lezing over de juist tot stand gekomen Ongevallenwet; en besprak vervolgens het groote nut van het vereenigingsleven. Een welwillend aangeboden concert besloot op aangename wijze, deze wel geslaagde bijeenkomst. Tevens verscheen bij deze gelegenheid het eerste nummer van een eigen Maand blad hoofdzakelijk bestemd ter behartiging van de belangen van den Bond en hetwelk dan ook, in den loop van den eersten jaar gang, voornamelijk vermeldde de verrich tingen zoowel van 't hoofdbest. als van de afdeelingen en de commisies, die gevormd werden tot uitvoering der verschillende plannen en besluiten. Bovendien konden wij hierin opnemen de mededeelingen verstrekt door de Nederlandsche consuls in Engeland, Noorwegen en Denemarken betreffende de mogelijkheid van invoer van Nederlandsch Schoenwerk in deze landen. Verder bevatte dit blad geregeld tal van kleinere berichte en mededeelingen van belang voor de beoefenaars van ons vak. De ruimschoots toevloeiende adver tenties van fabrikanten en handelaren, toonden aan, dat ook dezen de waarde wisten te beseffen van een blad, dat uitsluitend onder de oogen van afnemers komt. Op uitnoodiging van het Bestuur van den Bond van Lederfabrikanten hadden in Januari van dit jaar herhaaldelijk besprekingen plaats tusschen de besturen der beiden Bonden om zoo mogelijk gezamcntlijk op te treden in zake de protectiebeweging. De moeilijkheid om eene basis te vinden, waarop door beide partijen kon worden voortgebouwd, deed de onderhandelingen mislukken. Ter Hoofdbestuursvergadering op 28 Januari te Tilburg gehouden, en welke om hare belangrijkheid door vele gewone leden werd bijgewoond werd met klem betoogd dat een invoerrecht op de fijnere buiten- landsche overleersoorten. voor de schoen fabrikanten hoogst nadeelig zou werken waarom men besloot hiertoe niet te kunnen medewerken. De commissie voor de wedstrijd in het patronen maken ingesteld volgens besluit der congresvergadering stelde in hare bijeenkomst van 7 October te Waalwijk de voorwaarden vast, waaraan de inzendingen moesten beantwoorden. Met genoegen kunnen wij vermelden dat de inzendingen over het geheel de verwachtingen overtroffen zoowel wat aantal als wijze van uitvoering betreft, zoodat deze eerste proef als volkomen geslaagd mag beschouwd worden. Op 21 April vergaderde de commissie weder om ter benoeming der jury en besloot een vijftal heeren uit te noodigen de in zendingen te beoordeelen. Met voldoening kunnen wij vermelden dat de Heeren welke daartoe werden aangezocht n.l. de Heeren R. P van Beckum, Rotter dam, K. Frielink, W. N. Peters en A. van der Wiel te Amsterdam en A. S. Waisvisz te 's Hage aanstonds geheel belangeloos hunnen tijd en kennis ter beschikking stelden. Deze jury vergaderde op 11 Mei te Amsterdam. Na eene be oordeeling van verscheidene uren verricht op de nauwkeurigste wijze en met bewonderenswaardige opoffering, stelde de jury hare uitspraak vast. Achtereen volgens werden de inzendingen in de plaatsen waar eene afdeeling aan den Bond gevestigd is, tentoongesteld, waarbij men zich overal mocht verheugen in meer dan gewone belangstelling. Zijn hiermede de werkzaamheden van den Bond in zijn geheel geschetst, zoo behoeft het toch geen betoog dat een groot gedeelte van het welslagen is te danken aan de activiteit der verschillende afdeelingen, welke door hare onderlinge bijeenkomsten en besprekingen een werkzaam aandeel namen. Doch hier nevens werden door deze afdeelingen nog tal van onderwerpen van meer plaatselijken aard behandeld. Bijzondere vermelding verdient voor al de oprichting eener vakschool door de afdeeling Oisterwijk, welke, dank zij den fiinken financieelen steun der leden en den ijver van onderwijzer en leer lingen, sedert de enkele maanden van haar bestaan, op groote resultaten kan wijzen. De afdeeling Waajwijk, Baard wijk en Besoijen stelde tal van pogingen in het werk ter verkrijging van gemeen telijke subsidies voor den aankoop eener meetmachine, welke door den steeds toenemenden verkoop van leder bij de maat onmisbaar mag worden genoemd. Verder wijdden zich de afdeelingen aan meer locale belangen als het inwerken op de verkiezingen voor de nieuw op gerichte Kamers van Arbeid door de afdeelingen Waalwijk, Baardwijk en Besoijen en Dongen, het streven naar betere spoorwegaansluiting door de af deeling Drunen en dergelijke. Het kon natuurlijk niet uitblijven of deze activiteit werkte ook naar buiten en deed den Bond voortdurend winnen aan waardeering en sympathie onder vakgenooten en niet het minst onder de beoefenaars van aanverwante bedrijven, welke weder tengevolge hadden de toe treding van verscheidene donateurs en leden. Daarentegen verloor de bond echter een aantal der vroeger toegetreden leden, wonende op afgelegen plaatsjes, welke in gebreke bleven de contributie te vol doen, en daardoor, volgens artikel 7 der statuten hun lidmaatschap verloren, zoo dat de Bond thans telt 24 donateurs, 2 buitengewone leden en 169 gewone leden. Bij het einde van ons tweede jaar mogen wij het vertrouwen uitspreken, dat de vele gunstige resultaten reeds door onzen bond verkregen, voor de nog niet aangesloten collega's een spoor slag zullen zijn om eveneens toe te treden. (Applaus). III. Rekening en verantwoording 1900-1901. Contributie le jaar en re stant ontvangen vrijwillige bij dragen bij de oprichting f228.10 Kosten van vergaderingen congres- reiskosten, drukwer ken, porto's f101.735 Batig slot Juli 1901 f 127.36i Aldus Vastgesteld in de commissie vergadering te Waalwijk op 7 Oet. 1901. De commissie tot nazien der rekening [io.g) C. J. KOOLEN. J. L. BROK. J. LEIJTENS. De voorzitter deelt thans mede, dat in de hoofdbestuursverg. zijn gekozen tot lid van Dag. Best. de heer M. Lig- tenberg Dongen, tot lid van Hoofd Best. de heer Klijberg Vlissingen en Schen kels Oosterhout en dat de volgende hoofdbestuursverg. wordt gehouden te 's-Bosch. IV. Vaststelling contributie 3e jaar. De Voorzitter: >M. Wij hebben ge meend 't voorstel te moeten doen de contributie op f 1 te brengen als wij op deze wijze willen voortgaan, met congres, prijsvraag enz. Met f 0.50 contributie gaat 't niet. V. We hebben eene kleine begroo- ting gemaakt (V.) (Zie VII. Hoofdbe stuursvergadering). De uitgaven zullen ongeveer f 260 bedragen en als we de contributie bren gen op fl., ontvanger we f170. dan met donateurs enz. kunnen we wel aan die som komen. Daarom stellen we voor f 1. contributie. Aangenomen. Ik voeg hierbij de hoop, dat de groo- tere fabrikanten als donateurs zullen toe treden. VI. >Mededeeling prijsvraag.* De Voorzitter>Zooals de heeren weten en in 't Maandblad hebben gele zen, heeft de eerste prijsvraag een goed resultaat gehad. 27 inzendingen waren er en de jury was er goed over tevreden. We hebben echter ook gezien dat er nog veel aan ontbrak. Omdat het goed patronen maken zeker de eerste stap is, stellen we voor dit jaar wederom een wedstrijd in 't patronenmaken uit te schrij ven. De heer Kooien: »'tis gebleken dat er groote zorg ipoet worden besteed aan 't uitschrijven van den wedstrijd, dat is thans onvoldoende geschied't moet duidelijk zijn waarnaar gewerkt en ge oordeeld moet worden. De heer Schellekens »ik wensch er aan toe te voegen een eere-prijs voor reeds bekroonden, dat zal voor hen een spoorslag zijn om steeds door te gaan de bekroonden kunnen alle n meedingen naar den eereprijs. De Voorzitter >die wenschen zullen aan de commissie worden overgebracht en ik stel verder voor eene commissie te benoemenwederom uit de afdeelingen en 2 leden erbuiten. Aangenomen. De Voorzitter: >den jury-leden is een herinnerings-diploma aangeboden. VII. wordt verschoven tot na afwer king der agenda. VIII. De Voorzitter»Het officieel orgaan heeft gunstig gewerkt, de uitga ven zijn geheel gedekt door ontvangsten aan advertenties, dus niets uit de bonds kas. Er is een nieuwe regeling gemaakt voor een degelijk hoofdartikel in ieder no. (reeds in 't vorig no. meegedeeld.) Wij stellen voor op denzelfden voet voort te gaan. Aangenomen. IX. Afd. Waalwijk moet nog 2 leden benoemen, afd. Kaatsheuvel nog 1 lid der Commissie van redactie. X. Plaats voor de volgende congres vergadering. De heer Klijberg »naar ik meen, is in de Hoofdbestuursvergadering reeds door den heer van Schijndel gezegd, dat Waalwijk er grooten prijs op zal stellen, dat het congres in die gemeente wordt gehouden. Hoogstwaarschijnlijk zal daarbij dan eene vaktentoonstelling worden gehouden, reeds is eene com missie daartoe in wording.* Luid applaus begroet dit voorstel, en de voorzitter brengt den dank der ver gadering voor dit aanbod, dat gaarne wordt aangenomen. XI. Ingekomen stukken en mede deelingen. De voorzitter >veel stukken hebben we in onzen Bond gewoonlijk niet mede te deelen, daar alles van belang in 't Maandblad wordt gepubliceerd. Op 't laatste oogenblik is nog een voorstel gekomen van den heer van Schijndel betreffende eene meetmachine, ik verzoek hem dit nader toe te lichten.* De heer van Schijndel>er berust bij mij eene meetmachine. Eene meet machine is zeer zeker voornaam in den tegenwoordigen tijd nu 't overleer alge meen bij den voetenmaat wordt verkocht. Tot nogtoe konden we zulks nooit na gaan, *t geeft totaal geen zekerheid. Nu ben ik in de gelegenheid deze machine zeer voordeelig te koopen voor f 350, misschien voor f 300, misschien zou de bond genegen zijn die aan te schaffen en een plaats aan te wijzen om ze te zetten, en dan de leden gratis en niet- leden tegen vergoeding laten meten.* De heer Klijberg>op 't oogenblik is onze afd. wederom in onderhandeling om voor deze machine van de gemeen ten Waalwijk, Baardwijk en Besoijen sub sidie te krijgen, om die aan te koopen.* Achten de leden 't beter, dat de bond deze machine aanschaft dan zullen wij ons verzoek laten varen.* De heer v. d. Bergh>ik heb een tijdje een machine bij mij gehad op proef en die was niet goed, is het die mis schien, want er is groot verschil in welke kwaliteit men neemt.* De heer van Schijndel»'t Is eene geheel nieuwe machine, Amerikaansch systeem. (The union leather neasuring Machine), ik heb er verschillende soorten leder op gemeten en nagemeten op de Moenus Sawyer en dat klopte precies.* De heer v. d. Bergh: Moenus is toch erkend de beste als er eene meetma chine wordt aangeschaft, dan adviseer ik de beste te nemen.* De heer Klijberg: >deze machine wordt in Amerika zeer veel gebruiktis cr verschil op de machines, dan wordt deze genomen om de eind-beslissing te nemen, als de meest-juist metende. Ver schillende groote fabrikanten, hier wel bekend, gebruiken ze, wel een bewijs dat het een goede en juiste is en als de Moenus zoo duur is en deze machine goedkoop, valt er veel voor deze te zeggen.* De heer Dohle, Tilburg >Ik wensch de geachte vergadering in overweging te geven, te denken over een meetraam van den heer Geerling te Tilburg, zoo als wij die op de tentoonstelling hebben gezien. Ik stel voor dat ieder fabrikant een eigen meetraam aanschaft, d. i. veel beter, wij hebben er een en dat voldoet uitstekend.* De heer Klijberg, Waalwijk: »de vraag is gesteld hoe zal dat betaald worden, en dat ook heb ik 't vorig jaar gezegd, toen er sprake was eene meet machine van Moenus aan te schaffen. Verschillende gemeenten zijn er waar talrijke inwoners groot belang hebben bij 't aanschaffen eener dergelijke machi ne, en daarom subsidie vragen aan de gemeentebesturen. Ik geef daarom in overweging nog geen besluit te nemen, zoodat de afd. Waalwijk, Baardwijk en Besoijen hare subsidie-aanvrage hand haaft, mocht die gelukken, en kan de machine worden aangekocht, dan de bondsleden vrij en anderen tegen ver goeding meten. Dit voorstel wordt bij acclamatie aan genomen. Thans kwam aan de orde het kardinale punt. Tarief van invoerrechten. De Voorzitter>Zooals de heeren weten is reeds veel over dit onderwerp gesproken, ik acht me toch verplicht te releveeren wat door den Bond in deze is gedaan. Het voorstel der Afd. Waalwijk van 't vorig jaar is naar de regeering opgezon den en ook naar alle leden der 2e Kamer. Na dien heeft het bestuur van den bond van Ned. Lederfabrikanten tot ons 't verzoek gericht, om met hen en de overleerlooiers te vergaderen, om dan gezamenlijk te trachten één adres in te dienen. Die vergadering waar helaas de pers niet werd toegelaten, is gehouden te 's-Bosch; daar is veel gesproken maar met weinig resultaat. De overleerlooiers wilden belasten en de zoolleerlooiers met hen en de schoenfabrikanten konden zich daarmede niet vereenigen. Toen werd er eene kleine commissie gekozen, die is toen wederom bijeen gekomen om te trachten tot een verge lijk te geraken, om dan voorstellen bij hunne vereenigingen te doen. Er werd wederom veel gesproken, met 't zelfde resultaat. Alle mogelijke voorstellen van onzen kant werden door de looiers verworpen en konden we tot geen resultaat komen we hebben toen op ons genomen, dat we 't volgende voorstel zouden doen. Over- en zooieer met 50/° schoenen met 12V#%. 'twas alleen een voorstel van hun kant, dat wij zouden overbren gen, wij namen de verantwoordelijkheid ervan niet op ons, noch was 't een bewijs dat we ons met dit voorstel konden ver eenigen. Maar zoo gaat 't gewoonlijk als de pers wordt buitengesloten, dan krijgt men verschillende lezingen. Zoo ook, is er op de looiersvergadering verkeerd over ons gesproken, wij zouden 't slechts aan onzen bond voorstellen. Er is ge zegd dat wij ons niet aan ons woord hebben gehouden' maar dat is wel dege. lijk gebeurd, 't Is niet goed begrepen. In Tilburg werd hun voorstel met alg. stemmen verworpen en is de zaak aan gehouden om u vandaag 't volgende voorstel te doen Zoolleer belasten met 5%. Overleer in ons land vervaardigd met 5°/o alle ander overleder uit 't buitenland vrij. Schoenen met 10%. Aan den Looiersbond is dit voorstel, waarop wij zouden willen samenwerken, gedaan. Zij hebben geantwoord van neen en dat zij afzonderlijk zouden wer ken. Ons voorstel vervalt nu ook, want de looiers hebben thans nog veel hooger gevraagd. Van de zoolleerlooiers is 't bekend, zij vragen 12Va°/o, der overleerlooiers nog niet, maar naar ik meen vragen die nog meer. De heer Klijberg Waalwijkmijnheer de Voorzitter. Ik had niet gedacht deze vergadering te kunnen bijwonen en de debatten te kunnen hooren, daarom had ik mijne meening op schrift gesteld, thans kan ik dit mondeling doen. M. de Voorzitter, U hebt gereleveerd wat is voorafgegaan. In Dongen had Waalwijk voorgesteld, overleer vrij en dan zouden wij ons niet verzetten tegen 3°/o op zoolleer, dat was reeds eene concessie onzerzijds, reeds eene kleine druk voor ons. Maar wij waren zoo welwillend voor heeren looiers, dit toe geven. Ook in 's-Bosch hebben wij ons zeer welwillend getoond. De vorige regeering had voorgesteld een recht van 3% op leer en dat van schoenen van 5 op 6% te brengen. Nu wil deze regeering beiden verhoogen. Niettegenstaande onze voortdurende wel willende houding, willen de looiers alles belast wat zij willen, strijdt niet alleen tegen onze belangen, maar zal doodend zijn voor onze industrie. De tijd is voor de schoenmakers gekomen hunne wel willende houding tegenover de looiers te laten varen. We zullen strijden ge heel in ons eigen belang, geheel voor ons zelf werken. De zoolleerlooiers vragen bespottelijk 10 a I2V2 pCt. van de overleerlooiers is 't nog niet bekend, waarschijnlijk vragen die nog meer, waar moet dat heen, dan is 't beste het te laten zooals is. Jarenlang hebben de schoenfabrikanten strijd gevoerd tegen buitenlandsche con currentie, tegen den grooten invoer van buitenlandsch schoeisel, Engelsch kin derschoeisel was hier nog goed te fa- briceeren en zij hebben door energie het pleit gewonnen niet alleen, maar de bewijzen zijn er dat het Hollandsch schoeisel een zeer gewild artikel is in het buitenland. Verschillende fabrikanten zijn zich gaan toeleggen op export van schoeisel. Waar moet het heen met •die hooge rechten. Werd toegestaan wat de leerlooiers vragen, dan zou de uitvoerhandel, die nu aan het opkomen is, doodgedrukt worden en kunnen we ons hier in ons land wederom dood concurreeren. Duurder schoeisel geeft groote nadee- len. Schoenen zijn niet alleen een ge notmiddel, maar een zeer noodzakelijk verbruiksmiddel. Tal van werklieden, reizigers, kantoorloopers enz, hebben groot belang bij goede en niet te dure schoenen. Moeten de schoenen duurder worden, dan zal dit belemmerend werken op de kooptracht of op de kwaliteit. We moeten de regeering doen weten, dat duurdere schoenen geen voordeel geven, dat belasting op overleer doodend is voor onze industrie en op zoolleer ons reeds een druk geeft en dat moet ook thans worden afgewend. Daarom met alle kracht gerequestreerd en gewerkt om alle leer vrij tejhouden. (Daverend applaus). De heer Mannaerts, Tilburg, beaamt ten volle het door den heer Klijberg gesprokene. De heer M. v. d. Bergh, 's-Bosch Vroeger reeds is op initiatief der K. v. K. te Waalwijk eene vergadering hier omtrent gehouden. Hoofdzakelijk werd die door looiers bezocht, maar schoen fabrikanten en looiers gingen toen samen. Ik was toen daar tegenwoordig en toen reeds kwam ik tot de overtuiging dat de belangen van looiers- en schoenfabri kanten zoo tegenover elkander stonden dat samengaan m. i. niet mogelijk was. Later is, naar ik meen eveneens van dien kant getracht hooger invoerrecht te krijgen onder minister Pierson. Ik heb toen een audiëntie gevraagd en daar de belangen «van ons vak bij den vrijhandel besproken. De minister heeft mij toegezegd, dat onder hem, daarvan geen sprake was. Nu we eene protectionistische regee ring hebben moeten we den loop der zaken afwachten maar ik voor mij heb dezelfde gevoelens, als de heer Klijberg zoo duidelijk en welsprekend heeft uit eengezet. Ik heb den minister uitgelegd wat wij hebben gedaan; met 12 begonnen, werken we thans met 408 menschen, wij werken onder deze wetgeving steeds vooruit en hopen dat geen ander zal komen maar ik vrees dat 't moeilijk zijn zal te houden, wat we hebben. Ik geloof dat dit protcct-ministerie 't eerst gehoor zal verleenen aan hen die invoerrecht vragen, desniettegenstaande is 't in ons belang zoo hard mogelijk te werken, want invoerrecht op overleer is doodend voor onze industrie. We hebben reeds een heel aardig export Pas is iemand hier geweest uit een land om met ons een contract af te sluiten wel een bewijs dat exporteeren thans gaat en we hier thans spreken over een zaak van groot belang, daarom is 't mij aangenaam deze vergadering bij te wonen. Ik achte het goed mijne ondervinding mee te deelen, om te trachten een weg te wijzen, om te verhoeden, dat deze ramp ons trcffe. De heer Klijberg: »ik ben de heer v. d. Beigh dankbaar voor zijne inlich tingen, zijn jarenlange ondervindingen in zijn succesvol werken, maakt zijn advies gewichtig. Dat 't moeilijk voor ons zal zijn om bij de regeering gehoor te vinden zal zijn, maar we staan niet alleen. Ik had het genoegen iemand bij mij te hebben, die met ons den strijd zou voeren. Het is de heer Hagen de welbekende drijfriemenfabrikant uit Rotterdam en die als donateur van den Bond is toe getreden deze fabrikant die aan zeer vele Hollandsche werklieden werk en brood geeft, ducht voor zijn industrie ook groot gevaar van een invoerrecht op leder ter wille van een industrie die hier niet bestaatde overleer-industrie.* De heer v. d. Bergh »wat de werk man betreft, die is ook niet geholpen door invoerrecht. De schoenindustrie geeft aan veel meer brood dan de looierij. Ik kan nu juist geen cijfers noemen.* De heer Klijberg: »in een stuk voor eenige jaren aan de K. v. K. in Neder land gezonden staat, dat er 400 men schen bij de overleerlooierij en 4000 bij de zoolleerlooierij tegen 40.000 bij de schoenindustrie werkzaam zijn't is wel geen officieel stuk, maar dit zijn sprekende cijfers.* De heer v. d. Bergh»ik moet de heer Klijberg nogmaals danken voor zijne uitstekende inlichtingen en kan er nu gerust op doorgaan, dat de werkman geen belang heeft bij invoerrecht. De regeering moetjvoor elkeen werken en is aan de talrijke werkgevers en werk lieden verplicht de schoen-industrie niet te treffen, niet alleen de werkman in de industrie, maar de werkman over 't al gemeen, schoenen zijn even noodig als brood. Wij zijn verplicht de regecring daarop attent te maken en de pers, hier zoo goed vertegenwoordigd, zal dit wel openbaar maken en ik geloof dat de regeering er dan ook wel degelijk no titie van zal nemen, want we moeten alles inspannen om ons vak, waarin we grijs zijn geworden en dat ons dierbaar is, te doen bloeien. (Applaus). De heer Klijberg >De handelskamer in Pirmasens, heeft verklaard, dat de export van Duitsch schoeisel is terug gegaan, omdat Duitschland te hooge rechten heeft.* De heer v. d. BerghIn Pirmasens deden we vroeger de grootste zaken, haalden daar 2 en meer waggons schoe nen van daan, 't is nu zoover gekomen dat wij dat alles in Holland maken en aan velen brood verschaffen. De voorzitter stelt voor aan de re geering te verzoeken, de zaak te laten zooals 't thans is. De heer Schellekens, Dongen »Zou 't niet goed zijn, erover te stemmen, dan komt :t gevoelen der verg. beter uit.* De heer van Schijndel Waalwijk»Ik vind stemmen niet noodig, daar ieder een vrij zijne meening kan zeggen.* De heer Kooien, Oisterwijk: >De opinie van onze afd. is in den geest van den heer Klijberg, alles zooveel mogelijk vrij, en te ageeren tegen die landen die tegen ons werken.4 De heer G. Smits, Dongen>Ik vrees dat er nog iets anders bijkomt. Ik geloof dat 't te doen is om de kas te stijven.* De heer van Schijndel»Als de minister de kas wil spekken, is 't toch te erg dit te doen ten koste van een geheele industrie, om die te niet te doen. 't Werkvolk wordt dan ook de dupe.* De heer v. d. Bergh: »Mijn vrees is dat de looiers met invoerrecht eerder gehoor vinden. Of de looiers er zooveel belang bij hebben, geloof ik niet, want zij raken hun leer thans geregeldkwijt. Die hebben 't recht niet om te zeggen, wij hebben bescherming noodig. Ziet b.v. de firma Van Iersel Witlox Co. die hebben thans een lederfabriek, als in 't buitenland meer zijn, zij hebben die door hun energie op deze hoogte gebracht, en hebben succes, telkens en telkens moet worden vergroot. Soorten overleer worden hier doodeen voudig niet gemaakt. Men zou kunnen zeggen, dat overleerlooiers hierheen zouden komen, maar dat is ook niet. We moeten zorgen dat ze ons geen in voerrecht geven op leer, noch op schoe nen. Jammer dat de tijd zoo kort is, de zaak is te gewichtig om onverhoeds een besluit te nemen, ik zou in over-

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2