Nummer 4. Zondag 12 Januari 1902. 25p Jaargang. Tweede Blad. NopOEft i BE RICHT Bekendmaking. Amerika. BUITENLAND, Duitschland. BINNENLAND. V oor Verstand en ij, Handelsberichten. ffSS?0 Om a. s. Woensdag den afloop der stemming voor een lid van den Gemeenteraad nog in liet no. van dien dag te kannen op nemen zal dat nummer des avonds direct na liet bekend worden van den uitslag, verschijnen. M. 27 27 20 ötfrv •CfiSIuSSSMBi De Echo van het Zuiden. De Burgemeester vati Waalwijk Gelet op hei laatste lid van art. 53 der kieswetmaakt bekend dat dc bij hem in geleverde opgaven van candidateu voor het lidmaatschap van den gemeenteraad ter secretarie dezer gemeente voor eenieder ter inzage zijn nedergelegddat zij in afschrift zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar zijn. Waalwijk, 7 Januari 1902. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend dat de stemming voor één lid van den gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag 15 Januari 1902 en de herstemming zoo uoodig op Woensdag 22 Januari 1902 dat het stembureau zitting houdt in het gemeentehuis (Raadzaal) van des voormiddags ACHT tot des namiddags VIJF uur. Waalwijk, 7 Januari 1902. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN Zuidafrikaanschen krijg zoo'n slaatje slaan! De graaf sprak zoowat van belcediging van het Duitsche leger en van hetgeheele Duitsche vo'k door den veelgesmaden Joe en de Rijksdag juichte over der graven initiatief, terwijl Von Bulow precies deed alsof dc interpellatie gloednieuw voor hem kwam vallen 1 De rijkskanselier sprak ongeveer aldus Chamberlain beleedigde onze gevoelens, zonder het te willen, zooals ik aanneem na verzekeringen van andere zijde. Dit is des te meer te betreuren, daar Engeland en Duiischland steeds goede en vriendschappe lijk.- betrekkingen hebben onderhouden, waar van hei ongestoord voortduren gelijkelijk in het belang van beide partijen zou zijn. De beweging onder het Duitsche volk was te begrijpen. Het Duitsche leger staat echter veel te hoog. zijn wapenschild is te blank dan dat tact door scheeve beoordeeling zou kunnen bezoedeld worden en, zooals Frederik de Grooie zeide, laat den man maar begaan, hij bijt op graniet Men ziet hetVon Btilow heeft Groot— Brittannie ganschelijk buiten de zaak gelaten en Chamberlain als persoon te pakken genomen 1 Dan kwam Van Bülow te spreken over de Triple Alliantie en hij verklaarde o.a.Er is geen reden om, naar aanleiding van de Italiaansch-Fransche toenadering, ook maar de minste onrust te toonenin een gelukki gen echt moet de man niet dadelijk boos worden als zijn vrouw een onschuldig extra dansje met een ander maakt. De hoofdzaak is, dat zij er niet vandoorgaat, en zij zal er niet met een ander vandoorgaan, als zij het bij hem het beste heeft. deelnemers heeft in vele opzichten bedroe vende uitkomsten opgeleverd. Verscheideue leerlingen toch welke tot hun 12e of 13e jaar trouw de school hadden bezocht en in alles flink genoemd mochten worden, hadden thans moeite met de vier hoofdbewerkingen der rekenkunde toegepast op gcheele ge tallen, terwijl anderen, ieder begrip«dieimn- gaande verloren schenen te hebben. Ook met dc Nederlandsche taal was 't niet veel beter, zoodat het te bejammeren is, dat het herhalingsonderwijs niet door de wet is verplichtend gesteld. Het spreekt toch vanzelf dat de leerstof waarmede na het verlaten der school in geen jaren meer gewerkt wordt, moet vervliegen als rook. liet is daarom een verblijdend verschijnsel dat onze gemeente, dank zij de schenking en de bedoeling van Mr. van Cooth, aan dit zoo belangrijk onderwijs, meer dan ge wone zorg kan besteden. De Posthoorn. Zondag 19 Jan. as. des namiddags ten 5 ure, zal do aid. „de Posthoorn" van den Ned. Bond van Post- en telegraafbeambten ,/de Post" alhier op de bovenzaal van het café „Harmonie" eene algemeene vergade ring houden. Als spreker zal optreden de heer W. A. 11. Korkhoff van Amsterdam, voorzitter van genoemden bond. Typhus. De typhus neemt in onze gemeente toe. Hedenmorgen werden wederom twee lijde ressen, dochters van zekeren alhier naar het Gasthuis overgebracht. De overgang van de rustige kalmte der parlementaire (ditmaal eens niet onderbroken door een of andere gewaagde filippica van den oppet machtigen, doch als mensch 'ot struikelen geueigdeu keizer Wilhelm) is wel plotseling geweest 1 De Landdagopening geschiedde niet onder groot vertoon en met het tradilioneele gedoe, waarop Wilhelm II zoo in het bijzonder gesteld isde troon bleef bedekt met slof en andere onreiuheid en de leden der beide lichamen slenterden eerst binnen, toen de ministers reeds lang op hun post waren, terwijl de aanwezigen dan nog de kleinste helft van het geheel vormden, f Wat in de troonrede gereleveerd wordt met betrekking tot de Poleu en tot de Ka naalaangelegenheid wekte eenigc belangstel ling, voornamelijk wel de mededeeling, dat „te gelegenertijd het kanaalvoorstel weder op den voorgrond zal treden" een passa ge, waaiuit men meent te moeten afleiden, dat eerst dc tariefaangelegenheid door den Rijksdag afgedaan zal moeten wezen Enkele weinige uren later was Von Bülow weder op zijn post, nu in den Rijksdag. Het zal wel geen bloot toeval geweest zijn, dat de interpellatie, aangaande de uit latingen van den Briischen minister vau koloniën Chamberlain, ten nadeele van het doen der Duitschers in den oorlog van 1870/ 1871 conform aan hetgeen nu van Britsche zijde geschiedt in Zuid-Afrika, uitging van den uiterst gematigden conservatieven graaf Stolberg, tweeden vice-president van den RijksdagEen interpellatie in dezen was natuudijk niet wel te ontgaan, doch verme den moest worden elke heftigheid en hate lijkheid aan Eugelands adres, terwijl de vorstelijke familien|van Duitschland eu Groo'.- Brittannie 't zoo uiterst goed kunnen vinden en vele handelsfirma's in Germanje uit den Bij het verschrikkelijke spoorwegongeluk te New York zijn vijftien menschen omge komen en een kleine vijftig gewond. De ramp gebeurde otn tien minuten over achten, terwijl de menschen op weg naar de stad waren voor hun zaken Een exprestrein uit South Norwalk had stilgehouden in de tunnel onder de 56ste straat, wachtende op het sein om het station binnen te loopen. Een locaai-trein reed op hem in en zijn locomotief verbrijzelde den laatsten wagen van den expres. Haast niemand van de zestig menschen in het achterste rijtuig kwatn er heelhuids af. De locomotief raakte vast bij het midden van het rijtuig en wolken stoom verzengden de dooden en gewonden. Tientallen van passagiers raakten beklemc in den wrakhoop, en sommigen zaten een uur lang ingesloten. De schok van de botsing en het gekerm van de gekwetsten was lot op straat te hooren en de brandweer weri dadelijk gealarmeerd om hulp te brengen. De ambtenaren zeiden dat de machinist de schuld droeg van het ongeluk, daar hij geen acht moet geslagen hebben op het waarschuwende signaal bij de 59ste straat en ook niet op een mistsein op het spoor. Van andere zijde wordt daarentegen de schuld geschoven op de Central Railroad- inaatschappij zelf, die in weerwil van waar schuwingen van verschillende kanten en aanmaningen van de overheid na heeft ge laten, het bedrijf in de tunnel van electrici- teit geschikt te maken, zoodat de tunnel dikwijls vol rook en stoom stond en de seinen dientengevolge raoeielijk te onder scheiden waren. Verscheidene individuen zijn in hechtenis genomer, omdat zij de dooden en gewonden plunderden. WAALWIJK, 11 Jan. 1902. Kunstavond. Naar wij vernemen, staat ons een genot volle avond .e wachten, daar door den heer A. GerrisSimons een solistenavond geor ganiseerd zal worden waarop o. m. zullen medewerken de keeren W. v. Son, tenor, Bern. J. A. Relil violoncel, Kallenbach, viool, allen uit 's-Bosch en onze zoo gun- ztig bekende amateur-pianist de heer VV. Timmermans alhier. Loop der bevolking. De loop der bevolking in onze gsfóeeute was in 1901 als volgt: M. Vr. Ingekomen 175 176. Vertrokken 178 163. Geboren 80 84. Overleden 54 81. Geheele vermeerdering 39. C 6 Er werden 41 Huwelijken gesloten. Herhalingsonderwijs. Het herhalingsonderwijs wordt thans ge volgd door 50 leerlingen. Het onderzoek naar de bekwaamheid der Griffier der Staten. Voor de vacante betrekking van griffier der Staten van Noordbrabant is opgemaakt het volgende drietal lo. Mr. W. M. v in Lanschot, ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kanton gerecht alhier, bij loting tegen 2o. A. Jansen, commies ter prov. griffie van Noord-brabant en leeraar in de staats wetenschappen aan de rijks h. b. s. te Tilburg. 3o. Mr. II. Pelster advocaat en procu reur te Breda. Lijk opgehaald. Vrijdagochtend is door de politie het lijk van een spoorwegarbeider uit Ortlien, die sedert Woensdag vermist was, opgehaald uit het water tusschen het station Den Bosch en Ortheu. Noodlottig ongeluk. Woensdag 11. klom een negenjarig knaapje te Britsum met een mes in dc hand op een ladder. Hij viel er af en het mes drong hem diep in het voorhoofd, met het nood lottig gevolg, dat het kind, na hevig lijden, anderen daags overleed. Dc moord iu dc Dubbelebuurt tc Amsterdam Omtrent het onderzoek der justitie inzake den moord op de wed. Dijxhoorn te Am sterdam, deelt het Ilbld. nog mede: Zeer belangrijk is de zekerheid, die men heeft gekregen omtrent den tijd waarop vrouw Dijxhoorn is vermoord. Dit is niet geschied des Woensdags (Donderdag is het lijk gevonden) maar Dinsdagavonds. De getuige, die hadden verklaard tusschen 10 en 11 uur dat zij was gezien, hebben bekend gedwaald te hebben. Uit verdere kleinigheden door het onder zoek aau den dag gekomen, blijkt dat de vrouw met een zwaar voorwerp twee slagen heeft gekregen, voordat werd overgegaan tot steken. Eén slag moet haar zijn toegebracht bo ven op het hoofd en één op de kaak, want het kunstgebit dat zij droeg, is onder het lijk gevonden, eenigszins beschadigd, o de hoogte van den buik, terwijl zij bij hel ontdekken van den moord gevonden is, liggende met het hoofd op het onderstuk van de kachel, zoodat als haar geen tweede slag was toegebracht, dat kunstgebit op zijn hoogst onder de kachel zou moeten gevonden zijn. De vrouw heeft, naar is gebleken, ter wijl zij zich ontkleedde, gerucht gehoord op het portaal; zij heeft toen de knip van de deur geschoven om te kijken, wat noodlot- lottig voor haar is geworden; want was de knip op de deur gebleven, dan had nie mand binnen kunnen komen en had zij achter uit het raam om hulp kunnen roe pen. Zoo laat was het niet, of haar roepen zou gehoord zijn. Blijkbaar is, toen zij door de slagen ge troffen was, haar de eerste steek toegebracht en werden daarbij eenige vingers en de pin c doorgesneden. Dit moet zijn geschied met een vlijm- chcrp, tweesnijdend mes, waarvan de breed- nu beslist kan worden opgegeven Uit 5 verklaringen van de doctoren die de ctie op het lijk verrichten, kon dit niet blijken. Jammer, dat alle zekerheid ontbreekt om trent de grootte en den aard van de voet- tappen die gemaakt moeten zijn na het verklimmen van de schutting door den moordenaar of de moordenares, want er zijn gegevens dat de misdaad ook kan zijn ge pleegd door een vrouw. Waren die indrukken niet door het heen n weerloopen van hen, die het eerst aan wezig waren, uitgevischt, dan zou uit de zwaarte, waarmede de eerste overklimmendc persoon, dus de dader, neerkwam, en uit de grootte van den afdruk allicht iets zijn vast te stellen. Nader verneemt het blad nog het vol gende Bij den officier van justitie is Zaterdag een ongeteekende brief ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat de dader van den moord iemand is die de hoofdleiding had in verschillende inbraken, welke met zeld zame nauwkeurigheid worden aangeduid. Deze persoon zou den moord hebben ge pleegd, gekleed in vrouwenkleederen. Droevig ongeluk. Donderdagavond omtrent kwart voor uur werd de 72-jarige Adrianus Sterkens uit Princonhage op den Rijksweg aldaar tusschen het dorp en Liesbosch door de ocoinotief van de Zuid-Nederlandsche Stoomtram, komende uit de richting Etten, gegrepen en een heel eind meegesleurd. De locomotief werd door den machinist voor de woning van den rijkswegwerker tot stilstand gebracht. Sterkens werd toen door het trampersoneel en met bihulp van den opgeschoten Gorissen, in diens woning binnengebracht en verzorgd. Dr. Batenburg constateerde drie wonden het hoofd, eeu aan het been en ge broken schouder, welke door hem zijn ver bonden. Van schedelbreuk is geen sprake, doch naar men verneemt lijdt de man aan hersenschudding en bestaat gevaar voor zijn leven. Sterkens, die vroeger landbouwer was en nu van zijn gespaard geld leefde, had ongeveer een half uur te voren in het bierhuis van Dirven een glas bier gedronken en was daarna vertrokken, doch door de duisternis misleid is hij een verkeerde richting inge slagen. De verwonde is daarna naar zijne woning vervoerd. Een wonder wordt het genoemd dat de dood niet onmiddellijk is ingetreden daar op den weg viel te constateeren dat Sterkens ongeveer 60 meter ver door de machine is medegesleept. Volgens gerucht had het trampersoneel gezien dat bedoelde persoon voor de loco motief de tramlijn wilde oversteken, zoodat de machinist niet meer voor dien tijd kon stoppen. Op een afstand van 2 meter was de man van achter de boomen gekomen en wilde de tramlijn en den weg oversteken. Hoewel de machinist vreeselijk schrikte, heeft hij onmiddellijk alles in het werk gesteld om te remmen eu den trein tot staan te brengen teneinde een ongeluk te voorkomen. De trein stopte dan ook zoodra mogelijk, maar de man was door de machine op den grond geworpen en eenige meters voortgeduwd. Ofschoon de kneuzingen zeer ernstig ziju schijnt er toch kans tc bestaan op behoud van zijn leven. (D. v. Nbr.) Loop der bevolking iu de gemeente Si over 1901. Op 31 Dcc. 1901, bedroeg de bcolking Vermeerderd door geboorten met Vermeerderd door vestiging met Verminderd door overlijden met Verminderd door vertrek met V. 1003 890 45 49 1075 966 15 1060 946 49 47 1011 899 aan Gemeente Besoijeu. Overzicht van den loop der bevolking in de gemeente Besoyen over het jaar 1901 Op 1 Januari 1901 bestond de bevolking uit 810 mannen 799 vrouwen totaal 1601 zielen. Vermeerdering door geboorte 35 m. 39 vr totaal 74; door vestiging met 94 m. 66vr. tot. 160, zoodat de geheele veameerairiug bedraagt 129 ra. 105 vr. tot, 234. Vermindering door overlijden 17 m.21 vr. tot. 38; door vertrek 82 m. 76 vr. tot 158, geheele vermindering 99 in 97 vr. tot. 196. De bevolking is derhalve toegenomen met 30 tn. en 8 vr. en bedroeg op 31 December 1801 840 in. 807 vr., tot. 1647 zielen. Er werden 11 huwelijken roltnkken, 10 tusschen jongmans en jongedocliters en tusschen een weduwnaar en een jonge dochter. In het afgeloopen jaar werd een tweeling geboren en het getal levenloos aangegeveneh bedroeg 3. Totaal 1910. Geen arnter wees op aarde zwerft, Dan die der weezen vader derft. Vonde1 Elk heeft gebiedens lust, elk tracht [hooge staten. Naar eerien titels glans, naar mij' [staf en kroon Naar bisdom, graaflijkheid, en rijken [ven maten Elk wil als aardscher. God hier boui [zijnen troon.j Indien zulks heil aanbracht, ik wil' [daarna strevi Om 't am6t eens vorsten, graaf of [nings te bek. Maar overraids zulks heil aanbrengen [noch geven, Verfoei ik 't al gelijk, en acht van a [geen. Id. Och wie met vele wijn» verladet zij [geest, Wordt in zijn dronkenschap het eet [ander beest. Indien de dronkaard wist, of kon te [ramen, Hoe hem de drank misstaat, hij zou [moeten schat ld. Wilt gij dat men het goede van lnove, dan spreekt er niet over. Pasca| Wijl de menschen dood, ellende en wetenheid niet kunnen genezen, make zich wijs dat zij gelukkig zijn door er aan te denken. Id. Al» bij vele het geloof vol leven kracht ware dan zou de arbeid grootei vruchtbaarder zijn.^doch velen zijn die volle bewustzijn niet voelen van hetgeei met zekerheid gelooven. Roland Yss 't Zijn niet zoo zeer de goede levei gels die gemist worden als wel de toej singeii er van. ld. WAALWIJK, 10 Jan. 11 Bij redelijken aanvoer was de handel in ht vee nog al levendig, ondanks hel onguni weer an den hoogen waterstand, waardoor schillende wegen in onze landbouwende en rijke environs geïnundeerd zijn. Kalfbaesten f 140 k f 195. Dito vaarzen f 120 k f 180. Jonge varken* aangevoerd 65 stuks, kocht van f 6.af 11.25 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 131 van f 0.98 f 1.10 per kg. Eieren 4 A 6 cent per stuk. De berichteii omtrent den huidenhai luiden overeenstemmend uit alle Europees hoofdmarkten. Er is weinig voorraad vooral in de gi zware wichten en de prijzen zijn zeer Te Antwerpen en te Ilfivre, twee der vi tiaamste stapelplaatsen zou slechts de h van den voorraad zijn van verleden jaar. D tegenover staat echter wel, dat de sla tingen in La Plata en de Rio Grande grooter zijn, zoodat men op belang) aanvoeren in de eerstvolgende maanden rekenen, maar de prijzen zijn ook daar hoog en ver boven Europeeache parri Intusschen zijn de zaken overal erg kali afwachting van bovengenoemde nieuwe voeren. In Londen liep de veiling ferr Er was goede vraag voor de gewone ho soorten daar ter markt en vooral

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5