De knappe dokter. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Voor Versland en Ilait Telegrammen. MENGELWERK. Hij is ter beschikking der jusitie over gebracht naar Roermond. i Arrondissements-rechtbank te 's -Hertogenbosch. uw. hl' Heer ous overzendt, doch te blijven ver trouwen op een be'ere toekomst en niet de handen in de schoot te leggen. Tussc.en de verschillende toespraken werden psalmen gezongen. Bij het einde sprak dr. De Vissef den oud—testamen'dschen zegen uit d-- H.-tre zegene u en behouden u, Hij doe zijn aan gezicht voor u lichten en geven u vrede. De generaals begaven zich th.ns naar he: stadhuis, waar z:j door het gemeente bestuur werden ontvangen D>: burgemeester tnr. Van Leeuwen me zijn ambtsketen om, sprak de genera Js toe. |>e Wet bedankte en zeide o m. Wij kunnen echter niet elk dort', elke plaats bezoeken, maar laat ons elk hel zijne bijiiagen otn geen begeerte op :e wekken dat elkeen die in Holland woont, den g-nc- raal in zijn hnis, ol in zijn dorp moet tien. Wij moeten spoedig naar Zuid Afrika tetug om een 'roostwoord te spreken d»; zal 'zijn als een dronk koud wa.er voor een dorstige ziel. Nier nieuwsgierigheid drijf, ons hierheen, wij wisten hoe warm de harte', kloppen, want wij z ju bloed van ren en vleesch van, een en van taal nau v verwant. Wij zijn in de eerste plaats gekomen om den noo.l van ons volk, die geen pen kan beschrijven, of hij zou van plaats tot plaats, van man tot man, van vrouw tot vrouw moeten gaan om te beschouwen. Honderden en honderden zijn vaderloos en hebben geen mannen om hun plaats te voorzien van het noodige. Dat die hulp door onze nieuwe regeering zal worden verleend, betwijfel ik sterk. Daarom zijn wij hier om hulp en vragen niet voor het alge meen, maar voor weduwen en weezen, voor de allerbehoeftigsten. Ik zeg mijn hartelijken dank aan den burgemeester en die heereu voor wat zij ons vandaag hebben betoond. Nooit had ik kunnen denken dat zulk een eer ons zou te beurt vallen. Ik had geen recht om zooveel eer te ontvangen, want ik heb zooveel waarde niet geleverd. Ik heb alleen mijn plicht gedaan. Dan werd een rijtoer gemaakt en gingen de generaals naar het paleis voor Volksvlijt. De generaals kwamen het Pateis binnen in de gereserveerde kleine zaal aan het Frederiksplein, waar zij op het tooneel hun zetels gereed vonden en waar de corporatie» langs hen zouden defileeren, otn door de groote vestibule het gebouw weder te veria ten. Bij de aankomst der gencfaals werd door den heer M. F. Hasselaar op het orgel gespeeld een Aria uit Elias, „Sei stille den Hern In de groote zaal was het door middel van staketsels zoo ingericht dat van een lastig dringen van het publiek geen sprake kon zijn en het défilé geregeld zijn gang kou gaan. Na dit défilé toefden de generaals eenigen tijd op het orkes in de groote zaal, dat met groen was versierd, en werd bij hun komst aldaar gespeeld Aus Lob e sang, terwijl de geheele plechtigheid met het spelen van het oude „Wilhelmus" werd besloten. Te drie uur betraden de generaals voor afgegaan door de commissarissen van ontvangst de kleine zaal en ving het defilee der 88 vereenigingeu aan. Het défilé weid geopend door een viertal officieren van het 7e reg. infanterie. De vereeniging Van Speyk volgt en spreekt een hulde aan de dappere generaals, gevolgd door een drievuldig saluut met het vaandel Andere militaire vereenigingen of schieiver eeuigingeu volgden, maakten hun buiging ol saluut. Poging lot overrompeling. Op de bel-étage vau perceel 142 in de Ie Jan van der Heijdenstraat te Amsterdam woont mevrouw de weduwe L. Haar dienst bode ia vóór een paar dagen vertrokken en de üieuwe nog niet in dieust getreden, zoodat zij thans geheel alleen dal gedeelte van het perceel bewoont. Twee personen schelden hedennacht 10 minuten over halt' een herhaaldelijk aan, tot eindelijk de bejaarde weduwe kwam vragen wat men wilde. Ze hadden een brief te overhandigen. Do bevreesde vrouw verzocht dien onder de deur te schuiven, doch dat wilde men niet' „Alleen persoonlijk in handen stellen", dat was hun opdracht. De deur werd echter niet geopend. De vreemde bezoekers gingen aanvankelijk heen, doch stelden ziclr op in benedenportiek van den aanemer Lotgering. Kort daarna werd bij mevr. L. aan de deur met een hard voorwerp gewerkt. Eindelijk werd een dik matglas op de hoogte van het nachtslot ingedrukt. De weduwe was met een tafelschel op de veranda gegaan en had de overburen aan de Ceintuurbaan gealarmeerd. Intusschen was de bovenbewoner opgestaan en half gekleed, gewapend met een stok,'naar beneden gekomen. Door het kraken van de trappen gewaar schuwd, zijn de nachtelijke inbrekers op de vlucht gegaan. Toen de politie verscheen, waren de vluchtelingen niet meer te ach terhalen. Het perceel werd door de politie den geheelen nacht bewaakt. Moord. Iemand uit Helmond, op weg naar huis, is door twee personen uit een woonwagen, in de Mierlosche bosschen range vallen, en om geld gevraagd. De man gaf twee gulden en bood nog zijn horloge aan. De on verlaten waren hiermede niet tevreden en staken en sneden den man dat hij voor dood bleef liggen. De daders zijn bekend en de hoofdschul dige is gearresteerd. Familie Keitz. Mevrouw Reitzis Donderdag met haar kin deren in net hotel Oud-Berg-en-Dal bij Nijmegen aangekomen en zal daar geruimen tijd verblijven. De heer Reitz wordt daar ook spoedig verwacht. Zware mishandeling» Te Rotterdam is een verschrikkelijk bloed bad aangericht. Den geheelen avond van Woensdag reeds hadden de gezinnen van den orgeldraaier W. G, Ritihé, wonende op de eerste ver dieping vóór. en van den straatmuzikant M. van Boxtel, wonende op de tweede ver dieping achter van perceel no. ld in de Halve Maanstraal, e n woordentwist gehad. Zoo nu en dan liadd< n zij bij beurten liet huisje ai eens verlaten on dan in de buurt tapperijen bezocht zoodat vannacht de hu if den vau beiden gezouten erg onder d-.n invloed waren. Omstreeks half één is liet toen plotseling binnenshuis, op de eerste verdieping, tut een uitbarsting gekomen. Van beide zijden hebben zoo mannen als vrouwen er in het wilde op los gestoken, geslagen cn gegooid, doch is liet vrij zeker dat de. muzikant van Boxtel de vijandelijk heden geonend heft door den orgeldraaier ltaulic met e.eu bierglas te slaan en ltecn een zeer ernstige verwonding aan den linker arm bij den pols toe te brengen, waardoor een slagader, werd doorgesneden. Toen heeft men naar messen cn een bijl gegrepen en daarmede gestoken en geslagen. Terwijl dit ernstige gevecht binnenshuis plaats had, werd de politie gewaarschuwd, die toen ontmoette den hevig uit een arm bloedenden Rauhé. Deze man is toen naar het Zieken huis gebracht, waar hij, niet dan na veel bloedverlies te hebben geleden aankwam. Zoekende naar den dader trof men op de tweede verdieping, in een kamer, hall ontkleed op den vloer liggende van Boxtel aan. Deze bleek levensgevaarlijk gewond te zijn. Een steek, hein in den buik toe gebracht, deed de ingewanden uitpuilen, een paar bijlslagen hadden verwondingen op het hoofd veroorzaakt en bovendien had de man nog een messteek in zijn borst. Dadelijke openeming in het ziekenhuis volgde voor zijn leven wordt gevreesd. De vrouw van den orgeldraaier Rauhé had mede een bebloed hoofd. Haar toestand was evenwel niet van dien aard, dat opne ming in het ziekenhuis noodzakelijk was De andere deelnemers aan het gevecht kwamer er met eenige bulten en blauwe plekke., af. Wie de zware verwondingen heeft toege bracht, is nog niet uitgemaakt kunnen worden, doch op het politiebureau in de Pauwensteeg bevinden zich voorlooping in bewaring de vrouw Rauhé en de schippers knecht J. vat: der Heijden, aanstaande schoonzoon van van Boxtel, die mede tegenwoordig was bij het gevecht. Terwijl dit gevecht plaats had, lagen de kinderen van Rauhé te slapen, doch zij werden door het geweld en gekerm gewekt. Den nacht brachten zij thuis door, terwijl de ouders of in het ziekenhuis of bij de politie in arrest waren. Trap en woning waren geheel met bloed bespat. .Moordaanslag. Men meldt uit den Haag In liet gebouw van het kantongerecht op het Binnenhof, waar gisteren burgerlijke terechtzitting werd gehouden, heeft gisteren middag, omstreeks 12 uur een moordaanslag plaats gehad, waaraan de bedreigde echter gelukkig wist te ontkomen. Het had reeds vóór den aanvang der zit ting de aandacht getrokken dat eene. Zeeuwsche vrouw, die zich in de gang op hield, niet goed gezind bleek tegen den zaakwaarnemer B., die voor den kanton rechter eene zaak te behandelen had. Her haalde malen werd zij door ambtenaren van de griffie gewaarschuwd zich rustig te houden, wilde zij niet uit lipt gebouw verwijderd worden, en voor alle zekerheid werd een politieageut gewaarschuwd, die dan ook in het gebouw kwam om een oogje op haar te houden. Tijdens de terechtzitting nam de vrouw plaats op de voor het publiek bestemde banken in de zaal. Toen de zaakwaarnemer B., na behandeling zijner zaak, de zaal verliet langs de voor de practizijns bestemde uitgang, verliet de vrouw tegelijkertijd dc zaal. Plotseling werden de in de zaal aan wezigen opgeschrikt door het knallen van een schot in de vestibule, en toen hleek dat de vrouw, op het oogenblik dat B. in de vestibule verscheen, op hem was toege- loopen met een revolver in de hand. B. vluchtte ijlings de naar de griffie leidende trap op, maar tegelijk loste de vrouw een schot. Gelukkig miste zij en kwam de kogel terecht in een der muren langs de trap. Met de revolver omhoog gericht bleef zij toen beneden aan de trap even staan Dadelijk echter sloeg de compagnon van den heer B. het wapen neer, dat zij toen in haar zak stak Het werd haar echter door de politie cn de beambten van het kantongerecht ontnomen. Dc agent aires teerde haar en bracht haar over naar het bureau aan do N. Haven. In de vestibule weigerde de vrouw te zeggen wat haar tot deze daad bewogen had. Dat zou zij later wel voor de recht bank zeggen verklaarde zij. De vrouw is genaamd Nelly Lockersc en is 29 jaar oud. In hoogst overspannen toestand werd zij overgebracht naar het politiebureau waar, negens hare opgewondenheid, van een ver hoor door den commissaris, den heer Dielz, voorloopig geen sprake kon wezen. Volgens een algemeen gerucht zou vroe ger een zekere verhouding tusscheu den zaakwaarnemer en de vrouw hebben bestaan en tnoet de houding, welke hij daarna tegen haar aannam, haar tot de daad hebben ge leid. Verschillende personen, die i i het kan- tongerechtgebouw vertoefden verzekeren dat de zaakwaarnemer en de personen die hem vergezelden, zich onbehoorlijke ui drukkingen tegen de vrouw höb.'ieu veroorloofd in het openbaar. Op de revolver werden nog vier scherpe patronen bevonden. Een stuk van den kogel werd teruggevonden in de wacht zaal, voor het publ <*k bestemd, grenzende aan de audiëntiezaal. Dit stuk is vermoedelijk bij het in aanraking komen van den kogel met den muur tot daar teruggesprongen. Dinsdagavond is de politieagent De Ruijter, Ip Enschedé, bij de uitoefening zijner functie zeer ernstig verwond. Op den Oost veen weg was een feestpartij. Daar de politie vermoedde, dat het er niet pluis zou zijn, gingen de politieagenten De Ruijter en De Vries derwaarts. Het ging er zeer rumoerig toe. De politie verbood toen het lawaai het was reeds 11 uur en dreigde proces-verbaal te zullen opmaken, indien men aan het verbod zich niet stoorde. Plotseling werden de agenten door een 14-tal personen omsingeld, zoodat de agenten elkander uit het oog verloren. Eenige oogeublikken later vond de agent De Vries zijn collega badende in zijn bloed op den weg liggen men had had hem waarschijnlijk met een bierflesch op het hoofd geslagen. Spoedig verschenen meer politieagenten ter assistentie. De toestand van De Ruij'er is zeer zorg wekkend. De vermoedelijke dader, A. D., is in hechtenis genomen. Te Mijel (Limburg) werden in den nacht van 6 op 7 drzer H. Verstappen, oud 19 jaren en N. Wijlaers, oud 22 jaren dienstknechten die na afloop van de kermis avond rustig huiswaarts gingen, gevolgd door eenige personen. Eensklaps werden zij opgeschrikt, doordien een. 5-tal schoten in hun richting werden afgevuurd, waarvan een schot Verstappen in linkerbovenbeen trof, zoodat de kogel in dal lichaamsdeel bleef zitten. Zware vermoedens rezeu tegen S;, 23 jaren, arbeider. In de woning van S. werd een onderzoek ingedeeld, waar S van 't bod werd gelicht. In de kleeding, die hij in den bewusten nacht aanhad, werd een revolver aangetroffen in welke cylinder zes ledige patroonhulzen in zijn zak en werden ook zes scherpe kogel- patronen aanwezig gevonden. Lunsdrukkcrij. Een gemoedelijke toestand best nul er tot voor korten tij.l ter landsdrukkerij daar kwam tweemaal per week 's Woensdags en Zaterdags, de barbier in de werk plaatsen, om de gegadigden van hun stop pels te ontdoen. De typo's traden daarbij beurt voor beurt aan, juist als in den scheerderswinkel, met dit verschil slechts, dat zij onder 't inzetten doorwerkten. De baardschrapper had 't druk, zijn klanten zagen er graag netjes uit voor zij de lokalen verlieten. De nieuwe directeur heeft evenwel naar trouwens verwacht werd de typo grafische scheerderswinkel gesloten.. Vrijhoeven—Cappel, 11 Sept. Wethouder. Wegens ziekte heeft de heer M. A. van Riel bedankt als wethouder en is in zijne plaats gekozen de heer Ti. H. Oerlemans. Capellc, 11 Sept. Toen de echtgenooten D. aan den Winterdijk alhier, heden morgen ontwaakten, vonden zij een raam openge schoven en bemerk'en al spoedig, dat eene som gelds ontvreemd was. Den dader of daders is meu nog niet op 't spoor. Terwijl een verversknecht heden mid— aan eene brug stond te verven, kantelde de ladder, waardoor de man in de haven viel. Gelukkig kwam hij met den schrik en een nat pak er af. Zitting van Dinsdag 9 September 1902. M. v. S., to Helvoirt, beklaagd van diefstal, veroordeeld tot f 5 boeten of 10 dagen M. v. S., en W. v. S., té Gemonde, alsvoor, de le 10 d. gev. en de 2e vrijC. V., te Kuik, ver nieling, vrij H. Ste fieldrop, wederspan- niglieid en beleediging van een ambtenaar, (5 ra. gev.M. S. te Gennep, mishandeling, 4 w. gev.P. J. Th. 13. te Gasset, alsvoor, 6 w. gev.; S. d. li. te Vlijmen, alsvoor f 12 of 20 d.G d. V., te Geldrop, beleediging, 14 d. gev.; J. v. B., te Loonopzand, wederspannig- lieid, f 12 of 20 d.M. v. d. L., te Uden. ontd. paardenbelasting, f 1 of 2d.; J. v. d. A-, te Waalwijk, raish., 3 m. ge*.; J. Th. K., te.'s-Bosch, wederspannigbeid, 1 m. ge*.; A. J. d. K.t te Ravenstein, alsvoor, 1 10 of 20 d. J. V., te Heusden, miah.. f S of 12 d.J. P. li., te 's-Bosch, diefstal, 4 w. gev.H. v. E., en W. D., te Vught, raish., de le 4 m. en de 2e 3 ui. gev.J. M. H., te Gemonde, diefstal, (verzet tegen veratekvonnis dd. 6 Mei 1902) von nis bekrachtigd. "l1-1-..1. WAALWIJK 6 12 September 1902. GEBOREN: Martinus z. v. M. de Gouw en W. van Schijudcl. Gertruda Cntharina d. v. J. Verhoofstad en C. H. Kooijmnns. OVERLEDEN: Catharina Adrians Maria van Hutten 5 m. GEHUWD: L. C. ten Haaff jra. 29 j. en J. H. Claassen jd. 23 j, P. J. C. Leijten6 jm. 35 j. en E. A. vau der Pennen 30 j. WAALWIJK 12 Sept. 1902. Bij veel aanvoer ter veemarkt was de handel vlug en de prijzen in »n-.t vunrdi-el der verkoopers voor prima nagenoeg rijpe kalfbeesten. Kalfbeesieu f 160 A 1 265. Dito vairzeu (145 f 210. Jonge varkens aangevoerd 95 stuks, verkocht van 1 7.7q it f 13. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 378kg. van i 1.35 f 1.43 per 'ig. Eieren 3 a 4 cent per «tuk. De huidenmarkt behoudt hare kalmte welke sedert eenigen tijd is ingetreden. Er worden nog al huiden verkocht inaar meestal bestaat de vraag in prima zware gezouten. Prijzen blijven zeer vast maar de voorraad groeit gestadig aan hoewel niet in de ge zochte goede kwaliteiten. Op alle Euro- peesche hoofd markt en is de voorraad niet onbelangrijk grooter dan verleden jaar. Leder verkeert in voortdurende gunstige stemming, vooral zwaar belrerd goed is tegen verbeterde prijzen gezocht. ItPalle andere leersoorten komt ook meer beweging en de markt houdt zich ferm. In vreemde looitnidilelen ging deze week nog al wat om. zonder verandering in de prijzen is de inarkt vast. Voor inlaudsche schors komt meer v-aag prijzen stationnair. Er schijnt nog al be hoefte in goede waar te bestaan. DUSSEN, 28 Aug. Boterprijs per K.G. van 11.20 a f 1.33. Middel- markt I 1.30. Aanvoer 160 k. G. Eieren f 0.90 de 26 stuks. De mensch is de eerste onder de wezens, die gevoelen en de laatste onder de wezens, die denken. Om hier de orde te bewaren moet hij de plaats blijven innemen, die God hem gegeven heeft, tusschen den engel en het dier. Hij kan langs twee wegen die plaats verlaten door zich le willen verheffen boven hetgeen hij is en dat is hoovaardij, of door af te dalen onder hetge n hij is en dat is wellust. Gerbet. De vurige geschriften van Bossuet vloeiden uit een hart vol diepe overtuiging, dat de nieuwe godsdieust de menschen vroeg rf iaat moest voeren tot de onverschilligheid van alle gydsdiensten. De Bausset. (Hist, de Bossuet.) Men moet nooit vreezen, noch spijt heb ben te veel zachtheid te toonen jegens hen, die men wil overreden en overtuigen, 't Is voor de menschen toch al erg genoeg, dat men ze gaat aatitoonen, dat zij ongelijk hebben en dit vooral op gebied van gods dienst. Bossuet. Moog elke bloeme Der aard vergaan De vrucht des levens Die rijpt er aan. De Géu. JOHANNESBURG, 11 Sept. Officieel wordt medegedeeld, dat de drie millioen po d, bij art. 10 van de voorwaarden van onderwerping veneend, ten laste komen van de rijksschatkist en niet van de nieuwe ko loniën. Bovendien zal er een som van twee millioen pond, ook uit de rijksschatkist, beschikbaar worden gesteld ter schadever goeding aan Britsche onderdanen en vreem delingen die niet schuldig staan aan ver breking van de onzijdigheid en aan de inboorlingen van beide koloniën. Deze sommen zijn onafhankelijk van betalingen, gedaan door de militaire commissies voor schadevergoeding. SPA, 12 Sept. De dokters die bij de Koningin in consult zijn geweest, verklaren dat er een lichte beterschap in den toestand van de zieke is. Morgen zal er opnieuw cousult wezen. .PTIII I— '.«muMti »n ijiwrii—miniiiii Profesors neef had na een twaalfjarige studie het arts-examen gedaan en was niet „cum laude" geslaagd. Booze tongen zeide, dat neef met geweld er door gesleept was, oir dat oom, de pro fessor, in de eotnmissie zat, maar laste raars zijn er altijd en neet maakte den in druk van serieus gewerkt te hebben. Zijn hoofd was al heeleraaal kaal. En nu was hij klaar, gelukkig Na een schitterende promotie-fuif de, ouweheer zat er warmpjes in die vieren twintig uur aan een stuk duurde eu na een geweldigen kater, die hem tweemaal vier-en-twintig uur in zijn verloren haren zat, werd neef bij den professor, zijn oom, ontboden. Ben- je al nuchter 1 luidde de eerste vraag. Volkomen, oom Zoo, dan zal ik je 's wat vertellen. Je bent nu dokter, hé? Nee', nee', zwijg commantaar is overbodig; je bent? liet nu eenmaal en je moet het dus ziju Ik wil maar zeggen, dat je nu afgedaan hebt met den studententijd. Je begint van heden af een ander leren en als introductie tot die nieuwe richting besteedt ge de rest van deze weck aau het opmaken van een lijst van al je onbetaalde rekeningen. Die opgaat met de orgineele bescheiden stel ge mij ter hand en als dat za.-kje achter den rug is, zult ge een bestemming tegemoet gaan. Hè, j i zeker, je bestemmingje bant immers arts! Van het aanvankelijk gekoesterde plan, je in een /iekeniitrichting te plaatsen, voor practiscke oefening, ben ik afgestapt. Dat lijkt me te gevaarlijk. Beter oordeelde ik het voor je, te solliciteeren naar een ge- meentetje ir Drente's achterhoek, dat steeds verstoken was vau een geneesheer. Met een veearts zult ge daar de eenige voor lichter van de medische wetenschap zijn. Ga daarheen en wijd je kunde der lijden de menschheid A propos, van kunde gesproken, ik heb nog een goeden raad foor je. Mocht het je. soms eens moeieli.k vallen de juiste diagnose vast te stellen en de middelen ter bestrijding van kwaal te vinden, ga dan naar huis, sluit jn op in je studeerkamer, neem de recepten van een aantal onschul dige huismiddeltjes, doe die in je hoed, schud ze goed door elkaar en trektMet dat tombola-recept behandel je je patient en L de natuur je goedgunstig, dan ge neest de lijder. Weliswaar buiten je schuld, maar zijn eventueele dood heb je dan toch ook niet op je geweten... Neef vestigde zich in Drente's achterhoek en maakte naam. De medische tombola deed, met behulp van de goedgunstig gestemde natuur, wou deren. Alleen bij verwondingen en beenbreuken liet zijn hoed met huismiddeltjes hem in den sleek, maar met behulp van den vee arts en wat behandigheid, waar, later routi ne bijkwam, wist dokter ook hieraan een mouw te passen. De doodgraver dacht er over zijn ambt neer te leggen en groef, bij gebrek aan werk, alvast ziju eigen kuil. De goede landlieden vertelden overal, in dorp en stad, van den knappen dokter en diens reputatie drong door tot de academie waar oom doceerde. Deze lachte vergenoegd en mompelde z/Mutidus vult..." de rest was onverstaan baar. Te midden van zijn drukke praktijk be reikte noef op zekeren dag een tijding, die hem werkelijk ontstelde. Oom de profes sor, was zeer ernstig ziek. Een keelabces deed gevaar duchten voor het leven. Maar hoe gaarne hij den goeden man nog eens voor diens dood wilde zien, er kentelijk als hij was voor al hetgeen de professor voor hem gedaan had, onmogelijk was het hem zijn standplaats te verlaten. Het ging toch niet aan, de geheimen van de tombola aan een college-plaatsver vanger mede te deelen. En misschien zou oom nog wel herstellende bekwaamsteu in den lande stonden hen ter zijde. IJdele hoop. Drie dagen na het eerste bericht bereikte neef de tijding, dat de professor op sterven lag. Nu aarzelde de arts niet langer. De veedoktpr nam bereidwillig voor ee nige dagen de praktijk', zonder tombola, over en de jonge raan snelde naar ooms ziekbed. Hij vond den professor nog in het land der levenden, maar hoe Kort en snerpend was de ademhaling, fluitend schoot de lucht uit de longen, lijkbleek was het ingevallen gelaat hol stonden de oogen. Het was de doodsstrijd. En om de sponde geschaard stonden de corypheeën, machteloos. Met tranen in de oogen nam de jonge arts de uitgeteerde klamme hand van zijn oom in de zijne en drukte haar zachtjes. De lijder, nog bij zijn volle bewustzijn, zag zijn neef dankbaar aan en even lichtte, de oude guitige trek in zijn oogen. God, oom, is er dan geen redding meer mogelijk Neen, mijn vriend, zei een grijze pro fessor. Wij hebben gedaan wat in onze macht stond en een operatie moet falen. Oordeel zelf, gij hebt den naam een be kwaam arts te zijn. De aangesprokene liet het hoofd op de borst zinken en dacht na. Als ik het eens probeerde, zei hij eensklapser is niets mee te verliezen. Verwonderd hief de kranke het hoofd op, de pijnlijke trek in zijn gelaat maakte een oogenblik plaats voor een glimlach. Ziju hoed nemend, verwijderde de arts zich haastig en bij gebrek aan zijn studeer kamer, begaf hij zich naar een zekere plaats. Neef leed aan auto-suggestie. Het voort durend succes in Drente's achterhoek met de tombola deed hem zoo'n vast vertrou wen stellen in ziju methode, dat hij ook in dit ernstige geval, waar niets meer te ver liezen was, niet aarzelde haar toe te te passen Na eenigen tijd verscheen de arts weer aan zijns ooms ziekbed. Alle aanwezigen waren in gespannen ver wachting. Het besliste optreden van den jeugdigen collega maakte indruk. Wat zou er geschieden Alleen de kranke lag als wezenloos, met gesloten oogen, wachtend op den dood. Daar klonk het met vaste stem, beve lend Onmiddellijk heete pappen op den buik Een helle schaterlach schoot door het vertrek. Hij kwam van den zieke. Maar die lach deed wonderen de bui tengewone inspanning had het abces doen doorbreken. De professor was gered.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 6