Staatkundig Overzicht. BINNENLAND. Telegrammen. MENGELWERK. Een van de drie Hii erug, na een hevig gevecht. De verliezen per Engelschen bedroegen 2 officieren en 11 man gedood, een officier en 47 man ge wond. De verliezeu der Boeren zijn 24 gedood en 47 gewond. Een afdeeling van de kolonne van Doran, die bij Calvinia opereerde, is bij nacht op haar terugtocht aangevallen en verloor 3 officieten en 7 man aan dooden en 17 ge wonden. De opgaven der Engelschen met twee vermenigvuldigd, die der Boeren door 't zelfde getal gedeeld en als waarheid komt voor den dag, dat de Engelschen zware verliezen hebben geleden. Als pleister op de wond dient, dat Methuen twee lagers heeft genomen. 't Is Methuen dat zegt genoeg. kunnen komen indertijd de haven in bezit te nemen, daar dezelfde oorzaken, die haar thans van onwaarde maken, ook toen be stonden. Omtrent de ontsnapping van De Wet wordt nog een merkwaardig trek gemeld „Kitchener is op het terrein geweest." Hij was er zelf, om den grooten gevangene voor zich te laten komen, hem met den blik van overwinnaar, van lo.'d, van Eugelschmad aan te zien, en dan een teiegram op te stellen... Het eenige wal hij melden kon, waren twee nederlagen van zijne troepen en dan nog wel in de Kaapkolonie. De correspondent van de Times te Johan nesburg schrijft van den 18de» Januari 1.1. ten aanzien van den toestand in Kaapkolonie, dat medegedeeld wordt, dat de Boeren in het dis'rict Laogberg (een bergachtig gebied op 160 K M. westelijk van Kimberley) een nieuwe republiek gesticht hebben, waar zij op hun gemak zaaien en oogsten. Door de gesteldheid van dit gebied, zou een schoon- veging van dit district alleen een geweldigen arbeid eischen, terwijl de hulpbronnen van de Kaapschc regeering aan manschappen en geld, niet voldoende zijn om een dergelijk pogen mogelijk te maken. Deze omstandig heid maakt een zeer emstigen indruk. Ten aanzien van het uitgestrekte onrustige gebied ten westen der spoorwegen, is een ernstig besluit genomen voor den aanleg van een blokhuizenlinie over 48') K.M. lengte, van Victoria-West door Calviuia toi aan de zee. Er moge gegronde reden beslaan voor den aanleg van zulk een linie, doch het is moeielijk zich voor te stellen wat het doel er van zal zijn en of.de opsluiting van manschappen en de verkwisting van geld er door gewettigd zullen zijn. De Boeren zullen overvloedig ruimte hebben ten noorden en ten zuiden en een linie van zoo geweldige lengte, niet ondersteund door den spoorweg, kan moeielijk resultaat opleveren als afsluiting. De cor respondent zegt, dat hij hoopt dat de door hem gegeven voorstelling er toe moge bij dragen om de lui aan de Theems te over tuigen van den ontvang van de taak en van de noodzakelijkheid om een geweldige poging te doen, indien wij het er toe willen leiden dat de oorlog vóór den winter uit is terwijl indien wij in gebreke blijven door de om standigheden geboden toebereidselen te maken voor de voor de voortzetting, ons optimisme ons weder duur te staan zal komen. De minister van oorlog van Engeland, Brodrick, heeft Maandag in het Lagerhuis bevestigd degeruchteu aangaande ontruiming van Wei-Hai—Wei door de Britsche troepen, hoewel de admiraal lord Charles Betesford verklaard heeft, dat deze haven van de grootste bcteckenis was voor de Britsche macht in Oost-Azie, daar zij als basis zou kunnen dienen voor eventueel in dc Chinee— sche wateren te ondernemen operatiën. In het Hoogerhuis heeft de mededeeling een grooter indruk gemaakt dan in het Lagerhuis en lord Onslow, de onderstaats secretaris van koloniën, oordeelde het rlan ook noodig een pleister op de aan het im perialisme geslagen wond te leggen in den vorm van de mededeeling, dat de voortdu rende bezetting der haven in de eerste plaats te duur zou zijn geweest en in de tweede plaats uit een strategisch oogpunt nutteloos zou blijken Engeland kon in dc Chineesche wateren tóch wel een oogje in 't zeil houden en Wei—Hai—Wei was daar volstrekt niet zoo bijster geschikt voor, ter wijl er bovendien een sanatorium gevestigd wordt voor Biitsche soldaten cn matrozen. 't Is heusch precies of men den vos aan 't woord hoort tegenover den onbereikbaren wijnstok Johu Buil capituleert voor de om - stanrtighedeu, die hem niet gunstig zijn, zooals hij gecapituleerd heeft tegenover de Vereenigde Staten in de kanaal aangelegen heid Wei—Hai—Wei ligt aan de noordelijke kust van het schiereiland Shantung, dat de golf van Petchili van de Gele Zee afsluit, en waarlangs de toegang tot de haven van Peking loopt. Toen Rusland in 189S Port- Arthur, aan de overzijde, tegenover Wei—Hai Wei gelegen, van de Chineezen voor 25 jaren pachtte, en er een sterke oorlogshaven van maakte, moest Engeland als compensa tie zich vergenoegen met Wei—Hai Wei. Deze plaats bleek echter slecht gekozen te zijn. Uit commercieel oogpunt kon zij Engeland van weinig voordeel zijn. Op de punt van een bergachtig schiereiland gelegen, kan de weg var. het binnenland naar de zee op veel gemakkelijker eu sneller wijze afge legd worden, waardoor aanzienlijke transport kosten kunnen wordeu uitgewonen. Als ope ratiebasis in geval van nood zou het dienst kuunen doen, maar het zou zeer aanzienlijke kosten eischen, de haveu voldoende te ver sterken cn een groot garnizoen zou noodig ziiu om de nederzetting met succes te kunneu verdedigen. Wei-Hai-Wei ligt binnen de sfeer van in— vioeld der Duitschers, die aan de oostzijde van het schiereiland Shantung de haven Kiaotschau hebben gepacht. Van hier kwam aellicht het gerucht, dat Engeland de haven Duttschland afgestaan zou hebbeu. WAALWIJK. 12 Febr. 1902. Carnavalsdagen. De vastenavonddage» zijn hier heel kalm afgeloopen, behoudens eeoige kleine voot vallen, waarvan men elders in dit numme: vindt melding gemaakt evenals van de uit voeringen op de verschillende dagen. Het bezoek aan de feestlijkheden te 's Bosch was zeer groot. Uitvoering T.A V.E.N.U Zondagavond hebbeu de talrijke tegen— woordigen op Musis een genotvolle avond gesmaakt. De Waalwijkers blijken de pogin gen van onze jeugdige operette—vereeni— ging te waardecren, want de zaal was goed bezet, en zulks vermelden wij met genoegen. De koren eu soli waren over 't geheel goed en de heer L. Madiol, die wij voor 't eerst een solo hoorden zingen, belooft veel voor de toekomst. Het glanspunt van den avond, de operette »Veikiezing" werd uiimuntend vertolkt, wat zang, als voordracht betreft, 't Was een enorm succes wat de jongelui met dit nummer behaaldeu. Ook »Arlisten—revue," ons reeds van vroeger be kend verschafte ons genoegelijke oogeoblikken in een woord deze avond was een waar succès voor T A V.E N.U en wij brengen den jongemannen die zich zooveel moeite hebben getroost een hartelijk woord van hulde en dank, als ook den pianist voor zijne moeie— lijke taak. Zoo'n uitvoering smaakt naar meer. fit. Paulusverccuiging. De leden der St. Paul us vereeniging hebben gezellige avonden gepasseerd op hun ont- spauningslokaal. De liedei tafel en tooncel- club der vereeniging hadden zich reeds langen tijd veel moeite gegeven om den leden met de Vastcnavonddagen, iets aange naams aan te bieden. En dat is beiden ge lukt. De programma's van Maandag en Dinsdag, die heel wat beloofden, werden uitstekend afgewerkt en alle leden die wij hoorden, waren zeer voldaan over 't geen er deze avonden ten beste werd gegeven en wat er voortdurend zooal gedaan wordt, om het hen zoo vroolijk en gezellig mogelijk te maken Uitvoering Vooruitgang zij ons doel. In de goed gevulde zaal van de heer D. v. d. Zaken te Besoijen gaf de liedertafel „Vooruitgang zij ons doel" haar gewone vastenavonduitvoering op Maandag 10 dezer. Ofschoon eenige exécutanten slecht bij stem waren, waardoor de 2e tenorpartij vrij zwak kwam, kan de uitvoering toch ten volle geslaagd heeten. Op een paar onge lukjes na, werden de koorstukken uitstekend ten gehoore gebracht, getuige het applaus dat telkens werd ingeoogst. Ook de solisten, e heeren Brugmans eD Glavimans voldeden heel goed. De heer N. v. d. Haramen, die bij vorige uitvoeringen zich als verdienstelijk komiek onderscheidde, had tot groote spijt van 't bestuur zich dit jaar niet beschikbaar kunnc-n stellen. In zij e plaats trad nu op de heer Joh. Wilmont, die daverend werd toegejuicht. Vooral zijn dorpskomiek veroorzaakte heel wat leverschuddingen. Ofschoon het ledental der vereeniging jammer genoeg niet groot is en wellicht van meergegoede personen meer steun mocht erlangen, dan het geval is. treedt de ver eeniging flink voort op muzikaal gebied. Laten wij hopen, dat zij nog lang moge bloeien in de eendracht die haar opvallend van meuige zuster onderscheidt. De lijder is naar 't gasthuis overgebracht eu het gebruikelijke biljet is aangeplakt. Ongeval. In het naburige Besoijen had eene juffrouw het ongeluk door de gladheid uit te schuiven en een been te breken. Carnaval Uit 's-Hertogeubash meldt men De bal-raasquós werden Maandagavond druk bezocht, in Casino en Liedertafel kon men zich teuauwernood bewegen. Na liet officieele Oetcldonksche diner werden de verschillende cafds door de Prinsen Carnaval eu Tsjoen met hun gevolg en den Burger- vaojer bezocht. Overal werden zij luide toegejuicht. Het fraaie weder hegunstigde hedenna- middag den gecostumeerden rijtoer, door de Oeteldonksche Club georganiseerd. Het prachtige vier en zesspannen ge zeten, namen de beide hier nog vertoevende Prinsen aan de jool deel. Hier en daar werd afgestapt en eenige oogenblikken vertoefd Het muziekkorps der dienstdoende schutterij gaf een matinee op de Groote Markt, het centrum der beweging. Tot lieden is alles in beste orde afgeloopen. Hedenavond wordt op de bals en in de koffiehuizen weder veel drukte verwacht, terwijl te drie uren de carnaval feesten worden gesloten. De spoor- en tramwegen voerden Maandag- morgen tal van vreemdelingen aan, tot bij woning der alhier gegeven worden Carna valsfeesten. De door de OeteldonscheJ ClubP georga niseerde optocht overtrof verre de verwachting. Onder de verschillende praalwagens munt ten vooral uit die, waarop Z. K. II. Prins Amadero Ricosto di Carnavallo en Z. K. II. Prins Tsjoen, afgevaardigde van II. M. do keizerin van China, waren gezeten. De verschillende groepen waren prachtig saamgesteld. Onder de Notabelen van Oeteldonk trokken vooral de aandacht de Burgervojer Peer van den Muggenheuvel en zunns Assester Knillis Vijverberg, inder splintenei gereij, begeleid van den geminte veldwaachter Driek Pakaon. De Herauten van Prins Amadero te paard en het verder gevolg schitterden in hunne schoone kleederdracht. Het gevolg van Prins Tsjoen en de man darijnen te paard waren naar den eisch ge- costumeerd. Melvil - van Lijnden, officieus van den in houd op de hoogte gesteld, dezen a.iti II. M. medegedeeld. De moonl te Tilburg. In verband met deu moord in den Noord- hoek komt in de Nieuwe Tilburgsche Cou rant van 8 dezer de volgende oproeping voor De schrijver van de brieven, oudertee- kend „een Koetsier, wordt beleefd verzocht zich persoonlijk te vervoegen bij de justitie of politie om nadere mededeeling te doen. Wanneer die mededeeling van belang is, zal hem eene groote belooning worden toe gekend.* herder bevat hetzelfde blad deze adver tentie //Vrouw Bijnen weet alles van de gruwel daad.* Zulks is in handen van de. politie, doch zij doen er niets voor. Een Koetsier. Kindermoord. Dit afschuwelijke misdrijf schijnt tegen woordig aan de orde van den dag te ziju. Thans is weer te Driebergen het lijkje gevonden van een kind, dat ongeveer 5 u 6 maanden oud kan geweest zijn. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Moordaanslag te Buitenzorg. Omtrent den mooraanslag tegen de pastoors te Buitenzorg, waarvan het bericht reeds telegraphisch is ontvangen, vernam het Bal. Nwbl. nog het volgende uit Buitonzorg: dagavond in een hotel met zijn meisje ee, tooueelvooistelling bijgewoond, en van daai zijn meisje thuis gebracht, en was seder niet meer gezien. Men vermoedt dat hij do0, de gladheid der straat is uilgegleden en zój in het water is geraakt. Verbrand. Een 8]-jarig alleen wonend man in d. Daniël Stalpertstraat te Amsterdam wer M' oensdag bewusteloos in zijn woning gevon den, met het aangezicht in de kachelbal, Het gezicht was ernstig geschroeid. Het bleek, dat de man Dinsdagochtend de kachelasch wilde verwijderen, en dat hij daarbij door een beroerte werd getroffen en hij voorover met het hoofd in deheeteasc, viel. Gisteren is hij aan de gevolgen overleden, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn Licdcrtafcl „Oefening en "Vermaak." Op de vergadering der werkende ledeu van bovengenoemd gezelschap werden met algemeene stemmen als adspirant-werkend lid aangenomen, de heeren A. v. d. Broek. W. Verhoeven en Com. Pulles. Een bewijs dat de Liedertafel tegenwoordig wederom niet alleen in bloei, maar ook in groei toeneemt. Politiezaken. Zondagavond werd bij de marechaussees angifte gedaan door zekeren P., dat hem en bloedend wondje aan de lip opzettelijk zou zijn toegebracht. Bij onderzoek bleek dat de aangever de schuldige rust verstoorder was, die een klapje voor mond wel verdiend had. zijn Hoe is de Eugelsche regeeriug er toe Gisternam ddag had een tooneeltje van wanorde op den dijk nabij de haven plaats, waarbij zekere B. II. door een 14-jarigen jongen eene nog al beduidenden wond aan het hoofd werd toegebracht, Gisterenavond werd ;e Kaatsheuvel op eenigen afstand door de marechaussée een schot gehoordter plaatse bleek voor en in de herberg van V. in 't straatje, algemeene wauorde te heerscheu. Zekere R, had in de herberg met opzet rumoer gesticht om zijne kameraden gelegenheid te geven zonder betaling te«ontloopeu. De kastelein echter schoot uit schrik aanjagen een schot in de lucht en sloeg zijn geweer op de rustverstoorders stuk. Door de tegen woordigheid der rijkspolitie was de rust spoedig hersteld. Onderzoek wordt ingesteld, om dergelijke carnavalhouders voor later eens een voor beeld te kunnen stellen. Typhus. Vermeldden we onlangs dat de typhus in ouze gemeente gewekeu was, thans heeft zich wederom een geval voor gedaan over 't spoor. De afdeeling voorstellende Oeteldonk's strijdvaardigheid was koddig saamgesteld, de wagens voorstellende een Oeteldonksch fort in staat van beleg en een Oeteldonksche bestuurbare luchtballon zijn vermelding waard. Na een gedeelte der stad te zijn doorge trokken, hield de stoet in de Societeit-Casino halt, alwaar beide prinseu en verder gevolg door een der bestuursleden op zeer hartelijke wijze werden toegesproken. Prins Amadero sprak de gebruikelijke troonrede uit, schetste daarbij deu vooruitgang van Oeteldonk en prees menig besluit van hare vroede mannen. De Burgervaojer gaf in zijn eigenaardige) taal den Prins nog eenige wenken, terwijl Prins Tsjoen niet in gebreke bleef zijne indrukken van Oeteldonk weer te geven. Na het overige gedeelte der stad te hebben bezocht ging de stoet ten ongeveer 5 uur uiteen. II. M. de Koningin. De Haagsche kroniekschrijver vau de N. Gron. Ct. schrijft aan zijn blad Het trekt zeer de aandacht hoezeer onze Koningin zich blijft hoeden voor alle ver moeienissen en hoe weinig II. M. zich buiten het paleis vertoont. Aan commentaren na tuurlijk geeu gebrek. Laat mij er eenvou dig dit van zeggen dat de groote voor zichtigheid die de jonge Vorstin op dringende aanbeveling van de geneesheeren in acht neemt, zoodat zij zelf den Prins-Gemaal bij zijn terugkeer uil Mecklenburg niet afhaalde, zioh er mee tevreden stellende hem, met kinderlijke vreugde en uitbundige hartelijkheid in den bovencorridor van 't paleis afwachtende en te gemoei komende, geen reden hoegenaamd geeft tot eenige bezorgdheid over haar gezondheid. II. M. neemt in krachten toe, is opgewekt, houdt zich voortdurend met haar regeerings-arbeid bezig en volgt alleen de adviezen ran de doctoren stiptelijk op om voor alle eventu aliteit zich voor elk zelfverwijt te vrijwaren. Hoezeer overigens ,de Koningin meeleeft in dc politieke gebeurtenissen, bleek dezer dagen, toen de kwestie van de Nederlandsch- Britsche nota's aan de orde was. H. M. werd door de Regeering van den aanvang af op de hoogte gehouden van en gaf haar volledige instemming niet alleen, doch ook haar oprechte ingenomenheid te kennen met den stap, dien ik mag het nu wel zeggen, op 't initiatief van den premier door den Minister van buitenlandsche zakeu namens 't geheele Kabinet werd gedaan. De Regeering wist daarmede niet alleen aan de zaak van onze stamgenooten in Zuid- Afrika en aan de humaniteit een loffelijke maar ook aan de beminde draagster van Neerland's kroon, die onder de gruwelen van den afgrijslijken oorlog daar ginds werkelijk gebukt gaat, een welgevallige daad te verrichten. Met ongeduld wachtte de Koningin alle mededeeliugen af en nog voor dat de nota der Eugelsche regeering officieel aan onzen minister van buiten landsche zaken was overhandigd, had baron Zondagavond 12 Januari heeft onze alge meen bekende pastoor Claessens alhier met zijn gasten bloot gestaan aan groot gevaar. Toen de pastoor na het avondmaal tegen, half tien met zijn adsistent, pastoor Visser, en zijn gasten, pastoor Van den Heuvel van Magelang en pastoor dr. Derckx, een bota nist van naam van dejuniversiteit te Leuven, die voor korten tijd in het belang zijner stu diën in 's Lauds Plantentuiu werkzaam is, in de zijgalerij der pastorie zat te praten, zag hij een inlander over het hooge ijzeren hek klimmen en met een plof op het erf vallen. De man stond dadelijk weder op, trok ceu kapmes en rende zonder een enkel woord op do geestelijken in, het kapmes boven het hoofd zwaaiend. Pastoor Claessens sprong op en gaf in zijn ontsteltenis een gil, we'ke de andere op het gevaar opmerkzaam maakte. Tijd om zich te verdedigen was er echter niet meer. De woeste ling was in een oogenblik in hun midden en deelde links rechts houwen uit. Dr. Derckx bracht hij met een geweldigen slag een wonde toe over het voorhoofd, waaruit het bloed gudsto, dat den pastoor verblindde; ook op de wangen, de armen en op den rug bekwam deze geleerde diepe houwen, zoodat hij ker mend op den vloer nederzakte. Pastoor Van den Heuvel, hoewel ziek en zwak, snelde zijn collega dadelijk te hulp. Hij wist de moordeuaar bij de polsen te grijpen en ter aarde te werpen, doch het kapmes kon hij hem niet uit de handen wringen beide rolden in een worsteling door de galerij en daarna de trappen af in den tuin. Intusschen hadden pastoor Claessens en zijn adsistent een stok en een stoel opgevat, waarmede zij den moordenaar te lijf gingen. Met vereende krachten werd men den man de baashij zonk eindelijk onmachtig ineen. Inmiddels waren de bedienden toegeschoten en het kostte den heeren veel noeite, te be letten dat zij den moordenaar afmaakten. Dadelijk nadat deze onschadelijk was ge maakt, werd de noodige hulp verleend aan dr. Derckx zijn ernstige verwondingen wer den zoo goed als 't ging voorloopig verbonden. Dc politie, onmiddelijk gewaarschuwd, kwam een uur later opdagen. De inlander, die het stoute stuk dorsl be gaan, zou afkomstig zijn van Tengerang, doch volgens anderen vroeger als tjamat in Bantam hebben gediend. Het is een man van middel baren leeftijd. Wat de aanleiding tot de poging tot moord is geweest, verkoos hij niet te zeg gen, doch wel liet hij zich uit, dat hij helpers had en eene herhaling niet zou uitblijven, Dr. Derckx werd later overgebracht naar het hospitaal. Hier bleken de hem toegebrahte wonden, hoewel ernstig, gelukkig niet van dieu aard, zijn dat leven in gevaar wordt gebracht. De inlander is wel erg toegetakeld, doch ook buiten gevaar. De politic doet onderzoek en het zal later blijken wat er achter zit. De pastorie zal voort aan bewaakt worden om herhalingen van het gebeurde te voorkomen. Pastoor Van den Heuvel, die zich zoo ferm gedroeg, liep slechts eenige schrammen en onbeteekenende kneuzingen op. Aan zijn beslist optreden is het te danken, dat allen nog iu leven zijn. Djuinbi. De correspondent van de N. R. Ct. te Ba tavia seint onder dagteekening van Maandag Ons bivottak tc Limboer werd herhaaldelijk beschoten. Twee mindereu en twee dwang arbeiders werden gewond. Naar het heet, bleken in een druk be zochte bijeenkomst vele uit Moeara Mesoewes geneigd weerstand te bieden. Kapitein Kroef ging er heen. Hij arresteerde den Rio Soepi. Vermist papa Uit Leiden meldt men Hedenavond werd in den Ouden Rijn, vlak voor de woniug zijner ouders, opgedregd het lijk van een 23-jarig jongineusch, dat sedert Zaterdag was vermist. Hij had Zater- De Rappel verneemt uit 's Gravenhage" dat dr. Muller, de consul-generaal van den Oranje-Vrijstaat in Nederland, vertrokken is met eeDe bizondere zending naar New-Yor... De Transvaalsche legatie heeft een rappurt ontvangen over den tegen woordigen toestand. Daarin wordt opgegeven, dat er 20,000 strijdendeu, do Afrikanders daaronder be grepen, in dienst zijn van beide Republieken. Zij ziju voorzien van artillerie, geweren, munitie en levensmiddelen, voldoende om verscheidene jaren het veld te houden. Door MARKT TWAIN. II. Wilden ze het niet doen, Neen. Waarom niet Zij zeiden, dat degeen, die het noot- lottige lot trok, zichzelf ter dood zou ver- oordeelen door zijn eigen vrijwillige daad, en het zou gewoon zelfmoord zijn, hoe ja 'took uitlegt. Zij zeiden, dat ze Christenen waren, en de Bijbel verbood den mensch zichzelf het leven te benemen. Ze gaven dat antwoord en zeide, dat ze bereid waren om het vonnis te ondergaan. Wat beteekent dat, papa Dat ze allen zullen doodgeschote worden. Luister De wind Nee. Bom bom, rom, bom, bom. Maak open, in naam van den generaal. O, papa, het zijn de soldaten Ik boud van soldaten Mag ik ze binnenlaten, papa, mag ik Zij sprong van zijn schoot, en huppelde naar de deur, trok haar open en riep vroo lijk Kom binnen, kom binnen Hier zijn ze, papa GrenadiersIk weet wel w grenadiers zijn. Zij marcheerden naar binnen en gingen op eeu rij staan met het geweer in den arm hun officier salueerde, de veroordeelde ko- lenel stond rechtop, en salueerde terug, d>" kolonels vrouw stond naast hem, bleek, met gelaatstrekken, verwrongen door innerlijke smart, maar gaf geen ander blijk'van ham leed, liet kind keek toe met dansende oogen. Eeu lange omhelzing van vader, moeder en kind dan het commando Naar de.. Tower, voorwaarts Toen marcheerde de ko lonel het huis uit met een militaire stap en houding, de troep volgde, toen ging de deur dicht. O mama, eindigt het niet prachtig! Ik zei u, dat het. zoo eindigen zou en ze gaan naar den Tower, en hij zal ze zien! Och, kom in mijn armen, arm onschul dig kind Den volgenden morgen was de zwaarbe proefde moeder niet in staat het bed te verlatendokters en verpleegsters waakten bij haar en fluisterden nu eu dan. Abbv mocht niet in de kamer blijvenmen hail haar gezegd, dat ze wat rond inoest loopeu en spelen gaan, omdat mama erg ziek was. Het kind, warm ingestopt in haar winter- kleeren, liep naar buiten en sptelde wat in de straat, toen vond ze het opeens vreemd en ook verkeerd, dat haar papa in den To wer zou zijn, zonder te weten wat hier ge beurde. Dat moest in orde komen, en ze zou er zelf voor gaan zorgen. Een uur later kwam de krijgsraad binnen bij den lord-generaal. Hij stond daar norscb rechtop, met zijn handen gesteund op de tafel en beduidde, dat hij klaar was om te luis teren. De voorzitter zei; We hebben hen gedwongen zich te bedenken we hebben hen gesmeekt, maar zij houden vol. Ze wil len er niet om loten zij zij bereid te ster ven, maar niet om hun godsdienst te ver loochenen. Het gelaat van den protector werd som berder, maar hij zei niets. Hij stond eeu oogenblik in gedachte en zei toen Zfj zullen niet allen sterven, dan zal een ander voor hen loten. Dankbaarheid straalde uj^ ieders gelaat. Laat ze binnen kamen. Plaats hen in die kamer daar, zet ze naast elkaar, met hun gezichten naar den muur en hun polsen gekruist op den rug. W ar- schuw me, als ze daar zijn. Toen hij alle was, ging hij zitten en gaf plotseling dip bevel aan een bediendeGa de deur uit en breng mij het eerste het beste kleino kind, dat voorbijgaat. De man was nauwelijks de deur uit of

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2