BUITENLAND. Duitschiand. Oostenrijk. China, Amerika. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. lijk ook weer, dat zelfs een der voornaamste aanvoerders van de Transvalers zoo geheel zonder bewaking in een hoeve te slapen lag, zoodat „eenige" agenten van dei» in— lichtingdienst hem met zijn twee adjudanten snappen konden. Er is in dit verhaal iets uisters, dat nog wel opgehelderd mag worden. Maar hoe zeer dit verlies te be treuren is, dc rechte plaatsvervanger zal wel gevonden worden. Wie die commandant Hans Botha is, dien de Natiouale Verkenners gepakt hebben, weten wij niet. Er zijn zooveel Botha's en zelfs Ilaus Botha's, en commandant wordt krijgsgevangene of een die zich onder werpt al licht bij de Engelschen. Merk op, dat die Nationale Verkenners op hun tocht afdcelingen Iïugelschen mee krijgen. Dat nobele korps, waarbij overigens ecu goed deel echte Engelschen zijn, wordt blijkbaar niet te best vertrouwd. Al die tientallen Boereu, hier en daar gevangen er zullen er stellig wel bij zijn, die zoo wonen zijn een onwelkome ver mindering van de strijdkracht der burgers. Dat verhaal van kolonel Wilson is ook met zorg te lezen. Het fusileercn van ge— yangenen, omdat men ze niet kon meenemen, is een nieuw beschaafd oorlogsgebruik, dat de Engi lschen invoeren. l)at zij doodge schoten zijn bij een poging oin te ontvluchten blijkt uit niets. In eik geval is Wilson er niet zonder kleerscheuren afgekomen, en wat hij van de verhezen der Boeren meldt, nu daar welen wij alles van. Dc prins van Wales tc Herlijn. Wilhelm II, die Zaterdag drie en veertig jaar is geworden en die als keizer van Duitschiand, koning van Pruisen enz. enz. reeds ruim dertien dienstjaren telt, heeft Zondag te Berlijn, ter gelegenheid van de deelneming van den Prins van Wales, den Britschen troonopvolger, aan het lunch, aangericht in h*t officierscasino van de garde-dragonders, een gelegenheidsspcech uitgesproken op zijn neef en tweedaagschen gast. Dat was naar behooren, doch of de Britten en met name de pa van den jongen man en de regsering v.uj het Vereenigde Koninkrijk, volkomen tevreden zullen wezen over den inhoud van den heildronk, mag op goede gronden, betwijfeld worden Men herinnert zich, dat de Norddeutsche het voor enkele weken noodig heeft geoordeeld nadrukkelijk ter weerleggiug van de voor stellingen in de Engelsche bladen, mede te deelen, dat de prins ter gelegenheid van des keizers verjaardag niet zou komeu naar Berlijn op nitnoorliging van dezen ze ven, Beyers, de collega en waarschijnlijk op volger van Viljoen, heeft reeds getoond, wat hij kan aan wie 't nog niet wist. Beyers, die zich sedert eenigen tijd in de nabijheid van Pietersburg bevindt, is den 2 listen een concentratiekamp binnengedron gen eu nam een groot aantal burgers, die zich onderworpen hadden, mede. Donderdagmorgen viel hij Pietersburg aan, waarschijnlijk met liet doel paarden en ge weren te bemachtigen voor zijn nieuwe re— cruten, doch hij werd teruggedreven ruc: achterlating van drie dooden en drie ge wonden op het slagveld. De Boeren deden Vrijdag een poging om den spoorweg naar Pietersburg op te blazen. Bij het passceren van een trein ontplofte een patroon, maar geeu schade werd aangebracht. Belangrijke feiten, vooreerst het verlossen van een groot, let wel, groot aantal burgers, wat beteekent het toevoegen van een groot getal strijdende Boeren aan de commando's Niet minder verrassend is 't licht, dat wordt geworpen op den toestand der En gelschen ten N. van Pretoria den spoorweg en zelfs de stad door de Boeren aangevallen. Van 't Noorden van Transvaal naar de Kaapkolonie is meer dan één stap, maar dc toestanden schijuen vrijwel gelijk te zijn. I)e Petit Bleu verneemt uit Boerenbron de volgende bijzonderheden, dezer dagen per mail uit Zuid-Afrika ontvangen. Tussehen 15 October en 15 Novcmbr 11 hebben de Boeren in den Vrijstaat en iu Transvaal op de Engelschen IS convooien en 17 kanuoneu buit gemaakt. Slechts één kanon werd door de Britten heroverd. In December vermeesterden de Boeren 1.000 ossen te Ratulboschkop, op 5 K. M afstand van Middelburg, aan den Delagoa spoorweg. Bovendien maakten zij zich mees- ster van een spoortrein, waarin zij 700.(JOU pond sterling aan geld vonden verborgen ouder steenkolen en bestemd voor de Stan dard-Band te Johannesburg. In dezelfde maand hebben 200 Engelsche soldaten, die den oorlog inoede waren, rond uit geweigerd voort te vechten. Zij werden naar Engeland teruggezonden. Vele krijgsgevangen Boeren, die zich nog in Zuid-Alrika bevinden, zijn er in geslaagd te ontvluc^en en zich weer bij hun com mando's te voegen. Om dergelijke ontvluch tingen te voorkomen, heeft lord Kitchener gelast dat zij voortaan bij troepjes van tien zoudeu worden opgesloten en dat ieder van zulk een tiental verantwoordelijk is voor zijn metgezellen, d. w. z. dat als één van de tien ontsuapt, worden de 0 anderen gestraft. Wat tengevolge heeft, dat, als zij hun kans schoon zien, de gevangenen bij tien tegelijk ontvluchten. Het heet, dat lord Kitchener, wanneer de blokhuizenlinies voltooid en de verbindingen met Pretoria en Johannesburg verzekerd zullen zijn, voornemens is, do stellingen der Boeren in den Zoutpansberg (noordelijk Trans vaal) aan te vallen. Dc Engelsche kapitein Seeley, die dezer dagen uil Zuid-Afrika is gerepatrieerd, verzekert, dat in den Zout pansberg 60.000 Mauser-geweren en ontzag lijke hoeveelheid ammunitie verborgen zijn. Andere officieren zeggen, dat de Zoutpansberg het laatste bolwerk der Boeren is en dat er binnenkort geregelden aanval op gedaan zal worden met een aanzienlijke strijdmacht. De vertegenwoordiger der Boeren in de Vereenigde Staten,Pearson, zal nogmaals bij de Amerikaansche regeering protesteeren tegen den invoer uit .New-Orleans van paar den en muildieren ten behoeve van liet Engelsche leger in Zuid-Afrika en desnoods opnieuw een gerechtelijke beslissing in deze trachten uit te lokken. doch, dat kooing Edward op eigen initiatief tot deze zeudiug had besloten, wat zoo ongeveer wilde zeggen als dat de prins ongevraagd zou ko nen en dus (naar de ge bruiken onder vorstelijke personen) ook niet afgewezen zou worden 1 Zoo is officieuselijk van Berlijn uit beticht en zoo is dan ook de geheele geschiedenis geloope», ten spijt van de meerderheid de Britsche bladen, die des prinsen vertrek van Londen uit hebben doen vergezeld gaan van min of meer opgeschroefde artikeltjes over s' keizers hartelijke dankbaarheid voor de eer en de onderscheiding en over het eerlijke streven van Engeland om de kloof niet te vergroo'.en, door slechte menschen tussehen beide rijken gegraven, waarbij niet nagelaten werd een zoetsappigheidje te debiteeren over de gemeenschappelijke belangen 1 Dit wilde dus zoo ongeveer zeggen, dat de prins van Wales of eigenlijk diens vrrjaardags- bezoek aan zijn neef, den keizer, een ezels bruggetje moest vormen, leidende tot toenadering tussehen beide landen, allen Engelschen—haters in Germanje ten spijt 't Kan allemaal nog komen, doch voor 't moment is er van een bekeering nog geen ziertje te bemerken Toen de prins Zaterdagavond te Berlijn ontvangen werd (de keizer was reeds in den vroegen voormiddag uit Hannover terugge keerd) was er groot vertoon van pracht en praal natuurlijk, met generaals en admiraals en veritabele prinsen, alles onder leiding van Wilhelm II als hoofdarrangeur. Natuurlijk was Wilhelm II verkleed, ditmaal als Engelsch dragonder en de prins van Wales had zich uitgedost als Pruisischer» gardedragonder. De keizer kuste den prins, als gebruikelijk op beide wangen, midden in een omarming; de eerecompagnie werd geiuspecteerd en fluks stapten de keizer en zijn gast in een galarijtuig, waarachter het eere-escorte aandraafde, om, in het koninklijk kasteel, het diuer te gebrui ken. Merkwaardig en teekenend was, dat de nieuwsgierigen, die den keizer bij zijn komst toegejubeld hadden en ook deu troepen een hoera hadden gewijd, muisstil en ijskoud bleven toen de keizer met zijn gast passeerde fluiten dorst uien uatuuilijk niet en juichen wilde men niet, terwijl 't zelfs in Pruisenland nog niet zóó ver is gekomen dat ook in deze de „Polizei" bepaalde bevelen uit vaar di t En even koel doch hoffelijk is ook de toon der leidende bladen van Duitschiand, op het voorbeeld der verwelkoming van den kant der Norddeutsche Nu heeft dc keizer Zondag als reeds gezegd, op zijn gast een heildronk ingesteld welke min of meer als een satirieke bespot ting zou kunnen gelden, doch in elk geval moeilijk kan uitgelegd worden als een uiting van de hartelijke relation tussehen Londen Berlijn Dn keizer releveerde, dat de prins, on middellijk na zijn optreden als troonopvolger reeds dadelijk de beteekenis van de lijfspreuk „Ich dien« leerde kenuen hij kon wegens ziek'.e zijn grootmoeder niet helpen begraven moest in opdracht van zijn vader dadelijk op reis naar de koloniën om de luitjes bij elkaar te houden van het Britsche rijk, waario de zon niet ondergaat en nauwelijks thuis in deu familiekring, moest de jongeman voor zijn vader alweer naar Berlijn met deu keizerlijken verjaardag. Dat kliukt nu toch wel eenigermate als een bespotting, wanneer men weet, dat de koloniale reis een aaneenschakeling is ge weest van pleiziertjes, zonder eenigerlei te genspoed en wanneer men bedenkt, dat voor een koningskind zoo'n tochtje over Het Kanaal zelfs om dezeu tijd des jaars niets vermoeiends of inspannends heeft, terwijl den jongenman immers overmorgen alweer terug kan wezen in den familiekring, die toch waarlijk wel eens minder idyllische periodes heeft gekend, toen de tegenwoordi ge koning nog minder welgedaan en ge poseerd was dan nu 1 Habsburg en Windischgratz hadden geschaard De aartsbisschop, monseigneur Mayer, wees het bruidspaar op hun wederzijdsche plichten, stelde daarop de gebruikelijke vragen en liet de ringen wisselen, waarop de plechtigheid plaats had. De Keizer trok zich toen terug en ontving eenige oogenbli :ken later de jonggehuwden, die hem kwamen bedanken. In de vroegere vertrekken der aartshertogin had daarop een déjeuner de familie plaats. Na het déjeuner begaf het jonge paar zich, begeleid door de familieleden, naar het station, waar de Keizer een hartelijk afscheid van zijn klein dochter nam, waarua een extra—trein den prins en de prinses zu Windischgratz naar Stiermarken bracht, waar zij op het kasteel Velden, eigendom der familie Wiuriiscbratz, de wittebroodsweken zullen doorbrengen. In de keizerlijke familie is het gewoonte om het publiek tot de bezichtiging van den uitzet toe te laten, die in eenige zalen van den Hofburg is tentoongesteld. Weinige dames kunnen aan de begeerte om zulk een keizerlijken trousseau te zien, weerstaud bie den, en zoo heerschte, niettegenstaande 4000 kaarten uitgegeven waren, een groot gedrang in den Schweizerhof, waar de dames (het sterke geslacht schitterde bij die gelegenheid bijkans door totale afwezigheid), uren lang stonden, om bij troepjes te worden binnen gelaten, op gevaar van flauw te vallen of, daar waar de gang een bocht maakt, half plat gedrukt te worden, zooals herhaalde malen gebeurde. Maar eens binnen, wat heerlijkheiden h^e konden de oogeu te feest gaan aan het vorstelijke linnen uit liet fijnste batist, met kunstig geborduurde ver geet—mij—nietjes, rozenknoppen, bloemen- guirlandes en wapens, alles met Valencienne- kanten gegarneerd en versierd. Heele stapels van kanten— en zijden ondergoed, door blauwe linten samengebonden, werden be wonderd, en men kan zich een denkbeeld van den rijkdom maken, als men weet, dat de prinses van elk stuk in haar linnenkast 12 dozijn of 144 exemplaren meekrijgt. Groote poppen, gemodelleerd naar de ge stalte der aartshertogin, waren met wel 60 kostbare kleedingstukken, japonnen en mantels, bekleed; eerst de bruidsjapon, gegarneerd met den bruidsluier, die prinses Stefanie bij haar huwelijk van de siad Brussel gekregen had, voorts de groote staatsiejapon van lichtblauwe zijde met zilveren garneersels, welke dienen moest bij het afstand doen van hare succcessierechten door de prinses. Naast de groote toilette i kwamen die voor diners, comedies en soirées, vervolgens zag men op poppen een reeks straatkostuums uaar de Fransche mode, daarna een aantal „Tailormade—kleercn, voorts mantels, pelsen, ulsters, capes, en eindelijk een serie spert— kostuums, voor paardrijden, voor de jacht, tennis, rijwiel, en eenige prachtige »tea— gowns", ochteudjaponnen en een groot aantal blouses van batist, linnen, enz. In een groote, door twee goed bezocht werd. Vooral Dongen gaf bewijs van groote belangstelling, wat niet te verwonderen was, daar belangrijke zaken aan de orde waren. De afdeelingen Waalwijk, Baard.vijk eu Besoijen en ook Kaatsheuvel waren, als naar gewoonte slecht opgekomen. Wij vinden het een onverklaarbaar feit, dat thans, nu het voornamelijk gold, de aan te ueuien houding bij de a. s. tariefwetsher- zieniug, van die, zijde zoo weinig belang stelling werd getoond. Daar wij in een volgend no. een breed voerig verslag geven van het verhandelde, kunnen we thans volstaan, met de mede- deeliug van het voornaamste besluit dezer vergadering. Na afdoening van verschillende huishou delijke zaken, werd door den Voorzitter, den heer W. Travaglino verslag uitgebracht van de gecombineerde vergadering van het Bestuur van den Bond, ract het Bestuur van deu Bond van Ned- liederfabrikanten en eenige overleerlooiers te 's-Bosch op 13 Jan. eu van de vergadering eveneens te s'-Bosch 11. Vrijdag gehouden door de commissie uit Schoen- en Ledcifabrikanten. Het resultaat van deze laatste vergadering was, dat besloten werd, dat op de huidige bestuursvergadering aan dc leden zou worden voorgesteld, met den bond van Nederl. Lsdertabrikantcn saam te werken, om te verkrijgen een invoerrecht van lBVaVo °P schoenwerk en als dat verkregen werd dan 5°/o op zool- eu overleder. Een zeer breedvoerige discussie ontstond hierover. De wensch om het overleer gehee vrij te laten voerde den hoofdtoon, en het voorstel werd dan ook onder luid bravo met algemeene stemmen verworpen. Ten slotte werd het voorstel van het Hoofd bestuur aangenomen, dat ongeveer behelst dat aan den Bond van Ned. Lederfabri kanten zal worden te kennen gegeven, dat de Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten bereid is met hen mee te werken, om te verkrijgen 10%'^ invoerrecht op schoenen en 5°/o op zoolleer, paardeleer en vetleer dat verder van deze zijde geene concessie kan worden gedaan en dat anders de bont van schoenfabrikanten alleen zal optreden De correspondent van de Temps seint over het huwelijk van aartshertogin Elizabeth, dat de inzegening in de kapel van de heili gen Jozef hetzelfde karakter van eenvoud droeg als den vorigen dag de afstanddoeuing. De kapel vau St. Jozef is gebouwd door Maria Thetesia en bevindt zich in den Hof- burg zij staat in onmiddellijke verbinding met de vertrekken des Keizers door de Zwarte—adelaars—trap. Deze kapel was nog nimmer te voren voor eeu huwelijksvoltrek king gebruiktzii was met opzet gekozen orn het intieme der plechtigheid te doen uitkomen. De Keizer trad te 10 uur, vergezeld van ztjn adjudant-generaal graaf Paar, en zijn aide-de-camp, mat kies de Gozani, de kapel binnen, die schitterend met tapijten en bloe men versierd was en waar zich om het bruidspaar reeds de leden vau de familien gendarmen bewaakte spiegelkast, flonkerden de diademen, de rivières, de broches, de armbanden, de parures, waaronder een collier van rose parelen, krete i van bewondering uitlokte. Kenners zeggen, dat de Keizer ditmaal bij zonder royaal geweest is en deze uitzet nog prachtiger is dan die bij vroegere gelegen heden. Trouwens Z. M. heeft de middelen er toe, daar de Oostenrijksche civiele lijst 10 millioen en de Hongaarsche 8 milliocD florijneu bedraagt en 's Keizers particulier vermogen op nagenoeg 300 millioen florijnen geschat wordt. Daartegenover staan echter ook zulke enorme uitgaven, dat deze wel op 100,000 fl. per dag geschat worden. liet Chineesche hof heeft aan Joean-tsji- kai een jaarlijkse!» crediet van 5 millioen. taëls toegestaan voor het onderhoud van een leger van 100,000 man in de provincie Tsjili. Joean-tsji-kai is metterdaad meester over de Chineesche land- en zeemacht. Hij is van plan, aan Engeland en Japan militaire drilmeesters te vragen. Er zijn overigens reeds 40 Japansche officieren bij het Chineesche leger in dienst. De onderkoningen in het zuiden van China hebben aan Sir Robert Hart machti ging gevraagd voor een loterij om een paar millioen taëls, waarvan de opbrengst be stemd zou worden voor de betaling van de schadeloosstellingen aan de mogendheden. Hart heeft zijn toestemming geweigerd, hij raadt aan liever een grondbelasting te heffen. Volgens een bericht uit Peking, heeft het Chineesche hof een schat van meer dan 100 millioen taëls in goud en zilver dien men in het vrouwenvertrek van het paleis had verborgen voor de vlucht van het hof, ongeschonden teruggevonden. Men heeft een paar dagen moeten graven, voor alles boven was. De correspondent van de New York Herald te Bogota seint over een belangrijken slag te Eacatativa, 30 K.M. van Bogota blijkbaar een ander gevecht dan dat bij Aguadulce. Na een langen strijd werden de Columbiaansche opstandelingen terugge dreven. Zij lieten 360 dooden op het veld en van de gouvernementeelen sneuvelden er 90. WAALWIJK, 29 Jau. 1902. Alg. Ned Bond van Schoenfabrikanten. Maandagnamiddag ten 1 uur had te Til burg in 't café Marinus eene openbare vergadering van het hoofdbestuur van bovengenoemden boud plaats, welke vrij («root vocaal en instrumentaal concert De kunstavond, in de concertzaal van den heer Antoon GerrisSimons te Waalwijk waarvan wij onlangs melding maakten, zal blijkens achterstaande adveitentie plaats hebben op Zaterdag I Februari a.s. ten ure. M anneer we de namen der heeren me dewerkers en het met zorg gekozen pro gramma nagaan, dan moet iedereen tot de overtuiging komeu, dat ons een prachtige genotvolle avond tc wachten staat. Met genoegen vernamen we dan ook dat reeds een groot aantal plaatskaarten verkocht zijn en twijfelen niet of Waalwijk en om streken zal door een ongekend druk bezoek tooneu dat uien dergelijke pogingen om ons iets schoons en degelijks te verschaffen op prijs weet te stellen. Maasmond. Omtrent de verlegging van den Maasmond, deelt de minister van waterstaat mede, dat wanneer de Staten van Noord-Brabant moch ten wenschen, de rivier reeds geopend te zien vóór de voltooing der daarmee verband houdende werken, de reegeering hare mede werking daartoe zal verleenen. Jubilé van Zijne Heiligheid. Bedevaart van 't Aartsbisdom Mechelen naar Rome, ouder geleide van Z. E. den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen, van 27 Februari tot 12 Maart 1902. Prijzen heen en terug. Ie klas 2e klas 3e klas. Antwerpen f233 f 162,50 f89.25 Brussel - 232 - 161.- 87.75 Bergen - 229 - 159.50 - 86.75 In deze prijzen zijn begrepen le De geheele reis. 2e De persoonlijke kaart te Bologne afgeleverd, te zamen met de ybons* voor de kostelooze ingangen te Rome. 3e Rijtuigen bij aankomst- en var- trek uit Rome. 4e Wouing en voedsel te Rome, gedurende negen volle dagen wijn, servies, licht daaronder begrepen. 5e Alle maaltijden onderwegvanaf het avondmaal van 27 Februari tot den dag der aankomst te lloine, (twee koude eu twee warme maal tijden) bij den terugkeer, al de regelmatige maaltijden vau Rome tot Brussel. Het klein ontbijt van 's morgens 22 Februari, 1 en 12 Maart, wordt vrij gelaten, ter keuze en kosten van eiken pelgrim. Geene treiuveranderiiig van Brussel naar Rome, volledige doortocht in rijtuigen met gang, toiletkamers enz, nPauselijk verhoor-'' tussehen 3 en 10 Maart. De lijsten zullen gesloten worden, zoodra het getal pelgrims belangrijk genoeg zal zijn om een bijzouderen trein te bestellen. Onwederroepelijke sluitingten langen laatste, den 8 Februari 's middags. Volledige prospectussen* te verkrijgen en inschrijvingen te doen bij den Heer A. van der Aa, cand.-Notaris Oosterhout (N. Br.) Prins Hendrik in .Mecklenburg—Sehwerin. Men schrijft uit Schwerin, dd. 25 dezer Prins Hendrik heeft hier nog aan andere feestelijkheden ten hove deelgenomen. Bij een diué dat de Groothertog aan de Lands- stenden in den Troonzaal gaf, leidde de prins hertogin Paul Friedrich van Mecklen burg naar tafel. Aan dit feestmaal namen behalve, de Groothertog, groothertogin Marie en de overige vorstelijke personen ongeveer 70 leden van de Landsstenden met hunne dames deel. Op tafel prijkten zware zilveren pronkstukken die door een prachtige ver siering v.-tn hangende, groene ranken en bloemen omgeven waren. Prins Hendrik is Zondagmiddag van hier naar zijn landgoed Dobbin gegaan. Kort voor zijn vertrek daarheen, kreeg hij van Koningin Wilhelmina een hartelijk telegram waarin zij de hoop uitsprak dat hij op zijn geliefd Dobbin alles in goede orde zou vinden De prins wordt vergezeld door zijn vleugel-adjudant kapitein-luitenant Hooft-Graafland en den kamerheer von Engel. Op het station nam prins Hendrik nog eens zeer hartelijk afscheid van zijn broeder Adolf Friedrich, die vandaag een reis naar Ceylon heeft aanvaard en met zijn reisgezel graaf Perponchcr, allereerst naar Genua gaat. Groothertogin Marie is voor een paar dagen bij haar dochter, groothertogin Elisa beth van Oldenburg, gaan logeeren. Zij komt evenwel met haren verjaardag, 29 Januari, terug; ook prins Hendrik zal dan te Schwerin terug zij n. Ongeluk. Er is te Zwolle een droevig ongeval voor gekomen. Omstreeks half zes stond de steen houwer Ij. V. de courant te lezen bij de brandende hanglamp. Bij het omslaan der courant kwatn hij daarmede in aanraking met de hanglamp, met het ongelukkig ge volg dat het reservoir er uitviel, eu de bran dende petroleum op twee kinderen, eea meisje van 5 jaren en een van 10 jaren, terecht kwatn waardoor de kleederen brand geraakten, zoomede hel haar verschroeide. De vader greep het kleinste kind, dat in den kinder stoel zat, en trachtte de brandende kleertje- tegen zijn lichaam en met de handen te blusschen, waardoor hij zelf ernstige brand wonden bekwam. De moeder bluschte in middels met een paar dekens de brandende kleeren der kinderen, De beide kinderen bekwamen hevige brand wonden in het aangezicht, aan armen en handen, en zijn naar het Sophia-ziekenhuis vervoerd. Met den toestand der kinderen scheen het hedenotcheud nog al ts gaan. Diefstal. Op de stoomtram van Hoogstraten naar Eindhoven is een pakket ontvreemd, inhou dende f 4600 aan bankbiljetten. Van deu dader is tot heden geen spoor bekend. Kaatsheuvel, Maandag, j.l. vierden de harmonieën rApollo" en Euphonia" haar jaarlijksche feestdag. Op den middag trokken zij ouder het blazen van opgewekte raarschen door de gemeente en brachten den EdelAchtb. Heer burgemeester eene kleiue serenade,' welke Z. Ed. Achtb. beloonde met eene tractatie. Geheel den dag heerschte in de beide zalen der vereenigingen eene feestelijke stemming. Capelle, 27 Jan De hevige stormen van Zaterdagnacht en Zondag 1.1. hebben de polders alhier weder onder water gezet, zoodat de weg van den Nieuwen Maasmond naar het Oude Maasje heden morgen niet begaan baar was. Naar wij vernemen zal de stoomboot Thor van de reederij Fop Smit in de maand "ebruari geregelden dienst gaan doen tus sehen deze gemeente en Rotterdam. De heer M. C. Slot, onderwijzer aan de schaol in ,de Kom* alhier, komt voor met No. 3 op de voordracht voor onderwijzer aan eene der scholen te Vlissingen. te van Dynumietontplofflng te New—York. Er heeft een ontploffing plaats gehad van een opslagplaats van dynamiet, in gebruik )ij de aannemers van den tunnel van den Rapid-Transit-spoorweg. Vijf personen werden jedood en 75 gewond. Het dynamiet dat de hevige ontploffing New-York veroorzaakte men spreekt 2 tot 300 pond was geborgen in de tunnel die voor de Manhattan-spoorweg gebouwd wordt, vlak tegenover het Murray Hill hotel. Tot op meer dan een kilometer in den omtrek, iu het hart vau de stad, heeft de ontploffing schade teweeggebracht. Verscheiden blokken huizen in Forthieth Street en Park aveuae en den omtrek zien er uit alsof ze een beleg doorstaan hadden. Er zijn, zegt een berichtgever, vermoedelijk 500 vensters in den gevel van het Central Station, maar ik heb er geen kunnen vinden dat ongeschonden was gebleven doch is dit gebouw eene kleiue 200 meter van de plaats der ontploffing verwijderd. De schade aan dichterbij staande gebouwen toegebracht is over het geheel naar verhouding grooter Het Murray Hill hotel is van binnen en buiten vernield, met uitzondering van stevige metselwerk. Geen glasruit is gebleven, en de groote zaal lijkt een vol verbrijzelde of van hun plaat* gesmeten meubelen, scherven en splinters. Men was een oogenblik bang, dat het ge heele hotel zou instorten, en kort na de ontploffing ontstond er een paniek onder de gasten. Binnen eenige minuten waren de gangen en portalen vol menschen, die elkaar verdrongen om op straat te komen. Het hotel lag ook het dichtst bij de plaats der ontploffing, en had den grond geworpen. van het heel ruïne.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2