INotaris RANT Notaris RANT DE Notaris RANT m Waalwijksche Snelpersdrukker]. DRUKWERK, t&ès Bindwerk mm helen. D. C. Nouwens, Gas-, Watei- en Electrische Leveling en plaatsing buiten de stad, Advertentiën. Een winkelhuis met erf Bericht van inzet. Het beste adres Koperslager, Loodgieter, Gemengd Nieuws. Ingezonden stukken. 37Oste Staatsloterij Handelsberichten. publiek verhoopen. publiek verkoopen wc Ververstraat 353 's Bosch Geleidingen. Gaskronen, Baden, Bad- kacliels, Closets Fonteinen enz. enz. spoedig en zonder ver hooging van prijs. bij inzet op Viijdag 5 Sept. 1902, bij toeslag op Vrijdag 19 Sept. 1902, Houtcement en Mastiec dakbe dekkingen. Gisterenavond reed iemand uit onze gemeente in volle vaart met zijn rijtuig tegen een hondenkar aan, zoodat deze opzij vloog en de hurries gebroken werden. Opgepakt. En jongmensch van 14 jaren, dat van zijn vader verdiende straf verwachtte, had daarin niet veel trek en ging er van door in de richting van den Bosch welke stad hij ook bereikte. Een agent van politie hem daar zwervende vindende, pakte hem op en bracht hem naar 't bureau. Maandagmiddag werd hij door twee ma rechaussees naar hier teruggebracht. Prijsuitdecliug Bisschoppelijk Seminarie. Wat een vreugdedag voor jonge harten Loon na werken ennaar vader en moeder terug, met vrij en blij gemoed Alleen de zang reeds maakt het de moeite waard zulke prijinitdeeling bij te woneu. fWeihegesang an die Cacilia' voert u hooger op naar Cecilia's t om m d»-n hemd „huldiging van den zang" deed u de ver scheidene rauziekaccoorden, die het hart zoo kunnen treffen en verscheidene aan doeningen opwekken, nog meer liefhebben het „Matrozenlied" deed u denkeu aan de woelige wereldzee en het schip dat er zoo rustig op dobbert, het schip van Petrus, waarin die jeugdige zonen van ons zee- lievend volk zoo werklustig en opgeruimd in stappen5jne „accuratesse" waarop het drietal werd uitgevoerd, werd door iedereen opgemerkt. De Latijnsche redevoering was vol gloed en werd ook met gevoel uit gesproken. Zij stelde ons Leo XIII voor gevangen weliswaar maar toch omgeven met glorie en luister, schitterend over gansch de aarde. Ziet hoe de wereld hare slageu tegen Z. H. richt en toch van dc andere zijde ziet hoe heel de wereld hem naloopt. Wat een groote gave van God, zegt de redenaar, dat God voor onzen tijd onzen Paus geschonken heeft, gelijk God voor tijden van ander temperament andere toen gïschikte personen zond. Het groote stuk was een b 1 ij s p e 1 „de Inspecteur" geheeten. De rollen werden fameus goed gespeeld. Vooral die voor inspecteur werd aangezien speelde buitengewoon natuurlijk en zijn knechts niet minder. Bobbirenski scheen zijn leven latig zich er op toegelegd te hebben, om den ganschen dag komiek te zijn. Men kon zich den persoon haast niet anders meer denken dan komiek geboren. Daarbij werd naast onzen beminden Bisschop prijsuitdeeling bijgewoond door Z. D. H Mgr. Aelen. En uit de hand van dezen Bisschop-Mis- sionnaris der Meidenen van Engelsch-Indië mochten de studenten hunne prijzen ontvangen wel een zoete herinnering. Den studenten van Waalwijk, die weer prijzen behaalden, een oprecht proficiat. „Sempre avanti", steeds voorwaarts Verkiezingen Provinciale Staten. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het distrikt Grave zijn Maandag candidaat gesteld de heeren Ch. Gcrvers te Velp, Ch. Hermans te Kuik en A. v. d. Wiel te Huiseling. De stemming en zoo noodig de herstem ming zullen plaats hebben op 29 Augustus en 6 September. Daar er geen tegencandidaat gesteld is, is in 't disdrict Helmond Maandag tot lid der Staten gekozen verklaard de heer M. A. Joosten, notaris te Budel, de can- ditaat der katholieke kiesvereeniging „Hel- m>nd". Kamp te llerwijnen. Men meldt Hedenmiddag had te Herwijnen bij het jfhalen van passagiers van de opvarende .«lijmeegsche boot een droevig ongeval plaats. Door het struikelen van den veerschipper kantelde het schuitje, waarin tien personen gezeten waren, met het droevig gevolg, dat van de tien dreokelingen er slechts zes gered werden. Onder de verongelukten behoort ook de veerschipper. Maandag ongeveer een uur seinde de Nijmeegsche stoomboot Koningin der Ne derlanden aan het benedenveer te Herwijnen met ééu vlag, hetgeen beteekent dat dc veerman met ééu boot moet uitkomen. Niettemin moesten 11 of 13 passagiers aan dat veer van de boot. Dit aantal passagiers werd dus in het eeoe veerschuitje geleden. Of nu de stoomboot niet tijdig gestopt ot te snel afgevaren is, moet nog geconstateerd worden, zeker is het, dat het veerboo'je overladen was. Men beweert ook dat de veerboot onder het berghout van de stoom boot is geraakt. In elk geval liep het bootje vol water. Twee heeren redden zich door op de stoomboot te klimmen, zes personen werden gered door toegesnelde roeibooten, drie andere verdweneu in de diepte, en vermoedelijk ook nog een juffrouw en een kind uit Rotterdam. De namen der verdronken personen, voor zoover bekend, zijnde veerman Hendrik van der Velden, Aut. van Arendonk, rentenier, en de 13-jarige jonge juffrouw Neeltje Pannckoek, dochter van deu wethouder, allen te Herwijnen. Het lijk van Van Arendonk is onmiddellijk opgehaald, de anderen zijn bij het afzenden van dit bericht nog niet gevonden. Van audere zijde meldt men. Vijf personen werden gered, de veerman en vier passagiers verdronken. Geneeskundigen wendden bij twee drenkelingen, die na korten t;j(. gevischt werden, pogingen tot opwekking der levensgeesten aar:, doch zonder gevolg. Een nauwkeurig onderzoek door de justitie ingesteld moet aau het licht gebracht hebben, dat de kapitein der boot aan het ongeluk onschuldig is. Aankomst der Boerengeneraals in Nederland De Batavier lil met Botha, De Wet en De la Rey arriveerde gisterenmorgen ten half tien uur te Rotterdam, opgewacht door duizenden, die het met oorverduovend hoerah, gemengd met de stoomfluiten van de gepa- voiseerde bonten op de rivier, begroetten. Aan boord werden de generaals verwel komd door den wethouder, den heer J. lludig namens het gemeente-bestuur, door den lieer P. li. Mees namens de Zuid- Atrikaansche veieeiiiging, door den heer Th. Xolen namens 't Nederlandsch Ver bond en door den heer Schoonenbeek na mens oud-Indische strijders. Botha en Dc Wet bedankten. Door 't gemeentebestuur waren rijtuigen beschikbaar gesteld, waarmede een tocht door de stad gemaakt werd. Om 11.15 arriveerde de stoet aan 't sta tion Delftschc Poort, waar iu het dames salon koffie werd aangeboden. De enthousiastische menigte hief langs den geheelen weg volksliederen en hoerrahs aan. Aan 't station was de volksmenigte ont zaglijk. Ten 11.20 vertrokken de generaals naar Den Haag. Aankomst in ilcn Hang. Ouder ongebonden geestdrift zijn de Boe rengeneraals hier aangekomen en begroet door een ontzaglijke menachenmassa aan het spoorstation, in de straten en voor het hotel. Deputaties der Zuid-Afrikaausche ver- eeuiging begroetten de generaal aan de coupé, waarna in de wachtkamer generaal Egter van Wissekerke hen hartelijk toesprald Botha antwoordde dankbetuigend aan Nederland, dat zooveel voor de Boere 1 deed, die op het slagveld den troost hat - den, dat hun vrouwen en kindereu door Nederlands weldadigheid werden verzorgd. De tijd was nog niet gekomen te open baren alles wat op het hart lag, waarschijn lijk spoedig in een memorie. Er was ook een eerewacht van oudge dienden. Voor het Doelen-hotel waren de toejui chingen ontzettend. Leve dc Boeren werd geroepen, het Transvaalsch volkslied gezongen, wat de generaals bewoog dankend naar voren te treden en te groeten hetgeen de geestdrift nog hooger deed stijgen. In het hotel begroetten hen veel vrienden, ook generaal Verspijck en kapitein De Rara die meestreed in Zuid-Afrika. Van het Doelen-hotel woei enkel de Nederlandsche vlag, niet de Transvaalsche. In de rede aan het station zeide Botha afgevaardigde te zijn van de meest ge ruïneerde volken geruineerd alléén om dat zij hun plicht deden en stand hielden voor hun vrijheid en onafhankelijkheid. Dinsdagmiddag bezochten de generaals dc Pro-Boertentoonstelling en lieden president Kruger te Utrecht. Droevig ongeluk. Een droevig ongeluk gebeurde aan de Mauritskade te Amsterdam. Een onvoor zichtige knaap, Pieter Strijder, geraakte daar onder de electrische tram. De beide beenen werden hem afgereden. Dadelijk werd de ongelukkige naar het O. L. Vrouwengast huis in de Oosterparkstraat vervoerd, doch helaas, enkele oogenblikken na de opneming overleed de knaap. De bestuurder der electrische tram moet aan het gebeurde geen schuld hebben. Katten en slapende zuigelingen In de Jonkerstraat .40 te Amsterdam woont een zeer arm gezin. Een andere woning in diezelfde straat had het gezin moeten verlaten om de ratten. Het perceel dat ze nu sedert enkele dagen bewonen, was er niet beter op. Ver molmde vloeren, muren zonder behangsel, vol gaten en scheuren en eene bedstede eer een varkenskot dan een slaapplaats. In die legerstede lag Zaterdagavond een kindje van 16 dagen rustig te slapen. De moeder zat met andere kleinen aau de voordeur. Opeens hoorde ze een jammerlijk geschrei. Zij ijlde naar de slaapplaats cn ziet haai jongste lieveling badende in haar bloed. Aan het mondje, den neus en bij de slapen zaten eenigc ratten als bloeddor stige, uitgehongerde wolven te knagen. Buurvrouwen, die op het gegil van de moeder toesnelden, brachten het wichtje naar het gasthuis, waar de wonden uitge brand werden. Het kindje werd te verple- ging opgenomen. Men vreest voor het leven. Besoijen. Door de leden der Lieder tafel „Oefening baart Kunst" gevestigd bij den Heer VV. Brokken te Besoijen is be sloten dat op 7 en S September een bezoek gebracht zal worden aan Nijmegen. Kaatsheuvel, Zoudag 11. gaf onze harmonie „Euphonia een concert bij de kinderen van Amersfoort in 't Hoekje. Ofschoon het weder eerst dreigend was. hield het zich goed, zoodat er aau publiek geen gebrek was. Des avonds om 8 uur keerde de harmonie onder het spelen van vroolijke marschen in de gemeente terug. Het was 1.1. Zondag in onze gemeente vrij rumoerig. Op „De Hilsche pad" werd ernstig gevochten. Zekere M. kreeg een diepe raessnede achter iu deu nek, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen Natuurlijk speelde de jenever weer een hoofdrol. De raad dezer gemeente heeft aan den heer Bruijuis vau Prinsenhage v >r den tijd van 30 jaren concessie verleend to; oprichting eener acetyleen—gasfabriek voor verlichting, verwarming en krachtproductie. Hoor den heer F. Daleu alhier zal worden opgelicht een stoom—chrooiulederfabriek. Met genoegen zien we deze herleving der looierij te gemoet We wenschen dan ook genoemden heer het beste succès. Loonopzarid, 12 Aug. Ook hier is j.l. Zondag een afdceliog van den Boerenbond opgericht met om de 100 leden. Tor b siuursleden zijn gekozen de herren A. H Verster, J. vm Lier, H. Beunis, H. v. d. Hoven, VV. Elias en A. Broeders, de eerste drie respectievelijk tot voorzitter ondervoorzitter, secretaris penningmeester, terwijl de Z.Eerw. Heer Pastoor alhier door Mgr. van <ie Ven tot adviseur is benoemd. Knumsdonksvecr, lg Augustus. Gisteren morgen had op liet Saudvel alhier een ernstig ongeluk plaats. Een zoontje van H. v. D. was niettegenstoonde de herhaalde waarschu wingen van den voeirnan op een houtwagen der firma v. L geklommen. Bij een draai viel het jongetje er af en kreeg een der wielen over het linkerbeen. Daar van binnen alles tot gruis gereden is, vreest men dat het been zal stijt bij ven. Ongeluk op een berg. TJit Randa is bericht ontvangen dat dr. Largen, opperrechter in het Hof te Bern, op den Kadelhorn is omgekomen. Hij ver trok Vrijdag om den Dom uit het Zcrinatt- dal te beklimmen. De berg is 14,218 voet hoog. Toen hij niet terugkeerde, vertrok Maandag een expeditie om hem te zoeken. Men vond zijn lijk aan den voet van een steilte. Uit zijn dagboek bleek dat hij den top van den berg Zaterdagmiddag had be reikt. Vulkanische uitbarsting. Te Jokohama is bericht ontvangen dat het kleiue eiland Tori Sjima, dat deel uit maakt van de groep die zich tusschen 13 en 15 Augustus door een vulkanische uit barsting is verwoest. De 150 bewoners zijn allen omgekomen. Het eiland is hedekt met vulkanische overblijfselen en alle huizen zijn verdwenen. De uitbarsting houdt nog aan en gaat gepaard inet een zee-beving. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! „Het daghet in den Oosten" „Het lichtet overal". In een der vorige nummers van Uw blad lazen we, dat er alhier plannen bestonden ter oprichting van eene vereeniging „Waal- wijks Belang". Er werden besprekingen gehouden in engeren kring. En onder en door die besprekingen kwam allengskens het plau op oin eerst en vooral te houden eene tentoon stelling van Schoen- en Lederindustrie, een plan, dat reeds op de vergadering van 15 Augustus 1.1. het vormen van een tentoon stellingscomité, van Dagelijksch bestuur en Commissie van advies ten gevolge had. Dit is een groote stap voorwaarts. Wanneer in 1891 eene landbouwtentoonstelling alhier een schitterend succes had, dan kan het niet anders of eene tentoonstelling, recht streeks betrekking hebbende op de middelen van bestaan dezer gemeente moet slagen. Hiervoor blijven ons ook borg de namen ven mannen als de heeren P. Verwiel. M. v. Loon-Eras en E. W. Klijberg-Pernot. We wenschen het comité geluk, waar het den heer Verwiel koos tot president, hij is de man van 't wosrd en van 't werk en wie paart er uitgebreidere zakenkennis aan grootere bereidwilligheid dan de heeren der commissie van advies M. van L0011- Eras en E. W. Klijberg-Pernot, mannen, die reeds lang op het gebied van Schoen en lederindistrie hunne sporen verdiend heb ben. Met genoegen merkten we verderop, dat èn Dagelijksch bestuur èn Comité geheel bestaat uit jonge mannen onzer ge meente. Dit getuigt voor hunne energie en we brengen hun daarvoor gaarne onze hulde. En nu, wat betreft de vereeniging „Waalwijks Belang". Op de vergadering van 15 Augustus 1.1. vreesden enkelen, echte patriotten als ze zijn, dat het uitstellen van het oprichten eener dergelijke vereeniging zoo licht zou leiden tot afstel. Vol van jeugdigen ijver, meenden zij op de schouders van eene pas opgerichte vereeniging zonder bezwaar te kunnen leggen al de lasten van eene ten toonstelling We hebben gezien, dat de meerderheid dit niet raadzaam vond. Dat de ij veraars voor „Waalwijks Belang" echter niet den moed laten zakken. O. i. kan het niet anders of op de tentoonstelling moet vol gen eene vereeniging, de die zich behartiging belangen van onze gemeente ten doel stelt. Heeft de tentoonstelling niet het verwachte succes hetgeen, toevallige omstandigheden buiten rekening gelaten, onmogelijk schijnt dan zal men wellicht tot de conclusie komen, dat in dezen de steun van eene vereeniging, rustende op breedere en hech tere grondslagen, onmisbaar is. Slaagt de tentoonstelling volkomen wij hopen en vertrouwen het uit dc volheid van ons gemoed dan zal men, gelukkig door z'n succes, rondzien naar een raiddel om Waalwijk te doen blijven het aantrek- kingspunt dv r omgeving, welk middel men zal vinden in eene vereeniging als „Waal wijks Belang". Zonder vrees kunnen dus nu allen samen werken voor de tentoonstelling. Wanneer het niet zoo overbodig ware nog een woord te schrijven ter opwekking, wanneer ik niet vreesde iemand te kwetsen door het vage vermoeden, dat nu n >g iemand slapen k o 11, dan zou ik zeggen tot onze corporatieën, in T bijzonder tot onze muziekgezelschappen „Ziet, in de naaste toekomst zal men U weer noodig hebben. Laat dan zien, dat ge uwen ouden roem weet te handhaven, want ook voor U zal men werken, ook gij zult weldra kunnen zeggen „Het daghet in deu oosten", om niet lang daarna erop te laten volgen „Het lichtet overal". Mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de ingeruimde plaats. X. De hoogste prijzen der 3de klasse. Trekking van Maandag 18 Aug. No. 9806 f 5000. No. 14057 f 1000. No. 7060 en 13007 elk f 400. No 2354, 17018 en 17834 elk t 200. No. 7780, 8311, 13413 en 18243 elk f 100 Trekking van Dinsdag 19 Aug, Prijs van f 25000, No. 15083. Prijs van f 2000, No. 14885. Prijs van flOOO 3717 8549 20550. Prijs van f 400, No. 15414 17739. Prijs van f 100, 6526 26511 20163. ROTTERDAM, 11 Aug. Turwe. Jarige- per heet. f 7.50 a f 825. en per 100 kilo f 9.25 a f 10.40. Nieuwe- per heet t 0.00 a f 0.00, per 100 kilo i 9.— a f 10 Canada-tarwe f 0.00 lot f 5.70. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De best' f4.50 a 5.25. Dito mudere f5.a 5.50. Gerst. Zfo.awsch, Flakk. en Overm.^ Winter f7.30 ft 17-50 beste Zomer- f7.4 f7.20. Haver, f 9.25 4 1' 10. Blauwe erwten. De beste f9.25 4 i 10.50. Paardenboonen. De beste f5.75 a 6.25. Duivenboonen van f7.a 7.25. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch znk- goed f8.8.60; Zomprzaad f 8.25 ii 8.75. Kanariezaad f7.25 a f8.50 Bruine boonen de beste 1*7.a f 9.25. Witt boonen de beste f 10.a f 11.50 ROTTERDAM 12 Aug. Op de veemarkt waren lieden aangevoerd 59 paarden, 1 veulen, 0 ezel, 812 magere en 716 vette runderen, 154 vette,nuchtere en gras- kalveren, schapen of lammeren, varkens 329 biggen, 0 bokken of geiten. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen 25 tot 38 c., 2e kwal.c., 3de kwal. c. Kalveren le kw. 33 c., 2de kw. 45 c., 3de kw e. Alles per halve kilo. Op de botermarkt werden aangevoerd 19/8 cn 60/16 vn. en 480 stukken a '/s kilo. Prijs le qual. f 48, 2e qual. f 46, 3e qual. f 42. Per kilo f 55 a 60 c. GOR1NCHEM, 11 Aug. Ristarwe f 7.25 4 7,40 roode dito f 6,80 a G,90 witte dito f6.90 4 7.25 inl. rogge f5,15 a 5,25, buitenl. dito 1*4.95 A 5,10, gerst 1 4,80 a 4,90, haver 4,40 4 4,60, duiveboonen f7,50 a 7.75, blauwe erwten, f0a alle9 per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 229 runneren, 11 nuchtere kalveren, 17 vette varkens en 779 biggen. le qual. Kalfkoeien f200 4 230 Knlfvaarzen f 170 a 190 Melkkoeien 1150 4 170 2'/j jarige ossen f 150 4 160 Guiste vaarzen f 90 4 100 Pinken f 60 4 70 Graskalveren f 30 4 40 Nuchtere kalv. f 10 a 13 Aangevoerd vette varkens van 20 a 25 ct. per half kilo, biggen van i 6,a 12.per stnk. Aangevoerd schapen en lammeren; scha pen a en lammeren f a f oer stuk Eieren f 0.85 a 0.95 per 26 stuks. Boter 60 4 65 ct. per kilo. I GETROUWD: L. W. BOOGERMAN en D. G E R R I S. Rotterdam, 14 Augustus 1902. te Waalwijk, zal voor de Erven van den Heer JACOBUS TABBERS, aldaar overleden, bij inzet ten koffiehuize van THEODs. VAN LOON, in „De Korenbeurs" te Waalwijk op Dins dag 2 September 1902, bij toeslag, in het Hotel Verwiel aldaar op Dinsdag 16 September 1902 telkens des avonds 7 uur, te Waalwijk aan de Groote Straat nabij de R. K. Kerk, Sectie C. no. 1796. groot 2.10 aren. Te aanvaarden in genot en lasten bij de betaling der kooppennirgen. te Waalwijk, zal ten koffiehuize van W. A. Brokken te Besoijen telkens des avouds 7 ure, behuorende aan Gebroeders de Bakker te Besoijen en bestaande in ONDER BESOIJEN: Koop I. Huis en Erf aan de Groote straat, Zuidelijk gedeelte groot pl. m. 0.02.60 H. A, van Sectie D. 110. 957. Koop II. Looierij, Werkplaats, Erf en Moestuin, Noordelijk gedeelte, groot pl. m. u.07.60 II. A. van Sectie D.4 nos. 957 en 893. Koop III. Bouwterrein en Moestuin, Zui delijk gedeelte groot pl. m. 0.03.35 II. A. van Sectie D. no. 893. Bij de toeslag komen eerst Koopen I en II en daarna Koopen I, II en III in massa. Koop IV. Perceeltje Dries bij de Loint Sectie C. no. 638, groot 0.04.50 11.A. ^oop V. Dries aan de Nieuwe Zeine. Sectie C. nos. 500 en 501 groot 0.65.00 H. A. ONDER BAARDWIJK. Koop VI. Bouwland over de le Zeine Sectie D. no. 143 groot 1.05.80 H. A. Aanvaarding in lasten van alle Koopen Sedert 1 Juli 1902. te Waalwijk, maakt bekend, dat de op 14 Augustus j.l. geveilde onroerende goederen, door inzet en verhooging staan als volgt ONDER DRONGELEN. KOOP I. Huis en erf te Ilagoort, behoorende aan de Erven Jan Smits, aan f 825. KOOP II. Huizen, erven én bouw land, behoorende aan de Erven Govert van de Nieuwegiessen aan f 800. Toeslag WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1902, 's namiddags 3 uur te Drongeleu, ten koffiehuize van Piet Nieuwkoop-aan den Dijk. Dagelijks kan ten kautore van Notaris RANT gehoogd worden. voor alle soorten alsook voor >r.'*Vl IS BIJ WAALWIJK. f AANLEGGER VAN MAGAZIJN VAN

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 3