Nummer 52. Zondag 20 Juni 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad BE LYNCHWET. Bekendmaking. MENGELWERK. BUITENLAND. Spanje. Engeland. Amerika. China. BINNENLAND. Najaarskeuring van dekhengsten. Ziekte van koning Edward. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 3 Juli a. s. De Echo van het Zuiden Het Gemeentebestuur van Waalwijk maakt bekend, dat ter secretarie dier gemeente voor belanghebbenden ter inzage is nedergelegd de lijst der. bij de tusschentijdsche in de maand Mei in Noord-Brabant gehouden keuringen, toegelaten en niet toegelaten spring9tieren. Waalwijk, 23 Juni 1902. Het gemeentebestuur voorn., K. DE VAN DER SCHUEREN, Burgemeester. F. W. VAN LIEMPT. Secretaris. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk maken bekend: 1e. dat de in dit najaar te honden gewone rijkskeuringen van tot. dekking bestemde heng sten van ten minste 2'/2 iHlir oud, voor zooveel deze provincie betreft zijn vastgesteld op 24 September te Eindhoven. 25 te 's-IIcrtogenbosch. 26 te Bergen-op-Zoom. 27 te Zevenbergen. 2e. dat <le aangifte van de ter keuring aan te bieden dieren moet geschieden uiterlijk vóór 10 September e.k. schriftelijk, onderteekend en vrachtvrij aan den heer L. Max, secretaris-pen ningmeester der provinciule regplings-commissie te 's Hertogenbosch, met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar of houder b. r. aam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere keuteekenen van den hengst, benevens zoo deze in eer stamboek is ingeschreven, stamboek en stunbeeknummer. c. zoo mogelijk, afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als van moederszijde en naam en woonplaats van den fokker. 3e. dat inschrijvingsbiljetten voor de keu ringen op vrachtvrij, schriftelijke cn ondertee- kende aanvrage aan eigenaren cn houders van hengsten door den secrttaris-penningmeesler der regelings-commissie, hiervoor onder 2o genoemd verstrekt zullen worden. Waalwijk, 23 Juni U02. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN, De Burgemeester. F. W. VAN LIEMPT. De Secretaris, INRICHTINGEN welke gevaar, schade «f kinder kunnen veroorzaken. Burgemeester -en Wethouders der gemeenta Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inztge ligt een verzoek met bijlager, van P. Leijten aldaar om vergun- i ing tot het oprichten ecner broodbukkerij op ven perceel gelegen alhier in de Stationsstraat, kadastraal bekend in Sectie 15, Ho. 1453. Op Woensdag den 9 Juli 1908, des voormid dags te 11 uren, zal op het gemeentehuis gele genheid bestaan om bezwaren tegen di' verzoek in to brengen en deze mondeling en schriftelijk t iv te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie degen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge jut-kennis nemen van de te: zake ingekomen ech-ifturen. Waalwijk, den 25 Juni 19C2. Burgemeester en Wethoudeis voornd., De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secietaris, F. W. VAN LIEPMT. /-.o; at:- 'i.r.a:g.»«y(i«i«iiTO»riMi»nTnwciiiw Tet was een prachtige lenteavond in Maart. Mijn dagtaak was afgeloojen en ik zat op den drempel van een oud blokhuis nabij den Brazos. Vóór mij oittrok de dichtbegroeide oever den stroom ,an mijn oog. terwijl achter mij de golvendi prairie zicli uitstrekte. Alleen de vuurvlieren, die in en uit liet kreupelhout gonsden, verbra ken den indruk van roTlooze stite, die met den avond scheen neer te daen en langzamerhand dwaalden mijn gedichten terug naar Engeland en naar het thuis, dat ik pas eenige maanden te vore; had vaarwel gezegd. Ik had de oogen gesloten en was half weg de oprijlaan van mijn ouderlijk huis, I-oen ik onverwachts in de werkelijlheid werd teruggesleurd door de stem van den neger, wiens grijnzende tronie over de neg keek. Say, boss, mag ik stallen dit pard oor vannacht in de corral hier Onder de gegeven omstandigheden vas liet een gevaarlijke vraag, zelfs voor «en blanke, en ik gaf de verlangde toesten- ming, naar ik vrees, niet bepaald vriendi- 1 jk Em half uur later kroop ik uit pun vei veling mijn partner, Hal Bel', wai vo r zaken naar Austin gegaan t< kooi en lag weldra te snorken. Het duurde niet lang, of ik werd vakker geschrikt door een ruwe stem, die in mijn oor schreeuwde Vooruit, Britisher, handen op Ik ging overeind zitten en keek rond. Het kleine vertrek was vol gemaskerde mannen, tot de tanden gewapend, die hun revolvers op mijn hoofd hielden gericht. Mijn eigen wapen hing aan den anderen muur buiten mijn. bereik, zoodat dit bevel geheel overbodig was. Ik stak mijn handen dan ook niet op. Well, Britisher 'k denk dat je ons alzoo half verwachtte, hé Neen, wat moet je? vroeg ik, zoodra ik mij voldoende had hersteld. Verduiveld, wat hou jij je onnoozel Dan wil je ook zeker beweren, dat je niet weet, waar Dane Lawson's zwarte ruin uit hangt Dane Lawson's zwarte ruin herhaalde ik. 'k Heb Dane Lawson nooit van mijn leven gezien, veel minder zijn ruin Hoor hem, boys, hoor hem nooit van zijn leven gezien Adam, kom naar voren Een neger, met een afschuwelijken grijns om zijn dikke lippen, kwam aan het voe teneinde van mijn bed staan. Is dat de man, dien je Dane Lawson's paard vanavond door de kreek zag leiden ondervroeg de woordvoerder. De eigenste gentleman, sar. Ik zien hemzelf en volgen hem, war.t ik begrijpen mr. Lawson niet verkoop dat boss, waar hij zoo op gesteld, en ik zien hem vastmaken die paard in zijn corral. Gcmeene zwarte schurk Heb je mij zelf niet gevraagd het daar te mogen stallen bulderde ik hem toe, want ik meende zijn toeleg te doorgronden. Hij was ontdekt en wilde nu de schuld op mij werpem. No! sure, weet nergens van, ontkende de neger met een nog afzichtelijker grijns dan te voren. Genoeg viel de gemaskerde aanvoer der in. Nigger Adam heeft je gezien, ons gewaarschuwd en ons hier gebracht. Wij heuben het paard in je corral gevonden en, om tijd te sparen, onderweg rechtspleging gehouden en je schuldig bevonden. Sta op en kleed je aan Wat wou jelui met me vroeg ik nu werkelijk ougerustbekend als ik was over het kort recht, dat gewoonlijk over paarden dieven werd uitgesproken. Blijkbaar waren mijn onwelkome bezoekers vast overtuigd, dat ik een lid van dat edele gilde was. Welik geloof, dat het de wil dezer achtbare vergadering is, je te laten benge len. Zie je, Britisher, er zijn in den laatsten tijd een massa paarden verdonkeremaand en we hebben besloten den eersten den bes ten paardendief, dien we snapten, te han gen, als een waarschuwend voorbeeld voor de andereu. Begrijp je Maar jelui zult me toch niet goeds- moets ophangen, zonder eenig onderzoek zonder een enkele kans om mijn leven te redden riep ik beangst. Ik zie niet in, waartoe dat noodig zou zijn. Kijk hier wij zouden toch allemaal in de jurij zijn en je evengoed tot den strop verooideelen Dan is 't immers maar veel beter om geen omslag te maken en je maar dadelijk op te knoopen Kom maak een beetje voort't is gauw gedaan. Bij deze bemoedigende opmerking wenkte hij twee mannen, die naderbij traden en mij vastgrepen. In weerwil van mijn verzet en onschuldbetuigingen werd ik naar het bosch gesleurd, begeleid door de geheele gewapende bende, die zich onderweg den lijd kortte met onderling op vrij heftigen toon te beraadslagen ovej- de beste manier om mij van kant to maken. Enkelen waren er voor, het touw een voudig over den tak van een boom te wer pen en mij op te hijschen, maar de meer derheid verklaarde zich voor de goede ouderwetsche methode, om mij op een paard te zetten, met het touw aau een tak ge bonden om mijn nek en dan het paard met een paar flinke zweepstriemen onder mij vandaan te drijv n. Als in een droom liep ik voort, aan alle kanten door de gewapende gemaskerden in gesloten. Eindelijk commandeerde de aanvoerder halt onder een grooten noteboom, dien hij voor het doel uitstekend geschikt verklaarde. De maan scheen helder door het loover, veranderde de lange lianen en neerhangende tressen van Spaanscli mos in reusachtige zilveren draperieën en overgoot het tooneel met een tooverachtigen glans, die mij on der andere omstandigheden zeker met ver rukking zou hebben vervuldhet eenig gevoel dat die aanblik nu in mij opwektee was een aandoening van spijt bij de gedachte hoe schoon de aarde er in dat zachte maan licht uitzag en hoe hard het was, dat alles voor het laatst te zien. il Er werd mij echter niet veel tijd tot na- denkeu gelaten. Zij grepen mij aan, bonden mijn handen op den rug vast, een blind doek voor mijn oogen en tilden mij op een ongezadeld paarddaarna voelde ik een strop over mijn hoofd werpen en hoorde een man boven mij in den boom klimmen. Nu de dood onvermijdelijk scheen, week mijn angst om plaats te maken voor een onverzettelijk besluit om moedig te sterven Eindelijk, toen alles naar hun zin beredderd was, richtte de woordvoerder zich weer tot mij. Ziezoo, Britisher, alles is in de punt jes. Nu zullen we je tien minuten) alleen laten, oin te bidden en met de wereld af te rekenen en dan den ouden knol onder je vandaan ranselen. Heb je soms nog iets te zeggen Ik verwaardigde mij niet hem te ant woorden en zij lieten mij alleen. Bidden ik kon niet, mijn hersens waren als ver lamd, ik kon zelfs niet denken. Mijn ge dachten vlogen in het wilde rond, van mijn ouderlijk tehuis naar de kostschool waar ik mijn jeugd had doorgebrachtvan den boer, die mij in den landbouw had onder wezen, naar miju aanstaande die in liet vaderland wachtte, totdat ik als rijk grond bezitter haar zou komen halen als mijn vrouw het ecne oogenblik zat ik in mijn gedachten reeds op de boot, die mij in haar armen zou voeren en het volgende was ik benieuwd, of mijn lichaam zou worden af genomen, eer de gieren er ziqli aan ver gastten. Mijn geheele leven ging tot in de klein ste bijzonderheden in die enkele minuten aan mijn geblinddoekte oogen voorbij. Minuten't Waren urenen nog steeds lieten mijn beulen op zich wachten. Ik verlangde er naar het gieren te huoren van de zweep als het snoer door de lucht suisde, om de flanken te striemen van het paard. Alles was verkieselijker dan deze onduldbare spanning, die de sterkste zenu wen zou hebben geschokt. De angst kreeg weer de overhand. De nachtelijke stilte, alleen verbroken door het verwijderd ge kwaak van een kikvorsch, was onverdraag lijk. Een paar malen bewoog mijn paard zich even, maar het was zeker een cow-boy poney, die er op gedresseerd was, uren achtereen stil te staan, terwijl zijn ruiter de kudde liet grazen. Eindelijk na een tijdruimte, die mij een eeuwigheid toescheen, maar in werkelijkheid hoogstens twintig minuten had geduurd, kon ik het niet langer uithouden. Tot wanhoop vervoerd dreef ik mijn hielen in de flanken van het paard. Het deed een sprong voor waarts, een oogenblik voelde ik den strop om mijn hals diclitknellen, daarna sleepte het touw los achter mij mee. Het gemak waarmee ik mijn armen bevrijdde, bewees mij dat het koord van te voren losgemaakt of gedeeltelijk doorgesneden was. Ik rukte den blinddoek van mijn oogen. Ik was alleen. De teugels lagen los op den hals van het paard, dat ik voor een van mijn eigen paarden erkende, en stapvoets den weg naar zijn stal insloeg. Ik trad mijn hut binnen. Een daverend gelach begroette mijn komst. Toen eerst begreep ik, dat ik liet slachtoffer van een afschuwelijke wreede grap was geweest. Ik was woedend, met gebalde vuisten deed ik een stap voorwaarts en zeker zou ik eeu moord begaan hebben, indien ik niet 0p dat oogenblik bewusteloos was neerge zegen. De reactie was te sterk geweest. Tijdens een begrafenisdienst is de kerkte Pineiro in de provincie Orenso, die geheel' gevuld was met belangstellenden door den bliksem getroffen 25 personen werden gedood en 34 ernstig gewond. Donderdagochtend is er een vreeselijke ontploffing geweest in het kruitmagazijn van het legerkamp te Carobauchel bij Madrid. Ouder de puinhoopen werden vele slachtoffers begraven. Iu Madrid en de dorpen in de buurt zijn door den ontzettenden slag vele uiten gebroken. Er zij bij de ontploffing zeventien slachtoffers gevallen. De Koning is naar de plaats der gegaan. De schok is in 't bizonder gevoeld aan het koninklijk paleis, waar vens ters en deuren plotseling opensprongen. De Operatie. Ofschoon alle bulletins, welke op Bucking ham Palace worden uitgegeven met betrek king tot den toestand van koning Edward, gunstig blijven luiden, is men algemeen van gevoelen in kringen waar men op de hoogte kan zijn, dat de toestand des koniugs zorg baart. De operatie, die Dinsdagmiddag om 2 uur is uitgevoerd, heeft plaats gevonden in de slaapkamer des konings. Dokter sir Frederick Treves voerde ze uit, bijgestaan door een viertal andere doctoren: Laking, Smith, Barlow en Lister. In den loop van den morgen hadden zich bij den koning verschijnselen voorgedaan, dat een abces van aanmerkelijke grootte aanwezig moest zijn, dat, indien het doorbrak, het leven des konings in het grootste gevaar zou brengen. Daaraan is hei plotselinge van de operatie toe tc schrij ven. Er werd een insnijding in de liesstreek gemaakt en een groot abces met e ter werd verwijderd. Of nog andere gevaarlijke abnormale gezwelleu verwijderd zijn, is niet bekend. VVel heet het, dat de doctoren de juiste plaats van het abces niet kenden, zoodat de eerste insnijding, toen men de plaats der ontsteking niet vond, met vier centimeters verlengd, moest worden. Eerst toen vond men het gezwel. Het schijnt echter niet zeker, dat de operatie volkomen gelukt is en of alle smetstof is verwijderd en in hofkringen vreest men, dat de koning binnenkort een tweede operatie zal motten ondergaan. Dc Morning Leader deelt op gezag van één der voornaamste Londensche ziekenhuis doktoren mede, dat de doktoren des konings een verkeerde diagnose hadden gesteld, toen zij blindendarmontsteking constateerden. Dr. Treves voud, nadat hij de insnijding had gemaakt, een groote ophooping van etter, dat verwijderd werd en men vreest, dat etter in het buikvlies is doorgedrongen. De koning schijnt zich volkomen bewust geweest te zijn van den ernst der operatie. Hij had afscheid genomen van de leden zijner familie en et-nige raadgevingen gericht tot den prins van Wales. Zoodra de opera tie was afgeloopen, werd hij op zijn bed gelegd en onmiddellijk, nadat hij uit den staat vau verdooving was ontwaakt, vroeg hij naar den prins van Wales. Later werden ook diens kinderen bij den koning ge bracht. Uit Willamstand wordt geseind dat Eyla, de vice—president van Venezuela, zich na een gevecht te Coro, 20 Juni, met 1744 officieren en manschappen eu 5 kanonnen aan de insurgenten heeft overgegeven. In de betichten die de, steeds voortreffelijk ingelichte, Politische Correspondenz uit Parijs ontvangt, wordt de toestand in verschillende provinciën van China als tamelijk ongunstig afgeschilderd. Dit is de nawerking van de gebeurtenissen van 1900. De politiek van uitstel die de Chineesche regeering in zake de bestraffing vau de schuldigeu en hel verschaften van genoegdoening aan de mo gendheden volgi, draagt er toe bij dat de opstandelingen die op straffeloosheid hopen, zich opnieuw roeren. Bovendien heeft het machtsmisbruik van de mandarijnen bij het innen van de bizondere belastingen, uit welker opbrengst de schadeloosstelling bestre den moeten worden, den haat tegen de vreemdelingeu en de christenen aangewak kerd. De stemming in sommige provinciesblijkt niet ver van een opstaud zijn. In de zuide lijke provincies van China zijn reeds opstan den uitgebroken die een gevaarlijk karakter hebben aangenomen, en wel in het zuiden van Hanan eu in Sjantoeng. Naar het distrikl TsjetjSce aan de Blauwe Rivier bij Njanking zijn ook troepen gezonden ter onderdrukking van troebeleu. In Tsjili, waar in het vorige jaar een stedenbond is opgericht om ge meenschappelijk betaling van belasting te weigeren, omdat de opbrengst moet strekken tot schadeloosstelling van de gehate christe nen begint zich in den laatsten tijd een be weging te verspelden, waarvan de aanhan gers reeds iu botsing zij i rekomen met de geregelde troepen. Verscheidene oproerige plaatsen zijn vernield en in een plaats zijn alle bewoners afgemaakt. Een brandpunt van beweging is het zuidelijker gelegen Taming-foe, waar men plakkaten tegen de Europeaneu en de christenen aangeslagen en vergaderingen heeft gehouden, om het verzet tegen de overheid te organiseeren. Verscheidene woningen van zendelingen zijn leeggeplunderd. In het district Kwangsiu is een valsch keizerlijk edict aangeplakt, waarin de bevolking aangemoedigd wordt, de Europeanen en christeuen over de kling te jagen. Uit Mongolië komen ook ver ontrustende berichten, tengevolge van hit drijven Toeng foe hsiang en prins Toean, die zich nog altijd als vluchtelingen te Kansoe ophouden en die partij trekken van de toenemende ontevredenheid van de mohammedanen. Y r I WAALWIJK, 28 Juni 1902. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Maandagavond 1.1. hield de afdeelin Waalwijk, Baardwijk ett Besoijnn van de Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten een vergadering. Besloten werd o. m. om zich opnieu- te wenden tot de besturen der gemeente Waalwijk, Baardwijk en Besoijeu, met ver zoek om subsidie voor den aankoop eene meetmachine Er is thans bij den heer A*. H. va Schijndel eene dergelijke machine o zicht welke door eene bijzondere aangelegen heid zeer voordeelig te koop is en welk machine volgens 't oordeel van talrijk vakmannen uiterst nauwkeurig werkt en i Amerika is zij zelfs bij scheidsrechterlijk uitspraak als de meest juiste aangenomer Daar deze meetmachine voor de gering som vau f 300 te koop zal zijn, sprak d afdeeling 't vertrouwen uit, dat d gemeenten wol voor het verleeneu een dergelijke subsidie zouden Ie vinden zijn, trn het oog op 't zeer groote belang voor d zoo talrijke schoenfabrikanten en leerlooier in eene dergelijke inrichting gelegen. (Ook wij hopen van harte dat de ge meente-besturen met 't oog op het groot en algemeene nut, hiertoe zullen kunne besluiteu. Red.] Verder werd besloten aan het gemeente bestuur over te leggen de plannen van in richting van de vakschool voor schoenmaker te Amsterdam die naar 't oordeel der af deeling voor Waalwijk 't meest geschik zouden zijn om als leiddraad te diot.en. Daarna werd nogmaals besproken 't in voerrecht op leder na eenige discussie wer> besloten te blijven aandringen, op bet ge heel vrij laten van overleder. Congres-vergadering. De congresvergadering van den Alg. Ned Bond van Schoenfabrikanten, waarvan wi het officieel programma volledig in on: volgend nummer mededeelen, zal te Oister- wijk worden gehouden op Zondag 27 Jul a s. Vele belangrijke zaken komen aan dt orde en als le spreker zal optreden Dr. W H. Nolens, lid der Tweede Kamer, met he onderwerp: ^Beschermende rechten. Onderwijzers—vergadering Verleden Zondag maakten de onderwijzer uit het arrondissement Waalwijk en corp een uitstapje naar Haarlem. Veertig personen namen cr aan deel. Na aankomst in Haarlem werden eersl de zuidelijke en daarna de noordelijke om streken per rijtuig bezocht. In den namiddag circa 6 uur, vereenigde zich allen in hei yDe Lion d'Or" alwaar een korte vergade ring werd gehouden en het gezelschap di neerde. In den avond werd nog Zandvoort bezocht, waarna de meesten naar Amsterdau vertrokken. Den volgenden namiddag vertrokken allei weer naar hunne woonplaats. Verbetering. In ons vorig nummer vestigden wij dt aandacht op de Loint in de stationstraat die door den verpestenden stank, den toe stand voor de omwonenden vooral onhoud baar maakte en drongen aan op maatregelei ter verbetering daarvan. Met genoegen hebbeu wij en talrijker met ons gezien, dat door de bevoegde autoriteiten aan dit verzoek is voldaan ei door het doen uitbaggeren en schoonmaken, zoodat meer geregelde strooraing is gekomen de toestand vooreerst veel is verboterd. Wij brengen ons bestuur hiervoor ooi namens de talrijken die er op de eerst plaats belang bij hebben, hartelijken dank Daar niet kan verlangd worden, dat ons gemeentebestuur van alle groote of kleinen wantoestanden geheel op de hoogte is ei misschien niet aliijd daarvan in kenni: wordt gesteld, achten wij 't niet ondienstig wanneer ons iets dergelijks ter oore komt ot wij daartoe van verschillende zijden en met reden worden aangezocht, daarop dt aandacht te vestigen. Minister LocfT. Zijne Excellentie, Mr. J. A. Loeff, mi nister van justitie, vertoefde gisteren iü zijne geboorteplaats, Baardwijk. Ongeval. Toen gisterenmiddag een groentenkoopmai uit Heusden van de markt met paard er kar huiswaarts reed, vloog eeu der wieier van zijn wagen eu kwamen man en vrou a op straat terecht, maar wonder zonder ziet

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5