Nummer 65. Zondag IT Augustus 1902 °5e jaargang Tweede Blad. Rijkspostspaarbank. BUITENLAND. Frankrijk. Rusland. Engeland. BINNENLAND. In ons vorig nummer deelden we 't ver slag mede van eene vergadering der R. K. Leerbewerkersgilde te Tilburg en waarin de president, de heer P. Schalken zijn ont slag nam. We deden dit te meer, wijl hierin gesproken werd over eene vereeniging der gezamelijke R. K. schoenraakersknechts ook uit de Langstraat. Wij beloofden onze informatie? in te winnen en van geachte zijde ontvingen we eenige meedeelingen. X Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli. ingelegd 1 8103.91 terugbetaald - 5462.46 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3589. Te Bretagne is de opgewondenheid over de sluiting der kloosterscholen nog geenszins verminderd. Maandagnacht vertrokken verscheiden automobilisten en wielrijders inderhaast wit Landerneau om de bevolking ^n Ploudaniel, Folgoet, Saint-Méén en Lesneven te waar schuwen dat de gendarmes uitrukten om de zusters uit de scholen te verwijderen. Toen de boodschappers aankwamen, werd overal de alarmklok geluid, waarop van alle zijden het landvolk toestroomde, verscheiden gewa pend met stokken. De bewoners vau veraf gelegen hoeven werden gewekt, en ruiters gingen op weg om de gendarmes op te spo ren. Te Saint-Méen versperden de boeren de schooldeuren. Te Gonazec werden de gen darmerie en de politie met stokken en stse- nen ontvangen, en tot den terugtocht ge dwongen. Duizenden bezetten de toegangen tot de school, en konden niet verjaagd wor denin het gedrang werden verscheiden ruiters uit het zadel geworpen. Pas om zes uur 's avonds, nadat een compagnie van het 118e linieregiment te hulp geroepen was, konden de zusters verwijderd worden. Te Roscoff trad, gelijk reeds gemeld is, graaf de Mun kalmeerend tusschenbeide. Te Crozon hadden de boereu een kring van wagens, onderling door kettingen verbonden, om het schoolgebouw heengeplaatst. Een detachement infanterie en zes brigades gen darmes waren noodig om die beletselen uit den weg te ruimen. Te Morlaix moesten drie scholen opengebroken worden, na ver scheiden botsingen met het volk. Het ging hier zoo erg toe, dat takkenbossen in brand gestoken werden om, door den rook, de werklieden die de deuren wilden openbreken, op de vlucht te jagen. De troepen werden met een regen van steenen bestookt. De zegels, op de schooldeuren gehecht te Landerneau, Ouimper, Vernelle de la Roche en andere plaatsen zijn herhaaldelijk verbro ken. Eenige personen worden deswegén ge rechtelijk vervolgd. Charette, de burgemeester van Petit Ma-s. bij Nantes, is geschorst omdat hij tegen de uitzettings maatregelen had geprotesteerd. De abbé Blouin is bij verstek tot twee maanden, gevangeuis veroordeeld. Het voor beeld van luitenant-kolonel Rémy Is gevolgd door kapitein Mangiu d' Ouince, die daarop in de vesting Belle-Isle et Mer opgesloten is. lain en zijn echtgenoote, prins en prinses Heiurich van Pruisen en verscheidene leden der koninklijke familie. Koniug Edward hield een toespraak tot de troepen, waarin hij ziju groote tevredenheid betuigde over hun vaderlandsliefde en over de wijze, waarop zij zich in den Zuidaftikaanschen oorlog hebben redragen. Hij voegde er bij, dat hij nooit zou vergeten, welke diensten de kono- niale troepen het moederland hebben be wezen, waardoor de verafgelegen koloniën meer dan ooit ten nauwste verbonden zou den worden met de overige deelen van het groote rijk. Iedere soldaat kreeg een kro— uingsraedaillede eerste overhandigde ko ning Edward in persoon, de overige werden uil zijn naam uitgedeeld door den prins van Wales. Nadat de troepen voor de vorste lijke personen gedefileerd hadden, begaven de koning en de koningin zich op het balcon aan het paleis en sloegen van daar het ofmarcheeren der troepen gade. De kolonialen werden, zoowel bij de aankomst op als bij het vertrek van het paradeterrein door een groote menigte toegejuicht. Donderdag hield de koning revue over de Indische troepen, eveneens om 4 uur in den namiddag en Viijdag vertrok hij met zijn gemalin naar Cowes Heden zal hij den vloot- schouw bijwonen zijn verdere plannen zijn afhankelijk van het weder. Regceringsiuoede De kroningsfeesten zijn te Londen voort gezet met eeu bijna algemeene illuminatie van het Westend en de City. Het prachtige schouwspel lokte een geweldig groote menigte, die tot -laat in den nacht door de straten drentelde. Ook iu de meeste andere deelen van het koninkrijk waren de steden geïllumi- neerd en vierde de bevolking feest in de open lucht. In den loop van den dag ontving koning Edward Maandag in Buckingham Palace een delegatie met den burgemeester van Londen aan het hoofd. Deze delegatie kwam den koning een kroningsgeschenk »an 115.000 pond sterling aanbieden, bijeengebracht door personen uit alle lagen der bevolkiug. Er waren ongeveer 20.000 giften van een stuiver bij, opgebracht door arbeiders. Nadat de koning de gift in ontvangst genomen had, gaf hij der delegatie zijn voldoening te kennen, dat het geschenk uitging van alle klassen en stelde het geld ten slotte ter hand aan den prins van Wales, die voorzitter is van het „Koning Edward Hospitaalfonds" te Londen, voor welke stichting de koning het heeft bestemd. Woensdagmorgen maakte koning Edward een rijtoertie in een gesloten rijtuig en nau welijks had hij het paleis verlaten, of hij werd toegejuicht door honderden nieuwsgie rigen, die dagelijks onafgebroken rondom Bukkingham Palace blijven vertoeven, soms tot laat in den avond en met totale onver schilligheid voor het koele weder. Vergezeld van de koningin, nam de ko ning Woensdag om 4 uur in den namiddag de revue af over 1900 man koloniale troe pen die door de koloniën als kroningscon tingent uaar Londen zijn gezonden. De wapenschouwing had plaats in het park vat) Buckingham Palace voor den hoofdingang. Onder de aanwezigen bevonden zich lord Kitchener, lord Roberts, minister Chamber— Het meestal betrouwbare en dikwijls goed ingelichte Engelscho dagblad „Morning Leader*, ontving gisteren uit Moskou een bericht van hooge beteekenis. De Czaar zou, ontmoedigd, afstand willen doen van den troon. Van hooge beteekenis allereerst in poli— tieken zin de historie van Rusland, van Europa, van de wereld, kan van een jonge, krachtige persoonlijkheid als de Czaar is, in de reeks van jaren, waarop men voor hem nog rekenen mag, belangrijken invloed ondervinden. En wanneer hij werd vervangen door den grootvorst-troonopvolgerdes Cza- ren kinderen zijn enkel meisjesdan kan er veel geheel anders geschieden dan onder Nicolaaa' regeering zou zijn gebeurd. Maar van hooge beteekenis ook in ande ren zin. Uit^ Rusland, het onmetelijke rijk, waarvan wij Westerlingen niet veel meer kennen den den naam, uit Rusland komen zoo nu en den vage gerHchten waar boven uit het woord „nihilisten* klinkt, begeleid door den knal van een aanslag op eenig hoog geplaatst persoon, maar ons eene duidelijke voorstelling van den toestand maken kunnen wij niet. Daar is een muur opgericht door de strenge douane, politie en censuur, en wat daar nog overheen ons oor mocht be reiken is onverstaanbaar door de ons allen zoo vreemde taal. We hebben het daarom nooit geweten welk een last de beheerscher van dit rijk op zijn gehermeiijnde schouders droeg, we zullen het wellicht nooit weten ook, hoeveil pogingen door vroegere Czaren zijn gedaan om verbetering te brengen in den toestand van dit door tyranr.ie en drank verstompte volk en hoe vaak den keizer meer gevaar heeft gedreigd van bewindheb bers die den toestand wilden handhaven dan van ontevredenen, die verbetering wenschten. Alleen van dezen Czaar, een idealist als vreinig vorsten, vernamen wij nu en dan edelmoedige, bijna heldhaftige pogingen om in te grijpen in het raderwerk van eeuwen oude bureaucratie, om zorgzame liefde te doen heerschen inplaats van tyranieke wet telijkheid. En deze schoone pogingen zouden nu verijdeld zijn, zoo totaal verijdeld dat van voortzetting niets te verwachten valt.,.. Er is gelukkig nog uitstel van zijn be sluit tot abdicatie. Wanneer den Czaar de volgende maand een zoon geboren wordt, dan blijft hij op den troon terwille van zijn kind, /.pgt het bericht uit Moskou en als hij blijft, dat is wel zeker, kan een natuur als de zijne niet werkeloos blijven berusten, maar zal hij opnieuw trachten, te doen wat hij meent dat recht en liefde eischen. Tot heil van Rusland. WAALWIJK, 16 Augustus 1902. Tentoonstelling van Solioen cn Leder industrie. Zooals onze lezers weten is indertijd op de congresvergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, door de af- deeling Waalwijk, Baardwijk en Besoijen voorgesteld, de volgende vergadering te Waalwijk te houden. Het plan dat men toen beoogde was om hieraan eene j voldoende mateen dan 't beste succes J vaktentoonstelling te verbinden. Het plan vond luide instemming. Om nu een begin aan de zaak te geven, werden gisterenavond door den voorzitter der afdeeling een 15 tal heeren opgeroepen des avonds ten 7 unr in 't hotel Verwiel. Ongeveer allen waren opgekomen De president der afdeelii.g, de heer Klijberg-Pernot opende met een woord van welkom de vergadering en leidde verder deze bijeenkomst. Hij zette het doel uiteen, nl in 't kort gezegd de schoen- en lederindustrie ver- keeren in kwijnenden toestand alle mid delen om deze industrien van onze streek op te heffen, moeten worden te baat ge nomen. Tot die middelen behoort zeer zeker een tentoonstelling voor de schoen- en ederindustrie Ook voor Waalwijk is het noodig. Waalwijk dat steeds aan 't hoofd van de industrie plaatsen op dit gebied werd genoemd, begon dezen naam te verliezen. Wij moeten toonen dat Waalwijk nog steeds 't centrum is van de schoen- en lederindustrie. (Wij geven 't hier een kort verslag wijl de tijd't verder niet toeiaat, we iopen in een volgend no. in een artikel een en ander eens breedvoerig uiteeu te zetten. Red Het denkbeeld van den voorzitter vond )ij de tegenwoordigen algemeene instemming, en eene warme discussie volgdeAllen za gen het groote nut dezj tentoonstelling in en besloten werd zich te constitueeren tot Tentoonstelliugscomité en zich met hart en ziel te wijden aan het daarstellen van eene tentoonstelling voor schoen- en leder industrie, waarop bet comité, evenals dat der in 1891 gehouden landbouwtentoon- itelling en ook Waalwijk met eere zal kunnen terugzien, die de naam van Waalwijk op het gebied van die beide industrien een groote naam zal geven, niet alleen in Ne derland maar zelfs daarbuiten en niematx twijfelde eraan of de steun voor dit schoone en degelijke doel zal in onze gemeente van autoriteiten en anderen en Nederland ge noegzaam worden gevonden en reeds van verschillende zijden is die flink toegezegd. Het tentoonstellings-comité geconstitueerd zijnde wtrd overgegaan tot de keuze van een Dagelijksch bestuur uit dit comité 't welk werd saamgesteld als volgt President: P. Verwiel. (Voorwaardelijk.) Vice-presidentJan van Riel. Ie Secretaris Johan Tielen. 2e Adr. van Liempt. Penningmeester Jan van Schijndel. Commissarissen Bern. Timmermans van Turenhout. Henri van Gils. Leden van 't Comité A. Jansen. P. van Schijndel. Willem Zuurhout. Stans Ackermans. Eduard van Tilburg. Bern. van Schijndel. A. Ackermans. Gérard van Loou. Commissie van advies M'. v. Loon-Eras. E. W. Klijberg-Pernot. Ook werd nog erover gesproken, dat 'i goed en noodig was zoo tijdig te beginnen wijl het hier iets nieuws gold, iets waarvoor men zelfs de ideeën zal moet vinden, waar voor nergens te rade kan worden gegaan, en daar er een massa werkzaamheden zullen zijn verbonden aan het daarstellen van eene groote en grootsche tentoonstelling dat ia 't plan ligt van 't comité. Na eenige onderlinge besprekingen en en een wederzijdsch woord van dank werd deze vergadering, die zich kenmerkte door goeden geest en groote ambitie, voor de gewichtige zaak, gesloten. Wij spreken de hoop uit dat deze bij eenkomst, gehouden op Vrijdag 15 Augus tus 1902, de eerste stap zal zijn geweest tot eene schitterende vaktentoonstelling in 1908, die zal strekken tot roem van Waal wijk en ook van Holland; ook vooral van Waalwijk, als centrum van schoen- en lederindustrie ligt hierin veel belangrijks beslotem, want slaagt deze tentoonstelling naar wenscb, en daaraan zal niemand twij felen, idan zal een comité, dat eenieders steur, waardig bleek, zeer zeker gaarne het initiatief nemen tot het vormen eener ver- eeniging die de belangen van Waalwijk op verschillend gebied zal blijven bevorderen. Wij juichen 't plan ten zeerste toe en beloven van harte onzen steun. Wij vinden t initiatief, }t plan fliuk, echte Wailwijkers waardigwij enschen thans reeds 't comité bij al zijne werkzaamheden den gewenschten steun, waarvan op 't oogenblik alles afhangt, want we rkkrachten en ambitie zijn er in i Verjaardag: II M. de Kenfngin. Reeds meermalen hebben we in ons blad ons leedwezen uitgedrukt, dat Waalwijks burgerij zoo weinig belangstelling toont in de viering der verjaardagen van personen uit ons vorstelijk huis. liet huldebetoon in onze gemeente, beperkte zich meestal tot het uitsteken van enkele vlaggen. Ditmaal echter zal naar wij hopen wat meer vreugde aan den dag gelegd worden De liedertafel zil wederom 't goede voor beeld geven, dat naar wij vertrouwen, ook door andere gezelschappen nagevolgd zal worden. Zaterdagavond 30 Augustus ul. wordt op Musis Sacrum voor heeren honoraire leden eene groote uitvoering gegeven uitsluitend waarop nationale liederen ten gehoore ge bracht zullen worden, o.m. ook de cantate „Netrlands Heil* gedicht van onzen be minden herder, muziek van R. [lol. Gaarne had de Liedertatel deze uitvoering gesteld op Maandag 1 September den dag waarop allerwege de verjaardag van H. M. dit jaar gevierd wordt, toch door de Be- soijensche kermis kan dit bezwaarliju ge schieden. Wij hopen en vertrouwen dat de bur gerij van Waalwijk en Besoijen als één man deze uitvoering zal bijwonen en daardoor 't bewijs zal leveren dat ook in onze streken evengoed als overal elders de borst gloeit van liefde voor onze vorstin en Haar door luchtig stamhuis. Acht dagen later zal ook een volksmatinée met T zelfde programma worden gegeven. Licdertufcl „Oefening cn Vermaak". Op de Vrijdag 1.1. gehouden vergadering der werkende leden van de liedertafel „Oefening en Vermaak* werd besloten, op Zondag 7 September a.s. een uitstapje te maken naar Oisterwijk. Eeu aangename dag staat den leden dus te wachten. Onderscheidingen. In ons no. van 13 Juli 1.1. deelden we mede, dat bij koninklijk besluit als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning van menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift o. m. was toege kend aan Wvan de Graalf, kapiteinD. van Bre- en J. van der Kolk machinisten, en W aalwijk poolshoogte gaan nemen, maar vond op deze plaatsen, voor deze belangrijke zaak z. i. geen voldoende tegemoetkoming en steun. Zeer zeker is dit eenigszins te betreuren, tuaar hier moet niet worden uit t oog verloren, dat men hier aanklopte, bier iets kwam voorstellen, zonder een re glement, ja zelfs nog geen plan te kunnen aanbieden. Is echter 't. reglement klaar en goedge keurd, en dat zal spoedig zijn, dat zal de propagandatocht opnieuw beginnen en wij hopen dat dan genoegzame steun bij '*t volk maar ook bij de autoriteiten zal zijn te vinden, wat in zonder een wel noodzake lijk is. Noordbrabant sluit zich niet aan bij Holland. Het zal worden eene R. K. vak- vereer, iging welker hoofdzetel is ge vested te Tilbuig. Later kunnen we misschien nog meer hieromtrent meedeelen. Waalwijks omstreken Men meldt ons uit 't Loonseh Hoekje Morgen zullen wij 't voorrecht en 't ge noegen hebben de allerwege bekende Har monie van Kaatsheuvel „Euphonia* in ons midden te hebben Dit gezelschap zal dan eene groote uit voering geven in 't locaal bij de kinderen v. Amelsfoort alhier. Het zal wel niet noodig zijn te zeggen dat deze uitvoering druk bezocht zal worden toch is het te bejammeren, dat de zand wegen naar Waalwijk, vanwaar wij gewoon lijk zooveel volk verwachten, zoo slecht cn bijna onbegaanbaar zijn. Manneer zal aan dien bijna anti-delu- viaanschen toestand van den weg toch eens eenige verbetering worden gebracht. Reeds meermalen hebben de belastingbetalers van hier ofschoon te vergeefs aan den gemeente raad verzocht, dezen weg bruikbaar te maken. Wij voor ons gelooven, dat wanneer aan dit rechtmatig verlangen voldaan werd, ons gehucht zich spoedig in een verhoogden bloei zou mogen verheugen, want de streek is hier zeer mooi en lokt hoe langer hoe meer wandelaars. »Dc Hanze, c men II. C. den Dunnen, wachter, allen op de veerpont tusscheu Waalwijk en Drongelen wegens liet met levensgevaar redden van een veertigtal personen van drijvende ijs- schollen in de Maasmond onder Waalwijk op 18 Februari j.l. Thans zijn die medailles en diploma's aangekomen en hebben wij ze ter secretarie alhier kunnen bezichtigen. Het zijn zeer mooie bronzen medailles, met eau een zijde de beeltenis van H. M de Koningin en aan de andere zijde den naam van den ge decoreerde. A s. Dinsdag ten 12 ure zai onze geachte burgemeester deze medailles in 't publiek aan de gedecoreerden, die hiertoe zijn uitgenoodigd, plechtig uitreiken. Wij en velen met ons stellen dit voor nemen van onzen burgemeester, die hierdoor een bewijs van waardeering en dankbaarheid voor die dappere mannen wil geven op ïoogen prijs en hopen dat talrijke Waal- wijkers, vooral zij die tot de geredden be- ïoorden, deze plechtige uitreiking der me dailles zullen bijwonen, om nogmaals en zooveel mogelijk hulde te brengen aan die kloeke mannen, die hun leven voor anderen in de waagschaal stelden, en aan wiens be leidvol en moedig optreden, zoovelen het leven verschuldigd zijn. Schoenmakcrsknechts. Onlangs is zooals onze lezers weten, te Utrecht een R. K. Arbeiders-secretariaat opgericht, op welke vergadering den wensch werd uitgesproken dat alle rakken zich zouden vereenigen. De Leerbewerkersge- zellen, der R. K. Gildenbond te Tilburg hebbeu zich aangesloten, en de zetel is te Tilburg geveftigd. Het reglement dezer vereeniging is echter nog niet saamgesteld, en door den bisschop mgr. v. d. Ven is daarom nog geen advi seur benoemd geworden. Toch reeds is de volijverige president dier gilde reeds in verschillende plaatsen als Loonopzaud, Kaatsheuvel, Dongen en Een enkel woord ter herinnering aan de vergadering die zal gehouden worden op Maandag 18 Augustus a. s. in 't hotel Verwiel des namiddags ten 61/, uur. Zooals onze lezers weten zal Dr. Nou wens hier spreken over den middenstand en zal ge tracht worden eene afdeeling op te richten van „de Hanze*, R. K. vereeniging van neringdoenden. Het zal niet noodig zijn belanghebbenden en dat zijn er zeer velen aan te sporen trouw ter vergadering te komen en ook met het lidmaatschap deze zaak te steunen. Bij het dagelijksch bestuur van de Hanze, R. K. Vereeniging van neringdoenden, be staat het voornemen op te richten een spaar - en voorschotkas, en een onderlinge brand- assurantie. Tot voorbereiding van die spaar- en voorschotkas en braud-assurantie zijn 2 commissiën benoemd en wel voor de voor schotkas de heeren M. van Hout te Helmond Mr. Nieuwenhuizen te Nijmegen, G. J.' Vermeulen te 's-Hertogenbosch en B. Völ- ker te Veghel en voor de brand-assuranlie de heeren Aloya. Janssen» te Tilburg, II. Manders te Veghel, Jules Pillot te Zeven bergen en H. Sch ul te te Helmond. De benoemde commissiën hebben het recht zich nog een of twee leden toe te voegen. In beginsel is nog besloten tot bet uit geven van een, voor de leden kosteloos, maandschrift, uitsluitend gewijd aan de belangen der neringdoenden. Van het uit te brengen verslag van vermoedelijke kosten en inkomsten van advertentiën, zal het af hangen of tot de uitgave kan worden be sloten. Zoo uit het finantieel rapport blijkt, dat zonder groot bezwaar voor de algemeene kas, het maandblad kan worden uitgegeven, begint de verschijning in October. Met de redactie zullen belast worden de heeren dr. J. Nouweus, W. Nieuwenhuizen en M. van Hout. Diefstal. Bij den heer Herman Zeegers alhier, zijn dieven aan 't werk geweest. Twee nachten achtereen is men in zijn tuin gekomen en heeft de perzikbooraen geheel van zijn vruch ten ontdaan. Den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft men zeker een 150 tal mee genomen. Aangifte van deze lage brutaliteit is bij de politie gedaan en maatregelen zijn ge nomen, om als da dieven nogmaals in den tuin komen, hen daar zoo vriendelijk en hartelijk mogelijk te ontvangen.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5