld. Maandagmiddag is het parket van de arrondissements-rechtbank te Dordrecht hier aangekomen, om, met behulp van dr. Hers alhier, een gerechtelijk onderzoek naar het gebeurde in te stellen. Naar wij van vertrouwbare zijde ver nemen, beeft dit onderzoek aan het licht gebracht, dat de dame eerst werd doodge schoten, en dat de moordenaar zichzelf daarop van kant maakte. Echter staat het volstrekt niet vast, dat de dame den dood vrijwillig gezocht heeft. Wel zijn er geen bloedsporen buiten het bed gevonden, doch alles wijst er op, dat zij in den slaap door haren minnaar werd doodgeschoten,|die daarop een einde ook aan zijn leven maakte. Dat hij een revolver meenam, toen hij naar zijn meisje ging, benevens het feit, dat de broeder van den overleden minnaar krankzinnig moest zijn, en deze zelf steeds zeer opgewonden was, zijn, behalve andere aanwijzingen, bewijzen te over, dat zij tegen wil en dank vermoord is. Vreemd blijft het, dat de naaste buren wier woningen slechts door dunne muren van het huis der vermoorde dame gescheiden zijn, niets gehoord hebben. Nog deelt men mede Mej. D. was eene oppassende, vroolijke, nette dame, bij allen goed van aanzien. De zaak, door haar verleden jaar opgericht, begon steeds vooruit te gaan, en zou haar welhaast een ruim burgerbestaan verschaft hebben. Haar verloofde was op een wissel kantoor te Rotterdam werkzaam, en stond als een oppassend jongmensch te boek. Wat de zaak zoo duister ïuaakt, is, dat men beiden nog te 10 uur heeft hooren zingen. Zooals dr. Hers moet geconstateerd hebben zijn zij op dezelfde wijze getroffen. De kogel heeft door de slapen heen zijn weg gevon den. Dat de jonkman eerst haar en toen zich zelf gedood heeft, wordt ook opgemaakt uit het feil, dat beiden gekleed naast elkander lagen, en dat geen spoor van verzet van haren kant aanwezig was. Te 1 uur stonden bij de aankomst van de stoomtram vele menscben de ouders van mej. D. af te wachten, die geen van beiden op het ergste waren voorbereid. Niemand in de tram wist eigenlijk, wat er geschied was. Eerst bij hunne aankomst werden de ouders door welwillende buren, die hun gastvrij voor de zwaar getroffen lieden open stelden, langzaam op de droevige waarheid voorbereid. Baardwijk, 9 December. In de hedenmorgen gehouden vergadeiing van den Gemeenteraad zijn met wijziging van het besluit van 3 October 1.1. de jaarwedden van het oudewij zers personeel van de openbare school vast gesteld op het minimum bij de wet bepaald, en de vergoeding voor huishuur voor 28 jarige onderwijzers, die gehuwd zijn of weduwnaar met één of meer kindereu bepaald op f 50, Tot leden van het slembureau voor 1902 werden benoemd de heeren van Hclvoirt en Schrijnen tot plaatsvervangende leden de heeren Schouis en Leijtens tol 4e lid de heer Loeff en tot plaatsvervanger van het 4e lid de heer van Beijneu. CALCUTTA, 7 December. Een kolonne onder generaal Dening is den 5den opgerukt tegen de Mahsoeds in VVeziristan en heeft zeven dorpen benevens zeven torens verwoest. In een gevecht met de Mahsoeds verloren de Engelscheu 's avonds tien gesneuvelden en vijftien gewonden, onder welke laatsten zich een Engelsche kapitein bevindt. PARIJS, 7 December. De Temps bevat een telegram uit Tunis, dat er iu Tripoli ernstige onlusten zijn uitgebroken onder de Arabieren te Soek-cl-jemad, die verzet aan teekenen tegen de jongste besluiten, waarbij bij militaire dienst wordt ingesteld en nieuwe belastingen worden ingevoerd. De strijd brak I03 lusscheu Arabieren en dienaren der politie. De gouverneur zoud twee compagnieën infan terie ter plaatse, die werden ontvangen met steenworpen en knuppelslagen. Zes Arabieren zijn gedood en twee Turken. Er zijn talrijke gewonden. De staat van beleg is in de geheele oase van Tripoli afgekondigd. Wij deelen onzen lezers mede, dat de Gratis—Verloting van DUIZEND GULDEN aan welke zij, die geabonneerd zijn op het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD, geheel kosteloos kunnen deelnemen, zal gehouden worden in de maand Mei e. k. Deze fraaie Illustratie, welke wij als premie voor de abonné's van onze Courant tegen den prijs van 37Vs °k franco Per post 45 ct. verkrijgbaar stellen, wint zeker alweer in waarde, nu daaraan zulk een mooie kans is verbonden, terwijl daarvoor geen enkele inleg van de abonné's wordt gevorderd. Bijtijds zullen allen abonné's in 't bezit worden gesteld van een Bewijs van Aandeel in deze Gratis Verloting. Wie niet meer abonné zou zijn op het tijdstip van de trekking, heeft geen aan spraak op een eventueel getrokken bedrag. Zij, die zich alsnog abonneeren ontvangen eveneens zulk een lot. Nog kondigen wij aan, dat in het eerst verschijnende nummer van het Geillustreerd Zondagsblad zal worden opgenomen het begin van een uit vele vervolgen bestaande, getiteld Ont hullingen van de wijde wereldzee. Dit belangwekkend verhaal is hoogst boeiend en zeer fraai geillustreerd met gravures. Hen, die rog niet op deze Illustratie, welke week tan week bij onze Courant wordt bezorgd, hebben ingeteekend, wekken wij op zulks thans te doen, opdat men die groote en onderhoudend geschreven roman van den aanvang af han volgen. Onderstaand Inteekenbiljet gelieve men ingevuld spoedig aan ons bnreau te laten bezorgen. UITGEVERS. Be ondergeteehende verlangt geregeld bij de Courant te ontvangen het tegen den prijs van 37Va ets. per 3 maanden franco per post 45 ets. WOONPLAATS: NAAM: Aangevoerd velte varkens van 22 i 23 ct. per half kilo, biggen van f 6,— a 12per stuk. Aangevoerd 0 schapen en lammeren; scha pen a en lammeren f0 i f 0.oer »tuk Eieren f 1 70 i 1.80 per 26 stuks. Boter 65 i 70 ct. per '/i kilo. ROTTERDAM, 10 Dec. Tarwe. Jarige- per heet. f 6.25 a f 7.50 en per 100 kilo f 8.25 a f 9.50. Nieuwe- per heet. t 6.60 a f 7.80, per 100 kilo f 8.75 a f 925. Canada-tarwe f 5,30 tot f 5.70. Rogge. Vlaemsche, Zeeuwsche en Overmaassch» De beste f4.90 a 5.50. Dito mindere f0.i 0. Gerst. Zeeawsch, Flakk. en Overm. Winter f7.35 èi f820. beste Zomer- f7.50 k f7.80. Haver, f3.25 i f4. Bleuwe erwten. De beste f8.50 a f9.10. Paardenboonen. De beste f 5.75 ii 6.25. Duivenboonen van f7.a 7.25. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Üvermaasch sak- goed fO.— k 0.— Zomerzaad f 9.25 a 10.60 Kanariezaad f5.50 a f 7. Bruine boonen de beste f 6.a f 7.75. Witte boonen de beste f 10.50. a f 10.75 Tot onze diepe droef heid over leed heden onze dierbare en on vergetelijke Dochter en Zuster, Mejuffrouw ADRIAN A TIELEN, na tijdig voorzien te zijn van de H. II. Saoramenten der sterven den, in den jeugdigen leeftijd van 26 jaren. Wed. A. TIELEN- Van Eupen. MARIA TIELEN. EUGÉNIE TIELEN. JAN TIELEN. Waalwijk, 8 Dec. 190J. zal voor den Heer LODEWIJK HAKKERT aan diens magazijn nabij het Spoor te Waalwijk, 's voormiddags 10 uur, om contant geld EN Kijkdag Dinsdag 17 Dec. a. s. van 10 - 12 v. m. en van 24 n. m. zal ten verzoeke en ten huize van den Heer A. A. Pil te Sprang 's Yoormiddags 10 uur, om contant geld waaronderLedikanten met springveeten matrassen, IJzeren dito's, IJzeren mangel, Tafels, Stoelen, Lampen, Spiegels, Fauteuil», Waschtafel, Kachels, Glas- en Aardewerk, allerlei Huishoudelijk-en Keukengerief, ent. VoortsEen uitstekend gedresseerden Jachthond en Hondemand met ij«* ren deur. GORINCHEM, 12 Dec. De aanvoer van granen was heden gering, me gewonen handel. Men besteedde voor Ri8tarwe f 7,25 a 7,40 roodedito f 6,70, a 6,80 witte dito f 6,85 k 7.— inl. rogge f 4,90 a 5,— buitenl. dito f4,75 k 4,85, gerst t 4,75 a 4,85, haver 3,60 a 3,75, duiveboonen f7,— a 7.25, blauwe erwten, f0— a 0,— alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 268 runneren, 6 nuchtere kalveren, 3 vette varkens en 315 biggen. Ie qual. Kalfkoeien f190 a 210 Kalfvaarzen f 140 a 160 Melkkoeien 1140 a 160 2'/j jarige ossen f130 a 150 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 60 60 Qraskalveren f 30 a 40 Nuchtere kalv. f 9 12 te WAALWIJK, maakt bekend, dat liet HUIS met TÏÏlN te Waalwijk, toebehoorende aan JOHANNES TRIMBACH, door inzet staat aan f5110» 's-namiddags 7]/j uur in het HOTEL VER WIEL te Waalwijk. Dagelijks kan ten kantore van Notaris RANT verhoogd worden. om direct in dienst te treden. Stukken in te zenden aan den Burge meester voor 20 dezer.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2