Nummer 38. Jaargang. Tweede Blad. De Zuid-Afiikaansche on Zondag 11 Mei 1902. *^Oe Om de Koningin. BINNENLAND. UITVOERINGEN. It ■UHSraSSS? ?73KJ&rt. S3*35S3RS3E£GHÖ &vv-^«s»Bsai KAATSHEUVEL. Op Zondag 11 Mei zal door het muziek gezelschap „Euphoma" van Kaatsheuvel een Matinée gegeven worden. Aanvang 117$ uur. [Zie programma's. Wij lezen in de N. T. Ct. Heel wat verandering hebben in Nederland gebracht de berichten van hedenmorgen over den toestand van H. M. de Koningin, die Diet meer in zoo onmiddelijk gevaar verkeer- Zonder eenige overdrijving mag worden giegd, dat geheel het Nederlandsche volk mtt angst in het hart den loop der ziekte vai koningin Wilhelmina heelt gevolgd. in de eerste plaats wijl ons volk nu een- naai gehecht is aan het huis van Oranje, do: de rechten en de vrijheden de9 volks alijd krachtig voorstond en verdedigde, en darvoor goed en bloed geofferd heelt, een latge geschiedenis door. Maar in de tweede plats ook, omdat in het bijzonder de jonge koingin zoo persoonlijk de liefde van haar vot heeft gewonnen. lij heeft in dezen tijd, waarin het mate riele des levens zoozeer de bovenhand heelt en zich openbaart naar boven in altijd steker goudaanbidding, naar beneden in alle idelen vertrappende en alle geestelijke goderen verwerpende roode ontevredenheid, in deze dagen heeft zij met sterken wil haa- volk zoo dikwijls reeds den weg naar hoojer streven aangewezen, door haar treilend voobeeld. laarbij is het volk uiet ongevoelig ge bleken voor de bekoring, die uitging van haa: persoon en die nog meer deden uitko men haar knehtigo daden, welke haar door een buiteulaider deden noemen de eeuwige man op eer troon in Europa Met dan! in het hart jegens den Konirg der konirgen, die onze jonge vorstin ons niet ont ukken wilde, bidden wij Hem om spoeiig en geheel en al herstel voor Haar, dis het Nederlandsche volk noch missen ken noch missen wil. Onze lezer9 herinneren zich, dat de pre sident der Tweede Kamer verleden week aan zijn medeleden voorstelde een geluk- wcnsch aan te bieden aan H. M. de Koning in bij gelegenheid van haar aanvankelijk herstel. •Nu, daarmede zon ieder zich kunnen vereenigen. Zijn grootsten vijand gunt men, tenzij men een oucliistelijk wreedaard is, zonder menschelijk gevoel, niets minder dan herstel uit een zware ziekte. Wat deden nu de socialisten in de Kamer Voorop zij gesteld, dat de gelukwensch vooral den nadruk legde op deu arbeid door het Hoofd van Staat te hervatten, een arbeid die in een socialistisch republiekje door een of andere Troelstra, zou moeten worden ver richt. Nu luistere men naar hetgeen de Residen tiebode daarover zegt „Terwijl allen als teeken van instemming opstonden, haastten zij zich te gaan zitten. In trouwe, dat was socialistische moed. Moed, die zich uitte tegenover collega's, waarvan niets te duchten viel, maar die terugdeinsde om niet straks op de volksver gadering het verwijt te hooren Gij zijt opgestaan, toen men de Koningin geluk- wenschte. Inderdaad, dat was socialistisch beleid, want de heeren zullen toch wel tot h^t besef zijn gekomen, dat zij door zoodanige handelwijze alle goedgezinde elementen van zich afkeerig maken, de meest vooruitstre- venden niet uitgezonderd. Men beseffe goed, wat het hier geldt een jonge, aanminnige vrouw, laatste telg der Dynastie, welke met en door ons Volk is groot geworden op de handen gedragen door dat volk, zooals bij de kroning en kort te voren, na de vaandeluitreiking op enkele socialistische ruggen in het Lange Voorhout was gebleken die jonge Vorstin, aan wie vóór enkele maanden een zware teleurstel ling niet gespaard was, thans door bijzon dere omstandigheden aan haar volk dierbaar der dan ooit, en nu door een ernstige ziekte, welke het geheele land inet droefheid ver vulde, getroffen die jonge vrouw herstellen de en nog vóór in andere omstandigheden, geneesheeren het veroorloveu zouden, de plichten van Hare waardigheid hervattende die jonge vrouw, daarbij de hulde ontvan gende der vertegenwoordigers van alle par tijen, van hun zetels opgerezen En dan de mannen van de roode Bent die zitten gaan. Wezenlijk dat was Socialistische trouw aan de Grondwet die toch ook zij met hun belofte bezworen hebben welke niet eens erkennen wil, dat het een heugelijke gebeurtenis is, indien de stilstand, een tijd lang door de ziekte van het hoofd van den Staat ingetreden, tot het verleden behoort. Dat was socialistische trouw aan het er kende Staatshoofd, dat men naar het inzicht der parlementaire groep langs wettigen weg moet kunnen verwijderen, doch dat men, zoolang het niet ter zijde gesteld is, als Staatshoofd moet blijven erkennen. Dat was oftewel een staalje van incon- stitutioneelen zin ot, erger nog, een ruwe gemeenheid, die niet dezelfde deelneming kan betuigen aan het hoofd van den Staat, aan de Dochter der Oranjes, aan een aan minnige jonge vrouw, welke zonder aarzelen aan iedere dochter des volks zou betoond zijn. Wezenlijk, de 30e April 1902 verdient naast »den SOen Maart van datzelfde jaar met zwarte letteren in het dagboek der parlementaire socialisten te worden aange- teekend. En het wordt meer dan tijd, dat hun partij ertoe overga, voor hare heroën een eereteeken in te stelling, dat tot opschrift dragen zal de krenspreuk Voor lafheid, wanbeleid en ontrouw." VIL Iloe vriendelijk is het Jagen, Daar zoete Meijskens zijn, Als men haar kan behagen Al met een Glaasken wijn 'k En acht geen Jagers van Tijgers, Van Beeren ot wilde Zwijn, Als daar geen juffers en zwieren, Die heel gcvallig zijn Om in liefde en goed accoordement Te zamen te discoureeren Daar Cupido is bij present Die Min kan niet manqueeren. In deze dagen, waarin, volgens oud ge bruik, zoo velen een zeker bootje instappen kwam mij bovenstaand naief liedekeu voor den geest, dat onze voorouders zongen ten tijde van de eerste helft der 18e eeuw. Het herinnert ons aan de oude gebruiken bij trouwpartijen en bruiloften, die ook nog heden steeds uit-een-loopcnd zijn en waar omtrent elkr. streek hare eigen manieren heeft. In die 18eeuwsche dagen vGoral waren de ceremoniën bij een aanzienlijk nu wei ijk zeer opvallend en eigenaardig. Oorueele //Volgens gewoonte begaf zich toen de Brui- de om op den trouwdag uit z ij n huis naar dat der Bruid. Den nacht te voren hadden de buurjongens en meisjes de ingang van zijn huis, alsmede de stoep en zelfs de straat bestrooid met vergulde maagdepalm, om aan de voorbijgangers te verkondigen, dat hij zich op dien dag in den Echt zal begeven. Uit zijn huis tredende, werpt eene jonge dochter den Bruidegom palmblaadjes in het aangezicht, waarna hij in een zeker rijtuig stapt, getrokken door één paard, dat eene mooie kuif opheeft, met een fraai paarde kleed overdekt, en veeltijds met kostbare striklinten en bloemen opgeschikt is. In zulk een rijtuig, waaraan men den naam van slee geeft, worden Bruid en Bruide gom ook naar de kerk gevoerd. Het moet altijd op tenigen afstand van het Bruids huis blijven staan, opdat de toekomstige Echtgenooten van alle buren en van eene menigte volks, dat van alle kanten op het huis aandringt, in hun vollen praal zouden kunnen gezien worden, terwijl eene jonge dienstmaagd, ot ook wel oene jonge jufier, hen in het aangezicht en oyer het hoofd bestrooid met bladen van maagdepalm, uit eene kleine korf met bloemen en linten ge boord. Indien er een weduwnaar of weduwe trouwt, heeft deze strooiing niet plaats." Ziet, waarde lezers, iets dergelijks heeft nog in deze dagen op het platteland iu Noord-Holland plaats. Ondergeteekende is daarvan dikwijls getuige geweest. Als er hier op 't platteland in Noord-Holland eene landbouwersdochter met een boerenzoon gaat trouwen, worden op den dag, dat zij „aan- teekenen" door buurmeisjes het hoofdstel van het paard van den Bruidegom en diens zweep groen gemaakt. Mei deze //begroende" waardigheidsteekenen rijden bruid en bruide gom al de dagen, dat zij „onder de gebo den" staan, in een karretje (tilburie) uit naar vrienden en bloedverwanten, die hen te „wasschip (te gast) vragen. Geen dag gaat er voor bij, of zij gaan zoo gastreeren, veelal vergezeld van de ouders, die dan natuurlijk in hun eigen gespan het bruidrijtuig volgen. (U moet weten, dat hier iedere landbouwer in 't bezit is van minstens een karretje en boerenwagen tentwagen.) Is het nu eon goed bemiddelde boer, dan geeft hij in dezen tusschentijd zelf ook feestjes, die men in de burgerstand receptie's zou noemt Zij duren echter in den regel wat langer dan gewone receptie's, want de gasten komen ongeveer 7 uur 's avonds en ver trekken, na gesmuld, gedronken en gedanst te hebben, om 5 of 6 uur den volgenden morgen. Vooral leuk is dan het dansen. Men danst n.l. de z g. Boeren- schots, die veel overeenkomst vertoont met de oude „pluggedansen" of, nog beter ydrenteldansen", die men vroeger veel op het eiland Texel danste en waarbij de maatslag des tijds werd nai.gegeven door den zoeten klank van een sleutel op 'n tang. Nu gaai het echter op de heerlijke muziek van een paar dorpsviolisten. Deze voor-festiviteiten noemt men: „het beschreien van de bruid" of ook wel „het opmaken der bruidstranen". De eigenlijke bruiloft wordt gewoonlijk in een café gevierd. Dan verschijnen er nu een massa vrienden en bloedverwanten, elk met eigen gespan en de vrienden, jongelui, elk met zijn meisje. Maakt de Bruidsstoet op dien dag een uitvluchtje, dan ziet men een filé van karretjes en boerenwagens wel soms van 20 a 30 stuks. Het is bepaald eene ware gebeurtenis, zoo'n bruiloft. De jeugd profiteert ook, want het bruidspaar 9trooit bij den terugtocht van het raadhuis bruids suiker, wat een edele weds! rijd onder de dorps-spes patriae doet ontstaan. U begrijpt, dit alles kost een aardigen duit; maar dat is niets uien heeft er het voor over. Dezer dagen is in deze streken nog eene boeren bruiloft gevierd, waarop met de voor-festi viteiten mede meer dan 200 gasten zijn geweest. Nu, wat zegt u daarvan Eene dure liefhebberij, viudt u niet Enfin, 's lands wij9 's land eer en de armen worden bij zoo'n gelegenheid ook niet vergelen. Daarom basta er over. En nu nog een ander gebruik uit deze streken. Gelijk u wellicht weet, heerschen er omstreeks Pinksteren in vele streken van ons land nog eigenaardige gewoonten, zooals, om er slechts eenige te noemen, Luilak, Pinksterbloem en Pinksterbruid. Hoewel elk op zijne beurt wel waard was wat nader te bekijken, zoo wil ik mij heden tot nog eene andere gewoonte bepalen en wel een bepaald uit deze streken, n.l. het P i n k- sterrijden. Wat is dit Veertien dagen vóór Pinksteren begeven zich de boeren zoons naar het huis van het respectieve meisje, met wie zij gaayie met Pinksteren zouden uitrijden gauii. Loopt de candidaat geen blauwtje, welnu, dan komt hij op Pinkstertwee alweer met zijn karretje de begeerde reeds vroeg afhalen en doet er een rijtoer mede, gewoonlijk in gezelschap van velen zijner vrienden, die natuurlijk even eens in het gelukkige bezit zijn van eene „dulcinea". Deze rijtoer strekt zich soms over uren afstands uit en duurt geregeld tot 's morgens vroeg van Pinksterdrie, wan neer velen hunne gezellinnen van dien kor ten tijd weer aan huis afleveren Ik heb bij die gelegenheid wel eens 100 en meer karretjes geteld, die alle langs mijn uitkijkvenster voorbijreden. Vermakelijk is dan soms de houding der Pinksiervierenden. Zij vergeten nl. wel eens de geheele buiten wereld en doen, alsof ze reden in eene eldorado voor liefhebbende racnschenparen, tot ze opeens opgeschrikt worden door een niet zeer vleiendeu uitroep van een opmerk- zamen straatjongen of een grappigen voor bijganger. De herbergiers varen bij deze gelegenheid het beste en zouden zeker niet gaarne dit wel wat middeleeuwsche gebruik afgeschaft zien. Ook de liefhebbers houden het telken jare goed in eere en weten er nog een staartje aan te verbinden, door veertien dagen na Pinksteren „de koffie te gaan halen" Dij hunne Pinkstergezellinnen. Niet zelden zijn deze rijtoeren de aanleidende oorzaak lot verdere kennismaking en volgt er na langen of korten tijd een trouwpar- tijtje op, gelijk hierboven geschetst. Ziet daar, waarde lezers, een tweetal gre pen uit het Noord-Hollandsche volksleven, waarvan de kennismaking u, naar we hopen, eenige oogenblikkeu van afleiding hebben bezorgd in deze dagen van bange zorg voor ons, Nederlandsche volk. Wij willen deze regels sluiten met eene hartgrondige smeek bede „Geve God II. M. spoedig een vol ledig herstel OBSERVATOR. Het roemrijke leger van den grooten Ivo nitig van 't wijdvermaarde Britsche rijk heeft overwinning behaald. De dappere opperbe velhebber in den glorierijken oorlog legen de Boeren meldt haar. De uitslag der krijgsverrichtingen in de Orai jcrivi :t— kolonie was gisteren 10 Boeren gesneuveld, 208 gevangen genomen, zeer veel paarden en vee buit gemaakt. Aan de Brit sche zijde peen verliezen. De gevangenen waren mees.al onverzoen lijken. „Laf verraad tegenover de Boeren", aldus betitelt de Petit Bleu deze heldendaad. Het feit alleen, dat 218 Boeren zijn gedood en gevangen gemaakt, zonder da» het iets kostte, zonder dat Engelschen een druppel bloeds hebben verloren, bewijst dat de En- gelsche generalissime bezig is een uiterst laf verraad te begaan. Daar de Boeren driemaal zoo goed schieten als de Engelschen, zouden de Engelschen vetliezeu veel zwaarder zijn geweest dan de hunne, als er sprake was van een eerlijk gevecht. De waarheid is dus, dat Kitchener, door bemiddeling van zijn vertrouwden generaal Bruce Hamilton, een Boerenkamp heeft verrast, dat in goed ver- tiouwen was vergaderd om over de vredes voorstellen te beraadslagen. Inderdaad, daar lijkt het op, niet 't minst door de bijvoeging, dat juist de ouverzoenlij keu, de tegenstemmers dus legen Engelands voorstellen, zijn gevangen genomen. Zeker is het niet, maar, gezien Engelands tegenwoordig politiek karakter, is 't hoogst waarschijnlijk. Maar hoe treurig het feit ook is, het heeft zijn lichtzijde, zelfs meer dan een Vooreerst zal het den Boeren die mochten weifeleu, leereo, wat ze van Engeland hebben te wachten. En dan bewijst hei hoe alle vredes geruchten, die, wel toebereid door koks tn bijkoks, door 't ministerie en de pers, he. p-,bliek worden voortgezel, niets anders zijn dan gedoofde canards. Kitchener zelf lust ze niet. Hij weet hoe de werkelijke toestand is: Alleen in de Kaap zijn behalve de troepen bij Ooikiep, dat ontzet moet zijn doch waar aile spoorwegen enz. zijn veruield, volgens de Times nog een groep commando's let wel: een groep van commaudo's in het dat der Vischtivier, een afdeeling bij Britstowin, troepjes ('t verkleinwoord is van den censor in de Catndeboo en andere bergen, nog anderen in de N.—O. hoek, ter wijl er een g oot aantal kleine troejpes in de YV. dis— tticten ten N. van de blokhuislinie zijo" In gewoon Hollandsch de Kaapkolonie is geen kolonie meer, maar een grootendeels door de Boeren bezel oorlogsterrein. LONDEN, 9 Mei. Lord Kichener heefi uit Pretoria aan het departement van oorlog gemeld, van Woensdagnamiddag 4.34, dat ecu gepantserde trein uit Pretoria, op weg Daar Pieteisburg, bij een bocht in den weg pederarleerd is luitenant Campbell van de Kaap.'che artillerie en 1,0 minderen werden ^edood. Er wordt een onderzoek ingesteld. Yölguas- gisteravond door het departement van oorlog geplübiicci'r.le berichten-, heeft er te Leeuwpan (in het oosten van Trans vaal) eeD gevecht plaats gevonden; waarbij de Engelschen 2 dooden en 7 gewonden kregen, terwijl de Boeren bovendien ver scheidene En elschen gevangen namen. WAALWIJK, 10 Mei 1902. Benoemingen. In de op 7 dezer te Besoijen gehouden vergadering van het Waterschap „de Bui tenpolder van Besoijen" werd den heer A. van lersel te Waalwijk, als voorzitter van dat waterschap herkozen. In de op 6 dezer te Capelle gehouden vergadering van het waterschap „De Waar den" werd de heer B. Verhoeven te Sprang, tot voorzitter hersosen. De heer G. C. De Backere, klerk- telegrafist 3e kl. aan het station te 's Bosch is met ingaug van I Juni a. s. benoemd tot ambulant-arabtenaar, standplaats Waal- wijk. Stoomlederfabriek. Tot ons genoegen vernemen wij dat de slootnlederfabriek der Heeren Van lersel, Witlox Co., door verbouwing der droog zolders en door aanschaffing van nieuwe machines weer wordt uitgebreid. Te midden van deze tijden, waarin tnen meestal hoort van „malaise partout", is het een gelukkig verschijnsel, dat zaken met kennis en energie aangepakt 't toch nog tot een succes brengen als waarop bovenge noemde firma wijzen kan. Mede voor het werkvolk dat de laatste wekeu ook in d^ze streken hier en daar los raakt, is dat eene uitkomst. Ook onze andere stooinlcderfabriek werkt druk Zonder verpoozing gaat liet ook daar altijd vooruit A. N. R. v. S. A.s. Zondag 11 Mei zal in een der zalen van Krasnaspolsky te Arasterdam, door do daarfoe aangezochte jury-leden do beoor deeling plaats vinden van He mededingingen in den wedstrijd voor 't patronen maken, uitgeschreven door den Alg. Ned. Bond v. Schoenfabrikanten. Ingekomen zijn 13 voor afd. A 10 b'. 3 C. De commissie van ontvangst der jury bestaat uit dc heerenW. Travaglino, Dongen C. J. Kooien, OisterwijkJos. Groenen, Besoijen. Voetbal—match. Donderdagmiddag ten 3 uur had op het terrein achter den heer Christ. Appels alhier, een voetbalmatch plaats tusschen de voetbalclub Willem II van Tilburg en Prins Hendrik alhier. Het aantal toeschouwen was, ondanks de weinige publiciteit, die aan dezen wedstrijd gegeven was, zeer groot. De uitslag was Voor half time 40 Time 13U in 't voordeel van Willem II Bedevaart aaar Roermond. Donderdagmiddag had er een vergadering plaats van heeren prefecten der H. Eamilie; van de 27 waren er 23 tegenwoordig O. m. kwam ter sprake de pelgrimstocht Waalwijk- Roermond. Deze zaak werd om verschillende redenen breedvoerig besproken. Van geestelijke zijde beschouwd vonden allen, dat, al is een bedevaart op zichzelf ree is een Gode aangename daad dit toch zeker wel was in de karmis week. Dan werd 't ook beschouwd van stoffelijke zijde, omdat geklaagd is dat er zoodoende zooveel geld uit de gemeente ging. De prefecten waren van meening dat uit dat oogpunt nooit beter eene bedevaart kon worden gehouden, dan onder de kermis, omdat het geld toch op moet en meestal in vreemde handen overgaat en dat dit bezwaar evengoed met carnaval enz. geldt. Zij meenden dat van eetie ernstige bedevaart veel zegen voor de gemeente was te wachten. Eenstemmig besloten dan de prefecten wederom een grootsche pelgrimstocht te organiseeren, vooral rhét 'let °°g °p het jubeljaar van Zv 'den Pail's, Yv'iën 'alien", maar voond' de werkliedeu zooveel ver schuldigd zijn, een bedevaart die tot doel heeft V;)or Z. H. den Paus Leo XIII en tot zijtlé intentie. c'rder werd nog besloten dat ieder die lid van een of andere katholieke vereeni- gWig <»f gezelschap is, aan deze bedevaart kan deelnemen on dat mei ten half zes, een half uur vroeger dan verleden jaar zou ver trekken. De prijs der retourkaarten komt op f 1.75 dus aanmerkelijk minder dan de groote Langstraatsche processie naar Roermond, waar de kosten van een retour f2.25 zijn. Alle mogelijke luister zal aan deze bede vaart worden bijgezet. De vergadering sprak de hoop en 't ver trouwen uit, dat zoo het schoone plan wordt uitgevoerd, het bij iedereen, rijk en arm, jong en oud, patroon en werkman steun zou vinden, omdat een ernstige pelgrimstocht van uitsluitend mannen, zeker Gods zegen zal afsuieeken. Overgebracht. Vrijdagmiddag werd door de marechaussee alhier een persoon naar 's-Bosch overgebracht, die nog een paar dagen te goed had voor overtreding Leerplichtwet. Dienstregeling. Bij dit nummer ontvangen onze abonné's de volledige dienstregeling. St. Paulusvereeniging. Volledigheidshalve voegen we nog toe aan 't verslag in vorig nummer van den feest avond der St. Paulusvereenigingdat de prachtige zilveren herinnerings-medaille, den ZeerEerw. Adviseur door den president aan geboden, is vervaardigd in de ateliers van den heer Eerd. Klaasseu, graveur, Kerkstraat 's-Bosch. Gegund. Aan de firma Eol Junr. Co. te Rotter dam is door de Maatschappij tot Exploitati van Staatsspoorwegen de levering opgedragen van Cyliuderolie, Consislentvet en Machioe- talk, benoodigd gedurende de eerstvolgende twee jaren.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5