BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Oostenrijk. BINNENLAND. ring de Boeren van De Wet, die herhaaldelijk pogingen deden, om door den troepencirkel heen te breken, ingesloten hield. Van verschillende stellingen uit, van achter de bedekking van rotsen en donga's onderhielden de Boeren cveueens een krach tig geweervuur, blijkbaar in de hoop een zwak punt te vinden en de aandacht af te leiden. Tegelijkertijd trachtten andere Boe ren door te breken, maar zij werden telkens opnieuw teruggeslagen, bij iedere gelegen heid een aantal dooden, gewonden en ge vangenen in handen der Engclschen achter latend. In weerwil van de duisternis van den nacht slaagden er slechts weinigen in te omkomen en deze glipten door op zwakke punten die zij tegen zonsondergang hadden waargeno men. Het plan van lord Kitchener heeft schit terend succes gehad. Vrijdag werden 200 Boeren gevangengenomen. De stelling der Engelsche colonnes van Heilbion naar het zuiden, op Vrijdag, was als volgtKolonel Rawlinson stond op den rechtervleugel en steunde op de blokhuizen bij Heilbron op hem volgde kolonel Byng en dan over 64 K.M. tot Kroonstad volgden de kolonels Rimington en Elliot Zeker heidshalve had Kitchener ook linies infanterie langs de spoorwegen opgesteld, waar boven dien gepantserde treinen bij de hand waren. Het gevecht begon Vrijdagavond onder een bewolkteu hemel, alleen verlicht door zwak sterreulicht. Den eersten en den laat- sten schok had Rawliuson's strijdmacht te verduren. Dau werd de hevigheid van den strijd minder en verspreidde zich over een lengte van 64 a 80 K.M., waarlangs de lang—opgejaagde, afgematte, wanhopige Boeren uitwegen trachtten te vinden. De Boeren bestormden een nek tusschen Rawlinson's colonne en Heilbron. Sommigen kwamen zelfs tot binnen 27 meter van de Engelsche vuurlinie, maar een prikkeldraad- sperring, die langs het front liep, hield de Boeren tegen, die 2 docden en verscheidene gewonden achterlieten. Het vuur hield niet op, maar de woede van de doodelijke bestorming ging voor het oogenblik in de richting van Louwspruit. Daar waren de Boeren vroeger doorgebroken, maar de staat van zaken was nu veranderd en de Ieren en De Leinsters begroetten de galoppeerende burgers met gejuich en ge weervuur. De Boeren deinsden af en zochten bedekking, steeds achter zich vurend en een uitweg zoekend. Twee gepantserde treinen op den Heil bron spoorweg ondersteunden de infanterie. Eén der treinen stoomde naar het bedreigde punt, wierp zijn electrisch zoeklicht p het landschap en teisterde het omliggende land met granaten en maximkogels. Tusschen het 26ste en het 27ste blokhuis, een paar K.M. ten noordwesten van Heil bron, deden 150 burgers een aanval op een punt waar de draadversperring slechts enkel was. Zij rukten voorwaarts onder bedekking van ceu hevig vuur uit hun Mausers, maar de "Engelschen behielden hun stelling en de Boeren vluchtten. Eindelijk, omstreeks 1 of 2 uur in den morgen, deden dc Boeren een wanhopige» aanval op Rawlinson's strijdmacht, waarbij zij tegen de Imperial Light Horse botsten, die van de gelegenheid gebruik maakten, om eenigen der hunnes, die gevangengeno men waren, te bevrijden. De burgers be reikten de vuurlinie en lieten ongeveer 10 dooden en 16 gewonden achter, voor zij op de vlucht sloegeu. Zaterdagmorgen rukten de Engelschen voorwaarts, maar de Boeren boden slechts uiterst zwakken tegenstand. Een groot aantal gevangenen werd gemaakt, onder wie de commandanten Van Niekerk en Van der Merwe. De gevangenen zijn van zeer min allooi, smerig en haveloos. Onder hen be vinden zich een aantal koloniale opstande lingen. De verliezen der Boeren bedroegen on geveer 100 man. De verliezen aan Britsche zijde waren lichtslechts weinige dooden en vrij weinig gewonden. Het totaal verlies der Boeren in de laatste 2 dagen schat ik op ongeveer 600, wat een groot resultaat is. Een brief, door het Parijsche dagblad de Patrie ontvangen, bevestigt met afgrijselijke bizotiderheden den moord, in de vorige maand in de Tonga-archipel werd gepleegd op de wetenschappelijke expeditie, door dit blad daarheen gezonden. De expeditie ver loor 25 dooden en 25 gewonden. De leiders van de staking te Barcelona, republikeinen, anarchisten, socialisten, zij hebben niet stil gezeten en van den aan vang af met algemeene werkstaking ge dreigd. Iutusschen wilde deze algemeene beweging tot nu toe nog niet heel best vlotten. Wel voegde zich dan deze, dan gene categorie van arbeiders bij de stakers, nu eens de bakkers, dan weer de haven werkers, maar geen hunner hield het vol, en langzamerhand werd weer aan het werk gegaan. Alleen de metaalbewerkers hebben den strijd onvervaard volgehouden. Zoo er dus steeds een basis gebleven, waarop de algemeene werkstaking zou kunnen worden opgetrokken. Van de week hebben zich de sleepers on havenarbeiders, ten slotte ook de typografen bij de metaalbewerkers aangesloten, en, mag men de laatste be richten uit de Petit Blen, van Brussel, ge- looven, dan gaat het nu werkelijk op de algemeene werkstaking aan. Ongeveer veer tigduizend arbeiders hebben het werk neer gelegd. Het spreekt vanzelf dat tegen dergelijke massa, maanden langen opgezweept en tot daden van geweld aangezet, de ge wone politiemacht niets vermag uit te richten. Het noodige aantal troepen is dan ook naar de stad ontboden, en men hoopt daarmede de bevolking in bedwang te kunnen houden. Dat dit gemakkelijk zal zijn, valt zeker sterk te betwijfelen. De stakers zijn daaren boven snel met het gooien van steenen, en de soldaten houden de scherpe patronen niet al te lang in reserve. Blijkens een telegram in de avondbladen heeft er reeds eene botsing in de straten van de stad plaats gehad, waarbij het bloedig moet zijn toegegaan. Drie dooden en 35 gewonden zoo iets is gewoonlijk niet erg in staat om de gemoederen tot rust te brengen. Prins Heinrich zal bij zijn komst bij Quarantaine Island opgewacht worden door schout-bij-nacht Evans, en aan boord van een marine-bootje naar de Hohenzollern worden overgebracht, die dan bij Tomp- kinsville naast het Amerikaansche eskader voor anker ligt. Hill, de ondersecretaris van staat, en adjudant-generaal Corbin zullen dan een bezoek aan dc Hohenzollern bren gen, om den prins namens de regeering te verwelkomen. Nadat dit bezoek beantwoord is, stoomt het keizerlijk jacht naar de aan legplaats tegenover de 34e straat. In den namiddag van den 25en wordt de prins ontvangen op het stadhuis. Sinds eenige dagen hebben de arbeiders van den Oosteorijkscheu Lloyd in Triest, van het stabilimento technico van eenige andere fabrieken, ten getale van 6500, het werk gestaakt. Bij deze stakers hebben zich aan gesloten de sjouwerlui, het losse personeel bij de spoor en de werklieden aan de gas fabriek, terwijl de zetters en de bakkersknechts beloofd hebben dit voorbeeld te volgen. Dientengevolge is alle arbeid gestaakt, zijn de winkels gesloten, is het tramverkeer ge stremd en zijn de kranten niet verschenen. Daarentegen worden groote optochten op straat gehouden, waarbij ruiten werden in gegooid en oproerige kreten aangeheven. Een monstervergadering door de stakers in hel Politeama Rosetti beraamd, werd door de politie verboden, waarna duizenden manife stanten met roode vlaggen langs het Corso naar de Piazza grande wilden. Deze was door soldaten en politie afgezet, en daar het volk er door wilde, kwam het tot ernstige botsingen. Een vrouw, die met eeu paraplu uaar een officier, sloeg werd door dezen met een sabel gewond, waarop de menigte met straatvuil en steenen begon te gooien. In die verwarring viel een pet van het hoofd van een officier, waarop de soldaten, iu de meening, dat hij ge'roffen was, vuur gaven, met dit gevolg dat iemand die in het postkantoor een brief bezorgde en met de onlusten niets te maken had, door eeu verdwaalde kogel doodelijk gewond werd. Nauwelijks was dit schot gevallen, of een andere afdecling gaf eveneens vuur, waar Joor 9 personeu gedood en 25 gewond zijn, Op dit oogenblik duren de ontlusten nog voort en heeft men uit Gray voet— en paardenvolk naar Trie;t gezonden tot versterking van het garnizoen. De nacht van Vrijdag op Zaterdag verliep kalm, maar Zaterdagmorgen was het, ondanks het regenachtige weder, weer erg druir op straat. Er waren inmiddels acht compagnieön soldaten, te zamen 600 man, uit Goerz ge komen tot versterking van het garnizoen. Alle winkels, behalve enkele vau levensmid delen, waren gesloten. Zooals een telegram Zaterdag reeds heeft vermeld, overleden dien dag Il08 v'er personen aan hun kwets uren, zoodat het aantal dooden toen reeds negen bedroeg, en hadden er 67 arrestatifin plaats gehad. Omstie:ks het middaguur werden uit tal rijke huizen zwarte vlaggen ontplooid, wat het volk zoo imponeerde, dat het overal zulk rouwbetoon wenschte te zien en vervolgens iu de huizen, waar uiet aan ziju weusch vol daan werd, de ruiten iogooide. Dit was de oorzaak van nieuwe botsingen tusschen de oproerige menigte en de militairen. Nieuwe aanhoudingen hadden plaats. In den namiddag werden de troepen op de Ponte Rosso en «le Piazza di San Giacomo zoo hevig aangevallen, dat zij opnieuw van de wapenen gebruik moesten maken. Het ernstigste gevecht werd geleverd op de Dorao tusschen de Piazza de Santé Katherina en de Piazza San Ciacomo, waar de stakers ook bezig waren de ruiten in te gooien van huizen, die geeo rouwvlaggen hadden, en waar zij levens de gaslantaarns uit den grond rukte. Hier werden drie per sonen gedood enviergewond. Ookopdeandere plaatsen werden de lantaarnpalen omgeworpen en op sommige plekken vlooghetontsnappende gas in brand. Nu begon tevens het bombar dement met de leien en dakpannen van den top van een aantal huizen. De gemeenteraad besloot Zaterdag bij de regeering te protesteeren tegen de gedragslijn door de overheid te Triest gevolgd, en aan te dringen op onmidddellijk invrijheidstelling van alle gearresteerden. Voorts besliste de raad, dat de gedooden op stadskosten zouden worden begraven en stelde hij een bedrag van 10,000 kronen voor de weduwen en wezen der gevallenen beschikbaar. De Oostenrijksche regeering schijnt niet bizonder onder den indruk van 's raads protest te zijn gekomen tenminste zij besloot bij een een krachtige houding te volharden. Zaterdag avond werd er met goedkeuring van den Keizer een bizonder bewind voor de stad en het district Triest ingesteld, waarbij de gewone burgerlijke rechten geschorst werden en werden er tevens uitgebreide militaire maatregelen tot herstel der orde en rust ge nomen. WAALWIJK, 19 Febr. 1902. mannen. Maar een dubbel verdiend woord van warme hulde en dank aan die dappere mannen der pont en van den waterstaat, inet nun kapitein aan 't hoofd, zij hierop zijn juiste plaats, en wij zijn er van overtuigd, dat allen die tegenwoordig waren, hiermede vol komen zullen instemmen. Door hun beslist, spoedig en beleidvol optreden zelfs met ge vaar voor eigen leven is het alleen te danken, dat geen menschenlevens zijn le betreuren. Pogingen zullen dan ook in 't werk worden- gesteld om hun een stoffelijk bewijs van dank aan te bieden. Oefening en Vermaak. Door Bestuur en werkende leden der Liedertafel is thans definitief tot president gekozen de VVelEd. Heer Herman Zeegers. Wij wenschen de vereeniging met deze keus van harte geluk, overtuigd als wij zijn, dat genoemde heer in alles de belangen van „Oefening en Vermaak* krachtig zal voor staan. Typhus. De typhuslijder welke voor eenige dagen ter verpleging naar het Gasthuis alhier werd overgebracht, verkeert in zorgwekken- deu toestand. Ontslagen. Eenige werklieden van eene schoenfabriek al hier, gingen legenden wil van hunnen patroon Maandagmiddag schaatsenrijden. Toen zij des anderdaags kwamen werken, werden vier ontslagen, drie konden blijven door werken. De laatsten gaven hieraan geen gevolg en gezamenlijk verlieten zij de fabriek. Nat. Militie. Er werden alhier voor de lichting 1903 in den loop der vorige maand 40 loteliugen ingeschreven, waarvan vermoedelijk zullen worden vrijgesteld2 voor broederdienst, l voor gebrek linkervoet, 1 voor onnoozel- heiil en 1 voor gebrek aan de oogen. Ilollaudsch Als een staaltje van gebrekkig Hollandsch, zendt men ons den volgenden brief, hier ter plaatse van eene firma uit Brusselont vangen Mijnheer, lk vorm het tegenwoordige om u te vragen, mij toe te laten u mijne Zomer verzameling stalen den 15ste Februari toekomende te zenden, en zoude zeer gelukkig zijn ze u zien aan te nemen, zeker zijnde dat zij u zal nuttig wezen. Zij bestaat uit 12 groote staal liassen van 0.25 m. lengte op 0.12 m. breedte, zij bevat eene gelijkheid van zwarte met groot gevaar WercL peignés-, ohoviotlen en lakens, alsook eene gansche gelijkheid van- Groote nieuwigheden voor Kosturaen, overvesten en broeken meer nog eene bijzondere verzameling van laken en zwarte satijnen, ondervesten en voederingen in een woord al wat een goed kleermakershuis moet bezitten. Die koopwaren zijn ten uwen dienste ge- duurende gansch het jaargetijde en mogen gevraagd worden door hetzij welke lengte hoe klein het ook weze. Mijne stalen in liassen, geven aan den klant de groote gemakkelijkheidora te oordeelen over hetgeen zij kiezen. De prijzen verschillen van 5 tot 15 franken de meter. De verzameling verschilt grootelijks met deze tot hedendags teweeg gebracht, en de toeval ontvangen op zoo korten tijd is mij eene groete verzekering van goede zaken met uw huis, indien, gelijk ik hoop, gij gesteld zijn ze aan te nemen. Zonder tegen bericht van uwen kant binnen de acht dagen, zal ik u mijne ver zameling zenden, zonder aansluiting voor u, tenzij van mij de verzameling weder te zenden, iudien zij aan uwen verkoop niet voldoet. De grootste zaken mogelijk met mijne klanten willende maken, heb ik uitsluitelijk mijne voordelige prijzen, de volgende voor waarden ingespannen (Volgen de prijsnoteeringen.) De uitslag van die bijzondere korting is door postmandaat aan iedere klant gezonden van 15 tot einde Januari van ieder jaar. Het mag in geen enkel geval door hen op eene rekening afgetrokken woj den. Al de verzendingen zijn vrachtvrij, van vervoer en rechten. Ik durf hopen dat die voordelige voor waarden u zullen anzetten mij mat uwe orders te vereeren. Ontvangt, Mijnheer, mijne beste groeten O. liet ijs. Bekend is het dat in onze streek veel liefhebbers van schaatsenrijden wonen. Geen wonder dat er druk van is geprofiteerd dezer dagen. Zaterdag en Zondag zag men drommen volks zich naar Capelle en Lab- begat begeven, 't was daar enorm druk. Maandagmorgen werd in onze gemeente uitgeroepen, dat op het Oude Maasje eene prachtige ijsbaan lag; Vmiddags dus trok een groot aantal liefhebbers daarheen. De baan was in den beginne ook zeer goed, maar spoedig vertoonden zich talrijke scheu ren en veel water op 't ijs, zoodat de pret hier slechts van korten duur was. Toen begaf men zich naar den Maasmond, waar eene zeldzame, spiegelgladde en zeer uitge strekte baan lag, en waar men naar har telust van het edele ijsvermaak kou profi teered Door de goede zorgen der veer- liedeu was een eenigszins begaanbare weg, gedeeltelijk over planken, gedeeltelijk over 't ijs, naar de baan gemaakt, zoodat met oenige voorzichtigheid alles, goed ging. Des avonds en den volgenden morgen begon de dooi in te vallen, maar daar deze niet ernstig was, kon dit de liefhebbers niet weerhouden, eens even te gaan zien en het grootste gedeelte begaf zich wederom naar den Nieuwen-Maasniond, niet 't minst vermoedend wat hen dien middag nog te wachten stond. De baan was nog vrij goed en naar iedereen meende sterk genoeg. PI. ni. 400 personen bevonden zich op de ijsbaan. Degenen die de baan bezocht hebben weten hoe de toegang erheen was aan de noordelijken en zuidelijken oever, zooals wij hierboven schreven gedeeltelijk met planken, schragen enz. Toen nu de schaatsenrijders zich over de baan bewogen, hoorden zij eensklaps een geroep van /t ijs breekt*; er kwam bewe ging in 't ijs. Men begrijpt de ontsteltenis, iedereen zocht een heenkomen. Middenin vertoonde zich een scheur, die allengs breeder werd, en de twee groote gedeelten van elkander scheidde. Zij die zich op 't voorste gedeelte bevonden, dat reeds begon te drijven, zochten een heen-r komen langs de beide uitgangen naar de oevers, maar door het drijven van 't ijs, dat planken en schragen meenam, begrijpt men met wat een moeielijkheden de kranige veermannen die aan beide zijden uitmun tende diensten verleenden, te kampen had den, om tijdig allen aan wal te krijgeu. Alles liep daar goed af, behoudens dal eenige personen een nat pak opliepen, waar van zelfs eene diep in 't ijs vastraakte en door eeu ander gered. Maar was hier alles tamelijk goed afge- loopen, oudertusschen bevonden zich nog vele menschenlevens in gevaar. Toen het ijs begon te werken en scheurde, be vonden zich nog talrijken achter op de baan. Dezen het geroep en het vluchten voor op de baan hoorende en ziende, en niet wetende wat juist' dreigde, trachtten met flinke vaart nog tijdig voor te zijn, maar te laatdoor eenige flinke menschen, wer den zij nog tijdig gewaarschuwd voor de groote geul, en zoo bevonden zich een 40 h 50 tal op een groote schol, aan geen kant een uitweg ziende. Men kan zich de angst van dezen voorstellen. Het geroep om planken touwen enz. scheen - in den beginne, als die eens roe penden in de woestijn en klonk zeer droevig in de angstige stiltede veerlui waren druk bezig, aan de beide uitgangen de menschen te redden, en niet zoo spoedig konden van andere zijde redmiddelen wor den aangebracht. Het grootst gevaar voor de op schol ver- tuevenden bestond hierin, dat allen zich bij elkander en zoo dicht mogelijk bij den wal verdrongen waardoor groote kans bestond, dat het ijs zou afbreken op dat punt en dan was alles verloren. Na een kwartier 20 minuten kwam hulp opdagen, daar verschenen mannen met planken en vanaf de pont sprongen flinke hulpbrengers in een bootjemet groote behendigheid ging het over de schol en toen 't water in maar toen opnieuw door leefden de hulpbehoevenden angstige oogen- blikken, n.l. in de vrees dat het bootje met geweld tegen de schol zou sluiten en mis schien zoodoende het scheuren zou teweeg brengen. Maar zij hadden niet gerekend op de ervarenheid der redders, want toen het bootje aan de schol kwam, sprongen dezen met groote behendigheid erop en toen begon het reddingawerk3 h 4 planken werden in dubbele rij vanaf den oever over de brokken ijs gelegd naar de plaats, waar de wachtenden stonden. De kapitein der veerpont stelde zich vooraan en toen was 't„een voor een vlug over de plank, eerst de vrouwen,* eu zoo ging alles goed en geregeld, eerst alle vrouwen en toen de mannen, zoodat na nog een kwartier de laatste man eraf was en allen zich op den oever bevonden. Dat het daar niet aan blijdschap ontbrak, be hoeft niet gezegd te worden. En zoo was alles, wonder boven wonder zon dereen ernstig ongeval afgeloopen. Wij hebben in dit verslag met opzet namen verzwegen, omdat wij anders zoovelen zouden hebben te vermelden» die dit voor hun kranig en moedig gedrag vordienden er waren vele flinke Het .Ministerie van Koloniën. Daar een nieuwe consultatie van den hoogleeraar in de geneeskunde, die den Minister van Koloniën behandelt, tot de slotsom heeft geleid, dat de Minister ver moedelijk in de eerste drie maanden niet zal herstellen, is het noodzakelijk geoordeelc dat hij zich, hoewel steeds helder van hooft van alle, ook lichte ambtsbezigheden za outhonden. Dientengevolge heeft Jhr. Van Asch van Wijck zich genoopt gezien, zijn ontslag aan te vragen, welk verzoek door H. M. in handen van den Ministerraad is gesteld. Bij Kon. besluit is de Minister van Oor log, de gep. luitenant-generaal J. W. Ber- gausius, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, tijdelijk bast met aarneming vin het beheer van heDepar- teuieut van Koloniën. Bevolking. Bij het Ceitraal Bureau voor destatis- tiek zijn v.m eenige gemeenten veneterde opgaven ingekomen omtrent de beolking op 1 Januari 1901. Deze definitievtcijfers zijn opgenomen in de St.-Ct. Het cijfer voor de bevolking v.n het Rijk op 1 Januari 1901 wordt daadoor ,560,31)9 inanneu, 2,618,819 vnuwen totaal 5,179,128. Ongeluk. Aan het Gastelsch veer, (bij Rooseidaal) stonden Maandagmorgen eenige vrouwin te wachten op de tram naar Roosendaal. Toen die eindelijk kwam, vilden zij er reeds pstappen voor de tram stopte. Een der rouwen, vrouw v. M., viel daardoor, bleef met de voeten tusschen de treeplank steken en werd zoo een eind meegesleept voor de tram tot staan was gebracht. Zwaar in wendig gekneusd werd zij toen opgenomen; zij kon niet verder vervoerd werden. Te Vlissingen is Dinsdagochtend een 5-jarige ongehuwde werkman iu aanraking gekomen met een drijfriem in de inachine- oods van de maatschappij De Scheld. Hij was onmiddellijk dood. - Dinsdagmorgen vond schipper B. aan joord van de Vijf Gebroeders, liggende in iet Kanaal te Hansweert, zijne beide knechts bewusteloos te bed. Da een bleek reeds gestikt te zijn, terwijl men bij den andere na langdurige behandeling nog leven bespeur de. Zijn toestand is evenwel bedenkelijk. Te dichte afsluiting van 't vooronder, bij eeu brandende kachel of lantaarn, schijnt de oorzaak te zijn. Werkstaking bij de iirma van Heek Co. Uit Enschedé meldt men In een zeer drui bezochte vergadering van stakers en uitgeslotenen is besloten, dat de uitgeslotenen den arbeid niet zullen her vatten, dan wanneer alle uit uitgeslotenen worden toegelaten en dat de dekenwevers niet zullen beginnen voordat er een loon regeling getroffen is. De kindermoord te Tilburg! Wij vroegen dezer dagen, naar aanleiding van de annonce in de Nieuwe Tilburgsche Ct. onderteekend //Een Koetsier* waarom niet door middel van den uitgever van genoemd blad langs nogal zekeren weg de inzender wordt opgespoord, in plaats van alleen bij wijze van oproeping. De Bred. Ct. kan hierover mededeelen dat de justitie verschillende brieven ontving ouderteekend met dit pseudoniem en dat natuurlijk een grondig onderzoek naar den chrijver is ingesteld echter zonder re sultaat. De ingezonden annonce was even eens niet met een naam geteekend. De be doelde oproeping in hetzelfde blad was niet van de justitie afkomstig. Het aantal getuigen, door het gerechtshof te 's Herogenbosch in deze zaak te dagvaarden bedraagt 48. De rechtbank te Breda hoorde meer dan 100 personen. Een brutale dief. Omtrent den looddiefstal te Amsterdam meldt het N. v. d. D. nog het volgende Een brutale looddief werd Maandagmor gen, ongeveer elf uur, op heeterdaad be trapt. 't Wekte argwaan bij eenige voorbijgan gers, dat op een van de daken van den bouwvalligen hoek naast het café De Kroon, op het Rembrandtplein, iemand bezig was stukken lood vnn den dakgoot af te snijden, terwijl daar toch niet gewerkt wordt. De politie werd hiermede in kenuis ge steld. Dadelijk begaven zich eenige agenten naar de aangeduide plaats, waar het terrein tusschen de Balk-in-'t-Oogsteeg, Rembrandt plein, Paardenstraat en Binnen-Amstel door hen werd afgezet. De dief, die zich nu in 't nauw gebracht zag, trachtte over de daken te ontvluchten. Tweemaal sprong hij zelfs over de twee meter breede Balk-in-'t-Oog-steeg. Bij een van zijne gevaarlijke sprongen struikelde hij echter en werd, zwaar gekneusd, door eenige politie-agenten opgenomen. Per raderbaar werd hij naar het Binnen- Gasthuis vervoerd. De hoeveelheid lood en coinpositiepijpen werden in het politieposthuis aau het Rem brandtplein gedeponeerd. „Onthullingen" inzake de „Gelderland" De Soerabaya Ct. bevat de volgende „ont hullingen", welke wij onder de noodige reserve overnemen Met grpote nauwgezetheid hebben de re geeringen in moederland en koloniën tot dus ver een geheim weten te bewaren, dat de lotgevallen van het pantserdekschip „Gelder land" betreft op zijn wereldvermaarde reis van de Delagaobaai naar Nederland, toen den grijzen Boerenpresident naar veiliger oord overvoerde. Nog vóórdat de „Gelderland" in volle zee was, had het een verrassende ontmoeting met een paar Engelsche oorlogschepen. Zonder dat van den kant van de „Gelderland daartoe aanleiding was gegeven, opende zeer ploteling de bedoelde Engelsche schepen een salvo op onzen oorlogsbodem, dat gelukkig geen kwaad deed. Doch even onverwacht en zonder uitstel schoot de „Gelderland" zijn projectielen op den verraderlijken tegenstander af en me; zooveel juistheid, dat het succes niet uitbleef. Het optreden van onze marine scheen zoo'" indruk te maken op de heldeD, wier broeden in Zuid-Afrika, vrouwen en kinderen martelen en doodschieten, dat aan de „Gelderland" fci:< r

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2