Nummer 56. Zondag 13 Juli 1902. 25P Jaargang. Uitvoeringen, Vermakelijkheden DE BEKENDMAKING. ZUID-AFRIKA. BUITENLAND. Engeland. BINNENLAND. Stapvoets rijden. UITVOERINGEN. 87# uur- Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat evenals voorgaande jaren, gedurende de kermisdagen aldaar, beginnende Zondag 13 Juli en eindigende Zondag daaraan volgende^ de kramen, spellen en tenten enz. moeten gesloten zijn des avonds om elf uur, met uit zondering van open mallemolens, die om tien uur gesloten moeten zijn dat al de genoemde inrichtingen moeten gesloten blijven van genoemd uur af tot zons- ^(fat op de Zondagen bovenbedoelde inrichtingen niet eerder mogen geopend zijn, dan des uamiddags om 3'/s uur. Wijders wordt er aan herinnerd, dat het ver boden is op de openbare straten en pleinen met geld of eenig hasardspel te spelen, alsmede iets te vertoocen of ten gehoore te brengen, wat tot rvstverstooring aanleiding kan geven. Waalwijk 5 Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Da Secretaris F. W. VAN LIEMPT De burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat de herbergen en tapperijen gedurende de kermisdagen, beginnende Zondag 13 Julia.s. en eindigende Zondag daaraanvolgende voor het fubliek kunnen geopend blijven tot des nachts 2 uur. Waalwijk 5 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend dat aldaar, ter voorkoming van ongelukken, ge durende de kermis, aanvangende Zondag 13 Juli a.s. en eindigende Zondag daaraanvolgende langs de kramen, tenten enz. en daar waar eene volks menigte verzameld is, met paarden onder den man, met rij- en voertuigen met paarden, ezels of honden bespannen en met motorrijwielen of automobielen, niet anders dan stapvoets mag gereden worden. Waalwijk, 11 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. ter gelegenheid der Waalwijksche Kermis. ZONDAG 13 Juli. Volksmatinée te geven door de Liederta- fi-1 „Oefening en Vermaak", in de zaal Musis Sacrum. Aanvang 12 uur. Vrije toegang. PROGRAMMA AD LIBITUM. Volksmatinée te geven door de harmonie St. Crispijn. Aanvang 12 uar. Vrije toegang. PROGRAMMA AD LIBITUM. Volksmatinée te geven door de harmonie Espérance. Aanvang 12 uur. Vrije toegang. PROGRAMMA AD LIBITUM. WOENSDAG. Groot concert te geven door de Harmonie „St. Crispijn," in het lokaal der Vereeni- ging. Aanvang 5 uur. Bal van de koninklijke doelen //Recht door Zee" in de prachtig versierde doelen zaal bij den heer J. Pransen. Aanvang 6 uur. Grande Soirée variée et amusante in „Musis Sacrum". Aanvang 8y2 uur, geheel nieuw en variecrend programma. DONDERDAG. De van ouds bekende feestelijkheden der Harmonie en Gilde //St. Crispiju". Bal te geven door de Doelen „Willem Teil" in de zaal van den heer Chr. Appels. VRIJDAG. Volksbal in de zaal „Musis Sacrum". Aanvang 's morgens 10 uur. Bal van de W. G. V. en T.A.V.E.N.U. in de zaal „Musis Sacrum." Aanvang 6 uur. Grande Soirée Amusante in het café „Harmonie" van den heer Chr. v. d. Werft'. Speciaiiteiten-gezelschapdirectie Henri ter Hall, Amsterdam. Aanvang 87a uur. ZATERDAG. Het van ouds bekend bal der Liedertafel „Oefening en Vermaak" en der „Oranje- Doelen*. Aanvang 7 uur. KAATSHEUVEL. Matinée, te geven door het Muziekge zelschap „Euphonia", op Zondag 13 Juli 1902. Aanvang 11 Va uur. f Grand café I leden der harm I door een special e. a. in de zaal Groot concert door ning en Vermaak" van met medewerking van Aanvang 5 uur precies in Sacrum." MAA Xt varié, voor heeren sperauce te geven yezelschap, Luciën Sacrum. Aanvang 'el „Oefe en Besoijen, Eransraan. zaal Musis Grande Soirée Varié et amusante, in de zaal „Musis Sacrum" bij den heer A. Ger- ris-Simons, met medewerking van deu ka rakter-humorist Luciën, Louise Fleuron, duettisten-paar Fleury-Hesselink. Aanvang 97a uur. Grand café concert variée door een spe cialiteiten-gezelschap, onder leiding van deu heer Strous, Rotterdam, in het café „Harmonie" van den heer Chr. v. d. Werff. Aanvang 9 ure. DINSDAG. Buitengewoon concert, des namiddags ten G uur, te geven door de gunstig bekende harmonie „Euphonia" van Kaatsheuvel in den tuin van den heer J. Fransen. Grande Soirée Variée et amusante in I Musis Saprum". Aanvang 87a uur, geheel nieuw, zeer varieerend programma. Als de lezer dit nummer in handen krijgt, dan zijn de voornaamste toebereidselen al gemaakt voor de Waalwijksche Kermis. Waalwijksche Kermis, dat wil voor onze gemeente en omstreken heel wat zeggen, dat is een groot evémement in het jaar. Moeder de vrouw 1 leeft hare mkoopen reeds gedaan, om ons in die dagen van pleizier op iets extra's te vergasten. Vader is al aan 't afpassen, om ieder der zijnen een Hinken kermisduit toe te kennen. De jongelui schudden deu spaarpot om en vergewissen zich of de inhoud beant woordt aan hunne onderstelling, want het geheele jaar door hebben ze er achteloos iets aan toevertrouwd, zoodat de som thans licht meevalt. De kermislui brengen de laatste hand aan hunne tenten en kramen, oefenen zich in welbespraaktheid of welsprekendheid, voor zooverre dit bij hun vak past. Ons marktplein heeft dan ook een geheel ander aanzien gekregen, 't staat bijzonder vol, van allerlei soort. Restaurateurs en caféhouders schikken in hunne hallen alles op exquise wijze terecht, en zorgen dat alles volop en fijn in voor raad is. Nu, daar is de Waalwijksche waard dan ook voor bekend. Zij zorgen voor goede consumptie en eveneens voor aangename genotvolle ontspan ning in hunne zalen. In één woord Allen en alles werken mee, om deze dagen zoo aangenaam, zoo genotvol en gezellig mogelijk te maken, deze dagen waarnaar allen, jong en oud, arm en rijk zoo vurig hebben verlangden allen hebben plan duchtig te profiteeren in deze week, die ouder gewoonte veel genoegen zal meebren- gen. Want men houdt hier zeer van de kermis en is hier in 't geheel niet de meening toegedaan, van eenige plaatsen, dat de kermis best gemist en afgeschaft kon worden. Neen, neen dat niet Met nieuwsgierigheid worden dagen te voren de voorbereidende werkzaamheden gadegeslagen vooral door de jongerendie denken dat ze erbij moeten zijn, als mannen en vrouwen zoo vlug de tenten opslaan en dan achter het gestreepte doek zooveel ge heimzinnigs en heerlijks verbergen maar ook de ouderen werpen er een schuinschen blik op. En als dan Zondagmiddag het zeil om hoog gaat, dan wordt de pracht vertoond dan begint de groote pret, volop muziek overal, de stooracarousel gilt, de menschen flaneeren langs'en tusschen de teuten, met kennissen, jeugdige paartjes, ouders met hunno kindereu. En meer en uieer neemt de pret toe, eeuigen bezoeken 's-avonds de schoone uit— voelingen, anderen vermaken op 't kermis terrein maar allen hebben „lol". Het volk weet zich te vermaken. En dat gunnen wij hetzelve van harte. Want is er iets tegen Neen volstrekt nieter is zelfs veel voor, de boog kan niet altijd gespannen zijn, 't dagelijksch leven is zwaar genoeg een ge- noegelijke afwisseling is goed, ja noodzakelijk m i t s.... Mits 't een gepast vermaak zij. Viert genoeglijk kermis, maar gepast, gedraagt u altijd en overal als een flink mensch, die zichzelve meester is. Vooral ook zij U meester in drank. Laat de kermishouders deze waarschuwingen ter harte nemen, dan'zullen zijplezierig kermis vieren, en de Waalwijksche kermis vanl902 zal de aangenaamste herinneringen bij allen achterlaten. En nu aan alle onze lezeressen en lezers eene aangename, prettige kermis in den waren en vollen zin des woords. Omtrent den huidigen toestand in Zuid— Afrika is men nog geheel afhankelijk van de berichten, die de Britsche censuur ge lieft door te laten. Wel heeft de Britsche minister van oorlog Brodrick verklaard dat van heden af de censuur op alle brieven en particuliere telegrammen zal worden op geheven, maar tot nader order zal zij blijven gehandhaafd op perstelegrammen, m. a. w. op al die telegrammen, welke bedoelen, ware mededeelingen te verstrekken, aangaande den juisten staat van zaken in Zuid-Afrika zuidelijk deel. Het is na vijf weken geleden, dat de vrede gesloten is, en de vraagstukkeu, die sedert langen tijd de aandacht van de auto riteiten in de nieuwe koloniën bezig houden, zijn die der repatrieering en der kolouisatie. Alle mogelijke faciliteiten zullen aan die burgers toegestaan worden, die transportraid- delen bezitten en bereid zijn, hun families naar hun hoeven terug te brengen. Sedert eenige weken keeren deze laaisten voort durend naar hun haardsteden terug, voorzien van tenten en vau leeftocht voor den tijd van een maand. Men hoopt, dat in den loop van deze week een algemeene terugkeer zal beginnen. In ieder district heeft zien een locale commissie, onder voorzitterschap van een rechter, geconstitueerd met het doel den terugkeerenden de noodige hulpmid delen te verschaffen. Een som van 36 millioen gulden zal ter beschikking der lo cale commissies gesteld wordt n, om de verliezen, door den oorlog geleden, te vergoeden. Deze som moet gelijkmatig verdeeld worden over de twee kolonies, naar gelang ieder door den oorlog heeft schade geleden. Wat de kolonisatie betreft is men nu be zig, die soldaten uit de Britsche fcolonien, welke zich als landbouwers in Transvaal of den Vrijstaat wenschen te vestigen, eenige faciliteiten te verleenen. Van overheidswege zijn stukken grond voor hen aangekocht en worden hun landbouwwerktuigen en zaden verstrekt, waarvoor zij de helft van de soldij, welke zij te goed hebben, moeten afstaan. De overheid is voornemens, deze koloni satie zooveel mogeiijk te bevorderen, ten einde bij eventueele ongeregeldheden de kolonisten—soldaten in korten tijd te kun nen mobiliseeren tot steun van de bezet tingsmacht van 50,000 man, die voorloopig in Zuid—Afrika zal worden gehandhaafd. Deze bezettingsmacht, die zal staan onder het opperbevel van generaal Lyttelton, om vat 22 bataljons infanterie, 8000 mau be- redea infanterie, 25 a 30 batterijen artillerie en 6 of 7 regimenten cavalerie en politie mannen. Naar gelang de omstandigheden het toelaten, zal deze macht worden ver minderd. Een quaestie, die voor het oogenblik groo te moeilijkheden baart, is die vau den Kafferarbeid. Er is groot gebrek aaninlaudsche arbeiders en de toevoer is zeer gering, waardoor de mijnindustrie aan den Rand zeer te lijden heeft. Misschienzal men trachten door het betalen van hoogere loonen, voor aangenomen werk de Kaffers verlekkerd te maken en naar de mijnen te lokken, of blanke arbeiders in de mijnen aan te nemen, maar, daar de loonsverhooging niet op den duur gehandhaafd zal kunnen worden, ook in verband met de verhooging der goudbe— lasting, is het meer dan waarschijnlijk, dat deze maatregelen niet veel meer dan lap- middeleu zullen zijn. Een andere uitweg zou zijn, goedkoope arbeidskrachten van buiten te laten komen, bijvoorbeeld uit China, maar men schijnt daar voor alsnog niet goed aan te durven. In verband met het verondersteld verrade- liik gtdrag van Joel, een der vooruaamste Basoetoe hoofden, gedurende deu oorlog is er besloten hem te dagvaarden naar Maseroe te komen om te autwoorden op een aan klacht wegens hoogverraad. Het 9de bereden infanterie en een sectie van de 14e batterij artillerie zijn naar de grens van Basoetoe— land gegaan teneinde te waken tegen eens mogelijke rustverstoting. De houding van Lerothodi, den hoofdkapitein, boezemt eenige bezorgdheid in, aar er aanwijzingen zijn, dat hij Joel wel eens zoude kucnen steunen als deze weerspannig is. Jonathan, een zeer machtig opperhoofd, staat geheel aan En— gelsche zijde. Koning Edward blijft gestadig vooruitgaan de wond geneest goed en er schijnt kans te bestaan, dat Z. M. reeds in den loop der volgende week naar Cowes vervoerd zal worden er is daar althans bevel ontvangen dat 's konings jacht „Victoria and Albert" onverwijld gereed gemaakt moet worden, om zee te kunnen kiezen tegen het eind der volgen de week in afwachting van 's konings komst. Het schijnt, dat de gedachte aan de kroning den koning zelf zoodanig beheerscht, dat de doktoren het achten, dat de plechtigheid zoo spoedig mogelijk zal voltrokken worden, opdat Z. M. na afloop er van de Desliste rust zal kunnen genieten, waaraan hij zoo groote behoefte heeft .Indien de koning bij de kroning nog niet in staal is te loopen, dan zal men gebruik maken van een rolstoel of een draag zetel, om hem te verplaatsen. Dit geval heeft een precedent in de Engelsche geschiedenis. Toen koningin Anna (16641714) in 1703 gekrooud zou worden, wen. zij kort, voor de plechtigheid, zoo goed als verlamd door een hevigen aanval van jicht en daar zij de kroning niet wilde verdagen, liet zij zich in een draagstoel Daar Westminister Abbey brengen. In verband met 's konings toestand zal de kerkelijke plechtigheid in Westminister Abbey bij de kroning zooveel mogelijk worden ver kort. Zoo zal bijvoorbeeld geen preek wor den gehouden, terwiji ook het geestelijk gezang tot het hoogstnoodige zal worden beperkt. WAALWIJK, 12 Juli 1902. Onderscheidingen Bij koninklijk besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning van menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift o.m. toegekend aan W. van de GraafF. kapitein D. van Bre men en J. van der Kolk machinisten, en H. C. van Drunen, wachter allen op de veerpont tusschen Waalwijk en Drongelen wegens het met levensgevaar redden van een veertigtal personen van drijvende ijs- schollen in de Maasmond onder Waalwijk op 18 Februari j.l. 'r Alle Waalwijkers en vooral degenen die erbij tegenwoordig naren of tot de geredden behooren, zullen zich de moedige daad dier dappere mannen herinneren, de moedige daad, door II. M. de Koningin met deze onderscheiding naar waarde beloond. En wij meenen den tolk te zijn der talrijken die er bij betrokken waren als wij het dappere viertal, van harte met deze koninklijke onderscheiding, die dabbel is verdieud, ge- lukwenschen. Nog werd dezelfde onderscheiding ver leend aan Ha. Moonen, dienstbode te Vlijmen, wegens de met levensgevaar verrichte redding harer meesteres uit hare woning, tijdens den brand die daarin in den nacht van 15 op 16 Maart j.l. woedde. De daad dezer moedige vrouw hebben wij destijds breedvoerig beschreven. Waalwijksche Kermis. We schrijven dan wederom den 2en Zondag in Juli en daarmede is deWaalwijksche kermis weer daar. De week is aangebroken, dat iedereen de gewone beslommeringen des jaars voor een wijle van zich afschudt om van alles wat de kermis zoo al biedt, en dat is veel, naar hartelust te profiteeren. Wij zeggen „veel," en terecht. Wanneer men de rubriek „uitvoeringen en advertentiën eens even naziet zal men tot de overtuiging komen, dat cu gezelschappen èn café houders hun beste beentje hebben vooruit gezet, en dat op verschillend gebied veel valt te genieten. Ook het kermisterrein is druk bezetwe treffen er 't volgende De Stooracarrousel van Peeters-Vinken. Open-carrousel van J. Rosch. Het Panopticum var. William Bohme. Twee Koekkramen van C. F. van der Leeuw. De wed. Willem Janssen. M A. Janssen. C. Janssen. en J. Bel- j aars. Wafel en Oliebollen kramen. II Gersseu. J. Postma en L. van Gemert. Palingkraampjes H. Kalter en A. Tromp. Galanterie kramen A. Trommelen. J Putten. M. Putten en P. van der Heijden, Poffertjeskraam Bongers. Meer andere tentjes, die waarschijnlijk nog dezen middag van Eindhoven moeten ko men. Panorama. A. Halm. Als nu 't weder maar wil meewerken, de vooruitzichten zijn niet bijzondei we zullen 't beste hopen. Bedevaart Roermond. De pelgrimstocht door de mannen der H. Familie georganiseerd belooft eene reusachtige manifestatie te worden van den godsdienstzin onzer ingezeten en der Brabanters. Zeer velen van Heusden, Waspik, Baardwijk, Kaastheuvel, Elshout, Drunen, Haarsteeg, Vlijmen, Nieuwkuik, Loon op zand en van de omstreken van Eindhoven sluiten zich met de onzen aan. Die kloeke godsdienstuiting zal den zegen des hemels over ons aftrekken, dat mogen wij gerust veronderstellen en hopen. Katholieke Waalwijkers, toont wat gij zijt! Barak—Concours Onder groote belangstelling had Donderdag avond Ce sluiting van 't barak-concours bij den heer Albert Kemperman, plaats. Dat het concours steeds zulks een groote belangstelling is met het oog vooral op den eerstal prijs, een prachtige motor-fiets volstrekt geen wonder. De strijd is dan ook zeer hevig geweest. De uitslag was le prijs. Een prachtige motor-fiets waarde 375, de heer Petrus van Schijndel Waalwijk, met 434 punten. (Zie advertentie). 2e prijs. Een gouden horloge, de heer Jan van Lier, Waalwijk, met 431 3e prijs Een zilveren horloge, de hee* Pfaff '%-Hertogenbosch met 358 punten. Alles in 25 achtereenvolgende stooten. Een woord van lof aan den heer Kemper man voor de uitstekende regeling en leiding van 't concours. De Koningin. Reuter seint uit Balduiustein Prins Hendrik der Nederlanden is gis teravond om 9 uur aangekomen aan het station te I)ietz, waar Koningin Wilhelmina hem begroette. De Koningin en Prins Hendrik begaven zich toen naar het slot Schaumburg. In verband met het door H. M. de Koningin te kennen geven verlangen om de openbare feestviering van deu verjaardag van H. M. op Maandag te doen plaats hebben, heeft de minister van Binn. Zaken ter bevordering van eenparigheid en ter voorkoming op misverstand er op gewezen, dat de openbare eerebewijzen onder de feestviering begrepen zijn. Daar nu uit dien hoofde noch parade bij het leger, noch vlagvertoon op de oorlogs schepen op 31 Augs. zal plaats hebben is het gewen'scht, dat ook het vlaggen van de publieke gebouwen niet op Zondag maar op Maandag plaats hebbe. De minister heeft in verband met een en ander de Commissarissen der Koningin uitgenoodigd de Burgemeesters der gemeen ten hiermede in kennis te stellen ter verdere uitvoering. Opheffing; der tienden. Blijkens het lijvig rapport, uitgebracht door de commissie uit het Landbouw-Comité, over het onderzoek naar de middelen om het tiendrecht op de spoedigste en meest afdoende wijze op te heffen, is naar het oordeel der commissie een alleszins bevredigende oplossing van het liendvraagstak te vinden, door van overheidswege alle tienden tegelijk af te schaffen. De heffers ontvangen vau den Staat het 20 voud van de gemiddeld jaar— lijksche zuivere opbrengst der tiendplichtige perceeleu, terwijl door de tieudplicbligen voortaan jaarlijks een grondrente zal moeten betaald worden van minstens 1/i percent meer dan de iuterest waartegen de Staat het uitgekeerd geld heeft geleend. Hei ontvoerde meisje. Men zal zich de geschiedenis van het ontvoerde meisje herinnereo, dat te Venlo in een restaurant diende en sedert 25 Juni

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5