BUITENLAND Spanje. Italië. Amerika. BINNENLAND. „Men zie onder de Advertentiën //DE GRANDS MAGASINS DU PRIN- TEMPS van Parijs.* Onderwijzers -Examen. .andag in den latea middag heeft een .cgram van lord Kitchener, meldende een geweldige nederlaag aan Engelsche zijde in westelijk Transvaal, in het Vereenigd Ko ninkrijk groote verslagenheid gebracht, vooral onder de duizeuden naïeve Britten, die zich nu reeds bijna 21/3 jaar hebben laten bedotten door net leugenachtig optismismc van de regeering te Londen, welke telkens en telkens weer opnieuw verzekerd heeft, dat de uitgeputte en gedemoraliseerde Boe ren spoedig om vrede zullen smeeken en dat de sterkte van het leger in Zuid-Afri ka weldra zou kunnen worden verminderd tot op 15000 man. Geen enkele Engelsche nederlaag heeft nog zulk een indruk gemaakt als deze en voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog heeft men te Londen hier en daar in het openbaar de kreten gehoord, enkele weliswaar, van „Weg met het departement van oorlog Weg met Chamberlaiu 1" Zaterdag nu seinde Kitchener en Brodrick los het Maandag in het Lagerhuis voor Het spijt mij zeer, u slecht nieuws te moeten zenden over Methucn. Hij was met 900 bereden manschappen onder majoor Paris en met 300 infanteristen, 4 kanonnen en een pompom uit Vrijburg naar Lichten- burg opgerukt en zon Grenfcll met 1300 man bereden troepen den Ssten te Rooi— ranr jesfontein ontmoeten. Zondagmorgen in de vroegte werd Methuen tusschen Twee bosch en Palmietkuil door de strijdmacht van De la Rey aangevallen. De Boeren voerden aan drie kanten een chargeuit Vijl— honderd bereden manschappen zijn teMaribogo en Kraaipan aangekomen en werden door de boeren nagezet tot op ruim 4 K M. van het tooneel van den strijd. Zij melden, dat Methuen de kanonnen, de tros enz. in handen ran de Uoercn zijn gevallen. Toen men Methuen het laatst zag, was hij gevangen. Ik heb nog geen bizonderheden aangaande de ver liezen of andere inlichtingen. Ik had reeds maatregelen genomen om troepen naar deze streek te zenden. Ik denk dat deze plotselinge opleving van de roerigheid vau de Boeren ten doel had, troepen die De Wet in het nauw brachten, weg te trekken. plaatse komen, der toestand in deze streek zullen klaren zonder de operatien elders te storen Een volgen 1 telegram van Kitchener vat hel rapport samen van majoor Paris, die bij Methuen was maar te Kraaipan aan kwam. Majoor Paris is met het overschot van de manschappen te Kraaipan aaugekomen. Hij rapporteer: dat de Engelsche colonne in twee afdeelingen oprukte. Eenige troepen met ossenwagens braken om drie uur 's och tends van Tweebosch op, de met muileu bespannen wagens een uur later. De Boeren vielen kort na dagbieek aan voor er ver sterkingen konden aankomen. De ver spreide linie in de achterhoede geraakte in verwarring. Intusschen galoppeerden een groot aantal Boeren op onze beide flanken aan. Dezen werden eerst tegengehoudeu door flank—afdeelingen, maar de paniek en het op hol slaan van de muilen waren al begonnen. Alle wagens met muilen met een verschrikkelijk mengelmoes van bereden manschappen rendcu de ossenwagens voorbij. Alle pogingen om ze tegen te houden, wa ren vruchteloos. Paris verzamelde 40 man en bezette een stelling 1600 M. voor de ossenwagens uit, die daarna stilhiel den. Na dappere maar viuchtelooze tegen weer stormden de Boeren op de wagens af waarbij Methuen in de dij werd gewond, terwijl Paris omsingeld werd en zich ver volgens over moest geven, 's Morgens was Methuen nog in het kamp van de Boeren. l)it telegram is een bizonder staaltje van oorlogstelegrammen—diplomatie. Immers uit den eersten regel zou men opmaken, dat er nog een overschot van manschappen was, dat niet gevangen werd genomen. Maar uit het slot blijkt, dat majoor Paris wel ge vangen werd genomen, doch losgelaten. De Britsche kanonnen en de bagage wer den buit gemaakt. De Britsche verliezen zijn 3 officieren en 38 man gesneuveld, 5 officieren en 72 man gewond, één officier en 200 man ver mist. Ouder de 5 gewonde officieren bevindt zich een kolonel, die gevaarlijk gekwetst is. De overige 5 officieren zijn ernstig ge wond." Ten slotte las Brodrik tegen het einde van de zitting van het Lagerhuis nog een derde telegram voor van lord Kitchener van den volgenden inhoud »Mcthuen's osscnconvooi vertrok één uur voor het muildierenconvooi. Bij het aan breken van den dag deden de Boeren een plotselingen aanval op de acherhoede. De eerste verwarring werd veroorzaakt door kaffers, die de paarden in galop door het muildierenconvooi leiden. Terwijl het laat ste trachtte, zich aan te sluiten bij het os— senconvooi, deelde de wanorde in het muil dierenconvooi zich mede aan de bereden troepen. De Boeren, in khaki gekleed, verijdelden alle pogingen van de officieren, om de orde te herstellen. Er volgde een groot verwarring onder dit deel van de bereden troepen. Zü en de met muildieren bespanneu wagens galloppeerden 5 K. M. voorbij het ossen convooi en werden afgesneden. De artillerie en de infauterie legden bij zonder veel moed aan den dag; de infan terie weigerde, zich over te geven totdat verdere tegenstand nutteloos bleek. De la Rey's mannen waren bijna allen in Engelsche uniformen gekleed, waardoor het voor de infanterie onmogelijk was, de Boe ren van de eigen mannen te onderscheiden De Boeren waren 1100 man sterk, met een 15 ponder en een pompom. De la Rey, Celliers, Kemp eu andere Boeren-aanvoer ders waren aanwezig. Men heeft gezien, dat Methuen goed ver zorgd wordt in zijn wagen Ik verneem uit een particulier telegram, dat hij een dijbeen gebrokeu heeft, doch naar omstandigheden wel is Ik hoop, dat de versterkingen, die nu tfcr Tweebosch, waar De la Rey deze schitte rende overwinning heeft behaald, ligt in het westen van Transvaal, ongeveer halfweg Lichttnburg en Vrijburg, nabij de Groote Hartsrivier. De la Rey's overwinning maakt te grooter indruk, omdat de heriuraering aan zijn uitstekend gelukten aanval op Von Donop's convooi, nabij Klcrksdorp, nog versch in het geheugen ligt. Men herinnert zich, dat na het gevecht van Klerksdorp, lord Kitchener meldde, dat de colonnes-Kekewich en Grenfell De la Rey achterna zetten en dat Methuen zou tracht ten, de Boeren af te snijden. Methuen die de venolger moest zijn, is dus de vervolgde geworden en de beide colonnes, die zijn actie mnesten steunen, zijn niet in staat geweest hem te helpen. Misschien zijn ook zij door de Boeren bestookt, doch daaromtrent wordt niets gemeld. Een telegram uit Londen aan de Petit Bleu meldt, dat De la Rey duizend Engel- schen gevangen heeft genomen. Het aantal, door lord Kitchener opgegeven, heeft betrek king op de niet-losgelatenen. Wat De la Rey, die natuurlijk den gehee- lou tros van Mcthueu's colonne en diens 5 kanonnen heeft buitgemaakt, met den gevan gen Engelscheu generaal zal doen, is onzeker, liet is niet onwaarschijnlijk, dat hij zal trachtten, met dezen gevangene zooveel mo gelijk zijn voordeel te doen, wellicht door hem uit te leveren tegen vrijlating van krijgsgevangenen in handen der Engelschen. Te Londen hoorde men gisteravond in de clubs algemeen uiting geven aan de hoop, dat commandant Kritzinger nog niet zou zijn gefuselleerd, want het kwade geweten blaast don Britschen jingo's de vrees ia, dat De la Rey in dat geval wel eens repressaliën zou kuunen nemen en den edelen lord hetzelfde lot doen ouder gaan, dat Lotter en Scheepeis ten deel is gevallen. Het is de eerste maal in dezen oorlog, dat een Engelschen generaal zich aan de Boeren moet overgeven en nu is dit een man als lord Methuen, een man van hoogen stand, de lieveling der Britsche beaumonde. Lord Methuen is niet gelukkig in dezen oorlog geweest, dien hij van den aanvang aan heeft medegemaakt. Het eerst trad hij naar voren als aanvoerder van de Britsche legerafdeeling, die langs dc Kaapsch Vrij— staatsche grens in November 1899 optrok tot ontzet van hot door de Boeren belegerde Kiinberley. Gedurende dezen geheeleu op- inarsch had Methuen te doen met De la Rey, die hem trachtte tegen te houden, aanvan kelijk zonder succes. 23 November 1899 drong hij de Boeren terug bij Belmont, waar aan Engelsche zijde 4 officieren en 44 <nan sneuvelden, terwijl 22 officiereu en 216 man werden gewond. 2'v Nor. d.a.v. leverde hij den Boereu opnieuw een gevecht bij Graspar. weer trokken de Boeren terug, doch de En gelschen verloren 3 officieren en 21 man aan dooden, 5 officieren en 162 man aan gewon den, 7 minderen aan vermisten. 28 Nov. viel Methuen de Boeren aan bij Modderrivier en doordat dezen te vroeg noodeleos hun stellingen ontruimden onder het hevig ka nonvuur der Engelschen, bleef hij meester van het terrein. Aan Engelsche zijde sneu velden 4 officieren en 68 minderen, werden 19 officieren en 377 minderen gewond eu werden 7 minderen gevangengenomen. Eindelijk volgde de slag hij Magersfontein. Na een tweedaagsch bombardement viel Met huen de Boeren onder generaal Cronjé den 11 den December aan, doch werd met groote verliezen teruggeslagen. Aan Engelsche zijde werden generaal Wauchope, de bevelhebber der Hooglanders, 2 officieren en 650 minde ren gedood. Het geheele verlies der En gelschen bedroeg 70 officieren cu 893 min deren. Na dat gevecht bleef Methuen werkloos aan de Modderrivier gekampeerd, tot lord Roberts in persoon te hulp kwam en het diens onderbevelhebber, generaal French, gelukte in Febr. 1900 Kimberley te ontzetten. Na die trok Methuen aanvankelijk in het N. W. van den Vrijstaat heen en weer tot zuivering van dat gebied en een tot ziju strijdmacht beboorend detachement leverde in April 1900 bij Boshot het gevecht, waarin de Boerengeneraal De Villebois Mareuil sneuvelde. Methuen liet op het graf van den gesneuvelden vijand een gedenkteeken plaat sen. Na de bezetting van Johannesburg en Pretoria door de Engelschen werd lord Me thuen belast rnet de zuivering van westelijk Transvaal en in dat gebied heeft hij sedert Juni 1900 onophoudelijk heen- en weerge- trokken, vee roovende en vrouwen en kinde ren gevangenmakend. Op die tochten hebben De la Rey en Kemp hem onophoudelijk lastig gevallen en herhaaldelijk deelen van zijn strijdmacht nederlagen toegebracht (o.a. bij Ilartebeestfontein, Vlakfontein en Moed- wil). Geen enkele maal echter is Methuen ge lukt zijn geduchten tegenstander De la Rey een gevoeligen klap toe te brengen. Hij heeft aan veel bespotting blootgestaan en aan dikwerf ongerechtvaardigde critiek van Engelsche zijde, zoodat lord Kitchener zich zelfs genoodzaakt heeft gezien, hem in zijn rapporten te verdedigen. Het laatst deed Methuen van zich spreken ongeveer twee weken geleden. Toen drukten de Engelsche bladen een door hem in Januari 1.1. geschreven brief af, waarin hij zou mannen beweerde, dat de oorlog weldra geëindigd zijn, omdat de Boen nvrouwen ho gingen aansporen, zich te onder werpen. Lord Methuen zal nu waarschijnlijk van een ander gevoelen ziju dan in Januari 1. Er hebben dezer dagen allerlei geruchten geloopen, dat de jeugdige Koning van Spanje den 17en Mei a. s., den dag, waarop hij 16 jaar wordt en dus volgens de grond wet /.elf dc teugels des bewinds in handen neemt, nog een aantal jaren men sprak yeils van vijf onder regeutschap van zijn moeder zou blijven, een soort raad van toe/ieht zoude krijgen, enz. Er is gecu grond die geruchten te ge— looven. Integendeel worden reeds alle schikkingen voor de plechtige kroning des Konings op 17 Mei a. s. getroffen en is reeds opgave ontvangen van de vertegen woordigers van een aantal Europeesche en Aziatische hoven, die dien dag te Madrid zullen zijn. Voor Engeland zal de hertog van Copnaught komenvoor Duiischlaml prins Albert van Pruisen voor Italië de herioa van GenuaOostenrijk zal vertegenwoordigd zijn door aartshertog Karei Belgie door prins Albert. Uit Japan komt prins Komat— suuit Perzie komt prins Pizahalm uit Siani de kroonprins. Buitengewone gezantschappen worden ver wacht uit Frankrijk, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Mexico, Argentinië en Uraguay. Van ons land vinden wij niets vermeld. Maandag heeft tie paus de vertegenwoor digers van Nederland, Brazilië, Peru, Costa Rica, San Domingo en Montenegro ontvangen ter aanvaarding van hun wenschen bij zijn jubileum. Prins Heinrich heeft Maandag ten slotte nog een bezoek gebracht aan Philadelphia, waar een hall millioen raenschen, die hem zien wilden, op de been waren en waar hem ten stadhuize het burgerrecht werd toegekend. De prins bezocht de scheepswerf van Cramp en een vol uur vertoefde (naar het heet op uitnoodiging van den czaar) aan boord van het Russische oorlogsschip „Rctziwan." De prins is thans aan boord van de „Deutscliland" naar zijn land teruggekeerd. als WAALWIJK, 12 Maart 1902. Verkiezing Kamers rau Arbeid. Schoenmakersbedrijf De volledige uitslag der herstemming is volgt PATROONS Gekozen aantal stemmen. A. H. van Schijndel, Waalwijk, J. 0. van Gerth, Kaatsheuvel, Klerkx-Dekkers, Baardwijk, A. v. d. Wiel, Drunen WERKLIEDEN 22 21 18 17 Gekozen aantal stemmen. W. Lugters, Kaatsheuvel, 102 Alf. de Vries, Waalwijk, 73 A. Hoffman, Sprang, 48 De herstemming voor Waalwijk alleen had 't volgende verloop WERKLIEDEN Uitgebracht 57 stemmen. Blanco 1 aantal stemmen. Alfons de Vries, A. Hoffman, W. Lugters, J. Dalmaijer, C. de Jong, Waalwijk, Sprang, Kaatsheuvel, Sprang, 51 9 11 3 PATROONS Uitgebracht 5 stemmen. aantal stemmen. Van Gerth, Kaatsheuvel, 2 Klerkx-Dekkers, Baardwijk, 3 E. W. Klijherg, Waalwijk, 4 A. H. van Schijndel, 4 E. de Bakker, Besoijeu, 2 Heden heeft de herstemming plaats voor de leden der K. v. A. van het leerlooiers- bedrijf. De uitslag wordt zoo spoedig mo gelijk bekend gemaakt. St. Antonius—Parochie. Aanstaanden Zaterdag 15 Maart, des avonds ten 71/* uur zal bij de wed. P. van den Broek eeue vergadering worden ge houden, over het vormen van een afdeeling garde-d'houneur. Zij die daarvan deel uit wenschen te maken, worden beleefd, doch dringend ver zocht de vergadering bij te wonen. Gemeente-bouwkundige. Naar wij vernemen, heeft onze gemeente- bouwkundige de f 14Ü hem hij raadsbesluit als boete opgelegd, en 't welke in de laatste raadsvergadering door den voorzitter werd ter sprake gebracht, 11. Zatordagmorgei voldaan. Overgebracht. [Vze week zijn door onze maréchaussee een drietal personen naar 's-Bosch over gebracht, om hun straftijd uit te zitten. Kuartgczclschap „Buitenlust" Deze week hield het kaarlgezelschaf „Buitenlust" eenc vergadering. Bij deze gelegenheid werd den kassier van 't.gezel schap, den heer Ketels als blijk van waar deering een prachtige leunstoel aangeboden De avond werd verder onder gezellig samen zijn, genoeglijk doorgebracht. liet Gasthuis Men deelt ons mede, dat binnenkort in het gasthuis, ten dienste van liet afhalen van zieken, dat tot dusverre met eene draagmand geschiedde moest een nieu toestel in gebruik zal worde genomen. Het zal een groole rijstoel zijn, door een iuan te duweu, ea voorzien van gummi-handen om het minste schokken te voorkomen. De typhuslijder is in zooverre hersteld, dat iiij vau 't besmettenhuis in 't Gasthui is overgegaan. Voor den Paus. De inschrijving voor den Paus, heeft in de kath. Nederlandsche pers ruim f 89.000 opgebracht. Bij beschikking van den minister van hinnenland8che zaken is bepaald, dat de commissie, in 1902 belast met liet afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder van voorschreven wet, zullen zitting houden te VHertogenhosch voor de arron dissementen 's-Hertogenhosoh, Oss, Breda, Zevenbergen, en die in de districten Tilburg en Eindhoven en zijn in voormelde com missiën be noemd te 's-Hertogenbosch a. tot lid en voorzitter, de iuspecteur van het lager onderwijs inde. eerste inspectie'o tot leden de schoolop zieners in de districten 's-Hertoge.'ibosch, Ireda en Eindhoven en in de arrondisse inenten Veghel en lleusden c. tot leden plaatsvervangers de schoolopzieners in de arrondissementen 's-Hertogenboscli, Boxmeer, Oss, Waalwijk en Oirscliot. Avontuurtje op een Veluwseüe Locaalspoor. Een juffrouw geeft dezer dagen tijdig ken nis, dat aan zekere halte gestopt moet wor den. De trein snelt de halte voorbij. Men weet na bijna de helft van den weg voor de volgende halte afgelegd te hebben de aandacht van den eouducteur te trekken. Deze doet dadelijk stoppen en stelt de juf frouw in de gelegenheid uit te stappen. Misgerekend. De juffrouw weigert uit te stappen, en gelast terug te rijden zij wensclit dat eind niet te loopen. Conferentie tus schen machinist eu conducteur. Resultaat terug naar de halte waar de juffrouw bedaard uitstapt. Verbaasd gezicht van den halte- chef, die zoo iets nog nooit boleefd heeft. (Hbl.) Naar Lourdes Dc 14de Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes, zal plaats hebben van 9 tot 17 Juni 1902. Prijs van Roosendaal en lerug le kl f74, 2e kl. f49, 3e kl. f 32; Prijs van Antwerpen en Brusselle kl f 72 (fr. 150), 2e kl. f 47 (fr. 98.50), 4ekl f 81 (fr.65). Prijs van Monsle kl. f67 (r. 140), 2e kl. f43 (fr. 90), 3e kl. f29 (fr. 61). In den extra-trein bevinden zich twee couloir wagens, waarvan alle plaatsen beschouwd worden als eerste klas. Verhooging der prijzen met f 2.50 voor degenen die zich na 15 Mei aanmelden. De lijsten worden onherroepelijk 24 Mei gesloten Voor verdere inlichtingen, circulaire enz.,' wende men zich tot een der volgende leden an het Comité Mgr. I. A. van Rooy, Eere-Kamerheer van Z. H, .Pastoor St. Willebrord.bij Breda, Presi dent. Mgr. G. W. Konings, Eere Kamerheer van Z, H., Pastoor Spaarndammerst;aat. Amstci dam, Vice—President Leon Hermans Rembrandtstraat, Antwerpen, Directeur. Charles Hollman, Bouillonstraat, Maastricht, Secretaris—Penningmeester. W. Diepenbrock, Kloveniersburgwal, Am sterdam, Directeur der Ziekenverpleging. Mgr. L. Sevriens, Geheim Kamerheer van Z. H. Deken, Maastricht. Mgr. M. J. Lans Geheim Kamerheer van H., President van het Groot Seminarie, Warmond. HoogEerw. Heer A. Schellekens, Plebaan en Kanunnik, Breda HoogEerw. Heer J. Th. Wouters,Oud-Deken Oijen bij Osch. ZeejEerw. Heer J. R. van Groeningen Pastoor, Delden. J. Kerstens van Leeuwen, Tilburg. Ern. Laane, Bergen op-Zoom. J, Feldbrugge, Groniugen. Uit de Hofwereld. Wat Prins Hendrik betreft zoo schrijft de man der Haagsche Kroniek in de N. Gr. Ct. is het met groote ingenomenheid op gemerkt, dat Hij vrij geregeld de ziltingen van den raad van State bijwoont. Ik vernam van goeder hand dat Z. K. H. bijzondere belangstelling aan den dag legt voor de zakeo, die er behandeld worden en reeds meermalen blijken gaf van een helder en goed gemotiveerd oordeel. In het bijzonder schijnen de landbouw en waterstaatkundige aangelegenheden Zijü aandacht bezig te houden en hij moet daarvan in den laatsteoj tijd zeer ernstige sialic maken. Speciaal ook dc drooglegging van de Zui.l derzee schijnt den prins zeer veel belang jJ te boezemen e-i h l behoeft niet te ver. I wonderen als inen eerlang daarvan ook eenl bewijs omvangt. Het Utr. Daghl. spreekt den wensch uit, dat aan Prins Hendrik de gelegenheid gegeven worde zich te bekwamen voor het Opperbevelhebberschap van liet lege:. „Kan niet aan Prins Hendrik worden ge. geven aanvankelijk het commando van cen regimcni, bij wijze van speciale opdracht of speciale detachee/ing. En wel eerst 'een infanterie—regiment, daarna een calvale'ie- regiment, ten slore, zoo noodig, ook ten regiment artillerie. „Daarna neme de Prins deel aan de nia. noevres, oefene zich in het bevel over grootere verbanden, commmdeere eenige jaren een divisie, worde benoemd tot inspecteur van een wapen, om ten slotte de rang vau opper bevelhebber te bereiken. Noëls vub Wagcningcn. Uit Amsterdam meldt men De vierde kamer der rechtbank heelt gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen W. P. Noëls van Wageningen. Zij heeft uit liet ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen geoordeeld iiet uitlokken, door misbruik van gezag, der valsche boe king, gepleegd in het journaal, liet groot hoek en de balans betreffende den verkoop en terugkoop der f 50,000 aandeelen che mische fabriek „Hollandia" en betreffende den ruil van f 10,000 aandeelen „Hollandia* tegen f 10,000 aandeelen „Vereenigd Aan- deelenbezit", en ook, dat Noëls van de valsche balans willens en wetens gebruik heeft gemaakt, en deswege Noëls veroor deeld tot gevangenisstraf voor den tijd van 3 jaren. H. M. de Koaingin. De Haagsche briefschrijver van het N. v. d. 1). vermeldt o. m. het navolgende Wat onze jonge Majesteit aangaat, haar optreden in het openbaar is, voor zoover nog noodig, de beste tegenspraak op de hardnekkige praatjes, welke over Haar ge zondheid rondgingen en die, als 't niet zuiver babbelarij is, duiden op een onwel willend streven naar men zegt uit bui- tenlandsche bron afkomstig om, zoo mogelijk, onaangename stemmingen te ver wekken. Evenals met den boozen laster van voor eenigen tijd, springt dan echter die mijn verkeerd. Zelfs de koelen worden er warm door, en reeds do gedachte dat de Koningin, zooal niet ziek, dan toch minder wel zou kunnen zijn, verhoogt de hartelijkheid, waarmede II.M. in liet publiek wordt ont vangen en die 't mij eiken dag raadsel achtiger maakt, waarom de zoo on-Hol- landsche vertooning van zes politieagenten voor het Koninklijk Paleis niet wordt in getrokken. Do hartelijkheid neemt zelfs een familiaar carakIer aan. Toen H. M. Woensdag, met den Prins, in den Schouwburg kwam voor Coquelin werd ergeapplaudisseerd Indien dit in eeu provinciestad gebeurde, zou men er oin glimlachen. Maar in Den Haag, waar toch het pu bliek wel weet, wat de étiquette eischt, in plaats vau beleefd statig opstaan een joviaal handgeklap, 't is werkelijk een bewijs vau persoonlijke deelneming, die zieli uit op de eenige wijze, die haar ten dienste staat. Als ik nu ook eens jamiljaar mag zijn, dan zeg ik: Nu, onze Koningin verdient die meer intieme hartelijkheid. Want zij geeft het voorbeeld van die Ilollaiidsclie opvatting der verhoudingen. Baardwijk, 10 Maart. De kiezerslijsten zullen op 22 Maart a. s. door Burg. en Weth. worden vastgesteld, en van 23 Maart tot 23 April d. a. v. ter gemeentesecretarie ter visie liggeu. Het getal kiezers bedraagt 249. Hiervan hehooren 127 tot de schoen makerij, dus 3 meer dan de helft66 tot den landbouwersstand en 56 tot geen dezer beide vakken. Het getal Katholieke kiezers is 238, dat der Protestanten 11. Van de ceizers zijn 197 alhier geboren en 62 in eene andere gemeente. Allen zijn kiezers voir de de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den gemeenteraad. Kaatsheuvel Zondagavond brak er brand uit in het huis bewoud door en toebehoorende aan J. vau der Schans op de Rechtvaart alhier. Voordat de brandspuit aanwezig kou zijn ag het huisje reeds in ascli. Huis en in boedel waren verzekerd voor f 800. Dussen, 11 Mrt. Honderden in onze gemeente zagen verlangend uit naar den datum van 15 Mrt. als zijnde de dag waarop z/Thor IX* der firma A. Smit van hier uit zijn eerste reis zou doen naar Rotterdam om daarmee zijn geregelde diensten te openen. Het gerucht, dat thans alhier de ronde doet n. 1. dat „Thor IX" verkocht is, slaat, mocht het waarheid blijken, de reeds zoo lang gevoede hoop weder geheel den bodem in. Hopen we, dat het slechts bij een gerucht mag blijven. Intusschen, het lange talmen eu de om standigheid dat dn betrokken Mij. nognietsoffi- cieels heeft bekend gemaakt, doet de talrijke belanghebbenden alhier vreezen dat van uitstel afstel zal komen, wat zeker te be treuren zou zijn.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2