ZUID-AFRIKA. .BUITENLAND, Engeland. Haïti. BINNENLAND. In gemeenten, die meer dan 10000 zielen tellen, alsmede i.. gemeenten, wier zielen tal in de" laatste vijf jaren met meer dan een vijfde is toegenomen, s*elt de raad be houdens vrijstelling van Gedeputeerde Staten een plan van uitbreiding vast, waarbij de grond wordt aangewezen, die in de naaste toekomst voor den aanleg van straten grachten en pleinen is bestemd. Dit plan wordt ten minste eenmaal in de tien jaren herzien. Het plan van uitbreiding alsmede de plannen tot herziening daarvan zijn aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten een onderworpen. Tegen weigering van de goed- keuriug kan door den raad en tegen het vcrleenen van de goedkeuring door belang hebbenden binnen eene maand beroep bij de reg. worden ingesteld. Het ontwerp van het plan van uitbreiding alsmede de ontwerpen tot herziening daar van liggen met uitvoerige kaarten en grond- teekeningen ten minste gedurende vier weken voor de vaststelling op de gemeente secretarie ter inzage. Het plan van uitbreiding alsmede de plannen tot herziening daarvan liggen met uitvoerige kaarten en grondteekeningen op de gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Van de nederlegging en van de goed keuring door Gedeputeerde Staten wordt door het hoofd van het gemeentebestuur in een of meer nieuwsbladen der gemeente of, bij liet ontbreken daarvan, eener naourige gemeente, onverwijld kennis gegeven. Zij worden daarenboven door hein op de ge bruikelijke wijze aan de ingezetenen bekend gemaakt. Bij algemeenen maatregel van bestuur worden voorschriften gegeven betreffende de inrichting van plannen van uitbreiding overeenkomstig dit artikel. J n de zesdo paragraaf worden voorschrif- fon gegeven, welke beoogen in tweeledig opzicht doelmatige uitbreiding van de be bouwde kom eener gemeente mogelijk te maken of te bevorderen. Uit het oogpunt van openbare orde, ze delijkheid en gezondheid kan niet worden gedoogd, dat het nog vrij liggend terrein oener gemeente eenvoudig zoude worden volgebouwd. Juist de onoordeelkundige wijze, waarop dikwijls in het verledene geheele stadskwartieren zonder eenheid of regelmaat zijn uitgelegd, heeft slechte woningtoestan- t.oistaiiden in de hand gewerkt en herstel ten zeerste bemoeilijkt. Nevens een verbod om te bouwen anders dan aan straten van zekere afmeting een verbod in tal van plaatselijke verordeningen opgenomen is een verbod oin te boawei» op grond, die in de naaste toekomst vobr openbaren weg zal zijn te reserveeren, een doeltreffend, middel om verwarde bebouwing, met al haren nasleep tegen de gaan. Het tweede middel om te bevorderen, dut regelmatige bebouwing worde verkregen is hierin gelegen, dat de groote steden, die blijkens de ervaring zich voortdurend uit zetten, alsmede die gemeenten van eenige bel i'kenis, welker zielental buitengemeen snel aangroeit, verplicht worden, tijdig hun::e aandacht te wijden aan de bevolking gepaard gaat. Hiertoe strekt artikel 28, waarin, behoudens vrijstelling^ periodieke vaststelling wordt voorgeschreven van een plan, waarbij de grond wordt aangewezen, die in de naaste toekomst voor den aanleg van straten en pleinen is besterad. in rekening voorziening in de huisvesting, verhuiskosten hieronder begrepen, der bewoners van na onbewoonbaarverklaring ontruimde en van onteigende gebouwen c. tot aankoop van gronden en tot aan koop, aanbouw of verbouw van woningen het belang der volkshuisvesting vo <r der gemeente, ingeval dit nood zakelijk is voor de richtige uitvoering van deze wet. In de zevende paragraaf worden de ge meentebesturen gemachiigd tot handelingen, die wel is waar tot dusverre niet door uit drukkelijke bepalingen van hunne bevoegd heid waren uitgesloten, maar waartoe zij toch hoogst zelden overgingen, omdat dik wijls de mecning was verkondigd, dat voor schotten en bijdragen ten behoeve van woningbouw 911 andere dergelijke uitgaven niet lagen op den weg van gemeentebesturen Gedeputeerde Staten waren over het alge meen weinig geneigd aan zulke uitgaven, die niet uitdrukkelijk onder de geineenle- zorg gebracht waren, limine goedkeuring te vprleenen. Ten einde voor het vervolg twijfel op dit punt op te heffen, worden in deze paragraaf eenige. gevallen genoemd, in welke door gemeentebesturen finantieele steund ter bevordering der volkshuisvesting kan worden verstrekt, onder de noodige waarborgen voor richtig gebruik. De voor schriften van deze par. zijn echter niet limita tief ook voor doeleinden en in vormen, niet uitdrukkelijk in een der artikelen genoemd, zal eene gemeente uitgaven mogen doen. I11 hoeverre daartoe termen kunnen zijn, moet in ieder speciaal geval in eerste in stantie door den raad en verder volgens het gewone recht door de hoogere besturen worden beoordeeld. Geldelijke steun van gemeentewege. Bij besluit van den gemeenteraad kunnen rentedragende voorschotten worden verleend. Deze voorschotten worden slechts ver strekt oiul&r hypothecair vu band van het gebouw met den ondergrond ten behoeve watrvan zij worden verleend. Deze voorschotten worden alleen verleend onder voorwaarde van aflossing, uiterlijk in twintig jaren, in gelijke jaartermijuen of bij wege van annuïteiten. Bij ontbinding eener vereeniging, vennoot- schap of stichting en bij faillissement worden de neg verschuldigde gelden terstond op- vorderhaar. Bij besluit van den gemeenteraad kunnen onder uader bij algemeenen maatregel van bestuur te regelen voorwaarden aan ver eenigingen, vennootschappen en stichtingen uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam en als zoo danig door de regeering, Gedeputeerde Staten gehoord, toegelaten, voorschotten en bijdragen worden verleend ter tegemoet koming in de door die vereenigingen, ven nootschappen en stichtingen ten behoevp van de volkshuisvesting aan te wenden kosten. Bij besluit van den gemeenteraad kunnen gronden eu gebouwen, aan de gemeente toebehoorende, aan vereenigingen, veenoot- schappcn en stichtingen, als geuoemd in het voorgaand artikel, in eigendom, erfpacht of opstal worden overgedragen tot aanbouw of verbouw van woningen in het belang ('•t volkshuisvesting en kunnen met gelijk deel gronden en gebouwen worden aange kocht. Bij besluit van den gemeenteraad kan eeu bedrag beschikbaar worden gesteld a. ter uitvoering van een onteiginings- plan, als bovengenoemd. b. ter tegemoetkoming in de kosten van De Koning en de Koningin viju Maandag te InvergordOD aan land gegaan en met den trein naar Balmoral Castle doorgereisd, waar zij Maandagavond om 5 uur aankwamen. De tocht langs de westelijke en noordweste lijke kust is daaimei e afgeloopen. Te Aberdeen heeft de Koning gezegd dat het uitstapje hem zeer veel goed gedaan had. Reuter-telegrammen van gisteren melden dat het Haltiaansche oorlogsschip Cróte-d- Pierrot door het Duilschc oorlogsschip Panther in den grond geboord is aan den ingang der reede van Gonaives. De beman ning werd gered. Over de doortastcude regeling van het incident niet de Markomannia, door tusachen- komst van de kanonneerboot Panther, wordt officieel het volgende gemeld De commandant van de Panther luitenant te zee Eckermann, had bevel ontvangen de kanonneerboot Ciéte—a—Pierrot, die zich aan zeeroof schuldig gemaakt had, op te brengen. De Panther stoomde dus van Port au-Prince naar Gonaives, waar zij de Cröte a-Pierrot volkomen verrasteen de Duitsche commandant stelde het volgende ultimatum „De vlag strijken binnen een kwartier, het schip ontruimen, en geetierlci toebereidselen maken tot een gevecht, anders zal dadelijk worden aangevallen." De Panther had zich vooraf reeds gereed gemaakt tot een 'gevecht. De vlag van de Haitiaansche boot werd daarop binnen den gestelden termijn neergehaald en de Pierrot door de bemanning verlaten. De Panther was voor nemens, daarna de Pierrot op sleeptouw te nemen. Weldra echter had aan boord van de Pierrot een, blijkbaar door de bemanning teweeggebrachte ontploffing plaats in de achterste kruitkamer, die het achterschip vernielde en brand veroorzaakte. Dienten gevolge werd het onmogelijk, het schip op sleeptouw te nemen, aangezien verdere outploffingen te vreezen waren en daar buitendien de handeling der bemanning als een vijandelijke daad beschouwd mocht worden en de voorste kanonuen nog bruik baar waren, liet de Duitsche commaudant ook de voorste kruitkamer en den ketel door granaatvuur ontploffen. Daarop is de Pierrot in tweeön gebroken en gezonken. De admiraal bevond zich aan boord. Gonaives is in handen van de rebellen. De Duitschers hebben, gelijk men ziet, de zaak niet ten halve gedaan. Wapens en ammunitie aan boord van het Duitsche stoom schip Markomannia waren door de Haitianeu in beslag genomen naar 't schijnt had elk der drieof vier„voorloopige regeeringen" blokkade afgekondigd. Zoolang't bij proclamaties bleef, konden die door de Europeesche mogendhe den als niet bestaande beschouwd werden, maar nu de Firministen de daad bij 't woord voegden, heeft de Duitsche commandant zeer terecht deza .k als zeeroof opgevat, en den zeercovcr gegeven wat hem toekwam daarbij de wetten der menschelijkheid in acht nemende. Tégenover „autoriteiten" als die van Haiti moet men niet te zeer aan vormen blijven hangen' en vooral niet met zich laten speleu. Zoo terloops hadden de Duitschers een goede gclegeuheid om op die wijze te laten zien hoever zij meenen te kunnen gaan ter handhaving van hun eigen rechten iets wat wegens de Monroeleer-manifestaties van den laatsten tijd niet overbodig was. üc Generaals. Naar verluidt hebben de besprekingen der Boerengeneraals met Chamberlain, geen succes. De Petit Bleu bevat hieromtrent het vol gende als eeu telegram uit Londen „Ofschoon het. Blauwboek, dat verslag rnoet doen van de bijeenkomst van Chamber- laiu met de drie Boerengeneraals nog niet verschenen is, kan ik u nu uit een zekere bron besliste inlichtingen over de uitkomst geven. Het is volmaakt juist, dat de af gezanten van het Boerenvolk van Chamber lain, d. i. van de Engelsche regeering volstrekt niets verkregen hebben, op geen enkel punt. Volgens de uitdrukking van een niet—belanghebbend getuige van het onder houd, is er niets te verwachten noch van de rechtvaardigheid, noch van de humaniteit tan de Engelsche regeeriug. „Ik kan u verder verzekeren, dat het op verzoek van Chambeilain was het ge schreven bewijs bestaat dat generaal Botha den dag 11a de bijeenkomst alleen is gegaan naar den minister van koloniën, die voor de uitwerking vau zijn houding op de Boeren vreezenden, getracht heeft de pil te vergulden. Het is twijfelachtig of de Eu— gelsche regeering zich voor het vertrek der drie generaals bedenken zal. «Zooals ik u reeds herhaaldelijk gezegd heb, hebben de generaals zich weinig voor gesteld van het onthaal, dat huu rech.matige eischen te Londen zoudeR vinden. Maar het was van groot belaDg om die ei.chen te formuleeren en de verwerping officieel vast te stellen. Hiervan verzekerd, gaan de generaals zich nu tot het vasteland van Europa en tot Amerika wenden om te ver krijgen niet wat zij van E geland verlangden, maar wat van de vreemde naties afhangt om hen te helpen hun volk weer op te heffen. Waarschijnlijk zullen zij binnenkort een pro clamatie op dit stuk uitvaardigen.* Vervolgens wordt gemeld, dat de generaals uit Londen uaar Nederland vertrekken. Woensdag komen zij in den Haag. Donder dag gaan zij naar Amsterdam voor de groote ontvangst. Vrijdag komen zij in Brussel, waar zij eenige dagen blijven. Voorts meldt het bericht, dat generaal de la Reij niet heel wel is, maar als het eenigszins mogelijk is den tocht met de beide andere generaals meemaakt. Ziedaar het bericht, aan de waarheid waarvan wij moeilijk kunnen twijfelen althans wat de hoofdzaak betrefthet mislukken van de bijeenkomst met Chamberlain. Wij hebben het gevreesdhet beroep op de volken buiten Engeland zal de generaals niet gespaard worden. De toon van de Londeusche pers was zoo vijandig geweest de laatste dagen de bewering, dat de ge neraals zich niet moesten verbeelden, dat men hen als onderhandelaars van hun volk zou erkennen, en dat Engeland al genoeg voor de Boeren gedaan had, kwam zoo klaarblijkelijk van hoogerop, dat een andere uitkomst nauwelijks verwacht kon worden. Aan het verdrag van Pretoria kon uieï geraakt worden. Zoo stond er in de pers te lezen. Ook hebben wij gelezen, dat Chamberlain van te voren opgave gevraagd had, waarover de generaals wilden spreken en geantwoord, dat die en die kwesties geen punt van beraadslaging zouden uitmaken. Misschien hebben de generaals wel kunnen bewerken, dat men het verdrag van Pi etoria als punt van uitgang nemende, wel mocht spreken over de vraag of de Engelsche regeering niet zorgen kon, dat dat verdrag stipt en eerlijk uitgevoerd werd. Ook over de amnestie voor de rebellen, vermoeden wij, is er gesproken, en ook op dit stuk zullen de generaals, als wij goed zijn inge licht, zich op een belofte hebben kunnen beroepen. Maar de Pe'cit Bleu zegt, dat er noch van de rechtvaardigheid noch van de humaniteit der Engelsche regeering iets te verwachten is. Als dit met recht gezegd is, dan arme rebellen en arm Boerenvolk Maar tevens slaat Engeland dan voor de zooveelste maal in Zuid—Afrika een ver keerden weg in. De verzoening en den blijvendeu vrede zal het in de richting, die zij dan opgaat, niet bereiken. WAALWIJK, 10 September 1902. Tentoonstelling run Schoen- en Lederindustrie en aanverwante artikelen te Waalwijk. Met genoegen kunnen we tnededeelen, dat de voorbereidende werkzaamheden in zake de tentoonstelling goed vlotten. Het eerebestuur is welhaast geconstitu eerd en zal dan worden bekend gemaakt. Van de groote machinefabriek voor schoen en lederindustrie „Moenus" te Frankfurt a/M. is reeds eeue aanvrage ingekomen tot het exposeeren van geheele installatie's van machines voor schoen- en lederindustrie. Nog kan worden medegedeeld dat iu de gisteren te 's-Boscli gehouden congres vergadering van de Noord-br. Mij. van Landbouw, op voorstel van en na warme verdediging door den Edelachtb. heer bur gemeester van Baardwijk besloten is, deze congres» vergadering 't volgend jaar te Waalwijk tijdens de tentoonstelling te hou den; in verband met de groote provinciale paardenkeuring eveneens te Waalwijk op dien datum te houden en waarschijnlijk eene groote keuring van vee. Matinëc Liedertafel. Maandagmorgen gaf d* Liedertafel Oefe ning en Vermaak'' eene volksmatinée in de zaal Musis Sacrum, die zeer goed bezet was. Gegeven werd 't zelfde programma van de uitvoering ter gelegenheid van den verjaardag van H. fll. de Koningin. Er werd zeer goed gezongen en 't volk was zeer voldaan, over deze scnoone matinee. liedevaart Kerelaar. Maandag vertrok eene zeer talrijke bede vaart van hier en omstreken naar Kevelaar. Verschillenden gingen nog per fiets en eenige aanvaardden de reis zelfs te voet. Gistereuavond met den laatsten trein arriveerden de bedevaartgangers wederom iu hunne woonplaats, wat aan 't station eene drukte teweegbracht; door de velen tevens die familieleden of vrienden kwamen af halen, zooals zelden is gezien. Langstraatsche Administratieve vereeniging I11 de Zaterdag 6 September j.l te Waalwijk gehouden vergadering der aldaar gevestigde Langstraatsche Administratieve Ver- eeuiging werden de nieuwe Statuten voor die vereeniging vastgesteld, waarop de Koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Stelde de Vereeniging zich tot heden alleen ten doel de bevordering van de kennis der gemeente—administra'iethans is daar dc ver betering van den maatschappelijkeu toestand der gemeente—ambtenaren aan toegevoegd. Dc Vereeniging tracht dit doel te bereiken a. door houden van vergaderingen en het daarin behandelen van onderwerpen de gemeente—administratie betreffende en b. door het aanwenden van gepaste mid delen en liet steuuen van pogingen, die kunnen leiden tot verbetering van de positie der gemeente—ambtenaren. Leden der Vereeniging kunnen zijn: bur gemeesters secretarissen, gemeente-ontvangers ambtenaren en volontairs ter Secretarie en klerken van gemeente—ontvangers, die den ouderdom van 18 jaren bereikt hebben. De vtreeuigiug telt op het oogeubiik 22 leden Voorzitter is de heer J. A. J. vau Heijst, Burgemeester van Baardwijk en Se cretaris de heer J. L. van Santen Secretaris van Sptang, Plezierreis. Zondag en Maandag maakte de Lieder tafel //Oefening baart Kunst" van Besoijen een plezierreis naar Nijmegen. Het waren heerlijke genotvolle dagen in deze prach tige streken doorgebracht. Maandagavond met den laatsten trein kwam het gezelschap te Waalwijk aan, en gat op 't perron nog een goedgezongen nummer ten beste. Ongeval. Toen Zaterdagavond de tram uit Tilburg naar Waalwijk afreed, gebeurde een droevig ongeval. t Minister Van Asch van Wijk. Met, groot leedwezen ontvangen wij ujt den Haag liet bericht, dat de minister Van Koloniën, jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijk, Dinsdagmiddag even na twaalfven i3 overleden. De ontslapene werd geboren te Utrecht in 1849 en studeerde eu promoveerde aan de Universiteit aldaar. Na eenige ambte- lijke functies te hebben vervuld" werd hij 1881 gekozen tot lid der tweede Kamer waar hij gedurende tien jaren zitting had' terwijl luj inmiddels ook Vot. burgemeester van Amersfoort en lid der Prov. Staten van Utrecht werd beno md. Daarop volgde zijn aanstelling tot gou. verneur van Suriname, waar hij van 1891 tot 1896 verbleef. Na zijn terugkeer koos men hem tot lid der Eerste Kamer, terwijl hij op verzoek der ingezetenen ook woder tot burgemeester van Amersfoort werd benoemd, Te vorigeu tare opnieuw lid der Twee ie Kamer gew°or~ den, bood zijn geestverwant dr. Kuvper hem de portefeuille van Koloniën aan, welke door hem werd aanvaard. Gedurende den korten tijd.van zijn mi nisterschap beantwoordde hij volkomen aan de goede verwachtingen, die men van hein koesterde. Zijn ontijdig heengaan is voor het mini. stene, voor zijn partij, voor het land een groot verlies. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren kwain de treurige tijding. De minister yan Binnenlaudsche Zaken (de heer Kuyper) komt met zijne ambtge- nooten ter vergadering en houdt, terwijl de Minister en de leden die staande aanhooren, ongeveer de volgende toespraak. Met diepe ontroering kom ik aan de Kamer de raededeeling doen van het over lijden, van den Minister koloniën, onzen diepbetreurden ambtgenoot. Het is voor ons thans niet 't oogenbük van deze plaats zijn lof Éene oude vrouw had, toen de tram reeds I te verkondigen en zijn nagedachtenis te eeren langzaam aan 't rijden was, de onbedacht zaamheid voor de tram over te loopen, waardoor zij kwam te struikelen en de machine gedeeltelijk over haar ging. Vreese- lijk verminkt werd zij er onder uitgehaald. Geneeskundige hulp was zeer vlug aanwezig. De vrouw werd naar het gasthuis gedragen, waar zij den daaropvolgenden morgen over leed. Landbouwtentoonstelling tc 's Bosch. Zondagmorgen werd in tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin en den man, en betreuren maar zooveel wil ik aan deze korte mede- deeling toevoegen, dat H. M. de Koningin in hem verliest een getrouw dienaar, hel vaderland een ijverig en toegewijd staats- cu wij Ministers in zijn heengaan het verlies van een hoogelijk gewaardeerd ambtgenoot, die een plaats in ons hart had veroverd, een dien wij liefhadden. Moge God de Heere met zijne vertroos ting zijne weduwe nabij zijn De Voorzitter: Diep getroffen zijn wij allen door de zooeven ontvangen mede- Burgemeester de landbouwtentoonstelling te deeling. Hadden wij kort geleden het 's-Bosch geopend. overlijden van het ou> hippique (zie geopend Des namiddags concours uitslag onder sport) dat uitstekend slaagde. Het tentoonstellingsterrein, prachtig in 't plantsoen gelegen, maakt vooral des avonds met zijn honderden electrische ballons tus- schen de grootsche laan een fantastischen indruk. vau bijen, pluimvee en interessant, wat verder artikelen enz. aangaat De inzendingen konijnen is zeer land bouw materialen, is zeer weiuig. Festiviteiten zijn ken een er in overvloed en lok- massa volks. Dinsdag was 't tentoonstelling van paar den en rundvee en hield de Mij. van Landbouw hare hoofdbestuurs- en congres- vergrderiug. Prachtexemplaren zoowel paar den als runderen waren aangevoerd en trok ken een massa belangstellenden. De vergadering van het hoofdbestuur der Noord br. Mij. van Landbouw, te 's-Herto- genbosch gehouden, was minder druk, de congresvergadering beter bezocht. De 25 afd. tegenwoordig, brachten 49 stemmen uit. De voorzitter, de heer G. J. van Poppel opende de vergadering met een woord van welkom. Onder de aanwezigen behoorde de rijkslandbouwleeraar, de Heer B. A. 11. Lips. Na eenig debat over het houden van )eeren, waarbij gewezen werd op de schade, voortvloeiende uil paring van een beer met een vrouwelijk jong van dien beer, stelde de heer Lips, rijkslandbouwleeraar, zich be schikbaar om omtrent deze aangelegenheid ïelderder begrippen te helpen verspreiden. Het bleek, dat in de provincie Noord- Brabant beter toezicht op den boterhar.del wordt gehouden dan voorheen. De commissie voor hoefbeslag wenscht eene andere richting dan lot nu toe is ge volgd in te slaan. Immers van de 16 jon gelui, die aan het examen voor hoefbeslag deelnamen, zoudeu volgens het puntenstelsel slechts 2 kuunen worden gebreveteerd. Het groote euvel zit in de praktijk van het aambeeld. Toch meent men dat vau de 16 er wel 5 voor een diploma in aanmerking komen. Door de afd. Waalwijk wordt mededeeling gedaan dat daar aan de in 1903 te houden tentoonstelling van leder, schoenen, enz. zeer gaarne eene lar.dbouw(vee)tentooustelliug zal verbinden. Waarschijnlijk zal nu te Oosterhout dan geen landbouwtentoonstelling gelijk het plan was worden gehouden. Deze zal dan tot 1904 worden uitgesteld om die te Waalwijk meer succe» te bezor gen. De heeren dr. G. W. Bruinsma en II. Princen werden als afgevaardigde in het Nederlaudsche Landbouw-Comilé herkozen, en voor den heer W. A. Coolen is gekozen de heer G. A. M. Groeneveldt. De heer Groeneveldt van Breda, gaf op de cougresvergadering een overzicht der oplossing van liet Tiendrecht vraagstuk, voor gesteld door de //Commissie Tiendrecht" van het Nederl. Landb.-Couiité. oudste Kamerlid te be treuren, thans is heengegaan in de kracht van zijn maunelijken leeftijd de Minister van koloniën, jhr. tnr. van Asch van Wyck, die nog zulk eene schoone loopbaan voor zich had. De hoop die wij koesterden, dat hij van de kwaal die hem in 't voorjaar had aangetast, zou genezen, is helaas 1 niet verwezenlijkt, en de werkzaamheden waar van wij in de toekomst nog zooveel ver wachtten, zijn plotseling afgebroken. Zijn levensdraad is plotseling afgesneden. Doch al was zijn leven kort, het was welbesteed. I11 de verschillende betrekkingen die hij bekleedde: als lid der volksvertegenwoor diging, als hoofd eener gemeente, als be stuurder van een onzer koloniën, als raads man der Kroon, heeft hij met groote dege lijkheid en rustelooze werkzaamheid zijn taak verricht. Het is voorzeker met diepen weemoed dat ik de tolk ben van de geheele vergadering om met dit enkel woord de nagedachtenis te herdenken vaD den man, in wien de Kroon een trouw raadsman, het vaderland een zijner beste zonen en menig onzer een liefhebbend vriend ver liezen, dien wij nog zoovele jaren gaarne werkzaam hadden gezien in het belang van Nederland en van zijn Oost- en West- Indische bezittingen, waar men ziju verlies ook ten zeerste zal gevoelen. Noordbrabuntsclie Bank. Door den curator mr. H. J. Van Leeuwen zijn ter griffie der rechtbank te 's Hertogen- bosch gedeponeerd de lijsten van baten eu schulden, opgemaakt inzake het faillis sement van de Noordbrabantsche Bank. Het totaal der baten bedraagt f 1.113.818.87 en het totaal der schulden f 1.208.761.SO1/^ zoodat het tekort f 94.929 9872 bedraagt. Dc Generaals. De Boerengeneraals zullen Donderdag naar Amsterdam gaan. In het bekende program der ontvangst aldaar wordt geene verandering gebracht. Woensdagochtend worden de generaals uit Londen in het Hotel den Ouden Doe len in den Haag verwacht. Uit de Hofwereld. Z. K. II. de Prins der Nederlanden zal den 15 September voor een daar dagen in den Haag komen, om daarna te Aken de badkuur voort te zetten. Van een verblijf in Mecklenburg is nog niets bekend. Opening der Staten—Generaal. De /yStaats-Courant" no. 210 bevat het program van de opening van de vergadering der Staten-Generaal op Dinsdag 16 dezer. Daaruit blijkt, dat de opening met de gebruikelijke praal door H. M. de Koningin, vergezeld van H. M. de Koningin-Moeder en van Z. K. H. den Prins der Neder landen zal geschieden. Echte Peru-Guano. In een der dokken te Antwerpen ligt op 't oogenbük in lossing het zeilschip^Coeker-

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2