Nummer 40 Zondag 18 Mei 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad. DE RAMP OP MARTINIQUE. öe Züid-Afrikaansche Oorlog. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Duitschland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. (OS52nB9BeH«HHEMBHHBi t Zuiden, WAALWIJK. Op Zondag 18 Mei 1902, des namid dags om 12 uur, zal door de Liedertafel Oefening en Vermaak", van Waalwijk en Besoijen, op de zaal „Musis Sacrum" worden uitgevoerd Domine Salvam fac Reginam nostram Giesen. Heidebloem Schelleksns. De Rots in Zee R' Hol. OTUWMaojiu 4 De spanning onder het publiek in het Vereenigd Koninkrijk is op het oogenblik zeer groot, als gevolg van de conterentie der Boerengedelegeerdcn, die Donderdag te Vereeniging begonnen is. In sommige lagen der bevolking heerscht zulk een vaste over tuiging, dat deze bijeenkomst zal leiden tot den vrede, dat reeds duizenden lampions en vlaggen gekocht zijn, die het heuglijk feit moeten helpen vieren. Mocht het resultaat der conferentie zijn, dat de onderhandelingen werden afgebroken, dan zou de teleurstelling aan gene zijde van het Kanaal geweldig zijn. Vrede is voor het oogenblik de eenige uit komst voor de zwaar drukkende en in de toekomst dreigende belastingen en het is bekend, dat per slot van rekening de En— gelschmau alles per pond berekent, desnoods een menschenleven. In regeerings— en parlementaire kringen is men niet zoo overtuigd, dat de vrede er komen zal. Men weet blijkbaar niet het minste of geringste van de uitkomsten van de samensprekingen der Boerenaanvoerders met hun commando's, van welke samen sprekingen de huidige conferentie het resultaat is. Gissen is dus in dezen ook weder het parool, als in zooveel aangelegenhedenden Boeren betreffende. Zooveel is zeker, dat men in kringen te Londen, waar men iets meer weten kan dau een gewoon mensch, geen snelle afdoening der op de conferentie te bespreken punten verwacht. Waarschijnlijk zullen alle afgevaardigden der verschillende commando's en er moe ten er, volgens de jongste telegrammeu uit Zuid-Afrika, heel wat te Vereeniging zijn aangekomen eerst afzonderlijk hun meemng over de aangeboden vredesvoorwaarden uit eenzetten. Daarna «ou stemming volgen over de vraag, of men zal ingaan op de vredes voorwaarden. De afgevaardigden zullen daarbij niet persoonlijk hun stem uitbrengen, doch het aantal stemmen opgeven die zich in het door hen vertegenwoordigde commando voor en tegen de vredesvoorwaarden hebben verj— klaard. Op deze wijze zou dus de vredes— quaestie worden beslist door een iormcele volksstemming. De uitslag der stemming zou vervolgens door op de conferentie aangewe zen gedelegeerden waarschijnlijk dezelfden die de onderhandelingen hebben aangeknoopt aan de Britsche autoriteiten te Pretoria persoonlijk worden medegedeeld. Verzekerd wordt dat den Boerenleiders, die te Pretoria zijn geweest, toen zij de stad verlieten, om de commando's te gaan raadplegen, nadrukkelijk is te kennen ge-ry geven, dat het doelloos zou zijn, dat zij terugkwamen, indien net niet was met al— gemeene volmacht, om over de vredesvoor waarden te beslissen. Men verwacht echter, dat, zelfs indien te Vereeniging tot den vrede besloten wordt, de Boerenleiders te Pretoria nog een laatste poging zullen doen, om de voorwaarden zoo gunstig mogelijk te maken, of nieuwe voordeelen af te dwingen. naam grooler hee t zien worden in Frank rijk en daarbuiten, door een minister van marine, die zich geheel heeft gegeven voor de ontwikkeliug van onze zeemacht." De president wees er op, dat bij de jong ste verkiezingen geen enkele candidaat het koningschap of het keizerschap tot leuze heeft genomen en constateerde dat de Re publiek Frankrijk 30 jaren tevredenheid heeft gegeven. Loubet eindigde zijn zeer toege juichte rede met een beroep op eendrachti ge samenwerking. Om halfdrie maakte de president een rit door de stad en dau bezocht hij de werf, om zich onder één-en-twinlig saluutschoten, naar de reede te begeven, waar hij de „Borda" en de »Bretagne" bezocht om zich dan, na een hartelijk afscheid van Waldeck Rousseau en De Lannessan, aan boord van de „Montclam" te begeven, die om zes uur zee koos met bestemming naar Rusland vergezeld door de schepen van de divisie. Van den len tot den 8en dezer zijn in Madrid reeds 23.154 vreemdelingen aange komen en de toe was houdt steeds aan. Meer en meer krijgt de stad een feestelijk aanzien door vlaggemasten en stellages. Vele voorname huizen zullen van huune balcons prachtige, in de gobelintabriek ver vaardigde tapijten laten afhangen. Gistereu is een extra—trein met vele vorste lijke personen ie Madrid aangekomen de hertog van Conaught, prins Albert van Pruisen, grootvorst Vladimir van Rusland, Prins Chris tiaan van Denemarken, prins Nicolaas van Griekenland, de kroonprinsen van Monaca en van Siam. Ter eere van deze hooge gasten is gisterenavond een feestmaal gehou den. Vereeniging is het eerste station aan den spoorweg Bloemfontein—Pretoria aau gene zijde van de Vaal en ligt dus in de onmid— delijke nabijheid van de Trausvaa'.sch— Vrijstaatsche grens. De eerste feitelijke oor logsdaad in dezen strijd is daar door de Boeren gepleegd den 2en October 1899, toen zij de wekelijksche goudzeuding uit de Randraijnen naar Engeland, ter waarde van een half milliocn pond sterling, op den spoorweg aanhielden en in beslag namen. Bij Vereeniging zette ook Lord Roberts den 26steo Mei 1900 voor het eerst den voet op Transvaalsch grondgebied. 't Is te Brest Woensdag alles gegaan vol gens het vooraf vastgestelde programma, zonder eenigerlei incident en aan het ban ket ten stadhuize zeide de president „Ik acht mij gelukkig te worden vergezeld door een minister—president, die nu drie jaren lang met ongeëvenaarde kranigheid, met zelfverloochening en moed Frankrijk en de Republiek dient door een minister van bui- teulandsche zaken, die vier jaar lang zijn WIESBADEN, 16 Mei. De keizer heeft van hier het volgende telegram verzonden Aan den president van de Vereemgde Staten van Noord—Amerika te Washington. Ik ben nog onder diepen indruk van de schitterende en hartelijke ontvangst die de burgers van de Vereenigde staten aan mijn broeder, prins Heiurich, bereid hebben. In de redevoeringen met welke hij begroet werd, werd het feit dikwijls in herinneriug gebracht dat mijn voorvader Frederik de Groote een vriende lijke houding ^aannam ten opzichte van de jonge Amerikaansche republiek ten tijde dat zij zich vormde en hij zoodoende den hoek steen gelegd heeft voor de vriendschappelijke betrekkingen die altoos tusschen onze beide landen bestaan hebben. Het voorbeeld dat mij de groote koning gesteld heeft, wil ik volgen. Ik wensch het bezoek; van prins Hcinrich in herinnering te laten blijven door een geschenk aan het volk van Amerika dat ik u verzoek te aanvaarden in zijn naam. Ik ben voornemens een bronzen standbeeld van Frederik den Groote ten geschenke te geven aan de Vereenigde Staten, om dit te Washington op een plaats op te richten welke u gelieve uit te kiezen. Moge dit geschenk beschouwd worden als een blijvend teeken van de vertrouwelijke betrekkingen die met goed gevolg zijn aangemoedigd en ontwikkeld tusschen onze twee groote volken. Wilhelm I. R. WIESBADEN, 16 Mei. Roosevelt heeft het Engelsche telegram van den Keizer be antwoord met een in het Duisch, gedagteekend van den I5deu en luidende „AaD keizer Wilhelm te Wiesbaden. Ik ben zeer gevoelig^ voor uw grootmoedig en vriendelijk aanbod. Ik dank er u hartelijk voor uit naam van de V. S. en zal de zaak dadelijk aau het Congres meededeeleu. Zeker zal het ons volk het grootste genoegen bereiden, uit uwe handen eeu siaudbeeld van een beroemden vorst en soldaat, eu van de grootste mauDeu van alle tijden, van Frederik den Groote, te ontvangen. Het is bizonder toepasselijk dat het standbeeld hier te Washington komt, in de hoofdstad van de republiek welker geboorte hij met zulk een vriendelijke belangstelling heeft gadegeslagen. Voor dit nieuwe bewijs van uwe vriendelijke gezindheid voor ons land dank ik u uit naam van hetzelve. Het geschenk zal hier zeken beschouwd worden als een nieuw teeken van vriendschap tusschen beiden naties. Wij hopen en gelooven vast dat deze vriendschap in de komende jaren nog sterker en hechter zal worden. Het is een teeken voor de welvaart van e geheele menschheid dat in het begin van deze eeuw het Amerikaansche en Duitsche volk op har telijke vriendschappelijke wijze samenwerken." Te S a i n t—P i e r r e. De overheidspersonen, die Saint Pierre hebbeu bezocht, hebben het volgende vast gesteld In het zuidelijk gedeelte is geen spoor van brand te ontdekken. De kaden zijn op som mige plaatsen weggerukt." Alles is gebroken, of er een wervelwind overheen gestreken is. Men heeft de plaats vastgesteld, waar het Casino, het Badhotel, de Douane-gebouwen en jjhet het Zieken huis hebben gestaan. De bedden in het ziekenhuis zijn tegen een dikken muur gesmakt. De ijzeren deelen zijn vei wrongen, zonder een spoor van brandstoffen te vertoonen. Alle geweven sloften zijn ver dwenen. De slachtoffers. Sedert Maandag is de toegang tot de stad gemakkelijker geworden. De puiuhoopen rooken niet meer en het blijkt, dat in de straten slechts weinig personen om het leven gekomen zijn. Ongeveer 2.000 lijken ziju op straat gevonden met afschuw ijke brandwonden bedekt. Zij zijn van buiten verkoold. De meeste liggen met het gelaat tegen den grond en de armen vooruit gestrekt. Bijna alle lijken zijn naakt. De kleeding der negers is na tuurlijk altijd schaars. Meu vermoedt dat de slachtoffers de weinige kleedingstukken, welke zij aan hadden, afgerukt hebben, om het ge- laatste beschermen tegen de verzengende hitte en het valleude vuur. Het lijk vau een vrouw is gevonden zittende op een geheel ongeschonden zak meel. In haar onmiddelijke nabijheid, aan den oever der zee zijn verscHeidene huizen door de golven weggespoeld. Ook is het verkoolde lijk gevonden van een vrouw, die een geheel ongeschonden zijden doek tegen den mond drukte. Lijken van jonge meisjes hadden geheel onbeschadigde schoenen aan de voeten. De sonsul van Italië op Barbados heeft het lijk gevonden van zijn dochter, die te Sf. Pierre te logeereu was. Men vermoedt, dat de Monle Pelée eeu geweldige hoeveelheid gas heeft laten ont snappen, die een zoo reusachtigen atmosfe— rischen druk deed ontstaan, dat alles weg gevaagd werd. Daarop volgde de vuurregen. De opgeslorpte gassen hebben de lijken doen openspringen eu het vuur verkoolde ze later. De wonde aan sommige lijken wijzen er op, dat ook een steenenregen op de stad gevallen is. De lijken worden op hoopen gelegd en door middel van hout en petroleum verbrand De snelle verbranding der lichamen was noodzakelijk, omdat de door de hitte ver oorzaakte ontbinding een epidemie dreigde te doen ontstaan. Bij lederen brandstapel staan geestelijken gebeden te prevelen, Lijken van kindereu, vrouwen en manoen, in de houding, waarin zij worden gevonden, worden op de brandstapels gelegd. De bran dende lijken verspreiden een onverdraag lijke lucht. Het gerommel van den Pelée in de verte klinkt daarbij als een somber graf lied en het gloeiende licht van den vulkaan dat van tijd tot tijd door de duisternis der aschwolkeD breekt, lijkt als een doodfakkel. De verwoesting. 16 dezer van Curasao naar Martinique ver trokken. De middelwijk en de fortwijk van St. Pierre zien er uit als een zoe van asch. Alles is verwoestvan de boomen ziin slechts stom pen over ze ziju alle ontworteld, of aan de grond afgekapt. Men heeft vastgesteld, dat de vuurregen op 200 nieters afstand voor het gehucht Carbet heeft opgehouden. De huizen tot daar bijna alle verwoest. Aan de golf zijn eenige huizen ongerept gebleven, maar de bewoners zijn gestikt. In de Bank is. behalve de papierenwaar den, nog voor een millioeu francs aan juweelen gevonden. In den loop van Zaterdag der vorige week is de Pelée zichtbaar geworden aan de zijde van St. Pierre. Hij rookt nu uit een krater aan de noordzijde. WAALWIJK, 17 Mei 1902. Steun aan de Ned. Lederindustrie. Zijne Excellentie de Minister van Water staat, Handel eu Nijverheid heeft den heer Timmermans, Voorzitter van den Bond van Ned. Lederfabrikanten alhier bericht, dat liet hem aangenaam zoude zijn dat naar aanleiding van het adres van den Bond dd. 2 dezer, ter verkrijging van een technisch bureau op kosten van het Rijk en uitbreiding tot eeue looiersschool, enkele leden van het bestuur eene bespreking zouden komen houden in dato 17 dezer aan zijn Departement Dientengevolge ziju de heeren Lans, Bressers Van Son, en Van Loon, (de heer Timmer mans is verhinderd) heden ochtend naar den Ilaag vertrokken op audiëntie. Dienstregeling Mei 1902. Van verschillende zijden wordt er onze aandacht op gevestigd, dat bij de ingetreden dienstregeling de toestand op de lijn 's-Bosch- Lage Zwaluwe slechter is geworden. Wij hebben hier voornamelijk 't oog op den trein die des avonds ten 5,28 uit 's- Bosch vertrekt. De reizigers uit Amsterdam, Friesland, Groningen, die te 's-Bosch arriveeren 5.34 en die hun reis naar de Langstraat willen voortzetten, missen hier de aansluiting, want de locaaltrein is dan juist 6 minuten ver trokken en zij ziju gedwongen eenige uren in VBosch te blijven; zij komen dan in plaats van half neven, ten kwart voor negen te Waalwijk aan. J Vertrok de locaaltrein eenige minuten later, dan was alles in orde en ward de aansluiting met treinen uit 't Noorden geheel verkre gen en de locaaltrein kon ons inziens dan nog gemakkelijk de aansluitiug te Lage-Zwa- luwe behouden. Wij durven de klacht, ons reeds door zoo velen geuit in de welwillende overweging onzer ijverige Kamer van Koophandel aan bevelen. Indien mogelijk zal zij wel alle pogingen in 't werk willen stellen, om aan dit euvel voor 't reizend publiek in de Langstraat een einde te maken. Bedevaart Brielle. De jaarlijksche bedevaart naar Brielle zal plaats hebben op Maandag 2 Juni a.s. Vertre* uit het Zuiderkanaal 's-morgens ten 3/1 a uur. Er wordt over de geheele wereld mild ge geven voor de slachtoffers op Martinique. Schier alle vorsten van Europa zouden telegrammen van sympathie. Keizer Nicolaas van Rusland liet het daar vooiloopig bij, koning Edward VII zond er 25.000 francs bij, koning Oscar van Zweden gaf 5000 francs voor de slachtoffers, keizer Wilhelm seinde uit Wiesbaden aan president Loubet »Diep getroffen door het bericht van de verschrikkelijke ramp, welke St. Pierre heeft getroffen eu bijna evenveel slachtoffers heeft geëischt als indertijd te Pompei, haast ik mij aan Fraukrijk de betuiging van mijn oprecht leedwezen te zenden. „Moge God almachtig de harten verlichten van hen die onherstelbaar verlies hebben te beweeneu. „Mijn gezant zal Uwe Excellentie een som van 10.000 mark van mijnentwege ter hand stellen tot hulp voor de getroffenen." De koning van Italië gaf 25.000 francs, de Grands Magasins du Louvre 10.000 francs. Voorloopig heeft de eerste inschrijving, door den minister van koloniën geopend 100.000 francs opgebracht; De Amerikaansche regeering heeft al 100,000 dollar uitgegeven voor de slacht offers. Daar er kans was, dat de eerste 2 ton spoedig verbiuikt zoude zijn, heeft het congres er nog 500,000 dollar bijgedaan. Samen dus 700,000 dollar is 1.750.000 gulden. President Kruger heeft aan Loubet 800 francs gezonden. Hij betreurt het niet meer te kunne» doen, omdat zijn eigen landge nooten zooveel uoodig hebben. Blijkens uit het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip Koningin Regentes, onder bevel van den kapitein ter zee A. W. F. C. van Woerden A. N. B. v. S. Aan den wedstrijd, door den Algemeenen Nederlandschen Bond van Schoenfabrikanten uitgeschreven, is deelgenomen, voor afd. A (heerenwerk) door 14, voor afd. B (dames werk) door 10 en voor afd. C (kinderwerk) 'door 3 inzenders. De jury, in Krasnapolskv te Amsterdam vergaderd, heeft in afd. A den len prijs toegekend aan H. van Well, werkzaam op de fabriek van den heer A. H. van Schijndel te Waalwijk, die onder het motto „A" inzender was en den tweeden aan C. van der Westen, te Raamsdonk, inzender onder het motto „Vereeniging", terwijl aan de inzenders T. Paaijmans te Oisterwijk (motto „Ideal"), H. A. Beerens, werkzaam op de fabriek van den C. A. Schellekens te Dongen (motto wDe eerste proef"), P. W. Proveniers, werkzaam op de fabriek van den heer Klijberg-Pernot te Waalwijk (motto „Bond") en A. P. Vrij hoeven te Drunen (motto *A D/V 14") elk een derde prijs werd toegekend. In afd. B. werd de eerste prijs behaald door H. van Well, de 2e door C. van der Westen en de 3e door P. W. Proveniers en H. A. Beerens bovengenoemd. In afd. C. behaalde C. van der Westen den eersten en P. W. Proveniers den tweeden prijs. De eereprijs werd toegekend aan W. A. Eibers te Waalwijk, werkzaam op de fabriek van den heer Jos. Groenen te Besoijen, die onder het motto ji42" aan den wed strijd deelnam. De jury bestond nit de heeren P. van Beckum, Rotterdam; A. S. Waisvisz, Den Haag; W. G. Peters, A. van der Wiel eu K. Frielink, allen te Amsterdam. Wij hopen later uitgebreid op deze be oordeeling terug te komen. Toestand der Koningin. Men meldt van Het Loo Van verschillende hoven worden thans aan de Kon. familie telegrammen van ge- lukwensching met het aanvankelijk herstel der Koningin gezonden. Met hartelijke blijdschap zal overal in het land het berioht worden begroet, dat de geneesheeren den toestand van H. M. de Koningin zoo gunstig oordeelen, dat de geregelde verschijning der bulletins kan achterwege blijven. In de bange dagen, die achter ons liggen, is weer gebleken hoe hartelijk ons volk meeleeft met zijn geliefde Koningin, hoe innig het deelt iu haar smart. En zoo neemt het ook thans van harte deel in de vreugde, die ten paleize heerscht, nu het gevaar geweken is en de krachten weer gaan toenemen. Moge H. M. nu spoedig weder tot do bloeiende gezondheid van voorheen terug- keeren en in de toekomst gespaard blijven voor het leed, dat in den laatsten tijd Haar zoo ruimschoots heeft getroffen. Dan zal de vurige weusch, die alom iu bet land gekoesterd wordt, in vervulling gaan l Zondagsrust. Naar aanleiding van de proef, die door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant wordt genomen om des Zondags de bruggen over de rivieren gesloten te houden voor de schippers, besloot een der medewerkers van de Nbr. eens een onderzoek in te stellen naar het scheepvaartverkeer op de Zuid-Willemsvaart, staande onder het beheer van het Rijk. Verrassend waren de uit komsten èu schippers, èn paardenjagers, èn brug- en sluiswachters, allen verklaarden dat zij gaarne zouden zien dat de vaart gesloten was van Zaterdagavond 9 uur tot Maandagmorgen 6 uur. Rechtszaken. Donderdagmorgen stond voor de rechtbank te VBosch terecht Lambertus M„ oud 21 jaren, mandenmaker, geboren en wonende te Vlijmen, thans gedetineerd, beklaagd van op 23 Maart jl. H. van Esdouk, zwaar lichamelijk letsel te hebben toegebracht, door deze opzettelijk en met kracht met een mes te steken eu te snijden, tengevolge waarvan genoemde Van Esdonk in levens gevaar hoeft verkeerd. Gehoord werden als getuigen Dr. F. Verlinden, tevens als deskundige, II. Van Esdonk, L. Kok, J. van Esdonk, B. Van Engelen, M. van Ginncken en als getuigen ti décharge H. Van den Boom, en L. v. Vugt. Als verdediger trad voor beklaagde op Mr. R.Tilman, advocaat-procureur te VBosch. Uit het getuigenverhoor bleek dat in den avond van genoemden dag aan het huis van Van Esdonk eenige baldadigheden waren gepleegd, waarop r. E. met zijn zoon en M. v. Engelen naar buiten waren ge gaan den dijk op, alwaar een troepje per sonen bij elkander stonden. v. Esdonk sloeg toen met een stok onder het troepje, waarna hij door beklaagde met een mes in de rug i9 gestoken eu zeer ernstig verwond. Beklaagde bekent volledig en deelt mede dat hij van het mes heeft gebruik gemaakt nadat Van Esdonk hem met eeu stok had trachten te slaan. Het O. M. laat in ziju rekwisitoir-uitko- men, hoe iu Vlijmen zoo dikwijls vecht partijen plaats hebben en zoo dikwijls het gevaarlijke mes wordt getrokken. Ook uit de behandeling dezer zaak blijkt weder, hoe laaghartig wederom van dit wapen is gebruik gemaakt. Spreker nagaande de getuige-verklaringen waaruit volgens het O. M. in verband met de bekentenis van beschuldigde het wettig en overtuigend bewijs is geleverd, eischt tegen beklaagde een gevangenisstraf van 1 jaar en 8 maanden. De verdediger Mr. Tilmau vraagt na een uitvoerig pleidooi, vrijspraak subsidiair eene veel lichtere straf, omreden beklaagde en zijne familie zeer gunstig bekend staan en nog nooit met de justitie iu aanraking ziju geweest. Pleiter voegt hieraan toe, het verzoek om beklaagde onmiddellijk in vrijheid te stellen. De rechtbank, na in raadkamer te zijn geweest, weigerde de gevraagde in vrijheids stelling. Lederindustrie, Men schrijft uit Dongen aan D. v. N. De maand April, gewoonlijk voor de leder- industrie en aanverwante branches eene der beste maanden des jaars is ook dit jaar gunstig geweest en heeft de stand der leer looierij, die de eerste drie maanden nu juist niet goed te noemen was, op merkbare wijze verbeterd. De zaken gingen vlug, zoodat raassa's leer aan vaste prijzen werden van-de hand gedaan.'Uit alles bleek dat de voorraden in de magazijnen der leerhandelaars uiterst gering was en of da nieuwe aan

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5