Nummer 18.Zondag 2 Maart 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad. Brieven uit Amsterdam Oe Zuid-Afiikaanschen Oorlog, Peru Guano en Chilisal- peter of Sodanitraat. BINNENLAND. in. Jaarmarkt te Waalwijk op Den- derdag 6 Maart 1902. Be Echo van het Zuiden, De groote zaal in het Paleis voor Volks vlijt stelt hare deuren beurtelings tot de meest verschillende doeleinden open. Ku eens worden er concerten gegevendan weer houden stakende diamantbewerkers er een protestmeetingelc jaar dient ze voor enkele weken tot verblijf van tentoonge stelde hondenlaatst vertoonde er Pa^uss zijn achtdagige hongerkuuren thans wordt er een expositie van automobielen en rij wielen gehouden. Deze tentoonstelling is een bezoek overwaard, en biedt ons een kijkje op alle nieuwste uitvindingen en ver beteringen, die op het gebied van automo bielen en rijwielen zijn tot stand gekomen. Op de eerste plaats valt l ij den eersten blik door de zaal reeds aanstonds in het oog, hoe de automobielen de fietsen gaan verdringen. Twee jaar geleden ongeveer werd hier eenzelfde tentoonstelling gehouden, en toen was dit reeds te merken. Maar thans voeren de auto's heelemaal den bo ventoon, en raken de fietsen meer en meer op den achtergrond. Hoe smaakvol en ele gant de laatsten ook zijn mogen, onze tijd schijnt dit voertuig niet snel genoeg meer te vinden, en prefereert de groote machi nes, die in een minimum van tijd ettelijke kilometers kunnen afleggen. Op de tweede plaats valt het den bezoeker op, dat de automobielen in sierlijkheid van bouw voor uitgaan, of liever aan logheid en lompheid verloren hebben. Elegant en gracile zijn ze nog niet geworden, en op dat punt wint het rijwiel het ver, maar er is meer vorm gekomen aan de vroeger vierkante, zware bakken. Toch blijft het m. i. het oog vreerad aan doen, dat men een voertuig met een dergelijke snelheid ziet voorbijrij den, terwijl op allerlei manieren de eigen lijke bron der beweegkracht angstvallig wordt bedekt en verborgen. De kinderen der 20ste eeuw zullen zich hier wel beter mee kunnen vereenigen. Ik zie liever een smaakvolle koets, getrokken door een paar edele, fiere paarden. En toch wordt het paard hoe langer hoe meer door mechanische beweeg kracht vervangen. Een gewoon rijtuig door electriciteit bewogen is geen zeldzaamheid meer. En al hebben de proeven met mo torwagens bij de post niet voldaan, zoodat de oude postkarren met hun zwarte vier voeters in eere zijn hersteld, voor de trams schijnt de electriciteit meer van nut te zijn. Reeds op twee lijnen zijn de zoogenaamde electrische wageus ingevoerd, en aan een derde zijn nu de voorbereidende werkzaam heden in vollen gang. Jammer dat voor den aanleg hiervan zoo vele mooie punteD van de stad moeten worden gemoderniseerd en er niet in fraai heid ep winnen. Het dradennet, dat zich boven de straten uitspant, verhoogt alles behalve het aspect. De rijwegen langs de oude grachten zijn te smal, en de bruggen er over heen te hoog. Zoo komt het kunstlievend gevoel in strijd met het prac- tisch belang. Thans is er weer sprake van demping van een der mooiste en aardigste grachtjes, die Arasterdam heeft. De tram, die van den Dam naar Sar- phatistraat en Weesper Poort rijdt, loopt in beide richtingen heen en weer door de IJtrechtsche straat, met wisselplaatsen op de bruggen, waar de straat wat breeder is. Dit zal, wanneer op die lijn ook electri citeit wordt ingevoerd, zoo niet kunnen blijven, en zal er alleen in ééne richting door deze drukke straat kunnen worden gereden. Er moet dus een andere uitweg gezocht. Evenwijdig aan bovengenoemds straat nu loopt de Reguliersgracht, die ik hier boven eene der mooiste grachtjes van Amsterdam noemde. Het schijnt dat men deze gracht nu als tweeden weg wil kiezen. Maar hiervoor moet ze gedempt worden, en het is daarom dat er in den laatsten tijd van de zijde van het kunstlievend publiek stemmen zijn opgegaan, om zich hiertegen te verzetten. De echte Amsterdammers ziju trotsch op de mooie grachten, die hun stad den bijnaam van ^Venetië uit het Noorden" hebben doen verwerven. Zij beweren, dat men zich moest schamen de hand uit te strekken naar dit schoone brokstuk oud- Amsterdair, en er verscheen hieromtrent reeds eene brochure, getiteld „Stedenschen- nis", geschreven door Jan Veth en Meijer, om met klem te protesteeren tegen dit vandalisme. Maar intusschen, business is business en waar handelsverkeer en het moderne leven dit eischen, zal het kunst gevoel onmachtig 'blijken. Deze week zijn we hier een beetje ver ontrust geworden. In het naburige Zaan dam werden gevallen van vlektyphus ge constateerd en de ziekte scheen een ernstig epidemisch karakter te zullen aannemen. Een twintigtal personen waren aangetast, en vier overleden, en ook te Zaandijk en Koog aan de Zaan waren gevallen waarge nomen. De vlektyphus schijnt een zeer kwaad aardige ziekte zijn. Ernstiger dan gewone typhus, en veel besmettelijker. Een bezoek aan een lijder schijnt reeds voldoende te wezen, om de ziekte over te dragen, en een barbier, die een der lijders had ge schoren, werd zelf aangetast en stierf. Dank zij echter de strenge, afdoende maatregelen, door den burgemeester van Zaandam, en den inspecteur van het geneeskundig staats toezicht in Noord-IIolland genomen, schijnt men de dreigende epidemie te zullen afwe ren. Althans de laatste drie dagen zijn er geen nieuwe gevallen voorgekomen. Zooveel mogelijk zijn de zieken in eene barak op genomen. Waar dit geweigerd wordt, is een post bij de woning geplaatst om te zorgen, dat niemand kan binnenkomen zonder bekend te zijn met het gevaar. Er is een afzonderlijk gebouw ingericht voor de personen, die met de lijders in aanra king zijn geweest, maar nog niet ziek zijn. Raadgevingen tot het betrachten van zin delijkheid en hygiene zijn openbaar gemaakt, en kleeren van besmetten worden ontsmet, ot op 's Rijkskosten onteigend en verbrand. Het is te hopen, dat men op deze wijze het doel bereike en men de epidemie zal beteugelen. A. In de Nieuwe Rotterdamsche courant van Donderdag 30 Januari 1902 Eerste Blad A staat een artikel //Prof Krans, terug uit chili", waarin de volgende zinsnede mij trof „Vooral in de laatste jaren, sedert deguano- dépöts uitgeput raakten, is het gebruik van chilisapeter als meststof reusachtig toegeno men". In wil niet beweren, dat het gebruk van chilisapetir niet reusachtig is toegenomen. Ook niet, dat Guano-depöts niet een tijd slecht geëxploiteerd zijn en dat er toen niet weinig of slechte Peru-Guano werd afgeleverd, doch ik kom op tegen de mee ning, die men allicht na lezing van ge noemde zinsnede zou kunnen krijgen, dat de Guano-depöts uitgeput zijn. Het is een feit, waarvan een ieder zich kan overtuigen, dat een jaarlijksche enorme ladingen uit stekende Ohlendorffer Peru-Guano werden geimporteerd, o. a. in het jaar 1901 te Antwerpen alleen meer dan 20.009 ton. De eilanden, waarvan tegenwoordig de Peru- Guano betrokken wordt, zijn de Chinchas, Ballestas, Guanapé, Huaura (van de groep der Mazarca-eilanden), de Santa en St. Domingo-eilanden. Ik deel dit alles mede oin aan te toonen, hoe gemakkelijk soms een sprookje kan voortleven. Dat men in tusschen hoe langer zoo minder aan dat sprookje gaat hechten, bewijzen de publieke aanbestedingen van hulpmeststoffen in het najaar van 1901 en het voorjaar 1902. In streken, waar eenige jaren geleden geen of weinig Guano werd aanbesteed, zijn nu duizenden kg. aangevraagd. Men wachte zich echter bij het koopen van Guano voor namaak. Er is en wordt nog veel verkocht onder den naam van Guano, dat in werke lijkheid geen Guano is. Dat er dit jaar meer Guano gebruikt wordt, zal ook wel samen hangen aan den tegenwoordig zeer hoogen prijs van het Chili-salpeter De prijs van het Chilisalpeter, dat vroeger nog geen f 10 was per baaltje, is nu reeds ruim f 12. Inderdaad wel een reden voor den landbouwer om te overwegen of hij het chilisalpeter niet geheel of gedeeltelijk zal kunnen vervangen door Peru-Guano. Wanneer het Chilisalpeter meer dan f 12 kost dus 85 ets. en meer per KG. Stikstof, en de opgeloste Peru-Guano (7 m. 10 m. 2.) die altijd in balen van 70 KG. geleverd werdt, per 100 KG. f 9.85 kost en we voor 10 KG. phosphorzuur pl. m. 2 KG. Kali f 2.85 rekenen (tegen den prijs van Superphosphaat en Kaïniet) dan kost de KG. stikstof van de Peru-Guano nog slechts ruim 10 cents meer dan de KG. stikstof uit het Chilisalpeter. Wanneer wij nu daarbij in aanmerking nemen, wat er van het Chilisalpeter in den grond moet ver loren gaan, dan is de Peru-Guano goed- kooper eu het zal mij niet verbazen als en bij de tegenwoordige prijzen hoe langer zoo meer Chilisalpeter door Peru-Guano zal ver vangen worden. In het zuiden van Transvaal hebben de Boereu een belangrijke overwinning behaald. Zooals Kitchener 24 dezer seint, is er een ledig konvooi, behoorende totdecolonüe Van Donop, na een hevig gevecht door hen vermeesterd. Het geleide bestond uit een bataljon yeomanry, drie compagnieën infan terie en 2 kanonnen. Zooals het bericht luidt, had het gevecht plaats bij Wolmar&ns- stad, ongeveer 16 K.M. ten zuidwesten van Klerksdorp; hier heeft blijkbaar een vergis sing in het oveiseinen plaats gehad, daar bedoelde afstand zoowat 80 K.M. bedraagt, maar dit doet weinig ter zake de hoofdzaak is, dat naar schatting minstens 500 man met 2 kanonnen door de Boeren verslagen zijn er is hevig gevochten, lezen wij verder, er zullen dus wel zware verliezen geleden zijn. vooral door de overwonnenen, maar wat wij gerust als vaststaand kunnen aannemen, hoe wel het niet wordt vermeld, is, dat de beide kanonnen in handen der Boeren zijn gevallen. Waarschijnlijk zelfs is het hun daarom te doen geweesthet is toch haast niet denk baar, dat om eenige wagens meester te worden, zoovele kostbare levens in de waag schaal zouden zijn gesteld. Het schijnt dus in di: gedeelte der repu bliek toch niet zoo rustig te ziju, als Methuen ons wel zoude willen do:n gelooven. Hij zal er bepaald zelf eens naar toe moeten om een van zijne bekende zuiveringstochten te houden trouwens, hij is misschien reeds bezig Kitchener seint toch, dat de Boeren vervolgd worden. [Zie verder telegrammen. Maandagavond hebben een aantal Boeren een poging gedaan oin ten O. van denTa- felkop, ander bedekking van een zwaren regen over de blokhuislinie te komen. Zij weiden ontdekt en een hevig vuur werd op hen gericht. Ondanks de duisternis was het vuur niet zonder uitwerking. Een doode Boer en een doode Kaffer beneven» drie<zewercn werdeu later opgeraapt. Eenige Boeren slaag den er echter in over den lijn te komen. Het weer is de laatste dagen voor het sein- geven slecht. Den 28en deden een commando Boeren, naar schatting tusschen de 600 en 800 man man sterk, aangevoerd door Alberts, Ross en twee Botha's, en eenige Transvalers een krachtige poging om naar het noorden door te breken door de linie, door de colonne van Bryng en .lie van Rimigton, langs de blokhuislinie vau Vrede bezet. De hoofdaanval was gericht op de Nieuw—Zeelanders, die zich met buitengewone dapperheid gedroegen en het doel van de Boeren verijdelden. Zij leden echter zwaar. Hun verlies was2 officieren en 18 man gesneuveld en 5 officieren en 33 man gewond. De Boereu lieten 15 doodeu op het veld achter en 6 werden er gevangen genomen. Voorts werden er 70 doode en 100 ongewonde paarden en 6000 stuks vee buitgemaakt. Central News ontvangt een van Woensdag gedagteekend telegram uit Pretoria, met bijzonderheden over de poging, Zondagavond aungewend door de Boeren vermoedelijk 6 of 800 man onder Ross, Hans en Manie Botha om de blckhuislijn bij Vrede te verbreken- De Boeren hadden daartoe 6000 paarden eD rundeteu bijeengebraud, ten einde de prikkeldraadversperring omver te rennen, hetgeen eveuwel mislukte. Toen onderhiel den de Nieuw—Zeelanders een moordadig vuur op den dooreengemengden hoop men- schen en dieren, en vele Boeren, paarden en runderen werden gedood of gewond. De Boeren gingen, bemerkende dat zij niet slaag den, achter de runderen en paarden liggen, deze als verschansing gebruikende, eu zoo richtteu zij een zeer hevig vuur op de Nieuw— Zeelanders, hetgeen verklaart dat dezen 20 dooden en 38 gewonden hadden ten slotte echter trokken de Boeren af. Behalve vijf tien lijken van Boeren vouden de Engelschen veel doode paarden en rundeten op liet slagveld, waar ook de rest van de kudde achterbleef. Slechts weinig Boeren slaagden er in, door de versperring heen te glippen. Men gelooft dat eenige Transvalers, onder Wessels, zich bij de Boeren bevonden. De parlementaire-lobbyverslaggever van de DailyNews zegt dat er een krachtige strooming is, dat er geen doodstraf op Kritzinger toe gepast zal worden, wegens den slechten in druk die de terechtstelling van Scheepers heeft gemaakt, tengevolge waarvan de Boeren vele recruteu uit de Kaapkolonie hebben ge kregen. WAALWIJK, 1 Maart 1902. Benoeming. Bij Kon. Besl. is ter belooning van hen die zich hebben onderscheiden bij de krijgs verrichtingen in Atjeh gedurende het eerste halfjaar 1901, o. m, benoemd tot ridder 4e klasse in de Militaire Willemsorde, de le luitenant der artillerie in N -I., J. Schültz, een zoon van ds. Schültz, predikant alhier. Der familie onze felicitaties. Spocdeischeude raadsvergadering Gisterenavond ten 7 uur waren de leden van onzen gemeenteraad opgeroepen in spoed- eischende vergadering. Afwezig de heeren Quirijn» eu Van Schijn- del. De voorzitter opende de openbare verga dering en stelde daarna voor deze onmid dellijk in geheime zitting te doen overgaan ter bespreking van zaken betreffende de erfenis Van Cooth. Zulks werd goedge keurd. Na afloop der geheime vergadering werden de geloolsbrieven van het nieuwgekozen raads lid deu heer P. Verwiel, door eene commissie bestaande uit de heeren Baijens, van Dooren en Mulders, onderzocht en in orde bevon den. Inlijving miliciens. Bij beschikking van den commissaris der Koningin is de dag der inlijving te Waal wijk voor de miliciens der lichting 1902, gesteld op Dinsdag 18 in plaats van Maan dag 17 Maart 1902. Ongeval. Dezer dagen kreeg het kindje van zekeren vaif L. te Besoijen een elastieken dopje in de keelhet kind kreeg het zeer benauwd maar gelukkig kon men nog bijtijds hetzelve verwijdereu. Had men het eenige minuten later bemerkt, het kind zou dan ook zeker gestikt zijn. Een jongeling uit Baardwijk, werk zaam bij een landbouwer alhier, had het ongeluk met zijn hand tusschen een in werking zijnden kafraoleu te geraken, zoodat het voorste lid van een zijner viugprs werd afgerukt. In 't Gasthuis werd hij verbonden. Stierenkeuring De provinciale stierenbeuring zal in het Vile district, Waalwijk, plaats hebben op Donderdag 24 April a. s. des morgens ten 11 uur. Het district Waalwijk oinvat de navol gende gemeenten Almkerk c. a. Andel c. a. Baardwijk Besoijen, Bokhoven, Capelle, Drongelen c.a. Drunen, Dussen c. a. Engelen, Giessen, Hedikhuizen c. a. Heesbeen c. a. Herpt c. a. Heusden Meeuwen c. a Nieuwkuik c. a. Oudheusden c. a. Rijswijk, Sprang, Veen, Vlijmen, Vrijhoeven-CappelWaalwijk, Waspik, De Werken c. a., Werkendam, Woudrichem en Wijk c. a. De keuring wordt gehouden op de Markt te Waalwijk en wel a. van éénjarige stieren, waaronder zijn te verstaan stieren, die de melktanden nog bezitten en voldoende zijn ontwikkeld, b. van stieren niet breede tanden en c. van stieren, behoorende aan veefok- verecnigingen. De aangifte van de dieren, waarmede men aan de keuring wenscht te doen deelnemen, inoet plaats hebben op het keuringsterrein, één uur voor den aanvang der keuring. Volgens de voorschriften van art, 5 van het voor de Commissie vastgesteld regle ment van 21 Maart 1899, opgenomen in het provinciaal bijblad van 1899, No. 68, worden alleen zulke stieren tot de keuring toegelaten, die volgens het provinciaal re glement van 17 November 1898 rov. blad van 1899, No. 2) gewijzigd bij besluit van 1 December 1899, provinciaal blad van 1900, No. I) zijn goedgekeurd en wier eigenaars voorzien zijn van een certificaat, afgegeven door het bestuur der gemeente, waar de stieren gehouden worden, waaruit blijkt, dat de dieren, waarmee aan de keuring zal worden deelgenomen, gedurende een maand in het district aanwezig zijn geweest, op een gezonden stal staan en voor het gebruik als fokstieren bestemd zijn. Voor het district Waalwijk worden uit geloofd de navolgende onderhoudsbijdragen a. Voor éénjarige stieren, eene bijdrage van f 120 en eene van f 100. b. Voor tweejarige of oudere stieren eene van f120; eene van f 100 en twee van f 80. Voor de verschillende 12 districten: c. minstens zes bijdragen, elk van f 125, voor aankoop en onderhoud van stieren van veefokvereenigingen, met dien verstande, dat deze bijdragen alleen worden toegekend, wanneer voor die stieren geene andere on derhoudsbijdragen zijn aangenomen en zij, met betrekking tot het aantal punten, dat zij behalen, minstens gelijk staan met den eersten reserve-stier. Aanvraag voor mede dinging met stieren van deze vereenigingen worden zoo spoedig mogelijk, uiterlijk vóór 1 April e. k., ingewacht bij den SeoreUris- penningmeester, onder overlegging van de statute t en de naamlijst der leden, met opgave van 't getal vrouwelijke fokdieren, dat ieder lid bezit. Pauselijk Jubileé. II. M. de Koningin heeft generaal Du Monceau opgedragen het Hof te vertegen woordigen bij de pauselijke jubiléviering (e Rome. Ann d-!zen generaal is toegevoegd de 2e luitenant van het 2e Reg. Infanterie Baron van Voorst tot Voorst. De regeering zal bij het te Deuin Zondag in de H. Jacobus kerk in de Park straat vertegenwoordigd worden door de ministers van justitie, van financiën en van oorlog, de heeren LoefF, Harte van Tecklen- burg en luit.-generaal Bergansius. Muziekfeest. Men schrijft ons uit Oud-Beierland, dat het op 19 Mei a. s. (2den Pinksterdag) te houden muziekfeest, schitterend zal gevierd worden. De burgerij werkt in alle opzichten mede. Behalve, de reeds uitgeloofde geldprijzen, heeft ecu voornaam ingezetene uit de ge meente nog eeüe extra zilveren medaille beschikbaar gesteld, waarover het bestuur kan beschikken. Enkele flinke gezelschappen hebben zich reeds aangemeld tot deelname. Comité Generuul. >Men noemt geen koe boni, of er is een vlekje aan", zegt een spreekwoord, dat wel niet mooi, maar toch iu den regel waar is. En zoo is er ook geen gerucht, hoe ongegrond het ook wordt verklaard, of er hangt in deu wel wat van aan de lucht. In strijd met de tegen spraak, welke het houden van een Comité-generaal door Eers'e en Tweede Kamer, van verschillende zijden heeft ge vonden, meenen wij dan ook wij zullen ons thans zeer omzichtig uitdrukken de mogelijkheid er van binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop te kunnen volhouden. Dit comité-generaal zou gehouden worden in verband met art. 38 van de Grondwet, bepalende de instelling van een regentschap bij het leven van den reegeerenden vorst of vorstin, indien deze niet in staat is de re geering waar te nemen. Met groote deelneming zal vernomen wor den, dat de gezondheidstoestand van H. M. de Koningin, na haar ernstige ongesteldheid van verleden najaar, niet zoo gunstig is als hare trouwe onderdanen dit zoude wenschen. Wel verricht H. M. trouw Hare werkzaam heden en ziet men Haar ook meermalen uil rijden maar ieder die Haar ziet, wordt ge troffen door Haar weemoedig uitzicht eu bij herhaling is Haar, ook in verband met Haren tegenwoordige!) toestand, een langdurige en absolute rust ten sterkste nangeraden. Plannen worden dan ook gevormd voor een langdurig verblijf in het Zuiden. Gaan deze reisplannen door, dan is de instelling van een regentschap zooal niet gebiedend noodzakelijk, toch zeer gewenscht. Ook H. M. de Koningin zelve erkent die wenschelijkheid. Maar er gaan twee stroomingen. De eene partij wenscht het regentschap te zien op gedragen aan Z. K. H. den Prins der Neder landen, de andere aan H. M. do Koningin- Moeder, op grond dat deze met den gang der regeerings—werkzaamheden nog volkomen bekend is. Of dit verschil van gevoelen vertraging in het nemen van een besluit veroorzaakt, is ons nog niet bekend. Maar wel weten wij dat het lange rekken der beraadslaging in de Tweede Kamer over de militaire wetten der Regeering in deze niet ougelen komt. N. v. N. Een blad te San Rerao meldt, dat de Koningin der Nederlanden tegen half Maart een villa aldaar heeft gehuurd. Van andere zijde meldt men echter Het gerucht omtrent het huren door H. M. de Koningin van eene villa te San Rerao is van allen grond ontblood. De Haagsche correspondent van de Frankfurter Zfg. 3eint aan zijn blad dat dr. Kuyper, op een desbetreffende vraag van hem, het volgende heeft geantwoord „Noch hemzelf noch in regeeringskringen is er iets van bekend dat de Staten-Generaal zouden bijeengeroepen of de kwestie van een regent schap te berde gebracht zou worden. De geruchten dieaangaande zijn volkomen valsch. De gezondheidstoestand van de Koningin, zoo zeide dr. Kuyper verder, laat naar de verklarigen van de geneesheeren niet het minste te wenschen over. Uit de Oost. Wegens hevige regens, die in de residentie Setnarang gevallen zijn, is het doorsteken van den dijk van de Serang gelastten einde Domak te redden. Nu zijn Koedoes,

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5