De Zuid-Afrikaansche Oorlog, BUITENLAND. Engeland, BINNENLAND. 1900—1901 68,620,000 1901—1902 73,197,000 1902—1903 63,950,000 naar België gezonden. Deze gingen groo- tendeels via Roozendaal naar Lsschen en waren gedeeltelijk; voor de slachtbank, ge deeltelijk tot vermeerdering en verbetering van den Vlaamschen veestapel besterad. In de maand Maart was er ^voornamelijk veel vraag naar melkkoeien. van slachtvee waren de Belgische markten tamelijk goed voorzien maar goed fokvee was er niet te vinden. Vandaar dat de Vlaamsche koop lieden in onze groote steden de beste run deren tegen hooge prijzen kwamen opkoopen. Behalve de dieren, welke frauduleus over de grenzen gingen en dit aantal wa» in de maand Maari niet gering werden uit ons land 4725 runderen naar België gezon den, tegen 4165 in de maand Februari. Hooge prijzen werden in deze maand in België voor goed Nederlandsch vee betaalt. Koeien van 5 h 600 francs waren geen zeldzaamheid. Mond- en klauwzeer kwam in de maand Maart onder het Nederlandsche vee, dat naar België gezonden werd, niet voor. el werden eenige melkkoeien, als verdacht van tuberculose, aan de grenzen teruggezonden. Levendig was in Maart ook de handel in schapen en lammeren. Door Belgische koop lieden werden, vooral in Noord-Brabant, vele lammeren opgekocht. Verzonden werden naar België 7554 schapen en 8174 lammeren. Deze schapen en lammeren kwamen bijna alle uit ons land en Duitschland. In het eerste kwartaal werden uit ons land en Duitschland 80,546 sell ape u en 17,482 lammeren, te zamen dus 48,028 stuks, naar België gezonden terwijl dit aantal in hetzelfde tijdstip van 1901 slechts 39,575 bedroeg; dus eene vermeer dering van bijna 10,000 stuks. In de maand Maart kocht België in ons land een groot aantal schoone werkpaarden en een 50tal veulensterwijl uit de grens plaatsen vele paarden op de Belgische mark ten verkocht werden. Ondanks het invoerrecht van 10 ets. per kilogram boter en de strenge keuring, gingen in de maand Maart 875,27 5 K.G. boter naar België, die voor 7/8 deel uit ons land kwamen. Zeer levendig was ook de handel ii» vlas. Groote hoeveelheden, voornamelijk gezwin geld vla», werden voor rekening van Belgi sche fabrikanten in Zeeuwsch-Vlaanderen opgekocht. De heele invoer van vlas in Maart overtrof die van Februari met ruim 1,5 millioen kilogram, De handel in aardappelen was gedurende de maand Maart tamelijk levendig, ofschoon lage prijzen besteed werden. In de provin ciën Zeeland en Noord-Brabant werden enkele aanzienlijke partijen tegeD 8 4 francs per 100 kilo opgekocht. Deze aard appelen gingen meest naar Antwerpen en Gent en werden daar grootendeels weer aan Engelsche kooplieden verkocht. Engeland en Amerika kochten in Maart in België ruim 17 millioen kilogram aardappelen, waarvan België zelf in ons land en 1' raukrijk circa 5 millioen kilogram kocht. De Boeren stemden hierin toe en toen kwa men de Engelschen naar buiten. Zij werden allen snel in een tronk pezet." Den 12den en l3deu April schreef dezelfde correspondent uit Port NollothrZr. Ms. Barraconta is hier den 7den aangekomen en den llden Zr. Mr. Forte, van dichtbij ge volgd door twee transportschepen. Er stroo men nu versterkingen de stad binnen en zij warden onverwijld daarheen gezonden, waar zij noodig zijn. Men doet alle moeite legen deze nieuwen faze van Boereu roerigheid. Omtrent de vredesonderhandeling, komt totaal geen nieuws. Afwachten blijf: dus nog steeds dc boodschap. Wat er eigenlijk gaande is in den uithoek vao de Kaapkolonie, waar Ookiep belegerd wordt, vernemen wij uit een brief van Reu- ter's correspondent te Port Nolloth die den llden April schreef: „Generaal Smuts (wiens roemrijke tocht naar en door de Kaapkolonie ouze lezerszich herriu- neren eischteden 4den April de overgave vau Ookicp. Kolonel W. Shelton weigerde alle voorwaardeu en reide dat hij rich tot het uiterste rou verdedigen. Hij moet echter een onretkolonne krijgen als de plaats behouden wil worden daar hij 6000 roenichen voeden moet eu slechts voorraad heeft voor drie weken. Ko lonel Shelton heeft de garniroenen van Mes klip en Nababeep met al hun wapenen en schietvoorraad goed en wel binnen de stad gebracht. Nababeep is sedert geplunderd. Springbokfontein verdedigde zich dapper, maar moest rich overgeven aan een over stelpende overmacht met een verlies van 4 dooden en 9 gewonden aan Engelsche kant Men meldt dat Concordia zich overgaf zonder een schot te lossen. Kolonel Shelton gelastte de stadswacht van Concordia Daar Ookiep te komen, maar zij weigerde te komen- De Boerer. schijnen zooveel mogelijk schade te willen aanrichten Zij hebben mijlen spoor wegen vernield en verbranden de dwarsleggers die zij opbreken. Het dynamiet dat zij te Garrakop, op 13 K.M. van Ookiep, hebben genomen, gebruiken zij thans om de blok huizen te vernielen door ladingen te laten vallen op de daken, van de kopjes er boven af. Er zijn pas latere berichten outvaugeD van de bezetting van een blokhuis onder luitenant Dorrington. Hij meldt dat de Boeren 24 uren lang dapper in bedwang werden gehouden, tot zij er in slaagde een bestorming op het dorp uit te voeren. Hij liet zijn mannen op hen vuren waarop de Boeren het kopie stormden op welks top het blokhuis gebouwd was in de onn iddelijke overgaaf eischten. Toen luitenant Dorrington weigerde dit te doen. werd hij ontvangen met ladingen dyna miet. De Boeren kropen vervolgens beneden tegen den berg zoodat de Engelschen niet op hen konden vuren, en begonnen dynamiet beneden aan het blokhuis te plaatsen. Zij eischten toen opnieuw de overgaaf, dreigende de bezetting anders de lucht in te jagen. De Engelschen antwoordden dat zij zich over zouden geven, mits hen geen leed geschiedde. Nawecfn. De vorige week heeft de regeering aan de leden vau het Parlement een overzicht ge zonden vau de oorlogskosten van 18JJ tot 1903. waarin dus voor het pas ingetreden diensjaarslechis een geraamd cijfer is begrepen De kosteu bedrageu volge s deze officieelen *taa 1899 1900 P- st. 23,217,000 p. st. 228,984.000 Daaronder is slechts p. st. 6.010.000 be grepen voor de expeditie van China. De Zuid—Afrikaansche oorlog zal over ten j.iar bijna 223 millioen pond sterling of bijna 27oo millioen guldens hebben gekost, en dat bedrag zal wel niet veel lager worden ook al komt de vrede tot stand; immers nog dan zal een groote macht als bezetting moeten achterblijven eu er zal heel wat te vergoeden zijn. Tot dekking van deze enorme uitgaven heeft de Britsche natie aan meerdere be lastingen opgebracht of zal zij hebben op te brCnfn 1900 1901 p. st. 14,055,000 1901 1909 27 797,000 1902-1903 34,173,060 p. st. 76 025,000 In drie jaren dus 900 millioen guldens. De thee is dan ook belast met 2 stuivers meet per pond, tabak met 4 stuivers meer, jenever enz. met 6 stuivers per gallon, suiker met 1 stuiver per kilo, steenkolen bij uitvoer met 60 centen per ton, en nu zal ook nog een graanrecht worden gegeven. Voorts is de bieraccijns 60 cent per vat opgeslagen, de inkomstenbelasting -3°/o ver hoogd. De overige gelden zijn gevonden uit leeningen en uit het amortisatiefonds voor schulddelging welke gestaakt is. WAALWIJK, 7 Mei 1902. Kon Goedgekeurd. De Staatsct. no. 105 bevat de statuten der vereenigiug Roouisch-Katholieke volks bibliotheek onder patronaat van St. Ihomas van Aquine, te Waalwijk. 6nzc afgevaardigde. Onze afgevaardigde, de burgemeester van Tilburg, de heer W. Mutsaers, is verleden week in Den Haag toen hij bij het gebouw der Tweede Kamer was door een fietsrijder omvergereden. Wegens liet onbesuisd rijden en niet waarschuwen liet de afgevaardigde proces-verbaal opmaken Gelukkig bleef de heer M. ongedeerd alleen werden zijne kleeren eeuigszins gescheurd. leden, zetten een hartelijk #lang Zal hij leven* in. De adviseur zichbaar getroffen, dankte op de eerste plaats den president voor zijne hartelijke woorden en verder het bestuur en de geheele vereenigiug. Welk een aange name taak was hel hem adviseur te zijn der door hem opgerichte en hem zoo dier bare St. Paulusvereeniging. Een woord van lof en dank brengend aanbestuur en de goede leden der verecniging moest hij bij zijn afscheid er nogmaals met alle kracht opwijzen, dat er nog zoovele lijdon zijn, die hun woord niet gestand doen en hij spoorde aan alles in te spannen, om het daartoe te brengen, dat alle ledan, getrouwe leden zijn dat te vernemen zal zijn grootste voldoeuing zijn en zijn steun zal altijd der vereenigiug blijven schragen. Onze ZEerw. heer Pastoor sprak een hartelijk woord en bood pastoor Kuijpers 't eerc-voorzitterschap aan en de aanwezige pater-Franciscaau wekte eveneens de leden op, om trouw te blijven aan hun eens ge geven woord. Na nog eenige vroolijke liederen, was deze aangename feestavond, een hulde-avoud aan den ZEerw. heer pastoor Kuijpers, die het zij gezegd, niets heeft gespaard om zijne vereaniging reeds zoo ver te brengen, ten einde. Dienstregeling. Bij 't volgend no. ontvangen onze lezers de lijst van spoor- tramwegen enz. St. Antonius—Parochie. Zondag werd de nituwe kerk zeer druk bezocht. Onder het H. Lof des namiddags, had in tegenwoordigheid van een zeer groot aantal geloovigen de plechtige oprichting van den H. Kruisweg plaats. St. Paulusvereeniging. Zondagavond vierde de St. Paulusvereeniging een zeldzame feestavond't was een buiten gewoon concert, te geven door deTooneel- en zangvereeniging der St. Paulusvereeniging, aangeboden aan den ZeerEerw heer pastoor Kuijpers; het gold hier dus hulde en dank te brengen aan haren vertrekkenden adviseur. De leden waren trouw opgekomen, de zaal was overvol. De verschillende zangnummers werden over 't geheel goed uitgevoerd, vooral mogen wij afzonderlijk noemen, de door den Direc teur, den heer P. de Kort gezongen tenor solo, Genoveva van Brabant en verder was de quatremains Fantasie Ernani, door de heeren Adr. eu J. de Bree, uitstekeud. Wat de tooneel-uitvoering netreft, het hoofdstuk, nten oud soldaat*, treurspel in 3 bedrijven, dit werd vrij goed weergegeven, hoewel de verschillende emoties wel wat al te snel op elkander volgden, zoodat 't geheel daardoor minder tot zijn recht kwam. Meer kon ons bekoren „het inhalen van den nieuwen Burgemeester*, dat uitstekend van stapel liep en de tegenwoordigen deed schud den van lichen. Vooral die boereu-typen waren eenig. Na afloop van 't programma, nam de president der vereeniging, de heer Judocus Timmermans van Turenhout 't woord om in hartelijke taal, den vertrekkendeu advi seur, welgemeent dank en hulde toe te roepen. Hij bracht hem hulde en dank voor de onvermoeide pogingen, die hij zich ▼oor en vanaf de oprichting der vereeniging bad getroost, wel wetende welk een lasteu daaraan waren verbonden. Hij sprak de hoop uit, dat ZEerw. zijn steun aan het door hem begonnen werk, zou blijven ver- leeneu en dat het hem in zijnen nieuwen werkking in alle opzichten wel mocht gaan. Als blijvende herinnering bood de presi dent den adviseur een prachtige zilveren medaille aau, met inscriptie, welke door ZEerw. met genoegen werd aanvaard en de Een goede verbetering. Voor eenigen tijd deelden wij mede, dat door het R. K. Gasthuisbestuur besloten was tot aankoop van een nieuw brancard, voor 't rfhalen van zieken, die het gasthuis moetsn worden overgebracht. Thans is het aangekomen. Vergelijken we dit practische vervoer middel uiet het oude mandbrancard dat door twee man werd gedragen, dan moet hier een woord van hulde gebracht worden aan het bestuur, voor het wijs besluit en aan den geneesheer,"op wiens advies hetzelve werd aangeschaft. Het brancard beslaat uit een zeer gemak kelijk, zacht veerend rustbed, dat met ijzeren haken bevestigd is aan de uiteinden van twee stalen staven. Dit geheel hangt in een ijzeren heugel. Het gevolg van deze constructie, volgens systeem van Dr. de Mooy, den bekeuden uitvinder van trans port- en verbandmiddelen, is, dat door de sterke veering der stalen staven, aan wier uiteinden het rustbed hangt en die, gelijk gezegd, in het midden door den ijzeren beugel worden gedragen, schokken of voor den gevoeligen zieke pijulijk stoot en zoo goed als onmogelijk wordt, althans zoo vee' mogelijk is voorkomen. Het niet of zeer weinig schokken wordt nog bevorderd door de zeer groote raderen, met caoutchouc banden. Het brancard dat f 250 kost, wordt door een man bediend. Ongeval. Zaterdagmiddag toen een stoomboot in de haven alhier moest draaien, was een werkman hierbij behulpzaam, door vanaf den wal, de boot met een stok voort te duwen. Hij waagde zich te ver over 't water, zoodat hij zijn evenwicht verloor en en voorover in de haven geraakte. Door vereende krachten was hij spoedig op het droge. J. Timmermans \Yz., Waalwijk. H. A. J. Verhoeven, Heusden. L. G. C. Verhoeven, Heusden. D. Vermeulen, Capelle. G. Vermeulen Wzn., 's-Bosch. P. H. C. Wijten, Waalwijk. Reorganisatie der Kamers van Koophandel en Fabrieken. Omtrent de reorganisatie der Kamers van Koophandel eu Fabrieken tot welk doel eene Algemeene Vergadering der Kamers in Nederland wordt voorbereid op Zaterdag 31 Mei a. s. in de Raadzaal ten Stadhuize te Amsterdam lezen wij in de Nieuwe Rot- terdamsche courant het volgende De commissie voor de reorganisatie der Kamers van koophandel en Fabrieken heeft die lichamen uitgenoodigd zich te doen vertegenwoordigen op eene vergadering der Kamers, te houden te Amsterdam, ten stadhuize op 31 dezer, in welke vergade ring zal worden beraadslaagd over de maat regelen die ter bevordering van het ver krijgen eener deugdelijke organisatie van de vertegenwoordiging van handel en nij verheid kunnen worden getroffen. De commissie geeft bij haar schrijven een historisch overzicht van hetgecm met betrekking tot de reorganisatie der Kamers sedert de algemeene vergadering van 7 Mei 1898 (waarin een schema voor het organi- seeren van Kamers van handel en nijverheid en van Districtkamers van haudel en nij verheid werd vastgesteld) is voorgevallen, dat naar hare meening wel het bewijs le vert dat bij de regeering de belangstelling is verflauwd, maar op overtuigende wijze weerspreekt het door den minister De Marez Oyens uitgesproken gevoelen, dat van een algemeenen drang naar reorganisatie niet zou zijn gebleken. „Wij vragen* aldus de commissie aan het slot van haar schrijven //geen on verdeelde instemming met het schema dat slechts als proeve van reorganisatie moet worden aangemerkt. Wij dringen aan op verbetering der handel- en nijverheidsver- tegenwoordiging. En bedriegen wij ons niet, dan is de wensch algemeen, dat zoo spoedig mogelijk worde overgegaan tot eene wettelijke regeling, waarbij wordt ver- kregen „a. dat de bezwaren tegen de bestaande regeling van het kiesrecht worden wegge nomen „b. dat de Kamers met enkel adviseerende corporatiën zijn, maar ook door de toekenning van be stuursbevoegdheden in staat worden gesteul zich op het gebied van handel en nijver heid zelfstandig een werkkring te openen; „c. dat de Kamers over ruimer midde len beschikken, waarbij echter op eene ver hooging der gemeentelijke bijdragen niet is te rekenen, doch haar een financieelen steun worden verleend door liet algemeen bestuur, dat over zaken van algemeen han delsbelang hare adviez^u inwint ,rd. dat de samenwerking der Kamers wordt geregeld, zij het dan ook alleen ter behaudcling van daarvoor telkens aan te wijzen onderwerpen. Ziekte H. M. de Koningin. Utrechtsche hoogleerraar tegen half vier «s uamiddags. De vrees voor complicaliön werd steeds giooier en ue toesiand werd hoogst ernstig ingezienzooals in het paleis maar al ie duidelijk was waar te nemeu. H. M. de Koningin-Moeder en de Prins moeten in die bange oogenblikken aan hev-ige gemoedsbe wegingen ten prooi zijn geweest en allewege 'neerschte in het paleis ontsteltenis. De hooge Zieke werd tegen den laten avond onrustig en scheen zwaar te lijdeu. Het waren bange uren en een toestand van kalmte trad eerst in nadat de gencesheeren zeker waren van het feit, Maandagochtend per bulletin bekend gemaakt. Vooral tus- schen lOi/s en 11 uur Maandagavond moe ten er zeer kritieke oogenb ikkeu zijn ge weest. De berichten, dat, ondanks het hevig lij den, de toestand nu bevredigend is, brengen weer eenige outspauning in de geschokte ge- mosderen. Maandagmiddag bleef de alge meene toestand bevredigend. Er is heden middag consult. De gynaecoloog, prof. Kouwer, is voor— loopig weer uaar Uirecht teruggekeerd, wat ook tot de geiustheid medewerkt. Dr. Roessing blijft in deze omstandigheden na tuurlijk weer op het Loo. Brand. In den nacht vau Zaterdag is in den tuin van den heer J. v. C. alhier, het koepeltje met inhoud geheel uitgebrand. Men spreekt van kwaadwilligheid. Baldadigheid. De brutaliteit van dieven en belhamels wordt er in onze gemeente niet minder op in den nacht van Zaterdag op Zondag werden wederom kippen gestolendeug nieten zijn weer in een paar tuiuen geweest en hebben een en ander vernield. Streng toezicht is zeer gewenscht. Lijst van hoogstaangeslagenen in 's Kijks- direete belastingen in de provincie Noord Brabant. (Vastgesteld bij besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie van 17 April 1902) Jaar 1902. De bevolking der provincie bedraagt 553,845 inwoners. Het aanta hoogstaangeslagenen is 369 eu het laagste gezamenlijke bedrag van aanslagei, dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid, is f 425.51. Wij merken er o. m. op: Mr. G. J. H. Heere, Raamsdonk. P. L. Honcoop, Heusden. A. Van Iersel, Waalwijk. C. M. Maliugré, Heusden. H. W. J. Mol, Heusden. M. L. Mouiinersteeg, Vlijmen. J. Quirijus, Capelle. W. Quirijns, Capelle. C. De Roon, Capelle. W. De Roon Waspik. G. H. Simonis, Raamsdonk. J. B. Timmermans Wz., Waalwijk. Het bulletin van Maandag-ochtend 10 uur luidde De ziekte van II. M. de Koningin heeft, zooals te vreezen was, Zondagavond een eiude gemaakt aan de blijde verwachting, waarin H. M. leefde en waarvan de beves- stiging werd tegemoet gezien in September. Deze omstandigheid in aaumerking geno- nomen, kan de toesta k. van H. M. de Ko ningin op dit oogenblik gelukkig bevredi gend genoemd worden. 8 Prof. Kouwer. Dr. Roessingh. L. Pot, arts. Het bulletin van Maandagmiddag 2 uur luidde De toestand van H. M. de Koningin is tot op dit oogenblik bevredigend. Dr. Roessingh. L. Pot, arts. Met groot leedwezen zal algemeen het bericht vernomen zijn, dat in het bovenstaande eerste bulletin wordt medegedeeld. Pas uog mochten wij ons hartelijk ver heugen, dat de ziekte van ouze geliefde Ko ningin een zoo guustig verloop had gehad en als geweken kon beschouwd worden, of daar komt de tijding van het treurig gevolg der ziekte opnieuw ons volk bedroeven. Algemeen zal de deelneming zijn in de groote teleurstelling, die Hare Masjesteit opnieuw heeft ondervonden, al was die ook, naar de geneesheereu in hun bulletin ver zekeren, te vreezen. Gelukkig, dat het eerste bulletin daarbij een geruststellende mededecling bevat om trent ^den toestand van Hare Majesteit en dat ook het middagbulletin dien toestand bevredigend noemt. Aller vurige hoop is thans, dat onze Ko ningin, onder de goede zorgen van Hare gencesheeren, gesteund door den bekwamen Utrechischen hoogleeraar Kouwer, de ge volgen van Hare ziekte geheel zal te boven komen en binnenkort van het kraukbed tot volle gezondheid moge verrijzen. Uit het Loo wordt nog gemeld Tegen Zaterdag nacht begonnen zien in de ziekte van H. M. onrustbarende verschijnse len te vertoonen, die het noodig maakten den arts, deu heer Pot, onmiddellijk bij het ziekbed te roepen. De dokter bleef er den gehcelen nacht eu liet zoo spoedig mogelijk deu bijstand vau dr. Roessingh en prof. Kouwer inroepen. De lijfarts kwam Maandagmiddag aau, de Van het Loo wordt nog uader gemeld Met het oog op de acute ziekte, waarvan Hare Majesteit herstellende is, dreigde er inderdaad gevaar voor het leven van de ge liefde Vorstin. Vandaar de ernstige vrees, die Maandag namiddag ieder ten Paleize beving. Wij vernemen, dat de noodwendige opera tic zouder moeilijkheden volbracht is en de algemeene verschijnselen op afwezigheid van onmiddellijk gevaar blijven wijzen. Er moeten tot dusver gelukkig geen koorts- verschijnselen zijn waargenomen. Hoeveel teleurstelling deze gebeurtenis ook moge verwekken, de dankbaarheid mag groot zijn, dat onze Koniagin behouden is. Nog wordt van het Loo heden geroeid dat dr. Roessingh en prof. Kouwer gisteren tijdig aanwezig waren, toen de oporatie niet langer kon worden uitgesteld. Zij waren door den arts Pot gewaarschuwd en voorbereid, nadat de eerste verschijnselen dezen zeker heid hadden gegeven van dc naderende com plicatie. Men was geheel voorbereid op de even tualiteit, die tot algemeene vreugde bevredigen afliep, zooder de bezwaren, die zich daarbij vaak plegeu voor te doen. Dr. Roessingh heeft weder, evenals de vorige weken, intrek in het Paleis genomen. Het bulletin van Dinsdagochtend 9 uur Dinsdagavond vertoonde zich bij II. M. wederom eenige verhooging van tempera tuur. De nacht werd rustig en voor een groot gedeelte slapende door gebracht. Daar deze morgen de temperatuur nor maal is, kan op dit oogenblik de toestand vrij bevredigend genoemd worden, terwijl deze steeds nog in alle opzichten de volle aandacht en zorg blijft eischen. Dr. Roessingh. L. Pot, arts. liet Bulletin van Dinsdagmiddag 2 uur luidde i Tot op heden 2 uur blijft de tempera tuur normaal, terwijl de overige verschijn selen geen reden geven tot bijzondere op merkingen. Di. Roessingh. L. Pot, arts. Uit het Loo wordt Dinsdag gemeld De gedrukte stemming, die sedert Maan dagochtend hier heeischt, is nog niet ge weken. Stelden de berichten Maandag middag ietwat gerust, het bulletin van hedenochtend heeft den indruk gevestigd, dat nog niets met eenige zekerheid omtrent den toestand van H. M. do Koningin is te zeggen, en evenmin omtrent don loop dien de ziekte nog kan nemen. Uiteraard moet H. M. zeer zwak zijn Mgr. dr. Scliaepmaa. Z. H. de Paus heeft onder dagteekeniug van 2 Mei, bij schrijven van Z.Em. kardi naal Rampolla, mgr. dr. Schaepman doen weten, dat Z. H. hem heeft benoemd tot Protouotarius apostolicus ad instar partici- pantium. Het apostolisch protonotariaat is van ouds her een aanzienlijke waardigheid in de Ro- meinsche Curie. Zij wordt tegenwoordig bekleed door twee klassen van dignitarissen de eerste bestaal uit „protonotarrii partici- pantes", zeven in getal, die zeer gewichtige functies te vervallen hebben, bijv. iu de congregaties der Propaganda en der Riten de tweede klasse bestaat uit //protonotarii supranumerarii ad instar participantiura*. Hun aantal is onbeperkt, zij hebben geen bepaald anibt uit te oefenen en hebben ook geen vaste inkomsten (dearom heeten zij „non participates*.) Hunne voorrechten zijn omschreven in de bulle Cum innumen, ten jare 1818 door Pius VII uitgevaardigd. Het aantal der titulair-protonotanssen be draagt volgens deGerarchia Cattolica over de gansche wereld thans ruin 300. Ook onse Internuntius Mgr. Tarnassi behoort daartoe. n Naar wij meenen, was wijlen Mgr. ti. B. Poppen, deken van Amsterdam, de laatste Nederlandsche priester, aan wien voor Mgr. Dr. Schaepman deze hooge waardigheid werd toegekend.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2