Zondag 23 Maart 1002. 25e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tweede Blad. Nummer 24. AN TOON TIELEN, MENGELWERK. Naar 't front. Staatkundig Overzicht. «IN NE NLAND. U 1 T g e v e u UITVOERINGEN. WAALWIJK. p-jrr -v- t--rt:-. "«;y;:«*v»:-y nfr^r -;r*rr; -a?* aBBEaB»BBS22 De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Langstraatsfbe Courant Dit Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het gehcele rijk f Ü.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., frauco te zenden aan den Uitgever. wam anMM sva b i ',b? si-L? v ui Op Zondag 28 dezer dez namiddags om 12 uur, zal door de Liedertafel Oefening en Veimaak,* van Waalwijk en Besoijen, op de zaal ,Musis Sacrum* worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Er was een zekere opschudding in het .kantoor der bankiersfirma Taiterson en Dewliurst. Een van de klerken had een ge ducht standje te wachten dat begreep men ten minste toen de loopjongen het kantoor kwam binnenstormen met den uitroep Of meneer Redholt eens oogenblikkelijk bij den patroon wil komen. De jongen, die de boodschap gedaan had, glimlachte, alsof hij wist wat er te wachten was en de anderen, verheugd, dat het hun niet goldverkneukelden zich inwendig, blij dat zij er ditmaal zoo goed afkwamen. Joe Redbolt was een weinig bleeker ge worden, toen zijn naam werd genoemd, alsof hij ook voelde, wat hem te wachten stond, maar hij drukte zijn lippen op elkaar en wierp zijn hoofd achterover, als een man die bereid is het ergste te vernemen. Nou, goede reis, Reddic, zeine iemand kwaadaardig lachend. Als je verhooging krijgt, vergeet dan niet te fracteeren Reddic ziet er niets opgewekt uit mompelde de kassier. Misschien heeft zij hem den bons ge geven werd opgemerkt. Redbolt gaf geen antwoord, maar stond oogenblikkelijk op. Een oogenblik later vras hij in het bureau van den chef. De jonge meneer Dewhurst, die sedert den dood zijns vaders aan het hoofd der zaak stond, keek hem even loensch aan en had het toen een oogenblik zeer druk met een stapeltje brieven, waaruit hij er een kwaadaardig lachende, te voorschijn haal de. De beide manuen vormden een groot contrast. Zij waren ongeveer even oud acht-en -twintig of misschien dertig jnaar men behoefde geen groot men3chenkenner te zijn, om het verschil in beider karakter op te merken. Redbolt was lang, stevig gebouwd met een open gelaat, terwijl zijn patroon klein, onbeduidend en blijkbaar een kruiper was. Men kon veronderstellen, dat Redbolt een dwazen streek kon begaan, maer een lafaard was hij nietmen kon veronderstellen, dat meneer Dewhurst slim was, maar edelmoedig nooit. Het onderhoud was merkwaardig; er scheen iets tusschen beiden te bestaan, waarover geen van hen sprak. Meneer Dew hurst was blijkbaar meester vau den toe stand en besloten zijn overmacht te gebrui ken; zijn bedieude zag er zelfbewust uit, maar tegelijk eerbiedig eu beleefd. Het gesprek werd geopend door meneer Dewhurst, die een brief voorlas met aan merkingen van een kleinen afnemer. Het was een futiele quaestie en niet waard er een woord aan te besteden. En toch was Redbolt niet verrast, dat de zaak breed werd uitgemeten. Al sedert eenigen tijd werden alle gelegenheden benut om aan merkingen te maken eu hij wist, bij instinct, dat nn de bom zou uitbarsten. Hoe is die fout outstaan vroeg me neer Dewhurst op kwaaddenkenden toon. Redbolt gaf een eenvoudige, duidelijke verklaring, welke voor ieder onbevooroor deeld man afdoend zou zijn geweest. Maar meneer Dewhurst was nu eenmaal niet onbevooroordeeld. Dus dan zoudt gij, op de keper be schouwd, heelemaal geen schuld hebben zeide hij. Naar mijne meening niet. - Maakt gij nooit fouten Niet dikwijls. Weet u dan den schuldige Een oogenblik was het stil en de beide mannen keken elkaar strak aan. U, meneer, zeide Redbolt eerbiedig. Ik heb volgens uwe orders gehandeld. Deze woorden schenen den gemeenen, kleinen lyran koren op zijn molen. Gij zijt meer dan onbeschaamd, riep hij. Dat was toch mijn voornemen niet, zeide Redbolt kalm. Dat kan best zijn, maar ik ben die brutaliteit moede. Gij vergeet, wie gij zijt, gij hebt verschillende malen gedaan alsof het er niet was. Redbolt bloosde en zijn patroon ging met een glimlach van hatelijken triomf op de lippen, voort En gij begrijpt mij, geloof ik De bediende boog even. Dan geloot ik, dat het maar het best is, dat gij naar eene nieuwe betrekking uitziet. Zullen wij de maand rekenen van laatstleden Maandag af vroeg Joe Red bolt, steeds op deDzelfden zakelijken toon. Dat is goed, zei mijnheer Dewhurst. Maar ik wilde gaarne, dat gij maar oogen blikkelijk vertrokt. Bij deze woorden schoof hij over de tafel een stapeltje geld, dat reeds was afgeteld, daardoor duidelijk toonende, dat de ,\veg reeds van te voren afgebakend was. Toen werd Joe Redbolt boos. Hier werd een beleediging bij smaad gevoegd, door hem op stel en sprong weg te zenden, .als of hij oneerlijk was geweest. Het was des te beleedigeuder, omdat hij nog een verre neef van Dewhurst was. De beide jonge mannen waren een tijdlang op dezelfde school geweest. Zij waren te zamen in de zaak gekomen en Redbolt had zich door zijne bekwaamheid, onder de oogen van den ouden Dewhurst, tot een verantwoor delijke positie opgewerkt. Zij kenden dus natuurlijk dezelfde menschen, bezochten dezelfde families eu op deze wijze was Dewhurst's jalouzie overgegaan tot bepaalden haat want dat er een lid der schpooe sekse bij het geval betrokken was, is dui delijk. De onschuldige oorzaak van de oneepig- heid, die weinig dacht aan het onheil, dat zij aanrichtte, had er bepaald genoegen in gehad, dat de beide mannen eikaars mede dingers waren en zij had er voor gezor d, dat geen van beiden wist, wie eigenlijk de meest begunstigde was. Maar algemeen beschouwde men Joe Redbolt ris den uitverkorene en Dewhurst had zich op duizenderlei wijzen op het kantoor trachten te wreken. Maar in liefdes zaken, zoowel als in oorlog, gebeurt vaak, wat men niet verwacht. Joe Redbolt deed aanzoek en werd afgewezen. De meeste mannen zullen nu, als een gevaarlijk mededinger van de baan is, edel moedig worden, maar dit was met het ge val met Fred Dewhurst. Kleine plagerijen ontaarden al gauw in dagelijksche belecdi- gingen, totdat hij dezen morgen, zooals wij gezien hebben, de kans schoon had gezien, om zijn ouden schoolvriend op straat te zetten. Joliu Redbolt nam het geld op, tel de het bedaard na en stak het in zijn zak. Nu zijn wij niet langer meester en knecht meer, Fred Dewhurst, zeide hij, en nu zal ik je eens vertellen wat ik van je denk. Dewhurst zag er niet op zijn gemak uit, en wilde schellen. Wees maar niet bangzeide Joe, glimlachend. Ik zal je geen pak slaag geven. Het zou niet netjes ziju om zoo'n min mannetje als gij zijt, af te ranselen. Meneer Dewhurst trachtte verachtelijk te lachen, maar blijkbaar was hij blij om de woorden. Ik zal je eens zeggen, wat ik vau je denk, zeide Joe. Ga je gang maar, zeide Dewhurst grijnzend. Ik wil je dan zeggen, dat je het ge meenste individu bent, dat ik ooit heb ontmoet en als dat arme meisje ooit met WAALWIJK. je trouwt, beklaag ik haar. Je bent eigenlijk zoo bedroefd om haar, zeide Dewhurst, omdat je haar zelf wilde trouwen. Prachtig. Maar als je nu genoeg hebt gezegd, zou ik je wel goede morgen willen wenschen. Joe bleet zichzelf meester en verliet het kantoor. Hij had alles verloren het meisje, dat hij liefhad en zijn middel van bestaan. Hij was alleen op de wereld, met geen ander vooruitzicht, dau zijn leven nogmaals te beginnen, nu daar plotseling herinnerde hij zicb iets. Een paar avonden geleden ad hij den drilavond van de vrijwilligers medegemaakt. Men had hun gevraagd, wie er lust had zich te voegen bij het corps der C(ity) I(mperlal) V(olunteers) om naar het front te gaaü. Nu was hij vrij, hij kon gaan. Engeland had de krachten noodig van mannen zoo als hij. Hij was zoo gezond als een visch, en kon meer dan een weinig schieten. Een half uur later was zijn naam in een der registers ingeschreven en werd bij goelgekeurd. Nu was hij gerust en al wist hij, dat hem misschien daar duizend mijl ver weg een eenzaam soldatengraf wachtte, hij zou er strijden, voor wat hij er eerlijk en goed dacht, hij zou er strijden oin zijn leed te vergeten. Ten laatste kwam het oogenblik van vertrek. Hij was bij den plechtigen dienst in de St. Paul geweest cn had de National Anthem medegezongen, tot hij schor was. Door honderden welwillende landslui was hij op rug en schouders geslagen, zelf had hij zich als 't ware door een volksmenigte moeten heen worstelen om naar de Nine Elms fe komen. Hij was er het eerst. Daar stond de trein reeds, die de vrij willigers naar Southampton zou brengen, waarbij zich langzamerhaud de mannen, die naar t front gingen, verzamelden. Nu is alles gedaan, dacht hij, er blijft mij niets anders over dan afscheid te Demen van oud-Londen misschien voor altijd. Nog eenmaal voelde hij zich alleen en on gelukkig. ltder ander had een vriend of bloedverwant bij zich. Maar wat was dat Daar kwam een meisje naderbij, zich met koortsachtige haast door de menigte worste lend en inet ondsrzoekenden blik al de jonge soldaten aanstarend. Daar ontmoetten hun oogen elkaar, en een oogenblik later sloeg hij zijn armen om den hals van het meisje, dat hem een maand geleden had afgewezen en in welks bijzijn hij altijd zoo verlegen was geweest, en wie hij nooit wat steviger de hand had durven drukken. Hoe was alles zoo gekomen Het scheen niet noodig en zeker geen geschikte tijd voor verklaringen. Waarom had hij zicli in haar dwaas *neeu" geschikt, dat zij nooit bedoeld had Zij had altijd gedacht, dat hij nog wel eens zou zijn teruggekomen. Waar om had hij haar zoo plotseling, zoo onver wacht gevraagd Zij had geen ja* kunnen zeggen. En gisteravond had zij pas gehoord wat er gebeurd was van Dewhurst zelf eu zij had den geheelen nacht gehuild over het onheil, dat zij had veroorzaakt; wilde hij haar vergeven Eu gaf hij nog iets om haar Instijgenriep de comraandeerende officier. Het was nu geen tijd om veel te praten. Met haar armen om ziju hals drukte zij haar betraande wang tegen de zijne en be loofde op hem te zullen wachten. God zegen je fluisterde hij. Zij kon niet antwoorden van aandoening. En terwijl de muziek het #God save the queen" inzette, vertrok de trein, met zich voerende de eerste C. I. V. die naar liet front gingen. Het was le verwachten, dat op de publicatie van het verdrag tusschen Engeland en Japan, immers duidelijk tegen Rusland gericht, een antwoord zou volgen. Maar niet te denken was, dat de zaak zoo hoog zou worden opg vat, dat Rusland het gewicht vau zijn vc; Advkrtentién 17 regels f Ü.6Ö daarboven 8 cent per ragel, groot» letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels «n advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel finivtiiiWMiTBTrrBïïTwnp=«" klarii.g zou verzwaren door met zijn bondgenoot Frankrijk gezamenlijk te spreken. En toch: dat is geschied. Uit Parijs wordt geseind De diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk en Rusland hebben aan de ministers van Buitenlandsche Zaken van de staten, die het protocol van Peking van 7 September 1900 hebben geteekend, de volgende verklaring van hunoe regeeringen ter hand gesteld De verbonden regeeringen van Frankrijk en Rusland, de meiledeeling ontvangen hebbende van 3i) Januari 1902, gesloten met het doel in liet verre Oosten den statusquo en alge— meenen vrede te verzekeren en de onafhan kelijkheid te handhaven van China cn Korea, welke rijken moeten blijven open voor den handel ch de industrie van alle natiën, zijn volkomen tevreden gesteld, de cssentiëele beglnseleo te zien bevestigd, die zij :zelf meermaien hebben verklaard als vaststaande te betchouwen, en die het doel van hun staadkunde zullen blijven uitmaken. De beide regeeringen zijn van oordeel, dat de eerbie diging van deze beginselen le ge lijkei tijd tot waarborg van hunne bizor.dere belangen in het verre Oosten zal strekken. Ook zijn zij evenwel verplicht de mogelijkheid onder de cogen te zien, dat „hetzij een agressief op— treden'van derde mogendheden," hetzij nieuwe onlusten in China, welke de onschendbaarheid en de vrije or.lwikkcliun van dit rijk in gevaar brengen, een bedreigiug zouden kuuneu worden voor hun eigeu belangen. De beide verbonden regeeringeu behoud :n zich daarom voor, al dan <lc middelen ie beramen om de veiligheid «lier belangen te verzekeren. Het slot is duidelijk: „begin eens, als je durf cn we zullen je." WAALWIJK, 22 Maart 1902. Tramzakcn. Wanneer de inlichtingen, ons van be voegde zijde verstrekt, juist zijn, zal de tramzaak zeker nog niet in de eerste vier weken bij den Raad van State behandeld worden. Auntai Kiezers. De heden door Burgemeester en Wet houders vastgestelde Kiezerslijst bevat 518 Kiezers voor de Tweede Kamer. 518 n Provinciale Staten. 516 h den Gemeenteraad. Visch. Het is meer dan erg, welk soort visch tegenwoordig in onze gemeente wordt inge voerd. Een zeer goed kenner verklaarde ons, dat de visch die gedurende deze week langs de huizen werd verkocht, bijna zonder uit- zoudering bedorven was. Vooral was dit 't geval met dt zeevisch. Dat er verschil lende menschen inliepen is te begrijpen, want velen zijn er niet die er voldoende kennis van hebben en zoo wordt hun waar in de hand en den maag gestopt, die in den grond of op den mesthoop thuis be hoort. Wij gelooven dat het zeer nuttig eu noodzakelijk was, voor eene gemeente als de onze, als wij een flinke keurmeester hadden. Ungcval. Dezer dagen had alhier in de smids werkplaats van de Wed. V. in de Station straat, een ernstig ongeval plaats. Eenige leerlingen der teekenschool, stonden naar de werkzaamhedeu der draaibank te kijken. Bij 't verlaten der werkplaats, wat stoeienderwijze geschiedde, had een hunner een jongeling uit Capclle, het ongeluk met zijn hand tusschen den kop der draaibank te geraken, zoodat hem het voorste lid van twee vingers der rechterhand werdeu afge klemd. Door Dr. vau Gils werd het eerste ver band gelegd. De jongeling leed begrijpelijkerwijze zeer veel pijn. Nader deelt men ons nog mede, dat de toestand van den jongeling, naar om standigheden, goed is. De geneesheer te Capelle, onder wiens behandeling hij thans is, hoopt de vinger- deelen te behouden. Een prnchtexcmplunr Zekere Z. uit 't Loonsch-Hoekje in den z.g. Galgenwiel aan 't visschen zijnde, had het geluk eeu snoek van 16 pond te ver schalken. Voorwaar een mooi buitenkansje. Het pracht-exemplaar zal verloot worden. Diefstal. Dezer dagen heeft men bij zekeren v. S. alhier, eenig waschgoed van de bleek ont vreemd. Nieuwe Maasmond. Naar wij vernemen, bestaat gegrond voor uitzicht, dat tusschen belanghebbenden en het rijk overeenstemming zal worden verkregen, omtrent den aanleg van beka- dingen langs de rivier de Amer, welke be- kadingen noodig blijken tengevolge van de werken tot verlegging van den Maasmond. Mochten de gevoerde handelingen tot een gewenscht einde leiden, dan zal reeds vrij spoedig tot de opening van den nieuwen Maasmond kunnen worden overgegaan. Benoemingen. Z. D. H. mgr. W. van de Ven, bisschop vrn VBosch, heeft benoemdtot assistent te Eindhoven, den WelEerw. heer W. A. J. van Ierseltot assistent te Diessen, den WelEerw. heer P. A. van Roesseltot ka pelaan te Grave, den WelEerw. heer M. F. Dekkers en tot kapelaan te Nuenen, den WelEerw. heer I. 0. N. J. Franken, priester van het Seminarie. Kutholiekcndug. De katholiekendag in het bisdom 's-Her- togenbosch zal dit jaar te Nijmegen worden gehouden. Bij die gelegenheid zal worden onthuld het monument voor bisschop Hamer en de missionarissen, die met hem in China vermoord zijn. Voorzitter der vergadering zal zijn jhr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, lid van de Tweede Kamer voor het district Nij megen, secretaris de heer P. J. F. Daniels, lid van den gemeenteraad te Nijmegen. Feestguveu voor Z. H. den Paus. Het totaalbedrag der voor den H. Vader ingenomen jubelgiften beloopt thans f 99.545. Neemt men, schrijft de Tijd, in aanmer- merking, dat aan onze administratie en die van sommige andere bladen, niettegenstaande de sluiting der lijsten, nog voortdurend giften worden toegezonden, dan raag men als zeker aannemen, dat het totaal bedrag, hetwelk de Nederlandsche deputatie te Rome uit naam onzer Katholieke bevolking zal hebben aan te bieden, de honderdduizend gulden niet slechts bereiken, maar zelfs niet onaanzienlijk overtreffen zal. Uit de Hofwereld. Prins Hendrik en diens adjudant jhr. van Suchtelen van den Haere kwamen Donderdagochtend te 9 uur aau het station te Apeldoorn aan en vertrokken met den jagermeesler Loudou naar 'l Loo. Z. K. H. inspecteerde de beide-ontginning in Soeren sche bosschen aldaar eu verLmk Vrijdag ochtend met den eersten trein naar's-Hage terug. Op zijn doorreis naar Apeldoorn vertoefde Prins Hendrik eenigen tijd te Utrecht. Bij aankomst van den trein wasjirof. Kramer aan het staiiou. Naar aan het Ilbld. wordt medege deeld, zal H. M. de Koningin «iit jaar het gewoon bezoek aan Amsterdam niet brengen Miuister run koloniën. Naar men mededeelt, zal de minister vau koloniën in het begin der volgende week naar Wiesbaden vertrekken, om daar eenige rustige weken door te brengon. Het is een zeer gunstig teeken, dat hij geacht wordt nu reeds voor zulk een reig genoegzaam krachten te hebben herwonnen

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5