BERICHT. Een van de drie. Laatste Berichten. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Telegrammen. MENGELWERK. (D. v. Nbr.) M. V. 1363 1189 45 41 62 73 1470 1303 37 34 71 73 108 107 1360 1196. 19 3 1. Door gebrek aan plaatsruimte moeten verschillende stukken, als mede., Verstand en Hart en de brieven tot een volgend no. blijven liggen. Bijzonderheid. I Een financieel schandaal is hier gisteren ont dekt. Een zeer uitroerig en door documenten gestaald rapport, gisteren in de algeraeene ver gadering van aandeelhouder» der Hollandsche Buurtspoorwegen voorgelezen door den lieer Al- bert Hauwers, in de vergadering van 13 Dcc. tot commissaris der Mij. benoemd, heeft de middelen aan het licht gebracht, welae door den vroegeren raad van administratie werden aangewend om aan de welvaart en de normale ontwikkeling dezer onderneming te doen gelooven eveneens werden door hem strafbare leiten, van buitengewone be- teekenis, ten laste der leden van den vroegeren raat geopenbaard. Wij kunnen die hier slecht* in het kort medcdeelen en onthouden ons van elk oordeel daarover. Vooreerst beschuldigt de nieuwe rand vun ad ministratie den ouden van slechts valsehe balansen aan de aandeelhouder* te hebben vi orgolegd. In 1896, eerste jaar der muaischappij. wee» de balan* •en netto winst nan van fr. 39416; in werkelijk heid was liet winstcijfer der exploitatie slechts fr. 7.006 waarbij gevoegd moest worden fr. 24 750 intrest der aandeden. De winst werd derhalve het eerst» jaar reeds met fr. 7.7ÜO verhoogd. In 1897 werd fr. 86.621.50 als winst opgegeven, ter wijl die slechts fr. 39.882 32 bedroeg, alzoo fr. 47.800 I» veel; in 1898 weid evenzoo gehandeld en gaf men fr. 39.500 te veel opin 1899 was het fr. 62.387.16. Deze grootero winstcijfers waren verkregen door beursspeculaties, die in schijn plaats hadden om aun den normalen gang der zaak te doen gelooven; sommige dezer wer den over en weer verhandeld op denzellden benr«dagl Bovendien is er in de boeken geen spoor van achtergebleven. Een tweede beschuldiging, door den nieuwen raad ingebracht, bestaat in de verdwijniug van fr. 28.980, zijnde de twee derde vnn het waar borgfondsvan de kas, ket bank saldo en de portefeuille ten bedrage vnn fr. 130.932.64. [Verder ontbreken veruchillende groote bedragen run leeningen en stortingen op aandeden, het winstcijfer over 1901, alles bijeen fr. 620.426. Een derde beschuldiging tegen den vroegeren raad van administratie is 2000 obligaties van fr. 500 te hebben uitgegeven en het bedrag niet aan de Maatschappij der Hollandsche Buurt spoorwegen te hebben afgedragen en cr in geen enkele vergadering melding van te hebben ge maakt. Zelfs op öe balansen is er geen spoor van te vinden, daar wordt alleen van 2000 obligaties gesproken, terwijl er 4000 in omloop zijn. En die 2000 obligaties waarover de klacht loopt dragen den datum van 1897 Er zijn nog sterkere dingen gebeurd. De be wijzen van eigendom der Mij. der lijn Tilburg Waalwijk, welke lijn geheel toebehoort aan de Hollandsche Buurtspoorwegen, zijn door de heeren O. BJ. Ven E. vanin paod gegeven lener leening van 150,000 gulden, gege ven door eene Verzekering-Maatschappij, die tot meerderen waarborg 800 der 2000 obligaties, waarvan hierboven sprake is heeft ontvangen. En de Mij. der Hollandsche Buurtspoorwegen lieeft nimuier een roeden duit van dat bedrag ontvangen. Men zal begrijpen in welk een toestand de nieuwe raad van administratie zich bevindt naar aanleiding vau deze treurige geschiedenis, en hoe hij moet verlangen de justitie van zijn ontdek king kennis te geven. Men vreest, dat de raad niet tot handelen in staat is, om reden i r geen cent in kas is bij de Mij.; maar men verwacht, dat ae justitie ambts halve wel meer licht in deze duisterheden zal welen tc brengen. Het (loet ons genoegen, uit de meest vertrouwbare bron hieraan te kunnen toe voegen, dat zoover het beheer en do admini stratie van de exploitatie der lijnen hier mede te lande worden gevoerd dat is door den te Tilburg gevestigden directeur deze in de volmaaktste orde zijn. KINDERMOORD. Al sedert eenige dagen hadden de be woners van een pand in de Boschtraat tc Maastricht bemerkt, dat het water der regen- waterput troebel was. Zij deden de put schoonmaken, waardoor men tot de ontdekking kwam dat op den bodem der pilt, door steenen omlaag ge houden, lag, het lijkje van een pas geboren kind. Het lijkje verkeerde in verreu staat van ontbinding. Door de politie, die gewaarschuwd was werd onmiddelijk een gestreng onderzoek ingesteld. Kader kunnen wij berichten. Een woonhuis aan de Boschstraat j was eenige tijd geleden door een nieuwen be woner betrokken. Deze vond het water der regenput er troebel uitzien, waarom hij den put liet schoonmaken. Bij het schoonmaken werden allerlei ver dachte verschijnselen, waargenomen. Kleine stukjes vleesch dreven op het water rond. De politie werd nu gewaarschuwd en van den bodem werd nu een kinderlijkje, door steenen om laag gehouden, gevonden. Het lijkje werd onmiddelijk gebracht naar de sectiekamer op Calvarienberg, waar het genchouwd werd. De deskundigen konden eehter niet constateereu, of het kind al of niet geleefd had. De politie heeft onmiddelijk een gestreng onderzoek naar de daderes van het gruwel stuk in gesteld, Een spoor is reeds gevonden. Het onderzoek duurt nog onafgebroken voort. De daderes is aan de justitie over geleverd en heeft bekend. Moord te Oosterhout. De rechtbank te Breda heeft gistermor gen de onmiddellijke invrijdheidstelling gelast van L. Hupsel, te Oosterbout, verdacht van mishandeling met doodelijken afloop op Vermeulen, aangezien hij heeft gehandeld., in wettige verdediging van eigen lijf. Hupsel is weer zooverre hersteld, dat hij weer kan gaan. Hij weigerde dan ook heden per rijtuig naar OosterhoHt te wor den teruggebracht. De man durft er trouwens niet komen omdat hij nog altijd vreest voor de bevolking. Hupsel geeft deze lezing van R gebeurde. ]n de herberg wisten aanvallers dat hij veel geld bij zich had. Ze dwongen hem toen tot een gevecht, en wierpen hem daarop de deur uit. Thuis bemerkte hij het verlies van zijn geld, greep een riethaak, die hij juist zag liggen, en keerde terug om zijn fiortefeuille te halen. Hij vond deze, en iep weer terug naar huis. Men waarschuwde hem nog zeggende«Pas op want ze doen hier een moord voor een stuiveren wer kelijk werd II. toen weer aangevallen door eenige met stokken gewapende kerels. Toen sloeg hij in den blinde er op los, en liep daarop weg zonder te weten of hij iemand geraakt land, achtervolgd door steenworpen. De Iluugschc kelner. Deze week stonden terecht de 2 Haagsche koetsiers, wegens het ontstelen van een horloge aan den verdwenen ktlner. (Zij worden ook verdacht hein te hebben ver dronken, hiervoor zijn echter geen bewijzen genoeg om hem te vervolgen). 16 getuigen werden gehoord. Wegens 't feit dat beiden reeds 12 of 13 maal zijn veroordeeld, werd voor ieder 8 jaar gevan genisstraf gceischt. De Uriclsclie moordzaak. De Brielsche moordzaak waarvan wij in een vorig nummer een breedvoerig verhaal gaven, diende voor de rechtbank te Bot terdam. Voor de moeder werd geeischt 4 jaar gevangenisstraf, voor de dochter 8 maanden. Baardwijk, 23 Jan. Hedennacht is door onbekende dieven het grootste gedeelte eener wasch van 5 weken gestolen. De politie doet ijverig onderzoek. Eenigen straatzangers, die geen verlof hadden langs de huizen tc zingen, werd dit door den burgemeester verboden. Een vrouwelijk persoontje van den troep, die niet op haar mondje gevallen was, vei zette zich heftig. De inmiddels ontboden politie achtervolgde de zangers, namen de praatzame dame mede, ten einde procesverbaal tegen haar op tc maken. Zij zal hare brutaliteit voorgoed dan wel hebben afgeleerd. Druncn, 20 Jan. Burgerlijke stand. Dc bevolking bedroeg op 1 Januari 1901 1517 m. en 1366 vr. totaal 2883. Zij vermeer derde in den loop vau het jaar door ge boorten met 43 m. eu 32 vr. totaal 75 en door vestiging in de gemeente met 49 ni eu 55 vr. totaal 104. Zij verminderde door overlijden met 37 m en 30 vr totaal 67 en door vertrek naar elders met 75 m en 66 vr totaal 141. De bevolking nam dus af 20 m eD 9 vr. totaal 29, zoodat zij op Dec. 1901 bedroeg 1497 m en 1357 vr totaal 2854 zieleu. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 17. Dezer dagen gaf, de wielervereeniging „Sportlust" gevestigd bij den heer D. v. d. Westen eene uitvoering. De zaal was goed bezet, en het stuk, Henri Burton werd uit stekend gespeeld, in één woord het was een genotvolle avond, waarnaar wij spoedig terug verlangen. Cnpelle, Loop der bevolkiug over 1901. Op 1 Januari 1901 bedroeg dc bevolking Vermeerderd door geb. met e vestig. Verm. door overl. niet vertrek met Geheele vermindering Bevolk, op Jan. 1902 Huwelijken Levenloos aangegeven Waspik, Bij de beden gehouden stem ming is tot lid van den gemeenteraad ge kozen de heer P. Th. Gijsman. Kaatsheuvel. Tot voorzitter en se cretaris der schoolcommissie zijn respectieve lijk benoemd de heeren W. de Both alhier en A. H. Verschure te Loonopzaud.' Door den gemeenteraad alhier is besloten verschillende wegen inet booinen te beplan ten. Reeds op de voorkant is met dit werk een begin gemaakt. Na enkele jaren zal het dus hier aan wandelwegen niet ontbre ken. Donderdagavond gaf een rondreizend kermiskunstenaar in de openbaren lagere school alhier voor de kinderen eene ver tooning met lichtbeelden. Dat zoo iets bij de kleinen in de smaak valt, bewezen de vroolijke aanmerkingen en de proestende luchtbuien, die op elk nummer volgden. Dus sen, 23 Jan. Het deze week door de fan tare «Wilhelmina" gegeven conceri mag van R begin tot R eind goed geslaagd genoemd worden. De opkomst der leden gaf blijk van veel belangstelling. Een 70 tal leden, waaron der de beschermheer en meerdere notabelen waren aanwezig. De muziek was, dank zij de accurate leiding van den directeur, goed, sommige nummers als „Lu Monta- guarde" vau Schweinsberg, «Bouquet de Melodies" van Donizetti en en «The Was hington post" zelfs uitmuntend.' Ook de komieken J. Weterings, A. Verhoeven en A Berm verwierven veel bijval, wat ten volle verdiend was. Vooral de laat3te met «De Dorpskoiniek" was onverbeterlijk in mimiek houding en zang en deed lachspieren zonder ophouden werkeu. Een langdurig en luid applaus bewees hoe zeer hij allen had voldaan. Ook een woord van lof aan den kleinen trommist uit Waspik, den heer C. v. Baard wijk, voor zijn getoond meesterschap op dat instrument, is wel verdiend. Moge «Wilhelmina* zoo voortgaan, dan zal de noodige steun haar niet ontbreken, want alle aanwezigen waren ten hoogste voldaan over den genoten avond. Raamsdonksveer, 24 Januari De adspirant-ingenieur van den rijkswaterstaat C. L. Smuller tot Peursum, thans toegevoegd aan den inspecteur van den waterstaat, in de tweede inspectie' te 's-Gravenhage is toegevoegd aan denarrondissenmets-ingenieur van het 6de distrikt, ter standplaats alhier, De hooiprijzen blijven stationnair. Voor best hooi wordt f 21.per 500 K. G. betaald en voor toemaat f 12.per 500 K.G. De landbouwers hebben dus alle redenen om tevreden le zijn. Naar wij vernemen is het bekende hotel «Huis ten Dcyl* alhier in andere handen overgegaan. De nieuwe eigenaar zal het afbreken en er een prachtig heerenhuis in de plaats stellen. Door den confectiehandelaar v. A. werd dezer dagen in zijn magazijn een sterkejbraudlucht waargenomen. Bij onderzoek bleek dat een stapel pantalons smeulende was. Een twaalftal is onherstelbaar bescha digd. Assurantie dekt de schade. WAALWIJK. Van 17 24 Januari. GEBOREN Adrian» Ar.tonia d. v. II. J. Papen hoven en H C. Hoppen brouwers Petrus Jacobus z. v. J. v. IIclvoort en A. Lans man Johanna d. v. A. Kok en A. V. Gorkura Johanna d. v. Marius vau Veldhoven cd G. Timmermans Henricns Adrianus z. v. A. G. Mertens en C. II. Mengelberg Mario d. v. A. J. Lammere en C. v. d. Au Elisabeth Bernnrdina Maria d. v. A. G. Rubbena en L. B. M. Timmermans Leonardos Josephus z. v. L. J. Jonkergouw en C. Knijpers Petrus Johanues z. v. G. J. v. d. Heijden en A. M. van Assen Gerardus IIubertu6 z. v. W. H. Krielaars en D. Gouda Petrus Johannes z. v. A. M. Bergmans en H. v. Drunen. OVERLEDEN G. de Ruijter 66 j. echtg. v. A. v. d. Griendt. CAl'RLLE. V'an 15 31 December 1901. GEBOREN Hendrik» Johanna d. v. Autonie Sterrenburg en Lucia Antonetta de Bruijn Adriuan z. v. Leooardus Waarts en Lena Heurter Adriana d. t. Nicolaas Quirijns en Elisabeth Booij Arie x. r. Peter Hommel en Johanna Hendrika Hoefnagel Cornelis Martinus z. van Govert van der Schans en Cornelia Broeks. OVERLEDEN: Bastiaan Rijken 1 m. Hendri- kus Arnoldus Moouen, 40 j. echtg. van Oatharina Jacoba Smid Johanna Roelof» 2 m. Nicolaas de Rooij 69 j. wedr. v. Johanna Jacoba van lerscl. GEHUVyD: Leendert Waarts wedr. v. Adriana Autonia van den Dungen 41 j. en Judith Johanna Pol 23 j. Van 1 - - 15 Januari 1902. GEBORENJan z. v. Jan van Peer en Adriana de Rooij Machicl z. v. Jacob Kommen en Maria Bogers Pietcr z. v. Goverdinu Waarts. HUW.-AANGIFTEArie Bastiaan van Baardwijk 23 j. en Autonette Nieuwenhuizen 40 j. te Sprang. WAALWIJK, 24 Jan. 1902. Ter veemarkt was beden redelijken aanvoer en de handel was vrij vlug. Kalfbeesten f 185 ft f 185. Dito vaarzen f 120 i 155. Jonge varkens aangevoerd 19 stuks, ver kocht van f 7.50 a f 12.50 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 976 kg. van f 0.96 a f 1.09 per kg. Eieren 3 L 4 cent per stuk. DUS3EN, 23 Jan. Boterprijs per K.G. van f 1.16 a f 1.35. Middel- markt 1 1.28. Aanvoer 134 K. G. Eieren f 0.95 de 26 stuks. PRETORIA, 23 Januari. Kolonel Ke- kewich bericht, dat den 22sten een patrouille van 12 man yeomanry, onder luitenant Woodhouse, door 150 Boeren omsingeld is. De patrouille vocht tot zes gewond waren. Vier Boeren waren gesneuveld, toen zij zich overgaf. ATHENE, 24 Januari. Het gerucht van een aanslag op den Koning van Grie kenland, is van grond ontbloot. I. Het was in de tijd van Cromwell. Ko lonel Mayfair was de jongste officier van het leger van de Republiek, want hij was 30 jaar. Maar al was hij jong, toch was hij een oud soldaat, gebruind door de zon en gehard in den krijg, want hij was sol daat geworden op zijn zeventiende jaar; hij had menig gevecht meegemaakt en hij had zijn hoogen rang in den dienst en de bewondering der menschen stap voor stap verworven, door zijn dapperheid op het veld van eer. Maar nu had hij ernstige zorgen: een schaduw was er op zijn geluk gevallen. Het was een winteravond, en buiten was het stormachtig en donkerbinnen heerschte een droefgeestig zwijgen; want de kolonel en zijn jonge vrouw hadden samen met hun hart lucht gegeven over hun verdriet, hadden hun hoofdstuk uit den Bijbel ge lezen en hun avondgebed gezegden nu was er niets meer to doen, dan hand in hand samen te zitten en in het vuur te staren om te denken en te wachten. Zij zouden niet lang behoeven te wachten dat wisten zij en de vrouw sidderde bij de ge dachte Zij hadden een kind, Abby, zeven jaar oud en hun afgod Zij zou z66 binnen komen om hun een nachtzoon te geven eu dc kolonel zeide Droog je tranen af, i n laten wij voor haar gelukkig schijnen. Wij moeten voor het oogenblik vergeten, wit er gaat gebeuren- Ik zal het doen ik za! ze inhouden, hoewel mijn hart breekt. En wij zullen aaniu men, wat over ons is beschikt en het lijdzaam dragen, omdat wij weten, dat wat Hij doel rechtvaardig is en goed bedoeld En zeggen Zijn wil geschiede. Ja, ik kan dat zeggen met geheel mijne ziel en geheel mijn verstand ik wou, dat ik het ook met mijn hart kon zeggen. Och, dat ik dat kon Als deze lieve hand, die ik druk en kus voor de laats ten keer Stliefste, daar komt ze Een klein figuurtje met een krullebol gleed de deur binnen in baar nachtjapon netje en vloog naar haar vader, die haar aan zijn borst drukte en haar driemaal in nig omhelsde. Och papa, zoo moet u me niet zoe nen u maakt mijn heele haar in de war. Och wat spijt me datwil je R me vergeven Natuurlijk, papa. Maar spijt R u heusch Niet maar voor een grapje, maar echt heusch spijten Nil kijk maar eens, Abby, en bij be dekte zijn gezicht met zijne handen en deed of hij snikte. Het- kind had erg berouw, toen ze zag wat voor vreeselijks ze gedaan had en ze begon zelf te schreien en aan zijn handen te trekken, terwijl ze zei Neen, papa, toe, huil nietAbby meende het nietAbby zal het nooit weer doentoe, papaTerwijl ze zoo trok en haar best deed om de vingers weg te krij gen, zag ze even een oog, en riep uit Hè, stoute papa, u huilt heele maal nietI) maakt maar gekheid Abby gaat naar mama, want u bent niet aardig voor Abby. Zij wou van zijn schoot afklimmen, maar haar vader sloeg zijn armen om haar heen en zei Nee', blijf hier lieveling papa was stout, Ris waar, en hij heeft er spijt van, en daar, laat ik jejtraantjes wegzoenen, en dan vraagt papa Abby om vergiffenis en zal alles doen wat Abby zegt, dat hij doen moet, als straf; daar, nu zijn ze allemaal weggezoend, en geen krulletje is er in de war en al wat Abby vraagt Zoo was de vrede herstelden dadelijk brak de zon weer door en scheen stralend uit de kinderoogen zij streelde baars vaders wangen en sprak de straf uit. Vertellen, vertellen Wat is dat De ouders hielden hun adem in ,en luis terden. Voetstappen, flauw opgevangen tusschen de windvlagen door. Zekivamen al nader en nader leider, luider toen gingen ze voorbij en stierven weg. De ouders baalden verlicht adem, en de vader ging vertellen. Moet het vroolijk zijn Nee' papa een griezelig verhaal. Papa wou liever iets yroolijks, maar het kind stond op haar recht, daar er overeengekomen was, dat ze alles mocht verlangen wat ze wou. Hij was een goed dapper soldaat en had zijn woord gegeven hij zag, dat hij het houden moest. Zij zeide Papa, we moeten niet altijd vroolijk zijn. Is dat waar papa Zij zegt. het. De moeder zuchtte, en haar gedachten keerde weer naar haar zorgen terug. De vader zei zachtHet is waar, lieveling. Zorgen moeten er komen het is jammer, maar het is waar. O, vertel daar dan een verhaaltje van, papa; een griezelig verhaal, zoodat we alle maal ziten te rillen, en denken, dat wij het zijn. Mama, kom dichtbij me zitten en houd één van Abby's handen vast, want als het erg griezelig is, dan zitten we tenminste dicht bij alkaar, en dan is het zoo erg niet. Kom papa, begin maar, Nu dan, er waren eens drie kolo nels O, dat vind ik goed Die ken ik zóó goed U bent er immers een en ik weet hoe ze aangekleed zijn. Verder pipa. En in een gevecht hadden ze zich vergrepen aan de krijgstucht. Die groote woorden vond het kind prachtig en ze keek vol belangstelling en verwonde ring en zei Is dat iets lekkers om te eten, papa De ouders moesten bijna even lachen, en de vader antwoorddeNeen, heel iets anders, lieveling. Ze gingen buiten hun orders. Is dat iets... P Neen R is even oneetbaar als het an dere. Hun was bevolen, een schijnaanval te doen op een sterke stelling eu in het gevecht te doen alsof ze liet verloren, om zoodoende een uitval aan den vijand uit te lokken en bet leger van (le Republiek gelegenheid te geven terug te trekken maar in hun opge wondenheid gingen ze buiten hun orders, want de schijnaanval werd een echte aanval, en ze namen do stelling stormenderhand in, en wonnen den veldslag. De protecsor was heel hoos over hun ongehoorzaamheid prees hun dapperheid, maar beval hun naar Londen te komen om terecht te staan. Is dat de groote generaal Cromwell, papa Ja. O, ik heb hem gezien, papa en als hij langs ons huis gaat, zoo groot op zijn groote paard, met zijn soldaten, dan kijkt hij zoo zoo, ja, ik weet niet precies hoe, net alsof hij niet erg tevr< d u is, en je kan zien, dat de menschen bang voor hem zijn maar ik ben niet bang voor hem, omd.it hij naar mij zóó niet keek. O, mijn lief praatstertje Nu, de kolo nels kwamen als gevangenen naar Londen, en ze werden op hun eerewoord vrijgelaten eu mochten afscheid van hun families gaan nemen voorgoed Wat was dat Zij luisterden. Weer voetstappen maar weer gingen ze voorbij. De moeder leunde haar hoofd op den schouder van haar man om haar bleekheid te verbergen. Ze kwamen vanmorgen hier aan. Het kind deed haar oogen wijd open. Maar papa is het een echt verhaal Ja, lieveling. O wat aardigO, dan is het nog veel aardigerToe, ga door, papa Maar mama lieve mama, huilt u Kijk er maar niet naar, lieveling ik dacht aan aan de arme families. Maar huil toch niet, mamaR loopt alies goed af, heusch, dat zult u zien sprookjes loopen altijd goed af. Ga door papa, totdat ze verder altijd gelukkig leef den dan huilt ze niet meer. Dan zult u zien. Ga verder papa. Eerst namen ze hen mee naar de Tower voordat ze hen naar huis lieten gaan. O, ik weet waar de Tower is We kunnen haar hier vandaan zien. Ga verder papa Ik zal voortgaan zoo goed als ik kan in deze omstandigheden. In de Tower heef de krijgsraad ze een uur geleden verhoord hen schuldig bevonden eu hen veroordeeld om doodgeschoten te worden. Dood, papa Ja. O, hoe stoutLieve mama, u huilt weer. Toe huil uiet mamahet zal gauw goed afloopon, dat zult u zie. Gauw, papa R is voor mama u doet het lang niet vlug genoeg. Ik weet, d.-it ik R niet vlug genoeg doe, maar het is geloof ik, oindat ikjjme eeist bedenken moest. Maar u moet het doen, papa u moet dadelijk door gaan. Goed dun. De drie kolonels Kent u ze, papa Ja, lieveling. Hè, ik wou dat ik ze ook kende Ik houd dol van kolonels. Zuilen ze willcu dat ik hen een zoen gafdenkt u wel De stem van den kolonel was een weinig onvast toen hij antwoordde Een van hen zou R wel willen lieve ling! Daar, zoen mij maar voor hem. Daar, papa en deze twee zijn voor de twee anderen. Ik denk, dat ze wel zou den willen, dat ik hen zoende, papa; want ik zou zeggen «mijn papa is ook een kolo nel, en dapper, en hij zou .doen wat u deedt dus het kan niet verkeerd zijn; het kan me niets schelen, wat die menschen zeggen, en u hoeft u er niets voor te scha men dan zouden ze het wel goed vinden, denkt u niet, papa God weet, dat ze het goed zouden vinden, kind Mama O, mama, u mag niet... II ij komt gauw aan het mooie eindga voort papa. Toen vonden een paar het naar, ze onden het allemaal naardie krijgsraad bedoel ik eu ze gingen naar den generaal en zeide, dat ze hun plicht gedaan hadden want het was hun plicht, weet je, en nu vroegen ze, of twee van de kolouels ge spaard mochten worden en alleen die ééne andere doodgeschoten zou worden. Ze dach ten, dat één genoeg was, als voorbeeld voor het leger. Maar de generaal was heel streng en verweet hun, dat ze hun plicht gedaan en hun geweien gezuiverd hadden, terwijl ze hem wilden overhalen het niet te doen, en zoo zijn soldaten-eer te bevlekken. Maar zij antwoordden, dat zij hem iets zouden vragen, dat ze niet zelf ook zouden doen, als zij op zijn hoogen post stonden, en in hun hand het edele recht van genade hiel den. Dat trof hem, en hij zweeg eu stond in gedachten, terwijl zijn gezicht wat min der streng werd. Opeens zei hij, dat ze wachten moesten en hij ging naar zijn werk kamer om God raad te vragen in het gebed toen kwam hij weer binnen en zeiZe zullen er om loten dat zal beslissen en twee van hen zullen blijven leven. En dedenjj ze het, papa, deden ze het En wie moet er sterven Och, die arme man Neen, ze weigerden. Onder de leden der Harmonie St. Crispija die een serenade brachten aan het nieuw benoemde raadslid de heer P. Verwiel be- vo! d zich ook als bestuurslid de heer J. de Visser die twee en vijftig jaar geleden eene serenade bracht iai den grootvader cu naam genoot van den oenoemde, wijlen den heer P. Yerwiel.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 6