i' A, J, BINK ÏE Notaris BINK vTTpachtiigen St. Antonius-Parochie. Monsterboeken van drukwerk voorradig, Proefnummers van „De Echo van het Zuiden" GRATIS, NT Laatste Berichten Advertentiën. HOOILANDEN, Hooiland Notaris CAMPERS J. v. d. MOSSELAAR-ÏViEIJS, Voor Verstand en HatU 369ste Staatsloterij. Handelsberichten. Burgerlijke stand. Verpachten: A. G. Verhees TWEE DUIZEND PRIJZEN VAN EEN TOT HONDERD GULDEN. tot den Ka A1TOR1BSI Alle mogelijke artikelen, boekhandel en drukwerk betreffend zijn bij mij verkrijg baar. id. id. id. DE NOTARIS te WAALWIJK. zal in de maand Juni I zal verpachten in liet Veerhuis aan den Baardwijkschen dijk Op Maandag 16 Juni voorra. 9 uur in den Baardwijkschen Overlaat afkomstig van de familie Martini. te Drunen in Juni 1902. F otografie- Artikelen Hinthamerstr. 43 's-Hertogenboscli 9e PREMIE VERDEELING. Ontvangen een geheel nieuwe, ruime sorteering als rozenkransen, medailles, prentjes, dopjes, beeldjes, litanies, kerkboeken, enz. enz. alles in verschillende prijzen. Verder familie-, congregatieboekjes, cathecismussen, enz. Beleefd Aanbevelend, Depot der Waalwijkscbe Snelpersdrukkerij. .aiionaing tusscben patroon en werk- nau, kan o. 1. niet anders dan gunstig «verken voor de industrie en de sociale be weging in onzen tijd. Wed trijd in 't patronenmakon. De tentoonstelling der inzendingen in den wedstrijd in 't patronenimiken uifge- schreven door den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten en die gehouden is Zon dag eri Maand ig 25 en 20 Mei 1.1. op de /.aal »Mnsi> Sierinrt* druk bezocht. Talrijke v.ikui innen kwaaien de iuzendin gen in «löprmctyouw iiemeii en-inwnig oordeel werd ten beste gegeven over liet werk van de ijverige zenders. In een volgend no. hopen wij de beloolde breedvoerige beoordeeling te geven. Nuchtpolitie. Met ingang van 1 Juni a. s. is de agent van politie voor den nachtdienst B. W. Kaa.' op zijn verzoen eervol ontslagen en al zoodanig benoemd J. J. Verhoeven alhier. St. Antoniuskerk. Thans is de Calvarieberg op 't kerkhof achter de St. Antouius-kerk gereed. De berg inet mooie voorstelling is een prachtig stuk en dient tot begraafplaats der eerw. heeren priesters. Vanaf de straat levert de kruisberg een mooi gezicht. Onweder. Gisterenavond ten 11 uur ontlastte zich boven onze en omliggende gemeenten een hevig onweder. Te Drongelen is de bliksem ingeslagen in een huis bewoond door twee gezinnen. Het huis brandde af, weinig of niets werd gered en geen van beiden zijn verzekerd. Een vet varken kwam mede in de vlammen om. Tezelfder tijd is te Kaatsheuvel brand ontstaan in een woning van A. Rorabouts ook hier greep de brand snel om zich en een vijftal beesten zijn een prooi der vlam men geworden. Uit de Hofwereld. Men meldt nit Apeldoorn De afreis der koninklijke familie, naar het buitenland zal waarschijnlijk reeds op 11) Juni geschieden. Prins Hendrik deed de Koningin-Moeder bij Haar vertrek naar Hellendoorn uitgeleide tot aan dep trein. Baron Clifford, hofmaarschalk, en jhr. van Tets, adjudant van H. M. de Koningin, vertrokkeu Vrijdag naar Duitschlaud. Uit den Haag meldt men, dat de hofmaarschalk zich naar Ems begeeft om voor te bereiden een verblijf van H. M. aldaar gedurende eenigen tijd tot het on dergaan eener badkuur tijdeus Haar verblijf in Duitschland. Schloss Schaumburg, het kasteel waar H. M. de Koningin na haar herstel eenigen tijd hoopt door te brengen, ligt nabij Bal- duinsteio, een klein station van den Lahn spoorweg (CoblenzGiessen). De afstand van hel station tot het kasteel bedraagt langs den rijweg 45 minuten. Langs een pad kan men in 25 minuten boven zijn. In 1194 wordi Schaumburg voor Teerst in de geschiedenis vermeld. Het behoorde toen aan de heeren Von, Isenburg. Na in den loop der eeuwen van hand tot hand te zijn gekomen, werd het slot door erfenis eigendom van den aartshertoh Stephan van Oostenrijk en werd na diens dood (1867) na een langdurig proces tusscben Oldenburg en Waldeck, aan den vorst van Waldeck toegewezen. Het hoog gelegen kasteel is een prachtig gebouw, in zuiver middeneeuwschen stijl door aartshertog Stepbau gerestaureerd. Van den toren heeft men een heerlijk uitzicht naar het omliggende bergland. Prins Hendrik. Ofschoon in de Indische bladen als vast staande ge meldt, wordt dat Prins end rik onze bezittingen iu Ned.-Indië zoude komen bezoeken, wordt aan het Hbl. van de meest betrouwbare zijde verzekerd, dat er op dit oogenblik nog nimmer sprake is geweest van een reis of van een voornemen tot een reis naar Indië, al is het bekend det de Prins zeer veel belang stelt in alles wat onze koloniën betreft. Bevolking. In een bijvoegelsel tot de Ned. Staats courant publiceert de directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek van den loop der bevolking in Nederland over 1901. Daaruit blijkt, dat de bevolking op 31 December 1901 bedroeg 2,603,447 mannen en 2,659,712 vrouwen, in het geheel dns 5,263,159 zielen. Op 31 Dec. 1900 waren er 2,560,309 mannen en 2,618,819 vrouwen dus 5,179,128 zielen. De bevolking is dus iu 1901 toegenomen met 43,138 mannen en 40,893 vrouweD, dus met 84,031 zielen. Koloniën. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint Bij de ontploffing in de suikerfabriek Ketanggoengan West in Tegal zijn de 2e machinist Launay en de scheikundige West- hoff gedood en de administrateur P. J. H. Neujean en de le machinist Greve zwaar gewond. De pont te Velsen. Tot nader onderzoek der diensten, die van het veer te Velsen over het Noord- zeekanaal gevergd kunnen worden, zal p g de pont ver- stoompont van het ,.uilie SeherfF. O. T familie Scheift le Batenburg scl-riji aan het N. v. d. D. Nuter van de Maas en van het stadje ligt de bouwhoeve Bloemhof*, in eigendom tor b-Hoorenffir aan den vorst van Bemheim, -*n in pacht bij «Ie weduwe Scherft" en hare 8 volwassen kinderen, 5 zomis en 3 dochters allen lichamelijk flink ontwikkelde menschep arbeidzaam en die zich met hart en ziel 'uelrgden op den landbouw, zoodat zij tot ile weliz stCide paciilbcdcn behooren. In Februari 1900, door den bekenden opzienbarende moord ie Appeltern, welke door een der leden van dit gezin in krank zinnigheid was beiireveu, kwam deze familie algemeen te spiake. vooral omdat zij had deelgenomen aan nachtelijke bijeenkomsten, welke aan den moord waren voorafgegaan. De vrouw schijnt een ijveraarster te zijn voor hare godsdienstige denkbeelden, en veikeerde soms in „verrukking". In liet rappoit van den geneeskundige, die de zoons krankzinnig verklaarde, wordt gezegd, dat d; moeder de oorzaak is van den ongelukkigen toestand, die ten huize der familie Scherft' heerscht. Verledeu week is een der zoons naar een krankzinnigengesticht en Maandag werd er er een tweede heengevoerd. Omdat deze beide zoons zonderlinge uitlatingen deden o. a. spraken zij van een „offer' brengen, wat veel deed deuken aan de treurige geschiedenis van Appeltern waren de in gezetcnen van Batenburg ongerust en liet de burgemeester de politie versterken door eenige marechaussees, om mogelijke rustvers'oiingen te beletten of op andere wijze hulp te ver— leenen. Zaterdag werd de familie Schei ff bezocht door den inspecteur vau het Geueeskundig Staatstoezicht, den geneesheer—directeur van het krankzinnigengesticht te Medenblik en den officier van justitie te Tiel. Nachtelijke bijeenkomsten, zooals die welke den moord te Appeltern voorafgingen, zijn te Batenburg niei gehoiden. Het huis der familie Scherft" wordt door de bevolking geschuwd, en men waakt er zorgvuldig voor, dat geen kinderen in de nabijheid er va1 verkeeren. Waarschijnlijk zullen nog een of meer kinderen krankzinnig worden verklaard. Knutslicuvcl, Het feest van Sacramentsdag is hier op bijzonder plechtige wijze gevierd. Om half drie begon het Lof, waaronder de omgang langs de keik eu over 't kerkhof plaats had. De sioct was schitterend. Een menigte vaandels en vaantjes, tal van gesluierde maagden en maagdekens in 't wit verschillende symbolen dragende, en in 't midden den gouden troonhemel, waaronder het hoogwaardigste. Een massa volk van binnen cn buiten de gemeente woonde de plechtigheid bij en volgde onder de statige tonen der beide harmouieeii de processie. Iu de nacht van Donderdag op Vrijdag woedde boven onze gemeente een zwaar onweder. Om kwart over ééu sloeg den bliksem in de woning met stal van deu heer Rombouts, landbouwer alhier. Het g hcele pand brandde af. Uit den stal konden slechts het paard één koe gered worden zes koeien één kalf, één hond en een aantal kippen kwamen in de vlammen om. I)e brandweer achtte elk blusschingswerk te vergeefsch en bracht dan ook de spuit niet in werking. De schade is door de assurantie gedekt. Heden, Vrijdag, had alhier eeu gecomibineerde vergadering plaats van hei Dagclijksch Bestuur dezer gemeente, dc sohoolcommissie, den districtschoolopziener de hoofden van scholen. Doel dezer vergadering was advies uit te breugen aan den raad dezer gemeente aangaande het regelen van het lager ouderwijs alhier welke regeling tot nu toe wel wat te wenscheu overliet. Vrijhoeven-Cappcl, Mejuffrouw L. C. Oer- lemaus, alhier vroeger woonachtig verkreeg deie week te Arnhem de acte voor de nuttige handwerken. Cupellc, 28 Mei. Bij de op heden gehouden stemming voor een Lid van den Gemeenteraad alhier zijn uitgebracht 206 stemmen. 11 stembriefjes zijn van onwaarde verklaard. Uitgebracht zijn op: Heijmans, A. W. 71 stemmen. Sneep, A. L. 68 Oerlematis, S. 61 Herstemming tu.'.scheu de Heereu Heijmans, A. W. en Sneep, A. L. op 6 Juni a. s. Dussen. 30 Mei. De prijs der oude aar dappelen jammen, is thans gestegen tot f 4^3 a f 5— het mud. Naar wij vernemen zal de bedevaait naar Brielle der beide parochies van Dussen dit jaar plaats hebben op Donderdag 17 Juli met den Dussensche boot. Ruuinsdonksvecr, 80 Mei. Op Woensdag 4 Juni a.s. net een der salonbootcn det reederij Arié Smit de processie van hier naar Brielle vertrekken Des morgens om 4 uur word een H. Mis in onze kerk opgedragen Plaatskaarten zijn als nog a f l 20 ver krijgbaar. Vermits de Maatschappij de eenheid en het leven ontvangt vau het gezag, dut haar bestuurt, zijn Allereerst tegen dat gezag de aanvallen van de anarchie gericht. Hoe zou men niet sidderen bij de gedachte aan de talrijke slachtoffers keizers, keizerinnen, koningen, presidenten, wier eenige misdaad bestond in de opperste waardigheid van het gezag waarmede zij waren bekleed. Leo XIII. Geeft de harde werkelijkheid ons niet dagelijks met den vingei te tasten waartoe een onderwijs dient, dat niet samengaat met een degelijke godsdienstige en zedelijke vorming Geen bloed maakt êel Maar deugd en Oliristenscbaj». Vondel. Dat ik ooit siile zweeg, mij nooit en [heeft berouwd, Maar wel dat ik te veel *r«-klapt, hebbe [en gekout. Iu tijd van inwendige vrede denkt men liehtelijk, dat er geen strijd meer zal komen of dat men als hij komt, ontwijfelbaaa zeker overwinnen zal. De v oudervinding leert echter dat men het dikwijls mis heeft. Roland Yssu Bij alle wisselvalligheden eu veranderingen in het leven dezelfde blijven vraagt wilskracht en geduld, Hoogste prijzen «Ier 5c klusse. Trekking van 28 Mei 1902. Prijs v. f 25000 No. 6001 5000 4953 1000 17642 16529 14554 400 380 15630 200 3368 8256 1170 100 37622 18064 12423 1423 2071 19918 11339 14389 3464 14548 7383 10944 10970 .Trekking van 29 Mei 1902. Prijs van f 1500 No. 17206 400 No. 992 1901 12532 13191 13692 14370 200 No. 6605 11538 12745 13105 13151 20154 100 No. 617 2053 3114 5657 6882 7926 8864 14879 14736 17420 18490 18811 WAALWIJK 30 Mei 1902. Bij ruimen aanvoer ter hoornveemarkt waren de prijzen zeer vast en tamelijk vluggen handel Kalfbeesten f 140 f 195. Dito vaarzen I 90 k f 200. Weivee f af Jonge varkens aangevoerd 150 stuks, verkocht van f7-a f 12.50. Wei-Lammeren aangevoerd 65 stuks, prijzen van f 4.tot f 8. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 605 kp. van f 1.— a t 1.20 per kg. Eieren 2 ti 3'/* cent per stuk. De huidenmarkt verkeert in eene zeer gunstige stemming voorde importeurs. Al wat men sedert eenige weken gekocht heeft, is thans aan hoogere prijzen gemakkelijk van de hand te doen. De oorzaak schijnt hoofdzakelijk gelegen te zijn in de geringe voorraad op de Luropeesche stapelplaatsen. In Antwerpen toch zijn maar 44600 stuks huiden aanwezig, dat is dus slechts 1/s van het normaal cijfer. Per zeilschip Emilia L. van Fray Bentos worden binnen 4 tl 5 weken verwacht 15500 Sal. ossen 28l/4 kilo inschepingsgewicht waarvan de 25/32 voor Duitschland en de 22/40 voor Engeland reeds verkocht zijn frs. 75, zijnde eene verhooging p.m. van frs 4. De overblijvende 20/25 worden thans tl fr. 72 gehouden. Uit Havre biedt men aan Gez. Rio Grande huiden 25/22 geclasscerd, frs. 68.50 a forfait. In La Plata is men steeds hooger ge stemd, verkoopen geschieden slechts aan stijgende prijzen. Men verwacht bij even- tueele vredesverklaring in Zuid-Afrika le- vendigen handel zoowel in huiden als in leder. De Londensohe huiden- en leerveilingen iepen weer zeer coulant af op min of meer vertrouwbare vredesgeruchten. Iu Frank rijk, Duitschland en Belgie schijnt men eene betere opinie over 't geheel te krijgen voor leder, vooral voor de goedbe- leerde soorten waar overal de behoefte bij verlediging van den handel, zich zal doen gevoelen. In schors eu alle andere looi- middelen is de handel stil zooals gewoonlijk tegen de marktzetting van het nieuwe product eikenschors. Het mooie zomerweder der laatste dagen werkt reeds blijkbaar gunstig op de schoen makerij. DUSSEN, 22 Mei. Boterprij9 per K.G. van f 1.02. a f 1.18. Middel- markt 1 1.12. Aanvoer 125 K G. Eieren f 0 70 de 26 stuks. WAALWIJK. Van 24 30 Mei 1902. GEBOREN: -Ar.na Maria Elisabeth, d. v. J. Smulders en M. Lommera. Andreas z. v. A. Robben en M. G. Niehaus, Joseph Johan Marie z. v. J. Hornes en E. Emmers. Johannes z. v. II. v, Zeist en J. Domme len. Petrus Cornelia Johannes z. v. J. Vulling en S. R. du Pont. OVERLEDENP. J. van Hoof, 26 j. A J. Gerris, 52 i. echg. v. M. J. P. Martens. HUW.-AANGIFTEN: L. G. Schelkens 23 en E. Ti uren 23 j. HUWELIJKEN. J. M. A. Hesselberth 30 j. en C. y. Rijen 28 j- BESOMEN. GEBOREN: Rosini, z. v. Johannns Treffers en Bertha Kool. Jacobus Hendrikus, z. Johannes Blok en Maria v. Heijst. Chris tin», d. v. Adriaan Arise Kluitenaar en Hendrik» Smits. HU W.-AFKONDIGINGEN Peter van Houts 46 j. en Maria van Dijk 51 j. Martious Lambnrtus Verhagen 32 j. en Wilhelmina van Eijck, 24 j. HUWELIJKEN: Gerurdus Johannes Verhoeven 28 j. en Oilhnrina Wilhelmina van de Zande 26 j.Adrianns Ournelis Vermeulen 30 j. er: Petronella Loeff 35 j. Tweede Kamer. In de tweede kamer was in behandeling het wetsontwerp op de krijgstucht. Nu had de heer Schaper èën amendement ingediend, strekkende omde straf gedureude het onderzoek op te schorten. De minister verklaarde dit amendement voor hem onaannemelijk, omdat 'tonvereenig baar is met de krijgstucht. Het amendement werd dan ook verworpen met 52 tegen 18 stemmen. Het amendement de Waal Malefijt om de straf te schorsen, totdat in eerste instantie over het beklag zal zijn beslist, werd ook om dezelfde reden door den minister ont raden, maar aangenomen met 40 tegeu 30 stemmen Na deze beslissing verzocht de Minister schorsing der beraadslaging, opdat de Re— geering kon overwegen wat haar thans te doen staat. De discussie werd daarop geschorst wat sensatie in de Kamer verwekte. De katholieken stemden allen tegen, de meeste anti—revolutionnairen voor. Men had deze houding regeering niet dusdanig ver wacht. Donderdag 12 nam. 2 ure bij VOET te Haarsteeg, Hoogen Omloop en andore perc. Vrijdag 13 voorin. 11 ure in 't VOSJE hij PULLENS te BAARDWIJK voor de familie v HEUST LOEFF e. a- Dinsdag 17 nam. 1 ure bij DAEL- MANS te VLIJMEN „DE SLAGER". Donderdag 19 nam. 2 ure te VLIJ- Men voor PARTICULIEREN, alles bij bil jetten nader omschreven. De vei pachting te HAARSTEEG van den Lagen Omloop e. a. perc. en te DRUNEN van de. Nieuwe Kampen der familie SPIE- RINGS zullen nader worden gepubliceerd. VOOR DE HEEREN TIMMERMANS q.q. 120 perceelen te houden door Donderdag 12, om 9 uur in de Veld tent te Baardwijk. Donderdag 12, om 3 uur bij de Wed. P. Eekels te Haarsteeg. Vrijdag 13, om 9 uur bij Ant. Reker» te Baardwijk, den Overlaat van den WelEd. Heer Engels-Gast. Zaterdag 14, om 8 uur bij de Erven Hagelaar te Engelen. Maandag 16, om 1 uur bij Herin. Dael mans te Vlijmen perceelen in het Vlijraenseti Veld. Dinsdag 17, om 1 uur, bij Ilerm. Daelmans te Vlijmen perceelen in de En» gelscbe Slagen. Donderdag 19, om 2 uur bij Herin. Dael mans te Vlijmen perceelen voor verschillende eigenaars. Zaterdag 21, om 10 uur in het Wa pen van Amsterdam te Heusden De verpachting voor de gemee nte Drunen zal nader worden aangekondigd. De NIEUWE PR IJ SCOUR ANT van is gereed en wordt op aativraage gratis en franco toegezonden door worden 1 .Tan. a.s. uitgeloot onder de verbruikers van STUIVERSZEEP, STUIVERSZEEPPOEDER en SULTANEPOEDER, voor elke 5 strookjes van Stuiverszefep. 10 Stuiverszeeppoeder. 10 h u Sultanezeeppoeder, ontvangt men een nummer. Inzending der strookjes voor 1 December a. s. Naamlooze Vennootschap VEREENIGDE ZEEPFABRIEKEN. Rotterdam. Devotie-artikelen

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 6