Nummer 7. Toegewijd aan Handel, industrie en Cemeentebelangen. ONTWAAKT Kiezerslijsten. ANTOON TXELEN, VOOR DEN PAUS. Bekendmaking. FEUILLETON. Hugh Conw a Contante betaling. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond A b o n n e m e n t.s p r ij s per 3 maanden f O.-'ö. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den ÜITGEVER WAAL WJJ K. Advertentie*? 1 7 regel» f O.GO daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels cn advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel v. Wij hadden de eer, van Z. D. H. Mgr. d. VeD, bisschop van 's-Hertogenbosch. een schrijven te ontvangen, met het verzoek om in ons blad evenals in de talrijke andere bladen eene inschrijving te openen van Z. H. Paus Leo XIII. Want onze katholieke lezers (tot wieu wij ons in dit geval natuurlijk in 't bijzonder richten) weten welk groot feest er op til is. Het geldt hier hulde te brengen aan Z. H. den Paus bij gelegenheid van zijn 25- jarig jubileum; aan den grooten Paus Leo XIII, dieu grooten leeraar der volkeren, den vriend der werklieden, den vredes-apos telen, voor wien iedereen met bewondering is vervuld. Voor dien Paus, het hoofd der katholieke Kerk, dien edelen grijsaard, gaan wij eene inschrijving openen aan het hoofd van ons blad, en wij hopen, dat de gaven overvloe dig zullen stroomen, opdat Waalwijk en omgeving een goed figuur zal maken, bij deze wereldhulde, aan den Paus, ter gele genheid van dit zeldzame feest, zooals in den loop der tijden nog slechts tweemaal mocht worden gevierd. Zooals men weet zal in het a.s. voorjaar (einde April of begin Mei) een Nederland- sche deputatie naar Rome vertrekken, welke aan Paus Leo XIII bij gelegenheid van het uit het Engelsch 25ste jaar zijner roemvolle regeering, de eerbiedige hulde en onwankelbare toewijding van het katholieke Nederland zal betuigen. Het Doorluchtig Episcopaat wil zich aan de spits dezer deputatie stellen, en elk der vijf bisdommeu zal daarbij, op uituoodiging van het Hoofdcomité, door een tiental per sonen waardig zijn vertegenwoordigd. Als stoffelijk blijk van hulde zal een gezamen lijke liefdegift in geld worden aangeboden. Te dien einde zijn de verschillende Re- dactie's door hun respectieve kerkelij— kerkelijke overheid aangezocht, om een inschrijvingslijst geopend te houden, tot aan Zondag „Laïtare' (9 Maart). Uit de geldelijke bijdragen, waarvoor tot dusverre werd ingeschreven, zou men allicht besluiten, dat hier en daar de meeoing heerscht, als zoude ook nog op andere wijze door het Hoofdcomité een beroep worden gedaan op de vrijgevigheid onzer geloofsge- nooten, naar aanleiding van dit pauselijk jubelfeest. Welnu, wij zijn gemachtigd te verklaren, dat een zoodanige meeniiig onjuist is. Langs geen anderen weg, dan door middel der pers en hare inschrij- vingslijsten, wil het het Hoofdcomité de noodige som bijeenbrengen, welke als een waardige offergave den jubileerenden Op perpriester kan worden vereerd. Wij openen bij deze de lijst, en wij zullen groote, zoowel als kleine giften dankbaar aan ket hoofd van ons blad ver melden. Hieronder volgen eenige aanwijzingen voor hen, die op de nieuwe kiezerslijsten wenschen geplaatst te worden. De aangiften, die «oodig zijn om op de nieuwe kiezerslijsten geplaatst te worden, moeten geschieden ten gemeentchuize vóór 15 Februari a. s. Alle kiezers moeten aan de vereischten voldoen van te zijn mannelijke ingezetenen des rijks, tevens Nederlanders, die véér of op 15 Mei 1902 den leeftijd van 25 jaren Ik klom do stoep-treden op had ik er toen ik se was afgegaan, vier of vijf geteld Ik tastte naar het sleutelgat, beproefde mijn sleutel, en zie: hij draaide met het grootste gemak in het slot ec de deur ging open. Ik had mij dus niet vergist. Zij, die in eene of meer andere gemeen ten een der genoemde belastingen over de genoemde tijdvakken betaald hebben, moeten daarvan door overlegging tri de voor voldaan geteekende belastingbiljetten vóór 15 Februari a. s. ten gemeentehuize doen blijken. De aanslag der vrouw in de rijks directe belastingen geldt voor baren man die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot beeft voor hunnen vader. Aanslagen in de grond belasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel ten minste f 1 bedraagt. Voor alle andere categoriën dan de be lasting, moet de aangifte plaats hebben vóór 15 Februari a. s. Deze categoriën worden hier achtereenvolgens genoemd. Wouingkiezers zijn zij, die als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op 31 Januari 1902 sedert 1 Augustus vau het vorig jaar hebben be woond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bij behoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend ten minste heeft bedra gen voor Waalwijk f 1.25 of wel achter eenvolgens in dezelfde gemeente twee zoo danige huizen of gedeelten van huizen. Ook zij, die als hoofden van gezinnen of alleen wonende personen op 31 Januari 1902 sedert 1 Augustus 1901, krachtens eigen dom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig vau ten minste 24 M3. inhoud op 24000 kilogram laadvermogen hebben be woond behooren tot de woonkiezers. Indien men hetzelfde perceel of hetzelfde schip is blijven bewonen, waardoor men het vorig jaar op de kiezerslijst werd ge bracht, is aangifte thans niet noodig. Loonkieze rs zijn zij, die op 31 Januari 1902 sedert 1 Januari 1901 achter eenvolgens bij niet meer dan twee perso nen, ondernemingen, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwo nende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoo danig over da' jaar een inkomen hebben genoten voor Waalwijk f 350 behalve vrije woning of inwoning voor Waalwijk f 287.50 of behalve vrije kost en inwoning voor Waalwijk f 100. Loonkiezers, die op de lijst van bet vorige jaar voorkomen, ontvangen, met de noodige toelichting, blanco-aangiftebiljetten ter in vulling voor hunne toelating tot de nieuwe lijst. Pensioen kiezers zijn zij, die op 1 Februari 1902 in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzon dere instelling verleend pensioen of ver leende lijfrente, voor Waalwijk f 350. Voor lien, die minder dan het vereischte bedrag aan pensioen of lijfrente ontvangen en bovendien een inkomen hebben, verkregen op de wijze als onder de rubriek vloonkie- zers" is vermeld, mogen pensioen, lijfrente en inkomen worden samengeteld. Bereikt deze som dan ten minste het vereischte cijfer, dan kan de pensioen of lijfrente en loontrekkende kiezer worden. Pensioenkiezers, die op de lijst van het vorige jaar voorkomen, behoeven zich niet op nieuw aan te geven. Inkomen, pensioen en lijfrente der vrouw geldt voor haren man dat van de inwo nende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Grootboek- of Spaarbankkie zers zijn zij, die op 1 Februari 1902 sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten min ste f 200 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste van f 50, ingelegd in de Rijks postspaarbank, in eene gemeentelijke spaar bank of in eene spaar ank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigiug, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeni- ging of van, eene stichting. 1) Hij, die op dezen grond reeds het vorig Door drank beneveld of droomend l jaar kiezer was en voor wien die grond ook thans nog beslaat, behoeft zich niet opnieuw aan te geven. E xanienkiexeri zijn zij, die met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen bij algemeenen maatregel van be stuur en in verband staande met de be noembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Hij, die op dezen grond het vorig jaar reeds kiezer werd, behoeft niet opnieuw aangifte te doen. De formulieren voor de verschillende aangiften zijn kosteloos verkrijgbaar aan de secretarie der gemeente. Al het bovenstaande geldt voor de kies bevoegdheid voor de Tweede Kamer. Voor de kiesbevoegdheid voor de Provincialen Staten zijn bij de kieswet dezelfde eischen gesteld, met dien verstande dat men bo vendien ingezeten der provincie moet zijn. Voor de kiesbevoegdheid voor de gemeen teraden golden dezelfde eischen als voor de Tweede Kamer, met dien verstande, dat men bovendien ingezetene der geinecnto moet zijn en dat die categorieën, die niet tot de belastingkiezers behooren, tevens over 1901 voor een zeker bedrag in de plaatse lijke directe belasting moeien zijn aange slagen geweest en op 1 Maart 1902 dat bedrag voldaan hebben, dat voor Waalwijk ten mii.ste f 1.25 moeten bedragen. Zou er niet een middel te vinden zijn om de contante betaling te bevorderen, en aan de contante betalers voordetden te be zorgen, vraagt de N. K. Wij meenen van wel. Met eenvoudigste zou wezen, dat iedere ambachtsman of winkelier bij contante be taling eene kleine korting gaf. M.iar dan dient dit op zoo'n manier te gebeuren, dat de kooper duidelijk het voor deel merkt van zijne contante betaling. Want geef hem, als hij voor eer. gulden WIMHIH» i' ^iJjJU Waalvüksdie tn l.iüssiraalsrkr Courant, De Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter kennis van de geestelijken en bedienaren van den godsdienst, zoomede van de studenten in de Godgeleerdheid en de geestelijke ordebroeders, die als militie— plichtig zijn of zullen worden aangewezen en bij de militie moeten worden ingelijfd, of die daarbij reeds ingelijfd zijn en verlangen van den werkelijken dienst te worden ont heven, dat de daartoe strekker.de aanvragen met het gevorderd bewijsstuk voor 1 Febru ari a.s. moeten worden ingeleverd. Waalwijk, 19 Januari 1902. De Burgemeester voornoemd K. DE VAN DER SCHUEREN door (2) HOOFDSTUK 1. In duisternis en gernar. .Neen, ik dank n, Wees soo goed, breng mijn hand bij het hek van het hoekhuisdan kan ik het makkelijk vinden." Ik hoorde hem voort-zwaaien, en keerde mij toen om, ten einde mijn tocht te volbrengen. Ik was echter niet volkomen ïeker aan welk einde van Walpolestreet ik mij bevond doch dit deed weinig terzaken. Of twee-en-zestig óf vijf- en-zestig voetstappen zouden mij tegenover mijn huisdeur brtagen. Ik telde eerst twee-en zestig, •n taste near de toegang der railstoen ik dien daar niet vond deed ik nog «enige stappen ver der totdat ik daar aankwam. Ik was blijde ■onder ongeluk miin woning bereikt te hebben, en om de waarheid te zeggen, begon ik mij een weinig te schamen over mijne waaghalzerij. Ik hoopte dat Priscela mijne afwezigheid niet mocht hebben opgemerkt en het huis in opschudding gebracht, en ik vertrouwde in staat te zijn om mijne kamer even stil weer te bereiken als ik haar verlaten had. Maar, niettegenstaande al mijne beredeneerde berekeningen, was ik toch niet volkomen zeker dat ik op het rechte huis was toegeloopendoch, mocht ik mij ook vsrgist hebben, dan kon ik er hoogstens eenige deuren vandaan zijn, en de sleutel, dien ik in hand hield, zou het meest afdoend bewijs voor mij zijn. Zelfs nog voorzichtiger dan toen ik heenging om vooral geen gedruisch te maken, waardoor de huisgenooten mochten ontwaken, vona ik de onderste trede van de trap en begon mijne opklimming. Hoe blind ik ook was, kwam mij de omgeving eeningszins ongewoon voor. De leuning waaraan ik mijn vasthield scheen niet dezelfde te zijn. Zelfs de dikte van den looper kwam mij anders voor. Toen herinnerde ik mij dit dicht bij het bovenste gedeelte van mijn liuistiap, zich een uitstek bevond waarop een gipsen beeld geplaatst was. Ik kende de juiste plauts, wijl men mij zeer dikwijls gewaarschuwd had voorzichtig te zijn om mijn hoofd er niet tegen te stooten. - Ik kon dus een einde maken aan al mijn twijfel om voort te gaan door daarnaar te tasten dit deed ik dan ook terstond. Ik liet mijn vingers zacht langs de muur glijden, doch kon geen uitstek vinden. In plaats dasrvHn raakte mijn hand den post van een deur. Toen wist ik zeker dat ik mij in een vroerad huis be vond. Het eenige wat mij nu te doen stond, was het even onhoorbaar als ik was binnengekomen weder ie verlaten, en mijn geluk aan de naaste deur te beproeven. Toen ik mij omkeerde om de trap weder af te strompelen vernam ik het geluid van stemmen. Ik kon de woorden niet onderscheiden, maar k was er van overtuigd dat het mannen-stemmen waren. Ik bleef besluiteloos staan. Zoude het niet beter zijn om aan te kloppen en mij aan het medelijden van hen, die zich daar binnen bevonden, toa te tertrouwen? Ik zou hun de zaak kunnen toelichten. Mijne blindheid zou de vergissing vergoêlijken. Juist op het oogenblik dat ik mijn vingers ophief om aan te kloppen, vernam ik een andere stem, maar nu die eener vrouw. Deze scheen uit de achterkamer te komen, en geleek op een gezang met zachte piano-begeleiding. Ik wachtte en luisterde. Ik heb nog geene gelegenheid gehad u mede te deelen dat ik één troost in mijne ellende bezat en wel die aegenrijke gave, die veelal aan den hebben bereikt. De belastingkiezers behoeven geene aan gifte te doen. Belastingkiezers zijn zij, die over net dienstjaar loopende van i Januari tot 31 December 1901 zijn aan geslagen naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting of in de grondbelasting (in deze laatste voor ten minste een bedrag van f 1 aan hoofdsom en rijksopcenten), of in het dienst jaar, loopende van 1 Mei 1900 tot 30 April 1901, in de vermogens- of bedrijfs belasting. Zij moeten, om op de kiezers lijst te komen, de directe rijksbelastingen, waarvoor zij aangeslagen zijn, voor 1 Fe bruari a. s. hebben voldaan. Zoo zij dit verzuimd hebben, kunnen zij nog op de kiezerslijst komen, als zij de verschuldigde belastingen vóór of op 1 Maart voldoen. blinde verleend is: de muziek. Ware dit niet het geval geweest, dan geloof ik zeker dat die weken van duisternis en onzekerheid mij krank- zinig zouden hebben gemaakt. Ik wachtte dus en luisterde naar het gezang. Het was een aria uit een opera, pas op het Vaste land verschenen, en nog niet algemeen in Engeland bekend, en het was een compositie, die slechts weinig amateurs zouden durven ten gehoore te brengen. De zangeres, wie zij dan ook mocht wezen, zong in een te lagen toon, alsof zij vreesde het lied met al de haar ten dienste staande ver mogens nit te voeren Het nachtelijk uur mocht daarvan gewis wel reden zijn. Desniettegenstaande sou elk bevoegd beoordeelaar hebben moeten be grijpen, dat hij niet naar een alledaagscbe zan geres luisterde. Ik voor mij: ik was verrukt. De gedachte kwam bij mij op, dat ik de woning van artisten was binneugedrongen, van lieden, wier werkzaamheden zóó laat eindigden, dat wanneer zij een avor.d aangenaam willen door brengen, er veelal een groot deel van den nacht mede gemoeid is. Zooveel te beter voor mij 1 Zulke merschen zouden doormijn onverwacht nachtelijk bazoek hunne vroolijkheid en goed hartigheid niet verliezen. De zaugeres was nu haar tweede couplet be gonnen. Ik legde miju oor tegen de deur om elke noot op te vangen. Ik was nieuwsgierig om te hooren wat zij van de effectvolle doch zeer moeilijke finale zou maken, toen o, afgrijselijk contrast met soet-vloeiende noten en woorden van hartstochtelijke liefde I ik een snik, een kramp- achtigen, vreeselijken snik hoorde. Deze werd gevolgd door een lang diep gekreun, dat eindig de in een gorgelend geluid, waardoor miju bloed verstijfde. Ik hoorde dat de muziek plotseling zweeg, den doordringenden gil eener vrouw en daarop een zwaren, doffen val op de vloer! Ik wachte nog, doch hoorde niets meer. Ik wist dat er op eeDige schreden van mij af een ver schrikkelijke daad werd voorbereid. Mijn hart klopte woest en hoorbaar. In de opgewonden heid van het oogenblik vergat ik dat ik niet was als andere, vergat dat kracht en moed mij niets kon baten, vergat alles behalve het ver langen om de volvoering van een miedaad te voorkomende wensch om mijn mannen-plicht te doen door een menschen-leven te redden en die in gevaer verkeerden, te hulp te komen. Ik i..JULLL.'JU JAM- -■ wierp de deur open en stormde het vertrek binnen. En toen ik ontwaarde dat dit hel verlicht wa«, hoewel het mij niets deed aanschouwen, begreep ik op eens de dwaasheid en overijling van mijn daad, en school snel als de bliksem de gedachte door mijn brein, dat ik, ongewapend, blind en hulpeloos als ik was, die kamer was binnengesneld om er mijn dood te vinden. Ik hoorde een vloek, een uitroep van verbazing. In de verte vernam ik het geschrei der vrouw doch het klonk zwuk en gesmoord het kwam mij voor, dat er in dat gedeelte van het vertrek eeue worsteling plaats had, Hoe machteloos ik ook was om ter hulp te komen, deed ik toch eenige schreden nader naar de plaats van waar ik het geschrei vernam mijn voet bleef aan een voorwerp haken ik viel voor over op hei lichaam van een man. Zelfs te midden van verschrikkelijke drama waarop ik voorbereid was, huiverde ik, toen ik voelde dat mijn hand die op de borst vau dien man lag, bevochtigd werd met een warme vloeistof, die er langzaam over heen stroomde. Eer ik mij kon oprichten werd ik door ge spierde handen bij de keel gegrepen en neer ge drukt, terwijl ik op zeer korten afstand van mij den liaan van een pistool hooide overgaan. O, slechts één enkele seconde licht! Indien ik hen die gereed stonden mijn leven te nemen-, slechts even mocht aanscnouwen, indien ik, O, zon derlinge werking der verbeelding 1 slechts mocht weten waar mij de noodlottige kogel treffen zou. En ik d!e voor eenige uren mij wendde en keerde op mij bed en om den dood als redding smeekte, gevoelde in datoogenblik.dat het leven, zij het dan ook een verduisterd leven mij even dierbaar was als aan eenig schepsel dat Uods heerlijke schepping mag aanschouwen. En zoo riep ik luidkeels, met een stem die mij zelve onbekend scheen: «Spaar intjgenade 1 ik ben blind I blind I blindt* HOOFDSTUK II. 1) Order de bijzondere spaarbanken, hier be doeld, zijn de banken, opgericht na 1 Mei l'JUO, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der ge meente, waar zij gevestigd zijn, een waarborg fonds van f 25,OOU bij de Nedcrlandsche Dank hebben gedeponeerd. De handen die mij omlaag drukten ontspanden zelfs geen oogenblik hun greep, hoewel zij dit gerustelijk hadden kunnen doen. Ik begreep dat, in den toestand waarin ik mij bevond, mijn eenige kans op levensbehoud bestond in stil te blijven liggen, en zoo mij dit mogelijk was, den liedeu in deze kamer van de waarheid mijner bewering to overtuigen. Door tegenstand kon niets gewonnen, maar wel alles verloren worden. Ik was wel sterk, maar, zelfs wanneer ik in het bezit van al mijner zin tuigen ware geweest, betwijfelde ik, of ik het tegen den man die mij neerdrukte zou kunnen volhouden. Ik kon de spierkracht van zijn handen en armen beoordeelen. En gewis nu ik blind en hulpeloos wa9, zou de worsteling slechts zeer kort duren. Bovendien was hij niet alleen, en wist ik r.iet hoevelen hem te hulp zou komen. De eerste beweging die ik maakte, zou volgens mijn vaste overtuiging ook de laatste zijn. Ik deed dus geen verdere poging om mij op te richten, doch lag even stil en bewegenloos als hel lichaam waarover ik gevallen was. Elk oogenblik scheen mij een uur te ziju I Stelt u mijn toestand voor. Een blind man in een vreerad vertrek van een onbekend hui», neergedrukt op het lijk van een man, die dat was zeker, pas deel genomen had aan een afschuwclijkcn en laaghartigcn misdaad. Niet in staat om het gelaat vnn de moorde naars, die hem omringden, te zien, om daaruit te lezen of hunne blikken d od of leven voor hem beteekendon. Elk oogenblik den vlijmenden steek van eeu mes, of den kogel verwachtende! Niets ziende en alleen do handen om zijn keel en liet doode lichaam onder zich voelende! Zelfs niet hoorende dan het gesmoord geween in de verte 1 Is de wildste fantasie wel in Btaat zulk een toestand te beschrijven Sedert dien nacht heb ik niet meer geloofd aan de mogelijkheid, dat 's menschen haren plotseling kunnen vergrijzen; want wauneer zoo iets zoude bestaan, dan zoude ik dat vertrek hebben moeten verlaten met de lokken ran een grijsaard. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 1