Rummer 41. Donderdag 22 Mei 1902. 25a Jaareransr Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Zuid-Afrikaansche Oorlog, BE IIP OP MARTINIQUE. ASTOON TIELE Eén in lief en leed. Bekendmaking. NATIONALE MILITIE. Gulden regelen bij het ge bruik van Kaliinest. BUITENLAND. Spanje. Frankrijk. ^iKiHZESEsa11*lVri,l-affi^lWfflT^lWWiyw^>"w'^J^lT^^ liman ^'■'JüETJLS U I T O E V E 11 WAALWIJK. De Echo van Wiiltijksrkr en Langslraalsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden «tukken gelden enz., franco tc zenden aan Uitgever. den Onderzoek (Inspectie) van Verlofgangers. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk maken bekend, dat het onderzoek (inspectie) van alle in deie Gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land zal worden ge houden aan net raadhuis aldaar op Maandag, den 23 Juni aanstaande, des vuormiddags te ll'/j uren. Aan dat onderxoek behoeft niet te worden deel genomen door A. verlofgangers, die in het loopende jaar vóór vermelden dag uit anderen hoofde dan krachtens art. 124 of art. 131 der Militiewat 1901 (Staatsblad No. 212 van 1901) d.i. voor straf onder de wapenen zijn geweest; B. verlofgangers, die bestemd zijn om i n het loopende jaar krachtens art. 108, art. 109 of art. Ill van genoemde wet Onder de wa penen te worden geroepen C. verlofgangers, die krachtens de derde zin snede van art. 123 dier wet van het onderzoek lijn vrijgesteld, en D. verlofgangers, aan wie krachten» artikel 99 van het Koninklijk oesluit van 2 December 1901 Staatsblad No. 230) is vergund het onderzoek in "ovember of December van het loopende jaar te oudergaan. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen dat de verlofganger bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van «ijn verlofpas dat een arrest van twee tot zes dagen, te onder- gaau in de naastbij gelegen provoost of het naastbij aijnde huis van bewariDg, door den Militie-Commissaris kau worden opgelegd aan den verlofganger 1#. die zonder geldige reden niet bij het onder xoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hierboveQ ver melde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het ondersoek niet in voldoenden staat worden bevonden. 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander bahoorende, als de zijne vertoont; dat de mauschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijd, dieu het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens hel Cri mineel Wetboek en het Reglement van krijgs tucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont, wordtin werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping tot werkelijken dienst, wordt als de serteur behandeld. Nog worden de verlofgangers uitdrukkelijk opmerkzaam gemaakt, dat het niet-ontvangen eener bijzondere kennisgeving hen niet ODthefc van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzeek, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN al* bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen terwijl, ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, daarvan moet blflken door over- logging van eene gezegelde en gelegaliseerde ge neeskundige verklaring. Geldt het verlofgangers aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan t kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met een vorig onderzoek als hier bedoeld, door denzelf den geneeskundige reeds eene verklaring is uit gereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde ver klaring worden volstaan. Waalwijk, den 11 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, K. DE VAN DERSCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Het gemeentebestuur van Waalwijk Gelet op de aanscbrijving van lieeren Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant van 7 April j.l, MAKEN BEKEND: dat de door dat college vastgestelde lijst van de in 1902 goed- en afgekeurde springsti ren in Noord-Brabant voor belanghebbenden ter secre tarie alhier ter inzage is nedergelegd. Waalwijk 7 Mei 1902. Het gemeentebestuur voornoem!, K. DE VAN DER SCHÜEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemasster en Wethouders van Waalwijk: Galet op art. 34 dar kieswet MAKEN BEKEND dat de van kracht geworden kiezerslijst voor 1902/3 voor een ieder ter inzage is nedergelegd en in afdruk tegen betaling der kosten verkrijg baar is. Waalwijk, 15 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders K. DE VAN DER SCHÜEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat door G. J. P. Bogoerts alhier aan hen vergunning is verzocht tot verkoop van sterken drank in 't klein in het perceel staande aan de Markt sectie B no. 180. Waalwijk, 17 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHÜEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Wanneer nog twijfel heeft bestaan of de verknochtheid van het Nederlandsche volk aan zijn Koningin oprecht gemeend ia, dan is de sombere stemming, die zich in de laatst verloopen weken van jong en oud, van rijk en arm meester maakte, voorzeker voldoende om dien twijfel weg te nemen, 't Moet erkend worden, dat noch het wapperen van vlaggen en baniereu, noch de klank der trompetten of het gejubel eener opgetogen menigte waarborg geeft van innige verkleefd heid aan hem of liaar, ter eere van wien een gausche natie zich opmaakt om feest te vieren. Onder alle uitwendige vreugde schuilt vaak zooveel onoprechtheid en zelfzucht, en de hozatina's van heden verkeeren ook nu nog als voor eeuwen al te dikwijls en te spoedig iu een //kruist hem Van daar, dat zoo menig ernstig mensch in den glans der kronings- en huwelijksfeesten onzer Vorst in geen bevredigend antwoord vond op de vraag, of hst duizendwerf //Oranje boven" waarlijk uiting was en getuigenis gaf van den band tusschen Vorstin en volk. Want toe gestemd moet het worden, dat ook onder ons volk de leuze ,/ni Dieu, ni maitre, ni patrie" (//geen God, geen baas, geen Vader land") haren invloed tracht uit te breiden en er een streveu valt waar te nemen om alle traditie te doen plaats maken voor de leer, dat slechts in volkomen gelijkheid en opheffing van rang en stand het geluk der toekomst verborgen licht. Doch de laatste dagen hebben op ondub belzinnige wijze gesproken en de donkere wolk die over ons Vorstenhuis heentrok, beeft haar schaduw verspreid over het gan- sche land, over het gansche volk. Met hoe ernstige bezorgdheid werd uitge zien naar de officieele bulletin en hoe maakte de vrees eerst plaats voor oprechte blijdschap, nadat de berichten herhaalde malen van meer geruststellenden aard bleken te zijn. En toen, was het, alsof een zware last van de schouders was weggenomen en een gevoel van verlichting deed eerst recht beseffen hee groot de spanning was geweest, waariu duizenden bij duizenden dagen lang hadden verkeerd. Zeker, beter dan te voren is het gevoeld, boe er een nauwe band bestaat tusschen Vorstin en Yolk, hoe koningin Wilhelmina voor hare onderdanen is, een kleinood van groote waarde, voor welks behoud een dank toon opstijgt tot den Hoog®Thans weten we, dat de liefde voor Oranje niet is verflauwd, ja dat zij te machtiger blijkt, nu het Haar geldt, die als de laatste telg uit dit roem zuchtig geslacht zich tot taak heeft gesteld de glorie harer vaderen te huldigen in een leven van edele toewijding aan al wat waarlijk goed is en groot. Bovendien, hoe streelt het den nationalen trotsch, dat v«r over onze grenzen een deel neming werd gezien, alsof het ook daar gold het leven van eigen voirstMogen jeugd en lieftalligheid daarvan voor een deel oor zaak zijn, het doet ons goed te weten, dat het kloekmoedig optreden voor de verdrukten Haar die belangstelling deed verwerven en plaats doet nemen in de voorste rijen der Europeesche vorsten. En de Koningin zelve P O, het kan niet anders, ot de hulde haar reeds zoo raenig- werf gebracht, moet haar wekom zijn geweest, doch ook Zij zal van nu af nog beter weten dan te voren, dat Zij den schepter zwaait over een volk, dat haar inuig liefheeft en dat zich met haar gevoelt: </Eéu in lief en leed". Wilhelmina van Nassauwe, Uw volk draagt U op 't hart; Het zweert U liefde en trouwe Deelt in Uw vreugd en smart. Blijf, wat Ge waart tot heden Grootmoedig, edel, rein, Dan zal bij vreugd of rouwe Uw troon ons heilig zijn 1 N. v. II. B. Advkrtentiën 17 regels f U.6U daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel, 1. Denk bij het bestellen er aan, dat gij een zeker °/0 kali garandeer t, alsook een zeker °/o fijnheid. 2. Bewaar bet kaïniet zoo droog moge lijk, anders vormt het klompen. 3. Moet gij het kaïniet bewaren en kunt gij het niet droog houden, vermeng het dan met 2V2% turfmulm. 4. Wie kaliraest gebruikt, moet ook kalk gebruiken. Volgens Marcher moet men er op rekenen, dat 100 kg. van eenig kalizout den bodem ook 100 kg. kalk onttrekt. 5. Gelijktijdige aanwending van kaïniet en kalk moet de mogelijke werking van chloor vermindereu. 6. Slechts dan worden de beste resul taten verkregen, wanneer de kalizouten worden ondergeploegd of ondergehakt. Alleen op grasland .en op meerjarig klaver- land wordt kalizout als overbemesting ge geven. 7. Daar onder den invloed van kali- zouten ook het thomasslakkenmeel gemak kelijker door de planten wordt opgenomen, geeft men naast kalizouten als phosphor- bemesting gaarne thomasslakkenmeel. 8. Thomasslakkenmeel en kalk mogen met kaïniet of eenig ander kalizout vermengd worden, doch alleen onmiddellijk voor hun gebruik. 9. Overigens mag men, zoo men dat verkiest, kalizout vermengen met alle andere meststoffen. 10. Een mengsel van vochtige kalizouten met thomasslakken moet zeker aanstonds worden uitgestrooid, daar het steenachtige klompen zou vormen. 11. Denk er aan, dat er kunstmestbre- kers zijn, om harde kluiten in de kunstmest gemakkelijk fijn te maken. 12. Wie veel vracht moet be'alen, eer hij zijn kunstmest op de boerderij heeft, doet beter gezuiverde kalizouten te gebruiken. 13. Alleen dan kan men een goeden oogst verwachten, als men een volledige bemesting geeft, d. i. als men zorgt, dat kali, phosphorus en stikstof in den grond aanwezig zijn. 13ij het ontbreken van een dier stoffen, blijven ook de andere buiten werking. 14. Alle knol- en wortelgewassen nemen zeer veel kali uit den bodem. 15. De vlasboer late niet na met kali te bemesten. Het vlas krijgt er een zach tere. vezel door. De Pinksterdagen hebben weinig of geen nieuws gebracht, aangaande de sameuspre- kingen, welke sedert Donderdag der vorige week tc Vereeniging gehouden werd tusschen de afgevaardigden der Boerencoramando's. Men is niet veel meer te weten gekomen, dan dat de Boerenafgevaardigden, ongeveer 160 iu getal, Donderdag en Vrijdag 11. langdurige samenkomsten hebben gehouden eu dat men in officieele kringen te Pretoria zich vooralsnog geen illusiën maakt met betrekking tot den vrede. De Londensche bladen deelen heel geleerd mee (hoewel zij er evenveel van weten als wij),, dat vandaag of morgen nieuws omtrent de conferentie te Vereeniging kan worden verwacht en de Daily Telegraph beweert zelfs, dat de con ferentie deze geheele week in beslag zal nemen en dat de uitslag a.s. Zaterdag be kend zal zijn. Deze mededeelingen latend, voor wat zij zijn, is alleen merkwaardig, wat de Times correspondent te Pretoria aan zijn blad meldt. Uit zijn telegram blijkt duidelijk, dat de kans op ouderwerping van de zijde der Boeren uiterst gering is. Hij seint „De meerderheid van de gedelegeerden toont ons geen erkentelijkheid voor hun ver plichtingen in de tegenwoordige omstandig heden integendeel, hun houding schijnt er op te wijzen, dat zij zullen stemmen vóór de vijandelijkheden. Er zijn 160 Boeren te Vereeniging ver gaderd, bijna allen goede bekenden. Welke ook de uitslag van hun beraadslagingen zij' het einde van den oorlog is niet meer veraf. Iu elk geval zal de samenkomst te Vereeni ging waarschijnlijk worden gevolgd door overgaven en bloc op verschillende punten van het oorlogsterrein en zoodoende zal een groot aantal mannen vrijkomen, zoodat wij elk niet-onderworpen district stuk voor stuk met troepen zullen kunnen overstroomen." Het laatste gedeelte van het telegram is natuurlijk een doekje voor het bloeden: de praatjes vau aanstaande vernietiging door wapengeweld zijn reeds zoo dikwijls in dezen oorlog verkocht en later gebleken pure fantasieproducten te zijn, dat het verba zingwekkend is, dat de Engelsche bericht gevers dergelijke kool nog durven opdischen. Te Londen leeft men tusschen hoop en vrees. De meest tegenstrijdige geruchten doen de ronde, eensdeels optimitisch, an derdeels pessiraitisch. In werkelijkheid weet niemand, buiten de regeering, iets positiefs. Over het geheel genomen, begint echtc-r de hoop op vred« merkbaar te dalen. De Daily Mail, die e:nige dagen geleden nog mededeelde, dat de vrede „beslist ver- verzekerd" was, zegt nu, dat „het niet raad zaam is, het volkomen slagen der vredes onderhandelingen als beslist zeker te be schouwen". Dan wordt beweerd, dat generaal De Wret voor de vrede gestemd is, maar dat De la Rey en zijn mannen met alle geweld den strijd willen voortzetten. Welke echter ook de uitslag van de con ferentie te Vereeniging moge zijn, het is een feit, dat zij een merkwaardige gebeur tenis zal blijven in de geschiedenis van den Zuidafrikaanschen oorlog. De meeste Boeren- afgevaard'gden, die te Vereeniging bijeen zijn, zijn mannen van aanzien onder hun landgaiooten. Generaal Smuts, de Trans— vaalsche staatsprocureur, die eenige weken geleden deelnam aan het beleg van Ookiep in het uiterste westen van Kaapkolonie, is ook te Vereeniging. Met zijn gevolg heeft hij de reis gedeeltelijk over zee gemaakt en wel van Port Nolloth tot Kaapstad, van waar de spoor hem verder heeft gebracht. In Spanje heeft plaats gehad de troons bestijging van den jongen koning Alfonsus XIII. Reeds in het begin der week had de regentes haar ambt neergelegd en Vrijdag een brief gepubliceerd, gericht aan den minister-presi dent Sagasta, waarin zij verklaard, dat het oogenblik gekomen is, om het regentschap neer te leggen, en dat zij de oprechte be hoefte gevoelt, aan het Spaansche^.volk haar dankbaarheid te betuigen voor diens verknocht heid. De koningin-regentts zegt, te hopen, dat het land den jeugdigen koning zal blijven steunen zij bidt God haar zoon te bescher men, opdat hij er in slage, welvaart aan het edele volk te geven, waarover hij thans begint te regeeren. Denzeifden dag ontving de toen nog toe komstige koning op hoogst plechtige wijze de orde van den Kouseband, door deu hertog van Connaught eigenhandig aangedaan, waar op prins Eugenius van Zweden hem den keten der Zweedsche Serafijnenorde omhing en prins Arfa Murza Khan Danisje het lint der Perzische Agdas-orde aandeed. Toen was de koning geschikt voor de kroning, die Zaterdag plaats had. Met 24 rijtuigen reed de stoet naar de Kamerin de achterste de koning, de ko ningin regentes, de infante Theresia, de vreemde vorstelijke personen, de buitenge wone gezanten en het corps diplomatique. Om half drie trad de koning, gekleed iu de uniform van kapitein-generaal, de Kamer binnen onder algemeene toejuiching, nam plaats op den troon en zeide „Zet u neder". De president naderde nu den troon en verzocht den koning, den eed af te leggen, waarop deze sprak „Ik zweer bij God, op het Evangelie, de grondwet en de wetten te zullen handhaven". Na levendige toejuichingen formeerde zich daarop weer de stoet, die zich nu naar de San Francisco, de kathedraal van Madrid begaf. Daar werd hij ontvangen door twee kardi nalen en een-en-dertig bisschoppen, die Z. M. onder een troonhemel, door zes priester» gedragen, naar den troon geleidde. Daarop namen allen plaats en werd het Te Deum aangeheven. Intusschen was er een aanslag,.of volgens andere berichten, een reeks van aanilagen gepleegd. Reeds voordat de koning de parlementszaal binnentrad, naderde de secre taris der Kamer den voorzitter en fluisterde hein aan het oor iets in de president ver bleekte, doch zeide daarna met luider stem „Stel u gerust, mijne hceren, een gek, of beter gezegd, een schurk, heeft een aanslag op den koning gepleegd, doch is gelukkig niet geslaagd". Na een hevige ontroering outstond weder kalmte, toen de koning verscheen en werd Zijne Majesteit het voorwerp van een onbe schrijflijke ovatie. Gearresteerd werd iemand, die in zijn zak een bundel gedichten had, gericht aan de infante Maria Theresia, wier hand hij wilde vragen, naar hij verklaarde. Maar later schijnt men tot ernstiger ont dekkingen te zijn gekomen. Uit Madrid wordt althans geseind Een anarchistisch complot tegen den koning is ontdek t;J6 arrestaties hebben plaats gehad. Dynamietpatronen moeten in het voorbijgaan naar de koninklijke karos zijn geworpen. De anarchisten bekennen. Te Saint Pierre. Tengevolge van het groot aantal lijken, die tot ontbinding zijn overgegaan, vreeit men, dat de pest op Martinique zal uitbre ken. De opruiming, verbranding en begra ving der lijken vordert betrekkelijk lang zaam. Tot Donderdag waren 1.200 lijken opgeruimd. De kust nabij St. Pierre is op sommige plaatsen 30 meter naar binuen verlegd. Duizendeu doode visschen drijven aan de oppervlakte der zee en het wemelt in de buurt van haaien. De officieren van het Deensche oorlogs schip „Valkyrien", die te St. Pierre zijn geweest, doen roerende verhalen. Zoo zagen zij bijvoorbeeld het lijk van een vrouw, die getracht had met haar lichaam haar kinderen te beschermen. Nabij de kathe— draal bevonden zich wagens vol lijken van menschen, die vluchtten, toen de dood hen achterhaalde. Men vond ook de proclama tie van gouverneur Mouttet, waariu verklaard werd, dat er geen gevaar bestond, volgens eene commissie van geleerden, die volkomen op de hoogte van den staat va» zaken waren. Deu volgenden morgen wareu alle leden dier commissie dood. Opmerkelijk is, dat lang voor de uitbar sting van den Pelée alle wilde dieren uit de nabijheid verdwenen, terwijl de huisdieren teekeneii van groote angst gaven. De plaatsvervangende gouverneur van Martinique heeft aan het department van koloniën te Parijs bericht gezonden, dat alle officieele stukken te St. Pierre door de

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 1