Nummer 16 Zondag Febr 25e Jaargang' Toegewijd aan g-landei^ Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. ure Oe Echo van het Zuiden" Uitsluitend voor onze Abonné's ONTWAAKT Y09R DEI PAUS. De Zuid-Afrikaanschen Oorlog, L/unuaü r Kiiruan ANTOON TIELEN, i9, Dit nummer bestaat uit twee bladen. Bekendmaking. Abonneert U op „De Echo v. h. Zuiden", „De Nederlandsche handel en Nijverheid", FEUILLETON. Hugh Conway. ■ü- M U I T G E V E R uit het Engelsch Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden f0.w5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. OVERAL VKRKRIJGBAA R. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat op heden zijn vastgesteld de kiezerslijsten voor de Kamers van arbeid voor pa troons en werklieden voor het schoenmakers be drijf, en voor patroons en werklieden voor het leerlooiers bedrijf, welke lijsten op de secretarie alhier voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Waalwijk 15 Februari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHDEREN. op ons bureau ter inzage ligt. Opgaven spoedig gewenscht. aahvijkschc en Langstruatsclie Courant liet oudste in Waalwijk en de Langstraat verschijnende Nieuws- en Advertentieblad. jiedt den lezer allesHoofdartikels Binnen- en Buitenlandsche Overzichten, de meest uitgebreide berichten uit Waalwijk en omliggende gemeenten, breedvoerige verslagen van gemeenteraad t-n verdere be langrijke vergaderingen, mengelwerken ^enz. Thans hebben wij zooals onze lezers in liet vorignu.nmer gezien hebben, maatregelen getroffen, om van velschillende plaatsen, van tijd tot tijd brieven van medewerkers te ontvangen, wat zeer zeker de waarde van ons blad zal verboogen, en door onze le zers op prijs zal worden gesteld. ABONNEERT U OP het oudste en eenige blad, dat in WAAL WIJK uitkomt. F. De Secretaris, W. VAN LIEMPT. De administratie stelt voor de Abonné's p dit blad, A 15 cent verkrijgbaar als premie, een exemplaar van in Woord en Beeld lc Serie, een prachtig en nuttig werk, waarvau 1 ex. -waro door (9) Ik dacht er geen oogenblik aan, dat zulk eene voorwaarde op den duur kon worden vervuld. Zoodra ik er in geslaagd zoude zijn de liefde van Pauline te winnen, zou zij gewis zelf verlangen, mij hare levensgeschiedenis mede to deelen ik zou er zelfs niet om behoeven te vragen dit vertrouwen zou een noodzakelijk gevolg van ons samen'.ijn wezen, er zouden geen geheimen meer tusschen ons kunnen bestaan. Mijne vrouw zag er schooner uit dan ooit, toen zij daar zat met haar hoofd tegen de don kerkleurige kussens van de coupé geleund. Hare edele trekken kwamen in deze houding Dog voordeoliger uit. Haar gelaat was, als steeds, bleek en rustig, en hare oogen neergeslagen. Waarlijk wol een vrouw om trotsch op te zijn. Toch geloof ik dat niemand ons voor een pas gehuwd paar zoude hebben aangezien. Onze medereizigers schenen er tenminste geen vermoe den van te hebben. De plechtigheid was zoo overijld geschied, dat men zelfs niet getracht had Pauline als bruid te tooien. Hare kleeding, hoewel uiterst net, was eenvou dig en alledaagsch. Ook ik houd er van elk bizonder in het oog loopend costuum te vermij den. Zoo wij dus toch de aandacht tot oiis trokken, was dit het gevolg van de buitengewone schoonheid mijner vrouw, doch geenszins als een jong paar dat zich op zijn huwelijksreis bevond. Toen wij Londen verlieten was de coupé bijna .I'jlgggggggggMMWIgg II m Jubelgiften ter gelegenheid van het 25-jarig Pausschap van Z. H. LEO XIII. Vorige opgaaf. f 33.10 Steden, dorpen van ons bisdom, Prijkten vaak reeds in de krant Zelden zag ik echter Waalwijk, Waarom zij nietdacht ik Want Ook dit dorpje schonk God zegen, Voorspoed ieder, die slechts vroeg, Dus, geofferd rijken, armen, Voor den Paus is 't nooit genoeg. N. N. Waalwijk. f 0.30, WAALWIJK. IM 1 il r I I' HUMT—MI'ii II'1'l'll 1'fÉ i iin f,t Gisteren was het de herinneringsdag der pauskeuze van onzen H. Vader. Op 20 Februari 1878 gingen de deuren van het Conclave wijd hopen en over het Sint- Pietersplein, waar evenals geheel de katho lieke wereld een dichte menigte dit plechtig oogenblik stond te verbeiden, weerklonk de blijde mare„Habemus Pontificem", wij hebben een Pausde Camerlengo der Roomsche Kerk, kardinaal Joachim P. cci, is tot haar Opperherder verkozen en heeft den naam aangenomen van' Leo XIII. Gisteren is dus het 25ste jaar ingegaan, dat onze H. Vader den reuzenlast draagt van zijn niet minder verheven dan zwaarwichtig ambt. Aan hem zal dan niet de voorzegging worden bewaarheid, die eiken Paus bij de kroning waarschuwend toegeroepen wordt „Annos Petri nou videbis", de jaren van Petrus zult gij niet aanschouwen. Hij zal de tweede zijn in de eeuwenlange rij van Petrus' van 254 opvolgers, die voluit de regeeringsjaren van Rome's eersten Opper priester bereikten. Een buitengewoon zeldzaam jubelfeest wacht herr binnenkort. Gisteren werd het reeds ingeluid. Advkrtentiën 1 7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groot© letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegoten, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel plechtige opening eerst den 3en Maart plaats hebben door Z. H. zelf in de Va- tikaansche Baziliek. En de geheele wereld en Nederland viert dit feest mee door zijne jubelgiften. Waalwijk alleen maakt een droevig figuur in de hulde, door het Episcopaat voorgeschreven zie de door ons ontvangen som. f 33.40. vol en daar er zich geone bekenden onder de j mij op mijn voorhoofd. Ilore fraaie lippen waren reizigers bevonden, bewaarden wij beiden het stilzwijgentoen wij alleen waren waagde ik het slechts eenigo woorden in het Italiaansch tot haar te fluisteren. Bij het eerste station, waar de trein eenigen tijd stilhield, pleegde ik weder het misdrijf vun omkooping, en verwisselden wij onze coupé met een compartiment, dat aan de ramen het toover- woord: „afgehuurd" vertoonde. Pauline en ik, wij waren alleen. Ik nam hare hond in de mijne. Mijne vrouw! zei ik hartstochtelijk, „de mijne, alleen de mijne, voor eeuwig!' Hare hand rustte bewegenloos in de mijne. Ik drukte mijne lippen op haar wang. Zij week niet terug, doch beantwoordde mijne liefkoozing evenmin, zij verdroeg die slechts. „Pauline!" fluisterde ik: „zeg eens: „Gilbert, mijn echtgenoot.* Zij herhaalde de woorden gelijk een kind dat een nieuwe les leert. Het was of mijn hart stilstond, toen ik de toonlooze klarken vernam. Mijn taak zou zeer zwaar zijn Ik kon haar niets verwijten. Waarom zou zij mij ook beminnen Mij, wiens voornaam zij gisteren voor het eerst vernam? Onverschilligheid was immers oneindig beter dan gehuichelde liefde. Zij was alleen mijne vrouw geworden, omdat haar oom dit wenachte. Het eenige wut mij troostte was, dat het huwelijk haar niet op gedrongen was gewordenen dat zij, zoover ik zien kon, geen afkeer van mij had. Ik wan hoopte dus nog niet. Ik moest dus tliacs door voorkomendheid en geduld hare liefde zien te winnen. Het wa9 zeker, dat ik mij als haar wettige echtgenoot in geen erger positie bevond, dan als haar medebewoner, toen de oude Teresa elk mijner bewegingen met hare zwarte, achterdoch tige oogen volgde. „Pauline,' zeide ik„wilt ge mij een kus geven Ik vraag het u slechts één maal. Het zal mij gelukkiger maken maar indien gij liever wachten wilt, tot gij mij beter kent, dan zal ik erin berusten." Zij boog zich voorover en kuste En de katholieke wereld maakt zich op tot een waardige feestviering. Wie zou gedacht hebben, dat de acht- en-zestig-jarige Grijsaard met zijn wanke lende gezondheid en tenger lichaamsgestel eens het zilveren jubeljaar van zijn Paus keuze zou vieren Wie vooral hadde gedacht, dat na Pius XI, de machtige persoonlijkheid, de konink lijke verschijning, die twee-en-dertig jaren lang, ook zelfs in zijn gevangenschap, de wereld behecrscht had met zijn blik en deed trillen door zijn woord, in Leo XIII een Man zich zou doen kennen, die al spoedig bewondering afdwong ook van zijnbitterste en onvcrzoenlijkste vijanden Leo XII, de Paus der Encyclieken, de Paus der werklieden, de scherpzinnige en ver-ziende Staatsman. Des Pausen zilveren jubeljaar neemt een aanvang met dezen dag, al zal de hoog- kersrood en warm, maar zij deden eene koude rilling door mijn leden gaan in dezeu kus was geen spoor te ontdekken van het duizendste deel van de liofde, die mij verteerde. Ik liet hare hand* los. en altijd naast haar zittende, begon ik mijn best te doeu een genoeg lijk gesprek met haar aan te knoopen, ten einde mij te overtuigen wat met haren smaak overeen kwam, of wat haar tegenstond, hare wenschen te leeren keancn, hare gedachten te raden, kortomom haar te doen hegrijpen, dat ik mijn leven zou willen geven om haar tot de geluk kigste der vrouwen te maken. Wanneer kwam voor de eerste maal de ge dachte bij mij op, de verschrikkelijke ge dachte, dat zelfs het ongewone en nieuwe der positie niet als verontschuldiging kon gelden voor Pauline's ongevoeligheid en lusteloosheid dat schuwheid alleen niet kon gelden als oorzaak der moeite die ik ondervond, om haar ann het spreken te krijgen, zelfs wanneer ik er op aan drong, dat zij mijne vragen zoude beantwoorden? Ik zocht elke mogelijke verontschuldiging voor haar. Zij was vermoeid en overspannen zij kon aan niets anders denken dan aan den plot- selingeu en haastigen stap, dien zij heden gedaan had meer overijld voor haar dan voor mij, daar ik tenminste overtuigd was, dat ik haar beminde. Ten laatste verzonk ook ik in ge dachten, en mijlen en uren gingen v ooi bij, ter wijl bruid en bruidegom zwijgend en bewegen loos naast elkander zaten. Voorwaar, het was een vreemdsoortige toestand, een zeldzame reis. Eu de trein snelde voort naar het Noorden, nl verder eu verder, totdat do schemering over het voorbijvliegend landschap begon te vallen; en ik zat daar, en keek naar het lusteloos, doch onbe schrijfelijke schoone meisje aan mijne zijde, en vroeg mij af, wat er van ons toekomstig leven worden moest; maar, ik wanhoopte niet, hoewel liet geratel van den trein zieh in een droomerig rhythmus scheer, op te lossen, en onophoudelijk de onheilspellende woorden van Teresa scheen te herhalen„Zij is niet geschikt voor liefde of huwelijk!* Daarbuiten nam de duisternis hand over hand toe. en toen het licht der coupé op het onschuldig, wit gelaat van het meisje naa.»t mij viel, toen ik de nimmer veranderende uit drukking ervan gadesloeg, overviel mij een ou- Uit de opgaven die de Britsche regeering heeft verstrekt over de sterfte in de Zuid— Afrikaansche concentratiekampen in Januari 1902, blijkt dat de totale sterftecijfers voor Januari lager zijn dan van eenige vooraf gaande maand met uitzondering van Juni 1901. Het toiaal is verminderd van 2380 tot 1805. De sterfte onder de kinderen is afgenomen van 1767 in December tot 1049 in Januari, die onder de «volwassenen is toegenomen van 613 tot 756. Daarbij moet men echter in aanmerking nemen dat de grens voor den kinderlijken leeftijd in Januari voor de eerste maal op 12 jaar is gesteld alles wat daar- daarboven valt is ouder de volwassenen ge rekend. Vroeger was de grens 15 jaar. Dat bemoeilijkt natuurlijk het maken van verge lijkingen. De cijfers die voor de blanke bewoners van de kampen in dit Blauwboek worden gegeven, luiden aldus: Hel aantal bewoners bedroeg in Januari in de kampen van Mannen. Vrouwen. Kind. Totaal. Natal 1,386 4,965 5,855 12,206 Kaapkolonie 23 57 197 277 Vrijstaat 7.137 16,156 18,477 41,740 Transvaal 10,326 23,384 26,443 60,153 Totaal 18,872 44,526 50,942 114,376 En bet aantal sterfgevallen Manneu. Vrouwen. Kind. Totaal. Natal 5 20 61 93 Kaapkolonie Vrijstaat 108 283 459 850 Transvaal 56 284 522 861 Totaal 169 587 1019 1805 De vergelijking met vroegere maanden vindt men in den volgenden staat, die het totaal der sterfgevallen aanwijst: KinJeren. Volwass. Vrijst. en Transv. Juni 1901 822 323 Juli 1342 367 Augustus 2134 507 September 1938 443 October 2561 514 beschrijfelijke angst; do angst dat haar hart in een omhulsel van ijs huisvestte, dat geen liefde zou kunnen ontdooien. Vermoeid van droeve overpeinzingen viel ik eindelijk in een soort van slaap. Het laatste wat ik mij kon herinneren was, dat ik niettegen staande mi.in genomen besluit, haar witte, fijnge- vormde, kleine hand in de mijne nam en iu sluimerde. Ja, het was slaap, tenminste als slaap nog iets anders beleekent dan rust en vrede Nooit, sedert den nacht wuarin ik het werkelijk vernam, had het onderdrukt geween eener vrouw weder zoo duidelijk in mijne ooren geklonken nimmer waren mijne droomeD de werkelijkheid van den angst, dien de blinde voor jaren had doorgestaan, zóó nabij gekomen. Ik was dan ook recht dankbaar, toen dat geween al scheller en scheller klonk en zich eindelijk oploste in het gefluit van de locomotief die mij aankondigde, dat wij Edinburgh naderden. Ik liet de hand mijner vrouw los, en verzamelde mijne gedach ten. Die droom moot wel zeer levendig zijn geweest, want toen ik ontwaakte parelde niij het zweet op het voorhoofd. Daar ik nimmer te Edinburgh geweest was, en ik het een eir ander van deze stad wenachte te bezichtigen, had ik mijne vrouw voorgesteld er twee of drie dagen te blijven. Zij had daarin toegestemd op eene wijze alsof tijd en plaats haar volkomen ouverschillig waren. Het scheen mij toe, dat niets der wereld hare belangstelling kou gaande maken 1 Wij reden r.aar het hotel en soupeerden teza men. Naar de wijze waarop wij ons gedroegen, zoude men ons als vriend en vriendin hebben aangemerkt. Pauline dankte mij voor elke kleine attentie, die ik haar bewees, en dat was alles. De reis was lang en vermoeiend geweest; zij zag er afgemat uit. „Ge zijt vermoeid, Pauline,* zeide ik: „zoudt ge naar uwe kamer willen gaan? „Ik ben zeer vermoeid, antwoordde ze op bijna klagenden toon. „Goeden nacht, dan,' hernam ik: morgen zult gij u wel beter gevoelen, en dan zullen we de merkwaardigheden der plaats gaan bezichtigen.' Zij stond op, reikte mij de hand eu wenschte mij „goeden nacht." Pauline trok zich in haar opartement terug, terwijl ik een wandeling ging November 2200 533 December 1767 613 Vrijst. Transv. cn Natal Jan. 1302 1049 756 Totaal 14294 4296 Sedert 1 Januari 1901, dus in dertien maanden tijd, zijn in de kampen 18.600 raenschen gestorven, onder wie meer dan 14.000 kinderen. In de rantsoenen, die worden verstrekt, is verbetering gekomen. Blijkeus eene op gave van 15 Jan. van lord Milner aan minister Chamberlain, wordt voor volwassenen 4 pond vleesch per week verstrekt en, als het vleesch mager is, drie pond vleesch en een pond spek. Kinderen tusschen 5 en 10 jaar krijgen een kwart flesch melk per dag en drie pond vleesch per week; kinderen vau 2 tot 5 jaar twee flesschen melk per dag en twee pond vleesch tot soep gekookt, per week kinderen beneden twee jaar een rantsoen soep en groente, benevens twee flesschen melk per dag. Verder ontvangen allen brood, kinderen naar den leeftijd twee, drie eu een half of vijf pond. volwassenen zeven pond per week. Alle kinderen krijgen daags een rantsoen groente en vier ons boter per week. Het schijnt, dat volwassenen in deze laatste voor rechten niet deelen. Volgens een officieele opgaaf was op 1 Januari 1902 de sterkte van de Britische strijdmacht in Zuid-Afrika 8600 officieren en 229,200 als volgt verdeeld geregelde troe pen 141,700, militie 19,750, yeomanry 13,650 vrijwilligers 54U0, kolonialen (met,inbegrip van stadswachten enz.; dit aantal wordt als on zeker opgegeven) 57,300. In het geheel zijn tusschen 1 Augustus 1899 en 31 December 1901 naar Zuid-Afrika gezonden of daar aan geworveu, met inbegrip der garnizoenen (12.546) op eerstgenoemden datum 15,267 officieren en 373,485 man. Tot 31 Dec. 1901 sneuvelden 469 officieren en 4,762 man, werden gewond 1,685 officieren en 19,242 man overleden aan verwonding of ziekte of ten gevolge van een ongeluk 462 officieren en 13,271 man; werden ontslagen 377 officieren en 6,308 man bevonden zich (op 27 Dec.) in de hospitalen 328 officieren en 11,392 man. Voorts werden naar Eugelaud teruggezon den, niet invalide 3.027 officieren en 46,159 man id. ziek of gewond, met inbegrip der op reis overledenen 2,644 en 61,666 man; naar Indie gezonden 88 officiereu en 843 man, naar de koloniën 145 officieren en 3,087 keerden naar de kolonièn terug 863 officiereu eu 8,016 man. L!L'J_1 iL' maken door de verlichte straten, en overdacht met een bezwaard hart de voorvallen van den dag. Man en Vrouw I Welke spotternij was voor mij in deze woorden gelegen 1 Want in elk op zicht, behalve wat de wettigheid onzer vereenjgiug betro!, waren wij nog even ver van elkander verwijderd, als toen ik haar voor de eerste maal te Turijn gezien had. Eu toch hadden wij dezen morgen de gelofte gedaan om elkander te be minnen en te steunen, tot de dood ons zoude scheiden. Waarom was ik zoo overijld geweest ooi Ceneri op zijn woord te gelooven? Waarom niet gewacht tot ik mij vergewist had dat liet meisje mij kon liefhebben, of tenminste dat zij in siaat was te beminnen De lusteloosheid en on verschilligheid, die zij aan den dag legde, viel mij loodzwaar op het gemoed. Ik had een* dwaasheid begaan; een zaak die nimmer onge daan kon worden. Ik ruoest er dus de gevolgen van dragea I En toch wilde ik nog hopen, vooral hopen op hetgeen de dag van morgen zou openbaren. Zoo denkende, wandelde ik een groot deel van den avondrond. Ten slotte keerde ik naar het hotel terug en zocht mijn eigen opartement op. Dit grensde, zooal3 ik den .suite' besteld had, aan dat mijner vrouw. Ik zette, zoo goed ik kon, alle hoop en vrees uit mijn gemoed, en sliep eindelijk in. Mijne bruid en ik, wij bezochten do meren niet zooals ik voornemens was geweest. In den tijd van twee dagen had ik de geheele waarheid ontdekt, wist ik al wat ik weten kon, al wat ik ooit omtrent Pauline weten zou I De be doeling van de herhaalde waarschuwing der oude vrouw: „Zij is niet geschikt voor liefde of huwelijk.' was mij geopenbaard, De reden waarom Dr. Ceneri uitdrukkelijk verklaard had, dat Pauline's echtgenoot zicii tevreden moest stellen met haar bezit zonder naar haar verleden te vragen, was mij duidelijk i Pauline mijne vrouw, mijne verliefde bezat geen verleden I (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 1