Notaris RANT Notaris RANT Aanbesteding Winkelhuis ATTENTIE, Advertentiën OOGST te VELDE. Staatkundig Overzicht. BINNENLAND. publiek verkoopen Publiek Verkoopen AANBESTEED: Het bouwen van een Ingezonden stukken. Waterleiding. JOHANNES VAN IERSEL, Op Maandag den 4 Augustus e. k. weging geven eene nieuwe vergadering •t%e schrijven over dit onderwerp.* 1 De heer Schellekcns >Kan niet eene commissie worden gekozen, die de zaak nader kan uitwerken.* De Voorzitter: >'t Is een moeienjke i-westie, ik ben ervan overtuigd, dat eene nieuwe verg. niet zoo druk zou worden bezocht, laat dan iedere afd. hare meening zeggen, en die een afge vaardigde zenden, die te saam eene commissie vormen.* De heer v. d. Bergh»Zou t dan zoo niet gaan: De alg. verg. is voor vriidom van leer, zooals thans bijaldien aan den aandrang om invoerrecht op jecr wordt gevolg geven, eerbiedig te verzoeken uitsluitend zoolleer met een klein bedrag te belasten daar overleer hier bijna niet gefabriceerd wordt, zou een invoerrecht op overleer den onder gang zijn voor onze industrie. Verder een invoerrecht op schoenen om een equivalent te krijgen, en dan een uitvoerpremie voor den export, zoo als in Denemarken. Ik zou zooveel voorstellen niet doen, als wij geene re- o-eering hadden, die invoerrechten wil. De 'heer Klijberg: >we zijn hier ter vergadering omons eigenbelang te bespre ken der regeering laten we dejzorg over voor 't algemeen. Wij moeten ons hier uitspreken en dan is ons belang vrije invoer. Als de industrie te niet gaat zal de draagkracht van het volk voor de be lasting zeer verminderen, zeer in het nadeel der protectionistische regeering^ De heer Smits: >als de regeering 't noodig oordeelt te belasten, moeten wij trachten een equivalent te vinden, in een uitvoer-premie. De heer Klijberg: szooals de heeren weten was ik niet in Tilburg tegenwoordig en heb toen schriftelijk mijne meening gegeven en ook een uitvoerpremie aan geraden. Ik had hierover een gesprek met den den heer van Loon van de welbekende grootste lederimportfirma, die was van meening dat de uitvoerpremie niet te krijgen was, zelfs niet in Amerika. Ik zeide dat Vs aan overleer aan een gefabriceerde schoen gaat dus ee moest worden teruggevenhij stelde daartegenover, dat de dan fiscus een zeer groot vertrouwen moest stellen in de opgaven van den fabrikant. Als nu de heer v. d. Bergh zegt dat in Denemarken een uitvoerpremie gegeven wordt dan kan ik 't hier ook. Maar uitvoei- premies zijn niet erg gewild, want andere industrien zullen ook komen, en dan wordt het nog moeielijker, en stuurt men ons misschien met een kluitje in 't riet. Laat ons daarom vrij vragen. De looiers vragen buitensporig, laat de regeering handelen zooals t algemeen belang, van ons land meebrengt. De' Voorzitter: >naar aanleiding der discusie, stel ik 't volgende voor »De vergadering de verschillende dis- >cusies omtrent bescherming in rechten gehoord hebbende, besluit aan de hooge regeering een verzoekschrift te zenden om 't leder svrij te laten en zooileder als grondstof >toch belast wordt alleen 't zooileder »en dit nog zoo laag mogelijk te doen »en in evenredigheid het recht op schoen- >werk te verhoogen.» De heer Klijberg: ik spreek zoo juist den heer Hufkes en die zou 't wensche- lijk achten, eene commissie te benoemen om de zaak bij den minister te bespreken.» De Voorzitter: »ik voor mij ben er tegen, omdat 't voorbarig is, de zaak is nog niet aanhangig.* De heer Hufkes»ik wenschte een paar welbespraakte heeren naar den minister af te vaardigen, om eens wat te vernemen en dat die rapport uitbrengen en dan later vergaderen.* Dc Voorzitter»ik geloof niet dat iemand zoo rap is iets van een minister te weten te komen.* De heer Klijberg: »ik heb de rij der sprekers geopend en wil die sluiten. Ik- kan mij goed vereenigen met 't gezegde van den heer v. d. Bergh, dat elk recht op zoolleer reeds drukt'en eene concessie onzerzijds is.* De Voorzitter: »we moeten vooral nadruk leggen op den nationalen nijver heid, dat weegt bij mij nog 't zwaarst; het request zal gezonden worden aan de regeering en aan de leden der le kamer, daarvoor moet de commissie van uitvoering, even als voor zooveel hier reeds besproken zaken, zorg dragen. Na nog eene aanmaning van den heer Schellekens om vooral aan te dringen op leder vrij, wordt de motie met ap plaus aangenomen. Een commissie van uitvoering van dit besluit zal bestaan uit een lid van iedere afd. en 3 leden daarbuitea. De heer Ypelaar v. d. Wiel wenscht nog terug te komen op de contributie, doch de voorzitter kan hem over een reeds aangenomen punt niet meer 't woord verleenen. Op voorstel van den heer v. d. Bergh treden verschillende fabrikanten met een flinke som als donateur toe, want 't geldt hier een groot belang en geld moet er zijn, zoo zeide hij terechtdaar na brengt hij onder applaus der verga dering een hartelijk woord van dank aan den eminentsten, onvermoeiden voor zitter. Met een woord van dank sloot daarna de voorzitter eerst ten 31/j uur de alg. verg. en spoedden zich alle deelnemers, met hongerige magen naar de sociëteit, de Zwaan (daartoe welwillend afgestaan) waar de "gezamenlijke maaltijd gehouden werd, en allen lieten zich uitstekend smaken. (Verslag congresvergadering in 't vol gend no.) open voor zaken 't algemeen belang betref fende, persoonlijkheden worden nbsoluut ge weerd, ook behouden wij ons voor alle stukken die ons minder geschikt voor komen, te weigeren. En nogmaals, do stukken staan ge heel buiten verantwoord-lijkheid der redactie. tehuis te verschaffen, zullen direct van de gelegenheid profiiteeren, om de zoogenaamde dammen tc ontvluchten waarin zij zitten „opgepropt" in kleine vunzige kamertjes, waarin alle comfort ontbreekt. ms Het ontwaakte, volksgeweten gaat voort zich te betuigd en de socialisten gaan voort hun uitsluitend recht o;> «Ie staat te handhaven Gevolg hiervan was, dat te Pa»iji* o de Place (ie la Co;.co-de (wat den naam betreft nad men een beiere plaats kunnen kiezen) een botsing onstond, waarbij van 't terras der Tuilerefin met stoelen werd gegooid. De socialisten bleven meester van het terrein, maar ten slotte verdreef de politie allen. Ook te Lyon, waar Jules Roche een vergade ring had belegd om te protesteeren tegen de maatregelen der regeeiing, belegden de socialisten, niet een contra-vergadering wat hnn recht ware geweest maar een manifestatie met geen auder doel dan de andere ver gadering in de war te sturen. Deze vrij heidslievende helden drongen de zaal binnen totdat de politie den toeleg verhinderde. Te Rijssel werden in een vergadering, belegd door „La Patrie fran^aise", voor een publiek van verscheiden duizenden personen talrijke redevoeringeu gehouden, waarin tegen het sluiten van de geestelijke scholen werd geprotesteerd. Na afloop van de vergadering werd een stoet gevormd, die spoedig een contra—manifestatie ontmoette. De politie chargeerde en er vielen talrijke slagen met stokken, en velen werden gearresteerd. Eu deze vergaderingeu hebben succes. Wij lezen. In zijne voorschriften aan de prefecten heeft Combes met nadruk verordend, geen geslicht lastig te vallen, dat op cenigerlei grond gedacht kan hebben te goeder trouw Te zijn. Zoo vallen buiten de circulaire de inrichtingen die het voorwerp zijn geweest van een decreet, dat machtigde tot het aanvaarden van giften eu legaten of tot het in eigendom verkrijgen van vast goed des gelijks de iurichtiugen van liefdadigheid, ziekenhuizen, oudmaunen— of vrouwenhuizeu weeshuizen enz. Eu volgens de „Echo de Paiis hebben van de 76 scholen in het Seine—departement, die bevel hadden ontvangen, onverwijld te sluiten 50 er officieel bericht ontvangen, of dat men ze als „geautoriseerd" beschouwde of dat ze alsuog een verzoek om vergunning konden indienen. WAALWIJK, 30 Juli 1902. Benoeming. Tot lid van 't bestuur der Ve. Afd. On derwijs en Wetenschap, op den a. s. Ka tholiekendag is benoemd, de heer Th. Viancn alhier. De tram. Eindelijk dan heeft de tram-kwestie haar beslag gekregen. Na eene lijdensgeschie denis van 4 jaren, zooals de heer Timmer mans van Turenhout in de laatste vergadering zeide (naar wij meenen 8 jaren, van 1894), is de zaak dan, naar wij hopen zooveel mogelijk tot aller genoegen opgelost. Wij kunnen daarom en de gemeente en de Mi-,, gelukwenschen, dat de zaak thans nog óp zulke flinke wijze is afgehandeld. En waar wij hier wijzen op het nobele en royale besluit dezer kwestie dan komt hier voor zeker een woord van lof toe aan den ge- achten directeur der Mij., den heer Ed. de Thouars te Tilburg, die door zijn loffe lijk optreden zeker het meest tot deze be vredigende oplossing heeft bijgedragen. »De Ilanze." Met zekerheid kunnen wij meedeelen, dat binnen niet langen tijd alhier zal worden opgericht, eene afdeeling der Hauze, R.-K. vereeniging van neringdoenden, die liet stoffelijk en geestelijk welzijn van den han- deldrijvenden middenstand zal ter harte ne- men. Dr. Nou wens zal bij de oprichtingsver gadering komen spreken. Met vreugde begroeten we dit besluit, want 't wordt hoog tijd, dat de middenstand, de kern der Mij. die tusschen 't groot kapitaal en het volk instaat, zich ook eens gaat orgauiseeren, om dan krachtig en dat kan hij alleen vereenigd. voor zijne belangen op te komen. (ieurresstccrd. Maandagmiddag werd te Kaatsheuvel door de maréchaussees van Waalwijk gearresteerd en Dinsdagmorgen naar 's-Bosch overgebracht zekere IL, een 19-jarige jongeling, wegens ernstig misdrijf tegen de zeden. Koning Eduard heeft Vrijdag met het jacht waarop hij vei toeft, een klein pleizier- tochtje gedaan. Maar saluutschoten waren hem nog te machtig. DeuzeUden dag had te Londen een groote repetitie plaats voor den kronings optocht van over 14 dagen. De hertog van Portland leidde met generaalmajoor sir Herv Ewart persoonlijk den stoet. De statiekoets des konings werd voorgesteld door een brik, die verzwaard was tot een gewicht van zes ton en die getrokken werd door de vermaarde zes roomkleurige paan en. Alles ging goed. Te Southampton is generaal Lukas Meijer aangekomen en natuurlijk terstond geïnter viewd. Hij zeide, dat de regeering tot zoover bevredigend was. Het bleef te bezien hoe de Engelsche regeering de Boeren zoude behandelen, maar, zeide hij, als de beloften vervuld werden, was er geen reden voor ontstemming, en vertrouwde hij, dat de vrede blijvend zoude zijn. Ook Botha en De la Rey hebben gespro ken op meetings te Paarl in den Kaapkolonie. Generaal Botha zeide Geheel Zuid-Afrika is nu onder één vlag. Al moeten wij zeg gen, dat wij overwonnen zijn, is er geen duisternis voér ons, maar trouw en hoop zullen ons er door leiden. Afrika is ons vaderland, ons geboorterecht en onze erfenis wij.moeten er naar streven om het tot een gelukkig tehuis te maken en samen te. werken tot opvoeding van het komend ge slacht, zoodat dit tot de toekomstige bestuur ders van het land gerekend moge worden." Generaal De la Rey zeide, dat hij iedere» Engelschen tegenstander respecteerde, maar dat hij zich bedroefd gevoelde, als hij dacht aan de „National Scouts*. Voor een paar jaren hebben we onzen lezers 't besluit kenbaar gemaakt, dat alleen geteekende ingezonden stukken in ons blad zouden worden opgenomen. Wij moes ten daartoe overgaan, wijl ons zoo talrijke malen gebleken was, dat het begrip omtrent „Ingezonden Stukken, buiten verant woordelijkheid der Redactie,* bij velen onder 't publiek zeer bekrompen was, en juist de verantwoordelijkheid steeds op de redactie werd geschoven. Door den drang van verschillende zijden, en door de veranderde omstandigheden, zullen wij er thans toe overgaan, dit be sluit voorloopig in te trekken, in de hoop, dat in de verloopen jaren de blik van velen in dergelijke zaken wat ruimer is geworden. Wij stellen onze kolommen dus wederom Een uurdig adres Adres van een brief op eene advertentie in „Rott. Nieuwsblad" te zenden aan „De Echo van het Zuiden" roterdans niesblat op het affentensie briefe X aan ego fan het suiden. Waalwijk. (Leerplichtwet Men schrijft ons uit Waalwijk. Metbelangstellinghebben velen het bericht gelezen van uw correspondent uit Kaatsheuvel over het plan om onze waterleiding naar die gemeente door te trekken. Als de toe stand te Kaatsheuvel werkelijk is, zooals meu die beschrijft en van bevoegde zijde hoorden wij dat bevestigen, dan is het inderdaad meer dan hoog tijd dat er maatregelen genomen worden, vooral nu de voorstellen van de Waterleiding-Maatschappij zoo aan nemelijk zijn. Toen-ieder denkt het eerst aan zijne eigen belangen, dat is menschelijk hebben die Kaatsheuvelsche plannen eene schaduwzijde voor Waalwijk. Wij zullen dat hier in een paar woorden bewijzen, al loopeu wij dan ook gevaar op onze vingers te worden getikt, omdat wij ietwat voorbarig, uit de school klappen. Aau ingewijden is het n.l. bekend dat bij het energiek bestuur van de Water leiding plan bestaat, tot het bouwen van een groot aantal flinke arbeiderswoningen, die in elk opzicht aan de eischen des tijds zullen voldoen. Die woningen zullen ieder afzonder lijk staan, van alle gemakken zijn voorzien een tuintje hebben enz. en last not least voor zéér billijken prijs aan oppassende gezinnen worden verhuurd. Wij weten zelfs uit de allerbeste bron, dat door eene indu- strieele firma reeds werd aangeboden, een aantal dier nieuwe woningen, voor eenige jaren vast te huren ten behoeve van haar personeel tegen garantie van minimum 6% 's jaars van den kostenden prijs. En nu vreezen wij dat de uit voering van dit plan zal worden verdaagd, als de Maatschappij hare leiding doortrekt naar Kaatsheuvel. Wij vreezen dat de noodige uitbreiding van het aandeelenkapitaal voor de aandeelhouders dan te machtig zal schijnen ofschoon wij er van overtuigd zijn dat hun geld besteed aan den bouw der bedoelde arbeiderswoningen op zich zelf en niet het minst in verband met hunne belangen in de Waterleiding, uitmuntend geplaatst zal •blijken. Wij kunnen de Maatschappij dan met genoeg aansporen aan haar plan gevolg te geven. Ze kan er zeker van zijn daarvan de goede vruchten te plukkeu. Woningen als door haar geprojecteerd op een goed gelegen terrein zooals men op het oog heeft, zullen nooit zonder bewoners staan. Vele nette arbeiders-gezinnen, volop loon verdienende om zich de weelde van een goed Besoijen. Door oi.voorzichtig omgaan met kruid ontplofte Zaterdag een hoeveelheid tier stofeen jongmensch ermede bezig zijnde verbrandde zijn geheele aangezicht. Baardwijk, 29 Juli. Hedeu hield de St. Paulusvereeniging hare algemeene jaar vergadering. De zaal was overvol. Alle aan wezigen traden opnieuw als lid toe. Door den Weleerw. Heer Transen, Ad viseur en "Voorzitter der Spaarbauk werd een krachtig woord van opwekking gespro ken en verslag uitgebracht van de werking der Spaarbank. Uit dit verslag bleek dat de St. Paulus-Vereenigiug telde 65 inleggers, inle«'gelden f 1262.47, terugbetaald f390.74 slot op 29 Juli 1902, f 871.73. Spaarbank Onderafdeeling voor meisjes Ingelegd door 76 leden. Inleggelden f 1052.20 Terugbetaald niets. Slot op 29 Juli 1902 f 1052.20. Totaal der inleggers 141. Inleggelden f 1923.23. Verder werd bekend gemaakt, dat van de Spaarbank niet alleen door de leden der St. Paulus-Vereeniging, maar voortaan door alle ingezetenen der gemeente Baardwijk gebruikt gemaakt kan worden. Wegens zijn burgemeester-benoeming te Haps werd de Heer vau Deursen als secre taris vervangen door den Heer Breuer. De plaats van den Heer Breuer in het bestuur werd ingenomen door de Heer W. van Woensel, die tevens de post van secretaris der Spaarbank zal veryullen. Het getal abonnementen op het St. Paulus- blad werd verdubbeld. Wij meenen de St. Paulus-vereeniging vau Baardwijk, die thans opnieuw ge reorganiseerd werd, een goede toekomst te kunnen voorspellen. Sprang. Het kind van zekeren v. A. alhier, had voor een paar dagen het onge luk in een pot met kokendde karnemelk te vallen. Het verbrande daardoor dc armpjes en een gedeelte van de rug en de zijde, ofschoon men aanvankelijk voor het leven van het kind vreesde is de toestand thans minder zorgwekkend. 29 Juli. De commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente heeft unaniem besloten een pleizierreisje te maken naar Brussel of Antwerpen. Op de voordracht van zetter alhier zijn geplaatst als No. 1 de II.H. B. Ver hoeven en J. C. Maijers. De rekening dezer gemeente is daor den raad voorloopig vastgesteld in ontvangst op f9119.445 eu in uitgaaf op f 8013.25 alzoo met een batig slot van f 1106.195. Capelle. De Gemeenteraad heeft in zijne vergadering van 26 Juli 1.1. besloten het herhalingsonderwijs voor jongens aar. de beide scholen op te dragen aau delloofden dier scholen en voor zoover het onderwijs in de nuttige handwerken aan de onder wijzeressen. Met genoegen vernemen wij, dat de Heer W. van den Hoek geslaagd is voor het le ged. van het examen als candidaat notaris. Loonopzand. De hevige wind die Zondag opstak, en met tnsschenpoozen bijna den heelen dag bleef waaien, heeft hier zijn kracht en invloed goed doen gevoelen. In de nieuw gebouwde kerk te St. Joachims— moer waaide op genoemden morgen eene groote ruit in. De prachtige versieringen die door de geloovigen met groote kosten en opoffering, ter eere der H. Moeder Anna waren aangebracht, werden grootendee s vernield. De schade is aanzienlijk, wat vooral te betreuren valt als men weet, dat de paro chianen dier kerkelijke gemeente bijna alle tot den behoeftigen stand behooren eu we gaarne willen, doch niet kunnen bijdragen, om de geleden schade te vergoeden. Zij derhalve, die iets missen kunnen, om de groote, doch betrekkelijk nog ledige kerk weer wat op te knappen, doen een verdien stelijk werk en mogen voorzeker op Gods zegen*en de dankbaarheid der arme geloo vigen rekenen. Raamsdonksveer, 29 Juli. Een jon geling, werkzaam op een der scheepswerven alhier, geraakte tusschen eene machine ten gevolge waarvan de pink zijner rechterhand vermorzeld werd. De tooueelvereeniging „Oefening en Uitspanning" tot nu gevestigd in het „Hof van Holland* is thans gevestigd in het café Dew. Kieboom de Reyer. Wij hopen dat deze verplaatsing, zoo mogelijk nog strekken zal tot nog grooteren bloei dezer flinke vereeniging. Hedenmorgen geraakte een kind van den heer M. d. J. in de haven alhier. Daar het kind doofstom is kon het natuur lijk niet om hulp schreeuwen. Een geluk raag het genoemd worden dat het ongeval werd opgemerkt door F. S. die na veel moeite er in slaagde het kind te redden. De levensgeesten konden slechts moeielijk worden opgewekt. leder" van den heer T. H. Hagen te Rot terdam, voorkomende in het Tweede Blad van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van gisteren. Wij laten de verdediging van onze be langen met gerust hart over aan onzen ijverigen en vaardigen President onzer Ka mer van Koophandel. Geheel op de hoogte met de quaestie, zal hem dio verdediging tegenover de zwakke argumeuten vau den heer Hagen niet moei- ijk vallen. Hoogachtend, X. Voor de vele en hartelijke blijken van deelneming betoond bij het overlijden van onzen dierbaren Broeder, Behuwd- bioeder en Oom, den ZeerEerw. Heer Doken en Pastoor te Eindhoven, betuigeu wij onzen oprechten dank. Uit aller naam, A. VAN IERSEL. E. J. M. VAN IERSEL- VAN NUENKN. W. VAN IERSEL, Pastoor. Waalwijk. Wamel. Bij deze betuigen wij onzen hartelijksten dank voor de talrijke en diepgevoelde blijken van deelneming zoowel van particu lieren, als van het mannenkoor „Vooruitgang zij ons Doel", te Besoijen, ondervonden bij iet afsterven en de teraardebestelling van onzen onvergetelijken zoon en broeder. Uit aller naam [y D. SMIT en Familie. t- Waalwijk den 29 Juli 1902. Cs te WAALWIJK, zal voor den Heer Corns. Stavkr Wan. te Babyloniënbroek, ter herberge van Wed. D. vau der Beek aldaar, op Vrijdag 8 Augustus 1902 'a namiddags 3 uur ONDER DUSSEN. HAVER. 1.44.90 H. A. op het Dussen- sche pad, in 2 perceelen. ONDER MEEUWEN. HAVER de zoogenaamde „4 Hont" op den Biesheuvel, in 3 perceelen. TARWE en HAYER achter de Wed. D v. d. Beek te Babyloniënbroek, in 2 perceelen. TARWE achter de woning van verkooper, in 2 perceelen vdor en over den Mosterdijk. Inlichtingen te bekomen bij den verkooper. Betaaltijd, mits borgstelling, Lichtmis 1903. Geen verkoopsonkosten. te Waalwijk, zal ten koffiehuize van PIET NIEUWKOOP aan den Dijk te Drongelen, bij inzet op Dinsdag 12 Augustus 1902 bij toeslag op Dinsdag 26 Augustus 1902 telkens des namiddags 3 uur, ONDER DRONGELEN. KOOP 1. Huis en Erf op Hagoort, Sectie A no. 830, groot 22 aren 9 centi aren, behoorende aan de Erven Jan Smits. KOOP 2. Huizen, erven en bouwland Sectie A nos. 70, 771, 772, 773 groot 23 aren 60 centiaren, behoo rende aan de Erven Govert van de Nieuwegiesen (Govert iu 't V«ld en anderen. Te aanvaarden in genot en lasten bij de betaling der koopsom. avonds te 7 uren, zal door en in het Herberglokaal van MEJUFF. DE WED. A. COPPENS te Waalwijk worden (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. In de aaudacht uwer lezers wordt aan bevolen „het protest tegen invoerrecht op Bestek en teekening zullen vanaf Vrijdag 1 Augustusin genoemd lokaal ter inzage liggen, alwaar ook aanwijzing zal geschitden. Waalwijk, 30 Juli 1902.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 3