Nummer 22. Zondag 16 Maart 1902 3 Tweede Blad. De Zuid-Afrikaanschen Ooilog 25e Jaargang. Brieves uit Amsterdam Bekendmaking. BINNENLAND. De Echo van het Zuiden Het gemeentebestuur van Waalwijk Gezien de desbetreffende aanschrijvingen van Heerer. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, maakt bekend dat dit jaar keuring plaats heeft van a. tweejarige hengsten in de Provincie geboren b. eenjarige hengtsen in de provincie geboren eo c. merriën, minstens 4 tot hoogstens 8 jaren. D-3 keuringen worden gehouden in de navol gende gemeenten en vangen aan telkens des voor middags ten 11 uur en wel: te Oss, op Vrijdag 21 Maart van hengsten en op Zaterdag 22 Maart van merriën. te Heusden op Dinsdag 1 April van hengsten en op Woensdag 2 April van merriën. te Zevenberyen op Vrijdag4 April van hengsten en op Zaterdag 5 April van merriën. te Beryenopzoom op Dinsdag 8 April van heng sten en op Woensdag 9 April van merriën. te Eindhoven p Vrijdag 11 April van hengsten en op Zaterdag 11 April van merriën. Voor eene bekroning komen alleen in aanmer king: a. van de tweejarige hengsten, die, welke ge schikt worden geacht later het pnarden-ras in de Provincie te kunnen verbeteren. b. van de éénjarige hengsten (veulens) die, waarvan met eenigen grond mag worden ver wacht, dat zij tot goede dekhengsten zullen ont wikkelen. c. van de merriën, die, welke geschikt mogen worden geoordeeld tot verbetering van het paar denras. Waalwijk 12 Maart 1902. Het gemeentebestuur van Waalwijk, K. DE VAN DER. SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat blijkens kennisgeving van de Pro vinciale Commissie voor de ondersteuning van Rijkswege van de veefokkerij, op 24 April 1902, voor het district Waalwijk, waaartoe ook deze gemeente behoort, eene keuring van stieren zal plaats hebben en wel van a. eenjarige stieren, waaronder zijn te v. rstaan stieren, die de melktanden nog bezitten en vol doende ontwikkeld zijn; b. stieren met breede tanden, en c. stieren, behoorende aan veefokvereenigingen. De voormelde keuring wordt gehouden te Waalwijk op de markt en vangt aan des voor middags om elf uur, terwijl do aangifte van de dieren, waarmede men aan de keuring wenscht deel te nemen, moet plaats hebben op het keu ringsterrein, één uur voor den aanvang der keuring. Voor het district Waalwijk is uitgeloofd eene bijdrage van f120, en eene van f100. Naiiere inlichtingen worden ter Secretarie verstrekt. Waalwijk, den 10 Maart 1902. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHHEREN. De Secretaris, F. VV. VAN LIEMPT. IV. Dezer dagen wordt hier de groote collecte gehouden voor de stakers en uitgeslotencn in de diamantindustrie en bouwvakken al hier, en de weverijen te Enschedé. Die inzameling geschiedt op reusachtige schaal. Talrijke, overal aangeplakte affiches en re clamewagens bevelen de collecte bij de bur gers aan. Ongeveer 200 personen door kruisen met verzegelde bussen de ver schillende wijken der stad. Als dus de burgerij nu maar goedgeefs is, kan er heel wat bijeen worden gebracht. Het spreekt van zelf, dat de weerstandskassen der werkliedenvereenigingen op den duur niet in de behoefte kunnen voorzien. De uitkeeringen aan de werkeloozen geschieden nu reeds ongeveer drie maanden, en het is geen kleinigheid, dien duizenden huishou dens het noodige levensonderhoud te ver strekken. Om hiertoe beter en langer in staat te zijn tracht men door vrijwillige bijdragen de fondsen te versterken. De strijd wordt intusschen met de zelfde kracht voortgezet. En al komen er geen rumoerige straatbetoogingen of ernstige wanordelijkhe den voor, zoodat men in de stad weinig van de werkstakingen merkt, vau beide kanteu is van geen toegeven sprake. In tegendeel voortdurend trachten beide par tijen elkaar door repressie-maatregelen te dwingen. Zoo heeft de vereeniging van eigenaren der diamantslijperijen onlangs be sloten den 15 Maart hare fabrieken te sluiten, op grond dat bij het halve werk de exploitatiekosten te zwaar zijn, en om de strijdende partijen, namelijk de juweliers, en de slijpers, tot een spoedige beëindiging van het geschil te dwingen. Hierdoor zul len de thans nog werkenden ook worden uitgesloten, en zal de geheele diamantnij verheid zoowat stil liggen. Ook aan de zijde der patroons wordt de crisis geducht gevoeld. Velen hebben een gevoelige klap gehad, sommigen zijn volslagen geruinneerd. Verscheiden faillis°ementen zijn reeds ge vallen en nog andere dreigen. Natuurlijk dat onder deze malaise van alle kanten raadgevingen worden gehoord, om tot een beëindiging van den treurigen toestand te komen. Maar al deze pogingen schijnen pogingen te blijven, de oplossing schijnt verder dan ooit. Geen wonder dat men zich met angst afvraagt „Waar moet dat heen Het diamantrak is voor Amster dam misschieji wel de voornaamste tak van industrie. Men speelt thans hier in hoog spel, want al schijnt er voorloopig geen ge vaar te bestaan, dat die industrie hier zal verloopen of verdwijnen, toch staat het vast, dat zij een zwaren knak heeft gekregen, tot herstelling waarvan jaren zullen uoodig zijn. Moge er spoedig een einde komen aan dezen onnatuurlijken strijd, waarbij beide partijen zooveel kunnen verliezen, en waarbi: slechts één van beiden iels kan winnen. Ook de staking door de opperlieden wordt er niet gunstiger op, De verschil lende vereenigingeu van aannemers en tim mermanspatroons hebben deze week per manifest een beroep gedaan op alle werk lieden, om aan den treurigen toestand een einde te maken. Zij^bewreen dat de pa troons onmogelijk kurnen toegeven. Mocht binnen korten niet een vergelijk zijn tot stand gekomen, dan zullen ze genoodzaakt zijn, tot ernstige maatregelen van verweer over te gaan. Voorwaar, geen gunstig vooruitzicht. Binnenkort zal Amsterdam weer een schouwburg rijker zijn. Op het Rembrandts- pleiu, dat de laatste jaren al menige ver andering heeft ondergaan, en dat het cen trum wordt der publieke vermakelijkheden, zijn nu weer eenige oude perceelen gesloopt, om plaats te maken voor een nieuw gebouw, dat den naam zal dragen van /Theater Rembrandt.Hiermee is een leelijke brok bouwvallige huizen uit den weg geruimd, die lang deze zijde van het plein ontsierden. Behalve deze perceelen is door de yAmster- damsche Exploitatie-Maatschappij/ de naam- looze vennootschap, die den schouwburg zal bouwen, nog een strook grond tusschen de oude en nieuwe rooilijn van de gemeente aangekocht voor den niet onbelangrijken prijs van 150 gulden den vierkanten meter. De totale onkosteu van terrein en gebouw bedragen ruim een halt millioen gulden. De bouw wordt ter vermindering van brand gevaar nagenoeg geheel uit steen en ijzer opgetrokken, en zal aan alle zijden nood uitgangen bezitten. De schouwburgzaal, die bijna 1800 zitplaatsen zal bevatten, wordt bestemd voor een eerste rangs-specialiteiten- théater. De ruimte hieronder wordt geheel ingericht als restaurant, een soort yRaths- keller", die zoowel van de straat als van uit de zaal toegankelijk zal wezen en waar gedurende de voorstellingen muziek uitvoeringen zullen worden gehouden, een café-chantant dus. De eerste voorstelling moet begin Sep tember worden gegeven. Veel tijd is er dus niet meer. En als men nu weet, dat het fundamentwerk, hetwelk geheel op palen moet komen, ongeveer evenwel tijd eischt als de bovenbouw dan kan men zich voor stellen, niet hoeveel spoed aan den bouw zal moeten worden gewerkt. Maar daar weten ze hier in Amsterdam weg mee. Een mooi voorbeeld hiervan levert de nieuw gebouwde, zoogenaamde Oost-Indische buurt. Daar verrijzen de huizen met straten te gelijk. In een paar maanden tijd is daar weer een heel nieuw gedeelte, een stadje op zich, bijgebouwd, waar een half jaar geleden niets dan weiland was te zien. Jammer dat onder dien spoed dikwijl» de degelijkheid der gebouwen te lijden heeft. Onnoodig te zeggen, dat ook hier de gevangenneming van Methuen door de la Rey met vreugde werd begroet. Wij, stadsbewoners, hebben het voorrecht de nieuwstijdingen uit de eerste hand te ontvangen. Nauwelijks heeft de telegraaf de tijding overgebracht, of men ziet reeds de bulletins voor sigarenwinkels en in cafés verschijnen. Overal staan hoopjes nieuws gierigen te lezen, elkaar op- en aanmer kingen makend omtrent het nieuws en openlijk dikwijls z'n vreugde uitend. De la Rey was op aller lippen. Allen waren verheugd en juichten over zijne schitterende overwinning. De la Rey was de man van den dag, de la Rey was het voorwerp van alle gesprekken, zooals het in 't begin van den oorlog, Botha was, en daarna de Wet. A. De Christelijke Democratie en de toekomst. Weinige weken geleden stond Leon Har mei met zijn werkvolk voor Leo XIII, en uitte namens de zijnen de gevoelens van verschuldigde dankbaarheid. Leo XIII antwoordde als volgt Wijl gij, zoo sprak de Paus, een zin speling gemaakt hebt op de democratie, ziet hier wat Wij u omtrent dit onderwerp willen inprenten. Indien de democratie uitgaat van de leer der rede, door het geloof ver licht indien zij, zich vrijwarend van be- driegelijke en onlustwekkende stellingen, de verscheidenheid der klassen en der standen, met godsdienstige gelatenheid en als een noodzakelijk feit aanneemtindien, bij het navorschen der oplossingen die aan de veelvuldige, en dagelijks ontluikende maatschappelijke vraagstukken kunnen gege ven worden, zij geen oogenblik de voor schriften der bovennatuurlijke liefde door Jesus Christus het kenteeken der Zijnen genoeu d, uit het oog verliestin een woord indien de democratie christelijk wil wezen, zoo zal zij aan uw vaderland eene toekomsL van vrede, voorspoed en geluk bezorgen. Laat zij zich daarentegen medeslepen door omwenteling en socialisme levert zij, door onzinnige begoochelingen misleid, zich over aan eischen die de grondvesten, waarop elke samenlevi ig rust, vernielen dan zal het onmiddellijk gevolg zijn de slavernij, de ellende de ondergang der arbeidende klassen." Na deze ontboezeming des Pausen was het reeds duidelijk, wat een Katholiek moest denken over de christelijke demo cratie. De EDgelsche jingo's zijn opgetogen en... staan verbluft. De ia Rey, één van de door hen zoo hevig gesmade en gescholden „broederB boer", heeft hun een lesje in de edelmoedigheid en humaniteit gegeven, dat hen hulpeloos gek in hun hemdje doet staan tegenover de geheele wereld de Boerenge neraal heeft zijn tegenstander lord Methuen, met wien hij twee jaar onafgebioken zijn krachten gemeten heeft en dien hij ten slotte Vrijdag der vorige week bij Tweebosch, na hem een verpletterende nederlaag te hebben toegebracht, gevangennam, weder in vrijheid gesteld. Ir. het Britsche Lagerhuis deelde de mi nister van oorlog, firodrik, gisteravond onder het gejuich der ledeu van het Huis mede, dat hij bericht ontvangen had, dat generaal Me thuen gistermiddag tegen 2 uur te Klerksdorp werd verwacht in gezelschap van kolonel Townsend, van wiens gevangenneming de officieele mededeelingen nog niet hebben ge rept. Brodrik zeide verder, dat de gezond heidstoestand van den gewonden generaal, alsmede die van kolonel Townsend (die dus ook gewoud schijnt) bevredigend is en gaf als zijn meening te kennen, dat beide, Me thuen en Townsend door De la Rey in vrij heid waren gesteld, hoewel hij geen naderen grond voor die raeening kon opgeven. De Iersche afgevaardigde Healy vroeg daarop, onder het gejuich der Iersche nati onalisten, op sarcastischen toon aan den minister, of de Briische regeering zich even edelmoedig zal gedragen tegenover comman dant Kritzinger, van wien de minister in dezelfde zitting even te voren had verklaard, dat het proces tegen hem was geschorst, omdat de getuigenverklaringen nog niet vol ledig waren. Brodrick oordeelde het gewenscht, geen antwoord te geven op Healy's vraag. Later in den avond publiceerde het de partement van oorlog een telegram van lord Kitchener uit Pretoria, meldende, dat lord Methuen gisteren te Klerksdorp was aauge— komen zijn toestand is goed. Wat De la Rey heeft bewogen, Methuen los te lateo, is moeielijk te zeggen. Misschien heeft hij den Engelschen eens willen laten zien, dat de Boeren zich te hoog achten, de oorlogspractijkeu der Britten na te volgen. In ieder geval is Methuen's loslating geen compliment voor den edelen lord zelf, noch voor de Engelsche generaals iu het algemeen. Indien de Boeren hen werkelijk beschouwden als gevaarlijke tegenstanders, zoudeu zij Me thuen zeker niet hebben losgelaten. De Telegraph, de in vrijdheidstelling van lord Methuen besprekeude, zegt dat De la Rey gehandeld heeft met groote gematigdheid en beleefdheid. Zijne daad is eene, die wij zullen waardeeren, en wij zullen middelen vinden die te vergelden. De Journal brengt hulde aau de schitterende dapper heid en meuschlievendheid, door de Boereu in de laatste maanden aan den dag gelegd. De Standard zegt, dat De la Rey zich den naam van menschlievendheid en edelmoedig heid, dien hij geniet, waardig t<?onde. Er is eenige troost in de gedachte, dat de eind- regeling zal worden gemaakt met manuen als De la Rey en Botha. De imperialistische Chronicle gelooft, dat de loslating van Methuen verschuldigd is aan de edelmoedigheid van De la Rey, niet aan de onbekwaamheid van de Boeren om hunne gevangenen te behouden. De Daily is van meenig, dat hetzij Croujé of Viljoen aau de Boeren teruggegeven zal worden als vergelding voor de daad van De la Rey. De Times zegt, dat De la Rey meusche— lijkheid en ridderlijkheid gesteld heeft boveu audere overwegingen. Het bericht van de Rappel, dat de la Reij den 9en ook Grenfell's colonne in de pan gehakt heeft, zullen wij tot nadere bevestiging ter zijde leggen. Het is te mooi om 't te gelooveu. Wel moest ieder dadelijk inzien dat de la Reij, na de colonne van Methuen buiten gevecht te hebben gesteld, de hauden vrij had om links en rechts de Engclscheu schade en verliezen toe te brengen maar wij kunnen voorshauds nog niet anders dan hartelijk hopen, dat de Boeren van die ge legenheid ook gebruik hebben gemaakt. Het lijkt oils uet zoo iets voor de Engelschen om met aüerlei onderhandelingen over Methuen en audeie gevangenen tijd te winnen, en de ervaring van den oorlog wijst er helaas op, dat de Boeren niet de kunst verstaan om een overwinning ten vlole tot haar recht te laten komen. Intusschen wij mogen het beleid en de wakkerheid van de la Reij, vooral in dit tijdperk van den oorlog, niet meer in twijfel trekken. Eu de Boeren kunnen heel wat aan blokhuizen vernielen, aan geweren eo munitie vermeesteren en aan Engelschen gevangen nemen, zonder dat wij het te hooreu krijgen. Een nederlaag als die ons vau Greufell gemeld wordt, zou natuurlijk Diet te verheimelijken wezen, maar, als gezegd, wij hechten voorloopig aan het bericht geen geloof. Het ligt voor de hand, dat een zoodanig gerucht gemakkelijk ontslaan kon. r/xn/nwmr «EHMEvrat?*-* WAALWIJK, 15 Maart 1902. St. Piiulus—Vereeniging. Maandagavond zal wederom de driemaan- delijksche aanneming van nieuwe leden plaats hebben. Wie zich dan nog bij deze Ver eeniging wenscht aan te sluiten kan zich daartoe tot Zondagavond bij den Weleerw. Heer Adviseur of bij een der leden van het bestuur aan melden. Na de Bestuursvergadering ten half acht uur zal ten 8 uur de aanneming door den President geschieden. Daarna zal de Secretaris het jaarverslag der Vereeniging en de Penningmeester dat van de Spaarbank uitbrengen. Ten slotte zal de Weleerw. Adviseur een woordje spreken over het hedendaagsch al coholisme dat gerust de pest kan genoemd worden voorjonze maatschappelijke toestanden. Namens het Bestuur, De Adviseur. Kamer van Arbeid voor het leerlooicrsbedrijf. Uitslag der Woensdag gehouden Her stemming. PATROONS. Gekozen F. Dalleu-Brands, Kaatsheuvel, 7 st. Jac. Gragtmans, Waalwijk, 4 W. Hesselraans, Kaatsheuvel, 4 P. van Loon, Waalwijk 4 M. van Son. Waspik, 6 WERKLIEDEN. Gekozen J. van Daelen, Waalwijk 26 st. J. van Es, Besoijen 24 Gedenksteen. In het priesterkoor onzer kerk zal een wit marmeren gedenksteen komen als hulde betuiging aan den kloeken zoon van Waal wij K., die iu 't verre China zijn leven heeft opgeofferd, voor zijn H. Geloof, den marte laarsdood is gestorven, den Eerw. Pater André Zijlmans. Buurdwijksche Overlaat. Door de Levensverzekering-Maatschappij, genaamd ^Noord-Brabant" onder directie van de heeren J. Timmermans en J. B. Timmermans, werd Donderdag te VBosch in publieke veiling aangekocht het zuidelijke gedeelte van den Baard wij kschen Overlaat p. m. 89 hectaren hooi- en weiland etc., voor de som van ongeveer f 39,000 met inbegrip van alle kosten. Deze landerijen zijn ruim vijftig jaren het eigendom geweest van de familie Mar tini, die wegens onteigening en andere voordeelige omstandigheden veel geld aan deze ouderneming verdiende. Naar het algemeen gevoelen is het bezit ook nu nog vatbaar voor hooge rente en vermeerdering van kapitaal. P. C. Eerste II. Communie. In vele jaren is het aantal communicanten niet zoo groot geweest als thans; nl. 104. Mo e een zeer prachtig weder dezen voor de kinderen onvergetelijken dag, begun stigen. Kamer van Koophandel. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier, is aan hare zustervereeniging te Rotterdam een verzoekschrift gericht om mede tc werken tot het verkrijgen eener goede dienstregeling op het traject 's-Bosch Lage- Zwaluwe vice-versa. Naar wij lezen, zal dit verzoek den 18 dezer iu de Kamer van Rotterdam in be handeling komen. Aungchouden. Hedenmorgen werd zekere A. V. te Ca- pelle wegens mishandeling aangehouden en door onze raaréchaussée naar hier overge bracht. Hedenmiddag wordt hij naar 's- Bosoh getransporteerd. Inlichtingen op het adres van A. C. Dorrenbooin, (thans te Sprang) gepensionneerd ka pitein der infanterie van het leger in Nederlandsch—Indië, houdende verzoek om verandering van zijn eervol ont slag, in dier voege dat het hem verleend worde wegens lichaamsgebrekeu, iu en door een dienst ontstaan. (Uittreksel uit het verslag der commissie.) De kapitein deelt in zijn aan de Kamer ingediend verzoekschrift mede dat hij in Maart 1891 van Java werd overgeplaatst naar Atjeh, van daar I October daaraanvolgend geëvacueerd werd naarPadang zwaar lijdende aan berri-berri, wegeus ziekte buitenlaudsch verlof kreeg voor twee jaren, na October 1892 (aankomst in Nederland) alles heeft gedaan en geene kosten heeft ge spaard om te genezen, maar alles vruchteloos is geweest, zoodat hij den 25sten Mei 1895 na tweemaal verlenging van verlof wegena ziekte verkregen te hebben, door de genees kundige commissie te s-Gravenhage voort durend ongeschikt werd verklaart van alle militaire diensten dat hij, hoewel zijne ziekte (berri-berri) geheel en al is ontstaan door zijn verblijf en zijne dienstverrichtingen op Atjeh, toch werd gepensionneerd ter zake van lichaams gebreken, niet in en door den dienst ont staan en het bedrag werd bepaald op f 1850, berekend naar den rang van Iste-luiteuant, omdat hij, hoezeer bijna 20 jaren dienst als officier hebbende, nog geen twee jaren effec tief in den rang van kapitein had kunnen dienen. Adressant vermeent dat hem pensioen had moeten worden verleend ter zake van lichaamsgebreken in en door den dienst en wijst er op, dat ook in de laatste jaren bij de Koninklijke Nederlandsche marine en bij het leger h. 1.1. officieren zijn gepensionneerd ten gevolge van dezelfde lichaamsgebreken als adressant (beri-beri) en onder dezelfde omstandigheden (vsrblijf te Atjeh) ontstaan, en zulks wel degelijk geacht werd ontstaan te zijn in en door den dienst. Hij verzoekt dat de Kamer alsnog een onderzoek zal doen instellen naar het ontstaan der lichaams gebreken waarvoor adressant werd afgekeurd. In de Nota van Inlichtingen door den minister van koloniën naar aanleiding van het verzoekschrift verstrekt, wordt een re laas gegeven van de loopbaan als officier van adressant en van da lichaamsgebreken waarvan in het adres sprake is. De commissie concludeert lo. deu minister van koloniën dank te zeggen voir de gegeven inlichtingen; 2o. den minister te verzoeken in over weging te willen nemen, alsnog te doen on derzoeken of de adressant ook kan vallen onder art. 4b tweede gedeelte van het pen sioen-reglement namelijk dat hij bij zijne pensionneering lijdende was aan lichaams gebreken, die ontstaan zijn „bij omstandig heden zoodanig uitsloitend aan het volbrengen van militaire dienstplichten verbonden, dat zij iu dit opzicht met de gevolgen van oorlogsverrichtingen kunnen worden gelijk gesteld" in welk geval die zoude moeten worden beschouwd als in en door den dienst te zijn ontstaan. 3o. indien het resultaat van het onder zoek negatief zoude zijn, den minister te verzoeken in overweging te willen nemen of er alsnog mogelijkheid bestaat adressant op eene of andere wijze, zij het ook wellicht slechts ten deele, schadeloos te stellen voor de voor hem hoogst ongunstige omstandig heden waaronder het pensioen moest worden toegekend. Aanbesteding. Aan het ministerie van waterstaat te 's Gra venhage is Woensdag aanbesteed

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5