Xurnnier 69. Zondag 31 Augustus 1902. 25e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. WONINGWET. ANTONIO EMIUNDO. A NTOON TIELE Uitgever: Dit nummer bestaat uit twee bladen. Bekendmaking. FEUILLETON Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Advertentikn 17 regels f 0.60 daarboven'8 cent per regel, groots letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden ümaal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regel» »n advertenties bij abonnement worden speciale zeer roordeelige contract»» gesloten. Reclames 15 cent per regel, OVERAL VERKRIJGBAAR IV. Onbewoonverklaring, ontruimingsluiting en afbraak. Artikel 18. Indien eene woning ongeschikt is ter be woning eu niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren slaatkan worden gebracht, wordt zij bij besluit van den gemeenteraad, de gezondheidscommissie gehoord, onbewoonbaar verklaard. [Auteursrecht verzekerd volgens de toet.) 3. Het besluit tot onbewoonbaarverkla- ring houdt tevens in den last tot ontruiming binnen een daarbij bepaalden termijn, te rekenen van den lag, waarop de tijd tot voorziening is verstreken of bet besluit lot onbewoonverklaring is gehandhaafd. 4. De termijn, in het voorgaand lid bedoeld, wordt gesteld op ten hoogste zes maanden, behoudens eenige uitzonderingen. 5. De termijn van ontruiming kan door den gemeenteraad telkens voor ten hoogste zes maanden worden verlengd onder goed keuring van Gedeputeerde Staten, aan wie. bet advies der gezondheidscommissie wo dt overgelegd. 6. Het besluit tot onbewoonbaarverkla- ring wordt onverwijld met overlegging van een afschrift van bet advies der commissie ter kennis gebracht aan den bewoner, hoofd van bet gezin of afzonderlijk levend persoon en van den eigenaar der woning of dengene, die bevoegd is de woning alsnog in bewoon baren staat te brengen. 7. Aan de onbewoonbaar verklaarde woning wordt, binnen veertien dagen nadat de termijn van voorziening is verstreken ot bet besluit lot onbcwoonbaarverklariug is gehandhaafd, door of van wege Burgemeester en Wethouders, op de wijze, bij plaatselijke verordening te bepalen, een kenteeken be vestigd, waarop met duidelijke letters te lezen is; onbewoonbaar verklaarde woning Aitikel 20. 1. Bij besluit van Burgemeester en Wet-, houders wordt onverwijlde ontruiming van eene onbewoonbaar verklaarde woning ge last, ingeval na verloop van den volgens artikel 18 gestelden termijn de bewoning voortduurt of, in strijd met bet bepaalde bij bet achtste lid van dat artikel, opnieuw aanvangt. 2. Tevens kan bij gebleken noodzakelijk heid door hen tot sluiting, voor zoolang noodig, worden overgegaan. Artikel 21. De ontruiming en sluiting geschieden op vertoon van den daartoe strekkendeu last, in tegenwoordigheid hetzij van den kanton rechter, betzij van den burgemeester of eenen wethouders der gemeente, betzij van eenen commissaris van politie. Artikel 22. Artikel 23. Van het bevel tot sluiting alsmede van elk besluit, bedoeld in het voorgaande ar tikel, wordt onverwijld kennis gegeven aan den eigenaar der woning of aan dengene, die bevoegd is de woning alsnog iti bewoon baren staat te brengen. Artikel 24. In geval var. afbraak worden de bouw materialen in het openbaar verkocht en wordt de opbrengst na aftrek der kosten van afbraak eu verkoop den rechthebbende Ier hand gesteld. Artikel 25. Ophcffiug der onbewoonverklaring kan, mits voldoende blijkt dat de woning alsnog in bewoonbaren staat is gebracht, geschieden bij besluit van den gemeenteraad, de gezond heidscommissie gehoord iu geval de onbe woonbaarverklaring niet is uitgesproken door den gemeenteraad, bij besluit van Gedeputeerde Staten, den inspecteur gehoord. Deze paragraaf handelt over onbewoon- baarverklaring, ontruiming, sluiting en af braak. In de Memorie van Toelichting wordt uiteengezet, dat het opschrift dezer paragraaf eene reeks aanduidt van vier, in klimmende mate ingrijpende maatregelen, die achtereenvolgens tegenover woningen, ter bewoning ongeschikt, kunnen worden toegepast. Aan onbewoonverklaring uit te spreken met betrekking tot alle woningen, welke hetzij niet meer in bewoonbaren staat kunnen worden gebracht, hetzij na vergeefsche aan schrijving tot verbetering in onbewoonbare» toestand blijven ve.rkeeren worden twee gevolgen verbonden. Aan de onbewoonbaar verklaarde woning wordt een duidelijk waar neembaar kenteeken bevestigd en nieuwe bewoners met uitzondering van de leden van een eenmaal in de woning gevestigd gezin mogen haar niet betrekken. Met onbewoonbaarverklaring gaat niet aanstonds ontruiming gepaard. Het is uit ceu praktisch oogpunt gewenscht, dat de verwijdering van de bewoners uit de onbe- woonbaarverklaartle woningen eene geleide lijke zij, opdat zij zonder schokken zorg gedragen kunne worden voor den overgang en de bewoners een er behoorlijke andere huisvesting kunnen bekomen. Het tijdsver loop tusschen de onbewoonbaarverklaring en de ontruiming is als regel ten hoogste zes maanden en is vatbaar voor verlenging Buitendien kan aanstonds bij het besluit tot onbewoonbaarverklaring een langere termijn voor dt ontruiming worden gesteld Dit laatste geld in drie gevallen. In de eerste plaats in gemeenten, waar het aantal onbewoonbare woningen groot is en slechts geleidelijke ontruiming, over eeu tijdvak van ettelijke jaren verdeeld in gelijken tred houdend met aanbouw van nieuwe goed- koope woningen, uitvoerbaar moet worden geacht. In die gemeente zal zoodanige ge leidelijke ontruiming geoorloofd zijn, mits uit een daartoe strekkend plan, goedge keurd door Gedeputeerde Stalen, blijke, dat het den gemeenteraad ernst is met de op ruiming van krotten. Hef is zeer gewenscht, dat in de gemeenten, waar onbewoonbare wo ningen in grootaantal voorkomen,een dergelijk plan van geleidelijke ontruiming worde vervaardigd. Evenzoo kan, wanneer de woning is opgenomen in een door den rand vast gesteld onteigeningsplan, zoodat zij eerlang zal moeten worden gesloopt eeu aanvang worden gemaakt. In de derde plaats mag een langere termijn dan de gewone voor ont ruiming worden toegestaan, ingeval de wo ning onbewoonbaar wordt verklaard zonder dat de toestand der woning in strijd blijkt met de voorschriften, krachtei s artikel 1 vastge steld, aangezien in dit geval de belangheb benden niet bij voorbaat konden weten, dat onbewoonbaarverklaring hen boven het hoofd hing. Indien na het verstrijken van den daartoe gegunde» tijd geen vrijwillige ontruiming plaats vindt, of indien personen, die niet gerekend kunnen worden tot het gezin te behooren, in de woning hun intrek nemen, wordt tot gerechtelijke ontruiming overge gaan en desnoods tot sluiting der woning. Deze sluiting draagt het karakter eener straf; immers, zij maakt gebruik van de woning als pakhuis of bergplaat» of voor andere doeleinden onmogelijk. Blijkt eindelijk, dat de veriaten of ge sloten woning gevaar of overwegenden hinder vei oorzaak t voor de bewoning van nabijge legen panden, dan moet afbraak worden bevolen, of, indien afbraak der woning op zich zelve niet uitvoerbaar of niet uitvoer baar of niet noodzakelijk i», tot andere maatregelen ter wegneming van gevaar eu hinder worden overgegaan. Indien de gemeenteraad niet medegaat met het voorstel der commissie tot onbe woonbaarverklaring of wel nalaat onbewoon baarverklaring uit te spreken, nadat pogin gen tot verbetering door middel van aan schrijving ijdel zijn gebleken, wordt een gelijk recht om voorziening te vragen, als iu de vorige paragraaf aan de gezondheids commissie en aan requostranteu is verleend, hun ook hier geschonken door hun bevoegd heid te verleenen, zich te wenden tot Ge deputeerde Staten. Eveneens kan de eigenaar der woning of de bewoner bij Gedeputeerde Staten voorziening tegen het besluit tot onbewoonbaarverklaring vragen. Het besluit tot onbewoonbaarverklaring draagt geeu onherroepelijk karakter. Den belanghebbenden eigenaar blijft de gelegen heid opengelaten om de woning te her stellen en opnieuw in bewoonbaren staat te brengen. De onbewoonbaarverklaring kau dan worden opgeheven. In een volgend nummer een en ander over //Onteigeuing.' Tegenspraak gewenscht. Met instemming nemen wij 't volgende uit het f Centrum" over Nauwere aansluiting van Nederland bij Duitschland, of toetreding tot een der Eu- ropeesche allianties, leverde den laatstea tijd voortdurend stof tot bespreking in de bin- nenlandsche en buitenlaudsche pers. Werd aanvankelijk gesproken over een verbond met Duitschland alleen, thans gaat weer een gerucht, alsof het in de bedoeling van de Nederlaudsche regeering tou liggen, tot de Triple-alliantie toe te te treden. Uit ltome kwam zelfs het bericht, dal onze minister-president tot dit doel eerst daags door den minister van buitenlandsche zaken in Italië, Prinetti, zou worden ont vangen en dat een eventueele toetreding van Nederland tot de Triple-alliantie reeds bespro ken zou zijn door de verantwoordelijke staatslieden der betrokken mogendheden. De sterke pro-Boer beweging hier l«' lande, de luide en ondubbelzinnige syiu pathie-betuigingen jegens de Boeren gc- He Echo van het Zuiden, Waalwjjksclic on Lan«;slraatsclio Courant, De Burgemeester der Gerneenle Waalwijk, ter afkondiging ontvangen hebbende het Kohier der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het Diei)9tjnar 1902/3 MAAKT BEKEND Dat genoemd Kohier door den Heer Directeur van 's Rijks Directe belastingen dezer Provincie op den 25sten dezer is executoir verklaard en op heden nan den betrokken ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is toegezonden. Waalwijk, een 27 Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. LMEfügLülg'.m!LL1 1 I 23 DOOR A. C. V. D. H. O— Carlo heeft echter door het groote rumoer in de zaal den spreker niet kuunen volgen en zegt, dat hij zich die gesproken woordeu niet meer herinneren kan. Hoe wist gij dan, dat het uw ezel was die weggeloopen was O, geachte heer kadi, ik kende hem aan de kleur zijner huid, aan zijne poolen, aan alles durf ik zeggen Hoor eens, vriend, herneemt de kadi. uwe uitvluchten en scherpzinnige gezegden bevallen mij niet. gij tracht mij in verwarring te brengen, ik wil vóór alles de zuivere waarheid. Provoost, geel dezen babbelaar dertig slagen, op dat hij zich voortaan wachte mij te misleiden. En wat den ezel betreft, dien houd ik voor mij zeiven, dan is de twist in eens gedaan. Nu wordt uog voorgelezen, welke personen binnen een bepaalden tijd aan den kadi eene boete tullen betalen eu de zitting is geëindigd. De kadi stuat op, heft zijne oogeu hemelwaarts, legt de banden op den koran en roept met zalvende stem O God van barmhartigheid, reebtvaardig- hied en liefde, o Mahomed, beminnaar van het recht, in uw naam en tot welzijn der menschheid, hebben wij weder recht gesproken. Staat ons immer met uw geest bij, opdat ODze uitspraken, gelijk tot uu het geval is geweest, altijd op rechtvaardigheid gegrond mogen zijn. Amen. Hierna gaat ieder zijns weegs. Ook de kadi vertrekt met Carlo. Wat dunkt u, Carlo, sprak hij' toen ze buiten waren, wordt hier niet billijk rechtges proken Ja, geachte heer, antwoordde Carlo, die l. Gelijke verklaring wordt uitgesproken, indien na het verstrijken van den ingevolge artikel 14 gestelden termijn de geeiachte verbeteringen niet zijn aangebracht en de woning dientengevolge ongeschikt ter be woning is. zijn meester niet durfde tegenspreken. Ik geloof, ging de kadi verder, dat men bij u in Spanje niet zoo rechtvaardig uitspraak doet als hier, is wel? Ik heb nimmer in Spanje eene rechtszitting bijgewoond, geachte heer, ik kan dus uwe vraag niet met zekerheid beantwooidcn. Alleen weet ik, dat bij ons niet, gelijk hier de schuldigen direct lichamelijk gestraft wordt. Men geeft bij ons een schuldige liever eeDigen tijd gevangenisstraf. Een groote font i9 dat, Carlo. Ik voor mij zou de bastonnade verre boven gevangenisstraf verkiezen, en ik niet alleen, maar allen in den lande met mij. De pijn wordt vergeten, niemand» eer is gekrenkt en een ieder blijft iu het bezit zijner vrijheid. Al pratende waren zij het huis genaderd. De kadi bracht Carlo in een vertrek en gelastte hem nauwkeurig aanteekening te houden van de personen, die bij hem aan huis nog eene geld boete hadden te betalen. Carlo had nu dagen achtereen werk, want legio was het aantal personen, dat beboet was. Al dat geld kwam in handen van den kadi, die er goede sier van maakte en leefde als een vorst. Legio wasechter ook het aantal vijanden, dat hij had. Van niets toch scheiden Moor en Arabier met meer pijn dan van hun geld. Een paar malen was er ook reeds een opstand tegen den hebzuchtigen kadi uitgebroken, doch op zoo'n bloedige wijze onderdrukt, dat niemand meer lust had, zich tegen hem te verzetten, nog minder anderen t"gen hein op »e stoken. Maar de haat kan lang in hel hart van den Arabier smeulen voor hij tot uitbarsting komt Eenmaal, vroeg of laat zou de kadi ondervinden, dat de hebzuchtige Arabier wel iets kan vergeten, doch nimmer volkomen vergeeft. Eenmaal zou de dag aanbreken, waaiop de rechter als hun slachtoffer vallen moest, en juist die dag zou ook voor Carlo het uur zijn, waaiop hem het hoog9te werd geschonken, wat een rnensch hier beneden genieten kan: ,de vrijheid, de edele, on wuardeerbare vrijheid, die zell's door de dieren zoo innig bemind wordt, zonder welk niets kan fleuren, zonder welke de aarde een woestenij en tranendal zou ziju. Jaren echter scheiden ons nog van dieu voor Carlo zoo gelukkigen dag. Inmiddels was Carlo door zijne bescheidenheid en gedienstigheid de lieveling in het huis zijns Indien eene onbewoonbaar verklaarde woning na verloop van den voor ontruiming gestelden termijn blijkt gevaar of overwe genden hinder te veroorzaken voor de be woning van andere woningen, besluiten Burgemeester en Wethouders, de gezond heidscommissie gehoord, tot afbraak van het gr.bouw, waarin zich die woning bevindt, of wel tot andere maatregelen, waardoor het gevaar of de hinder worden weggenomen. meesters geworden. Hij genoot eene bijna Yolkomen vrijheid, kon gaan waar en doen wat hij wilde, iuit9 hij binnen de perken bleef, die zijn meester hem had gesteld Dikwijls bracht hij uren door in het gezin van den kadi, wiens vrouw, doch vooral wiens dochter Oliva. al wist zij dit te verbergen, niet de grootste ingenomen heid naar de verhalen van den jonkman luisterde. Hoe wist hij aller geest te vervoeren, wanneer hij die riddersagen en den vroegeren luister en Srootheid van zijn bemind Spanje verhaalde* .oe klopte het hart zijns meesters, als hij hoorde gewagrn van do wonderen van bouwkunst, eenmaal door Mooren en Arabieren in Gordova, Granada, Balsora, Sevilla en zooveel andere steden gewrocht. Dan streek hij met de vinger» zijne zwarte haren en langen bsard glad, dan vouwde hij de handen en hief het fraai gesneden gezicht hemelwaarts, uitroepende Ja, Allah gij zijt groot is ook uw profeet I Dikwijls ook verwijldq Carlo in den fraaien tuin zijns meesters. Daar zocht hij dan bloemen en kruiden, die hij in zijn vertrek met de grootste nauwkeurigheid onderzocht. Eens, tegen het vallen van den avond, wa9 hij weer 'bezig eenige hem onbekende planten te zoeken, toen hij op een9 door niemand minder dan Oliva werd aangesproken. Zij droeg een eel kleed, dat in breede plooien langs het lichaam nedei viel. Om haar hals had zij een zijden doek haar gelaat was ongesluierd. Zooals zij daar stond, de achtienjarige schoon», was zij een beeld, den beitel van Phidias of het penseel van een Apelles waardig. Lange, zwarte haarlokken golfdeo haar over de schouders, en men wist niet wat meer in haar te bewonderen wa9, het breede, blanke voorhoofd, de smachtende oogen, den lijn gevormden neus of de harmonie van heel het aungezieht. Ondanks zich zelf ontroerde Carlo en trad uit bedeesdheid eenige schreden ter zijde. Neem mij niet kwalijk, geachte jonkvrouw, zoo ik mij op uwen weg bevind, ik was zoo verdiept in mijne lievelingsstudie, dat ik u niet bemerkt had. Hij wilde heengaan, doch zij wenkte hom met hare fijne hand te blijven. Angstig zag Carlo om zich heen, als vreesde hij de komst zijns mees ters, die misschien verstoord zou zijn, zoo hij hem in tegenwoordigheid zijner dochter vond. Vrees niets, Carlo, sprak zij, vader is, zooals u weet, voor eenige dagen naar Algiers Moeder zal over ons samenzijn geen bezwaar maken, daar mag zij u te goed voor lijden. Vertel mij een9, gevoelt gij u hier gelukkig Naar omstandigheden vrij wel, jonkvrouw. Waarom »naar omstandigheden ?y Ach, ik was ook eenmaal vrij, zooals gij nu zijt. Ik had eene lieihebbende moeder, die helaas niet meer van deze werel I is; een vader, dia mij beminde als den appel van zijn oog en eene zuster, die thans evenals ik, het eigendom van een ander is en die misschien niet zoo'n barm hartig heer heeft getroffeD. U begrijpt dat de herinnering aan al dat vervlogen geluk eu die grootheid mij dikwijls pijnigt. Menigmaal in den slaap doerat Almeria vooi mijn geest op: dan. bevind ik mij weer met Lucia iu onzen tuin, ik hoor de lieflijke stem mijner ouders, doch bij het ontwaken i9 alles slechts een droom geweeni Dan vergelijk ik mijn vroeger lot bij dat van thans en u begrijpt, dat ik dikwijls trauen stort. De godsdienst alleen is in zulke oogenblikken mijn troost, hij behoedt mij voor wanhoop en het is als hoor ik in mijn binnenste eene stem, die mij toeroept: ^Vertrouw op mij, eenmaal slaat ook voor u de ure der verlossing.' Gij noemt mij vrij, Carlo, doch wat is mijne vrijheid, vergeleken bij die, welke gij eenmaal genoten hebt. De zeden van het lund en de wet ten van deu koran verbieden ons bijna in het openbaar te verschijnen. Ik zou mij hierover niet beklagen, ware de begeerte naar meerdere vrijheid, door uwe verhalen en door eenige vertaalde werken, welke ik in het geheim gelezen heb, niet iu mij ontwaakt. Met allen eerbied voor uw profeet, Oliva, kan ik toch niet nalaten te verklaren, dat hij onrechtvaardig jegens het schoone geslacht ge weest is. Aan drie vrouwen kent hij de vermo gens van slechts één man toe; drie vrouwen worden voor het gerecht slechts als één getuige gerekend. In het paradijs zalf» vervullen zij volgens den koran, een ondergerchikten rol en dienen zij alleen om de zaligheid der geloovigen te verhoogen. Wat is hiervan het gevolg? Dat nw gansche leven lot aardsche genietingen beperkt blijft en elke verheffing boveu hel aardsche u vreerad is. Bijna drie jaren verkeer ik nu rerd» in uws vader9 huis en geloof me vrij, dat vele handelingen van aanzienlijke vrouwen, wel ke hier dagelijks op kerkhoven en in badhaicen auugevnngen en voortgezet worden, handelingen, die mijn oog aiet ontgaan zijn, al verfoei ik z.- in mijn hart, allen zijn toe te schrijven aan dm weinigen eerbied, die hier de man aan zijn U- vensgezellin verschuldigd is. In uw land is dat anders niet waar? Voorzeker, Oliva, daar beschouwt de niun zijne vrouw als zijns gelijke, als zijne meesten-» zou ik haast durven zeggen. Daar rekent hij h. i zich tot eene eer, als haar helper, steun en b - schermer te mogen optreden, deelen zij saium alle lief eu leed, daar eindelijk leven zij, zoo.l» liet past aan christenen, die eenmaal, volgei hunne leer, rekenschap moeten geven over tlu wijze, waarop zij de vrouw behandeld liebbei O, haddet gij eens mijn vader en mosder gekend, liaddet gij de reine liefde eens gevoeld, waa - mede zij elkander beminden, eene liefd», die bj deu dood zelfs nog niet uitsterft. Oliva zuchtte. Die joukmau, ondanks al den rampspoed, droeg zijn lol met gelatenheid. IIi werd in zijn lijden gesterkt door d» n godsdieun zijner vaderen, dien hij hier zelfs nog niet een» belijden mocht; en zij, zij was ontevreden, ge voelde zich met deu dag ul ongelukkiger en k. n zich geen rekenschap geven van het gevoel vui. verlatenheid en eenzaamheid, dat al sterker haar optrad. O, hoe gaarne liaJ zij dien jonk man om troost verzocht, hem gesmeekt huur ei n een kort begrip te geven van de 1»0*, waarin h zooveel berusting en geUteuliein vond Mn zij durfde niet. Wat hield haar tegen? Gehech heid aan den koran of aan de aartsvadrrlijk gebruiken? Maagdelijke schuchterheid? Zij wist het niet. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 1