ZUID-AFRIKA. Frankrijk. Duitschland. BINNENLAND. DISPENSATIE. nam Palace had verlaten. Waar de koning langs kwam, werd hij met buitengewoon geestdriftig gejuich begroet. Z. M. zag er best uit en hij en de koningin bogen onophoudelijk glimlachend in dank voor de reusachtige huldebetooging van een geheel volk. Toen het koninklijk rijtuig den hoek van Parliamentsstreet omreed, brak 't volk door het troepencordon. Slechts met moeite konden de soldaten en de politie de menschen weer terugdringen. Lord Kit chener, lord Roberts, alsmede de koloniale en de Indische troepen, d'e in den stoet medereden, werden eveneens luide toege juicht. Inmiddels scheen men zich in de Abdy zelf te gaan vervelen 3 4 uur wachten is dan ook te zware proef, zelfs voor een op kro— ningsplechtigheden belustgezelschap en zoo kwam het, dat tegen den tijd, d .t de koning aan kwam, verscheidene peers heel gerust zaten te knikkebollen, terwijl babbelgeroezemoes het geheele gebouw vulde en jongelui van verschillende kunne, die het toeval iu eikaars nabijheid had geplaatst, er zelfs een flinke ran namen. Eindelijk bereikte de stoet Westminster Abbey. Om vijf minuten voor twaalven hadden de hoofdambtenaren van den Staat hun zeiels bij den troon ingenon en de hertog van Devonshire droeg de kroon, de markies van Londondey het zwaard van Staat zij werden vergezeld door Balfour en gevolgd door den lord—kanselier en den hertog van Fife. De aartbisschop van Canterbury nam plaats te genover het schip der kerk, wnarop koningin Alexandra, wier sleep door zestien pages werd gedragen, haar zetel innam. Met de woorden „Vivat regina Alexandra I" werd zij door de koorknapeu van Westminster begroet. Een oogenblik daarna werd de komst vau den koning door hetzelfde koor begroet met„Vivat Rex Eduardus I" De koning werd naar den troon geleid, waar hij een oogenblik in stil gebed nederknielde. Z. M. stond daarna rechtop, dragende de „cap of maintenance" een pelsmuts, één der zinnebeelden van het koningschap terwijl de aartsbisschop van Canterbury den koning voorstelde aan het volk en dit vroeg of het bereid was, dien koniug te huldigen. Een enthousiastisch „God save king Edward!* was hierop het antwoord. De trompetten schalden en het koor volgde roet een zege lied. De preek werd achterwege gelaten. De aartsbisschop nam den koning daarop den eed af„Wilt gij plechtig beloven en zweren, orer het volk van dit Vereenigd Kooiukrijk van Groot—Brittannie en Ierland en van zijn bezittingen volgens de wetten door het Parlement vastgesteld, te regee— ren De koning antwoordde met duidelijk ver staanbare stem „Ik beloof het plechtig." De aartsbisschop deed daarop de tweede vraag Zult gij met al uw macht de wetten van God, het waar geloof van het Evangelie door de wet vastgesteld, hand haven En zult gij ongeschonden het tegen woordig regime vau de kerk van Engeland en hare leerztelliagen, haar dienst, haar tucht eu haar bestuur handhaven en bewa ren, zooals zij bij de wet in Engeland zijn vastgesteld En zult gij voor de bisschoppen en geestelijkheid van Engelaud en voor de keiken, aan hun zorgen toevertrouwd, al de rechten en vrijheden bewaren die hun door de wet worden of zullen worden toe gekend De koning antwoordde »Ik beloof, dit alles te zullen doeu." Na een oogenblik rust keerde de koning naar zijn zetel terug eu terwijl hij eu konin gin Alexandra nederknielden op hun voet bankjes, begon de aartsbisschop hetffVeni crea'or spiritus" te ziDgen. Na de eedsaflegging had de zalving plaats. Vooraf had de koning zich van zijn kleed en purperen mautel ontdaan en ziju fluweelen muts afgezet. Het verhemelte, een baldakijn van gouden zijde, was naar voren gebracht en werd boven den ouden kroningsstoel gehouden, waarin de koning plaats genomen had. Ter wijl deze hemel door vier ridders van den Kouseband gedragen werd, had de zalving plaats, eerst op het hoofd, daarna op de borsi en op de palm van beide handen.,, Dat uw hoofd, (uw borst, uw handen), gezalfd zijn met deze heilige olie, zooals vroeger de koningen, de priesters en de profeten gezalfd zijnWees dus een gezegend en gewijd koning van dit volk, dat de Heer onze God u heelt gegeven om te leiden en te besturen." De koning verliet daarop deu kronings stoel knielde op het kussen neer en de aartsbisschop sprak den zegen uit. Tromge roffel, trompetgeschal, gezang van het koor„Long live the King I" „God save the King Vervolgens kwam de ceremonie der inves tituur aan de beurt. De deken van West- minster hulde den koning in de colobium sindonis, een tunica zonder mouwen, en de superiunica, een overkleed van goudlakeu en een gouden gordel. Door den opperkamer heer werd hij daarna door de Gouden Sporeu aangeraakt en door den aartsbisschop met den rijksappel, waarbij dtze geestelijke ecu korie toespraak tot den koning hield, die met deze woorden eindigde „Als gij dezen >orbis" ouder het kruis ziet, herinner uden, dat de geheele wereld staat onder de macht van het rijk van Christus, onzen Verlosser. De koning werd daarop omgord met het rijkszwaard eu ontving den rijksmantel, den scepter en den ring, vormende te zamen de emblemen van het koningschap. Ten slotte 't was toen 12.52 u.f kwam het laatste bedrijf, de feitelijke kroning. De aar: «bisschop spreekt een gebed uit >0 God, kroon geloovigen, heilig uw die naar Edward, onzen koning evenals hij een kroon van zuiver goud op zijn hoofd plaatst, verrijk zoo ook zijn koninklijke ziel met Uwe genadenkroon hem met uw deugden. Daarna nam hij de kroon uit de handeu van deu deken van Westminster en plaatste ze op het hoofd des konings. Onmiddelijk daarop zetten de peers en de „koningen van wapenen hun kronen op, welke hun duur ile pages werden aangereikt en uit alle monden klonk weer de kreet „God save the King 1" Telkens en telkens werdt dit herhaaldhet Lagerhuis was opgestaan en er kwam beweging onder het publiek trom petten schetterden in de vier hoeken van de kerk en men hoorde in de verte de zware stemmen der kanonnen donderen. De tijding, dat de koning gekroond was, werd buiten Westminster Abbey door een officier van het koninklijk huis bekend ge maakt en wekte ook daar luide toejuichingen de klokken van de Abdey begODuen te luiden. Toen het weer stil geworden was, nam de deken van Westminster den bijbel van het altaar, presenteerde dien aan den aartsbis schop, die het boek op zijn beurt aan den koning gaf, onder het uitspreken der volgen de woorden: Wij bieden u dit boek, het kostbaarste voorwerp der wereld, aan. Hier is de wijsheid, hier is de wet der vorsten." Daarna ziju stem verheffende, terwijl elke volzin door het „amen" der bisschoppen en en pairs werd gescandeerd, sprak de aarts bisschop van Canterbury lot slot dezen zegen uit „God geve u een vruchtbaar koninkrijk, gunstige jaargetijdeu, overwinnende legers en vloten, een kalm rijk, een wijzen Senaat, een viome en nuttige geestelijkheid en een eer lijken vlijtigen en gehoorzamen burgerstand. De kroning was hiermede afgeloopen en met de huldiging nam de geheele plechightid een einde, terwijl een Te Deum opsteeg. Zoodra de kroning geheel was afgeloopen begaf de koning zich naar den troon terug omringd door de peers. Voor den troon bleef hij staan, maar de aartbisschop van Canterbury duwde hem zacht achteruit, ten teeken, dat Z. M. zou gaan zitten en toen knielde de prelaat neer, om het eerst zijn hulde te kunnen bewijzen aan den gekroondeu koning. De aartsbisschop was zoo ontroerd dat de koning hem de hand moest reiken, om hem bij het opstaan behulpzaam te zijn. Een aantal geestelijken snelden toe en voer den den prelaat, die half bezwijmd was, naar het altaar. Dan was het de prins van Wales, die ziju vader kwam huldigen. Hij kuste hem ge knield voor den troon de hand en raakte de kroon aan ten teeken van trouw. Toen de prins naar zijn plaats wilde teruggaan, hield de koning hem terug, omhelsde hem en drukte hem te slotte krachtig de hand. Ver volgens raakte iedere tegenwoordiger van den adel ten teeken van trouw de kroon aan en kuste den koning op de wang. Ten slotte had de kroning der koningin plaats door den aartsbisschop van York, welke plechtigheid eenvoudiger en vlugger geschiedde. De koningin nam niet plaats iu de kroningsstoel; zij knielde ueer, om gezalfd te worden, ontving den ring, de kroon, den scepter in de linkerhand eu den ivoren staf in de rechter. Geleid door twee bisschoppeu schreed zij naar haar koninklijken gemaal, die op den troon zat en groette hem diep. H.H. M.M. verwijderden zich daarna eenige minuten en verschenen daarop weer. Koning Edward droeg nu een purperen fluweelen gewaad en eeu kroon. In zijn rechterhand hield hij den scepter en in de linker den appel. De koningin naast hem droeg een kroon en twee scepters. Zoo verlieten de gekroonde Majesteiten om 1.23 u. Westmister Abbey onder het losbranden der kanonnen en de oorverdoo— vende toejuichingen der enthousiaste menigte. De vreugdedemonstratie van het volk bui ten het paleis, na deu terugkeer vau den koning en de koningin, was zoo groot, dat beiden zich moesteu vertoonen op het balcon. Daarop herhaalden zich de huldebetuigin gen voor het koningspaar. Na het verlaten van Westminster Abbey door de ter krouing genoodigden is een on geluk gebeurd. Nabij de Cauedeesche eere poort in Whitehall schrikte een paard van het rijtuig waarin een peeresse zat en rende vlak op het Indische kroningscontingent in, dat daar opgesteld stond. Tien soldateu werden ernstig gewond, terwijl twee politie agenten eu een toeschouwer kwetsuren be kwamen. Overigens is de dag zonder onge lukken voorbijgegaan. De illuminatie was 's avonds schitterend. Bovenal trokken de aandacht de lichtver— sieringen van de Engelsche Bank, de Beurs, Mansion—house, evenals de gebouwen in de Cfty en de groote aiistocratische militaire clubs in het Wesd—End, waar talrijke huizen der aristocratie een zee van licht wierpen. Bijna alle andere huizen in de voornaamste straten droegen in meerdere of mindere mate bij tot een prachtig lichteffect. Tal van groote magazijnen deden het hunne. Homburg en Koblenz naar Mainz, waar hij zijn intrek neemt in het groothertogelijk paleis, om met den groothertog, een groote revue te honden Dinsdag a. s. gaat de keizer te Homburg het standbeeld van kei zerin Friedrich onthullen en den volgenden dag dat van keizer Friedrich te Cronburg. Dan wordt de keizer eindelijk er. ten lan gen leste Zondag 24- dezer te Postdam verwacht, om, dadelijk na het bezoek van Italië's koning (27-30) naar Posen te reizen voor de groote manoeuvres. Prosit en wel moge het hem bekomen De Bretageners blijven hun stoeren aard getrouw zij blijven volharden in hun ver ontwaardigd verzet tegen het ministerie. Alle bedrijf staat stil iu menige plaats, de oogst blijft op het veld, mannen en vrouwen denken den geheelen dag aan niets dan de kloosterschoolbaraicades zijn gevormd van karren, met kettingen ver bonden. Een overste bij het 2e regiment jagers, in garnizoen te Pontivy, is uit zijn bevel ontheven, omdat hij geweigerd heeft een escadrou te zenden naar Ploërmel, om de overheid te helpen bij de uitvoering van de decreten betreffende de zusterscholen. De overste zal wegens weigering van gehoor zaamheid voor den krijgsraad worden ge bracht. De minister van Oorlog heeft hem inmiddels vestingstraf opgelegd. De keizer, die Maandagmorgen de schiet oefeningen op de batterijen van de forten yau Swinemünde bijgewoond heeft, hervat zijn Vliegende-Hollander leven Heden reist hij van Stettin uit naar Neugatlerlebeu en Alten-Grabow, om daar morgen en overmorgen cavalerieoefeningen bij de wonen; Vrijdag moet Wilhelm Iljte Dusseldorf wezen van 8.40 v.m. tot 1.15 n.m. met zijn vrouw en reist dan, over Omtrent het plotseling overlijden van den Boeren-generaal Lucas Meijer nog 't volgen de 's Middags ongeveer te twee uur veran derden eensklaps zijn trekken, hij verloor 't bewustzijn en hoewel drie doctoren er ter stond bijgeroepen werden, overleed hij in een oogenblik tijds ten gevolge van een hartstoring, waaraan hij meermalen leed, gedurende den oorlog, en die er door de vermoeienissen zeer op verergerd was. Hij hoopte in Carlsbad genezing te zullen vinden, maar mocht 'I zoover niet brengen. De wreede dood rukte hem weg voor hij 't doel van zijn reis zelfs bereikt had. Dc vrede is nauwelijks geteekend of een der onderteekenaars verlaat 't leven, een dergenen die 't meest geneigd was tot den vrede te komen. Voor den oorlog was hij voorzitter van den eersten volksraad der Z Afrikaansche republiek, een der oud-strijders van 1880, een der helden van Majuba. Een schitterende veldtocht tegen de Zoe- loe's had later onder zijn bevel plaats, waarbij die wilde horden compleet verplet terd werden. In den laatsten oorlog was er geen groote slag of hij had er 't leeuwendeel in. Bij Ladysmith en bij de Tugela, hij was in de voorste geledere.n. Toch een ander overvleugelde hem. Louis Botha, hoewel jonger dan Lucas Meyer, maar moderner in zijn oorlogstatistiek, de eigenlijke overwinnaar van den slag bij Colenso, trok zoodanig de aandacht tot zich, dat generaal Joubert, stervend, hem 't op perbevel gaf over 't Boerenleger. Lucas Meycr bleef evenwel in 't veld, vocht daar aan de zijde van yice-president Schalk Burger. Een flink strijder daalt met hem ten grave, een waar vertegenwoordiger van 't Boeren ras. De dag voor de begrafenis zal worden vastgesteld na de komst van Botha en de andere Boerengeneraals. Bredel, secretaris van Kruger, is namens den president diens deelneming komen betuigen. Alle Afrikaners, die in Europa vertoeven, zonden condolancetelegrammen aan mvr. Meyer. Engelsche staatslieden en officieren, die den oorlog meegemaakt hebben, betuig den eveneens hun deelneming, zoo o. in. Salisbury, Lansdowne, Roberts Kitchener, French enz. De teraardebestelling zal te Pi etoria plaats hebben en het Nederlandsche gezantschap zal aan de begrafenisplechtigheden hier deelnemen. WAALWIJK, 13 Augustus 1902. Wij ziju gemachtigd ter keunis te brengen, dat blijkens door Z. D. H. den Bisschop officieel ontvangen mededeeling, door Z. H. den Paus dispensatie is verleend in de kerkelijke onthoudiugswet op a s. Vrijdag, het feest van O. L. V. Tenhemelopneming zoodat aan de geloovigen van het bisdom van 's-Bosch het gebruik van vleeschspijzen op dien dag is toegestaan. De llanze. Thans is bepaald dat l)r. Nouwens zal komen spreken, op Maandag 18 Augustus waarschijnlijk in het hotel Verwiel en ten 6 uur namiddags. Het onderwerp dezer lezing en het doel der bijeenkomst is, zoo als onze lezers neten het oprichten van een afdeeling der /,Hanze^ R. K. verceniging van neringdoenden, in onze gemeente. Iu verschillende nos. hebben we reeds over doel, werking van deze vereeniging gesproken en allen zullen het nut en de noodzakelijk heid er wel van inzien. Het zal dus niet meer noodig zijn, allen aan te spooren Irouw ter vergadering te komen, het geldt hier een zeer voorname zaak voor onzen midden stand. Een uitstapje. Maandag 11 Augustus maakten de leera ren der teekenschool inet de leerlingen die in de verschillende klassen, een eersten of tweeden prijs hadden behaald, een kunst- reisje naar Rotterdam, dat bijzonder goed geslaagd mag heeten. Het aantal leerlingen, dat de reis mee maakte bedroeg 17. Zij vertrokken met den eersten trein en arriveerden in de beste stemming te Rotterdam. Na geluncht te hebben ging het gezelschap naar Feijenoord waar 't prachtige nieuwe zeeschip //Noordam" der Holland-Amerika lijn bezichtigd werd, welk bezoek door tusschenkomst van een oud-leerling, te Rotterdam woonachtig, zeer aantrekkelijk gemaakt werd. Tot in de kleinste deelen werd alles bereidwillig ge toond. Daarna cene wandeling door 't park. Na een stevig diner, dut allen zich bij zonder helen smaken, eene wandeling door de stad, bezichtiging >an 't museum Booij- mans en toen naar Arlis, waar onder goed weder, alles in oijzonderheden werd bezien. Hoogslvoldaan keerden allen met den laatsten trein huiswaarts. Een woord van hulde aan 't dagelijksch bestuur, dat op verzoek der commissie, vol komen met dit goede doel instemde, even eens overtuigd als het met de commissie en de leeraren was, dat zulk een reisje groote waarde heeft voor de bevordering van 't teekenonderwijs in de toekomst. De leerlingen die zich uitstekend hadden gedragen, betuigd bij 't afscheid aan den directeur en leeraren hun hartelijken dank voor de goede leiding en genoegelijkeu dag hun verschaft. Prijsuitdeeling. Gisterenmorgen had met de gebruikelijke plechtigheden bij de Eerw. Zusters de jaar- iijksche prijsuitdeeüng plaats, in tegenwoor digheid der heeren geestelijken en eenige genood'gden. Als altijd werden talrijke voordrachten, en lieve kinderlijke versjes, ten gehoore gebracht en was het een echt aangenaam feestje en voor de kinderen met hun prijs een gelukkige dag. Landbouw. Druk is meu reeds bezig met het maaien der rogge. De oogst stond en staat nog zoo schoon te velde, lang stroo en goed gevulde aren beloven zooveel maar houdt het vochtige weer nog eei.igen tijd aan, dan zullen de landbouwers wederom in hunne eerst zoo goede verwachtingen wor den teleurgesteld, want de rogge rot bij dit natte weer sterk. „Boeren van Transvaal." Hoewel de vrede reeds gesloten is, heb ben „de Boeren van Transvaal' toch nog eene overwiuning behaald, maar eene vreed zame, nl. het onlangs opgerichte gezelschap //Boeren van Transvaal" gevestigd bij den heer P. Berkelinaus heeft het geluk gehad bij de Vrijdag gehouden trekking der ver loting van Landbouw, Sport, Kunst en Nijverheid van Ed. Gielliain Co. te Til burg, een stel buxcin te trekken. Bij dezelfde verloting vielen nog een drietal prijzen, o.m. eeu regulateur op de loten uit het hoofdagentschap firma Antoon Tielen, verkocht in het depot der Waal- wijksohe snelpersdrukkerij J. v. d. Mosse- laer-Meijs. die nog nimmer een ln of 2n prijs hebben behaald, voor officieren en heerrijders. Ie prijs f 75. 2e - 40.Diploma's. 3e - 2 o. Een Ongeval voorkomen. meisje moest bij zekeren J. D. aan de haven een boodschap doen, toen de tram die met goederenwagens aan 't rangeeren was, ook de Wagenstraat kwam ingereden. Het meisje ging om den tram te laten passeeren, tegen den muur staan aan de oostzijde van 't huis, waarlangs de tram rakelings heengaat. De conducteur het gevaar ziende sprong van den wagen en rukte het niets vermoedende meisje nog juist bijtijds uit hare gevaarlijke schuilplaats, en voorkwam zoodoende een groot ongeluk. Benoeming. Tot lid van het bestuur van het water schap de Hei of Meerdijk en polder van ürunen, is benoemd, H. van Dal, te Drunen. De oud-minister van W. H. en N- de heer Lely, is benoemd tot gouverneur van Suriname. Van de benoeming van dezen knappen man zijn de beste resultaten voor onze kolonie, die aan den vooravond van flinke ontwikkeling staat, te wachten. Programma van liet Conconrs ilippique op Zondag 7 September 1902, ter gelegenheid van dc tentoonstelling der Noord— brubantsche Maatschappij van Landbouw te 's Bosch. 1 uur. I. Nationaal Concours voor het beste landbouwpaard, toebehoorende aan landbouwers, aangespan nen voor één, twee- of vierwielig voertuig. Ie piijs f 25. 2e - 15.— 3e 10. 1,30 uur. II. Internationaal Concours voor luxe paarden, éénspan toebehoorende aan particulieren, waarbij het geheel zal beoordeeld worden, (taile hoven 1,50 M.) Ie prijs vei ui. medaille en diploma, f 10 voor den koetsier. 2e prijs zilveren medaille en diploma, f 5 voor den koetsier. 3e prijs bronzen medaille en diploma, f 2,50 voor den koetsier. 2 uur. 111. Internationaal Coucours voor het schoonste en bestgaand rijpaard, le prijs f 75.1 2e u - 40.Diploma's. 3e - 25.— 2,30 uur. IV. Internationaal Concours voor handelspaarden, (taile 1.50) éénspan toebehoorende aan handelaren of stalhouders, le prijs f 75. 2e n 40.Diploma's. 3e - 25. 3 uur. V. Nationaal Concours voor spring paarden, 3.30 uur. VI. Internationaal Concours voor handelspaarden tweespan, toebehoorende aan handelaren ol stalhou ders. le prijs f 100.J 2e - 50.Diploma's. 3e - 25.— 4 uur. VII. Internationaal springconcours voor paarden, toebehoorende aan officieren en haerrijders. le prijs f 200. 2e - 100.Diploma's. 3e u - 50. Schoenmakersknecht8. Wel wat laat kwam ons 't volgende ver slag onder oogen. We nemen 't desniettegen staande over omdat het hier gaat over de schoenmakers, ook uit onze streek en wel naar 't schijnt over pogingen, die in 't werk zijn gesteld om eene vereeniging voor gezanielijke schoenmakersknechts op te richten. Y\ ij hebben onze informaties ingewonnen en hopen nader een of ander hieromtrent te kunnen meedeelen Te 6 uur Zondagavond vergaderde in den B. K. Gildenbond te Tilburg het leer- bewerkers-gilde,, St. Crispijn en Crispinianus' De president, de heer P. Schalken, opende de vergadering en deed eenige mededeelingen betreffende de aspirantleden. Daarna behandel de hij in breede trekken den toestand van hun gilde eu drukte zijn leedwezen uit over de weinige sympathie welke de leerbewerkers over het algemeeu voor het vereenigingsleven gevoelden, welk doel toch was het oevestigen van een zedelijken band tusschen de leden onderling en het bevorderen van hunne maat schappelijke belangen op geestelijk zoowel als op het stoffelijk gebied. De toestand der leerbewerkers in de naaste omgeving van 'lilburg noemde spr. hoogst treurig met het oog op de gedwongen winkel nering. Het zijn nog niet de slechste bazen die per week a in de winkelwaren per knecht f 1 verdienen. Met vijftig knechts werkende geeft dat een wekelijksch verdienste van f50 een weekloon der moeite waard om er baas voor te spelen, vzelfs al wordt op het schoen werk in het geheel niet verdiend. Deze treurige toestand is oorzaak, aldus ging spr. voort, dat de fabrikanten in Til burg niet met de fabrikanten uit de Langstraat kunnen concurreeren en bijgevoig hunne werklieden niet behoorlijk kunnen uitbetalen. Het is derhalve ook in het belang der Tilburgsche werklieden, dat aan dezen toestand een einde wordt gemaakt. Het pogen van het bestuur, om in deze plaatsen vereenigingen op te richten en aansluiting te verkrijgen is in vele plaatsen mislukt door tegenwerking der overheidsper- souen. De schoenmakersknechts zelfs uit de Lang straat wilden gaarne medewerken tot ver betering, doch durfden zich niet te vereenigen Deze aanhoudende teleurstelling in onze pogingen en de weinige medewerking door de leden van het Tilburgsche gilde betoond vele komen zelden ot nooit ter vergadering en hegrijpen dus hun eigen belang heel weinig noopi mij, vervolgde spr. als pre sident ontslag te nemen, aangezien ik alleen geen kans zie daar verandering te brengen en niet voornemens ben voor niemandal te zwoegen. Alle leden betuigden eenstemming hun leedwezen eu drongeu er bij den president op aan, van besluit te veranderen en niet af te treden. Ook de geestelijke adviseur, den Weleerw heer Berkveus, betreurde dit besluit en sprak als ziju meenig uit, dat wanneer men zich met sociale aangelegenheden bezighoudt de teleurstellingen steeds groot zijn, daar aan de vele verbeterde toestanden niet ineens een einde kan worden gemaakt. Het was natuurlijk, vervolgde de Eerw. spr; veel genoegelijker geweest, in de Langstraat overal en aanstonds medewerking te hebben gevonden doch ook deze menschen willen er eerst goed over na denken en zien wat wij eigenlijk willen, vooral aangezien wij hun nog geen omlijnd reglement konden voorleggen. Dit alles beschouwende hoopte spr., dat de tegenwoordige president als zoodanig zijne krachten aan de vereeniging zou blijven wijden en hij was van oordeel, dat het eerste streven zijn moet in Tilburg zelf meer leden aan te werven, leden, die niet alleen in het boek staan ingeschreven, doch ook ter ver gadering verschijnen en krachtdadig mede werken aan de bevordering hunner eigene belangen en dan eerst moet verder buiten Tilburg worden gewerkt. Ten einde dit eerste doel te bereiken achtte spr. het wenschelijk een vaste propagandaclub op te richten. Aan spr. was daareven gebleken, dat alle leden den tegenwoordigen president als dea geschiksten persoon voor deze functie beschou wen, en daarom zou het allen genoegen doen als hij zich kon laten overhalen president te blijven. (Langdurige applaus.) De president nam de woorden van den geestelijken adviseur, in dank aan, doch hondhaafde zijn besluit van aftreding nog maals breedvoerig wijzende op de vele onder vonden teleurstellingen, vooral van de zijde der overheidspersonen. De vergadering werd vervolgens gesloten

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2