Nummer 73. Zondag 14 September 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad. "binnenland." ZUID-AF EIK A. BUITENLAND. Duitschland. Haïti. Columbië. Üfl J I .^•CT8^^Rsag»KsaaiS3^B^^ .«frMWlMMMBBBgaB ««SK UITVOERINGEN. KAATSHEUVEL. Matinee Musicale te geven door het mu ziekgezelschap „Euphonia" (directeur de hetr W. van Beurden, op Maandag 15 Sep tember 1902. Aanvang 10 uur precies. [Zie programma's. LOONOPZAND. Matinee te geven door de Sophia's-ver- eeuiging op Maandag 15 September 1902, in de zaal der vereeniging bij den heer E. J. van Hoorn. Aanvang ten 10 uur. [Zie programma's. Deze ook nogal groote wenschen heeft Chamberlain echter met de hooghartigheid vaD een parvenu, die macht voor recht aan ziet, eenvoudig en bloc algewezen als on mogelijke voorstellen, in strijd met de reeds gesloten overeenkomst. De keizer heeft met zijn overtalrijk gezin heel wat te stellen, niet om de jongelui allen ouder dak te brengen of aan een goede positie te helpen (daarover behoeft hij zich niet druk te maken zoolang de marine en het leger admiraals en generaals eischen,) doch voor allen passend onderdak te vinden, zooals kinderen van Wilhelm II, Imperator—Rex, voegt. Zoo is dan nu voor den kroonprins te Inse in het district Niederung een uur of vier van het dorp Kaukehmeu, eeu huis van twee verdiepingen gebouwd met tien groote en tal van kleine kamers en omringd door een greoten tuin, welk" geheel bestemd is als jachtverblijl voor den kroonprins, die er over ettelijke dagen al komt vertoeven. 's Keizers tweede zoon, prins Eitel Frie— drich word iu de loop van October te Bonn verwacht voor zijn inschrijving als student en bij de installatie zal Wilhelm II, als goed vader en reislustig vorst, niet ontbreken, terwijl hij dan tevens eens kan zieu of in «ie keizerlijke villa alles in orde is voor 't jonge meusch. Behalve admiraal Killick moeten de dokter en twee matrozen aan boord van de Crête- a Pierrot omgekomen zijn. Naar de voorstelling die in te New York cn Parijs ontvangen telegrammen van dc zaak gegeven wordt, heeft Killick gehandeld als een tweede Van Spijk. Voordat de Duitsche kanonneerboot het vuur opende, zou hij den brand in het kruit gestoken hebben, en bij de ontploffing omgekomen zijn. Chamberlain gaf nog aan Botha te kennen, dat er geen moeielijlcheden zullen bestaan over den terugkeer van gevangenen, die fatsoenlijk en oprecht zijn maar dat ieder een, die vijandig schijnt te zijn, zou belet worden, terug te keeren. Hij verklaarde voorts, dat het onwaar is wat in sommige bladen staat, dat lord Milner voornemens zou zijn, de hoeven der burgers te verkoo— pen, waar wel zal de regeering bevoegd zijn, land te onteigenen in hel openbaar belang tegen betaling vau de volle schadeloosstelling. Chamberlain wees op dc wetten van Engeland eu Nieuw Zeeland, waar de plaatselijke autoriteiten tegen betaling van de volle scha deloosstelling land kunoen onteigenen ter bevordering van het kleingrondbezit. Cham berlain voegde er bij, dat elk voorstel van dien aard zou worden gepubliceerd en aan iedereen bekend gemaakt, voordal het in werking trad. Botha sprak ziju misnoegen er over uit, dat ook National Scouts deel uitmaakten van de commissie, belast met het beheer van de toegestane drie millioen pond sterling. Chamberlain antwoordde, dat zij daarin Diet in grootere verhouding voorkwamen dan anderen maar de regeering moest voor degenen opkomen, die haar gesteuhd heb ben. Hij voegde er bij, dat de Boereu, die in Natal gebleven zijn, niet mochten worden neergetrapt, en dat de krijgswet Diet langer mocht worden gehandhaafd. Wat de zorg voor de weduwen, en weezen aangaan, heeft de regecring alles gedaan, wat zij doen kon. Ten slotte wees hij op de noodzakelijkheid van een staatkunde van vergeven en vergeten.; nu de oorlog voorbij is, willen wij sprak hij u erkennen als landgeuooten, die zullen medewerken voor den voorspoed eu de vrij heid van Zuid-Afrika. De dag, waarop algeheel zelfbestuur kan worden ingevoerd, hangt af van de snelheid, waarmede de oude vijandige gevoelens ster ven zullen. De regeering wenscht niet, dat eenig deel des lands onvertegenwoordigd zal zijn, maar vraagt vau dejjieuwe onderdanen, dat zij haar halverwege tegemoet zullen komen. De conferentie werd daarna gesloteu. stoppen ora zoodoende een ongeluk te voor komen. Gisterenavond had alhier aan de haven een ongeval plaats. Toen het paard van den heer A. K., bespannen voor een kar met sobers beladen aanzetten wilde, struikelde het en kwam zoodoende te vallen. De zakken vielen de straat over, en na nog wat afgeladen te hebben werd inct behulp van eenige flinke menschen de zaak spoedig in orde gebracht. Het Hof. Omstreeks lD/s uur Woensdagmorgen arriveerden aan het station Apeldoorn uit verschillende richtingen het 30-tal officieren genoodigd bij het dejeuner ten Hove. De fraaie uniformen der Fransche, Duitsche en Belgische attachés en de schitterende ridderorden tiokken zeer de aandacht. Er was veel publick aan 't station. Een le luitenant nam de honneurs waar. De officieren reden in gewone rijtuigen naar het paleis Het Loo. Onophoudelijk reden vanmorgen in snelle vaart auto's met militairen door Apel doorn. Tegen halfdrie vertrokken de officiereu in open rijtuigen en militaire auto's. 3e Diocesane Katholiekendag te Nijmegen, 28 September 1902. Premiemnrkt op Donderdag 18 September .as y w* ibjwcw* Het Duitsche stoomschip Valencia, te Kingston op Jamaica, brengt het bericht mede dat bij Santa Martha van Vrijdag tot Maandag een hardnekkige strijd gevoerd is. Van de regeerings troepen zouden honderd man op het slagveld gebleven zijn de spoorweg moet vernield zijn, en er zouden allerlei gruwelen gepleegd zijn. De Valencia moest zonder lading in zee gaan. Het Blauwboek, dat het officieel verslag bevat der onderhandelingen tusschen Cham- berlaiu en de Boerengeneraals, is verscheuen. Daaruit verneemt men nog maar alleen den Engelschen kant der waarheid. l)e voornaamste onderwerpen, waarover de generaals met Chamberlain weuschten te spreken eu die hij vooraf moest vernemen cm ze te kunnen „bestudeeren", waren Een petitie om algemeene amnestie voor alle Engelsche onderdanen, die deelnamen aan den strijdgratie voor alle personen, die veroordeeld zijn voor daden gedurende den ooi log en in verband hiermede en te pogen om te verkrijgen eene jaarlijksche gift of een voldoend bedrag ineens voor het toekennen vau s'.eun aan weduwen en wee— zen van burgers en aan verminkte burgers. De Boerenvoorstellen omvatten vervolgens-, gelijke rechteo voor de Engelsche en Hol— landsche taal op school en voor de recht banken gelijke rechten voor de Engelschen en de burgers: die met de voorwaarden van overgave instemden, en daarbij den onmid— delijken terugkeer der burgers en de invrij heidstelling der gevangenen het opnieuw in oienst nemen of het toekennen van schadevergoeding voor alle verliezen, die van den oorlog het gevolg zijn; de teruggave van iscoufiskeerde hoeven aan de eigenaarsde Delating van de wettige verplichtingen der Republieken, met inbegrip van die gedurende den oorlog aangegaanherroeping der voorgenomen toevoeging van eeD deel van Transvaal bij Natal; verlenging van den termijn voor de betaling der schulden door de burgers aan de regeeringen der Repu blieken, en het verzekeren van de voordeelen in artikel 10 der voorwaarden vau overgave genoemd. WAALWIJK, 13 September 1902. Tentoonstelling van Schoen- en Leder industrie en aanverwante artikelen te Waalwijk. Naar wij vernemen bestaat bij het co mité het voornemen om ook aan leerlingen van tcekenseholen gelegenheid te geven mede te dingen naar uit te loven prijzen voor de beste teekeningen van Schoenen. Wij juichen dit plan ten zeerste toe, daar het toch onze vaste overtuiging is dat teekenen een der voornaamste middelen is om zich tot een goed schoenmaker en goed vakman te bekwamen en 't is daarom, dat wij nu meer dan ooit nog de ouders en oversten willen aansporen om toch de jongens naar de teekenschool te zendenen de jongens hopen wij, zullen in het vooruitzicht een prijs te kunnen behalen nog des te meer hun best doen /en ze van nu af aan er al op werken -om de eer der Waalwijksche Teekenschool flink op te houden. Veevcrvoor. Door het Gemeentebestuur alhier is aan deu Directeur-Generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen het verzoek gedaan om het vervoer van vee bestemd voor België, dat te Waalwijk wordt ingeladen, te vergemakkelijken. Noord-Brabantsche .Maatschappij van Landbouw. Algemeene vergadering der 14e afdeeling der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw op Donderdag 18 September a.s 's morgen ten elf ure in het gebouw „Mu sis Sacrum" alhier. Aan de orde: 1' Het doen van rekening en verant woording over 1901. (Art. 13 der statutes) 2. Vaststelling der begrooting voor 1903. 3. Uitreiking der premiën en diploma s aan de bekroonden in den wedstrijd. Ongevallen. Donderdag toen het zoontje van J. D., in de Wagenstraat alhier aan 't spelen was, ontkwam het aan een groot ongeluk. Juist toen de tram den omdraai maakte bij mej. de wed. Vaags bevond 't kind zich spe lende op de rails en moest de machinist door het geroep en het toesnellen der buren Het dagelijksch bestuur van den Katho liekendag herinnert belangstellenden aan art. 2 van het Reglement voor de afdee- lingsvergaderingen, welk reglement gelijk is aan dat van den vorigen Katholiekendag, waarin o.m. wordt bepaald, dat ieder Ka tholiek van het diocees 's Hertogenbosch, onder opgaaf van zijn naam en woonplaats en redenen, wijzigingen kan voorstellen op de bekend gemaakte conclusiën en dezen kan inzenden aan den voorzitter der betrek kelijke afdeeling. Aan aanvragers om programma's en kaarten ad f 1.toegang gevende tot alle bijeenkomsten, wordt medegedeeld dat deze van 18 Sept af verkrijgbaar zullen worden gesteld bij R. K. boekhandelaren. Ter beantwoording van vragen, tot het dagelijksch bestuur gericht, wordt medege deeld, dat ook zij, die buiten het diocees wonen, toegang hebben tot de H. Mis en alle vergaderingen mits zij zich voorzien van de vereischte kaart ad f 1.Aan de discussiën mogen zij echter geen deel nemen. In den prijs van f 1.is begrepen een besproken plaats in de Algemeene Vergade ring; de plaats wordt vermeld op de keer zijde der kaart. Wat reisgelegenheid betreft kunnen zij, die des avonds ten 9.10 (Spoortijd) vertrek ken naar 's-Hortogenbosch, na aankomst aldaar nog per extra-trams reizen tot Waal wijk, Veghel en St. Oedenrode. Onderhan delingen met de Maatschappij tot expl. vau Staats-spoorwegen tot het verkrijgen van reisgelegenheid in andere richtingen zijn niet geslaagd. Jür. mr. T. A. J. vau Asch van Wijck. Het stoffelijk overschot van den minister van koloniën, jhr. mr. van Asch van Wijck, is uit het ziekenhuis naar de woning van den ontslapene aan de Laan Capes van Cattenburch te 's-Gravenhage overgebracht. De teraardebestelling heeft hedenmiddag om 12 uur plaats gehad op de algemeene begraafplaats. De gewoonte brengt mee, dat wanneer een in functie zijnd minister komt te over lijden, hem ce:i officieele uitvaart ten deel valt met de militaire honneurs van het ge- hecle garnizoen der residentie. Zulk een eerbetoon is echter ditmaal achterwege gebleven. Het is door de familie afgewezen op grond van een schriftelijke wilsverklaring van° den overledene, dat zijn begrafenis op de eenvoudigste wijze moet plaats hebben. Iu de wilsverklaring, nog met vaste hand den dag voér de tweede operatie geschreven, komt tevens het dringend verzoek voor, dat niemand van buiten kransen voor de lijk baar zende eu dat er aan zijn graf door niemand worde gesproken dan door één enkel zijner oudste vrienden, dien hij met name aanwees. Zeer zeker zai deze wensoh van den afgestorvene stiptelijk geëerbiedigd worden. Sedert Thorbecke op 5 Juni 1872 ah minister van binnenlandsche zaken overleed, is het thans driemaal voorgekomen, dat een lid van het kabinet in functie door den dood werd getroffen. Den 30sten December 187^ stierf de heer De Roo van Alderwerelt, minister van oorlog den 2lsten Februan 1879 mr. P. P- Van Bosse, minister van koloniën 'en thans de minister Van Asch van Wijck. Verkiezingen Tweede Kniaer: Bij de dezer dagen gehouden stemming voor de Tweede Kamer in het district 11 van 's-Gravenhage zijn uitgebracht 3816 geldige stemmen. De volstrekte meerderheid was dus 1909. Mr. W. Dolk (lib.) kreeg 1916 stemmen jhr. mr. W. Th. Gevers Deijnoot (antir.) 1813 en mr. P. H. van der Kemp 17. Gekozen is dus mr. W. Dolk. Bij de dezer dagen gehouden stemming voor dc Tweede Kamer in district IX van Ara- sterdam zijn uitgebracht 5512 geldige stem men. De volstrekte meerderheid was dus 2757. Mr. P. J. Troelstra (soz.-dem.) kreeg 2050 stemmen, de heer H. Bijleveld (antir 1643, de heer Gerritsen (vrijz. dein.) 1016 en mr. N. G. Pierson (lib.) 803. Herstemming dus tusschen mr. P. J. Troelstra en den heer II. Bijleveld. Mgr. Hamer. Gisteren is op het met vlaggen gesierde terreiu te Nijmegen, waar het monument voor mgr. Hainer zal verrijzen, de eerste steen gelegd door dr. J. P. St. Berends, in tegenwoordigheid van deu deken, eenige geestelijken en de leden vau de commissie van het Hamer-monument, o. a. den heer P. Wijten uit Waalwijk. De burgemeester en de beeldhouwer Bart vau Hove waren als gasten aanwezig. Bij gelegenheid van de eerstesteenleg ging is in het voetstuk van 't monument ecu oorkonde ingemetseld, welke als volgt luidt: „Onder het pontificaat van Z. II. paus Leo XUI en de regeering van H. M. Koningin Wilhelmina, terwijl bisschop van 's-Hertogenbosch was Z. D. H. mgr. W van de Ven, deken van Nijmegen de hoog- eerw. heer F. A.L. Bronsgeest en burge meester dezer stad de edelachtbare heer E. A. M. van Schaeck Mathon, is, uit de bijdragen, geheel Nederland door ingezameld, waaronder giften van het Koninklijk Huis, dit gedenkteeken opgericht ter eere Gods en tot onsterfelijke nagedachtenis vau mgr. Ferdinand Hubertus Hamer, bisschop van Tremithe i p i, alsmede van de Nederland- sche missionarissen de eerw. paters J. A. M. Dobbe, A. C. J. M. Zijlmans en G. P. M. Jaspers, allen als martelaren voor het christelijk geloof gevallen tijdens den opstond der Boksers in China ten jare 190U. Het monument werd ontworpen door den beeld houwer Bart van Ilove, hoogleeraar aan de Koniuklijke academie van beeldende kunsten te Amsterdam, die het standbeeld van mgr. Hamer ten voeten uit, alsmede de in halfverheven beeldwerk uitgevoerde portretten der drie missionarissen, zijne gezellen model leerde, waarnaar standbeeld en medaillons gegoten werdeu aoor de Compagnie des Bronzes te Brussel. Ter eeuwige gedachtenis is deze oorkonde opgemaakt, verzegeld en in de grondslagen van dit gedenkteeken neergelegd en inge metseld door ons, leden van het comité en der sub-comités tot oprichting van dit monument." Bij de outhulling van het monument voor bisschop Hamer te Nijmegen op 28 dezer, zal een feestrede worden gehouden door dr. Schaepman. Duitsch-Nederlandscli—Oostenrijks Post- verbond. gesteld. Ook het personeel van de boerderij werd gekiekt. Nadat H. M. de photo's in I gereedheid had gebracht, «e den deze onm d- dellijk uaar prins Hendrik verzonden. Dc Boeren—Generaals. Met het stoomschip „Batavier III" kwamen de generaals Botha, De Wet en De la Rey Woensdag om kwartier voor achten aan de Boompjes te Rotlerdam aan. Met hen kwa men mede de heeren Fischer, Brebner, ds. Kestell, Van Velden, Jacob Villiers en de heer eu mevrouw Femira. De generaals vertrokken onmiddelijk in een gereedstaand rijtuig met den heer Fischer naar het station D. P., langs Willemsplein, Wesierstraat, Westersingel en zoo over de Kruiskade en door de Kruisstraat naar het station. Daar kwamen de andere reisgeoooten, die ook van rijtuigen, te hunner beschikking ge steld, gebruikt maakten, kort daarna eveneens aan. Op het station was het damessalon voor de generaals en de hunnen gereserveerd. Om 8.20 vertrokken zij met den gewonen trein, waarin twee rijtuigen gereserveerd wa ren naar 's—Gravenhage. Bij aankomst zoowel als bij vertrek waren een aantal nieuwsgierigen; die de generaals nog eens wilden zien, te hoop geloopen. Maar onbe kendheid met den tijd van aankomst en vertrek was oorzaak, dat de toeloop uiet groot was. Met den trein van 8,41 kwamen de ge neraals en hun gezelschap te 's-Giavenhage aan het HoHandsche spoorstation aan. De aaukomst bleef bijna onopgemeikt, daar liet juiste uur niet bekend was geweest. Alleen ontdekten de reizigers, die zich op het perroo bevonden, spoedig dat de gene raals in den trein wareu, en er werd een levendig hoera aangeheveu. In drie rijtuigen begaf het gezelschap zich naar het hotel „Den Ouden Doelen", waar de Nederlandsche vlaggen weder ontplooid waren. De generaals hadden eeu bijeen komst met dr. Leyds en de deputatie. In den den namiddag bracht de minister president dr. Kuyper, hun een langdurig bezoek. De „Vossische Zeitung" bevat een hoofd artikel, waarin zij haar instemming betuigt met het DuitschNederlaudschOosten- rijksch postverbond, dat naar het heet nog tot stand zou komeu véér het komeude jaar. De „Vossische" haalt de reeds bekende cijfers aan uit de broeliure over het weder- zijdsche postverkeer, die twee jaar geleden verschenen is te Berlijn. Het tot staud komen van zulk een post verbond, meent het blad, zou een gebeurtenis zijn op het gebied der posterijen, waarva het belang niet zou zijn te overzien, de beieekenis zou die der kabelverbiutenis nog verre overtreö'eu. Wielerbaan Bredu. Tot heden hebben slechts weinig renners ingeschreven voor de wetstrijden op de Bredasche wielerbaan aanstaanden Zondag. De qualiteit vergoedt evenwel wat aan de quantiteit te kort komt Amateurs: Gelderman, Viruly, Maur, Broos, piof. Van der Tuijn, "Wuilleaurae, Kerff. j, Motorcyclisten De Koek, Liskamp, Flamand, Boogaard en Cordes. Vooral voor den tandem-wedstrijd ama teurs, wordt nog de inschrijving van 2 a 3 équipes, waaronder Smout-Crusio, tegemoet gezien- Uit dc Hofwereld. H. M. de Moningin maakte dezer dagen fotografische opnameu van de boerderij in het koninklijk park, en vau Haar vrotg.-re pony s, aldaar door Prins Hendrik in dienst Donderdag kwamen de generaals in de hoofdstad aan. Reeds lang voor de aankomst van deu trein, waarmede de Zuid-Atrikaansche helden zouden arriveeren, had zich in dichte menigte iu de nabijheid van het centraal Station saamgepakt. Precies op tijd liep de treiu binncu. De generaals waren vergezeld van de heeren YVolmaraus, Wessels en dr. Leyds. Op het perron werdeu zij ontvangen door de ledeu der daartoe geconstitueerde commissie, gene raal Kool, vice—adm. Zeegers Veeckens en de kolonel der schutterij Boellaerd. De president der commissie mr. YV. baron Roell, heette hen welkom en zeide o. a. „In u begroeten wij het stamverwante volk dat twee jaren lang in een ongelijkeo strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid gewikkeld is geweest, eene strijd die opgedrongeu was en die, wegens het doel, dat ermede werd beoogd, en om de wijze waarop hij werd gevoerd, zeker tot de meest afkeurenswaardige behoort, welke in de geschiedenis staan op- geteekend. Gij hebt dien strijd tot het einde 10e gestreden met moed, volharding eu zelf opoffering, bewonderd door de geheele wereld... Nederland is in hart en nieren aan uw volk verknocht en heeft dien strijd met u meégcleefd" Generaaf De la Rey antwoordde op deze rede. Het was hem een aangename ia3k, zeide hij o. m., de handen te drukken, welke hem zoo hartelijk werden toegestoken. Het was hem ook aangeuaam, zij 't ook onder zware omstandigheden, in de hoofdstad van Holland te komen. Doch hij cn de beide andere generaals waren er thans met voor politieke zaken, of om de grootheid van Europa te zieu, maar om hij de stamver wanten hulp te zoeken. Vervolgens begaf men zich naar de Nieuwe kerk. Nauwelijks vertoonden dc ge neraals zich buiten of een oorverdoovend gejuich van duizenden en duizeudeu ging op. ïn het eerste rijtuig had generaal Botha plaats genomen in het tweede generaal De YYret, iu het derde generaal De la Rey. Bij de kerk aangekomen werden de ge neraals daar verwelkomd door ds. Dc Vos. Zij namen plaats tegenover den predikstoel. Prof. De Louter, hooglecraar te Utrecht, sprak het eerst en voerde het woord namens de Zuid Afrik. Vereeniging. Hulde tracht hij aan de strijders voor vrijheid en vader land, terwijl hij uiting gaf van Nederland's sympathie voor de zaak der Boereu. Ook wees hij op de edele daad van H. M. de 11 Koningin door het zenden van de „Gel derland." De heer H. Bijleveld sprak namen* het nationaal Boeren—comité. Hij wees er op dat met het Nederlandsche volk, de Boeren hetzelfde' betrouwen hebben op den Heer. Ds. De Visser, daarna het woord nemende sprak: Het is ons goed u, helden van den Zuid—Afrikaanschen oorlog in ons midden te zien. Hij bracht lot aan hun oud-Holland- sche deugden, en zeide dat, getuige de geest drift bij hen ontvangst, de sympathie voor de zaak der Boereu niet is bekoeld. 1 en slotte maande hij aan te berusten iu hetgeen de

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5