Nummer 2. Zondag 5 Januari 1902. 25r Jaargang. Tweede Blad. „KEER TERUG!" Beschermende Rechten, BiNNKNLANlV. Burgerlijke stand. Handelsbericli ten MENGELWERK. Uithoofde van den invallenden feestdag van Driekoningen zal het volgend nummer iets later dan gewoon lijk verschijnen. Advertentiën en Nieuwsberich ten worden ingewacht uiterlijk WOENSDAG 12 uur. Wij lezen in no. 6 van officieel Or gaan van den A. N. B. v. S. Dezer dagen las ik een beknopt ver slag van de lezing in Dongen, gehouden door den Heer Jac. Term voor de leden van de Lecrindustrie-vereeniging, waar op beschermende rechten in hoofdzaak voor de leerindustrie besproken werden. De spreker dacht naar mijne mee ning er erg licht over als hij zeiin voerrecht op leer zal voor de schoenin dustrie niet zoo hinderlijk zijn, zij kunnen dan halffabrikaat leer in het binnenland koopen en door de hoogere rechten op schoenen zullen zij voor hun artikel ook hoogere prijzen kunnen maken daar dan de concurentie van het buitenland minder wordt. Het heeft er den schijr van dat als sprekers dit onderwerp be handelen, hunne inlichtingen bloot geno men worden bij, of verstrekt worden door groote belanghebbenden bij de looierij. Het kan gerust gezegd worden dat elk invoerrecht op leer hinderlijk voor de schoenindustrie zal wezen, komt er echter, waartegen de schoenfabrikanten niet genoegzaam waken kunnen, in voerrecht èn op zoolleer èn op boven leer, dan komt de schoenmakerij in veel ongunstiger conditie en is de toestand voor de industrie die nu toch al jaren lang slecht genoeg is, eenvoudig doo- dend. Wordt onderbeschermende rechten verstaanbescherming van een indus trie, dan zal toch op de eerste plaats die Industrie beschermd moeten worden die werkelijk industrie is, dat wil zeggen die van grondstoffen een geheel ge bruiksartikel daarstelt en voor die daar- stelling veel arbeid, veel nijvere handen noodig heeft dan zou het dus moe ten zijn bescherming van nationalen ar beid en niet van nationaal of internatio naal kapitaal. En dan wil ik gevraagd hebben moet de Schoenindustrie niet gerekend worden onder die waarbij ar beid een zeer groote factor is. Is dat bij de leerlooierij ook zoo voor het daarstellen van een schoen wordt V. aan arbeidsloon uitgegeven dat is op een schoen van f3.f 1.en op een huid leer hoeveel daar Bij de looierij is de groote factor Kapitaal. Ja ren is het in de schoenmakerij slecht geweest, strijd is er gevoerd moeten worden dan tegen deze, dat tegen gene groote buitenlandsche concurrenten de schoenmakers hebben den strijd aan gebonden en getracht dan door dit dan dat te verbeteren, zich niet geheel te doen verdringen, die strijd was ongelijk maar is met lange volharding gestreden ten koste van veeopofferingen, ten koste van de hoog noodige winst. Hebben ook dat de looiers gedaan In de laatste jaren kan men enkele energieke lui, zooals de Heeren van IerselWitlox Co. en anderen te Waalwijk aanwijzen, die van de looierij wat anders gemaakt hebben dan wat het altijd was seen solide geldbelegging4 die in de vette jaren het dubbele, soms het driedubbele van het kapitaal ver diende zonder moeite, die Heeren heb ben van de leerlooierij een industrie gemaakt, die, al komt er op zoolleer een laag invoerrecht, dat voor de schoen fabrikanten niet zoo hinderlijk meer is, als een tijd terug, toen wij gedwongen wa ren met buitenlandsch fabrikaat te wer ken. Komen er beschermende rechten, de schoenfabrikanten zullen dat van de regeering dankbaar aanvaarden en als een zeer gewaardeerden steun in den grooten strijd tegenover 't buitenland be schouwen. Doch het zal zaak zijn goed toe te zien dat met de beste bedoe ling van de Regeering om nationalen arbeid te bevorderen, ons geen knollen voor citroenen worden in de hand ge stopt als onze grondstoffen zooveel duurder worden dat wijmeer er bij moeten leggen als de kans is om bij te krijgen, dan baten ons bescher mende rechten niets integendeel, dat het dan maar blijve zoo het is. WAALWIJK, 4 Jan. 1901. Ouzo Burgemeester. Op lijst van de sollicitanten voor de betrekking van griffier der Staten van Noonl- Brabanl komt ook voor de Hoog Welgeb Fleer K. A. M. ridder de van der Schucren, burgeneester van Waalwijk. T«aalf jaar lang bij de geineente-admi- stratê werkzaam, waaronder ongeveer 3V2 jaar burgemeester onzer gemeente, vuil ruim 30-jarigen leeftijd, kan hij geacht worden te zijn een voor ovengenoemde betrekking zetr geschikt persoon. Of de Waalwijkers met de benoeming v;n Z.E.Achtb. tot griffier zouden zijn in- gjnomen valt sterk te betwijfaleu. Niet dat zj hem die schoone betrekking zouden nisgunnen, maar zij zijn zich bewust, dal tij daardoor een burgemeester zouden ver liezen die vooi hen zeer moeielijk zou zijn 1e remplaceeren. Immers hij is een recht schapen en gemoedelijk man en toegankelijk vo^r zijn ingezetenen. Hij bewerkt en be hartigt de belangen der gemeente daar waar het dienstig is, terwijl bij tevens het bnrgemecstcrs-ambt op 't gebied van kennis der gemeente-administratie eere aandoet. liet Herhalings—onderwijs. Het herhalings-onderwijs, dat, gelijk wij reeds meldden, gedurende 3 maanden, bij wijze van proef, gegeven zal worden, is Donderdagavond om half zeven geopend Reeds 32 leerlingen van den leeftijd van 13 tot 18 jaar volgen dezen cursus, terwijl men verwacht, dat nog meerderen zich weldra zullen aanmelden. Het onderwijs wordt gegeven door de heeren J. Spijkerman, A. v. d. Heijden en A. Princen. Zooveel mogelijk, zal rekening gehouden worden inet de wenschen en behoeften tan iederen leerling in hel bijzonder. Zij, die van dit onderwijs nog willen genieten, kunnen a. Dinsdag zich nog aanmelden. Schoenfabriek. De nieuwgebouwde Schoenfabriek- van den heer E. W. Klijberg-Pernot is gereed en zal in begin Januari wor den in gebruik genomen. Het geheel ziet er goed uit, een groot, ruim, luchtig en goed verlicht lokaal, waarin met al de eischen des tijds is rekening gehou den en voor den goeden gang in de fa briek zeer practisch is ingericht De machines zijn geleverd door Keats Comp te Frankfurt, welke, wat men van die goed bekende firma verwachten kan zeer geperfectioneerd zijn; het geheel wordt in beweging gebracht door een Tangyes Gasmotor naar de laatste vin dingen daargesteld en is de roep over de machines eenparig zeer gunstig. Het drijfwerk is geleverd door den Mecani cien Frits Goossens uit Tilburg die op dat gebied reeds zijn sporen ver diend heeft en even als op andere door hem gemonteerde fabrieken zeer goed en degelijk en naar wij vernamen naar verhouding niet te duur drijfwerk leverde. Het gebouw naar de plannen van onzen bekwamen architect den Heer Jos. van Ree werd gebouwd dooi den Heer Ant. Treffers die als degelijke aannemer hier zijn ouden roem hand haafde. Het personeel werd naar ons verder werd medegedeeld, verzekerd bij de verzekeringmaatschappij tegen on gelukken »\Vintherthur«, agent de Heer Frans Pernot te 's-Bosch. Wij wenschen den ondernemer veel succes in zijne zaken toe en hopen dat de oude roem van zijn fabrikaat, genre fijn Dames en Heerenwerk ook in de nieuwe fabriek moge voortbe staan en met deze nieuwe inrichting weer meer en meer moge opleven, de thans maar al te veel kwijnende schoenin dustrie. (Mbl. A. N. B. v. S Dj Liedertafel. Met genoegen kunnen wij melden, dat de Liedertafel voor haar eerstvolgend concert in Januari geëngageerd heeft Mejï E. Fransman, sopraan te Amsterdam, welke reeds eenmaal hier optrad en den uitge- bundigsten bijval verwierf. Uitgevoerd zal wordenHet woud v. R. Hol. De vele daarin voorkomende soli zullen gezongen worden door den bekenden bariton Jos. Wilmond. Een bij uitstek schoone avond staat den kunstliefhebbers dus te wachten Vechtpartij. Nieuwjaarsavond ontstond tusschen eenige jongens twist, waarbij spoedig klappen werden uitgedeeld. Het mes schijnt ook nog eren tc zijn gebruikt, want van zekeren H., was de jas op eenige plaatsen stuk ge sneden. De Nieuwjaarrsdag is rustig afgeloopen en het aantal dronkelappen was aanmerkelijk minder dan andere jaren. Een grap Vrijdagmiddag bevond zich een visch- koopman nabij de haven en liet zijn kar even onbeheerd slaan. Toen hij terugkwam, was een mandje met visch daarvan ver dwenen. De man was hiermede niet tevreden en stelde de politie in kennis met het geval en spoedig werd mandje en inhoud op een in de haven liggend vaartuig teruggevonden. Typhus. Zekere vrouw II., die verleden week al* typhus-leideres naar liet besmettenhuis, bij de eerw. zusters werd overgebracht, is Donderdag overleden en zal Zaterdagmiddag ten 3 uur worden begraven. Aur.bestediiig. Vanwege het Centraal Beheer van den Gevangenisarbeid is Vrijdag aan het Depar tement van justitie aanbesteed de levering ran benoodigdhedèn voor den arbeid in ge vangenissen en aanverwante gestichten, dienst 1902. O. in. werd ingeschreven Bestek 8. Leder- en wasdoek, te leveren aan de rijkswerkinrichtingen Veenhuizen (perceelen 1, 2 en 3) èn aan de strafge vangenissen te Breda (perceelen I10), te Groningen (perceel II), te 's-Gravenhage (Scheveningen) erccel 12). Minste inschrijvers waren C. Weasels Zn Utrecht, perceel 1 voor f 5830, perc. 5 f 6020, perc. 11 f 4-172,40; G. Konperberg, Breda, perc. 2 voor f 2817.50 firma S. S. Polak, Steenwijk, perceel 3 voor f 204.88 J. A. Schenkers, Tilburg, perceel 4 voor f 2550 J. J Smits, Dongen, perceel 6 voor f 2397, perc. 9 f 433,30 W. Rompa, Terheiden, perceel 7 voor f 378 Gebrs. Daniels, Nijmegen, perceel 8 voor f 2854; G. Gompcrs, Amsterdam, perceel 10 voor f 1288 G. van Loon, Waalwijk, perceel 12 voor f 6670. Vcreenigde Zeepfabrieken Wij ort vingen van de Vcreenigde Zeep fabrieken een zeer sierlijk uitziend Vitello- kalender. liet is een aardig wandkalendertje, waarvan de verschillende deelen een voorstelling geven van hetgeen elk« maand van het jaar in de natuur ken merkt. net Hof. Te I uur Woensdagmiddag verleende Hare Majesteit de Koningin audiëntie aan de ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuur, den vicepresident vau den raad van State, de voorzitter der beide Kamers van de verdere hooge colleges van staat, tot het ontvangen van de gelukwenscheu bij de jaarwisseling. Na afloop van deze receptie ontving Hare Majesteit de leden van Haar civiel en mili tair huis, benevens de leden van de hofhou ding van Hare Majesteit de Koningin Moeder. Z. K. H. de Prins der Nederlander was bij deze nieuwjaarsrecepties tegenwoordig. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins woonden gistermiddag de godsdienstoefening bij in de Duitsche kerk, waar ds. Quandt voorging. H. M. de Koningin-moeder was ter kerke in de Kloosteikerk, onder gehoor van ds Konttnerus. Alvorens de Koningin en de pi ins zich uit de kerk komende, naar het Paleis terug be gaven, legden Zij een kort bozoek af ten paleize vau Koningin Emma. Ongelukken Te Veghel is gisteren de stoker H. v. d. B. van de stoomtram Bosch—Helmond, bij het aankoppelen van een goederenwagen aan een machine, tusschen deze beide bekneld geraakt, met het gevolg dat B. een uur later aan de gevolgen overleed" Gisterenavond is bij Clinge een persoon door den trein het hoofd afgereden. Vee ütpnrtij. Men meldt uit Osch Gisterenavond had hier een vechtpartij plaats, waai bij een persoon zoodanig ver wond werd, dat elk oogenblik de dood ver wacht wordt. Nader meldt men dat het 22—jarig slacht- off r is ove. leden Lijk gevonden. Dezer dagen werd door de bewoners der Haven te Geertruidenberg gevonden het lijk van P. R. sigarenmaker, rechtop slaande in het water cn de modder. Bij onderzoek bleek, dat er geen vetwoudingen aanwezig waren. JHoord. Woensdagnamiddag omstreeds twee uur, ging zekere Ch. C. Hupsel, yan beroep ker misreiziger wonende op de voorheide te Ous— telhout liet bierhuis van zekeren van Vuclit bijgenaamd de Liereman, eveneens op de Voorheide woonachtig, 1 innen. Toen H. aldaar etn glas bier had gebruikt en even gezeten was, zochten eenige polder jongons, die zich aldaar ook bevonden, niet H. twist, rlie zoo hnog liep dat zij H met hun allen flink afranselden en hem op den weg trokken. Zoodra H. buiten was liep hij met achter lating van zijn pantoffels, pet enz. naar zijne woning ongeveer twee minuten verder. Even later ging H. gewapend, naar men zegt, mei een sikkel in de hand terug om zijn pet die hij achtergelaten had en naar men zegt om zijn portefeuille die hij bij het worstelen had verloren terug te«balen. Zoodra H. zijn bedoelde voorwerpen had teruggehaald ontmoette hij onderweg op den openbaren weg, dezelfde personen, waarmede hij opnieuw twist kreeg, zoodat er weer werd geslagen. H. maakte toen gebruik van bedoelde sikkel, en bracht daarmede zekeren Constant Vermeulen een slag in de borst toe waardooi deze zoodanig werd getroffen dat hij on middellijk dood ter aarde stortte. H. ging toen onmiddellijk op do vlucht en zocht de in de nabijheid gelegen bosschen op. Des avonds omstreeks halfacht toen hij vermoedelijk om zich te willen veikleeden naar zijne woning kwam werd hij door de maréchaussee uit Raamsdonksveer gepakt en naar het gemeente-raadhuis vervoerd. De woede van het volk was zoo groot dat de maréchaussée de groo'.ste moeite had om H. te beschermen. De justitie uit Breda van htt een en an der verwinigd kwam Donderdagavond alhier aan om onderzoek in te stellen. Het lijk van den verslagen: is naar het gasthuis vervoerd, alwaar het deskundigen zal moeten worden geschouwd. De verslagene is 23 jaar oud en laat eeue weduwe met drie kinderen achter. Besoyen, 2 Jan. De heer Diet keus, candi- daat te Utrecht heeft hel beroep aan de Herv. Geni. alhier aangenomen, zoodat de vacature, ontstaan door hel vertrek vau ds. Unger, spoedig zal vervuld zijn. Baardwijk, De commissie tot weiing van schoolverzuim is in deze gemeente herkozen Kaatsheuvel, A. s. Zondag en Maandag zal het muziekgezelschap „Euphonia" me medewerking van zijne toonneelclub „Olym phia" voor heeren honoraire leden en voo' 't publiek haar jaarlijkcch concert geven ten voordeele der armen. Het rijke programma, vol afwisseling belooft een genotvollen avond. Zoowel het middel als hel doel zullen een groote opkomst geven. Nieuwjaarsdag was hier vrij onrustig. Op een paar plaatsen in de gemeente is ernstig gevochten. Natuudijk speelde de jenever hierin den hoofdrol want drinkgelagen en vechtpartijen gaan bijna altijd samen. Keuren we de laatste af, laat ons dan ook niet meedoen aan de eerste. Duss.it, 3 Jan. Een afdeeling van den Bond van Hoofden van scholen, die eenigei. tijd in 't Land van Heusden en Altena een kwijnend leven leidde, is thans ontbonden. Ruumstlonksvecr, 3 Januari. Gisterenmorgen overleed alhier, vrij plotseling, onze algemeen geachte dorpsgenoot, dhr. H. A. Zijlmans Szn. Industrieel en oud lid van den gemeen- lernad. De overledene was een geacht werk gever cn een weldoener der armen. Dat hij ruste in vrede. Onze dorpsgenoot, dhr. P. Konings Cz. is benoemd tot ambtenaar ter gemeente secretarie alhier, ter vervanging van dhr. M. A. Simonis die als gemeente ontvanger be noemd is te Made. Woensdag a.s. zullen H. de Ruyter enM v. d. Kiebocin hun e 50 jarige echivereeniging herdenken. Wij hopen dat het den krasse oudjes op dien dag aan niets zal ontbreken Maandag a.s. zal door de St. Paulu.ver- eeniging alhier, onder leiding van eet» Eerw. Pater Redemptorist, eene buitengewone ver gadering gehouden worden. Wij kunnen niet nalaten de leden aan te sporen trouw ter vergadering te komen. Te Raamsdonk heeft men op Nieuwjaars- vlag een oppasseud jongeling met een mes een steek toegebracht in een zijner zitdeelen. De verwonde werd bij een particulier bin nengedragen, waar hij nu nog verp'eegd wordt. Gisteren avond heeft alhier in het café J. Bouwens eene hevige vechtpartij plaats gehad. Een bekend vechtersbaas heeft men zoodanig geslageu dat hij opgenomen moest worden. Dc politie heeft het zaakje iu hauden. WAALWIJK. Van 29 Dec. 1901 3 Jan. 1902. GEBOREN: Johanna d. t. F. v. Delft en P. C. Klijn Elisabeth Johanna d. r. P. de Werd en M. l.ammers. Maria d v. L. L. Demmcrs en B. v. Stree. OVERLEDEN: A. de Groaff 63 j. ecldgen. v. J, M. E. Jonkers A. Merlens 56 j. wednr. v. J. M. v. Boxtel - M. v. Vucht 79 j. wed. v. O Staats J Rijken 19 m. d. v. O. J. Rijken en J. M. v. d. Leur E. Dekkers 26 j. eclitgen. v. J. ileukelinan. WAALWIJK, 2 Jan.. 1902. Er was bij tnmelijken aanvoer ter veemarkt nogal handel in prima melk- en vet vee. Kalf beesten f 130 ft f 205. Dito vnurxen 1 120 4 f 165. Jonge varkens aangevoerd 55 stuks, ver kocht van f 5.25 a f 9.50 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1095 kg. van fl.02 af 1.18 per kg. Eieren 5 4 6 cent per stuk. DUS3EN, 27 Dec. Boterprijs per K.G. ven fl.a f 1.20. Middel* markt 1 1.10. Aanvoer 91 K. G. Eieren f 120 de 26 stuks. Het overige zijner woorden werd door den wind ingvzwolgen de mannen ijlden, door hem vergezeld, het dorp door naar liet aangeduide punt. Ook Maida aarzelde niet langer. Daar kon zij zich immers verdienstelijk maken het zou onbarmhartig geweest zijn, rustig aan den gezelligett haard te blijven zitten, terwijl het leven van zoovele tnedeuicnschen op het spel stond. De afstand bedroeg maar weinige minuten eu de weg daarheen liep tusschen twee hooge schuttingen toch kwam het Maida als een eeuwigheid voor, eer zij haar doel bereikt had. Men zegt, dat een drenkeling in zijn laatste oogenblik zijn heele leven plotseling als een spiegel voor zich ziet. Maar ook in het leren zelf komen er degelijke oogen- blikken, en dit ondervond ook Maida, toen zij iu zoo bange bekommering voortijlde. Het geheele verloop van haar eenvoudig, vreedzaam bestaan aan de zijde van haar beminden ouden vader in het stille dorp, waar de eene dag gelijk aan den andere voorbijging, zweefde haar geest voorbij. En plotseling kwam het haar voor, alsof geheel haar leven doelloos geweest was. Zij dacht aan de spcelgenooten barer jeugd, die ge trouwd, wel bezorgd en zonder twijfel ge lukkig waren. En dan dacht zij aan dat eene, diep verborgen geheim van haar le ven aan haar genegenheid voor Frede rick Moore. Ja, zij had hem liefgehad, ondanks zijn onbesuisde manierenzij had hem liefge had, ofschoon hij een kwaden naam had; want in laar hait leefde do vaste overtui ging, dat hij zich beteren en haar liefde hein op het rechte pad voeren zou. Frederick's hart toch was niet slecht, en een knappe wakkere jongen was hij daarbij, maar een vroolijke Frans, die zorgeloos van den eenen dag in den anderen leefde. Maida's vrouwelijk instinct raadde zijn be tere eigenschappen zij was de eenige, die invloed op hem had. Ter liefde van haar wist hij dobbelspel er. drinkgelag te vermijden om harentwil had hij meerma len gepoogd een beter leven te beginnen doch maar al te spoedig had hij weer aan de woorden van losse kameraden het oor geleend en was in zijn oude slechte ge woonten hervallen. Niemand wist van het hartsgeheim dier twee. Onder den ouden toreu op de klip hadden zij elkander soms ontmoet op stille zomeravonden tusschen de verzonk»!) en vergeten grafheuvelen, als de zon aan de verre kim in de golven verzonk. Hier onthulde zich hun in den winter de gan- sche gelu'iinuisvolle majesteit van den oceaan. Hier hadden zij ook op zekeren dag af scheid van elkander genomen, op den een-- zauieu Godsakker, aan den voet van den bouwval. Het was in Frederick's hand gelegd of dc scheiding voor immer, dan slechts voor een bepaalden tijd zou zijn. Zij waren samen overeengekomen, dat hij zich van zijn slechte makkers losrukken en aan gene zijde der zee in een ander land een nieuw leven beginnen zou. Iloe hard dit afscheid voor beide was, toch wisten zij dat dit de eenige weg tot de eindelijke Vereeuiging was. Zij wisselden een laatste,

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5