SOUPERS, A. C. VAN TILBURG. SLAAPKAMER-AMEUBLEMENTEN A. C. VAN DER MEULEN ZONEN, Advertentiën. Dejeuners,Diners, Koude en Warme SCHOTELS, Gateaux, Nougats Fantaisie-ijs, Dessert, Chocolaterie, Bonbons artikelen en Comesti bles. Amerikaansche vliegenvangers M0TZAKKEN en MOTPAPIER, W. TIMMERMANS ZONEN te Waalwijk, Couespondenten Eerste Klasse der Nederlandsche Bant permanent geëxposeerd, BEDDEN, MATRASSEN, DEKENS, IJZEREN LEDIKANTEN, enz SPORT. Telegrammen. 1 landelsberichten. Gemengd Nieuws Correspondentie. Patisserie Moderne. Cuisine Frangaise. en Zilver Markt, Waalwijk. Kassiers en Commissionairs in Effecten. Verkoop uitsluitend a condant zonder korting. Pensmarkt 32 en 33 's Bosch. Phot, album prijsctr op aanv. franco. mot of zonder Servies Tafellinnen DIVERSE CONFISEUR CUISINIER Inmaaksuiker en Kandij, fijnste Wijnazijn en Azijnextract, Spaan- sche Peper, Caijenne Peper, Pe- perbollen Mosterdzaad en Mos- terdmeel, Dragou, Gemberwortel, Mierikswortel, Penkel, Knoflook, Pijpkaneel, Prima Vanille en Va nillesuiker, Pergamentpapier, zwa vellucht en Flesschenlak etc. etc' alléén werkelijk afdoend middel tegen mot. NEEMT PROEF mouth", geladen met Peru-Guano, voor de Anjrlo-Continentale (vorm. Ohlendorffsche) Guano- Werke. Deze lading is een hernieuwd bewijs van het leit, dat de tegenwoordige aanvoeren van Peru-Guano voor de vroegere niet be hoeven ouder te doen. De gansche lading ziet er prachtig uit, gaf een z:er gunstige analyse en vertoonde alle eigenschappen van de vroegere uitstekende Guano's. De reuk in het schip was zeer sterk. Deze week werd bij het plotseling intreden van het warme weder de ammoniak reuk zoo hevig, dat de werklieden in het schip het lossen moesten staken, daar zij het niet in in het schip konden uithouden. Zij, die nog altijd het bestaan \an echte Peru-Guano lochcneu spoeden zich mar de Coekcrinouth waar zij van hunne dwaling ten volle zullen genezen worden Diefsal. Men meldt uit Haarlem De inbrekers zijn weder bezig geweest in den nacht van Zaterdag op Zondag. Toen de heer van Dobbe, boekhouder van de Haarlemmerolie C. de Koning Tilly op het bureau kwam in de Anthoniestraat vond hij daar alles overhoop. Handenvol met fleschjes Haarlemmerolie lagen over den grond verspreid, zoo ook duizenden gebruikte postzegels de boeken enz. Het bleek dat de inbrekers ergelijk hadden huisgehouden. Van de brandkast was het onderste deel waarin de boeken, geforceerd, de kap was er afgenomen en in de zoldering was een gat gehakt, dech niet voldoende om toegang te verkrijgen tot de afdeeling waarin het geld bewaard wordt. Van alle kasten waren de laden geopend en daaruit was ontvreemd pl. m. f 250 aai; klein geld. Uit wraak dat zoo weinig gevonden was werden over de boeken kolossale hoeveel heden inkt gegooid, de klok werd vernield van de bascule werd de wijzer afgebroken de brievenweger werd onbruikbaar gemaakt laden stuk getrapt enz., en op een zegel van f0.75 plaatste de dieven als opschrift dat de heer van Dobbe zich had te schamen dat hij zoo weinig geld voor de hand had liggen. Natuurlijk heeft de politie dit stuk mede genomen. De aangerichte schade bedraagt eenige honderden guldens. Ontsporing. Omtrent de ontsporing van de stoomtram bij Follega (Fr.) schrijft men nader aan de N. Ct. Een koe sprong over het afsluithek en kwam plotseling voor de machine. Tijd voor remmen was er niet, zoodat de loco motief omhoog geworpen werd en van de rails liep. De 30-jarige Halma uit Joure stond met nog een heer en een dame op het voorbalkon van den volgenden wagen. Halma met den rug naar de machine, de twee auderen iets meer naar de binnenzijde van den wagen. Door den schok sloeg H. achterover en kwam met het hoofd tusschen locomotief en den opdringenden wagen. Zijn hoofd werd als verpletterd. Wonder boven wonder kwamen de beide andere personen er goed af. De heer kreeg wel wonden aan hoofd en handen, doch niet gevaarlijk. Hoewel de dame tusschen machine en wa gen gedrukt zat, bleek haar niets te deeren. Ook de machine kreeg, vreemd genoeg, geen letsel. Vanwege de justitie werd dadelijk op de plaats van het ongeval een onderzoek inge steld. Een ploeg arbeiders van de centrale werkplaats te Heerenveen was den geheelen nacht bezig den weg vrij te maken. Eerst te 6 uur keerde men terug. Besoijen, 9 Sept. In de raadsvergadering op 2 dezer gehouden werd de heer J. Broeders tot wethouder herkozen. De rekening dezer gemeente van het jaar 1901 is door Gedeputeerde Staten dezer provincie bij hun besluit van 4 dezer vastgesteld. Baardwijk. Verslag der raadsvergade ring van 2 September. Herbenoemd met algemeene stemmen, 1 blanco, tot wethouder de heer J. Loeff. De rekening der gemeente over 1901 wordt vastgesteld op f7553.6072 iQ ontvangst en f 6724.33 in uitgaaf, batig slot f829.277S. De armenrekening over 1902, in ontvangst op f1242.9378 en in uitgaaf op f 1367.547s alzoo een nadeelig slot van f 124.81. De armen begrooting voor 1903, op f 1395.35 in ontwangst en in uitgaaf. De gemeeute-begrooting voor 1903 wordt aangeboden met f 7825.827s in ontvangst en in uitgaaf. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim wordt in plaats van den heer van Deurseu, burgemeester van Haps, be noemd de heer H. Pullens Hz. De begrooting voor 1902 wordt gewijzigd, en na mededeeling van ingekomen stukken de vergadering gesloten. Kaatsheuvel, A.s. Dinsdag hopen A. de With en echtgenoote alhier hun gouden bruiloft te vieren. De buurt maakt reeds toebereidselen om dien dag waardig te vieren. Maandagavond 1.1. hield de Z.Eerw. Heer Mutsaarts van 's—Bosch eene lezing voor de leden der St. Paulusvereeniging in de zaal van „Euphonia" alhier. Zijn Eerw. verde digde de bestrijding van het drankmisbruik uit een christelijk, vaderlandslievend en nieuschlievendheid oogpunt. Een luid applaus vertolkte de instemming en den dank der aanwezigen. De WelEd. Heer Stasse be dankte daarop den Eerw. spreker en sloot de vergadering. Ruamsilonksvccr, 9 September. Men is druk bezig ecu der lokalen van de voormalige openbare school in te richten voor teeken— school. Wij hopeu dat deze inrichting onze toekomstige ambachtslieden zeer ten goede in Hg kotnen. De landbouwer d. G. geraakte Zaterdag met geladen kar en paard ie water. De voerman kon zich gelukkig redden doch het paard verdronk. De wagen en de lading bekwamen veel schade. De» lijn der Zuideistoomtramweg Mij. zal van hier doorgetrokken worden naar het station Geeitrunlenberg. Te dien einde is Zaterdag eene rtisuischijf gearriveerd, zoodat met het werk spoedig een aanvang zal kunnen gemaakt worden. bussen. 9 Sept. Op Kermis Maandag 15 Sept. a.s. zal de fanfare „Wilhelmir.a" alhie*- hare leden met hunne dames wederom een roaiinée aanbieden. Naar we van deze vereeinging mogen verwachten en ook te oordeelen naar 'l programma, zal zij de deelnemers weer een rroolijken, prettigen morgen bezorgeu. Zes muziek— en evenveel komische nummers komen op 't programma voor, waaronder „Het inhaolen van deu uicuwe burgemeester." Evenals vorige jaren, wordt ook thans weer een zeer drukke opkomst verwacht. 't Beste succes zij „Wilhclmiua toegewenscht Raamsdonk. Vergadering der landbouw vereeniging op Zaterdag, den 13 Sept. 1902, te Raamsdonk. Doel is de behandeling der volgende punten 1. Notulen van vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Bespreking er van of het al of niet in het belang der vereeniging is om van tijd tot tijd, bij gelegenheid van vergaderingen verlotingen ('t zij gratis of niet) van ee ige prijzen te houden onder de tegenwoordig zijnde leden, of hunne plaatsvervangers, en, indien mogelijk dan besluit te nemen hoe, dien aangaande, te handelen bij de eerst volgend te houden Algemeene vergadering in October e. k. 4. Aanbesteding van Lijnkoek, winter 1902/1903, Gebrokeu Ameriicaansche Lijn koek, Groudnoienkoek, Melassekrachtvocder en diverse soorten Hulpmeststoffen. •Grave, 6 September. Bij de gisteren ge houden herstemmiug voor een lid vau de Prov. Staten (vacature Walter) zijn uitgebracht 3537 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer Chr. Hermans, uit Cuijk, candidaat der r.—k kiesvereeniging Grave, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, 816 stemmeu, terwijl op den heer A, van de Wiel uit Huizelir.g, 2721 stemmen werden uit gebracht. Deze is dus gekozen. Na het bekend maken van den uitslag alhier is ingediend een protest tegen wille keurige verdaging der herstemming. De wet schrijft vóór elke verkiezing van leden der Staten de Gedep. Staten de dagen van stem ming, en, zoo noodig, van herstemming be palen. Nu is na 27 Augs. j.l. plaats gehad hebbende stemming, door de Gedep. Staten, tengevolge van de aanmerking van Israelie— tiscbe zijde, de dag der herstemmiug van 6 September vervroegd tot 5 September, der tegemoetkoming aan de gemaakte gemoeds bezwaren. En hierin zou de wetsovertrediug schuilen, die, naar reclamants opvatting, on geldigheid der herstemming zou na zich sleepen. Wielerwedstrijd te Tilburg. Maaudag, den tweeden dag der wielerwed strijden te Tilburg, was het prachtig weder en de baan stampvol. Meijers en Jaap Eden werden met luide toejuichingen ontvangen. De resultaten van het kampioenschap voor beroepstrijders korten afstand waren le se rie: 1 H. Meijers, 2 J. Mulder 2e serie 1 Van Gent, 2 Van Vliet3e serie 1 Jaap Eden, 2 Hoornrepêchage-winner Jan Mulder; le demi—finale1 Meijer, 2 Jaap Eden; 2e d:mi—finale: l J. Mulder, 2 Van Gent. Beslissing 1 H. Meijers met D/'j lengte in 2 minuten 67e sec2 J. Mulder met eeo banddikte voor, 3 Jaap Edeu. Jaap Eden reed goed, doch Meijers spande zich niet erg in. Hij werd begroet met luid applaus onder het spelen van het volkslied. Voor den titel van kampioen van Nedei land was de amateur Gelderman verhinderd, zoodat Meijers alleen over de baan ging en de 1000 meter reed iu 1 min. 444/s sec.de laatste ronde in 26 sec. Kampioen vau Ne derland is dus H. Meijers. Voor het kampioenschap van Nedeilaml laugen afsiaud wareu deelnemers Verhoef!' en Van der Tuyn professionals, Smout en Roos amateurs. Van der Tuyn nam dadelijk de leiding en behield die tot het einde rijdende 5 kilometers iu 6 min. ls/5 sec., 10 in 12 min. 862/5 sec., 15 iu 18 min. 362/5 sec., 20 iu 24 miu. 41/5 sec., 25 in 30 min. 2ls/6 sec., 30 in 36 min. 452/5 sec., 35 in 42 min. 302/s sec., 40 in 41 min. 422/5 sec., 45 in 55 min. 112/5 sec., 50 in l uur 2 min. 212/5 sec., 2e Verhoeff 37s ronden achter; 3e Smout, amateur-kampioen in 1 uur 7 min. 42 sec., 4e Roos, 16 ronden achter. Concours hippique te 's Bosch De uitslag vau dit uitstekend geslaagde concours hippique was als volgt I. Nationaal coucours van het beste landbouwpaard, toebehoorende aau landbou wers, aangespannen voor een twee— of vier wielig voertuig. Aantal deelnemers 8. le prijs van Hemert te Ammerzoden, 2c prijs A. Smits te Den Dungen, 3e prijs Johau vau Gestel te Schijodel. II. Internationaal concours voor luxe paarden, éénspan, toebehoorende aau parti culieren, waarbij het geheel zal beoordeeld worden taile boven 1.50 M.Aantal deelnemers. 9. Ie prijs JosephHoubcu te Tilburg, met l.ody bruin2e prijs J. HarfF te Utrecht, met Bram schimmel 3 prijs D van Dam van Hekeudorp ie ZaU- Bomine niji N.N., bruine witvoet. Btsiuursprijs Eugene van Roessel, te Til burg, met S'eppaway donkerbruin. III IiHeruaiiOnaal concours voor het schoonste en bcstgaande rijpaard. Aantal tal deeluamers 9. le prijs baron van Boecop, ritra. der cav. re Leiden, met Chubl bruin 2e prijs luit. Diniom te Venlo, met Black Boy zwart3e pi ijs Tnii iou, luit., Amersfoort, met Voung Bhaeton vos. Besiuursp'ijzen Sissen, luit Venlo, met Wanda en L. J. C. Bogaerts, te 's—Herto— genbosch, met Blucher. IV. Internationaal concours van handels- paarden taille 150 M. eenspan, toebehooren de aan handelaren of stalhouders. Aantal deelnemers 12; le prijs Swemer te Waarden burg met N. N. en Donkerbruin dogcart 2e prijs Limbriex te 's Bosch met N.N. en bruin, dage. 3e prijs Schefters le 's Bosch met N.. N. en Vos dogcari. Bestuursprijzen Beyerman te Uaociu met de Wet, en Donkerbruin tilbury en Limbriex te 's-He:— togenbosch met Hans dogcart. V. Nationaal concours voor springpaarden die Dog nooit een len of 2en prijs hebben behaald, voor officieren en heerrijders, le prijs Baron van Boecop, ritmeester der cav. te Leiden met Go—on bruin; 2e piijs Charles de Maes te Roermond, met Trilby, zwart; 3e prijs Baron van Hardenbroek van Lockhorst, luit. der cav. te Leiden, met Ruidera lichtbruim. Bestuursprijzen Drijfhout van Hooff, luie. der cav. te Roermond, met Surprise vos, en Kuyper, luit. der Veld artillerie te Arhem, met Valon bruin. VI. Internationaal concours handelspaar— den tweepan,^ toebehoorende aan handelaren of stalhouders. Aantal deelnemers 5; le prijs Lambriex, 's Hertogenbosch met N. N. en zwarte ruin break2e dezelfde met N. N., donkerbruine ruin coureuse 3e prijs Scheffer 's-Hertogenbosch met N. N., coureuse bestuursprijs Van Dam, te Zalt—Bommel. VII. Internationaal springcoucours voor paarden, toebehoorende aan officieren en heerrijdeis, Aantal deelnemers 9. le prijs Beernink. luit. der cav., te Venlo, met Boy brain 2e prijs Eberson, luit-adj. der cav., te Venlo, met de Wet stekelharige vos3e p; ijs rar. Visser, te Wassenaar, met Kinners- ley bruiu bestuursprijs baron Van Boecop, ritm. der cav., te Leiden, met Go on bruin. Het weer was prachtig en alle rangen waren overbezet. vernam toen den rechten toestand van za ken als volgt Vroeg in den morgen van den Oden Mei tusschen half 5 en 5 uur, werd door de brandwacht van liet Utrecht—commando en door generaal Mijburgh, die juist bij dit commando vertoefde, een hevig geweervuur vernomen van de richting waar liet lager van Vrijheid wijk 1, aan den voet van den Vrijheidberg gelagerd was. Direct werd op zadelen georderd en generaal Mijburgh was spoedig met 50- h 0(J-tal burgers op weg van waar het geweervuur vernomen werd. Op het pad daarheen kwamen reeds enkele vluchtelingen hem tegemoet, die hem mede deelden dat het lager zoo juist door een groote overmacht Kaffers was aan gevallen. Wat de uitslag was wisten zij niet, daar zij door den plotselingen overval geheel ver ward waren, en slechts ternauwernood wareu ontkomen. In vliegenden galop begaf men zich toen naar liet slagveld om nog hulp te bieden, evenwel helaas te laat, maar nog op tijd om de Kaffers Vrijheidberg te zien omtrekken met de gebuite vee en paarden, vluchtende naar het dorp Vrijheid waar het Engelsche garnizoen gestationeerd was. Voor de bur gers was het onmogelijk hen te achtervolgen, omreden zij dan te veel aan de Engelsche kauonnen boven het dorp blootgesteld waren. Het terrein van het gevecht was vreeselijk om te zien en bitter is daar gevochter, te oordeelen aan de vele gesneuvelden van beide zijden die op het slagveld lagen. Bij nader onderzoek bleek toen van de 70 bur- die in het lager geweest waren, veldeornet Potgieter met 56 burgers gesneuveld waren waaronder ook Goldman en de andere Hollanders, 1 gewond en drie burgers ver mist, welke later door de Kaffers bleken medegenomen te zijn en aan de Engelsche waren overgegeven, die hen als krijgsgevan genen behielden. Enkele herinneriugen konden slechts van de gesneuvelden verzameld worden, als een snuifdoos, zakdoek, glazen ringetje en een paar armbanden, dat was al, daar de kaffers alles hadden medegenomen, tot zelfs de kleederen van de gesneuvelden. Nog dien zelfden morgen heeft generaal Mijburgh in de nabijheid van Vrijheidberg een groot lang graf laten maken, waar al de gesneu velden burgers naast elkander liggend met de meest passende eerbied en plechtigheid zijn begraven. (N.^R. Ct) PARIJS, 9 September. De ministers, hedeuamiddag op het Elysée bijeengekomen, hebben onder het voorzitterschap van Presi dent Loubet ministerraad gehouden en besloten luiteuant-kolonel Saint Rémy, die door den krijgsraad veroordeeld was tot één dag gevangenisstraf', op nonactiviteit te stel len iloor hem zijn tegenwoordigen post te outnemen, welkemaatregel ontslag uit den dienst medebrengt. FOGGIA, 9 September. Tengevolge van geschillen tusschen grondeigenaren en pach ters zijn er hier wanordelijkheden ontstaan. Soldalen en gendarmes, die aangevallen werden, grepen naar de wapens, met het gevolg dat er 5 dooden 10 gewonden vielen. Er werden versterkingen gezonden, en toen is de orde hersteld. De Moord in Vrijheid. Op verzoek om inlichtingen over den moord in Vrijheid op 6 Mei j.l., waarbij ook eenige Nederlanders door inboorlingen zijn omgebracht, schrijft de heer Ooslerha- gen, die tot het laatste toe voor het Roode Kruis bij de Boereu werkzaam was en nu nog in Zuid-Afrika is, het volgende Op 7 Mei 1.1. in Vrijheid district nog zijnde, ontving ik het rapport dat het lager van Vrijheid wijk 1, onder veldeornet Jan Potgieter, door de Kaffers in den morgen van den 6den Mei was aangevallen, en dat het verlies aan dooden en gewonden zeer belangrijk zou geweest zijn. Ik wilde mij direct te paard daarheen begeven om deze zaak zelf te onderzoeken, omdat ik het la ger een paar dagen geleden iu goede orde had achtergelaten. Tot mijn spijt kon ik op dat oogenblik geen voldoend aantal bur gers tot mijn geleide krijgen, omreden ik ongeveer een uur of 8 te paard door het aau ons vijaudige gebied der kaffers te trekken had, n. 1. door dat gebied, waarvan de Kaffers door ons zwaar gestraft waren, daar zij reeds een 15tal van onze burgers zoo af eti toe wreed vermoord hebben. Het was voor mij toen oumogelijk alleen door die streek te gaan, en ik besloot op nadere raporten te wachten, tevens op ge neraal Mijburgh (geueraal over de Vrijheid en Utrecht comando's), die elk moment van die richting verwacht werd en zijn lager niet ver van het mijne verwijderd had. Den 8en Mei keerde hij iu het kamp terug en van hem vernam ik toen, en ook van anderen die zeer nauw ontkomen waren, dat bijna het geheele lager van Vrijheid 1 door de Kaffers vermoord was geworden. Diep, zeer diep trof mij dit bericht, vooral daar ik velen gekend had en nog beter die vijf Hollanders, nl. de heeren F. Goldman, Bezaans, Jan Streefkerk, Otto Mooyen en J. Biemond, die zoo trouw en moedig de Afrikaansche zaak hadden aangehangen. Ik ROTTERDAM, 8 Sept. Tarwe. Jarige- per heet. f 7.75 a f 850. en per 100 kilo t 10.— a f 10.50. Nieuwe- per heet 1 7.00 n f 7.50, per 100 kilo 7.50 a f 8.60 Canada-lnrwe f 0,00 tot f 5.70. Rogge. Vlaiuuache, Zeeuwsche en Overniaassahe De best f5.a 55.0. Dito tun dere f5.5.50. Gerst. Z-cuwsch, Flakk. en Overm. Winter 6.95 k f 7-50 beste Zomer- f 7.a f 7.50 Haver, f7.30 a l"7.75 Blauwe erwten. De beste f7.4 f9.25. l'aardenbooncn. De beste f 5.75 a 6.25. Duivenboonen van f7.a 7.25. koolzaad, l'uik Zceuwsch en Uvermaasch znk- goed f8.— k 8.50; Zoraerzaad f 8.25 a 8.75. Kanariezaad f7.25 a 18.50 Bruine boonen de beste f7.n f 9.25. Witt boonen de beste f 10.a I'll.50 ROTTERDAM 9 Sept. Op do veemarkt waren lieden aangevoerd 41 paaiden, 0 veulen, 0 ezel, 1212 inageru en 760 vette runderen, 130 vette, 67 nuchtere en 442 gras kalveren, 0 schapen of lammeren, 0 varkens 290 biggen, 0 bokken of geiten. Dc bestede prijzen liepen als volgt Runderen 24 tot 36 c., 2e kwal.c., 3de kwal. c. Kalveren le kw. 34 c., 2de kw. 47 c., 3de kw e. Alles per halve kilo. Op de botermarkt werden aangevoerd 84/8 en 43/16 vn. en 670 stukken a kilo. Prijs le qual. f 50, 2e qual. f 46, 3e qual. f 42. Per kilo f 55 a 65 c. GORINCHEM, 8 Sept. Ristarwe f 7.80 d 8,— roode dito f 7,50 a 7,75 witte dito 1 7.80 d 7.90 inl. rogge f5,25 a 5,35, buitenl. dito f5.— k 5,10, gerst l 4.75 a 4,85, haver 4,24 k 4,32, duiveboonen f7,75 a 8.— blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 395 runderen, 11 nuchtere kalveren, 25 vette varkens en 711 biggen. le qual. Kalfkoeien f250 4 240 Kalfvaarzen f160 a 180 Melkkoeien j 160 k 170 2'/s jarige ossen f 140 4 160 Guiste vaarzen f 90 4 100 Pinken f 60 4 70 Graskalveren f 30 4 40 Nuchtere kalv. f 10 4 13 Aangevoerd vette varkens van 20 4 25 ct. per half kilo, biggen van 16,a 12.per stuk. Aangevoerd schapen en lammeren; scha pen a en lamineren f 4 f oer stuk Eieren fl.a 1.10 per 26 stuks. Boter 65 4 70 ct. per kilo. S. Uw stuk o Lessen uit de schoenmakerij-Historie" te laat voor dit nummer. A.s. Zaterdag wordt 't geplaatst. Aanbevelend, TkVessels heeft voorradig in prima kwaliteit diverse soorten Verder voor dit seizoen nieuw Kantoor-uren op alle werkdagen van 9 tot 6 uur, en voor de Verwiaselingskas der Nederlandsche Bank van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Builenlandsche Wissels, Coupons, Bankpapier en vreemde Muntspeciën, worde» steeds tot de hoogste koersen uitbetaald. Wissels en andere waardeu op't Buitenland worden ten billijkste gefoumeerden berekend 40

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 3