Nummer 58. Donderdag 24 Juli 1902. 25« Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. TRUSTS I DBIilïLIM ÜITOMO FIKIUNDO. ASTOOI TIE LEK, BEKENDMAKING. FEUILLETON. nssasES •i£*W3afflesaB U X T G E V K 11 ftsruMtoMsaRiaMr imiüJÊMMJBiMiÊtssBaaBKtMasBm De Echo van het Zniden, Walwijksrkr en l.insstrialsrkr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond. A b o n n e in e n t s p r ij s per 8 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieyeningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. den WAAL Ti«j K. Advketbntiën 17 regels f O.tiÜ daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden Ümnal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regeU en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten, Reclames 15 cent per regel, Oproeping in werkelijken dienst. De Burgemeester der gemeente Waalwijk, roept bij deze op de navolgende milicien verlof gangers der lichting 1S99 om op de dagen en plaatsen achter ieders naam vermeld ouder de wapenen te komen. A. Th. de Graaff, 25 Juli 1902 te Geertruidenberg. J. Schapendonk, idem idem Th. Hombergen, idem idem W. A. van der Lee, idem idem J. P. van Delft, idem te VBosch. A. G. Aarts op Woensdag 13 Augustus 1902 te 's-Gruvenhttge, L. H. van Vuuren idem idem. F. A. Verhoeven idem - idem. F. van Hel voirt op Zaterdag 9 Augustus idem. Waalwijk, 12 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHüEIiEN. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat een gedeelte van de kadastrale sectie B dezer gemeente zal worden hermeten. De eigenaren, huurders en gebruikers van de betrokken perceelen worden beleefd uitgenoodigd den landmeter met de uitvoering der hermeting belast, de verlangde inlichtingen voor wat be treft de aanwijzing van grenzen, te willen ver strekken. Waalwijk, 21 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUKREN. I. Wij lezen in het /Centrum* Het solidariteits-beginsel, in de. middel eeuwen zoo diep ingeworteld, daattia door de mannen van het //laisser faire* verstou ten, heeft opnieuw op onze hedendaagsehe maatschappij zijn stempel gedrukt. Wat al bonden en yereenigingen, wat al combinaties en associaties, van arbeiders en verbruikers, van producenten en kapitalisten Terwijl de werklieden zich vereenigden om aan de steeds wassende macht van het kapilaal het hoofd te kunnen bieden, de consumenten zich aanoensloten om bij den inkoop hunner levensbehoeften voordeden te verwerven, zagen de producenten zich genoodzaakt, met elkander in overleg te treden, ten eiude voor hunne producten prijzen te handhaven, die hun geen verlies berokkenden. De vrije concurrentie had nl, in vele landen de prijzen verlaagd tot een peil, waarbij de kostprijs nauwelijks JLi 111 'jn»« iyw mn. DOOK A. C. V. D. H. 15 o— Auteursrecht verzekerd volgens de wet.) Al mijne pogingen waren alzoo nutteloos ge weest. Na drie dagen reeds zou het gerecht zitting uemen en Alfonso en ik moesten als getuigen natuurlijk verschijnen. Op den bepualden dog waren wij in de zaal aanwezig. Het gerecht wa reeds gezeten- Ieder oogenblikkon ik mijn broer zien verschijnen, zwaar geboeid, en geëscorteerd door dienders. Mijn hart bonste, alles draaide mij voor de oogen. Achter mij stonden eene groote menigte toeschouwers uit onze stad en omstreken. Daar klonk een slag rast den hamer ten teeken dat de beschuldigden binnengeleid raoesteu worden. Een zijdeur ging open, verschei dene gerechtsdienaars traden binnen. Op hun gelaat stond een diep misnoegen te lczun. Breng de gevangenen voor klonk het van de groene tafel Jawel hoor, de vogels waren gevlogen. Een luid gelach steeg uit de meuigte op. De rechters verwijderden zich, en ook ik, met onbeschrijfelijke blijdschap in het hart spoedde mij met Alfonso huiswaarts. Maar Pietro, hoe was dat nu weer in zijn werk gegaan? Die was al heel mooi, fijner heb ik nooit iets gehoord. Op deze vraag, kapitein, moet ik u het antwoord schuldig blijven. Doch ik denk voor het naast, dat de gevangenbewaarders door goud zijn omgekocht. Ja Pietro, uw vader sprak ook van de macht van het goud, toen hij zoo driftig bij u de deur uitliep, is niat Dat is zoo, kapitein. Heeft men de gevangenbewaarders niet ondervraagd - Dit zal wel zijn, doch ik weet het niet. door den verkoopsprijs werd gedekt, zoodat de belooning, en voor ondernemers, èu voor kapitalist, niet meer in verhouding stond tot de door hen gepresteerde diensten. Hierin is voornamelijk de oorzaak te zoe ken der kapitalistische combinaties, welke wij in de laatste jaren onder allerlei uit— heetnsche namen rings, trusts, pools, syndicaten, kartels zien ontstaan en die of eene hooge vlucht nomen, of weer te niet gaan. Concurrentie zoo zegt William Clarke in een der beroemde Fabian Essays on Socialism was in den aanvang noodig, doch op den duur leidt zij, zoo ze niet wordt beperkt, tot verkwisting en vernietiging. Zij veroorzaakt groote kosten van advertee- renzij maakt eene groote hoeveelheid onproductieven arbeid noodzakelijk zij leidt tot voortdurende verlaging van prijzen, tot overvoering en schaarschte zij maakt het doen van handels-ondernemingen gewaagd en wisselvallig. Om aan deze gevolgen te ontkomen, vereenigen de mededingers zich tot een sterk aaneengesloten combinatie, met de bedoeling de prijzen op te houden, de winsten te vergrooien, den onnutten arbeid af te schaffen, het risico te vermin deren en de voortbrenging te regelen. Het vaderland der moderne trusts, waar zij het weligst bloeien en tieren, zijn, zooals bekend, de door het M c. Kinley tar ef beschermde Staten vau Noord-Ainerika. Reeds voor AI c. Kinley's optreden echter werd door Rockefeller de grondslag gelegd voor den eersten trust; die door zijue ge weldige macht en enorme winsten de we reld verbaasd deed staan. Wel werd de petroleumkoning, in het tot stand brengen van reusachtige combinaties, overvleugeld door uen financieelen Napoleon van Noord- Amerika. Maar zijne eerste schepping, „de Standard-Oil trust*, staat nog daar in de volheid barer kracht, oppermachtig op de petroleummarkt der wereld, de wetten voor schrijvend aan Spoorwegdirecties en Regee ringen, kortom, „een Staat in den Staat" der Unie vormend. Het voorbeeld van Amerika zal Europa tot navolging dwingen, wil het niet den gelieelen wereldhandel den Yankees in han den zien vallen. Hoe zullen, om maar eens een voorbeeld te kiezen, de Europcesche ijzer- en staalfa brikanten hun afzetgebied in de overige werelddeelen inet succes tegen den reuzen- steeltrust verdedigen, wanneer deze iu de Heeft men de gevangenis dan niet onder zocht P Heeft men bijvoorbeeld seen opening gevonden, waardoor de rogel9 ontsnapt kunnen zijn Ja, kapitein, de traliën van een raam waren verbroken. Maar als gij die spijlen gezien hadt, zoudtge u, even goed als ik het mij deed, afvragen boe het mogelijk is, zulke dikke ijzeren staven door te breken. Misschien waren zij door den roest ver teerd Volstrekt niet kapitein, enkele jaren te voren waren alle oude door nieuwe vervangen. Dan moet ook iemand hun werktuigen verschaft hebben, waarmede zij dat alles gefor ceerd hebben. Dat is ook mijne meening. Stelde men niet direct na het gebeurde een streng onderzoek in, om de ontsnapten weer op tu sporen t Voorzeker, kapitein, uren in den omtrek werd onze landstreek doorkruist, nergens echter vond men eenig spoor van hen. Ik denk, dat zij met een door uw vader gehuurd schip den wijden pla9 zijn opgevaren, ander had men hen moeten vinden, dunkt me. Dat zal wel zoo wezen, kapitein. Wat zei uw vader? Niets. Niets Neentoen ik hem het gebeurde vertelde, glimlachte hij even en mompelde tusschen de tanden Goddank! Meer kwam ik niet te weten. Van dien tijd af bracht hij mij geen enkel bezoek meer. Doch, kapitein, ik meen thans het verhaal te mogen staken. De avond is reeds lang geval len, ik moet weer op mijn post wezen. Morgen echter zal ik, met uw goedvinden mijn verhaal vervolgen en de laatste ontmoeting met Ferdi nand schetsen. Heel goed, Pietro, handel naar believen. Goeden nacht, kapitein I Goeden nacht Pieiro. Hoe was het Ferdinand en zijn makker gelukt te ontvluchten? Niet9 was eenvoudiger in zijn werk gegaan. Den volgenden nacht reeds had Ferdinand Fernando een beaoek gebracht aan toekomst, die misschien niet ver meer is, zijne overproductie gaat exporteeren Her. wordt tijd, dat Europa zich tegen de finan- cieele geweldenaars aan de overzijde van*- den Oceaan gaat wapenen. De trusts, syndi caten en kartels, in Engeland, Frankrijk en Duitschland tot stand gekomen, hebben hunne levensvatbaarheid ook in de Oude Wereld bewezen, en de verkregen resultaten zulleu niet nalaten, tot navolging op te wekken. Ook met het oog op het enorme bedrag aan Nederlands kapitaal, dat in binnen- en buitenlandsche ondernemingen gestoken, olwel reeds onder den invloed der een of andere combinatie gekomen is, of te allen tijde aan de gevolgen der zich steeds uitbreidende trustboweging blootgesteld blijft, achten wij het niet ontijdig onze lezers eens nader met trusts en dergelijke te doen ken nis maken. Voor't oogenblik zullen wij ons bepalen tot eene beknopte beschouwing der verschil lende soorten van kapitalistische combinaties, om daarna hunne voor- en nadeden in 't licht te stallen. Velen onzer lezers zullen wel eens ge hoord hebben van een //ring* in economi- schen zin, zonder zich voldoende rekenschap te kunnen geven, wat hieronder eigenlijk verstaan moet worden. Een ring 1A1 is een bondgenootschap van maatschappijen, die zonder afstand te doen van hare onafhankelijkheid, toch in zooverre hare zelfstandigheid prijs geven, dat zij zich verplichten hunne zaken te besturen volgens de door de leiders in gemeen over leg vast te stellen directiven. Deze zullen meestal daarop gericht zijn, om allen over- tolligeu arbeid te vermijden, liet credietrisico te beperken cn vooral om overproductie te voorkomen, ten einde daardoor loonende prijzen te kunnen handhaven. De aangesloten maatschappijen behouden volkomen hun zelfbestuur, terwijl de leiders van den ring geen invloed uitoefenen op hunne innerlijke organisatie. De coalitie, zooals een ring ook wel eens betiteld wordt, berust gewoonlijk ineer op het onderling vertrouwen der participanten, dan op eene scherpe controle, dio altijd uiterst moeilijk uitvoerbaar is. Geheel anders dan bi'j een zoogenaamde „ring*, is het bij den trust. De commissie, indertijd door den Staat New-York benoemd om do werking der trusts te onderzoeken, gaf deze associatie- vorm in haar uitvoerig rapport de volgende een der gerechtsdienaars, die dagelijks al de ge vangenen moest visiteeren. Aanvankelijk had Fernando getracht het medelijden van dien man op te wekken. 'Zijn gemoed echter was voor geen medelijden vatbaar, daarvoor was hij te hard vochtig en had hij gedurende zijne lange be diening te veel tooueelen van ellende onder de oogen gehad. Toen dit dus niet baatte, toonde hij den gerechtsdienaar eenige rolletjes goud. Met schijnbare verontwaardiging wees hij die van de hand, doch zijn oog wierp zulke heb zuchtige blikken op het maagdelijk metaal, dat Fernando al aanstonds begreep de zwakke plaats van den man ontdekt te hebben. Daarenboven verkeerde de man in drukkende omstandigheden, hij had een talrijk gezin, terwijl zijne betrekking slechts karig gesalarieerd werd. Is het dus te verwonderen, dat de man dikwijls van oneerlijke praktijken gebruik maakte? En is het van den Suat niet een groote fout zijne dienaren, in wie iedereen een onbeperkt ver trouwen dient te stellen, zno slecht te sulariecren Wel vriend, sprak Fernando, te oordeelen naar 1 etgeen ik rondom mij hier zie, schijnt gij het ook niet al te breed te hebben. Neen heer, ik moet zwoegen om aan den kost te komen. Ik geniet maar een klein jaar geld, ontoereikend om in de kosten van mijn talrijk gezin te voorzien. Eu hebt gij geen bijverdiensten Hoe wil ik bijverdiensten hebben, waarde heer, ik kom haast met niemand in aanruking, dan met de gevangenen, die ik dagelijks visiteoren rnott. Waarvoor dient die visitatie? Ik doe ze omdat mijn reglement hel voor schrijft. Misschien vreezen de groote heeren, dat de gevangenen voorwerpen bij zich kunnen dragen, waarmede zij zich een weg door de dikke muren zonden kunnen banen. En vindt ge nooit geld bij hen op zak? Ja, dat kun jc begrijpen, daar zorgen de groote heeren wel voor. Hoezoo Wel, als een nieuwe gevangene naar zijne cel moet gebracht worden, wordt hij eerst in tegenwoordigheid van een paar hooge ambtenaren gevisiteerd. Al het geld dat hij dan bij zich keef', geeft hij aan den directeur der gevangenis, die hiervan nota neemt. Al net andere wordt definitie: //Eene combinatie, die zich ten doel stelt de opheffing der concurrentie en de beperking van bet bedrijf, doordat de aandeelhouders zich met die van andere instellingen verecnigen, om te zatnen één groote naamlooze vennootschap te vormen uit de verschillende inrichtingen, aan al deze inrichtingen iedere bijzondere macht te ontnemen en al de macht te plaatsen in handen van trustees of gemachtigden". Het doel is dus hier de concurrentie, die bij een ring altijd nog bestaanbaar blijft, geheel op te heffen, waardoor de verbruiker overgeleverd wordt aan de wille keur der trustleiders, die aanbod en kwali teit naar hun goedvinden regelen en de prijzen ver boven hunne rechtmatige hoogte kunnen opvoeren. Een trust heeft dus noodzakelijk eene monopolistische strekking hij moet naar de alleenheerschappij streven, zonder welke hij op den duur niet zal kunnen beantwoorden aan 't doel, hetwelk zijn leiders beoogen. Daarentegen is eene verhooging der prijzen geen noodzakelijk gevolg van de trust, die dikwijls, zonder het te willen, ook de be langen der consumenten dient, door ver betering der kwaliteiten, en door zijne producten gemakkelijker onder üet bereik van eenieder te brengen. Een //pool" is eene overeenkomst, waarbij de partijen zich verbinden bf om het ge bied, dat zij beheerschen, onderling te ver- deelen, bf om de zamenlijke winsten in eene vastgestelde verhouding aan de con tractanten uit te keeren, die dus ieder hunne onderneming zelfstandig blijven be sturen en hunne concurrentie uitsluitend zullen richten tegen de niet-aangesloten mededingers. Onder dezen vorm werken voornamelijk de Noord-Amerikaansche Spoorwegen, met 't doel de vrachten vau concurreerende lijnen zooveel mogelijk op gelijke hoogte te houden. Weinige jaren geleden, toen vele Maat schappijen nog afhankelijk waren van hunne agenten, die om hunne clientèle uit te breiden, dikwijls een deel hunner provisie aan de laatsten afstonden, voerden zij een tarievenstrijd op leven en dood, waarbij natuurlijk met verlie« geëxploiteerd werd, niettegenstaande de uitgaven voor weg en materieel tot het onvermijdelijke beperkt bieven. Maar nadat mannen als Morgan, Gould, Rockefeller, Carnegie, Van der Bilt en nog eukele anderen de leiding der ver eenvoudig ergens opgeborgen en zoo gaat de nrrae drommel, kaal geplunderd, r.anr zijn hok. Dat geld, beste vriend, wordt hem, bij het verlaten der gevangenis toch weer ter hand ge steld Zoo mecnen goedgeloovige lieden. In wer kelijkheid Ï9 het anders. Men geeft den gevan gene zijr. plunje, houdt kwasi nog een zedepreek om hem tot beteren levenswandel aan te sporen en daarna kan hij zich verwijderen. Als hij buiten de gevangenis echter zijn gestort geld eens natelt, komt Hij tot de treurige ontdekking, dat er veel tusschen de vingers der groote heeren i9 blijven hangen. Al komt de man nu huilende terug, hij vindt geen geloof en men sluit een voudig de deur voor zijn neus. Wie speelt dan den „grand seigneur'» met dat geld Weet ik het Doch ik niet, dat verzeker ik je. Welnu, vriend, als zij dan, die zoo hoog boven u geplaatst zijn, zich niet ontzien, het geld van arme lieden te houden, dus diefstal te plegen, dan zou ik in uwe plaats geen ooger.blik aarzelen eene goede som te verdienen door eene handeling, waarbij niemand eenige schude lijdt. De dienaar glimlachte onmerkbaar. Ik begrijp u niet goed. waarde lieer. Wel, beste man, ik wil zeggen, als gij nu eens eene som geld kunt verdienen door een gevan gene de vrijheid te geven of hem de middelen aan de hand te doen om te ontsnappen, dat gij dan toch geen diefstal begaat, dat gij dan toen minder schuldig zijt, dan zij, die het geld var. arme drommels in hun zak houden en er goeden sier mee maken. Mijnheer kon wel gelijk hebben. En nu zijt gij in de gelegenheid te ver dienen. Wil mijnheer zich eens wat nader verkla ren Gisteren nacht is mijn zoon Ferdinand niet zijn makker binnen gebracht. Hij staal onder verdenking een moord te hei ben willen plegen. Door een toeval is dit aan het licht gekomen. Nu weet ge, hoe streng onze wetten op dat punt zijn en ook kent gc de onverbiddelijkheid van den nlguazil. liet zou dus goed kunnen gebeu ren, dat er over mijn zoon een onteerend vonnis zal uitgesproken worden. Dit moet en rang niet schillende groepen in handen hadden ge nomen, kwam spoedig de eene „pool* na de andere tot stand. Noch de pogingen, dikwijls ook van hoogerliand aangewend, om ben tegen te werken, noch hunne onder linge oneenigheid bij tegenstrijdige belangen- quaesties, hebben belet, dat de pools zich in toenemende mate blijven ontwikkelen cn zich over het geheele gebied der Unie uitbreiden. Een ander voorbeeld eener pool is Twee concurreerende gasfabrieken kunnen over eenkomen, dat ieder een gedeelte eener stad zal verlichten en geene verlichtingen zal aanu°men in 't gedeelte, dat hare mede dingster toegezegd is, of zij kunnen samenwerken, ieder zijn eigen weg gaan en de totale winsten verdeelcn. Wij hebben thans nog die vereenigingen te bespreken, die onder de Europeeschc klinkende namen van syndicaten en kartels, door de bestuurders van gelijksoortige on dernemingen worden opgericht met onge veer dezelfde oogmerken als de Araeri- kaansche rings, trusts en pools, nl. met het doel de nadeelige gevolgen der concurrentie te verminderen of zoo mogelijk geheel op te heffen. Zij trachten dit doel te bereiken, door de productie te regelen, den afzet te ver- deelen, de prijzen vast te stellen. Naar hunne wijze vau werken kunnen wij ze onderscheiden in a. Syndicaten, die alleen den prijs der producten regelen Syndicaten, die hoeveelheid der te produ- ceeren artikelen regelen, waarbij de bepalingen van den prijs aan de deelnemers vrijgelaten wordt c. Syndicaten, welke èn de te produ- ceeren hoeveelheden èn de minimumprijzen vaststellen d. Syndicaten, welken den verkoop der producten aan een centraalbureau hebben opgedragen. Als regel geelt het centraalbureau tevens de te produceeren hoeveelheid aan en heeft het de grootst mogelijko macht in handen. e. Syndicaten, die aan de deelnemers den verkoop hunner producten alleen binnen een bepaald geografisch gebied toestaan. Wij zien hieruit, dat, onder welken vorm een syndicaat of kartel ook werkt, het on- middeïijk gevolg altijd is, dat de vrije, on beperkte mededinging aan banden wordt gelegd dat, of de vrijheid van voortbrenging of die van verkoop of beide tegelijk geheel of gedeeltelijk worden opgeheven. gebeuren. Mijn naam zal tot den laatsten stOBd onbesmet blijven en daarom, vriend, zie hier vier rolletjes goudstukken, die ik u geven zal, zoo gij mij belooft mijn zoon en zijn makker de vrijheid te geven. Dat nooit, Fernando, neen, dan bedriegt ge u in mij. Ik mag zoo iets niet doen on daaren boven moest de zaak eens uitkomen, wat zou er dan van mij en mijn gezin geworden Van »u,» dat weet ik niet, maar voor uw gezin zou „ik» met met milde handen zorgen, „ik» zou mij met de opvoeding uwer kindereu belatten. -- Mijnheer is wel goed jegens mij. Och vriend, ook gij zijt vader niet waar Stel u voor, dat gij moest oudervinden wat ik thans ondervind. Zeker, ik voel dat maar al te goed, waai de Fernando, en kor. ik middelen vinden omuw zoon en zijn makker te laten ontsnappen, zonder dat ik er in de naaste toekomst eenige scha-te bij kon lijden, geloof me, ik deed het, al was het maar alleen om de hartelijke woorden, zou even tot mij gesproken. Gij zijt een waar men- Bchenvriend, dat moet ik zeggen. Fernando begreep thans zijne zaak gewonnen te hebben, daarom ging hij voort: Als ik nu eens zeg, viiend, dat gij of ni<- maud ter wereld er eenige schade bij lijden zoudi, gelooft gij me dm Mijnheer, hut zou «en misdaad zijn, zoo'» edelmoedig man uls n niet te gelooven. Wellicht hebt gij een plan tol uitvoering geschetst, is niet Dit zoo zijnde, zou ik het graag hooren. Luister dan. Als gij morgen vroeg de gevangenen bezoekt, geeft gij aan Ferdinand en zijn makker elk e-ii scherpe vijl, zooals ik er twee in mijn zak 1 eb. Zeg hun, dat zij morgen tegen den avond beg<n- nen moeten met de staven door te vijlen. Als het middernacht is, zullen zij met hun werk wel klaar zijn. Bij uw laatste bezoek tegen zo a- ondergai g. geelt gij aan elk nog een touw. Dan hebben zij niets anders tc doen, dan dit aan «en der spijlen vast te binden en zich naar beneden te laten zakken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 1