Nummer 99. Zondag 15 December 1901. 24e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste blad. HFE Wedstrijd in het patronen maken, ANTOON TXELEN, WATERLEIDING. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Plechtige opening FEUILLETON. PROGRAMMA Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e m e n t s p r ij s per 3 maanden f 0.~5. Franco per post door het gèheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UlTGEV E R WAALWIJK. Advertentiën 17 regels f O.GO daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3inaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een g-oct aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Wij hebben hem geleidelijk zien worden, den slanken toren, die zich zoo .fier en statig achter onze gemeente verheft en de gebouwen aan zijn voet zijn ons niet vreemd. Groot wa» onze belangstelling in de vorde ringen van het werk, en trotsch mogen wij nu wijzen op onze waterleiding, waarvan de gebouwen een waar sieraad zijn voor Waalwijk. In korten tijd is hier een werk tot stand gebracht, schoon van vormen en hecht van constructie, en wielnatstledeu Dinsdag getuige waa van de plechtige opening, moet beken nen, dat de sympathie der inwoners van Waalwijk en aangrenzende gemeenten, voor deze nieuwe stichting zeer groot is. Want hoezeer de scherpe Westenwind zich dien Dinsdagmiddag ook inspande, om het weder zoo onaangenaam mogelijk te maken, hij kon niat verhinderen, dat een groot aantal belangstellenden zich allengs op de terreinen derMaatschappij vereenigde, daartoe door ondernemers en commissarissen uitgenoodigd. Reeds in de verte z-ig men boven op den toren de vlag wijd uit wapperen, hoorde men haar vroolijk slaan in den wind en alras trokken de smaakvolle versieringen aan dc brug en langs het pad naar de machine kamer de aandacht. Ook bet uitwendige was was in feestdoschbloemen tusschen en achter de machinen, vlaggedoek langs muren en gebinten en wat hoofdzaak is, vele opgewekte gezichten Daar waren aanwezig, behalve de directeurs en commissarissen der enderneming, de Burgemeesters van Waal wijk en Besoijen, het meerendeel der ge meenteraadsleden dezer plaatsen, eenige leden der Kamer van Koophandel, (wier president, zooals ons later ter oore kwam, van zijn voornemen tot bijwonen der p'eeh- tigheid wegens een lichte ongesteldheid had moeten afzien), enkele officieren der schutterij, benevens een groot aantal notabelen. Een korte tijd verliep, waarin bekenden elkaar begroetten en onbekenden werden voorgesteld, toen nam Dr. Lodder uit Oud-Beijerland, president-commissaris der Maatschappij, het woord en riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, hen dankend voor de zoo talrijke opkomst, waardoor zij het bewijs leverden volkomen te syinpathiseeren met het streven der ondernemers en groot belang te stellen in deze nieuwe stichting. Vervol gens verzocht hij den Burgemeester van Waalwijk te willen overgaan tot de plechtige opening der Waterleiding. De Burgemeester verklaarde zich zeer vereerd door deze uituoodiging en bracht op de allereerste plaats een warm woord van hulde aan ondernemers, aan commissarissen en aan allen, die met zoo groote vlijt en energie aan de tot slandkoming dezer stichtig hadden meegewerkt. Hij noemde het verder eene aangename taak, omdat hij niet alleen voor handel en industrie, maar ook voor de volksgezondheid veel goeds van eene water leiding als deze verwacht en uitte den wensch, dat zij moge strekken tot belang van Waalwijk en omstreken, maar tevens de zorgen en moeite der ondernemers ruim schoots moge beloonen. ^Mijne Heeren", zoo besloot hij, #met de wenschen, die ik zoo even heb geuit, verklaar ik de waterlei ding geopend Ecu ruk'aan de kraan, en onder toejuiching der aanwezigen zeAte de zware machine zich stampend en dreunend in beweging. Eon oogeublik later zond eene op het marktplein geimproviseerde fontein haar heldere, forsche straal hoog de lucht in eu deed alzoo den gemeentenaren Hij eindigde met den wensch, dat hunne onderneming zou strekkeu tot vooruitgang en bloei en tot bevordering der gezondheid in Waalwijk Besoijen en Baardwijk Nu werd den aanwezigen door de onderne mers oen glas champage geoffreerd in sier lijke, expres voor deze gelegenheid vervaar digde glaasjes, waarop zeer fijn de toren en gebouwen der waterleiding waren geëtst, terwijl iedereen werd verzocht zijn glas als- aandenken aan dezeu dag met zich naar huis te nemen. Onder dit gedeelte der plechtigheid, dat voor waar niet den korsten tijd in beslag nam, lieten onze beide harmonieën, welke buiten wareD opgesteld om de feestelijkheid op te luisteren, beurtelings een populair lied of een opge wekter) marsch hooren en verdienden zeer zeker den dank, die hun door een der com missarissen werd gebracht, met bijvoeging, dat hij hen gaarne in staat stelde, den dag verder prettig door te brengen. En dit deden zij Hiermede was de plechtigheid op de ter reinen zelf afgeloopen, doch niet het feest. Want al zeer spoedig vereenigden de genoo- digden zich weder in het Hotel Verwiel aan een gezamelijken disch, waarbij het zeer gezellig toeging, iets, waartoe de opgewekte toon der aanzittend en en het keurig fijne menu zeer zeker het hunne bijdroegen. Lang werd er dan ook getafeld en menig woord gewijd en menig glas gedionken op den bloei onzer nieuwe Waterleiding Wij voor ons beschouwen deze onderneming als een groote aanwinst voor onze nijvere gemeente en omstreken. Bij verschillende gelegenheden, zoo dikwijls wij een bezoek aan de tereincn gebracht hadden en onze lezers op de hoogte stelden van de vorderingen der werkzaamheden, hebben wij de groote voordeelen ervan opgesomd. Op het gebied van nijzerheid en induxtrie. Op 't gebied volksgezondheid en dan ook niet minder op occonomisch gebied, want de meeste brand- assurantiecn verleetvm aan eigenaars wier huizen aan de waterleiding zijn aangesloten, eene aanzienlijke korting op de premie en dan het groote gemak voor eenieder in de aansluiting gelegen. Dc voordeelen zijn zoo legio dat het ons te ver zou voeren ze allen op to sommen, maar wij begroeten daarom nogmaals deze nieuwe stichting met groote ingenomenheid en durven haar het beste succes voorspellen. Zooals wij reeds vroeger mededeelden is door den Alg. Ned. Bond van Schoen fabrikanten een wedstrijd uitgeschreven in het patronen maken. Alvorens het programma van dezen wedstrijd te geven, laten we met inge nomenheid, een uittreksel volgen uit hetgeen hieromtrent het laatste num mer van het Officieel Orgaan van dien Bond schrijft „Hieronder zal] men het Programma aantreffen door de commissie voor de uitgeschreven prijsvraag daargesteld. De commissie heeft er van gemaakt een wedstrijd in het Patronen maken, en naar onze meening deed zij daaraan goed. Het patroon toch is van de ge- hecle bewerking van den schoen het allervoornaamste, het is de grondslag waarop alles berust. Neemt een schoen, al is die nog zoo fijn gestikt, nog zoo degelijk gemaakt, nog zoo keurig afge werkt, maar het Patroon was niet goed, dan kan al het overige te zamen nog niet maken dat men zeggen kan, dat is een goede schoen. Met het begin dus te beginnen is door de commissie zeer goed gezien en de wijze waarop het Programma is daargesteld is van dezen aard dat voor een ieder uit dezen wedstrijd wat te leeren valt. Dat ook de deelname is opengesteld voor zoons en knechts van leden vinden wij een zeer goed idee, daardoor toch wordt op bijzondere wijze de werklust en de ambitie voor het vak bij het jongere geslacht en bij de werklieden aangemoedigd en dit kan oneindig- veel bijdragen tot verbetering- in de Schoenmakerij. Het is een krachtig middel om ons en hen eens terdege wak ker te schudden uit den toestand van onverschilligheid door al te velen zoo typisch met een »wat kan mij het schelen* uitgedrukt. En dat heeft ons al zooveel kwaads berokkend. Doch thans wordt eerzucht geprikkeld en aangemoedigd door het vooruitzicht dat men voor de moeite die men doet ook beloond wordt. Wij stellen ons dan ook van dezen wedstrijd zeer veel voor en gelooven niet dat het verder noodig zal zijn om al de leden v/den Bond, op te wekken of wel om zelf deel te nemen, of wel hunne zoons of knechts aan te sporen dat te doen." voor don te Louden wedstrijd in hel Patronen maken. Uitgeschreven door den Algemccnen Neder- lnndschcn Hond van Schoen'abrikanten. Art. 1. Aan dezen wedstrijd kunnen deelnemen alle leden, zoons of knechten der leden van den Bond. Ari. 2. De wedstrijd bestaat uit 3 Afdcelingen. A >yqor het ontwerpen cn vervaar digen van eene serie Grondpatronen met nog één of meer ontwerpen of teekeningen van Patronen voor Heeren bottines No. 40—45. B Dito voor Dameslaarzen No. 36—42. C Dito voor kinderlaarsjes No. 2135. Art. 3. Elk deelnemer is gehouden in elke afdeeling, om schriftelijk aan te geven de wijze waarop de patronen zijn ontworpen en vervaardigd, zoomede de wijdte van bal, vrecf en hiel in cen timeters op te geven. Art. 4. De inzendingen moeten voor zien zijn van een motto, hetwelk eveneens moet voorkomen op cenc gesloten en veloppe, bevattende de namen der in zenders. De toezending behoort franco te geschieden voor 1 April 1902 aan den Secretaris van het Hoofdbestuur den heer W. Riemslag te Dongen. Zoons van leden moeten tevens den naam van hun vader, knechts die van hun patroon daarin vermelden. Art. 5. Alle inzendingen worden door een nader te benoemen Jury a8SUEBQG3E8£&&ë<28BB De Echo van het Zuiden. u IjRsslrailstkf fonriil DER ■mj'JJJlLLÜJEUL-lü Ji'jyggggg 111 -l-i-'J» 27. Bidach legde het open op tafel, Dam daarna de beide brieven, die juffrouw Bacedat ontvangen bad en vergeleek het handschrift. In eiken brief waa dit veraehillend, maar in alle kwamen talrijke orthografische fouten voor. Bidach deed xelfs een waarneming, die hem vee! belang scheen in te boezemen, want een vluchtig lachje gleed over zijn trekken. Hot blijft toch waar, zei hij, de brieven in sijn zak verbergend, dat twee regels voldoende xiju om een man ophet schavot te brengen. Als het mij gelukt, den schrijver van deze brieven in handen te krijgen, dan is het bewijs geleverd. Maar gij waart van plan te vertrekken, mijnheer Meren tier, ging hij voort, toen bij be merkte toen hij bemerkte dat zijn hoed nog in de hand hield. Laat mij u niet terughouden. Hij wendde zich naar de deur. Dat was ik wel van plan, zei de heer Me- rentier beleefd, maar gij etoort mij in geenen deel*. Het deed mij integendeel zeer veel genoegen u te tien.lk was op weg naar uw vroeger bureau. Naar de prefectuur van politie. Juist en gij kunt mij wellicht mededeelen, tot wien ik het best doe mij te wenden. Bidach, die den deurknop reeds in de hand hield, haastte zich terug te kaeren. Er is sprake van een eigenaardige geschie denis, die u ongetwijfeld sterkintereaseerén zal, hief Marentier aan. Ik ontving vandaag een brief van een jongen vriend uit Mexico. Ik sal u hem niet voorlezen, want waarschijnlijk xijt gij de Spaansche taal niat machtig. Hij achrijlt mij uit Lorient, waar hij jedart minstsns acht maanden in het zieken huis ligt. In het kort komt zijn verhaal hierop Hij ging den 8en Mei te Vera Cruz aan boord om een pleizierreia naar Frankrijk te maken. Bexitter van een reusachtig vermogen, droeg hij talrijke aanbevelingsbrieven bij zich, die hem den toegang tot de Parijsche aalons openen toudeD. In het bijzonder bevonden zich daaronder warme aanbevelingen aan den Spaanschen gezant. Begin Juni arriveerde gij to Lorient, waar hij xijn vertrek nam in een hotel om zich van zijn reis naar Frankrijk'a hoofdstad voor te bereiden. Toen hij, den dag van aankomst na het avond maal een wandeling maakte, werd hij aan de haven aangevallen door een individu, wiens gelaat hij niet kon onderscheiden. Deze man stortte xich op hem en bracht hem een dolkstoot toe, beroofde hem en wierp hem vervolgens van den kademuur. Hij stortte van een aanmerkelijke hoogte af, want het was eb, en sloeg met het hoofd tegen het dek van een schip. Den volgenden morgen vond een matroos hem be wusteloos en badend in zijn bloed op het dek liggen. Onverwijld bracht men hem naar liet ziekenhuis over. Zijn portefcuilte, die zijn papieren bevatte, wa9 hem ontroofd. Zijn koffer3 toonde geenerlci adres en in het vreeradelingonboek had hij zich nog nietingoschreven. Men wist derhalve niet wie hij was. Maandenlang zweefde hij tus schen leven en dood De hevige val op het hoofd hadden ook zijn geestvermogens gekrenkt. Enkele dagen geleden eerst keerde zijn geheugen terug zoodat hij zich het gebeurde herinneren kon. Hij schrijft mij, dat hij bij het gerecht te Loricut do klacht aanhangig heeft gemaakt, maar zijn ge brekkige kennis der Fransche taal maakt het onderzoek uiterst moeilijk. Dieutengevolge heeft hij mij verzocht naar de prefectuur van politic te gaan en daar te bewerken, dat een of twee flinke detectives naar Lorient worden gezouden om den laffen moordenaar op te sporen. Koestert hij geenerlei verdenking tegen dezen of genen. Neen. Hij heeft ongetwijfeld met een straat- roover te doen gehad, aie xeer teleurgesteld zal xijn geweest want de heer Van Balladores had dien avond toevallig geen geld bij zich. Wat xegt gij? Hoe heet die heer? Markies Louis van Balladores. Gij kunt u de moeite besparen naar de prefec- kond van het heugelijke feit, dat daarginds had plaats gegrepen Inmiddels betuigde Dr. Lodder den Bur gemeester zijn welgemeenden dank voor zijne welwillendheid en voor de belangstelling, die hij toonde in hun werk. Vervolgens schetste hij in enkele woorden het groote gemak en het groote nut van eene waterlei ding. Hij beschouwde de zaak voornamelijk uit hygiënisch oogpunt en haalde eenige treffende voorbeeldeu aan, waaruit bleek, dat goed water een voorbehoedmiddel is niet alleen tegen epidemische ziekten, zooals ty phus en cholera, maar ook tegen niet-epids- uiischc. En uit een nauwkeurig bacterio logisch onderzoek is gebleken, dat het water der Waalwijksche leiding een der beste zal znn. tuur te gaan. Mijxheer Mereniier zei Bidach, vandaag of morgen ga ik toch daarheen en zal dan de noodige xtöppen doen. Weet gij bij geval waar de heer Van Balla dores in Lorient woont? Hij schrijlt mij, dat hij gistoren hot zieken huis verlatsn heeft en nu in het «Hotel de France' woont. Heel goed, ik dank u. En tonder acht te slaan op Merentier's dank betuigingen, nam Bidach afscheid en keerde snel naar Patrick O'Keddy terug. X. Van de torenklokken was het juist vijf uur geslagen en de gcheele stad was reeds in de diepste duisternis. Als gij wilt, xeidc Bidacli tegen Patrick, gaan wij naar den ouden Brousmiche en later naar de Paradijssteeg. Ik heb een plannetje dut u bevallen zal, hoewel het niet gemakkelijk uit voerbaar znl zijn. Hoe vermeteler, hoe beter, was Patrick's antwoerd. lk ben tot alles bereid. Welnu luister dan. Maar op hetzelfde oogenblik bemerkten zij op den boulevard des Iialiens een elegant man van voornaam voorkomen, in wien zij alras den graaf Dc Caserte herkenden. Hij had zooeven een gesprek gevoerd met een jonkman, die in zijn rijtuig gestegen en verdwenen was. liet doet mij waarlijk genoegen u weer ge zond te zien, waarde graaf, zei Patrick, Caserte begroetend. En hoe gaat het Dank u, veel beter, gaf de Napolitaansclie edelman ten antwoord. De dokter heeft mij verlof gegeven uit te gaan, het thuiszitten heeft mijn gestel nogal ondermijnd. Ah bonjour, mijnheer Bidach, ging hij, den •x-detectivc bemerkend, voort. Wat is er van mij moordenaar bekend Hebt gij hem nog niet gapak)F Neg niet, maar ik geef de hoop niet op en denk u dezer dagen te kunnen meaedeelen, dot we den kerel in handen hebben. Dat zou mij heel veel waard zijn, maar ik vrees, dat het hij hopen zal blijven. Mijn com missaris twijfelt aan den goeden afloop. Maar waarde vriend, giDg hij voort, zich opnieuw tot Patrick richtend, kent gij dien jonkman, met wien ik zooeven sprak Hij stond met zijn rug naar mij toe ik kan u dus niet teggen of ik hem ken, antwoordde Patrick. Gij moet eens kennis met hem maken. Hij is een uitstekend schutter en ik ga ongeveer tweo maanden met hem ooi. Hij is zeer gefortu neerd en strooit het geld met volle handen rond zich uit. Hij woont met een bloedverwante in een allerliefst huis uan de Avenue de Villiers. Binnenkort geeft hij zelfs een groot feest, een bal masquó, om zijn huis in te wijden. Hij zal een voornaam gezelschap, in hoofdzank Span jaarden en Mexikanen, ten zijnent uitnoodigeu. Zijn nicht, markiezin Juarin d'Arguello, die vroe ger een zeldzame schoonheid moet zijn geweest, zal de honneurs in zijn sa'ons waarnemen. 11ij heeft mij zooeven uitgenoodigd ook van de partij te zijn, maar ik ben helaas nog te zwak. Is hij een Spanjaard Ju, dat is te zeggen, een Mexicaan, als ik mij niet vergis, maar hij spreekt heel goed Fransch Maar hij is een orgineel mensch. Hij heeft bij— voorboeld als gewoonte telkens de livrei van zijn koetsier on de kleur van zijn rijtuig te ver anderen. En hoe heet hij Markies Louis van Balladores. Als voor zijn voeten de bliksem in den grond was geslagen, had Bidach niet verbaasder kunnen kijken. Maar Patrick noch Caserte hadden iets van zijn ontroering bemerkt. Nadat de graaf hem verlaten had gingen Bidach en zijn metgezel naar een restaurant om daar het middagmaal te gebiuiken. Vervolgens begaven zij zich naar den ouden Brousniiche en veranderden zich daur in een paar verloopen vagebonden, Tijdens den maaltijd had Bidach den jongen Ier uiteengezet, hoe hij het wilde aanleggen om zonder ontdekt te worden de toegangen tot het erdachte huis te kunnen bewaken. De on verschrokken Patrick was het zonderlinge plan bijzonder in den smaak gevallen. De oude Brousmiche had voor hen bij een schilder, dien hij persoonlijk kende, een dier lichte lodders gehaald, die de werklieden bij het schoonmaken der gaslantaars gebruiken en die aan de uiteinden voorzien xijn van een haak. Bovendien had Bidach een lang, sterk touw om zijn lichaam gewikkeld. Zoo toegerust, don ladder elk aan een der uit einden tortellend, begaven zij zich tegen negen Htir naur hun post. Het was dien avond buitengewoon donker en het slerrenheir was verdwenen achter een zwart wolkenvloers. De vrienden hielden op de boulevards rechts nan cn hielden eindelijk aan den Boulevard de la Cbapelle ter hoogte van dc Paradijssteeg balt. Na xicL«'i»jv8rta5{*Aj. te hebben, dnt zij door nie mand bespied werden, staken zij de straat over. Bidach had den duisteren ingang der Paradijs steeg herhaaldelijk in de meest uiteenloopendo vei mouiraingen gadegeslagen en kende derhalve den omtrek zeer nauwkeurig. Aan iedere zijde der Paradijssteeg verhief zich een vrij hoog huis. In de kt-lderwoning van het eene hield een lorren koopman verblijf, wiens winkel geregeld omstreeks 9 uur werd gesloten. De winkel daarnaast was niet verhuurd nn de sedert lang gesloten vensters waren met reus achtige pup.eren beplakt. De deuren der beide hoekhuizen openden xich aan de zijde van den boulevard. Aan het eind der steeg lag als sluitstuk het kleine loge huisje dat aan de bende van Peru tot schuilplaats diende. Het behoorde aan den tapper, wiens lokaal in de Rue de Ohartres uit kwam. Men hield in den omtrek algemeen het huis voor onbewoond. Achter hel hoekhuis waarin de lorrenkoopman woonde, bevond zich een ander laag met tegels bedekt huis. De bewoner daarvan was een ketellapper, dio eveneens ge woon was zijp winkel bijtijds te sluiten, liet liuia stak buiten de rooilijn der andere huizen uit, zoodat het aan iedere zijde een hoik vorm de, waarin 's nachts de diepste duisternis heerschte. Bidach, die de zonderlinge inrichting van dit gebouw nauwlettend bestudeerd had, stelde zich voor, dat het dak met dal van liet slechts weinig hoogcie zwarte gebouw in verbinding moest staan en op die combinatie had hij liet plan gebouwd, dat hij gedurende den maaltijd Pa trick O'Keddy uiteenzette. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1