Nummer 49. Donderdag 19 Juni 1902. 25e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VERSLAG der Kamer van Koophandel en ASTOOI T EL EI, Dit Blad verschijnt W oensda g- en Zate r d a g a v o n d. Abonnementsprijs per 3 maanden f().~5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. U I T G E V E H W AAL VIJ S. Advkrtentikn 17 regels f U.6U daarboven 8 cent per regel, groots letters naar plaatsruimte. Advertentiëu 3maal ter plaatsing opgegeven, worden ümaal berekend. Vuor plaatsing van een g oct aantal regels eu advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel, Fabrieken te Waalwijk, betreffende den toe stand van den handel, de scheepvaart en de nijverheid, over het jaar igoi. VERVOLG. fabrieken, Inrichtingen van industrieelen aard, Magazijnen, Winkels, enz. De lijmfabriek bleef in 1901 geregeld doorwerken, doch de resulatcn mochten niet bevredigd heeten. De concurrentie in dit artikel wordt ieder jaar grooter, terwijl de prijzen der grondstoffen maar blijven stijgen. Daarbij komt dat velen zich tevreden stellen met het gebruik van beenderenlijm, die in groote partijen en tegen minieme prijzen wordt aangenomen. De verdiensten bleven over het geheel beneden het middelmatige. De zeepzieder j mag zich evenmin in een rooskleu- rigen toestand verheugen. Door de ongekend hooge markt van de lijnolie was de zachte zeep zeer duur. Het publiek echter was tot het besteden van hooger prijzen niet te bewegen, weshalve men bij de fabrikatie zijn toevlucht moest nemen tot goedkoopere surogaten wilde men althans nog iets verdienen. De zeeppoederfabriek werkt echter uitstekend en daar het publiek van slechte kwaliteiten zachte zeep afkeerig wordt, neemt het gebruik van zeeppoeder met den dag toe. Vele fabrikanten van zachte zeep hebben dan ook hun bedrijf reeds gestaakt om zich uitsluitend op de fabrikatie van zeeppoeder toe te leggen. Mocht de ongunstige toestand nog lang zoo blijven aanhouden, dan zal deze eenmaal zoo bloeiende Nederlandscbc industrie eerlang zoo goed als geheel ten gronde gaan. De stoom- en windmolens hadden het geheele jaar door nog al geregeld te werken, doch de groote drukte van weleer wordt er niet meer gevonden. Sedert er weinig schors meer gemalen wordt en de in voer van Amerikaansch tarwemeel zoo groot is, zijn de winstgevende dagen van voorheen voorbij. In de van ouds bekende bierbrouwerij »De Witte Klok4 blijft nagenoeg dezelfde bedrijvigheid heerschen. Haar wordt echter eene nog altijd toenemende concur rentie aangedaan, door de talrijke bierbottelaars, die hunne waar in heele en halve flesschen, bij particulieren venten. Caféhouders en herbergiers blijven hun meeste bier uit genoemde inrichting betrekken. Ook de handelaars in limonades, spuitwaters en vruchtenwijnen blijven naar het schijnt, goede zaken maken toch is hun aantal thans niet meer zoo groot als voor enkele jaren. De tabaks- en snuifkervcrij heeft zulk een renommee dat het fabrikaat van heinde en verre gevraagd blijft. Ondanks de onmetelijke concurrentie die haar door de overtalrijke reizigers en handelaars in tabak en sigaren wordt aangedaan, mag zij zich nog steeds in een ruim debiet verheugen. w De houders van magazijnen van stik- en naaimachines alsmede de depóthouders van velocipedes hadden geen reden tot klagen. De Singer en Pfaffmachines zijn bijna de eenige, die hier gebruikt worden. Zij zijn van zulke uitmuntende kwaliteit, dat men bezwaarlijk een even goed, laat staan een beter fabrikaat kan aanwijzen. Voor reparatiën aan machines en velocipédes, alsmede voor levering van belangrijke onderdeelen van andere machines is onze gemeente thans een flinke inrichting rijker geworden. De firma C. P. van Hilst n.l. heeft eene fabriek ge bouwd, welke voorzien is van de nieuwste metaalbe werking-machines als verschillende draaibanken, boor machines, schaafmachines, machinale slijpinrichting voor het bewerken van ruw ijzer enz. een en ander in beweging gebracht door een motor. Reeds werden door deze inrichting drijfwerken, benevens machines voor schoen- en lederindustrie enz. geleverd. De machinale stoomsmederij van de firma Verhulst en de andere smeden en koperslagers hadden het geheele jaar door veel bestellingen mede zoo van buiten als uit de gemeente zelve. Ook de goud- en zilversmeden hadden reden tot tevredenheid. Nog steeds worden vooral op markt dagen hunne winkels veel door buitenlieden bezocht. Van beteekenis en belang voor hen is, dat het publiek afkeerig wordt van inkoopen van goud- en zilver, dat door rondreizende kooplieden op afbetaling in kleine termijnen wordt gepresenteerd. Het aantal handelaars in klokken, pendules, horloges enz. neemt nog steeds toe. Ondanks de groote con currentie in deze artikelen schijnen de winsten toch nog al' bevredigend te zijn. Ook de meubelhandel breidt zich nog voortdurend uit. De magazijnen zijn steeds goed voorzien en iedereen kan er van zijn gading vinden. Steeds meer lieden uit de omringende gemeenten komen hier hunne inkoopen doen. Ook kan men hier meubelen van allerlei soort laten vervaardigen. De hier gevestigde timmerliedenmetselaarsbehangers, verversopzichters, enz. hadden niet te klagen. Door de menigte burger- en arbeiderswoningen, fabrieken, de Kerk enz., die in 1901 gebouwd werden, waren- nagenoeg allen ruim van werk voorzien. Daar door de stichting der nieuwe parochie, onze gemeente zich over de spoorlijn wel spoedig zal uitbreiden mag met grond verwacht worden, dat er ook dit jaar en de volgende ruimschoots werk zijn zal. De loonen, zoo van bazen als van arbeiders zijn beduidend hooger dan vroeger. De confectiehuizcn van hecren- en damcskleeding mochten zich in hun gewonen omzet verheugen. Plet publiek schijnt door ondervinding geleerd te hebben dat goedkoope kleeren, langs de huizen door vreemde handelaars geveild, altijd nog te duur betaald zijn. Zeker moeten zij bij de verkoopers alhier beduidend meer betalen doch daarvoor genieten zij ook eene ga rantie, die door vreemde kooplieden niet gegeven kan worden, of die, wordt zij al gegeven, toch van nul en geener waarde is. De magazijnhouders van mode-artikelen en galanteri'én schijnen nog altijd goede zaken te maken. Voortdurend toch breiden zij hunne magazijnen en winkels aanzienlijk uit. Als men den toestand der gemeente naar het voorkomen dezer prachtige winkels mocht beoordeelen, dan zouden wij geen oogenblik aarzelen hem buitenge woon gunstig te noemen. De ondervinding echter heeft beter geleerd. De uitbreiding dezer inrichtingen is dan ook hoofdzakelijk toe te schrijven aan de onder alle standen toenemende zucht tot weelde en opschik. Intusschen echter maken deze bedrijven goede zaken. Een geduchte concurrentie is gekomen in de boek en courantdrukkerijen met hun aanverwanten handel in papier- kantoor- en schoolbehoeften. Niet minder dan drie couranten verschijnen thans in onze gemeente die nog maar even 5000 zielen telt. Behalve deze eigen organen verschijnen nog een groote menigte, an dere in- en buitenlandsche couranten en tijdschriften zoodat op intellectueel gebied, onze gemeente zeker niet bij eenige achter behoeftte staan. De slagers van rund- en varkensvleesch hebben nog steeds groote leveranties. Of deze echter zoo groot waren als in 1900 valt te betwijfelen, daar de accijns, op het geslacht toen ruim f 500. grooter was dan in het afgeloopen jaar. Het geheele jaar door was het vee vrij duur zoodat de hooge vleeschprijzen moesten gehandhaafd blijven. Door den grooten uitvoer van vette kalveren en varkensvleesch uit de exportslagerijen naar Engeland vooral waren de prijzen nu en dan bui tensporig te noemen. De exportslagerij van konijnen in Baardwijk werkte op den ouden voet. De konijnen waren het geheele jaar door zeer duur. Het aantal brood en koekbakker ij en is in het afge loopen jaar weer met een paar vermeerderd. Deze hebben zich gevestigd in de nieuwe parochie en voorzien in eene daar sinds lang gevoelde behoeften. De prijzen van het brood waren gelijk aan die van het vorige jaar. De hier bestaande boom- en bloem- en groentenkwee- kweekerij had in het afgeloopen jaar flinke verzen dingen. Groote partijen boomen, heesters enz werden zoowel aan particulieren en handelaars in het buiten land als in het vaderland zelve afgeleverd. De prijzen waren vrij hoog. Thans echter dreigen deze inrichtin gen zware slagen. Wanneer n.l. in Duitschland het verhoogd toltarief zijn beslag heeft gekregen, zal het voortaan zoo goed als onmogelijk zijn nog daarheen te exporteeren. Ook de kweekerijen van de Kindr. v. d. G. te Besoijen mag zich in goeden omzet ver heugen. De banketbakkers met hun handel in fijne comestibles werkten op den ouden voet. Nog steeds echter doet Engeland, dat banketsoorten, biscuits en pepermunts invoert, eene groote concurren tie aan. De invoer echter van jams en op drank ge zette vruchten is belangrijk verminderd. Hoofdzakelijk moet dit worden toegeschreven aan het feit, dat bijna al ons naar Engeland gezonden klein fruit daar wordt afgekeurd. Nog maken wij met genoegen melding van de cartonna- gefabriek. Deze breidt zich voortdurend uit en hectt verzendingen naar vele voorname plaatsen in den lande. Behalve doozen voor de schoenmakerij, worden er tegenwoordig ook groote en kleine luxe-doozen voor andere doeleinden vervaardigd. Dc handelaars in schoenfournituren klagen, en met recht over de geduchte concurrentie van het buitenland. De groote handelshuizen laten door hunne reizigers zelf de kleine schoenfabrikanten bezoejoin, die yan hen zelfs zeer kleine hoeveelheden uit de eerste hand kun nen betrekken, tengevolge waarvan de tusschenhandel bijna geen reden van bestaan meer heeft. De winkeliers in vele andere artikelen hadden voor zoover wij van hen mochten vernemen nogal hun ge- regelden omzet. Slechts enkelen, onder welke vooral winkeliers in koloniale waren en aanverwante artikelen genoemd moeten worden, waren minder tevreden over den gang en de resultaten van hun bedrijf. Gemeente Gasfabriek. De in het vorig jaar ondernomen uitbreiding der fabriekstoestelllen kwam in het dit jaar tot stand. Begin Februari werd de exhauster in werking gesteld, waardoor de gasproductie bevorderd werd. Ook de lichtsterkte van het gas vermeerderde door het weg nemen van den druk op de retorten. Exhauster en motor werkten steeds zonder stoornis. De overige toe stellen en fabrieksleiding werden in den loop van deri zomer gemonteerd, en aangesloten. De kosten dezer uitbreiding, welke door het personeel der fabriek onder leiding van den Directeur werd tot stand gebracht, bedroegen f 2494.24. De gebouwen verkeeren, behoudens de stokerij, die een bouwvallig aanzien krijgt, in goeden staat. Door het sterk toenemend gasverbruik zullen de stokerij en de ovens binnen korten tijd wel vernieuwd moeten worden. De gashouders werkten regelmatig. Het getal gasverbruikers vermeerderde in nog grooter mate dan het vorig jaar. Begin Januari bedroeg dit 199, einde December waren 215 meters aangesloten. Onder de verbruikers waren er 3 aangesloten voor gasmotoren. Het aantal lantaarns voor de publieke verlichting bleef gelijk. Het aantal brandingsuren echter vermeerde aanzienlijk en toch was, dank zij toegepaste verbeterin gen, het gasverbruik beduidend minder dan verleden jaar. In Besoijen was het aantal brandingsuren 10655 te gen 11097 in 1900. In de Nieuwstraat werd een derde leiding van on geveer 90 Meter aangelegd, welke met de bestaande leiding in tegenovergestelde richting verbonden werd Het getal nieuwe aansluitingen bedroeg 17. In Be soijen wordt door het toenemend gasverbruik aldaar „eene ruime hoofdleiding onderhand eene gebiedende noodzakelijkheid. Ia 190i werden verbruikt 72'73l/« HL. steenkolen dat is 397 HL. minder dan in 1900. Ook werden verbruikt 150 KG. cannel. De opbrengst pr. HL. be droeg aan gas 21.85 tegen 19.30 Ms in 1900, alzoo ffpo vermeerderde gasproductie tegenover een beduidend minder kolenverbruik. De voorraad gas einde De cember 1900 bedroeg 159.188 M3. Hiervan werden in 190]. geleverd aan particulieren 103.219 M3. voor de publieke verlichting te \Vaalwijk en te Besoijen 22371 M3. voor gemeente gebouwen 11301 M3. Verloren ging 21697 M3. dat is ongeveer 13.63% tegen 20 pCt in het vorige jaar. De voorraad einde Dec. bedroeg slechts 600 M3. Aan grove, geklopte en fijne cokes werden geleverd aan particulieren en ge meentegebouwen 31851/» H.L. De verkoop van koolteer bedroeg 221265/6 Liter de voorraad op 31 Dec. 1901 ongeveer 4000 L. De teer-» prijzen bij contract, waren in de tweede helft van het jaar lager dan in het voorjaar. De handel in amoniac- water was van weinig beteekenis. Steeds overtrof het aanbod de vraag. De sterkte van dit nevenproduct wisselt tusschen en l%pCt Beaumé, welke sterkte tot nog toe, niet toereikend is om als handelswaar te verkoopen. Kandel. Inlandsche Huiden en Vellen. De handel in inlandsche huiden en vellen gedurende 1901 had over het algemeen een zeer kalm verloop. Voorname gebeurtenissen, die van invloed op de prij zen hadden kunnen zijn kwamen niet voor, evenmin als plotselinge op- of afslag der noteeringen. Te be jammeren was het, dat Amerika, 't welk in vroegere jaren hier alle inlandsche huiden, zoo gretig opkocht, en gaarne om de erkende deugd van het artikel, hooge prijzen besteedde, ook elders ter markt ging, en zich van andere buitenlandsche soorten zoo ruim schoots voorzag. Hierdoor konden de prijzen van einde 1900 niet gehandhaafd worden, en liepen deze lo a 20 pCt terug. Deze prijzen echter lokken vele looiers hier ten lande uit om inkoopen te doen, waardoor verscheidene fabrikanten aardige voordeden wisten te behalen. Zware huiden voor zooileder alsmede voor paarden tuig en andere militaire doeleinden werden geregeld door Engeland betrokken. Door de voortdurende vraag naar dit artikel liepen de prijzen steeds, hoewel lang zaam omhoog, zoodat bij het einde van 1901 en in het begin van 1902 deze met nage noeg 10 pCt gerezen waren. Daar bij het |begin van 1902, toen de crisis in Duitschland als gcindigd mocht be schouwd worden, en het vertrouwen weer gewekt was, steeds toenemende vraag naar Hollandsche huiden kwam, en de voorraad of stock maar be perkt was, is de veronderstelling niet gewaagd dat 1902, over het geheel gunstiger zal zijn dan zijn voorganger geweest is. Naar benadering bedroegen de slachtingen voor eigen consumptie in de jaren 1899 1900 Koeien, ossen, stie ren Ca. 300.000 270.000 st. Kalveren. 150.000-^- 205.000 Voor Export Koeien, ossen, stie ren 111.000— 35.000 Kalveren SIS i. '225.000 255.000 Over 1901 is het nog niet mogelijk» wegens de nog zeer onvolledige op~ gaven het bedrag met eenige nauw* keurigheid vast te stellen. De no- teeringen der voornaamste soorten op primo Januari, waren gedurende de laatste jaren als volgt o .5 O B o\ o o co c' O alles B c 12 '5 x. W 12 '5 x c 12 12 Dank 'zij* 4e zorgen, die thans steeds caeef Shn de huiden in de abattoirs besteed worden, krijgen deze van lieverlede eftn hog grootere renommee en kunnen zij de vergelij king met huiden van welke andere streek ook, glansrijk doorstaan. Jammer, dat het goede voorbeeld, dat de stedelijke slachthuizen in af doening en behandeling der vellen ven, elders zoo weinig wordt na gevolgd, daar consumenten gaarne wat boven de gewone marktprijzen betalen, bijaldien de huiden goed verzorgd zijn. De handel in paardenhuiden was in 1901 vrijwel gelijk aan dien van 1900. De prijzen varieerden bijna niet, zoodat de noteeringen op 1 Ja nuari 1900 en 1901 nagenoeg dezelfde waren. waren de paarden- plaatsen en kon 14 Mark per stuk In Duitschland huiden slecht te men met moeite bedingen. Beter ging de waar gelijk men afzet in Amerika weet, uit paarden- leder chroomhand^choenen voor mijn werkers bereid worden. Ieder jaar echter schijnt de omzet aldaar af te nemen, wat hoofdzakelijk moet wor den toegeschreven aan de fabricatie van het satijnleder, den geduchten concurrent van het paardenleder. Prijzen van gezouten inlandsche paar denhuiden. 1 Jan. 1900 f 11 a f 12. 1901 f10 a f 11. 1902 f 10af 11. Belgische paardenhuiden waren on geveer 5 a 7 pCt. duurder. De prijzen van stuitartikelen waren on geveer gelijk aan die van het vorig jaar. Inl. stuiten van 50 c 'm f 3.45 a f 3.65. Prima Belg. 55 c/m f 4.20 f 4.45. ggSSSSgSSBXÏÏ Waalwijksche en Lai'slraalsrkr Courant, CM C\ u lO cm -d CM CM cm VO CM CM CO CM CM CM O CM G\ CM 00 CM VO CM ui VO -f CO CM 00 CM CM CM CM CM CM O -d in CM a A A A A A IA co CM r- CM CM CM CM CM CM co -d Os CO VO O O* CO O co CM CM CM CM CM co O U CM Cs -d A a A A A A O T-4 C* Cv f- 00 r— ÏO "t co <D 4J u CM CM CM CM CM CM CO X O d A A A A A V V O O

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 1