BUITENLAND. Duitsehland. Engeland. BINNENLAND. I J. N. r i i f. i t De eenvoudigste vorm van combinatie is wel die sab a, dus eene overeenkomst,, gesloten tusschen analoge ondernemingen om de prijzen op gelijke hoogte te houden Immers dooreen minimumprijs vast te stellen verkrijgt men vanzelf eene regeling der producten wanneer slechts de te bepalen minimum-winst eene matige blijve. Anders lokken de exorbitante winsten licht nieuwe mededingen uit, die nog ernstiger storing ten gevolge kan hebben, dan die waartegen het syndicaat werd opgericht. De groote moeielijkheid bij dezen com binatievorm ligt in het toezicht op het naDven der voorwaarden van de conventie. De ondervinding heeft bewezen, dat in Europa een syndicaat|zoncier geregelde controle onbe staanbaar is. Met onderling vertrouwen, zonder hetwelk het te eeneinale onmogelijk is zich te vereenigen, behoort te worden bevestigd en versterkt door de groote stiptheid waar mede de aangeslotenen hunne verplichtingen ten opzichte van het syndicaat nakomen, waartoe een krachtig en onpartijdig toezicht onafgebroken waken moet. Ik acht dc stelling dan ook onbetwistbaar dat kartels van dezen aard geroepen zijn, ook in Europa groot nut te stichten. Ineen volgend artikel zal ik daarom trachten eenige bezwaren die men tegen trusts en dergelijke van verschillende zijde heeft te berde gebracht, te weerleggen en aan te toonen, dat de voordeden, aan een op ge zonde basis berustend syndicaat verbonden ruimschoots opwegen tegen de nadeden van beperking der vrije concuirentie. De ramp op de Elbe. De berichten over de aanvarig tusschen de pleizier boot Primus en de sleepboot Hansa, van de Hamburg-Amerika-lijn, zijn in zoover eensluidend dat zij de schuld voor het ongeluk aan een verkeerde beweging van de Primus wijten, De Primus was de oudste boot die op de Beneden- Elbe voer, zij is in 1841 in Engeland gebouwd. Om kwart over elven was zij Zondagavond met 185 menscben leden en gasteu van den Eilbecker mannen- zang-vereeniging Treue, van Craq^z naar Hamburg vertrokken. Daar het laag water was, moest zij om hel Scbweinesand omvaren. Op de vrije Elbe aangekomen zette de Pri mus koers uaar de noordelijke vaargeul, omdat bier de stroom bet minst sterk is, op dit oogenblik kwam de groote tender Hansa van de Hamburg-Amerika-lijn iu bet zicht. De Hansa wilde de Primus, volgens de reglementen, rechts passcercnde Primus meende echter aan den noordkant van de vaargeul veilig te zijn en wilde daarom links langs de Ilansa, waarom zij met de stoomfluit net signaal roer links* gaf. De Hansa, mocht aan dit verzoek echter geen gevolg geven als zij niet iu strij 1 wilde bandelen met de keizerlijke voorschriften ter voorkoming van aanvaringen ongelukken op zee. Zij stopte daarom nare ma chine. Dadelijk daarop ge leurde de botsing. l)e Hansa trof de Primus bij de raderkast aan stuurboord ou sneed baar in twee stukken. Aan boord van de Primus, waar velen door den schok waren gevallen en zich gekwetst hadden, ontstond een paniek. Gelukkig deed de bemanning van de Hansa dadelijk alles wat in baar macht was, om de menscben te rei!den. Er werden ladders overgegooid, einden uitgeworpen en de booten uitgebracht. He» grootste gedeelte van de passagiers aan dek k ui dientengevolge» gered worde. Het ergst wiren echter de menscben er aan toe die, vermoeid van de reis, iu de kajuit lagen te denmeien en in bun slaapdronkenheid niet dadelijk wisten wat er gebeurd was. Op de lijst van de slachtoffers komen belaas weer veel vrouwen voor. Maandag avond waren reeds 26 lijken, meest van vrouwen, geborgen. Vermist ziju nog een aantal vrouwen en kinderen. Aan den St. Pauli-landingsteiger, waar de <r<mlden aan wal stapten, was het een vrees»-lijk tooneel. Daar kwamen voortdurend menscb» n naar hun bloedverwanten vragen een jou g meisje wier beide broeders naar Slranz waren geweesteen ervan was met een andere boot teruggegaan en behouden gebleven, de ander echter verdronken bij de pogingen om zijn meisje te redden. In een buis, aan de Wandsbecker Chaussee, ontbraken gisteren acht menscben. De groeien die zij op prentbriefkaarten uit Óranz luidden gezonden, bracht de postbode wel, maar de afzenders waren niet thuis gekomen. De kapitein van de Hansa, die eerst in hechtenis was genomen, is dadelijk weer vrijgelaten, daar de schuld blijkbaar niet aan zijn kant was. Het blijft met de genezing van den En— pclschen koning als van een leien dakje gaan. Z. M. staat, sedert hij aan boord van het jacht „Victoria and Albert" vertoeft, iederen morgen om 9 uur op en ontvangt na het ontbijt een bezoek van de doctoren. Zondag werd aan boord van hei jacht eeu godsdienstoefening gehouden, die door den koning, de koningin en verscheidene leden der koninklijke familie werd bijgewoond. De „Victoria and Albert" zal op haar tegenwoordige ankerplaat* blijven, om, wan ceer ten minste het koele weder der laatste dagen heeft plaats gemaakt voor warmer, een kleinen kruistocht langs de kust te onder nemen. Het is mei de» koning nu zoo bevredigend gesteld, dat tegen het einde dezer week zijn automobiel van Lonaen naar Osborne, op het eiland Wight, zal worden gebracht en daar gereed zal worden gehouden voor het geval de koning den weusch te kennen geeft, er een tochije mee te maken. Voor de kroning zal koning Edward nog een bezoek omvangen van zijn neef, den Duitschen keizerdeze moet namelijk aan zijn oom getelegrafeerd hebben, dat hij voor nemens is, zoodra hij van zijn Noorweegsche reis is teruggekeerd, een bezoek te brengen aan het koninklijk jacht in den Solent. Een datum voor dit bezoek wordt niet genoemd 's Keizers doel zou zijn, den koning persoon lijk geluk te komen wenschen met zijn gelukkig herstel. Nauwelijks is de datum voor dc kroning van koning Edward VII officieel vastgesteld op den 9den Augustus a.s., onverwachte complicaties in 's kooings toestand natuurlijk voorbehouden of men begint zich in het Vereenigd Koninkrijk iu het algemeen en te Londen in het bijzonder te roeren voor de toebereidselen tot de plechtigheid. Zoo werd Maandagmorgen al dadelijk eene repititie gehouden van den kroningsoptocht van Buckingham Palace naar Westminster Abbey. De aclit roomkleurige paarden, die speciaai bij groote plechtigheden, waarbij de konink lijke familie betrokken is, dienst doen, waren uit de stallen gehaald en volledig opgetuigd, gespannen voor een zwaren wagen die het koninklijk statïerijiuig voorstelde. Daarachter liepen een aantal koolzwarte rossen. De stoet volgde den geheelen weg dien de optocht op den 9den Augustus zal af te leggen hebben. Ook de toebereidselen voor repetities in Westminster Abbey zijn bereids in vollen gang en men hoopt er eerstdaags een aan vang mee te zullen kunnen maken. Den dag voor de kroning zal slechts een enkele re petitie gehouden worden door het zangkoor in Westminster Abbey. 150 Ceremoniemeesters zijn uitgenoodigd op den kroningsdag hun medewerking te vcrleenen en dat, niettegenstaande het er ditmaal veel eenvoudiger en veel minder schitterend zal toegaan, dan het plan was voor den 26sten Juni, den oorspronkelijken kroningsdatum. Het heet namelijk, dat de vreemden regeeringen en vorsten ditmaal alleen door hun gezanten of gevolmachtigden te Londen vertegenwoordigd te zullen zijn en de weinige leden dervcrschillende kronings commissies, die nog in Engeland vertoeven, zullen in verband daarmede spoedig ver trekken. Wel zullen een aantal vorstelijke personen bij de plechtigheid tegenwoordig zijn, uitsluitend zulken, die verwant zijn aan de koninklijke familie en zij zulle.i dan. ook eenvoudig als gasten des koning» en niet als vertegenwoordigers der' hoveo optrede» waartoe zij behooren. L)e koning /.elf zal tot het laatste cogen— blik .vachten met zijn komst te Londen. Den dag voor de kroning zal hij Cowes verlaten, zich den volgendeu dag even late» kronen en dan onmiddellijk weer aan boord va» zijn jacht terugkecren. De vlootrevue wordt gehouden precies een week na de kroning, dus den 16dcn Au gustus en de koning zal ze zelf aan boord van zijn jacht bijwonen. De correspondent van de Morning Leader te Pretoria zendt berichten >nct betrekking tot denernstigen geest van opwi ding, die in het Randgebied tegen de Engelschc autoriteiten liecrscht. De correspondent zegt, dat de meeste Engelschen, die betrokken zijn bij dc mijnindustrie, er rondweg voor uitkom n, dat de nieuwe vorm van bestuur veel nadee- liger voor hun belangen is dan die onder de Boeren. De beleende mijneigenaar Alba heeft ver klaard, dat het dynametmonopolie, dat onder de Boerenregceriug bestond, te verkiezen was boven de tegenwoordige organisatie, die feitelijk de dynaruietfabricatie in handen levert van de De Beers Company. De staat van zaken wordt nog ingewikkelder door een vijaudige agitatie vau de blanke arbei ders tegen de practijken der overheid, wat betreft het beheer der mijnen. De correspondent voegt er bij, dat de Boeren beginnen te vreezen, dat zij bedrogen zullen ui komen, wat betreft de 3 millioen pond sterling, welke de Britsche regeering in de vredesvoorwaarden heeft beloofd voor den wederopbouw der hoeven, enz. He: blijkt, dat het geld in de eerste plaats ge bruikt zal wotdeu voor de requisiliebons, welke indertijd door de Boerenregeeriug zijn uitgegeven als betaalmiddel en dat er na de betaling dier bons zoo goed als niets zal overblijven voor andere dingen. Bij de samen komst tusschen Louis Botha eu lord Kitche Der in het voorjaar van 1901 te Middelburg, in Transvaal, merkte de Boerenopperbeveiheb- zeer terecht op, dat de door de Boerenre— geering uitgegeven requisiliebons eeu deel van de staatsschuld vormden. Volgens de internationale wetten, zou de Britsche regee ring dus genoodzaakt zijn, deze schuld te erkennen en te haren laste te nemen. De 3 millioen zeuden dus thans onwettigerwijs gebruikt worden tot betaling van een schuld, die de regeering te Londen uit eigen mid delen moet betaleu. Volgens een telegram uit Kaapstad is de censuur op alle telegrammen afgeschaft met uitzondering van perstelegrammcn. WAALWIJK, 23 Juli 1902. Benoeming. Bij Kon. besi. is benoemd tot burgemees ter der gemeente Ilaps, de heer H. M. van Deursen, te Baardwijk. Van harte feliciteeren wij ZEdachtb. rnet deze benoeming en de gemeente Ilaps kun nen wij gelukwcnschen inet haren nieuwen burgervader. Talrijke jaren was hij reeds in de ge meente-administratie inet veel vrucht werk zaam hij heeft zich doen kennen als een bekwaam en hulpvaardig man, zoodat Haps trotsch op zijn burgemeester mag zijn. Kermis. Het verder verloop der kennis is druk geweest en met "genoegen kunnen we mel den, dat geen enkele rustverstoring heeft plaats gehad. De soirees Dinsdag en Woens dagavond bij den lieer A. Gerris-Simons, gegeven door den heer Luciën met mejuffrouw Louise Fleuron Holl. soubrette, liet duet- tisten-paar Fleury-Hesselink werden zeer druk bezocht, wat dan ook geen wonder is te noemen, het gezelschap onder Luciën was eenig. Hun optreden, vooral dat vau den heer Luciën en mejuffrouw Fleuron, was hoogst succesvol. Het heelt ons ver schillende genotvolle, gezellige kermisavonden bezorgd. Aan feestvierende sociëteiten, ge zelschappen die hunne leden eens iets extra's willen geven, kunnen wij den heer Luciën inet zijn gezelschap, zonder vrees voor eenige tegenspraak vrijelijk aanbevelen. Het soiree Maandagavond bij den heer Chr. v. d. Wcrff, daarover schreven we reed» in 't vorig nummer; dat van Vrij dagavond, gegeven door een specialiteiten gezelschap onder directie van Henri ter Hall, lokte evenals liet vorige eene stampvolle zaal en voldeed zeer goed. Ook de heer Chr. v. d. Werff, evenals de heer A. Gerris heeft gezorgd dat het pu bliek des avonds eene aangename en nette ontspanning in zijne zalen vond, daarvoor beiden een woord van dank. Het concert Woensdagmorgen door de harmonie ffSt. Crispiju" gegeven, slaagde uitstekend en was zeer goed bezet. De prachtige uitvoering Dinsdagmiddag van de harmonie „Euplionia* uit Kaatsheu vel in den tuin van den lieer J. Fransen, was onbegrijpelijker wijze niet zoo bezet als wij dit hadden durven verwachten. Waar een dergelijk gezelschap optreedt, kon meer belangstelling van de zijde van 't publiek verwacht worden. De uitvoering was uit stekend, praehtige, zuivere muziek werd gegeven, zooals men die zelden onder lief hebberij-gezelschappen zal aantreffen. Een eeresaluut aan de muzikanten en een woord van welverdienden lof aan den be kwamen directeur den lieer W. van Beurden. De bals werden ook goed bezocht en alles had over 't geheel redenen tot tevredenheid. De Waalwijksche kennis die goed is af- geloopen en waarvan iedereen naar zijn eigen vermogen heeft geprofiteerd, is dus wederom voorbij. Thans wederom allen flink aan den dagelh'ksclien arbeid Van geachte zijde schrijft men ons Van con concert tot een kiosk. Dinsdag, 15 Juli 1.1., gaf de harmonie ,/Euphonia" van Kaatsheubel een concert in den tuin van den heer Fransen alhier. Jammer, dat de tuin niet beter bezet was, want „Euphonia* speelt goed, rij speelt voortreflijk. Zelden hoorden wij hier zulke goede muziek. Hoe komt het nu, dat de Kaatsheuvelsche harmonie zoo ver staat boven de meeste naburige muziekgezel schappen dat zij want het is een niet te loochenen feit, dat onze harmoniën op 't oogenblik niet verkceren in een stadium van bloei dat zij ook de onze overtreft Hebben de Kaatsheuvelsche mannen meer aanleg dan de Waalwijksche Wij weten, dat er ook onder de Waalwijkers verschil lende zijn met muzikaal talenten met trotsch herinneren we ons de dagen dat onze Liedertafel en onze harmoniën ge lauwerd uit den strijd huiswaarts keerden. Maar wat in Kaatsheuvel bestaat en wat hier steeds schijnt te verminderen, dat is de belangstelling in een goed muziekgezel schap, eene belangstelling, die we bij onze buren in zoo groote mate bij 't publiek bestaat, dat 't gemeentebestuur er rekening mede houdteene belangstelling, die daar de ambitie der leden van de beide harmo niën opwekt eu levendig houdt. Daar vinden we steeds druk bezochte concerten, hier bestaat dikwijls het grootste deel van 't auditorium uit stoeleu en tafelsdaar bouwt nu de gemeente een kiosk van f 600, hierik wilde schrijven „hier schijnt men zoo iets nog overbodig te achten* maar ik geloof toch, dat lang zamerhand de wensch naar een muziektent weer bij 't volk opkomt en ik wilde „Crispijn* en „l'Espérance* niet alle hoop ontnemen door de verwezenlijking hiervan tot de onmogelijkheden te rekenen. Deed de belangstelling van 't publiek in T na burige Kaatsheuvel 't gemeentebestuur be sluiten een kiosk te bouwen, hier zal wel licht de gemeente door het bouwen eeuer kiosk de vereischte oelangstelling opwekken. Onze harmoniën mogen niet verloren gaan, waut wat werkt veredelender op 't volk dan goede muziekeu welk feest, 't zij een kerkelijk, 't zij een zuiver maatschap pelijk, kan behoorlijk zonder harmonie ge vierd worden. Nu gaat het niet aan, dat wij van een gezelschap vorderen, dat het zich steeds meer en meer opwerkt, wanneer wij zelf ons niet verwaardigen notitie te nemen van z'n streven. Door belangstelling in en waardeering van haar werken moeten we daarom de harmoniën aanmoedigen. Welaan dan, dat onze gemeenteraad de kioskkwestie nog eeus ernstig overwege 1 Wie van de leden neemt het initiatief? Dat niemand meer zeggej: /r Het is nog geen tijd", het zou weleens te laat kunne» worden. Tram. Maandag 4 Augustus a s. wordt begonnen met. het leggen van de tram door de Groote Straat. Baldadigheid. Verleden week zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag in een in aanbouw zijnd huis aan den Meerdijk talrijke ruiten die gereed stonden tot inzetten verbrijzeld eu op een andere plaats in 't Loon sell Hoekje, werden ook de ruiten ingeworpen. Ongeluk. Zaterdagavond had de vrouw van P. V. alhier het ongeluk bij het afstappen van eeu stoep haar been te breken eu; moest per rijtuig naar hare woning worden vervoerd. Provinciale Staten. In de Dinsdag-morgen ten 11 uur aan gevangen vergadering zijn de volgende be sluiten genomen 1. afwijzend is beschikt op de aanvraag der genie nte Sprang, oin een provinciale bijdrage in de kosten van herstel var. den gemeente-toren 2. afwijzend is beschikt op de aanvraag van kerkvoogden en notabelen der Ncderl. Herv. gemeente le Guertuidenberg, om een provinciale bijdrage in de kosten van herstel van 't monumentale kerkgebouw 3 een pensioen van f 150 is verleend aan de weduwen der provinciale opzichters Hello en Van Ouweikerk 4. een jaarlijksche toelaag van f 100 is toegekend aan de eervol wegens ouderdom ontslagen wegwerkers A. Van Kessel te Oirschot, C. Smits te Kluudert en P. J. Guytjens te Asten 5. Gedeputeerde Staten zijn uitgenoo digd a. een ontwerp-pensioenregeling voor de wegwerkers in te dienen b. een ontwerp tot wijziging van 't provinciaal reglement op de paardenfokkerij ter txfel te brengen, gewijzigd in dien zin, dat voornamelijk prijzen zullen worden toe- gekend aan fokmerriën 6. de opcenten op de rijks, grond- eu personeele belasting zijn vastgesteld evenals ze nu zijn en wel: 22 op de grondbelasting, gebouwde en 24 op de ongebouwde eigen dommen en 9 op de personeele belasting 7. de afkoopsom van den tol te Hui bergen werd bepaald op f 176.355 'sjaars; 8. vastgesteld zijn de ontwerp-besluiten van Gedeputeerde Staten op de aanvragen om subsidiën in wegen van de gemeenten Baarle-Nassau, Chaam en Gilze, zoodat de beide eerste aanvragen zijn aangehouden totdat aansluiting op Belgisch grondge bied zal zijn verkregen en op de laatste aanvraag afwijzend is beschikt. Ingekomen waren een aantal stukken met betrekking tot de opening van den Maas mond, houdende verschillende bezwaren tegen de opening der nieuwe rivier, zoolang niet in de belangen van de betrokken streek in 't Noordwesten van onze provincie is voor zien. Hieraan is toegevoegd een uitvoerig ver slag van den hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaat. Maasmond. In de namiddag-zitting is besloten aan de regeering te dezen aanzien de verschil lende bedenkingen der betrokken streken mede le deelen, terwijl op voorstel des voorzitters en door deze een commissie werd benoemd om met Gedeputeerde Staten te trachten nader met de regeering tot over eenstemming te geraken, zoodat deze aan gelegenheid nader in een buitengewone Staten-zitting haar beslag krijge. Tot leden dier commissie benoemde de voorzitter de leden Mr. Van Dam, Aarden, Jhr. Mr. Van Sasse Ysselt, Jhr. Mr. F. Verheyen, Mr. A. J. M. Smits, Mr. P. Loeff en Suoek. Paardenbelasting. Nog werd besloten de paardenbelasting met ingang van 1 Mei 1903 te ontlasten met de f 28000, vrijgevallen van de rijks tolheffing, zoodat de belasting zal bedragen per paard, muilezel, of muildier in de le categorie f 2.50, in de 2e f 1.50, in de 3e f 12.50 en in de 4e f 17.50. Pr. Ct. Attentie. De fiima J. de Boot, fabrikanten vau Pelterijeu Hoeden en Petteu te Tilburg hebben bij hunne zaak »le groothaudel toegevoegd. Het succes dal deze firma heeft met hare speciale merken, welke in de fijnste zaken in Amsterdam. Rotterdam en Den Haag verkocht worden is enorm. Wij lazen dan ook in het Modeblad betreffende de Habig en de Borsolino- hoeden: „het zijn in alle opzichten de voor reffelijkste,lichtste,elegauste endegelijkste hoeden' Wij vestigen speciaal de aandacht op het nieuwe model Amerika, het Amerikaansche modelhoedje wordt erg veel verkocht. Op aanvraag worden de raoosters opzicht verzonden. Gouden feest van bet klooster St. Ursula to Roermond. Men verzoekt ons opname van 't volgende Wellicht zijn er weinige onderwijsinrich tingen voor jonge juffrouwen in ons land en verre daarbuiten, waar men getracht heeft het onderwij» op zulke hoogte brengen, al» in het klooster der Eerw. Zuster Ursulinen te Roermond. Men zal dit gereedelijk toegeven, als men weet, dat zeer vele zusters van het talrijk ouderwijzend personeel het diploma Middel- baar Ouderwijs behaalden, en dat de Neder- landsche, Fransche, Duitsche en Engelsche talen onderwezen worden door zusters dier verschillende nationaliteiten, welke allen, ieder in hare moedertaal, het bovengenoemd diploma M. O. bezitten. Zulke buitengewone gelegenheid tot liet aanleert» van vreemde talen zal zelden worden aangetroffen en deze wordt nog verhoogd door de aanwezig, heid van pensionnairen van niet minder dan zeven nationaliteiten. Geen wonder dan ook, dat het Pensionaat, waarin niet meer dan 70 leerlingen worden opgenomen, steeds geheel bezet is, terwijl het Externaat een zeer gezochte en gewaar deerde school is voor de Roerinondjche leerlingen, voor wie daardoor niet zelden het bezoek van een Pensionaat wordt over bodig gemaakt. De duizenden oud-peusionairen en oud externen, onder welke er honderdtallen zijn, die met goed gevolg bij de staatsexamens slaagden, zullen dan ook ongetwijfeld met genoegen vernemen, dat er reeds stappen gedaan worden, om het vijftig-jarig bestaan van het klooster St. Ursula lu sterrijk vieren. Want den 10 Januari van het volgende jaar zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Eerw. Zusters Ursulinen zich te Roermond vestigden. Klein en nederig was het begin de Ursulinen van Sittard hadden het oude, ten deele vervallen klooster fGodsweerd' gekocht, waaruit de bewoonsters ten tijde der Fransche Revolutie waren verdreven. Aldus kwamen de Ursulinen terug te Roer mond, waar zij sinds 1646 met vrucht aan de opleiding der jeugd hadden gearbeid, totdat zij, met zoovele andere kloosterlingen, in 1798 werden verjaagd. Het duurde geruiraen tijd, vooraleer het nieuwe klooster zich kou ontwikkelen, want in den beginne ontbrak alles. Maar met Gods zegen en door onverpoosden arbeid braken betere dagen aan, en thans zijn de gebouwen van het klooster der Ursulinen, geheel aan haar doel beautwoordend, een sieraad der stad, terwijl de God-gewijde bewoonsters ten zegeu zijn der talrijke leer lingen, die hier, met eene echt wetenschap pelijke, ook eene diepgodsdienstige opleiding ontvangen. Het is dus niet zonder reden, dat thans reeds vele der oud-leerlingen het voorneme te kennen hebben gegeven, dit gouden feest niet ongemerkt te laten voorbijgaan, en het lijdt geen twijfel, of zulks zal ge beuren onder volle instemming van allen, die in het klooster St. Ursula hare opleiding genoten. Dc Koningin terug. Omtrent den terugkeer vau het Koninklijk Echtpaar op het Loo Zaterdag 1.1. vallen de volgende bizonderhedeu te vermelden Eene breede schaar van menschen, wier aantal zich immer uitbreidde, en zoowel uit de gemeente Apeldoorn, als van elders Zutphen, Deventer en Dieren opgekomen, had reeds lang voor de aankomst van deu koninklijken trein post gevat op den drie hoek bij het paleis, welks zijden door statig geboomte, beuken en eiken, worden belijnd. Allen zijn in blijde afwachting. Langs een der driehoekszijden liggen de rails, waarover aanstonds de expres-trein, begeleid door ds keeren T. Jorissen, inspecteur, en mr. Kos ter, "opzichter, voortschuift, die de vorstelijke familie na weken van afwezigheid weder op Het Loo zal voeren. Een ieder blijft standvastig de ingenomen plaats bezetten, vanwaar hij een goed ge zicht op het Koninlijk Echtpaar, eu thans vooral op H. M. de Koningin meent te hebben. Eindelijk, precies te 4.11, komt de trein aanrijden. Een vingerdruk van den ma chinist, en hij staat stil, en luide vreugde kreten bij het weerzien der geliefde Ko ningin, zooals zij zelden aan dit perron worden vernomen, weerkaatsen in de lucht Ter begroeting waren officieel aanwezig baron Bentinck, jhr. Loudon, dr. Potende burgemeester, die de Koningin namens de gemeente een handbouquet van witte orchi deeën overhandigde, waarvoor H. M. aller vriendelijkst bedankte. Het vorstelijk echt paar bracht door buigen dauk voor de luide blijdschapsbetuigingen. In de vestibule vau het paleis werd de vorstelijke familie verwelkomd door de heeren baron Van Clifford en den intendant J. A. van Stein. II. M. de Koningin, in een zeegroen kleed gekleed, zag er blozeud en opgewekt uit. De standaardrlag werd onverwijld ge- heschen. De „Evertscn te Antwerpen. De officieren der „Evertsen" zijn de gas ten geweest van genie—officieren, die hen uitnoodigden een reeks van oefeningen bij te wouen, uitgevoerd door de manschappen van het genie—regiment. Men bezocht daarna de ateliers voor fo tografie in dienst der genie, waar de de pêches worden gefotografeerd, aangebracht door de postduiven in dienst van het leger. Zeer attent had kolonel Georges voor deze gelegenheid twee postduiven van den mili tairen duivenpost te Utrecht laten komen. Eenige depêches werden verzonden waarvan er een van de hand van den commandant

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2