Staatkundig Overzicht. MINX EN L AND. ITEN LAN D. België. Italië. Rusland. Venezuela. li i Tubcrcolose is eene ziekte, die dikwijls te voorkomen is. Kan men zijn natuurlijk weerstandsver mogen tegen de tuberkel-baccillen ook verliezen Ongetwijfelden door velerlei oorzaken, zooalsuitputtende ziekten, uitspattingen, overmatigen lichamelijken en geestelijken arbeid, zorg en verdriet, onvoldoende voe ding, ongezond beroep, maar vooral door misbruik 'van alkoholhoudende dranken, en door het bewonen van onreine, ongezonde huizen. Waaruit blijkt het, dat misbruik van sterken drank zoo ontvankelijk maakt voor tuberculose 20 pet. der dronkaards krijgt tuberculose, en bij hen treedt de tuberculose dikwijls in den vorm van zoogenaamde vliegende tering. Terecht zegt men dan ook, dat het alco holisme het bed spreidt voor de tubercu lose. Kan men van de tuberculose genezen Ja. De tuberculose is een der meest ge neeslijke chronische ziekten. Maar de ge nezing is moeilijk en vereischt gansch bij zondere omstandigheden. Wat zijn die bijzondere omstandigheden Ten eerste liet verblijf in ruime, zuivere lucht. Ten tweede rust. Ten derde een voedsel rijk aan eiwit en vet. En ten vierde onafgebroken verpleging en genees kundige verzorging. Ik wil het hierbij laten. De brochure verdient algemeene ver spreiding en als zoodanig beveel ik haar aan goneesheeren, vereenigingen, zieken fondsen enz. aan. En dat mijn lezers over wat zij heden lazen eens nadenken. dat de opstandelingen Porto Chico beztï hebbeu en dat ze nu aanrukken op La Guayra, waardoor zij zich heel dicht bij Caracas, de hoofdstad, zoüdeu bevinden. Ondertusschen heeft de opstandelingen— generaal van Haiti, Firmin, het geval tus— schen de »Padtherw en de vCrête-A-Pierrot" te baat genomen om zich eeus te doen hoorei: in eeu proclamatie vaart hij gewel dig uit tegen Duitschlands doen en zelfs vertelt hij, dat de regeering der Republiek heelt samengespannen met Duitschlaud ter verkrijging yan de vernieling van het oor logsschip in quaestie. Zooals men ziet, zijn klaarheid en helder heid nog niet de voornaamste eigenschappen van den staat van zaken in Midden-Amerika men vecht er niet alleen met moderne oorlogswerktuigen, doch ook met doodgewone leueens, lanfarounades en aantijgingen. 1) Toch hebben longtering en long-tu- berculose niet geheel dezelfde beteckenis, daar men onder tering verstaat dat tijdperk der long-tuberculose, waarin algemeene uit putting en lichapnisverzwakkiiig is opgetre den. Niet iedereen die tuberculose heeft, heeft daarom tering. I)c toestand in Midden-Aiuerika. Haïti, Columbia en Venuzuela hebben waarlijk te veel opeens, zelfs voor Amerika's middeldeel, waar de revoluties aan de orde van den dag zijn en men onder den eenen president pleegt op te staan, om zich onder diens tegenstander ler ruste te begeven. Men dient al bijzonder op de hoogte te wezen van den geographischen toestand in flat deel der wereld, om de relazen over dc jongste gebeurtenissen in de drie republie ken niet met elkaar te verwarren, om den pretendent en opstandelingenleider uit Ve- nuzuela, niet te verplaatsen naar Columbia ol den opperbevelhebber der Haitaansche regceringstroepen niet te doeu verhuizeu naar Venezuela. Terwijl de Amerikaansche consul te Co lumbia naar Washington gemeld heeft, dat de toeriand er zeer ernstig is, dat de liberalen reel tstreeks op de stad aanrukken en dat hij vreest, dat de regeeringsmannen, die de stad mot :en verdedigen niet in staat zullen blijken stand te houden bij een krachtige» aanval woidt van andere zijden gemeld, dat Colon reeds goed en wel bezet zou wezen door de opitiudelingen, terwijl de mogeudheden niet het min.te bezwaar opwerpen tegen de in- grijp'.ng var. de strijdmacht der Vereenigde Staten ten bate van de belan.-en op de land engte van Panama, wat natuurlijk een door tastend optreden van de Unie, indien noodig geoordeeld, nog zal verhaasten. Te Panama worden de liberalen feitelijk opgesloten gehouden in hun woniDgen, naar aanleiding van een Vrijdag afgekondigd re geer Ingsbesluit, waarbij hun elk bedrijf in 't openbaar, op straat, verboden wordt, op straffe van gevangenisstraf voor onbepaalden lijd en de regeering volgt de aloude takliek de liberale aanvoerder Herrera zou den spoorweg volstrekt niet bezet houdenhij zou gelegerd zijn tusschen Chorrera en Cname in afwachtiug van de vernieuwing van zijn ammunitievoorraad, waarmee 't treurig ge steld rnoet wezen, terwijl zijn geschut ook al niet zou uitmunten in kwaliteit en kwan titeit, wat evenwel den regeeringsgeneraal niet belette te verklaren, dat hij van oogen- blik lot oogenblik verwacht aangevallen te zullen worden. Men ziet dat de duidelijkheid niet bijster groot is de leidende lui aan beide zijden steilen er klaarblijkelijk prijs op, dat de weetgierige meuschheid (en hun aanhangers niet in de laatste plaats) er het verstand of althans de juiste waarneming bij verliest. Van Caracas, de hoofdstad van Venezuela, uit, is nu een officieel stuk verspreid, waarin generaal Matos kortweg tot landverrader geproclameerd en bevolen wordt zijn aan houding wegens zeeroof en omdat hij in beginsel voor het geval hij de baas mocht worden, toegestemd heelt in een controle over de Venezolaanscne financien door v eeiv.de kapitalisten, zooals iudertijd is geschiedt met Egypte een zaak, die heel lastig zou wezeu voor de juist aan 't laatje uitende presidenten, die in de diukte weieens geen verschil zien tusschen hun eigen poitcinonuaie en de staatskas (natuurlijk bij oloo'. toeval) steeds ten nadeele van de schat- ki t der republiek. Uit Puerto—Cabello wordt gemeld, dat de berichten over de nederlaag van het revolu tionaire leger bij Tinaquillo grootelijks overdiuven wareu. Slechts de voorioede der revolutionairen nam aan het gevecht deel. üen 12en begon een gevecht in de nabijheid van Tinaquillo tusschen 4000 op- siandeligneu en 4100 man regeeringstroepen. i; j*'c dien wordt nu uit Willemstad gemeld, Wat is vriendschap, of liever wal is offi- cieele vriendschap Erg hoog is indertijd opgegeven van de ontmoeting tusschen den Czaar en keizer Wilhelm te Reval. Men herinnert zich nog de bizonderheden. De vorsten droegen niet alleen, naar oud gebruik, eikaars uniformen, maar wisselden bovendien van epauletten of zoo iets, steiden dronken in op elkaar, gaven over en weer cadeaux, lidderorden, hielden amicale sa menkomsten enz. enz. Vooral keizer Wilhelm was zeer expansief, en het scheen wel, dat er geeu beter vrien den op de wereld waren, dan Nicolaas en Wilhelm II. Vervolgens is laatstgenoemde in Posen geweest, waar hij Russchische officieren toesprak, die op zijn verzoek dc manoeuvres kwamen bijwonen, en gewaagde hij ook daar weer van de „wupenbroederschap« en wat dies meer zij. Het schijnt echter, dat, oudaüks al deze berichten officieele berichten de vriend schap toch niet zoo is, als men haar van Duitsche zijde wel wenschen zou. Heel nuchter komt de „Kölnische Volks- zeitung verzekeren, dat al de hartelijkheid tusschen beide monarchen heeft bestaan in den wederzijdschen groet bij het afscheid goede reis, en dat de ontvangst-der Russische officiereu door keizer Wilhelm te Posen al zeer weinig uitdrukking heeft vermogen te geven aan de grooie broederschap, die tusschen Rusland en Duitschlaod zou be staan. Het blad wijst er op, dat de Russische officieren in eeu Poolsch hotel zijn af gestapt, dat bij het bezoek van den Keizer niet heeft geilumineerd en verder, dat de officieren alleen naar~ de j manoevre.; zijn gekomen op uitdrukkelijk verlangen van den keizer. Daarom zou aan deze geheele zaak geen enkele politieke of militaire beteekenis kunnen worden gehecht. Een invloedrijk Russisch blad geeft bovendien als zijn gevoelen te kennen, dat het vreemd en misplaatst is, om van een wapen—broedeischap tusschen Duit- schets en Russen te spreken op 2 September den dag van Sedan. Niet onwaarschijnlijk mag hel heeten, dat al de mededeeliugen, omtrent dc „innige" vriendschap tusschen de beide keizers en hun respectieve volken slechts proefballonnetjes zijn geweest, die nu den verkeerden kant uitwaaien. «i-aST-KAC-lf.** -CMMim -ÏT^XC IMrAV WAALWIJK, 17 September 1902. Examen. Bij het examen voor klerk-telegrafist 3e klasse bij de S.S. slaagde o. m. de lieer C. F. Jentink te Waalwijk-Besoijen. Loting nat. militie. De loting voor de nat. militie voor de gemeenten, Waalwijk, Baardwijk, Besoijeu en Capclle zal plaats hebben te Waalwijk op Zaterdag 25 October a.s. Er zijn 40 ingeschrevenen voor onze ge meente. Het dagblad Le Soir bericht, dat de toe stand der Koningin hopeloos is en men een noodlottig eind spoedig heeft te duchten. Het is waarschijnlijk, dat de Koning zijn verblijf te Luchou zal bekort.n omteBiussel terug te keeren. De Iialiaansche regeering neemt proeven met de uitvinding van den ingenieur Piaci— :elli, om brieven langs electiischen weg te verzenden. Dii geschiedt met aluminium—kokertjes, die met eeu snelheid van 400 kilometer per uur geëxpediteerd worden. Een brief van Rome naar Napels zou slechts 25 minuten noodig hebbeD, van Rome naar Parijs vijf uur. Eene technische commissie is aangewezen om proeven te nemen en te onderzoeken. Op bevel des Keizers zijn eenige wolost— (dorps )notabelen uit de goevernemeuten Kursk, Poltawa, Charkof, Tsjetnigof. Orel en Woronesj in de woning van den gouver neur le Kursk bijeengekomen. De Keizer hield een toespraak eo herinnerde aan de plunderingen van landgoederen door de toe ren, die dienden gestraft te worden. De Tsaar bracht in herinnering de woorden zijns vaders tot de wolostnotabelen bij diens kroning Slaat geen geloof aau dwaze geruchten De Keizer zeide voorts, dat de notabelen aan andere menschen konden mededeelen, dat hij niet zou Dalaten voor hun werkelijke be hoeften te zorgen. De keizer komt wel iD de goede richting Volgens telegrafisch bericht uit Willemstad hebben de Venezolaansche opstandelingen Rio Chico ingenomen en rukken zij nu naar La Guayra op. Donderdagnacht verrasten zij Los Teque's van de regeeringstroepen sneu velden daarbij 60 man, terwijl 109 man ge wond werden. Alweer l'remiemarkt op Donderdag 18 September a.s. St. PaulusverecnigiHg. De feestavond, Zondagavond gehouden werd door talrijke leden bezocht. De liedertafel „Crescendo" gaf verschillen de mooie nnmmers, wat groote ambitie en ernstige studie onder de zangers verraadde. De heeren Jac. Sars en Louis Madiol, verleenden hunne welwillende medewerking en gaven een paar prachtige uitstekend ge zongen nummers ten beste, waarvoor hun een woord van wanne lof toekomt. De onlangs aangekochte, sierlijke en uit stekende piano deed thans voor de eerste maal dienst en verhoogde aanmerkelijk de vroolijkheid. De ZeerEerw. adviseur hield een korte doch krachtige toespraak, waarin hij nog maals wees op 't groote drankgebruik in Waal wijk, namelijk volgons statistische gegeven, door ZEerw. onderzocht en bewerkt voor om en om f 120.000, welk cijfer even hoog is dan voor brood wordt uitgegeven hij maande verder aan tot spaarzaamheid. Bijzonderheid. Inschrijvingen zijn tegenwoordig aan de orde van den dag, dan voor de levering, hiervan dan daarvan. Thans vernemen wij een staaltje van geheel andere manier van in schrijving, n.l. inschrijving op een vette koe. Een knecht gaat nl. Voor zijn patroon, die een vette koe heeft staan, de slagers in Waalwijk en omliggende plaatsen af en laat hen op eeu inschrijvingsbiljet inschrijven naar den vetten bout. Later zal zulks ver geleken worden, wie volgens de inschrijving het meest er voor wil geven, en is de som dan over 't algemeen hoog genoeg, dien zal het beest worden gegund. Zeer zeker een nieuwe manier van v« e-verknopen, de ver melding waard en een goede poging van den knecht om voor zijn patroon de hoogste markt te krijgen. Tenminste zoo zal hij wel denken, of 't waar is Kon. Doelen Recht door Zee" had bij den heer J. Maandagmiddag Fransen, alhier het jaarlijksche prijs- en koningsschicten plaats door de leden der kon. doelen „Hecht door Zee". De heer Walt. van Ililst, verwierf het koningschap. Des avonds vereenigden de leden zich aan een zeer goed feestmaal en tot laat bleef men gezellig bijeen. Kerkhof. liet R. IC. Kerkhof alhier is verrijkt met een prachtigen grafzerk voor Mevrouw le- Blanc-Smulders L.l. Maandag is dit prach tig monument, zeker een der schoonste die er zich bevinden, opgericht. Ongevallen. Zekere T. uit Drongelen, die met zijn voertuig een vracht naar de haven te Waal wijk had gebracht, geraakte op zijn terugreis met paard en kar in den sloot naast den Zomerdijk. Eenige behulpzame handen had de Koningin de slotwoorden uitgespro ken of van alle. zijden ging een krachtig „Leve de Koningin* op, door de zaal en de tribums overgenomen en bezegeld met een driewerf hoera, .een hulde, die II. M. thans staande op de trappen van den troon, met vriendelijke buigingen links en rechts in ontvangst nam. Op weg naar den uitgang hervatte II.M. hel gesprek met den voorzitter der cotnmisse van ontvangst en uitgeleide den heer Veiling Meinesz. Om even 12 uur begon de menigte zich langs den weg, dien de stoet zou nemen, te zetten. Vooral de omgeving van het Paleis leverde den gewonen levendige» aanblik op. Tegen 12 uur kondigde een luid gejubel de komst van H. M. de Koningin-Moeder aan, die aan den ingang van het Paleis op de stoep werd ontvangen door het Koninklijk Paar, een schouwspel waarop de menschen- inassa niet had gerekend. Na terugkomst aan het Paleis verschenen dc Koningin en de Prins nog een oogenblik aan het venster, stormachtig door de men schen massa toegejuicht. En spontaan en hartelijk was even daarna de ovat-'e, het Koninklijk paar gebracht, toen het de Ko ningin-Moeder weder uitgeleide deed. De Koningin en de Prins trokken zich daarna in hunne vertrekken terug en heel kalm keerde toen ook het publiek weer huiswaarts. Troonrede. Mijne Heeren! Uit een ernstige krankheid genadig her steld, en door de liefde, Mij betoond, te inniger aan Mijn volk verbonden, ben Ik in uw midden verschenen, om ook nu in persoon de nieuwe zitting der Staten-Gene- raal te openen. De betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden bleven wat zij waren en behielden ook dit jaai haar zeer vriend schappelijk karakter. De terugslag van eene elders uitgebroken crisis was voor het scheepvaartverkeer nadeelig. Overigens bleef de toestand van handel en nijverheid be vredigend en de landbouw gaf geen ongun stige uitkomst. Op het gebied van dei. arbeid is veel wat bemoedigt, maar ook wat bjijft loepen om verbetering. De wanoogst in eenige residentiën op Java maakte krach tig hulpbetoon van Gouvernementswege noodzakelijk. /Zoo hier te lande als in de Koloniën en de Overzeesche Bezittingen kweten Zee- en Landmacht zich met toewijding van hare roeping en gaf het korps van Burgerlijke Ambtenaren Mij alleszins reden tot tevre denheid. In het nieuwe zittingjaar zal een reeks van wetsontwerpen bij de Staten-Generaal worden ingediend. Zoo zal uwe medewerking worden inge roepen tot gedeeltelijke wijziging van de Provinciale- en de Gemeentewet tot meer dere vrijmaking van hef Hooger en Mid delbaar Onderwijs tot inperking van den Vacinedwang tot meerdere ontwikkeling van het Hooger en Middelbaar Vakonderwijs; tot regeling van pensionneering der Bizon- dere Onderwijzers en van de weduwen van alle onderwijzers; alsmede tot verruiming van de Arbeidswet. Voor de betere ineenschakeling van dc verschillende deelen van het onderwijs en de wijzigingen, die te dien einde in de onder wijswetten zullen zijn aan te brengen is het mijn voornemen een Staatscommisie te benoemen Ter bekrachtiging van de onlangs alhier gesloten overeenkomsten betreffende onder brachten een en ander spoedig op 't droge, werpen van Internationaal Privaatrecht zul len u ontwerpen worden voorgelegd. De indiening van wetsontwerpen betref- Gistermiddag bevond zich een persoon met zijn kruiwagen i i de stationsstraat. Hij scheen nogal goed aan Bachus fe hebben geofferd en viel ten slotte naast zijn wagen. Een paar personen hebben hem toen in het voertuig gelegd en naar moeder de vrouw getransporteerd. De opening der Kamers. De troonzaal vertoonde gisteren de jaar lijksche levendigheid, die de samenkomst van de rijk gecostumeerde Kamerleden e;: autoriteiten te zien geeft. Alleen de presi dentstafel had een ongewoon voorkomen, inzooverre deze dit jaar voor het eerst bezet werd door een generaal, sedert een opper- officier, baron Schimmelpenniuck van der Oye, tot leider van de vereenigde zitting benoemd is. De zijloges en tribunes, over vol, ruischten van de zijde der keurige dames toiletten en de diplomaten-loge zag men eenige leden van het Intemationnal scheids gerecht met hunne dames. Slechts weinige leden bewogen zich in burgerkleediug onder de talrijke statierokken. Het jongste lid mr. Dolk was er aanwezig, voorloopig nog in het ambtsgewaad van Haagsch gemeente raadslid. De gesprekken en begroetingen staakten, toen de komst van H. M. de Koningin werd aangekondigd, die met majesteit in een wit zijden kleed met kantwerk gegar neerd, de sjerp van de orde van Ned. Leeuw over het corsage de zaal binnentrad, gevolgd door H. M. de Koningin-Moeder, gekleed in zwart zijde, afgezet met wit guipure en door Z. K. H. den Prins in marine-tenue; met het grootlint van de Ned. Leeuw over de uniformjas. Een diepe stilte heerschte toen H. M. gezeteu op den troon, met Haar Moeder aan de rechterhand en de Prins aan haar linker zijde, de openingsrede voorlas. Nauwelijks feilde het houden van Loterijen, het Ar beidscontract, het bewijs in Burgerlijke Zaken en het Notarisambt, alsmede tot herziening van enkele punten in de Militaire Strafrechtspleging kan dit jaar worden ver wacht. Tot afschaffing van de Staatsloterij zal een wetsontwerp bij U inkomen. Voor de gedeeltelijke herziening van de Wetten op de Personeele- en de Vermogens belasting en voor een nadere regeling van het Saikervraagstuk en de Bankquaestie zal uwe medewerking worden ingeroepen. Wetsvoordrachten tot regeling van de Landbouwvertegenwoordiging, van het Tele graaf- en Telefoonwezen, van het Rivierrecht, van Bevloeingen, alsmede van opsporing van Delfstoffen door den Staat, zullen U nog in dit zittingsjaar bereiken. Zoodra door het Koloniaal Bestuur van Suriname de noodige stappen zullen zijn gedaan om den spoorwegaanleg naar het Lawagebied en het nader onderzoek van dat gebied van bestuurswege ter hand te nemen, zal ik U voorstellen om dit werk, dat Ik noodzakelijk acht, van Rijkswege te bevorderen. Veel zal in dit zittingsjaar van Uwe in spanning gevorderd worden. Ik reken daarbij op Uwe toewijding aan de zaak van het Vaderland en bid U toe, dat God de Heere Uwen arbeid met Zijn zegen krone. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. Terugkeer van 11. M. dc Koningin in den Hang. In de residentie heeft de terugkomst van II. M. de Koningin van het Loo dezen dag tot een dag van vreugde gemaakt. Om aan H. M. hulde te breugen hadden zich ua overleg met verschillende vak- en anl verenigingen, een 9-tal mannen ujt T volksklasse vereenigd. Een druk gev]:it, v de aan den weg waar langs °H.M Zo„ komen gelegen huizen teekende de sterauiin der inwoners. Aan de schooljeugd was Vag cautie gegeven. In de straten en wegen in den omtrek van het Staatsspoorstation, waar H. M. oio kwart voor vier verwacht'werd was liet reeds na eenen druk en bedrijvig' Op dat uur loch begonnen de aan de volks hulde deelnemende vereenigingen, ten getale van ruim 50, met hunue banieren te gaan naar de tuin van het Kon. Zoöl. Bot Ge nootschap, de plaats van aantreding. En de kinderen, die het welkomstlied aan H. M. zouden toezingen, verzamelden zich eveneens aldaar. Reeds de opmarsch van al die ver- eenigingen naar de Staatsspoorwegstation had iets feestelijks, te meer daar de cor poration met vaandels, banieren en muziek- corpsen en het kinderkoor voorop naar het station trokken, waarop de muziek zich on afgebroken deed hooren. Het regelings comité ging aan het hoofd van den stoet. Van uit de Rijnstraat stelden de vereeni gingen zich op ter weerszijden van den weg door H. M. gevolgdRijnstraat, Bezui- denhout, Princessegracht, Korte en Lange Voorhout, Heulslraat, Noordeinde, Kon. Paleis Op het stationsplein zong een kin derzangkoor op het oogenblik dat H. M. zich gereed maakte in haar rijtuig te stappen, nadat vooraf de jongejuffrouwen Nooyman, Schwencke, Kerlman en van Duivenoorde II.M. twee bouquetten en twee in pracht gedrukle naamlijsten der deel nemende corporatiën hadden aangeboden, waarvoor die meisjes met een vriendelijk woord en een handdruk van H.M. bedankt werden. Het zangkoor bestond uit de kin deren der verschillende scholen (der hoogste klassen). Met de kinderhulde aan het station en de begroeting door de aan den weg ge schaarde vereenigingen was het eerste ge deelte van het programma volbracht. Was het kinderkoor na de aubade onder leiding der onderwijzers naar hunne scholen terug gekeerd, de corporatiën gingen ander maal in optocht terng naar den Dieren tuin, om opnieuw te worden opgesteld voor het défilé largs het paleis van H. M. de Koningin, welke spontane hulde H. M. en de prins op 't balkon in ontvangst namen. De tocht naar 't paleis was onder de donderende hoera's en de enorme mensehen- massa, een ware zegetocht. H. M. reed van het station naar het paleis langs de gelederen der vereenigingen, die aan de betuiging der volksvreugde bij Hr. Ms. blijde binnenkomst deelnamen. Rijksmiddelen. De vorige maand hadden wij om het jaar-ramingscijfer te bereiken, nog ongeveer 57 millioen noodig over vijf maanden thans nog 1 45.382.659 over vier maanden, dat is proportioneel iets méér. Maar Sep tember-December zijn de slechtste maanden uiet. Dus wij blijven goeden moed houden. Katholiekendag te Nijmegen. Omtrent den katholiekendag te Nijmegen deelt men aan de Nijm. Ct. mede, dat alléén voor de sectie, die het arbeidersvraagstuk zal behandelen, reeds meer dan 1200 kaar ten buiten de stad zijn aangevraagddit vormt met de kaarten der Nijmeegsche leden een cijfer van 2300, en nog zijn de aan vragen van alle plaatsen niet ontvangen. Standbeeld Mgr. Hamer. Na de uitvoeiing der Bisschop-Hamer cantate, ouder welke laatste stropheu het omhulsel valt, zal dr. Schaepman aan deu voet van het onthulde standbeeld de feest rede uitspreken. Dan volgt de overdracht van het monu ment aan het Gemeentebestuur en ten laatste wordt dan nog door het mannen- en knapen koor onder leiding vam den heer Albert Roothaan een slotzang gezongen, door den leer Van der Lans, getrekken uit de woorden van het oude //Wilhelmus". Met het oog op de vele aanvragen, zal volgens den „Gelderlander" het Hamer-co mité verplicht zijn, rondom het monument een ruimte te reserveeren en die tegen een „extra toegangsprijs" ter beschikking te stellen van degenen die van nabij van de plechtigheid getuigen wenschen te zijn. De kaart van f 1.00 voor den Katholie kendag, toegang gevende tot alle vergade ringen op dien dag, zal dus geen recht geven fot bijwoning der onthulling van het standbeeld binnen de zooeven bedoelde ge reserveerde plaatsen. Van 18 dezer af zullen de kaarten k f 1 per persoon verkrijgbaar worden gesteld, die recht op toegang geven tot het afge sloten terrein. Donderdag 11. bezochten de hoogeerw. heer deken, de heeren M. A. de Rooij en J. F. Wierdels, leden van bet Hamercomilé in gezelschap van den beeldhouwer, den heer Bart van Hove, alsmede nog eenige belangstellenden de werkplaatsen der „Com pagnie des Bronzes" te Brussel ten einde het in brons gegoten standbeeld van Mgr. Hamer te bezichtigen. Zoowel de beeld bouwer als de leden van het comité waren bizonder tevreden over de onberispelijke uit voering en over de prachtige kleur, het echt artistieke patina van het brons, j De treffende uitdrukking der gelaatstrekken, de edele waardige houding en de smaakvolle dra peering in de hooge gestalte, die in het kleimodel de beschouwers reeds getroffen hadden, kwamen in het kostbare materiaal eerst volkomen tot haar recht.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2