fflONIO FERNANDO. ZUID-AFRIK A. Bekendmaking. Italië. BUITENLAND. Griekenland. Engeland. BINNENLAND. FEUILLETON. Militair Onderricht. Loting voor de schutterij. Zij die zich voor liet volgend kwartaa abonneerenontvan gen de in deze maand nog ver schijnende nummers GRATIS. R. K. Kerk. [Auteursreeht verzekerd volgens de wet.) INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat ler Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een v"zoe met bijlag., -a W. J. F. aldaar om vergunning tot het oprichten eener broodbakkerij met hcete lucht oven, opi een per ceel gelegen te Walwijk, kadastraal bekend in ^°(Jp°Woensdag^'dcn 25 Juni 1902, des v(!°r™^- dags te 11 uren, zal op het gemeentehuis gele genheid bestaan om bezwaren tegen dn in te brengen en deze mondeling en schriftelijk 0eZoowelhtede verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen,voor bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis Demen van de ter zake ingeko schrifturen. Waalwijk, den 10 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornd., Do Burgemeester, J. TIMMERMANS Wz. L. B. I)e Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend tane alhier aanmelden voor Waalwijk, 10 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, J. TIMMERMANS Wz. L. B. Burgemeester en Wethouders van Waalwgk; Gelet op art. 5 van het Provinciaal reglement ter bevordering van de paardenfokkerij van December tó»jAKIffl BBKEND; dat zii die hengstveulens ter keuring wenschen B.ntcbieden .erpncht eije. deerree l alhier aangifte te doen voor 1 Juli aanstaanue, zullende na dat tijdstip geene opgave meer wor den aangenomen. Waalwijk, 10 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester .J Timmermans Wz. L.B. De Secretaris F. Wvan Liempt. De Burgeraeestar der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat de loting voor de schutterijt""chen de ingeschrevenen, van dezen jare zal plaats hebben ten raadhuize dezer gemeente, on Zater dag den 28 Juni aanstaande, des voormiddags ten "De'iotelicgen rijn gehouden bij ^Mlegenhrtd op te geven de redenen van vrijstelling, waarop aanspraak kan worden gemaakt. Wijders dat de alphabetische lijst der ingeschre venen ter secretarie ter inzage is neergelegd. - Waalwijk 14 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd J. TIMMERMANS Wz. L. B. Het Aantal Boeren. Den 12en seinde Kitchener, dat er sedert zijn vorige opgave zich weer 864 burgers in Transvaal overgegeven hadden en den iden nog 1817 burgers in geheel Zuid-Atrika bovendien. Reuier seiude den 13 uit Pretoria, dat er zich tot dien ochtend 12,850 man over gegeven hadden, 't laatst o.a. 382 Wakker stioomers en, den 12en. 832 man aan gene raal Elliot bij Witburg (Winburg?) Uit de verschillende telegrammen blijK., dat er zich den 14en reeds 14,177 onderwor pen hadden o. w. Hechts 835 rebellen in de Kaapkolonie. Aangezien er daar van deze ettelijke duizenden onder de wapenen zijn. begrijpt men dat het aantal nog aanmerkelijk toenemen zal. Dezer dagen seinde Reuter, dat het aantal, dat zich overgegeven heett, al 16,500 bedroeg. Men ziet dus al meer uitkomen, dat de commando's, gelijk wij in den laatsten tijd herhaaldelijk op grond van goede inlichtingen van Boeren zijde beweerd hebben, veel tal rijker waren dan de Engelschen het voorstel den. De Engelsche regeering, die enkele maanden geleden, vroegere raisvattingeu er kennende, dorst te zeggen, dat de Boeren te velde nu stellig wel een 9000 man en niet meer telden, heeft dus in gewone onkunde of met bewuste verkrachting van de waarheid de zaak der Boeren ongunstiger voorgesteld dan zij was. Maar nu zijn er weer teeketien in de Engelsche pers, dat men in een ander uiterste vervallen gaat, wederom met een bepaalde bedoeling. Nu schijnt men te willen betoogen, dat het aantal Boeren veel en veel nooger was dan men eerst dacht. Men kwam dezer dagen al in de 70,000 en het ts duidelijk wat dit beteekent. De overmacht, waarmede de Engelschen de onderwerping verkregen hebben, moet aanmerkelijk verkleind worden opdat de verdienste ervan stijgen kan. INRICHTINGEN welke gevaur, schade ol hinder kunuen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waal- brengen ter openbare kennis, dat ter Gera cn c- Secreturie ter inzage licht oen verzoek mctbijia- nr.;n van de Wed. A. Coppcns, aldaar om vergun ning tot het oprichten eener broodbakkerij, op een perceel gelegen alhier kadastraal bekend in beetle O., No. 1686. Óp Dinsdag, dealen Juli 1902, des vooormiddags tï elf uren, zal op het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren heb ben kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis Demon van de ter sake ingekomen schrifturen. Waalwijk den 16 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, J. TIMMERMANS Wz. L. B. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Londensche bladen berichten, dal, na de onderteekening der vredesvoorwaarden, de Boerenafgevaardigden te Verecniging be sloten hebben, een speciale missie naar Londen te zenden met het doel, zich met de Engelsche regeering te verstaan met betrek king tot den finanpieelen toestand der vroegere Republieken en de verdeeling van de o millioen pond sterling, bestemd zijn voor den wederopbouw der hoeven. Deze missie zou Zuid—Afrika b'nnen enkele dagen verlaten en kan in Eugeland verwacht worden tegen het einde van Juli. Als leden dier missie worden genoemd Louis Botha, Lucas Meyer, Reitz, De Wet en De la Rey. De drie eerstgeuoernden zouden van hun aanwezigheid in Europa tevens gebruik ma ken, om een bezoek te brengen aan president Kruger, ten einr e dezen te bewegen, het vredesverdrag te onderteekeneu en hem over te halen, zich naar zijn hoeve in het Rusten burgsche te begeven. Van andere zijde wordt gemeld, dat Louis Botha half Juli te Brussel verwacht wordt en dat hij naai Londen zal gaan, na een bezoek te hebben gebracht aan president Kruger. 27 Juni. Oplocht door Londen, Luncheon ten paleize. Des avonds receptie bij den minister van buitenlandsche zaken, bij gewoond door H.H. M.M. 28 Juni. H.H. M.M. verlaten Londen om de vlootrevue te gaan bijwonen. Zij brengen den nacht door op h .-t koninklijk jacht, terwijl de vreemde vorsten en vertegenwoordigers naar Londen terug— keeren. 29 Juni Diner van de vreem le vertegen woordigers door hun repectieve ge zanten aangeboden. 30 Juni H.H. M.M. keeren te Londen terug. Galavoorstelling in de opera. 1 Juli Garden-partij te Windsor. 2 Juli. Vertrek ter buitenlandsche ver— tegenwoordigers. 3 Juli Kerkelijke plechtigheid in St. 1 aul s kerk Luncheon bij den lord—mayor ïu Guildhall. 4 Juli. Receptie van Indische vorsten aan het ministerie van Iodifi. 5 Juli Maaltijd door den Koning aan de armen, aangeboden. Bij de vlootrevue op 28 Juni zullen de schepen te Spithead in acht linies worden opgesteld. Enkele dier linies zullen meer dan 3 mijlen lang zijn. Werden alle schepen in een enkele linie opgesteld, dan zou die een leugte van 15 mijlen hebben, liet zal de grootste vlootrevue zijn, die ooit gepasseerd werd. Aanwezig zullen zijn: 21 slagschepen 26 kruisers, 17 torpedo-kanonneerbooteu, 10 opleidingsschepen, 28 torpedovernielers (daar mag wel mee worden opgepast7 torpedo- booten en 13 jachten. Daarenboven zullen er een 200—lal mail- booten en koopvaardijschepen met toeschou wers zijn en 14 vreemde ooilogsschcpen. De Koning heeft bij een militaire taptoe Zondagavond een koude gevat en kon de groote revue Maandag niet bijwonen. Bij afwezigheid van den Koning, heeft de Koningin, vergezeld van prinsessen, 31,000 man troepen te Aldeshos voorbij zien trekken De hofrijtuigen werden begeleid door huzaren Er was op de plaats van begroeiing een schitterend gezelschap tegenwoordig van voorname personen die op het oogenblik voor de kroningsfeestelijkheden daar zijn. De prins van Wales, de hertog van Conaught en Lord Roberts voerde brigades en infanterie divisies aan. Allen werden warm toegejuicht en de vrijwilligers-brigades kregen een ovatie. De prins vau Wales die den Koning ver tegenwoordigde, reed naarde begroetingsplaats in gezelschap van Connaught en een schit— terrende staf, o. w. verscheidene Indische prinse i en militaire attachés waren. Het hoofdkwartier eu de staf ontvingen het saluut en keerden vervolgens terug naar een plaats in de uabijheid van het rijtuig van de Ko ningin. Het schitterend schouwspel werd eenigzins bedorveu door slecht weer dat steeds verergerde, tot het aanhoudend stortre gende tot groot ongemak van de troepen. ving van den heer A. J. van Liempt, le ambtenaar ter secretarie alhier. Bij bovengenoemd examen zijn eveneens <resl»a"d de hoeren Vekemans uit Boxtet en Sanders uit Vucht, die de lessen volgden der heeren Vincent Gerris alhier en In. Roeffen, ambtenaren tor provinciale griffie te V Bosch. Aan de geslaagden, als leeraren onze, felicitaties. Subsidie St. Antonius kerk. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft krachtens machtiging van H. M. de Koningin afwijzend beschikt op het verzoek t t n a alhier lot niet van J. A. Schültz c. D het besluit van den Raad De Koninklijke familie verwacht tegen November a. s. een blijde gebeurtenis. Prins Nicolaas van Griekenland is verloofd met Helena, dochter van Grootvorst Wladimir van Rusland, die 't vorige j ar in deu Haag de huwelijksfeesten meemaakte. De Kroningsfeesten. De blade» geven een programma van de feestelijkheden bij ge'egenheid van Eduards kroning. Hier is het in het kort 23 Juui. Aankomst te Londen van de ver tegenwoordigers van vreemde stalen. Diner te Buckingham—palace. 24 Juni. Ontvangst door den Kouing eu de Koningin v^n de vertegenwoordigers en de deputaties. Galadiner. 25 Juni. Receptie van de koloniale premiers enz. Galadiner bij den prius van Wales. 26 Juni. Kroningsplechtigheid. De Koning verlaat het paleis om 10.30 Familie-diner ten paleize. partijen zijn reeds gespeeld. Nu dat zal nietnands verwondering baren, met het oog op de prachtige prijzen. De stand der punten is op 't oogenblik; le 413 punten in 25 ballen. 2e 376 in H 3e 358 u in i/ if Sluiting van 't concours 10 Juli a.s., wij twijfelen niet of velen zullen nog voor dien tijd een kansje komen wagen. Onder wij zers—v e rga de ri ng A. s. Zondag zullen de onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk hunne feest- vergadering houden te Haarlem. Den volgenden dag zal en corps het be zoek worden gebracht aan het schoolmuseum te Amsterdam. Maasmond, Met het oog op de mogelijkheid, dat de verlegging van den Maasmond wijziging van de gemeentelijke indeeling van het terrein, waardoor de nieuwe waterweg loopt, tengevolge zal moeten hebben, hebben Ge deputeerde Staten onzer provincie eene aanschrijving gericht aan de betrokken ge meentebesturen waarin verzocht wordt te overwegen in hoeverre (le behartiging der openbare belangen wijziging van de grenzen hunner gemeenten wenschelijk maakt, ten gevolge van de verlegging van den Maas mond. Eveutueele voorstellen ter grenswij ziging behooren voor 15 Augustus a. s. bij Gedeputeerde Staten aanhangig te worden gemaakt. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Men schrijft uit Oisterwijk aan 't D. v. N. - Gelijk wellicht velen reeds bekend is, zal onze gemeente dit jaar de eer genieten, de groote Congresvergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten in haar mid.len te zien houden. Dit den boezem der alhier bestaande afdeeling werd indertijd reeds eene commissie gekozen, aan wie de regeling der voorbereidende werkzaamheden werd opgedragen. Ter nadere beraadslaging met voornoemd comité en ons afdeelings- bestuur arriveerde hier Maandagmiddag de heer Travaglino, voorzitter van den Alge- s. alhier tot niet goedkeuring van het beslu dezer gemeente, waarbij aan de parochie van den H. Antonius eene subsidie is toe gekend van t 2500 voor den bouw eener De Minister overwoog, dat eene dergelijke subsidie niet in strijd is met de wet, noch met het algemeen belang. Parochie St. Antonius. Door een steeds grooter wordenden toeloop van bedevaartgangers uit alle streken van ons Bisdom, werden ook Zondag de plechtige oefeningen ter eere van den grooten Won derdoener den Heiligen Antonius van Pa dua gehouden, hier in onze kerk bijgewoond. Was de kerk tijdens de H. Mis om 7 en 10 uur overvol, des middags bij liet H. Lot was de kerk te klein voor het aantal ge— loovi-en en moesten honderden zich met een "staanplaats buiten tevreden te stellen. Schoon was dan ook de feestpredikatie, door den Eerw. Pater gehouden. Plechtig was 't, de processie van duizen den geloovigen in statige orde, opgewekt door het gelui der klokken te zien trekken over het kerkhof. Schoon k.onk het lied^ door de gewelven van het nieuwe kerkge bouw door duizenden kelen aangeheven, „Antonius ter eere." Ja schoon en verheven was het woord van dank en van opwekking gesproken door onzen Eerw. lieer Pastoor Kuijpers, een woord dat ieder dankbaar christen in herinnering zal blijven en waar- o_ mede de plechtigheid voor dezen dag naar meeuen Bond. Omtrent de gehouden bespre- ieders genoegen en groote voldoening was I kingen zijn wij in de gelegenheid gesteld, afgeloopen. het volgeude ter algemeene kennis te bren- Ook zeer vele geestelijken waren bij de gCn> processie tegenwoordig. Men schat de pel- 3Q Congresvergadering za! gehouden grims die Vrijdag en Zondag de devotie- wortien in de maand Juni op kerk bezocht hebben, op meer dan drie 1Jajen Ben< telegra man, t De Koninf hetgee de h' praktij maal uur, geniaa gchen duizend personen. Maandagmorgen kwart voor 10 uur had de plechtige inleiding plaats van deu ZeerEerw. Heer Pastoor Kuijpers 111 de nieuwe kerk van deu H. Antonius, door den Zeer Eerw. Heer Deken Daarna om lü uur was er eene plechtige H. Mis met assistentie. Een vrij groote menigte woonde deze plech tigheden bij. Men schrijft ons nog Nu wij hier over 't spoor een eigen kerk hebben eu daardoor vau zelfs, ieder meer op eigen bodem blijft, doet zich in onze St. Antonius-Parochie de behoefte ge voelen aan wat meer gezelligheid. Zou daarin niet kunnen worden voorzien door bijvoorbeeld het oprichten eener ge zellige vereeniging, of door het oprichten de maand Juni op nader te be- datum en wel in de ruime zaal vau •Je Looiersbeurs, café racj. de wed. Sanders. Zij zal iu hoofdzaak beslaan uit eene ver gadering waar o. a. gelegenheid zal gegeven worden tot het doen van voorstellen en eene commissie zal benoemd worden met 't oog op het adres van de invoerrechten. Verschillende sprekers hebben reeds hun medewerking toegezegd, terwijl met anderen het bestuur nog onderhandelende is, zoodat wij eerstdaags hun aller namen zullen kun nen mededeelen. Aan de feestelijke bijeen komst, tot opluistering waarvan onze afdee ling zich reeds verzekerde van den steun der Koninklijke fanfare *Asterius«, zal bo vendien nog verbonden worden eene tentoon stelling van allerlei zaken op het schoen makersvak betrekking hebbende. En vrij mogen wij dus dc verwachting uitspreken, dat de a. s. Congresvergadering eene hoogst eener Liedertafel, daar deze parochie toch interesante belooft te wordeu. zoo rijk is aan goede en geoefende zangers. Verpachting. Wie begint er mede? j pje onroerende door A. C. v. d. H. O, voorzeker, beste Silvio, haastte ik mij te zeggen, twijfel daaraan geen oogenblik. Vraag l.et Lucia zélf maar of zij nog weet, wat zij mij viif jaren geleden gezegd heeft. Toen had ik reilen te weten, of ze meer van mij hie.d, dan vun mijn broer. .Hoe zoo, Antonio .Wel, hernam ik, toen heb ik mijn vader en Alfonso eens afgeluisterd en hoorde ik maar al te goed, dat zij overeen kwamen later I.ucia aan Ferdinand tot vrouw te geven, om zoodoende den band der vriendschap door dien van het bloed nog te versterken. Daarom was het ook, nu begrijp ik zulks heel goed. althans beter dan vroeger, dut vader mij naar Cadix wou zenden, om bij eeu zijner vrienden liet echeepstimmeren Ik keren en Ferdinand bij zich houden, om hem onder het oog van onzen Roberto het landbou- wersbedrijf te doen keren. En het zou mij niets verwonderen, zoo vader thans in dien zin nog handelde, want wat hij eens zich heeft voorge nomen, wil hij met al de hem eigen kracht en volharding doorzetten. Daarom, Silvio, doe ik u op mijne beurt een verzoek. Zoo dikwijls hebt gil met vader en moeder uren alleen gesproken, de grootste geheimen vertrouwden zij u toe en voorzeker hebben zij ook met u geredeneerd over onze toekomst, zeg mij nu eens, bestaat er niet zoo'n contract, als waarvan ik zooeven ge- WU IM^weet ik niet, Antonio, die zaak betrof mij niét, ik was hier alken om u te onderwijzen, antwoordde hij. De toon echter, waarop hij dit zeide, zijn mis- noe d gelaat, zijn wroeten met den wandelstok iu 'het zand, bewezen mij, dat voor het eerst WAALWIJK, 13 Juni 1902. Examen. Bij het te Breda en te 's-Gravenhage ge houden examen voor candidaat-gemeente- secretaris slaagde o. m. onze dorpsgenoot de heer A. Verhoeven, die zijne opleiding ont- misschien hij hier onwaarheid sprak, dat hij wel degelijk door vader van alles was op de hoogte gesteld en een programma had, dat hij volgen moest. Ik kon het hem niet kwalijk nemen.dat hij zóó sprak, noch hij het mij, dat ik openlijk uitkwam voor hetgeen ik gevoelde. Aangemoe digd daarom door de gedachte, dat ik gelijk had en den spijker op den kop te hebben geslagen, ging ik voort: Ik begrijp heel goed, hoe moeielijk, hoe on doenbaar het voor u was op mijne vraag, vooral op het laatst# gedeelte, een antwoord te geven. Ik verg het dan ook niet van u en vraag veeleer pardon voor mijne al te groote vrijheid. Maar toch ben ik overtuigd, dat gij van dat contract zijt ingelicht, ondanks het verstandige stilzwijgen, dat gij hierover bewaart. Ik dank u dus, Silvio, dal gij nooit getracht hebt mij in de achting en genegenheid van Lucia te doen dalen, noch mijn broer in hare gunst hebt trachten te dringen. Hierdoor staan Ferdinand en ik na uw vertrek, uog op hetzelfde terrein als voorheen, doch de jaren hebben onze krachten meer gestaald, onze ondervinding, durf ik zeggen, meer gerijpt. Aan ons beiden dus de strijd, wie den palm zal weg dragen 1 Een strijd tusschen Droeders is afschuwelijk, Antonio, en geheel in strijd met de kinderlijke liefde, zeide Silvio op een eenigszins verwijtenden t00n- Dit kan heel best waar zijn, hernam ik, maar aan wien dan de schuld Aan vader en Alfonso immers. Liefde verkrijgt men alleen door liefde en niet door een contruct. Hot past mij echter niet vader hierover hard te vallen, noch minder hem eenig verwijt te doen, doch dit wil ik u wel zeggen, dat ik vast besloten ben den strijd in de toekomst niet op te geven. Men moge mij heenzenden waar men wil, ik zal wel middelen vinden met Lucia in connec»ie te staan en te blijven, en wees verzekerd, dat zij op hare beurt mij ook niet vergeten zal. Ik weet nu eenmaal dat zij van Ferdinand niet houdt. Zou het dan niet ongehoord ziin haar aan Ferdinand als 't ware vast te koppelen Silvio antwoordde hierop niet. Hij scheen in gedachte verdiept en mompelde binnensmonds, noch luid genoeg om door mij verstaan te worden: Helaas, wat zal hier alles na mijn vertrek ver- andereu. De vrede zal van dit huis weggaan. haat en vijandschap zullen het als roofvogels omzweven. Zou ik den vader niet van zijn be ginsel trachten af le brengen Zou ik hem er niet op wijzen hoe verkeerd hij gedaan heeft en nog doet, door een afkeurenswaardig plan te vormen en te willen doorzetten Doch neen, het zou toch niet helpen. Misschien gaf hij raij nog de schuld van alles, misschien verweet hij mij, ik niet naar zijn zin gehandeld had, dat ik Knuicr van Arbeid. goederen, gelegen ouder de gemeente Ammerzoden, aan onze gemeente Donderdag zal de Kamer r. Arbeid I vermaakt door wijlen Mr. P. F. ran Cooth t schoenmakersbedrijf eene algemeene 1 te bebben blJ Pubbel"= ™P"=b"«8 ter behandeling der A. voor vergadering houden, jestuursvoorstellen bctreflende het a. s. K. v. A. te Utrecht. Barak-concours. voor het seizoen 19U2, opgebracht de som van f 1302. Handel. De handel in kruisbessen in 't Land van i Wab 1,;; ópn I Heusden en Altena is gedurende de laatste Het biljart-concours op c J Jagen zeer levendig. Men besteed 3 a 4 cent per 1/9 K.G. Het beschot is niet groot. heer Albert Kemperman alhier, trekt een massa liefhebbers. Een zeer groot aantal dat had moeten trachten Lucia genegenheid te doen opvatten voor Ferdinand. Neen, Silvio zal zwij gen, Silvio weet helaas zelf bij ondervinding, hoe treurig het is in genegenheid tegengewerkt te worden. Doch eene laatste poging zal ik nog beproeven om deze zaak zoo niet te regelen, dan toch in der minne te schikken. En zijne ont roering verbergende, sprak hij Antonio, aan uw woord van zooeven bemerk ik' hoe standvastig gij zijt. Ik wist toch wel reeds, dat bij u een woord een woord was en bleef.' doch dat gij zoo onverzettelijk zoudt zijn had ik niet gedacht. Is onverzettelijkheid dan laakbaar, Silvio? ,Dat ligt er aan, Antonio, of er een goede dan wel een kwade zaak aan ten grondslBg ligt., Is mijne zaak dan slecht? Voorzeker neen, maar het past u toch d#n wil eens vaders te eerbiedigen, vindt u niet Dit is waar, Silvio, doch ik voel maar al te wel, al kan ik het thans nog niet onder goede woo'rden brengen, dat er in de wereld ook zaken zijn, waarin men liefst zijn eigen zin wil volgen en hoe meer men dan wordt tegengewerkt, hoe m er men zijn zin wil doorzetten. Kunt gij mij hierin soms eenige inlichtingen geven, Silvio? ,De tijd zal alles leeren, Antonio, en ik hoop, dat het zonder schade of schande zal gebeuren. Slaken wij daarom thans het gesprek, want zoo ik mij niet bedrieg, zie ik ginds uwe ouders met Ferdinand op het pad wandelen. Ik verzoek u, niets van dit onderhoud te vertellen, noch er iets van te laten merken, misschien zal ik nog wel eens ongestoord niet u kunnen spreken. In alle gevallen, Antonio, raad ik u in uw eigen belang aan, bedaard, vredelievend, broederlijken toegevend te zijn. Zult ge Zeker, waarde Silvio, ik zal bedaard handelen in alles, ik zal vredelievend zijn, zoo men den vrede wenecht te bewaren, ik zal broederlijk zijn, zooveel maar in mijn vermogen is, ik zal toe geven in alles, behalve in eene zaak. En hiermede, kapitein, stapten wij den tuin in, waar wij weldra bij de drie reeds genoemde in' gezelschap waren. Kom Pietro, sprak de kapitein, de flesch is bijna leeg, zal ik u nog een glas inschenken, want ge hobt wel gepraat, maar niet gedronken. Onder eene voorwaarde, kapitein. En dat is? Dat ik dan onverwijld weer op het dek mag zijn, eerstens heb ik behoefte aan lucht, tweedens zou mijne lange afwezigheid de matro zen misschien te veel prikkelen, zoodat ze mijin hunne onbeholpen ruwheid weer vragen zouden doen, waarop ik bijna geen antwoord geven kan of mag. Doe zoo ge verkiest, Pietro, maar hedenavond hervatten wij het gesprek weer. Het zij zoo, sprak Pietro, die hierop zijn glas leegdronk, den kapitein vriendelijk groette, er. in een paar sprongen weer op het dek was, waar geen enkele bezigheid hem echter riep. IV. November liep ten einde. De frissche schoon heid der natuur was weder voor een geruimen tijd verdwenen, het gekweel der vogels had op gehouden, tuinen, bosschen en berghellingen schenen te treuren en ook ons hart deelde met hen in die droefheid. Ouk voor ons zon een zonne, die zoo lang met haar vriendelijk licht ons pad bestraald had, achter de kimme weg duiken, zonder nog ooit in het oosten te ver schijnen. De dag van het vertrek voor bilvio was aangebroken. Tegen den avond zon hij zich inschepen uaar Barcelona. Het was dien dag of er een doode in ons huis was, niemand had moed te spreken de spijzen bleven onaan geroerd, ieder scheen in gedachten verdiept, 's Middags tegen een uur ot drie kwam Alfonso met zijne ziekelijke vrouw Maria en Lucia bij ons ingestapt. Vader had hem uitgenoodigd om met Silvio het afscheidsmaal, dat buitengewoon luis terrijk moest zijn, mede te gebruiken. Aanvan keliik bleef alles aan tafel stil, tot de fijne en vurige wijn, welke op vaders verlangen geschon ken moest wordeü, weer moed scheen te geven. Daar staat mijn vader op en zegt: «Silvio, nog slechts een paar uren en wij z>en u niet meer in het huis, waar gij, tot ons aller tevredenheid, vijf jaren lang voor onze kinderes gewerkt hebt. Dank zij uwe talenten, hebben mijne zonen een# degelijke ontwikkeling ont- vaugen, zoodat zij, overal wnar zij komen, een goed figuur zullen maken. Het hangt nu maar van hen af of zij met hunne kennis nut willen doen. Wij danken u voor uwe zorgen eu bie den u hierbij een gouden uurwerk met ketting als geschenk aan. Aanvaard het en denk nog dikwijb aan het gezin van Ferdinand Fernando, in wiens herinnering gij steeds zult blijven le ven.' Daarna sprak Alfonso ook eenige woorden van dank en overhandigde hem een kostbare schilderij, waarop ons huishouden en het zijue waren afgebeeld en waarop ik, wonder genoeg naast Lucia gesteld was. Zichtbaar aangedaan zeide hierop Silvio het volgende: ,Ik weet, dat scheiden smart veroorzaakt. D <ch gelukkig hij, wiens smart alsdan door het gevoel en het bewustzijn van zijn plichten betracht te hebben, gelenigd wordt. Aan u laat ik over te oordeelen in hoever ik de mijne vervuld heb, doch de stoffelijke bewijzen van innige hoogach ting, liefde en dankbaarheid, die ik zooeven van u mocht ontvangen, zeggen mij, dat ik uwe te vredenheid heb mogen wegdragen. ZieFerdraand (hier sprak hij tot mijn broer), dit uurwerk, mij door uw vader geschonken, zal mij steeds aan u doen herinneren. Gij weet hoe ik de waarde van den tijd als het kostbaarste goed hier bene den heb leeren hoogschatten. Gebruik dien tijd om het goede te betrachten, beijver u een dege lijk man te worden. Zoo dikwijls heb ik u als wij geschiedenis behandelden, gewezen op de stalen vlijt eu volharding der Mooren, volg liet na. Zij hebben ons vaderland al9 het ware be zaaid met de wonderen der bouwkunst, die n0| helen als modellen van goeden smaak geprtien worden. Doch wat meer zegt, zij waren het. die zoo bij uitstek de kunst verstonden den bo dera van ons land productief te maken. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2