Nummer 69. Zondag 31 Augustus 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad. D.D. SCHUTTERI.T. BINNENLAND. BUITENLAND. Duitschland. tExssjB&Tj&mmEtfc-us.^x&aBUHBBmaamEÊaËmÈÊKÊBÊÊÊÊÊÊÊB memma /- Hod De kapitein-commandant der dd. schutterij te Waalwijk maakt bekend dat ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, eene parade der dd. schutterij zal worden gehouden op Maandag 1 September a.s. Aantreden in groot tenue om 11 uur voormiddags precies, ach ter de school. Mocht deze pa rade afgelast worden, zoo zal dit geschieden door 't uitsteken der witte vlag van 't raadhuis. De kapitein-commandant, Pu. TIMMERMANS. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 4 Sept. a. s. Kamor van Koophandel. C. Koninginne-Verjaardag UITVOERINGEN. WAALWIJK. Uitvoering, te geven door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, in de zaal „Musis Sacrum", op Zaterdag 30 Augustus 1902. Aanvang 's-avonds 8 uur. Volksmatinée op Zondag 31 Aug. 1902 door de harmonie St. Crispijn. Aanvang 1 2 uur. Maandag 1 Sept. 's avonds 8 uur Feest avond op de St. Paulusvereeniging. Maandag-avond concert op de markt. KERMIS BESOIJEN. aan het Potsdammer Bahnhof. Het gezelschap kwam aan het Neue Paleis te Potsdam om een bezoek te brengen aan Berlijn en werd aan hel station opgewacht door den rijks kanselier en den Italiaanschen gezant Lanza. Begeleid door een afdeeling gardekurassieis reden de vorsteliike personen in rijtuigen naar de Brandenburger Poort, waar de over heid der stad Berliin gereed stond om hen te ontvangen. In het voorste rijtuig waren gezeten Keizeriu met den kroonprins, prins Joachim en prinses Victoria Luise. Dan volgde een tijtuig, waarin de rijkskanselier eu Prinetli waren gezeten. Op het plein voor de Brandenburger Poort stonden de opperburgemeester Kirschner, de voorzitter van den gemeenteraad Langer- haus, benevens magistraatspersonen, raads leden, eerejuffers, en de Italiaaosche kolonie. Toen de Keizer en de Koning voor de poort waren genaderd, sprak Kirschner een woord van welkom, waarvoor hem de Koning vriendelijk dank zei. Daarop bood de joage- juffrouw Kirschner den Koning een ruiker aan en het rijtuig reed weer verder, naaar het Tuighuis, onder donderende hoera van de menigte en de geestdriftige eviva's der Ita lianen. Het was prachtig weer. Donderdagochtend om tien uur zijn in tegenwoordigheid van den keizer, den Koning van Italië, de keizerin en den kroonprins, op het plein van het tuighuis, 41 nieuwe aan den stok genageld en gewijd. Natuurlijk zijn de gebruikelijke speechen gehoudeu en ridderorders uitgedeeld. - I T- Volksmatinée te geven (loor de Liedertafel //Oefening Baart Kunst, in de zaal van den heer W. Brokken, op Zondag 31 Aug. Aanvang 12 uur. Matinee te geven door de Liedertafel //Oefening baart Kunst" in de zaal van den heer W. Brokken op Maaudag 1 September. Aanvang ten 10V8 uur. Groot concert te geven door de harmonie St. Crispijn van Waalwijk, in den tuin van den heer Constans van Dongen te Besoijen op Maandag 1 September. Aanvang 6 uur. (Zie programma's.) Soiree door het mannenkoor Vooruitgang zij ons doel", van Waalwijk en Besoijen, op Maandag 1 September, in de zaal van den heer Denis van der Zaken te Besoijen. Aanvang 772 uur. (Zie programma's.) Zondag 31 Aug. eu Maandag 1 Sept. Grande Soiree Amusante in de zaal van den heer heer M. v. d. Kolk. Op het vastgestelde uur is de extra-treiu met den koning van Italië Woensdagnamiddag op het Wildparkstation te Postdam komen binnenstoomen, waar ter Ontvangst present waren de keizer, de kroonprins de prinsen Eitel Friedrich en Joachim, de rijkskanselier graaf Von Bülow en graaf Waldersee. Het bataljon jagers der garde vormde de eere— wacht. De begroetinng was zeer hartelijk, beide vorsten omhelsden elkander herhaalde lijk. De keizer reed met zijn gast, graaf Bülow, met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken Prinetti, naar het Neue Palais. Het publiek begroette de vorsten langs dec geheèleu weg met levendige hoera's. De langs den weg geschaarde Italiaansche werklieden begroetten hun koning met daverende Evviva's Dadelijkjvond ten paleize de begroeting plaats van de keizeriu en de te Berlijn aanwezige prinsessen en terwijl de koning zich een beetje opknapte, beraadslaagde de keizer met den rijkskanselier Von Bulow, die ook pas uit de „Soinmerfrische" terug is. Dan begon ora acht uur het groote galadiner, waarbij de koning de keizerin geleidde, terwijl hij plaats mocht nemen tusschcn gastheer en gastvrouw. Louter prinsen en prtusessen zaten aan de keizerlijke tafel aan, terwijl het ge volg afzouderlijk bediend werd, waarom men sprak iu de officieele taal van een „Fami— iieotafel Donderdagmorgen om half tien kwamen de koning van Italië met den Keizer, de Keizerin den kroonprins en minister Prinetti binnen WAALWIJK, 30 Augustus 1902. Donderdagavond hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken hare vierde vergadering van dit jaar. Behalve eenige belangrijke ingekomen stukken, welke niet alleen voor de' leden der Kamer, maar ook op aanvrage voor belangstellenden ter inzage zijn, zooals Jaarverslag van de Vereeniging „Het Buitenland." Verslagen der Inspecteurs van deu Ar beid. Consulair rapport vau den Consul-Generaal van Rumenië. Verslag der Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen. Verslag van deu Ingenieur vau het Stoomwezen. Verslag van den Landoouw in Neder land. Verslag van de Kamers van Amsterdam, Rotterdam en van alle bestaande Ka mers in Nederland. Verslag van de Nederl. Kamer van Koop handel te Londen, kwamen nog de navolgende stukken in be handeling ter tafel Adres der K. v. K. F. te's Bosch aan den Minister van W. H. N. betreffende wijziging in het tarief van intercommunale telefoongesprek ken. Afschrift van een adres aan den zelfden Minister van de Kamer te Dordrecht, betreffende vleeschuitvoer naar Engeland. Schrijven van den Directeur-Gene raal der Mij. tot Expl. van Staats spoorwegen, met wijziging in het treinenverkeer op de Lijn L. Zwaluwe 's-Bosch. Schrijven van denzelfden in zake de markttreinen. Schrijven van de Commissie tot Reorganisatie der Kamers van Koop handel en Fabrieken in Nederland. Bescherming der Nederl. Scheepvaart met brochure, waarin bescherming daarvan wordt bepleit. Adres aan deu Minister van Finan ciën en van W. II. N. van de Vereeniging van Beetwortel-Suiker- fabrikanten in Nederland. Adres van den Nederl. Uitgevers bond te Amsterdam aan den Minister van W. H. N. de aandacht ves tigende op wijzigingen, die bij eene aanstaande herziening van postta- ricven ter sprake kunnen worden gebracht. Adres der Kamer van Vlissingen, houdende verzoek, om voortaan aangeteekende brieven aan huis te bezorgen. Schrijven van bet Comité tot orga nisatie van het Derde Internationaal congres voor den Handeldrijveuden Middenstand, te houden te Amster dam op 3-4 September 1902, met verzoek, dat onze Kamer zich op dit congres zal doen vertegenwoordigen door één of meer afgevaardigden. Besloten werd te steunen o. a. I. Het adres der Kamer van Dordrecht, bedoeld sub B. II. liet adres van den Nederl. Uitgevers bond, bedoeld sub II. III. Het adres der Kamer van Vlissingen, bedoeld sub I. Nog kwam ter sprake de dienstregeling op de lijn L. Zwaluwe-'s Bosch, die sedert de geringe wijziging nog minder in den smaak van het publiek valt dan de vroegere. De Kamer vreest, dat de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen niet zal zijn te vinden, om verandering in den a. s. winterdienst te brengen, daar deze wellicht reeds is vastgesteld. In afwachting daarvan zal zij haar oordeel opschorten en daarna in over weging nemen, wat zij in deze kan doen. Opnieuw bracht de voorzitter in discussie de reeds meermalen besproken mogelijkheid e.ener intercommunale telefonische verbinding Er zijn officieus reeds eenige stappen gedaan en de Kamer verklaart zich diligent om deze belangrijke aangelegenheid voor onze vooruitstrevende gemeente ter harte te ne men, met het vaste voornemen de zaak op touw te zetten en krachtdadig te bevorde ren. Ten slotte besloot de Kamer hare volle adhaesie te betuigen aan het Comité tot organisatie van het Derde Internationale Congres voor den Handeldrijveuden Mid denstand te houden te Amsterdam op 3 en 4 September a.s. Dankzeggende voor de uitnoodiging tot officieele bijwoning van het Congres, en vol waardeering voor het opgestelde programma, moet zij tot haar leedwezen besluiten, zich van deelneming te onthouden. Desniet temin verklaart zij zich grootelijks ingeno men met het doel van dit congres eu spreekt den wensch uit, dat een evenredig succes de moeiten en het werk van het comité zal bekronen. moest het doel dat wij allen voor oogen hebben, nl. het beroep op de liefdadigheid voor de Boeren zwaarder wegen dan het al of niet overnemen van enkele zinsneden (vooral bij een verzuim als hier, daar wij steeds de bron vermelden.) Het is toch overduidelijk dat het niet iu onze bedoeling ligt, met geleende veeren te pronken of eenig orgaan afbreuk te doen. AL wij degenen, die van ons berichten overnemen, moesten beschuldigen vau roof dan konden wij wel bezig blijven. Voorals nog heöben wij in dergelijk werk weinig zin. De Spaarbank der St. Paulusvor- eeniging. Onlangs kwam in de „Noordbr. Post" een bericht voor, dat de St. Paulusvereeni ging besloten had, hare spaarbank, niet alleen voor de leden, maar ook voor allen open te stellen. Van de zijde van 't bestuur werd ons ver zocht dit bericht als zijnde bezijden dc waarheid tegen te spreken, waaraan wij in ons no van 2U Augustns voldeden. In het laatste nummer schrijft de N. P." „Wij waren in staat in ons nummer van Zaterdag 16 Augustus te melden, dat de St. Paulusvereeniging alhier besloten heeft de spaarbank voorlaan niet enkel voor de leden van dc vereenig'ng maar voor allen open te stellen. Toen werd „op verzoek dit bericht tegen gesproken. Toch was ons bericht juist. De St. Paulusvereeniging heelt wel be sloten de spaarbank voor allen open le stellen. Onze inlichtingen zijn uit de zekerste bron. Trouwens iedere St. Paulusman weet het. Wanneer dit besluit in werking zal treden is nog niet bekend, ln 't algemeen belang hopen we dit weldra te kuunen melden." A. B. D. F. F. G. II. I. K. Raadsvergadering. As. Dinsdag des namiddags om 63/4 uur zal ten raadhuize eene openbare raadsverga dering worden gehouden. Aan de orde. 1. Benoeming van een Wethouder. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de teekenschoul voordrachtJ. P. van Deltt thans assistent-onderwijzer. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school, voordricht: 1. A.G. Laarakker Waalwijk, 2. J. A. J. de Bree Druncn 8. H. P. M. Schoenmakers Berkel 4. J. B. Overgoor Besoijen, 5. Th. W Diomel Budel. 4. Benoeming van ouderwijzers voor het herhalingsonderwijs voordracht: I. Spijker man h d. School 2. A. C. van der Heijden 3. A. Princen en regeling hunner jaarwedden 5. Vastelling van een leerplan voor het herhalingsonderwijs. 6. Vaststelling van eene verordening tot heffing van schoolgeld v./h. herhaliugs- onderwijs. 7. Vastelling van eene verordening op het lager onderwijs en instructie voor de onderwijzers. 8. Reclames Hoofd. Omslag. Benoeming. Met genoegen kannen we meldeu dat o. m. is benoemd met ingang van 1 Sep tember, tot rijksklerk der le categorie bij rijks directe belastingen enz., de heer F, J. G. Tnlfer ter inspectie te Waalwijk. Koof of geen roof. In 't „D. v. Nbr." kwam tot onze spijt het volgende berichtje voor Roof. „Kranten rooveu wel eens van elkander een ot ander berichtje, dat is bekend- Maar tot heden was 't gewoonte, om, als men van 'n collega een hoofdartikel overnam, diens naam te noemen. De //Echo van het Zuiden" verscheen echter gisteravond met een hoofdartikeltje vau ons, schreef er zelf een regel boven en een er onder en loodste aldus ouze waar onder eigen vlag binnen. Zulke vrijpostigheden hopen we, dat uit zonderingen zullen blijven." Wanneer de lezers bovenstaand stukje vergelijken met hetgeen wij in ons blad van Woensdag geplaatst hebben nl. het stukje „voor de Boeren" dan zal genoegzaam blijken, dat de steller van bovenstaand bericht, wel wat overdreven heeft. Eerstens lijkt onzes inziens het stuk al heel weinig op een hoofdartikel en (al zou het er ook op gelijken, dan dunkt ons Tegen deze pertinente verklaringen, tegen deze inlichtingen uit de zekerste bron in, zijn wij var officieele zijde in staat gesteld, te verklaren dat het bericht nog steeds be zijden de waarheid blijft en dat nog niet besloten is de spaarbank der St. Paulusver eeniging voor allen open te stellen. Wij zullen echter mede verklaren, hoe de zaak zit, onze inlichtingen zijn uit offi cieele bron. In de laatste Bestuursvergadering is door het bestuur deze zaak ter sprake gebracht. Een der bestuursleden stelde voor geene beslissing iu deze te nemen, maar deze zaak aan te houden tol eene volgende vergadering, omdat de zaak van te groot belang eu gewicht is; eenieder kon dan dit punt eens rijpelijk overwegen, het voor en tegen goed wikken en wegen, zoodat geen potseling en ondoordacht besluit werd genomen. Ziedaar de juiste stand der kwestie en dus ook het bericht van de N. P. van 1.1. Woensdag is geheel onjuist. Het doet ons genoegen, dat ook hier de viering van den verjaardag van onze dierbare vorstin, langzamerhand een min of meer feestelijk karakter krijgt. Wij hebben daarop steeds aangedrongen en zien 't daarom met genoegen. Het is een heerlijk idee dit feest, vooral na Haar gelukkig herstel, met H. M. mee te vieren. We laten hier volgen wat er zoo al gebeurt In verband met de bekendmaking van den kapitein der dd. schutterij, kunnen we hier nog een en ander bij voegen, omtrent de parade en verdere feeestelijkheden, die deu verjaardag van H. M. ook voor onze gemeente tot een waren feestdag zullen stemmen. Ora 11 uur aantreden der schutterij achter de school, om 111/2 uur inspectie op de markt, daarna een militaire inarsch door de gemeente, onder begeleiding der harmonie St. Crispijn. Avonds ten 77s uur concert op de c&fé hij mej. wed. A. Gerris. Wij twijfelen niet of onze burgerij zal door hare trouwe opkomst toonen, liefde te bezitten voor 't huis van Oranje en het streven der corporatie te waardeeren. Liedertafel. Nogmanls moeten we de aandacht onzer lezers vestigen op de groote uitvoering die Zaterdagavond om 8 uur op Musis gegeven zal worden. Daar de honoraire leden wel reeds in 't bezit van 't programma zullen zijn, meenen wij ons vau verdere uitwijdingen te kunnen onthouden. St. Paulusvereeniging. Evenals 't vorig jaar zal de St. Paulus vereeniging a.s. Maandag een feest—avond vieren ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. De prachtige piano, onlangs aangekocht, zal dien avond plechtig worden ingewijd en talrijke mooie nummers hierop en volksliede ren enz. door de liedcrtafel gezongen, zullen dien avond recht teestellijk en gezellig maken. De St. Paulusmannen zullen toonen dat zij ook bezield zijn met liefde en aanhanke lijkheid aan vorstenhuis en gezag en daarom allen trouw opkomen, want wij kunnen de verzekering geven, dat 't een aangenaam en vroolijk samenzijn zal geven. Tentoonstelling van Schoen—en Leder industrie en aanverwante artikelen te Waalwijk. Met genoegen kunnen wij berichten dat de het volgend jaar hier te houden Tentoon stelling overal in den lande instemming vindt. Deze week kwamen bij den Voorzitter verschillende brieven van adhaesie in en werd van verschillende zijde llinke medewerking toegezegd. Het comité zal zich r.u eerst bezighouden een eerebestuur te formeeren waartoe verschillende autori teiten en groote belanghebbenden bij Schoen en Lederiudustrie zullen uitgeuoodigd worden Markt door de harmonie l'Espérance. Voor deze gelegenheid zal een kiosk worden opgeslagen en wanneer er oranjelievende inwoners zijn, die ter versiering der sobere kiosk eenige wimpels eu lampions over hebben, zullen die in dank aan ons bureau worden aangenomen en voor juiste bestem ming zorg gedragen. We hopen dat 't geen thans reeds ge schiedt op particulier initiatief waardeering en steun zal vinden. St. Crispijn. Met voldoening mogen wij bemerken, dat het beroep op de coi poratiën, ora eenigen luister bij te zetten, aan den verjaardag onzer geëerbiedigde koningin, in goede aarde is gevallen. Zondagmorgen om 12 uur, zal de har monie een volks-uitvoering geven, in 't »l)e Ilan/.e". A.s. Maandag des avonds ten 8 ure, zal de afdeeling Waalwijk en/Besoijen der Hanze hare eerste vergadering houden in 't hotel Verwiel. Gerucht. Onder de verschillende geruchten die in onze gemeente de ronde doen is ook dit dat er een harden weg zou komen naar den Roeste bergvelen zouden met ons zulks van harte wenschen, wij hopen daar om dat het gerucht eenigen grond heeft en zullen dan later daarover wel iets meer kunnen meedeelen. Ongeval. Van een wagen geladen met meel, waar van een wiel tussohen de tramrails raakte, vloog een rad af brak geheel stuk, zoodat alles over de straat viel. Behulpzame handen brachten 't zaakje spoedig in 't reine en laadden een en ander over op een anderen wagen. Congres voor den Middenstand De dagen van het groote congres te Amsterdam naderen, het congres voor den Middenstand op 3 en 4 September a.s. en hoe langer hoe grootpr wordt de belaugstelling ook in Noordbrabant en onze streken. Reeds meer dan duizend inschrijvers hebben zich aangemeld, twee minis ters hebben het eere voorzitterschap aange nomen, verschillende buitenlandsche regee ringen zendeu hunne vertegenwoordigers. De knapste mannen op sociaal gebied, vooral den middenstand betreffende zullen als inleiders van talrijke onderwerpen van't hoogste belang optreden en hebben hunne rapporten, en waaronder zeer belangrijke inge diend, mannen als Schaepman, Bos, Aalberse, Dr. Nouwens enz, eveneens Belgen. Een zeer belangrijk congres wacht dus Nederland, een congres dat reeds door zijne voorbereiding en door den steun veel be loofd voor den middenstand die hulp en bescherming uoodig heeft wij verwachten daarvan dan ook groot succes, en na al hetgeeu wij reeds schreven over den mid denstand eu het a.s. congres mogen deze weinige woorden voldoende zijn. VV ij sluiten met den wensch Yan Dr. Nouwens, dat zooveel mogelijk optrekken naar Amsterdam' of tenminste lid worden. De rapporten te besprekon zou ous te ver voeren, maar wij zullen onze lezers zoo goed mogelijk vau't verhandelde op de hoogte houden. Uit dc hofwereld. Toen H.M. de Koningin Maandagmiddag van een wandelrit op Het Loo terugkeerde, werd H.M. door een buitengewoon talrijke

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5