Nummer 16. Zondag 23 Februari 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad. Rows en gezuiverde Kaiizouten. BRIEVEN Italië. Amerika. BUITEN LAND. Spanje. Voor Verstand en Hart. Telegrammen. BINNENLAND. UITVOERINGEN. :rraaHr.T'?T»gT iT8PgK^^-,qimcrTa WAALWIJK. Op Zondag 23 dezer des namiddags om 12 uur, zal door de Liedertafel „Oefening en Vei maak/' van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum" worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Reeds vaak heb ik over Kaiizouten ge schreven en daarbij de namen „ruwe en ge zuiverde zouten" gebruikt, ook wel van geconcentreerde zouten gesproken, zouder daarbij altijd de noodige verklaring te geven. Dit maal een enkel woord ter verduidelijking van al die namen. De Kali/.outen, zooals die in Sta^slnrt in Duitschland gevonden worden, zijn eigenlijk mengsels van verschil lende zwavelzure en chloorzure zouten van Kalium, Natrium, Magnesium eu Calcium. De zouten zooals die gevonden worden, noe men we ruwe of ougezuiverde zouten. De twee, die voor den INederlatidschen landbouw van het meeste belang zijn, lieeten Kaïuiet en Carvalliet, die zich voornamelijk hierdoor onderscheiden, dat de eerste meer zwavelzuur en het tweede meer chloorkali bevat. De Kali die in Kaït aanwezig is (ongeveer 12%) kost gewoonlijk per KG. iets goedkooper dan de Kali uit het carvalliet (ongeveer 0%). Misschien is het daarom, dat het Kaïniet in ons land meer gebruikt wordt. Misschien is het ook een ongegronde vrees voor het chloorgehalte. Ik zeg h ongegrond", omdat onze bodem over 't algemeen kalk genoeg bevat en vochtig genoeg is om alle chloor vrij spoedig als chloorkkalk naar den ondergrond te doen zakken. De ruwe zouten woroen in de fabrieken door verwijdering van onnoodige zouten geconcentreerd. Wij krijgen dan hoofdzakelijk lo. zwavelzure Kalimagnesia of patentkaii, een zout, dat zoo goed als geen chloor en ongeveer 27% Kali bevat2o. de zwavelzure Kali, een bijna zuiver Kalizout met ongeveer 50% Kali en 3o. het chloorkalium (een zout, dat het meest geleverd wordt met ongeveer 50% Kali en dat zooals zijn naam aanduidt, chloorhoudend is). De beide oeiste worden uit k aïniet, de laatste uit carvalliet verkregen. De ruwe zouten worden het best gebruikt op zandgronden, het Kaïuiet op hooge en het carvalliet op laaggelegen gronden. Naast thomasslakkenineel vergete men nooit Kaï niet of carvalliet op de weiden te geven. "Wanneer heidegronden, veengronden enz.' ontgonnen worden, kan men niet beter doen dan naast de andere meststoffen groote hoeveelheden ruwe Kaiizouten te geven. Op die gronden, waar men super gebruikt en dus reeds heel wat zwavelzure kalk in den grond komt, geve men chloorkalium. Bij bietenbemesting op kleigronden geve men dus chloorkalium naast het superphos- phaat. Bij die gewassen, welke noch super noch slakken krijgen, gebruike men patent kali of zwavelzure Kali. aast Peru-Guauo gebruike men Carvalliet of chloorkali. In deu Senaat zegt Weyler dat de toestand te Barcelona niet verergerd, en evenmin ver beterd is. Er rijden nog eenige trams. De bakkerijen en kruidenierswinkels zijn open. De orde is het verstoord te Saragossa en Keus. De gendarmerie heeft de werkstakers te Cast el Ion uiteengejaagd. Als het noodig is, zeule Wei'.er, zal ik de eerste reserve oproepen. In de Kamer zeide Remero, dat de regee ring niet genoeg kanonnen en geweren zou nebben, indien de sociale omwenteling overal uitbrak. Robert verzocht verlof om de re— geering te interpelleeren. De minister van binnenlandsche zaken verlangde uitstel, zeg gende dat de regeering de geheele verant woordelijkheid voor de gebeurtenissen op zich neemt. De Gaccta bevat het besluit, waarbij Bar celona in staat van beleg wordt verklaard De meeste schepen hebben de haven van Barcelona weer moeten verlaten zonder te nebben kunnen lossen. De liberal, van de gebeurtenissen te Bar celona sprekende, eischt het omslag van het ministerie, mdien dat het vraagstuk niet kan oplossen. De regeeriug heeft, uit vrees voor een carlïstische beweging, aan alle gouverneurs m Navarra en de Baskische provinciën last gegeven om strenge waakzaamheid te be nachten aan de grens, waar reeds agenten van Don Cailos opgemerkt zouden zijn. Uit Barcelona wordt geseind dat biljetten aangeplakt zijn, waarin de burgerij bedreigd wordt met bommen en dynamiet. De werk stakers werpen met steenen naar de treinen, plunderen de kleine werkplaatsen en de bakkerswinkels. De spoorwegmaatschappij laat geen treinen meer loopen. Ie So bad el en Tarrasa zijn ernstige bot— tusschen-het volk en de militairen voorge vallen. b Particuliere telegrammen melden dat de werkstaking te Saragossa algemeen is. In enkele fabrieken wordt gestaakt. De gendarmes drijven de betoogers uiteen. voor de dappere zelfopofferende mannen, hadden nu zeer weinig of niets over voor die ninke kerels. Ondank is 's werelds loon Net bedrag zal hun hedenmiddag worden ter hand gpsleld. Tentoonstelling. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op achterstaande advertentie van den heer D. C. Nouwens uit 's-Bosch, betreffende de expositie van alle mogelijke waterleiding- artikelen, op de zaal Musis Sacrum. Thans, nu op talrijke plaatsen de water leiding wordt of is aangelegd, komt zulk eenc tentoonstelling juist te stade en 't ziet er kranig uitmen vindt er alles op dit gebied m de uitgebreidste sorteering en alle prijzen, redenen waarom wij allen dringend aanraden er eens een kijkje te gaan nemen. Kioostervrerf. Z. II. de Paus ontving Woensdag het comité tot regeling van het Zivereu Jubilé. In de Baseliek ran Sint—Pieter werd er een plechtig Te Deum gezongen. Bij deze kerkelijke viering, elke geschiedde noor Kardinaal Rampolla, waren ook aanwe zig 24 andere Kardinalen en 40 Bisschappen. Na afloop van de plechtigheid verscheen de H. Vader voor een der vensters van het Vadcaan. Duizenden hieven geestdriftige ewiva's aan. Z II., die zich in een uitstekendeu ge zondheids toestand mag verheugen, ontving een menigte telegrammen van gelukweuschen. Men verzoekt ons de aandacht van be voegde autoriteiten te willen vestigen op den mestvaalt die gelegen is op de zg. klooster- werf. Door vorschillende omstandigheden is do hoop daargekomen en wordt nu natuur- ïjk telkens grooter, wat voor de omwonen den, vooral bij regenachtig en dooi weder eene vuile boel wordt. Sinds een j aar maanden is hij daar gelegen en reeds werd den gemeente-opzichter verzocht, de*-; te willen doen opruimen, maar tot d ir.'. erre zonder gevolg. Wij twijleien niet of aan deze vuile, boel oj) dien publieken straatweg zal spoedig een einde gemaakt worden. Door de vuilnis^ kar zou dit toch in eenige malen zijn weg gereden tot groot gerief van bewoners en voorbijgangers. Jubilé. l>c ongeregeldheden te Barcelona duren voort en voortdurend breidt de agitatie zich uit over hel overig deel van Catalonië. I ewgevolge van het schrikbewind, door de stakers uitgeoefend, kunnen op de markt te Barcelona geen leveusniiddelden worden aan gevoerd. De slagers kunnen niet slachten cn vleesch is niet meer verkrijgbaar. Ook is er groot gebrek aan brbod. De bladen verschij nen altijd niet en handel en nijverheid staan vo komen stil. Men beweert, dat de Spaan- sche regeeriug moeite doet, de patroons over tc halen tot toegeven aan de eischen der werkstakers. De stad zag er gisteren somber uit. Pa trouilles doorkruisten de straten cn maakten van tijd tot tijd charges, om samenscholingen uiteen te jagen. Onophoudelijk komen troe penversterkiugeu aan. Dinsdag is het er buiteugewoon heet toe gegaan. Het aantal dooden en gewonden, op dien dag in botsingen tusschen de troepen en de betoogers gevallen, wordt geschat op '5. De voornaamste strategische puuten der stad zijn thans door artillerie bezet. De kapitein-generaal trachtte gisteren de trams te laten rijden onder bedekking van geudai mes, doch de stakers beletten het met geweld, verscheidene gendarmes werden gewond! Bet Roode Kruis is in werking getreden en neeft in een huis in de Ronda Sau Pablo een post gevestigd. 1 e New York worden groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van prins Hein- nch. De Kronprinz Wilhelm wordt Zaterdag daar verwacht; ze is Zondagavond uit Chei bourg vertrokken. Het eskader waarover schout—bij—nacht Evans bevel voer:, ligt ler verwelkoming van het Duitsche stoomschip in de baai van New York geankerd. Het beslaat uit vier groote oorlogsschepen, die in afwijking vau de ge woonte, elk driemaal een salvo zullen afgeven te beginnen zoodra de Kronprinz Wilhelm in het gezicht komt. Iu het geheel zullen daarbij 252 kanonschoten gelost wordeu. Den geheelen dag zullen de oorlogsschepen in viaggentooi blijven. Als het Duitsche schip langs het eskader vaart worden, zoolang het sa'.uutschieten duurt, de Duitsche vlaggen door het eskader in top geheschen. 's Avonds worden de schepen electrisch verlicht. Ook aan den wal is men leeds bezig met versieringen en illuminatieu, te meer omdat prms Heiurich, naar men hoopt, zal komen op Washington's geboortedag. Intusscheu is, op last van hoogerhand, aan stoombootjes enz. verboden, het Duitsche stoomschip in de baai tegemoet te varen ook zullen geen journalisten op den landings steiger toegelaten worden. Dezer dagen vierde de heer Adrs. Zijlmans alhier zijn 50-jarig lidmaatschap, van de vereeniging van den H. Vincentius .4 Paulo. De leden der vereeniging en vele anderen kwamen den jubelaris gclukwenschen. Moge hij nog vele jaren voor de ver eeniging weikzaam zijn. Het ijs. De gemeenschap tusschen 't Land van Altena eu de Langstraat laat nog veel te wenschen. De Nieuwe Maasmond is voortdurend met veel drijfijs bezet, zoodat aan 't Dron- gelsche- en 't Capelsche veer de overtocht voor voertuigen tot Donderdagavond nog gestremd was. Alleen aan 't Keizersveer vaart de stoompont, doch, naar gelang van den ijsgang, zeer ongpregeld. De inboorlingen ontvingen hen zeer vrien- sch appel ijk en de vreemdelingen sloegen huu tenten op bij een inlandsch dorp. D.Torster, De Riemer en de rest van de expeditie bleven' aan boord van het jacht. In liet holle van den nacht werd het kamp door de inboorlingen bestormd en had een geregelde moordpartij plaats. Baron VilUrs, graaf De Saint-Rémyl Ha- genoeck, de Vries, 12 man van het geleide, <S dragers en een matroos werden vermoord terwijl Ronyer, De Riemer en 31 man van het geleide gewond werden. Baron Villars werd naakt uitgekleed en aan een boom gebonden, vóór men hem doodde. De inboorlingen hakle den graaf De Saint- Keray het. hoofd af en droegen het zegen- vierend rond op de punt van een lans. Zij staken vervolgens een vuur aan en gingen Hagenbeek aan het spit braden. Ronyer werd met een knots op het hoofd geslagen en vervolgens gebonden hij hield zich dood en ontkwam zoodoende aan ver dere mishandeling. De inboorlingen zetten zich toen tot bun kannibalen-festijn. Onderwijl waren echter De Riemer en dr. i'orster met de rest van de expeditie aan wal gegaau en met het aanbreken van den dag vielen zij de inboorlingen aan. Na een kort maar bloedig gevecht werden de kan nibalen, met achterlating van 32 dooden, op de vlucht gedreven. De lijken van de leden van de expeditie werden vervolgens naar Engelsch gebied ver voerd en begraven, behalve dat van baron Villars, van wien men niets dan zijn kleeren vond. Hij was blijkbaar reeds door de kan nibalen verslonden. Bij den aanval op de inboorlingen kreeg De Riemer een pijl door zijn been, maar deze bleek gelukkig niet vergiftig geweest te zijn. Tot groote verbazing onzei inwoners kwamen zij ons dorp binnen rijden, met beide lantaarns aan en dit op klaarlichten dag. Men vroeg zich af, of zij soms mist of zonsverduistering verwachten, maar zij wisten er totaal mets van, een paar straatjongens hadden deze aardigheid begaan. Zooals meer gebruikelijk is, worden c oor den directeur onzer liedertafel, nu en dan een paar leden aangewezen, om voor 't publiek op te treden. Dit nu zal wederom plaats vinde op Vrijdag a. s. De heereu J- B. en J. S. zullen alsdan het hunne doen hooren om het publiek.dat zeer zeker druk zal opkomen, aangenaam bezig te houden. Die de avontuur vertrouwt, eerst overdenk n [tc voren Z1J> lichtveerdig als den weerhaan op vr n üden toren, allc W1"den waait, en dat h ij is rv [verleid, Die in heur zoeken wil zijn rust en vas tigheid. Vondel. Die boven 't hemelsch lieir dacht stellen v n i [zijnen stoel, van Hodes aangezicht viel in den hel- [scheu poel. id. Ziet hoe een stalen zweerd aan eenen zijden draad steeds hanget boven 't hoofd. id. Besoijen. Alhier heeft de Christelijke Zangvereniging „Haleluja" 1. 1. Dinsdag, (bij besluit haren vergadering van Woensdag 5 I-ebr.) haren Directeur, den Heer L. A. Kooien le Waalwijk, een prachtige dirigeer stok geschonken als blijk harer achting en waardeenng voor deu onvermoeiden ijver van den heer Kooien j^deze op ziju beurt wae ten zeerste verheugd en voldaan met het hem aangeboden cadeau. Hoe beter werk, hoe meer inspauning. Hoe meer inspanning, hoe beter werk. Hoe heviger strijd, hoe heerlijker zegenpraal. Hoe schooner zegen, hoe heviger strijden. Roland Yssu. WAALWIJK, 22 Febr. 1902. Het reddingswerk a/d Nieuwen Maasmond Aan liet slot van ons verslag van he gebeurde van 1.1. Diusdagmiddag, schreven wij Pogingen zullen dan ook worden aangewend om f den redders een stoffelijk bewijs van dank aan te bieden. Die pogingen zijn dan ook in 't werk gesteld, maar niet met dat succes bekroond, 't welk wij terecht hadden durven verwachten. Woensdagmiddag hebben een paar heeren zich bij die personen, die hun bekend waren als mede tot de geredden behoorende, vervoegd om hunne bijdrage voor dat bewijs van dank in ontvangst te nemen. De som der bijdragen was o. i. klein velen die Dinsjag zeer veel hadden willen geven, om veilig te zijn en vol bewondering waren Kind geworgd Woensdagmorgen is in de Waal bij de Spoorbrug onder Nijmegen drijvende gevon den een pakje, dat bij onderzoek bleek te bevatten het lijkje van een een zeer iou" knaapje. J P °P ,iet lijkje zijn zichtbaar, vooral aan den hals en over het aangezicht, indrukken van een vastgesnoerd koord of touw. Het was gewikkeld in een vierkante wit katoenen lap, aan ieder der vier hoeken voo-zien van een band, daaromheen een grootere wit katoenen lap zonder banden en vervolgens een licht bruin gekleurd stuk pakpapier, alles ongemerkt. Om den hals van het lijkje waren twee der bedoelde bauden gewikkeld en over het geheele lichaam, hals eu hoofd was een sterk aangehaald touw gebonden en met een knoop vastgemaakt. Moord. Te Arnhem is bericht ontvangen, dat de politieagent G. te Meppel, zijne schuld aan den moord op het kind, waarvan het lijkje te Arnhem gevonden werd, heeft bekend. Gestikt. Te Eindhoven is weer eens een dronkaard in de jenever dood gebleven. Zekere Van Kuyk, die na zoo ongeveer alle herbergen bezocht te hebben nog niet genoeg had nam nog een flesch jenever mee naar huis en dronk zich dood. Afscüuwlyke moordpartij te Sileraka (Nederl. Guineu) De wetenschappelijke expeditie, eenigen tijd geleden door de Parijsche Patrie uitge zonden, maakte op vreeselijken wijze kennis met het onbetrouwbaar karakter der inboor lingen van Nederlandsch Guinea. J)e expeditie (zoo meldt Henri Ronyer, de leider van den tocht, in een brief aan de heeren De Riemer, baron Villars, graaf De Saint-Réiny, Hagenbeek, De Vries, dr. Forster, ongeveer 150 man die het geleide vormden, dragers en de bemanning van het schip van de expeditie, het jacht „Salvatti." Op 1 Januari ontscheepte Ronyer zich met baron Villars, graaf De Saint-Re'my, Hagenbeek, De Vries en ongeveer 50 man bij Sileraka (op Nederlandsch gebied). Kaatsheuvel. Zondagavond hield de St. I atilusvereeniging alhier eene druk bezochte vergaderiug in de zaal van „Euphonia". Na eeuige zeer verdienstelijk uitgevoerde num mers voor piano, hield de YVelEerw. lieer an Erp van 's Bosch eene gloedvolle rede. Waarin hij op treffende wijze de rampzalige gevolgen van hel drankmisbruik schilderde. Daarna vertoonde hij ter illustratie eenige sctioone, toepasselijke lichtbeelden. Met ee% da"kljetuigiug van den voorzitter aan den WelEerw. spreker word daarop de ver- gadenog gesloten. We twijfelen niet of ve len zullen zich weder op deze vergadering gesterkt gevoeld hebben in hun voornemen het drankmisbruik te mijden. Willeu zij een onfeilbaar middel daarvoor, dan onthouden zij zich ook van het gebruik. Maandagavond brak er tijdens de af wezigheid van den bewoner brand uit in het huis, toebehoorende aan eo bewoond door Van \V. m het Tweede Straatje alhier. Huis en schuur brandden tot den gror.d af. Een schaap en een hond kwamen in de vlammen om. Het wist zich nog bijtijds los tc rukken. De schade word», door de assurantie gedekt. Maandag hield de afdeeling „Langstraat" p- c- (voor drankbestrijding) eene vergadering in de O. L. school te Waalwijk. Tot voorzitter werd gekozen de heer Ebels van Sprang tot secretaris en penningmeester worden respectievelijk hei kozen de heeren Th. de Bij en H. Verwiei van Kaatsheuvel. Ingeleid werden de „Spijsvertering" en Ver- bodswetten" achtereenvolgens door de heeren 0. Donkers van Waalwijk en Th. de Bij Beiden kweten zich met eer van hun taak! De volgende vergadering wordt vastgesteld op den len Maandag in Maart. Capelle. 21 Febr. Woensdag, 26 dezer, zal de rederijkerskamer „Vriendentrouw" alhier, hare tweede uitvoering geven iu de zaal van den heer L. F. van Dongen. Na de uitvoering bal. Drongelen. Zekere J. B. alhier had het ongeluk met paard en kar in een sloot te rijden. Door spoedige bulp was alles weer sjioedig op het droge. LONDEN, 20 Februari. Lord Kitchener seinde gisteren uit Pretoria Generaal Gilbert Hamilton meldt, dat hij gisteren op weg naar Nigel, den vijand té Klippan aanviel. Een gedeelte van het 2e dragonders op den linkervleugel afgezon derd, werd omsingeld en afgesneden. Twee olhcieren werden zwaar gewond twee man sneuvelden, zes werden er gewond en 46 gevangen genomen. Sedert zijn zij weer losgelaten. Hamilton's strijdmacht was zwak. Den vijand niet uit zijn sterke stelling kun- ■nende verdrijven, zette hij den tocht naar Nigel voort. ïi j21 fe^ruari* I» het LagerhuisJ. ver klaarde Chamberlain dat er nog geen. tijd is geweest om het antwoord te ontvangen van de bevelhebbers der Boeren, op de mededeehng van de stukken, tusschen 'En geland eu Nederland gewisseld, ook voor het gevai dat men wenschen moohtiantwoord te geven. Brodrick zeide dat het proces von Krit- zinger nog niet uit is- Kitchener.;zal den uitslag telegrafisch bekend maken met zijne beslissing, die onmiddelijk zal worden open baar gemaakt MADRII), 21 Februari. Een officcel telelegram uit Barcelona zegt, dat werkstaking voortduurt maar er orde heerscht. Eene kleine vergissing. Deze briefMhad de twee vorigen moeten voorafgnan. De goedgunstige lezer duide deze vergissing niet ten kwade. VAN 'loen bij de ijsbreuk Dinsdagmiddag, waarbij alles zoo wonderbaarlijk goed afliep, eene groote schol drijvende geraakte, bevond zich zoo Is alle tegenwoordigen wel weten, daarop een tentje; dit is des middags ge dreven tot den Dusschen loswal. Woensdagmorgen kwam de schol met tent weer aan 't Veer terug en toen heeft men er alles afgehaald, Eetlien, Twee inwoners onzer gemeente gingen deze week in 't nabarige Meeuwen, eene tilbury halen die daar geschilderd was. den Eerw. Pater Andr. Zijlmans. Chab-Noor St. Benediktus 4 Sept. '99 Dierbare Ouders, Als U boven den datum leest, zult U denken dat ik verplaatst ben, maar, dat is niet waar. 't Is hetzelfde Chabar-Noor, maar dat voor Patroon, den H. Benediktus heeft gekregen. Naar het zich echter laat aanzien, zullen wij Mr. Abbeloos en ik, hier niet lang meer blijven. Ons eerste jaar n.l. loopt ten einde en op het laatst dezer maand gaan wij onze jaarlijksche retraite houden op twee dagreizen van hier. Wij. zullen daar met zeven confraters bijeen zijn. Na de retraite hopen wij onze benoeming te zullen krijgen.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5