aol, Nummer 29. Donderdag 10 April 1902. 25e J aargang J Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. II. L i ONTWAAK! eid ijk. AIT00N T IEL EN, f3 INI) TJSTR1EELEN. Bekendmaking. FEUILLETON. - Hugh Conway. irden EL. aande Is, ter in Duffet, 50- gskai orden aland Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0."5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UlTG E V ER l)e Kamer van Koophandel en fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1901. Heeren Industriëeleu worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den voorzitter in te zenden. lie Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. ONGEVALLENWET. uit het Engelsch WAALWIJK. De socialisten in Noord-Brabant. De heeren socialisten hebben ernstige plannen met hun propaganda in Noord- Brabant. Op hun congres te Groningen is er druk over geredeneerd. Eerstdaags kunnen we hen in 't donkere Zuiden verwachten. Om het belang der zaak laten we hier volgen, wat, volgens het verslag van Het Volk precies is gezegd op dat Socialisten- Groningen vroeg een bezoldigd propegan- dist, Tilburg f 250 voor de propaganda in Noord-Brabant, wat Meppel op f 100 wilde «tellen. Polak ried af, dergelijke voorstellen te doen. Zonder begrooting kon het congres toch niet over de geldmiddelen oordeelen. Het ware beter aan het P. B. op te dragen, naar bevind van zaken te geven waar het mogelijk rn noodig was. Poppe (Tilburg) wee» er op, dat terwijl te Tilburg van Het Volk Zaterdags een 15 exemplaren verkocht werden, hun Hgeu blatl eerst in 350, nu in 800 exemplaren verkocht werd {Applaus). Nu wilde men echter ook wel eens naar Waalwijk, naar Oisterwijk. Dat reizen kostte geld. Voorts was men aan het oprichten van vakvere nigingen en men steunde twee slachtoffers uit eigen middelen. Te 's-Bosch waren 10 schoenmakers voor de organisatie uitgesloten. Partijgenooten in Brabant droegen van 7 en 8 gld. loon f 1 A ƒ1.50 af voor de slachtoffers. (Applaus). De pastoor noemde de socialisten „geuieeno lage kerels", zoo had men daar hard te kampen. De bevor dering der organisatie, het v. eren der onder kruiperij was iets dat de geheele partij ten goede kwam. En dat lukte wel langzamer hand. Met honderden bracht men al de onderkruipers van Majoic en v. d. Voort naar huis. Men vroeg het geld niet voor zich zelt en spr. protesteerde er dan ook tegen dat Meppel de som verminderen wilde. Polak zeide, dat het niet noodig was,» hier een som vast te stellen. Het P. B. was van plan, zoo krachtig mogelijk de propaganda ter hand te nemen. Van der Waerden (Dordrecht) wees er op dat vroeger ook wel door het congres geld was toegestaan voor „Arm Friesland*. Spr. wilde het voorstel Tilburg doen aan nemen out een zachte zedelijke pressie te geven op het P. B., dat het geld allereerst aan de industriesteden van het Zuiden be steed moest worden. Polak Het P. B. begint zich ieder jaar te vergewissen van de som waarover het zal te beschikken hebben en vraagt aan partij genooten en geestverwanten wat denkt ge dit jaar te kunnen geven Dan berekent men kosten aan bezoldigen, drukwerk enz. en het overschietende besteedt men zoo goed mogelijk. Is het noodig en mogelijk, dan zal meer dan 250 voor Tilburg ge- Auvkrtentiën 17 regels f Ü.6Ü daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3niaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeclige contracten gesloten. Reclames 15 cent per Wij durven daarom de S. D. A. iu Noord- Brabant, maar vooral in onze streek een Men late geven worden en auders minder, het P. B. vrij. Wibaut (Middelburg) wenschte het con gres de volgorde te doen aangeven en te doen uitspreken dat allereerst gegeven wordt voor Tilburg. Natuurlijk had Gro ningen het ook noodig en zelfs ook Middel burg, hoewel dat niet vroeg. Willems (Tilburg) verzekerde dat men in Tilburg thans in volle actie was en spoedige hulp, dubbele hulp was. Vietsina (Meppel) kou het protest Til burg niet aanvaarden en gunde haar, als het kon, graag f 500. Rotterdam stelde nog de volgende motie „Het congres, aan het oordeel van bet P. B. overlatende, waar de steun van locale propaganda het meest aangewend moet worden, spreekt als zijn meening uit, dat de propaganda in het Zuiden daarvoor het allereerst in aanmerking komt." De motie werd bij acclamatie aangesloten. Daar hebben we du? uit te leeren, dat de afdeeling Tilburg het bijster goed voor heeft niet onze provincie. Zoo maar geld te vragen, wat er niet is, 't is werkelijk een brutaal stukje. Maar nu iu ernst Dan blijkt er toch uit dat de Sociaal-de mocratische Arbeiderspartij het er over eens is' lo. dat de Noordbral-ant voor het socia lisme een landstreek is, die vruchten kan dragen. Maar. 2o. dat er in die landstreek zoo spoedig mogelijk gezaaid dient te worden. Men zal ons niet verbieden tegenover deze (voor hen zelf) zoo rooskleurige mee- nig der heeren wereldhervormers er eene an dere op na te houden. 't Is waar dat onze provincie deelt in de miseries welke de verandering der maat schappelijke toestanden in hel leven heeft geroepen 't is waar dat er op sommige, op meerdere plaatsen toestanden heerschen welke luid schretuwen om verl etering en daar moet en zal die verbetering ook ko men door ijverig streven en arbeiden in de goede richting op verschillend gebied. De kwestie is slechts dezevoor de ziek te des kuidigen tijds bieden meerderen ons de medicijn maar van de soc alistische aan bieding weten wij zeker, dat het genees middel erger is dan de kwaal. Wij verwachten die niet van de sociaal- democratie, maar van de christelijke dotno- cratie, die zich op talrijke wijzen in onze streek danig begint te uiten. gering succes voorspellendat hopen en vertrouwen wij. Duitschlands Buitenlandsche handel in Schoenwerk. Uit de »Schuhmarkt« vertalen wij 't volgende voor onze leden, zeker van belang, vooral als we zien hoeveel Duitschland hier nog invoert, en hoe weinig wij naar Duitschland. Door nog steeds naar verbetering van fabrikaat te streven vooral (hoewel wij reeds op den goeden weg zijn), zullen we trachten deze cijfers juist om te keeren, zoover moeten en zullen we 't brengen. Met genoegen kunnen we tevens opmerken dat de invoer van fijne schoenen var Duitschland in ons land toch reeds in dc laatste twee jaren aanmerkelijk is gedaald. Het blad schrijft De statetische cijfers voor onzen buitenlandschen handel in schoenwaren, toont in dc maand Januari bij de afdee ling ifijne* schoenwaren een aanmer kelijke achteruitgang vergeleken me' dezelfde tijdruimte der 2 laatste jaren. terwijl de cijfers der afdeeling »grcote schoenwaren tegenover Januari 190'. eene verhooging aanwijzen. Wij geve*, de Januari-cijfers uit de drie laatste jaren De cijfers geven de dubbelccntcnaars (100 Kilo). Fijne Schoenen. Jan. Jan. Jan Uitvoer. 1902 1901 190: België 9 14 3 Denemarken 49 47 10 Frankrijk 4 1 6 Groot-Brittanië 50 16 228 Nederland 31 14 54 Noorwegen 3 7 2 Oostenrijk-Hongarij 6 11 9 Finland 1 8 Zweden 2 39 1 Zwitserland 119 108 70 Ver. St. v. Amerika 2 Brit.Australië 16 7 4 Totaal 308 331 420 Invoer. België 13 18 55 Frankrijk 18 41 52 Groot-Brittannië 21 18 28 Italië 25 83 66 of De Echo van het Zuiden en Courant, (Formulier van aangifte, bedoeld in Art. 34 der Wet Het bestuur dor rijksverzekeringsbank maakt brkend, dut allen die een ot meer personen in dienst hebben voor de uitoefening van een vei- zekeringsplichtig bedrijf, daarvan aangifte belmo ren te doen, bij een formulier, dat van 10 April e. k. verkrijgbaar is aan alle postkantoren, bij en hulppostkantoren, en dat, na in tweevoud in gevuld en onderteekend te zijn, aldaar weder moet ingeleverd worden na 15 April en vóór 1 Juni e. k. tegen bewijs \an ontvangst. De kantoren zijn tot dit doel geopend op alle werkdagen op de gewone kantooruren, doch niet na 3 uur (Amst. ti|d.) Verzekeringsplichtig zijn I. Alle bedrijven, waarin teu behoeve van het bedrijf eenig krachtwerktuig (stoomwerktuig, gas-, petroleum-, benzlneheete luctit-, water-, electromoter, wind-, water- of door dieren gedre ven molen enz) wordt, gebruikt, of waarin toe stellen gebezigd worden, die stoom of gassen onder druk bev-tten, uls nader omschreven in het Koninklijk Besluit van 12 December 19U1 (Stbl. No. 2RB j Uitgezonderd zijn de bedrijven van landbouw, veehouderij, tuinbouw en boschbouw, de schip perij en visscherij buiten de rivieren en binnen wateren, die in geen geval verzekeringsplichtig zijn. II. De navolgende bedrijven, ook wanneer daarin geen krachtwerktuig wordt gebezigd: lo. de meeste bedrijven van fabrieks- en hand- werksnijverheid, de bouwbedrijven en aan ver wante vakken daaronder begrepen. Uitgezonderd zijn in hoofdzaak hand weverijen, confectiebedrijven, hoedenrankerijeD, vervaardi ging van vrouwelijke handwerken, schoenmake rijen en inrichtingen voor stroobewerking, deze beide voor zoover die alleen met gereedschappen en niet met werktuigen worden uitgeoefend, si- garenmakerijen, kaasmakerijen, die geer. stoom ketel gebruiken en boterfabrieken, die zonder centrifuges werken, bakkerijen, wasch- en strijk- inrichtingendeze alle slechts dan als zij ten behoeve van het bedrijf geen krachtwerktuig bezigen 2o. de bedrijven van schippers, die uitsluitend de rivieren en binnenwateren bevaren, de Zuider zee en de Wadden daaronder begrepen, ook als zij geregeld van het buitenland komen of naar het buitenland gaan, het veerschippersbedrijf, en de visscherij op de rivieren en binnenwateren, de Zuiderzee en de Wadden daaronder begrepen. Uitgezonderd is het schippersbedrtjf, als het door 22). Een dag of tien nadat ik Tobolsk had verlaten, begon ik aan elke ostrog navraag te doen of dc troep van kapitein Varlamoff reeds voorbij was, ot wanneer ik kon verwachten hem in te halen. De antwoorden die ik op de laatste vraag ontvirg kwamen overeen met die van den gouverneur; overal noemde men Irkutsk, ot daaromtrent. Dag aan dag bevond ik dat wij snel op den troep wonneD, en toen wij ten laatste in de groote, fraaie stad Irkutsk aankwamen, berekende ik met juistheid, dat ik bijna het einde van mijn reis bereikt had. Daar vernam ik dat kapitein Varlamoff nog niet was aangekomen. Ter plaats waar ik het laatst geïnformeerd had was mij gezegd, dat hij er een dag te voren was doorgetrokken, bij ge volg was het zeker, dat wij hem niet hadden opgemerkt. Dus was het beste wat mij te doen stODd, zijn aankomst te Irkutsk af te wachten. Het speet mij geenszins dat ik eenige dagen vaD mijne vermoeienissen zou kunnen uitrusten; maar bijna elk uur zond ik ieman om te in- formeeren of de gevangenen waren aangekomen. Nog vuriger dan ik er naar verlangd had mijn einddoel te bereiken, verlaDgde ik nu om mij weder westwaarts te wenden en de terugreis aan te nemen. Ik had sedert ik St. Petersburg verlateu had geen tijding vaD huis ontvangen. Op mijn weg huiswaarts hoopte ik dii9 ergens een brief te vinden. Nadat ik twee dagen te Irkutsk had doorge bracht, ontving ik eindelijk het welkom bericht dat kapitein Varlamoff om vier uur in den na middag zijn gevangenen in de ostrog gebracht had. Ik stond van de eettafel op en bega! mij uitgeoefend wordt roet één schip van niet grooter inhoud dan 60 M3., geen stoom- of motorboot zijnde 3o. de bedrijven van vervoer van personen en goederen, rijpaarden- en ballastondernemin- gen daaronder begrepen, het laden en lossen, stapelen, Iwegen, meten en wegbergen van goede ren, het bergen van schepen en ladingen, het exploiteeren van droogdokken en het bedienen van sluizen en beweegbare bruggen 4o. de bedrijven van straat- en gevelreiniging, van weghalen van a9ch of vuil, van mestberei- ding. het lompensorteerdersbedrijf, het lantaarn opstekers-, bet schoorsteenvegers- en brandweer- bedrijf 5o. het verversbedrijf, het ontginnen van mijnen en groeven, het delven van ijzererts, grint of keien, het exploiteeren van abattoirs en het 8lachtersbedrijf, het vischdrogers-, vi3chrookers- en vischzouterabebri. f en liet gistpakkersbed rijf 6o. het apothekersbedrijf, het bedrijf uitge oefend in laboratoria, ook ten dienste van het onderwijs, en verder alle bedrijven, waarin ont plofbare of vluchtig licht onlbrandbare stoffen, of wel stoffen, welker dampen met lucht ver mengd ontplofbare mengsels opleveren,als opge somd worden in het Koninklijk Besluit van 5 Febr uari 1902 (Stbl .No. 22), vervaardigd, bewaard, vervoerd of ten behoeve van het bedrijf gewoon lijk in grooter dnn daat aangegeven hoeveelheid, gebruikt of verwerkt worden, alsmede de handel in zoodanige stoffen, als de handelaar ze gewoon lijk in grooter dau daar aangegeven hoeveelheid in voorraad heeft. Bij de bovenvermelde aangifte-formulieren wordt verstrekt een bijlage, bevattende een meer uitgewerkte lijst van de verzekeringsplichtige bedrijven, benevens den tekst der Koninklijke Besluiten onder I en II No. 6 bedoeld. Wie in onzekerheid verkeert of zijn bedrijf verzekeringsplichtig is, wordt in zijn belang aan gemaand toch de lorinuliercn iu te vullen en in te leveren, op welke hij de gronden voor zijn twijfel kun vermelden. Het Bestuur der llijks verzekeringsbank zendt hem bericht, indieu i9 gebleken, dat het bedrijf indeidaid niet verze keringsplichtig is. Wie de aangifte van een ver- zekei ingsplichtig btdiijf verzuimt, is strafbaar volgens de wet. Te beginnen met het tijdstip, waarop art. 1 der Ongevallenwet 1Ü01 zal worden ingevoerd en dus de verzekering der werklieden tegen bedrijfson gevallen een aanvang zal nemen, van welk tijd stip nader aankondiging zal geschieden, zijn de weikgevcrs verplicht loonlijsten aan te houden en aangifte te doen van ongevallen,een en ander volgens nader vast te stellen formulieren. Amsterdam, 5 April 1902. Het Bestuur der Rijksverzekeringsbank. in allerijl naar de gevangenis. Een man in bur- gerkleeding, die verzocht om tot een Russischen kapitein, die zooeveu van een langen marsch wa9 aangekomen, te worden toegelaten, scheen iets al te b 8pottelijks voor do schildwachten 1 Hun ruwe gelaatstrekken zetten zich tot eer. spotachtigen grijnslach, toen zij Ivan vroegen of «Vadertje* plots«ling gek geworden was. Het kostte mij veel overredingskracht en een flink drinkgeld alvorens mij werd toegestaan het hek binnen te gaan, en in de tegenwoordigheid van hunnen kapitein gebracht werd. Deze was een jong krijgsman, met edel en krachtig voorkomen, die mij onaangenaam ge troffen aanstaarde, toen ik hem kwam storen; want daar ik op aanraden van anderen de Rus sische kleederdracht had aangenomen, kon hij aau niets bemerken dat ik geen burger was, wieti de eerste de beste soldaat mocht uitlachen. Het was aardig om te zien welke plotselinge verandering de brief van den Gouverneur van Tobolsk bij den kapitein teweegbiacht. Hij stond onmiddellijk op, bood mij niet de grootste hoffelijkheid een stoel aan. en vroeg mij in liet Frati'ch of ik die taal machtig was. Ik beant woordde deze vraag bevestigend, en daar ik zag dat ik Ivan's diensten kon ontberen, gelastte ik hem buiten op mij te wachten. Varlamoff was er niet toe te bewegen over aangelegenheden ie spreken alvorens er wijn en sigaren gebracht waren, en daarna verklaarde hij zich geheel te mijner beschikking. Ik deelde hem mijn verlangen mede. «Een bizonder onderhoud te hebben met een mijner gevangenen? Zeker, deze brief gelast mij u te gehoorzamen. Maar, welke gevangene Ik noemde hem den waren naam, doch hij schudde zijn hooid. «Ik ken geen hunner bij dien naam. De meeste namen waaronder de staatkundige gevan genen bekend staan, zijn valsch. Als zij mij verlaten, worden zij nommersdus doet hun naam niets ter zake.» Ik vroeg of het dan Ceneri kon wezen, doch hij schudde opnieuw met het hoofd. «Ik weet ztker dat de man dien ik zoek zich onder uw geleide bevindt,* zeide ik; doch op welke wijzen kan ik hem dau vinden «Kent gij hem van aangezicht?' «Ja, zeer goed.'' congres over de a.s. socialistische propaganda in Noord-Brabant. «Dan zou het goed zijn dat gij mij volgt en hem onder mijn ongelukkigen tracht te vinden. Steek eerst een andere cigarette op, gij zult er behoefte aan hebben.» Hij ging mij voor en kort daarop stonden wij voor een zware deur. Op zijn bevel verscheen een eipier, met een bos reusachtige sleutels ge wapend. De sloten werden geopend,» de knarsende grendel» teruggeschoven en de deur opengeworpen. «Volg mij,' zei Varlamoff, een langen trek aar. zijn cigarette doende. Ik gehoorzaamde,gen toen ik op dari drempel stond, had ik moeite om niet flauw te vallen. Te oordeelen naar den stank die mij egenslaeg, koe deze deur even goed de toegang zijn tot een kelder gevuld met allerlei in ver binding verkeerende lijken en azen. Terwijl een dikke zwoele luchtstroom langs u ging, kon men voelen dat hij doodelijk vergiftigd wus. Ik hertelde mij zoo goed mogelijk en volgde mijn geleider in de duistere ruimte, terwijl de deur achter ons dichtviel. Indien ik in staat ware om hetgeen ik daar aanschouwde, toen raijna uogen aan de doffe schemering gewoon waren, te beschrijven, zoude dit toch geen geloof vinden. De kerker was ruim, maar naar tiet uantal gevangeueii had hij minstens drie maal grooter raoeteu zijn. Hij was opgepropt met ellendige wezens. Zij stonden, zaten en lagen op den grond. Mannen van eiken leeftijd, en naar het scheen van alle nationaliteiten. Men- 8chen op wier gelaat de laagste hartstochten gegrift stonden, zaten in dichte troepen bijeen getiurkt, en velen waren aan het twisten, vloeken en verwenschen. Door nieuwsgierigheid gedreven, naderden zij ons zoo ver zij durfden, terwijl «ij ons in hunne vreemden tongvallen beschimp ten en bespotten. Ik bevond mij in een hel, een hel door menschen voor huune mede-men- schen geschapen. De eenige zaak waaraan ik denken kon was Waarom snellen deze wezens niet naar buiten, overmeesteren de bewakers en ontvluchten uit dezen poel van moorddadige ellende? Ik richtte werkelijk deze vraag tot Varlamoff. „Zoolang zij op marsch zijn, trachten zij nim mer te ontsnappen.» zeide hij «dat is een punt var. eer onder hen. indien er een ontvlucht, worden de overigen met meer gestrengheid be handeld.' «Loopen er nooit eenigen weg?' „Jawel; velen ondernemen dit als zij naar de mijnen gebracht worden. Maar het doet hun geen goed. Zij zijn genoodzaakt op hunnen tocht de steden aan te doen, anders zouden zij verhon geren. Zoodoende worden zij altijd gevat en weder teruggezonden.' Ik wierp een onderzoekenden blik op alle ge zichten in het rond, om den eenen dien ik zocht, uit te viuden. Er wer len op fluisterenden toon allerlei op- en aanmerkingen gemaakt, doch de tegenwoordigheid van Varlamoff beschutte mij tegen beleedigingen. Nadat ik verscheiden groe pen zonder het gewenschte gevolg onderzocht had, waagde ik het een rondte door de gevan genis te maken. Langs den met allerlei oibeschrijfelijk vuil bedekten muur liep een soort verhevenheid, waarop ma nen in allerlei houdingen lagen uit gestrekt. Daar dit nog de gemakkelijkste zit plaats was, zaten er overal ineengedoken gestal ten op elkander gedrongen. Iu den hoek zag ik een man achterovergeleund zitten, die geheel uitgeput scheen te zijn. Zijn hoofd was op de borst gezonken en zijne oogett waren gesloten. Er was iet» in ztjn voorkomen dat mij op bi- zondere wijze trof. Ik naderde hem en waagde het mijn hand op zijn schouders te leggen. Hij opende zijne vermoeide oogen en hief zijn droevig gelaat omhoog Het was Manuel Ceneri. HOOFDSTUK XIII. De nuain van den Man. Hij beschouwde mij met een uitdrukking in zijn oogen, die plotseling van wanhoop in ver bazing verkeerde. Hij scheen niet zeker te zijn of hij een geest of een mensch voor z ch had. Hij rees als verbijsterd overeind en plaatste zich vlak voor mij, terwijl zijn ellendige medegevan genen zich nieuwsgierig om ons heen verdron- gen. «Mr. Vaughanl Hierl In Siberië!» riep hij al9 iemand die ziju eigen oogen niet gelooft. «Ik ben van Engeland gekomen om u te» zie Dit is de gevangene dien ik zoek» zeide il mij tot den officier wendende, die uit alle mach. naast mij stond te dumpen. „Het verheugt mij dat gij hen gevonden hebt.' sprak bij beleefd: „hoe eerder wij nu hierui gaan hoe beter, want de lucht is hoogst gevaar lijk.» Ik keek met verbazing naar den vloeiend Fransch sprekenden kapitein, tot welke gemoed stemming iemand in staat moest zijn om daart- staan tc midden zijner natuurgenooten en onb< wogen dusdanige ellende te aanschouwen en zelfs daarbij kon denken dat hij zijn plicht ver vulde. Misschien deed hij dit. Het kon mogelij! zijn dat de misdaden d«r gevangeneu geen mede lijden verdienden. Maar. o 1 daar zoo kalm t< staan te midden dezer tot dioren verlaagde schepsels! Het troge slecht lijken, maar mij dunk', dat de bewaarder een r.Og meer versteend lrau moet hebben dan zijne gevangenen I „Mag ik alleen met hem spreken?» vroeg ik. „Zeker daartoe zijt gij gevolmachtigd. Ik ber soldaat maar in deze gelegenheid sta ik onder uwe bevelen.» „Mag ik hern met mij naar de herberg nemen „Dat geloof ik niet. Ik zal hier wel een kamer voor u vinden. Volg mij, als 't u belieft. Brrrl dut trischt op.' Wij 9tonden nu buiten de deur der gevangenis en ademden weder Irissche lucht in. De kap tein geleidde mij naar een soort kantoor; wel onzin delijk en schaarsch gemeubeld, maar een Paradijs in vergelijking bij het toonecl dat wij zooeven verlateu hadden. „Wacht hier; ik zal den gevange tot u zenden.' Toen hij op het punt stond mij te verlaten, dacht ik aan het ellendig uiterlijk van Ceneri. Al ware hij ook de grootste boosdoener ter wereld, kon ik toch den wensch niet onder drukken om iets, hoe weinig dan ook, ten zijnen gunste te doen. „Mug ik hem cenig voedsel en drinken geven vroeg ik. De kapitein trok de schouders op en lachte goedhartig. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 1