Nummer 25. Donderdag 97 Maart 1902. 25e Jaargang Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. ONTWAAKT De Zuid-Afrikaanschen Ooilog, ANTOON TIELEN, Uitgever: Bekendmakingen, FE JJJLLETOJS. Hugh Conway. BUITENLAND. België. WAALWIJK. Vaststelling der Kiezerslijsten. uit het Engelsch Vredesverwachtingen. ♦5E538Si$Si*^|.ï53K2£B8 De Echo van het Zuiden. Waalwijhsflif en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e m e n t s p r ij s per 3 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiïn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grooto letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Ümaal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regols advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van do wed. J. van der Sanden, wonende alhier, om vergunning tot het oprichten eener runds- an varkensslachterij, in een perceel staande te Waalwijk, kadastraal bekend in Sectie B. No. 966. Op Zaterdag den 5en April 1902, des voor middags te elf uren, zal op het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schril telijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen •chrifturen. Waalwijk, den 22 Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voorn., De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. INRICHTINGEN. welke govanr, schnde of hinder kunaen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis dat bij hun beslnit van heden aan de Firma P. C. Baijens en hare rechtverkrijgenden, vergunning is vt leend tot het in werking brengen van een gas motor vau twee paardekracht in een perceel staande alhier aan de Groote Straat B 155, ka dastraal bekend Sectie C iro. 2162. Waalwijk, 22 Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voorn., De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris. F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de op heden door hen vast gestelde kiezerslijst voor het dienstjaar 1902/1903, benevens de alphabetische lijsten der namen en vuornsmen van heD, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van heD, die daarop zijn gebracht, van den 23en Maart tot en met den 21en April aanstaande, op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, en, tegen betaling der kosten, in afschrift ot afdruk ver krijgbaar zijn gesteld. Tot en met den 15en April a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeeate-beetunr vei betering van de genoemde kiezerslijst te vragen, op grond, dat hij zelf of een ander in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoor lijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Waalwijk, 22 Maart 1902. door (18. .Die man,' zoo ging hij voort, ik sal om gewichtige redenen u zijn naam niet noemen, was Pauline's minnaar. Wij hebben, van moeder's zijde, edel bloed in de aderen bloed dat geen beleediging duldt. Ik herhaal hij was de minnaur van Pauline, van uwe vrouw. Hij wenschte haar echter niet te huwen en deswege doodden, wij, ik en Ceneri, hem, te Londen, in hare tegenwoorheid. Ik heb u reeds eenmaal vroeger gezegd, Mr. Vaughan, het is zeer verstandig eene vrouw te huwen, die zich het verleden niet kan herinneren I' Ik gaf geen antwoord. Zulk een afschuwelijke bewering was geen woord waardig. Ik stond op en naderde hem. Hiji las mijn voornemen op mijn gelaat. «Niet hier', -zeide hij, zich haastig van mij afwendende: «welk .nut kan het voor haar hebben, een onbeduidende worsteling tusschen twee edellieden? Neen; ontmoet mij op het Vasteland, waar dan ook, daar «al ik u toonen hoe seer ik u haat I' Hij sprak de waarh.aid, de zelfzuchtige ellen deling I Welk nut kou liet hebben? Een worste- lng waarbij ik kans zoude hebben hem te dooden; en Pauline wellicht inmiddels den dood nabij 1 VertrekI' riep ik: ..moordenaar en valsch- Burgemeester en Wethouders voorn., De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Het bericht, dat Schalk Burger, de waar nemende president van Transvaal, met een viertal andere leden der Transvaalsche re geering te Pretoria een onderhoud heelt gehad met lord Kitchener en daarna is door gereisd naar Kroonstad, in deu Vrijriraat, werd Zondag in den avond te Louden be kend en veroorzaakte natuurlijk groote op schudding in de clubs en andere plaatsen van bijeenkomst. Het eerste, waarover men sprak was de kans op een spoedige beein digitig van den heilloozen krijg en die mo gelijkheid met zoo groote blijdschap voorgezet, bewijst, dat er geeu twijfel kan bestaan, ot men verlangt in het Vereenigd Koninkrijk zeer ernstig naar vrede. Zelfs in militaire en politieke kringen men ziet de ge beurtenissen der eerstvolgende dagen met zeker optimisme tegemoet en de Kafferwaar den op de Londensche Beurs ver heugden zich Zondag in de algemeene be langstelling. Deze hoopvolle stemming heeft.zich ge handhaafd, nadat de minister van oorlog Brodrick Zondagavond in het Lagerhuis, in antwoord op een desbetreffende vraag van den liberalenleider Campbell Bannerman, had verklaard, dat, ongeveer veertieu dagen geleden Schalk Burger aan lord Kitchener het verlangen te kennen gaf, een vrijgeleide te krijgen door de Britsche linies en terug, ten einde president Steyn te kunnen spreken over de mogelijkheid van vredesvoorstellin— gen. Met goedvinden der regeering stond lord Kitchener dit verzoek toe. Sedert veertien dagen dus staat Kitche ner in correspondentie met de Transvaal sche regeering en daaruit is de gevolgtrek king te maken, dat de reis van Schalk Bur ger c. s. tevoren het onderwerp heeft ge vormd van nauwgezette militaire en diplo matieke overwegingen en het blijkt achteraf dat de Vrijdag 1.1. te Londen gehouden mi uisterraad uitsluitend ten doel heeft gehad, over het door Schalk Burger tot Kitcheuer gerichte verzoek een beslissing te ueraen. Het resultaat was, dat het vrijgeleide werd toegestaan en de reis der Transvaal sche regeeringsambtenaren beginnen kon. Slechts weinigen te Pretoria wisten, dat Schalk Burger en zijn metgezellen aldaar zouden aankomen. De Boerenregeerders werdeu Zondagmiddag om 10 minuten voor- drien aan het station ontvangen door den chef van den Engelschen inlichtingsdienst aard! Elk woord dat gij ooit tot mij gesproken, hebt wa» een logen, en omdat gij mij haat, hebt ge mij heden de grootste uwer logens verteld. Vertrekred u door de vlucht van de galeien. Hij wierp mij een zegevierenden blik toe, en ging heen. De lucht ic het vertrek scheen gezuiverd, nu hij er niet langer inademde. Daarop begaf ik mij naar Pauline's kamers en aan haar bed gezeten, boorde ik hare verschroeide lippen een dien zij liefhad voortdurend in het Engelsch of Italiaansch tot zich roepen. Hoorde ik ze smeeken, waarschuwen en dreigen en wist dat hare woeste kreten gericht waren tot den man van wien Macari beweerde, dat hij hem verslagen had omdat hij de minnaar zijner zuster, mijne vrouw was. De snoodaard loogl Ik wist dat hij loog I On ophoudelijk bezwoer ik mij, dat wat hij mij ge zegd had een zwarte, helsche valsche logen was, dat Pauline zoo rein en schuldeloos was als eei engel. Maar terwijl ik mij inspande om mij met deze bewering tot rust te brengen, wist ik tevens dat hoe zwarte logen het ook was, zij, zoolang ik haar niet kon bewijzen voortdurend in mijn hart zou weerklinkon altijd voor mijn geest sou staan zou aangroeien tot ik haar als waar heid zoude beschouwen; uiij geen rust of vrede meer zou gunnen, tot dat zij mij den dag zou doen vloeken waarop Kenyon mij in dat oude kerkgebouw voerde om er «het schoonst gezicht van alles' te bewonderen. Hoe sou ik de onwaarheid kunnen bewijzen? Er bestonden nog slechts twee andere personen op de wereld, die Pauline's levensgeschiedenis kenden Ceneri bevond zich in de oude Siberische mijnen of eenig ander levend graf. Juist toen ik aan die oude Italiaanschejvrouw terugdacht, begon Macari'» laster zijn eerste vergit in mijpe ziel te «torten. Hare geheimzinnige woorden «niet ge schikt voor liefde of huwelijk,* konden wel een andere strekking, een onteerende bedoeling hebben gehad. En toen kwamen mij voortdurend andere omstandigheden voor den geest. CeDeri's haast om zijn nicht gehuwd te zien; zijn ver langen om van haar bevrijd te raken. Dusdanige en reden in rijtuigen, door Kitchener, te hunnerj beschikking gesteld, naar diens huis. Na een onderhoud met den opperbevel hebber, dat tot 5 uur duurde, keerden zij naar het station terug en aanvaardden de reis naar Kroonstad. De vertegenwoordi gers der Boeren, die natuurlijk veel bekijks hadden, zageo er flink en opgewekt uit. Wat in de samenkomst met Kitchener be sproken is, is niet bekend geworden. In politieke kringen te Londen meent men dat het onderhoud niet heeft geleid tot een directen stap in de richting van den vrede doch men acht het waarschijnlijk, dat Schalk Burger aan Kitcheuer duidelijk opgestelde voorstellen heeft voorgelegd, welke door de Transvaalsche regeering met president Steyn en De Wet zouden worden besproken en die, als zij door de beide Vrijitaters worden goedgekeurd, zouden moeten dienen als basis voor eventueele vredesonderhandelingen. Te Londen brengt men de reis van Schalk Burger in verband met de verklaringen, in het laatst van Januari afgelegd door den Engelschen minister van Buitenlandsche zaken Landsdowne, als antwoord op de bekende nota der Nederlandsche regeering behelzende het voorstel, den Boerengedelegeerden in Europa verlof te geven naar Z.-Afrika te gaan, ten eiBde in het belai.g van den vrede te kunnen confereeren met de Boerenaan voerders te velde. Lord Landsdowne zeide in zijn antwoord op de Nederlandsche nota, dat de Britsche regeering van meening was dat alle regeeringsbevoegdheden, met inbe grip van die tot het openen van vredeson derhandelingen, berusten bij Steyn, wat betreft den Vrijstaat, en bij Schalk Burger voor Transvaal. De Britsche minister voegde er bij, dat de snelste en meest afdoende wijze, om tot overeenstemming te geraken, dus zou zijn, dat genoemde heeren zich onmiddellijk in verbinding stelden met lord Kitchener, die last had gekregen onmiddel lijk alle aanbiedingen van Boerenzijde ter kennis te brengen van de regeering te LondeD. Ten slotte verklaarde Landsdowne, dat eventueele onderhandelingen niet gevoerd moesten worden in Europa, doch in Zuid— Afrika. Men weet, dat Kitchener daarna bevel kreeg, den inhoud van de tusschen Neder land en Engeland gewisselde diplomatieke stukken ter kennis te brengen van de Boeren te velde en in verband met een en ander zou Schalk Burger's reis kunnen beschouwd worden als een indirect gevolg van den stap der Nederlandsche regeering en de aan wijzingen van lord Landsdowne, terwijl er volstrekt niet uit afgeleid behoeft te worden dat in dezen de eerste schrede is gedaan door de Boeren. Men herinnere zich slechts dat ongeveer een jaar geleden, toen onder handelingen gevoerd werden tusschen Kit chener en Louis Botha, de Britsche regeering deed, alsof de Boeren den eersten stap tot toenadering gedaan hadden, terwijl later denkbeelden bestormden mijn gemoed tot ik er half waanzinnig van werd. Ik kon het niet langer van mij verkrijgen om aan Pauline's ziekbed te zitten. Ik begaf mij in de open lucht en doolde doelloos rond, tot twee verschillende denkbeelden bij mij opkwamen. Het eersto wae, dat ik mij tot de grootst be kende autoriteit op het gebied van hersens ziekten zoude begeven, teneinde hem omtrent de mogelijkheid van Pauline's herstel te raadplegen het ander was, naar Horace street te gaan en het bewuste huis van boven tot onder bij dag te onderzoeken. Het eerst ging ik naar den ge neesheer. Hem deelde ik alles mede, behalve natuurlijk Macari's helsche logen. Ik zag geen anderen uitweg, dan hem alles, zonder de minste ach terhoudendheid te openbaren. Het gelukte mij blijkbaar zijne belangstelling gaande te maken. Hij had Pauline reeds eenmaal gezien en was ten volle bekend met den toestand waarin zij verkeerd had. Ik denk dat hij. even als zoo vele j anderen zullen doen, alles geloofde wat ik hem verhaalde, behalve dat eene onverklaar bare voorval. Doch ook dit verwierp hij niet geheel, gewoon als hij was aan zeldzame inbeel dingen en grillen van het voorstellingsvermogen. Aan beide schreef hij de oorzaak van het geval toe: iets dat ik zeer natuurlijk vond. .Maar, welke bemoedigingen of hoop kan hij mij geven? rZools ik u reeds vroeger zeide, Mr. Vaughan,' sprak hij«het geval, dat een mensch voor langen tijd de herinnering aan het verleden ver liest en dan het einde van den draad waar deze afbrak weder opvat staat niet alleen. ;lk zal uwe vrouw komen zien; maar zooals de zaak thans staat komt het mij meer als een hersen koort9 voor, waarvoor geen specialiteit vercischt wordt. Ik zou u willen verzoeken mij te ver - wittigen als deze koorts haar verlaten heeft, dun zal ik komen. Naar ik veronderstel zal haar ge brek dan geweken zijn, doch, dan zal zij hi t leven weder aanvangen bij het oögenblik waarop haar geest voor het eerst omfloerst werd. Dan zult zelfs gij, haar echtgenoot, een vreemdeling voor haar zijn. Haar geval, ik herhaal dit, is bleek, dat lord Kitchener, op last van zijn regeering, het initiatief tot de onderhande lingen genomen had. Meikwaardig is ook, dat juist in de laatste 14 dagen, toen dus de onderhande lingen gevoerd werden over Schalk Burger's reis, lord Wo'.seley plotseling naar Zuid— Afrika vertrokken is. De geruchten, als zou deze reis een politieke beteekenis hebben en in verband staan met vredesonderhandelingen, lijkeu dus thans zoo dwaas niet, te n.eer, daar men weet, dat koning Edward, op wiens specialen last VVolseley heet te han delen, en zijn ministers er grooten prijs op si ellen en er tegenover het Britsche volk groot belang bij hebben, dat de oorlog voor de kroning in Juni a. s. beëindigd zij. Het is nu maar de vraag, of Schalk Bur ger de toestemming van Steyn en De Wet zal verkrijgen op vredesvoorstellen, die minder eischen dan volkomen onafhankelijkheid voor de BoerenrepubliekenSchal': Burger geldt als een man van weinig gezag ouder de Boeren en men twijfelt er zelfs te Londen aan, of, indien hij zonder de medewerking van Steyn, De Wet, De la Rey en Botha onderhandelingen aanknoopte, de oorlog zou worden afgebroken. In Boerenkringen in Europa houdt men in ieder geval beslist vol, dat geen vrede mo gelijk is dan met waarborging voor de erkenning van de onafhankelijkheid der Boeren. Van ouraiddellijken invloed op de militaire operaties schijnt de reis van Schalk Burger niet te zijnhet heet. dat Kitchener met groote voortvarendheid blijft voortgaan met het maken van toebereidselen voor een krachtige actie tegen De la Rey en Botha Gesteld de Transvalers, waarschijnlijk met volmacht ook van Louis Botha voorzien versterkt door de la Reij of met eeu plaats vervanger van dezen, en de Vrijstraters, ver tegenwoordigd door Steijn en de Wet, gaan in ernst met de vertegenwoordigers der En- gelsche regeering ouderhandelen, wat hebben wij daarvan te verwachten De ervaring heeft ons geleerd daaromtrent uiterst voorzichtig te zijn, en vooral ons niet te spoedig door de vreugdebetuigingen van de Engelsche pers van de wijs te laten breu gen. Dit sta voorop. Dat de Boeren nu meer dan den zomer van het vorige jaar, toen er ook over deu vrede van gedachten is gewisseld, maar zonder gevolg, geneigd zouden zijn om het hoofd te buigen, kunuen wij niet inzien. De drijfjachten in deu Viijstraat zijn de Boeren wel op eenige houderden mannen te staan gekomen al missen wij omtrent het gehalte den krijgsgevangenen nog stellige berichten maar verder Dat Bruce Ha militon in het O. van Transvaal eenig voor deel van beteekenis heeft behaald, durven meermalen voorgekomen, doch naar ik denk, nimmer onder zulke zeldzame omstandigheden.' Ik verliet den geneesheer eu begaf mij naar den verhuurder van het huis in Horace street. Ik ontving de sleutels en deed terloops eenige vragen. Zoo vernam ik dat het huis op het tijdstip van den moord voor eenige weken gemeubeld verhuurd was geweest aan een Italiaausch heer, wiens naam men echter niet vernomen bad. Hij had de huur vooruit betaald, bijgevolg had men het onnoodig geacht naar kern te in- formeeren. Het huis was na dien tijd onverhnurd gebleven, om de eenvoudige reden dat de huur prijs voor vele lieden te hoog was. Ik gaf mijn naam en woonplaats op en nam de sleutels in ontvangst en bracht het overige van den namiddag door met het huis van de vliering tot den kelder te doorzoeken, doch mijne moeite bleef onbeloond. Er was, naar ik geloofde geen enkéle plaats waar het lijk van een slacht offer zou hebben kunnen verborgen worden en evenmin een tuin om het te begraven. Ik bracht de sleutels terug en zei dat het huis niet geschikt voor mij was. Daarop keerde ik naar huis terug en sloot mij op met mijn verdriet, terwijl Macari's logen mij bet hart ver teerde. En dag aan dag ging zij voort met knagen en ondermijnen, tot mij eindelijk bericht werd dat de crisis voorbij was dat Pauline buiten gevaar en weder zichzelve was. Hoe deselfde? Dezelfde die ik slechts gekend had, öf dezelfde vóór dien heilloozen nacht? Met kloppend hart snelde ia tot hanr. Zwak, uitgeput, zonder de kracht om zich te bewegen of te spreken, opende zij hare oogen en keek mij aan. Het was een blik vol hevreemding, waar niet de minste herkenning uit sprak, maar het was de blik van teruggekeerde rede. Zij kende mij niet. Het was zooals de geneesheer voorspeld had. Ik had evengoed een vreemdeling kunnen zijn voor deze schoone oogen toen zij zich openden mij aanstaarden en zich toen weder afgemat sloten. Ik snelde de kamor uit, terwijl de tranen ook zelfs de Engelschen niet beweren. En in het westen van Transvaal hebben de Boeren 'twee groote overwinningen behaald. In den Vrijstaat wordt nu nog bijna da gelijks gevochten in het pas schoongeveegde gebied en ten W. van den grooten spoorweg lijden de Engelschen ook telkens verliezen. In de Kaapkolonie, dat staat vast, triom feert de opstand in uitgestrekte streken. Chamberlain schat, zeer waarschijnlijk te laag, het aantal burgers te velde nu nog op 9000, en dat is het puik der commando's. De winter is op handen, en die is voor den Boer vooral niet uadeeliger dan voor den Brit. Waarom zouden de Boeren zich nu onder werpen Nu, nadat Elandslaagte en Twee- bosch hun nieuwen moed en nieuwe wape nen, munitie eu voorraad hebben geleverd? En dan, de Boeren houden ongetwijfeld vast aan den eisch van volledige amnestie voor alle rebellen, of herroeping van Kit chener's proclamatie betreffende verbanning van Boeren en verbeurdverklaring van eigen dom. Of zij, zoo er een einde kan komen aan den gruwelijken oorlog, die vooral hun vrouwen en kinderen ten grave sleept, nog vasthouden aan onvoorwaardelijke onafhan kelijkheid, durven wij niet zeggen, maar dat zij nu alle onafhankelijkheid zouden prijsgeven, dat gelooven wij niet. Was het dus de Engelsche regeering ernst met hare verklaring, nog dezer dagen herhaald, dat er niets van de onafhankelijk heid mocht overblijven, de verbanning ge handhaafd zou worden en de amnestie althans beperkt zou zijn dan voorspellen wij, dat er ook van deze onderhandelingen niets zal komen. Maandag te middernacht heeft er een vrec- selijke ontploffing plaats gehad te Binche in het arrondissement Charleroi. Twee dyna- mietpatronen waren neergelegd Yoor het huis van den burgemeester Derbaix. De ruiten der omliggende huizen sprongen en grooten- deels werden de buren, die reeds te bed la gen uit het bed geworpen. Gelukkig waren de patronen op te grooten afstand van den gevel gelegd, zoodat de ontplotling haar volle uitwerking miste. Niettemin is de gevel van het huis des burgemeesters zeer beschadigd De N. T. Crt. bevat de volgende correspon dentie uit Brussel Ik nam, verleden Zondag de Etoile beige (ik heb er al eens over gesproken) ter hand langs mijne wangen rolden en mijn hart vervuld was met een gemengd gevoel van vreugde en verdriet, hoop eu vrees, dat niet met woorden kan worden geschetst. Eu toen sloop Macari's logen ait hare schuil— )laats en greep mij als het ware bij da keel dampte zich aan mij vast, worstelde met mij en riep Het is waar I Stoot mij van u af, maar toch is het waar! Wel waren de lippen van een ellendeling die tot mij spraken, maar dezen éónen keer spraken zij de waarheid I Indien dit niet zoo ware, waartoe diende dan die misdaad Mer. begaat zoo licht geen moord I' Zelfs nu, terwijl het oogenblik waarom ik zoo vurig gesmeekt en zoo innig naar verlangd had, was aangebroken, nu rede en begrip aan mijn arme lieveling waren wcergeschonkeD, werd ik overvallen, overwonnen en ten bodem geslagen door die valsche logen dio ook waarheid kon bevatten. «Wij ziju vreemdelingen voor elkander, gij kent mij niet,* riep ik, «luat mij bewijzon dat deze logen eeu logen is, of laat ons voor eeuwig vreemdelingen blijven!' Maar hoe bet te bewijzen Hoe kon ik er Pauline naar vrugen Of, indien ik het waagde dit te doen, hoe kon ik op een antwoord hopen En zelfs wanneer zij mij zoude antwoorden, zouden hare woorden mij voldocuing schenken? O, dat ik Ceneri kon spreken I Hoe laaghartig hij ook mocht wezen, gevoelde ik toch, dut uij in geen geval zulk een karakterloos bt Oswicht was &19 Macari. Door «oodanigeoverdenkinger.gedreven, vormde ik een wanhopig plan. De mensch wordt som wijlen aangespoord om vreemdsoortige en wan hopige dingen te doen als zijn leven op het spel staatvoor mij gold het meer dan het leven. Het was de eer, het geluk, alles voor twee menschen. Ja, dat zou ik doen. Hoe onzinnig het plan ook scheenik zou naar Siberië gaan, en, indien geld, volharding, gunst of kracht mij van aangezicht tot aangezicht met Ceneri kon brengen, dan zou ik de waarheid, de volle waarheid van zijne lippen vernemeu. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 1