Nummer 75. Zondag 21 September 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad. Brieven uit het Haarden. BINNENLAND. die zich V001 ÉP§1S^ het volgend kwartaal abonneeren, ontvan gen de in deze maand nog ver schijnende nummers GRATIS. UITVOERINGEN. XI. De drijfriemen-industrie in Neder land. VERSLAG der Algemeene Ver gadering van de Atdeeling „Langstraat" van de Noord- Brabantsche Maatschappij van Landbouw op 18 September 1902- „De Hanze." De looierij. I M i MMirTr^3MI I WAALWIJK. Op Zondag 21 Sept. 1902, des namid dags om 12 uur, zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak", van Waalwijk en Besoijen, op de zaal „Musis Sacrum" worden uitgevoerd Op het Kerkhof de Vliegh. Bede Heinze. Hymne an die Muaik Lachner. ,Van Alkmaar begint de victorie!' Zie daar eene leuze, die wij allen hoe oud ze ook is nog wel zullen kennen. Ook haar pendant„Den len April verloor Alva zijn Bril," zal nog wel niet geheel en al uit onze historische herinneringskamer zijn weggevaagd. Beide gevleugelde uit drukkingen doen voor ons geestelijk oog herrijzen die glorievolle, doch niet minder bange dagen uit den eersten tijd van dien grooten vrijheidskrijg, eenmaal door onze kloeke voorouders met zooveel succes ge voerd. Alkmaar, dat kleine, reine stadje in 't Noorderkwartier van Noord-Holland, waar van een vreemdeling eens tegen me zei „Men kan er wel soep van de straten eten," is hierdoor eene grootheid geworden en ge bleven. En telkenjare wordt er dan ook nog die gedenkwaardige 8ste October van 't jaar 1574 de dag van Alkmaar's Ontzet feestelijk herdacht. Wel geschiedt dat niet meer zoo plechtig als voor eenige tientallen jaren terug (och wie of wat ontkomt ook aan 't materialistische streven onzer dagen); maar vieren doet Alkmaar het toch nog zoo ook weer dit jaar. Den Sen October zal er n.l. ter herdenking van Alkmaar's Ontzet in de Groote of St. Laurentiuskerk (waar Floris V nog begraven ligt) een orgelconcert gegeven worden met mede werking van eenige bekende musici. Zooals men ziet, is het geen grootsche herdenki ng in elk geval een waardige. En waarom ik nu dit betrekkelijk onbelangrijk feit hier releveer Wel alleen om in wijderen kring bekend te maken, dat er toch nog velen zijn, die, ondauks zekere onvaderlandsche tl'eorieën, welke vooral onder de jongeren aanhangers vinden, nog hooghouden de idee van een eigen vaderland met eene eigen geschiedenis; die nog immer eerbied en hulde brengen aan de bijna onovertroffen moedige daden van onze voorouders, als 't ware herboren in onze dappere stamver wanten uit 't zwarte werelddeel, die helaas niet zoo'n zegen op hunnen even recht vaardigen als welgelijkenden strijd mochten ontvangen, zie, hierover schrijveude, denk ik willekeurig „Wat zal dat in de toekomst nog worden En als ondergeteekende zijne vaststaande meening mag uitspreken, dan durft hij te beweren, dat hij precies denkt als Oom Paul, die laatst nog zoo vertrouwvol heeft gezegd „En toch zal alles nog wel reg kom 1" u, waarde lezer, wij werden daar ingeleid in 't vraagstuk der zielsverhuizing, d. i. na 't verscheiden van een mensch kwam de ziel weder terug op de aarde als nu ja, raad eens wel b. v. als bezielend element in een kat., hond, rat, muis of iets dergelijks! Is het niet om uit te proesten, indien het niet zoo treurig ware? En dan zaten daar vele goed onderlegde, welopgevoede dames en heeren, die met alle aandacht die lievigheden aanhoorden. Kijk, wij zoudeu in deze brieven vau zoo iets geen melding maken, want deze zijn er niet, om de lezers met dergelijke kost te vervelen maar wij wilden er toch even opwijzen, om tc doen uitkomen, hoe gelukkig men in dit opzicht nog in t donkere Zuiden is, waar over't algemeen van deze lieve nieuwigheden nog weinig te koop wordt aangeboden. Dat het dan ook i mer verre van u blijve, want waarlijk op te gaan naar zoo'n vergadering is alleen tijd weggesmeten en bovendien immoreel gevaarlijk. En nugenoeg hiervan,* om even op een ander terrein rond te zien. Als wij ons niet vergissen, zijn in W aal wijk de z. g. paardenmarkten wel een beetje verloopen. Mag ik u naar aanleiding hiervan even mededeelen, wat men in Alkmaar gedaan heeft ter be.ordering vau den bloei van jaarlijksche paardenmarkten aldaar. Er heeft zich daar eene vaste vereeniging ge vormd, die geheel belangloos jaarlijks eene verloting op touw gezet heeft van paarden en voertuigen. De vereen'.ging is gehee los van die, waarvan ik u reeds vroeger eens schreef. Dit jaar zijn er 4475 loten verkocht voor plm. f 4000. Daarvan zijn aangekocht 15 prijzen, waaronder de le. was een jachtwagen, bespannen 2 paarden, de 2e. eene tilbury en vervolgens 7 paarden en 6 veulens. De trekking geschiedt ten overstaan een notaris en in tegenwoordigheid van 't hoofd der gemeente. En 't resultaat Jaarlijks neemt de paardenmarkt in bloei toe. Wat dunkt u, kon zoo iets voor Waal wijk ook niet dienstig zijn 't Is o. i minstens overweging waard. OBSERVATOR. Onze tijd staat tegenwoordig in het teeken der theorieën. Er wordt getheoreti seerd in groote en kleine zalen, in binnen- rn acnterkamers, door geleerden en onge- letterden, kortom overal en door iedereen. En bleef dit spelletje altijd nog maar een onschuldig vermaak, och, dan kon men den heeren theoretici dit kostelijk genoegen nog wel gunnen. Doch sommigen van deze ontdekkers van nieuwigheden treden bruusk naar buiten en prijzen hunne moderne, maar soms zeer immoreele waar met zooveel welsprekendheid aan, dat oppervlakkigeu er in loopen en zoodoende aanhangers worden van beginselen, die hen eerder slechter dan beter maken. Zoo zijn daar, om er maar eens enkele te noemen, de afschuwelijke theorie der anarchisten, de revolutionnaire beginselen der sociaal-democratie, de gevaar lijke leer der heridairiteit of te wel erfelijk heid enz. enz. Welnu, dezer dagen woonden wij toeval ligerwijze in een der grootste Noord holland- sche steden eene vergadering bij, waarin e. ne mevrouw iets verkondigde over de theosofie. Eerlijk gezegd, wij hebben ver baasd gestaan over den onzin die daar te verduwen werd gegeven. Verbeeld Indertijd namen wij een paar artikels over van den heer T. H. Haagen uit Rotterdam betreffende invoerrecht op leder. Volledig heidshalve en tot juist inzicht in de belang rijke zaak in quaestie laten we hier volgen een ingezonden artikel in de Lederindustrie van 1.1. Dinsdig, getiteld: In het „Protest tegen beschermende rechten van Leder en Schoenwerk" voorkomende in het 2de blad van 29 Juli j.l. der Nieuwe Rotterdammer Courant schrijft de heer T. H. HaageD, diijfriemenfabrikant te Rotter dam, dat het voortbcstaau dezer industrie ten doode gedoemd is, indien er inkomende rechten op Drijfriemenleder geheven worden. De heer Haagen zegt daarin verder, dat de Bond van de Nederlandsche Zoolleder— fabrikante ondoordacht, onrech t— vaardig en vijandig gehandeld heelt tegenover de Drijlrietnenfabrikanten, door in het request aan Zijn Excellentie den Minister van Financiën in zake beschermende rechteu op het zoolleder ook het drijfrieraenleder op te nemen. Daargelaten eene bespreking der wensche- lijkheid voor het heffen van beschermende rechten op zoolleder, zal ieder deskundige het begrijpelijk en noodzakelijk vinden, dat met het zoolleder ook het drijfriemenleder moet worden opgenomen, daar het ouder scheid tusschen gelisseerd zoolleder en blank drijfrieraenleder niet door den fiscus zal kunnen geconstateerd worden en ontegen zeggelijk tot moeieüjkheden en fraudes aan leiding zal geven. Er is derhalve noch on doordacht, noch onrechtvaardig h a t e 1 ij k of v ij a n d i g door den Bond van Zoolle— derfabrikanten gehandeld. Wanneer men bekend is met de Drijf riemen—industrie hier te lande, dan wordt het begrijpelijk, dat de Heer Haagen zijn best doet het van het buitenland ingevoerde leder niet duurder te maken door het heffe van inkomende rechten. De Heer Haagen beoefent slechts een onderdeel der drijfrie men—industrie, daar zijne inrichting slechts bestaat in het in drijfriemen snijden en verwerken der drijfriemen croupous of wel het zoogenaamde zadelmakersbedrijf der drijfriemen—industrie. Tot nog voor eenige jaren waren de Gel- dersche drijfriemenfabrikanten te Lochem en Eibergen gewoon ook hun drijfrieraen-croupous uit het buitenland te betrekken, om daaruit hunne drijfriemen te maken. In zooverre stondeu dus deze labrieken en die van den heer Haagen op één standpunt. Toen echter in de laatste jaren deze industrie dreigde ten onder te gaan, doordat de leveranciers in het buitenland hunne Croupous bij het looieD kunstmatig opdreven om meer dikte te verkrijgen en daarna in de verdere toebereiding allerlei verzwarende materialen gebruikten om hun leder tegenover de con currentie goedkooper te kunnen verkoopen, toen ook daaruit bleek, dat de kwaliteit van het leder èn door het kunstmatig opdrijven èn door het gebruiken van veizwaarmiddelen voortdurend slechter werd, toen begrepen de Geldersche fabrikanten, dat het hun onmo gelijk werd nog verder in het buitenland te kunnen koopen en breidden zij hunne fabrieken in dier mate uit, dat zij iu staat waren hun eigen drijfriemenleder te looien en te bereiden. Wie eenigermate deze 2 Geldersche labrieken in de laatste jaren in hun bedrijf heelt gevolgd, zal verbaasd staan, hoe deze industrie zich ontwikkeld heeft. Van zeer klein begonneo, zijn het thans firma's geworden, die in het buitenland met eere worden genoemd. Beide werken met machines vau meer dan 200 paardekracht en hebben ieder circa 100 arbeiders in het werk. Ondanks bijna alle landen door in komende rechten beschermd worden, wordt het fabrikaat bijna uitsluitend naar het buitenland afgezet. De industrie dezer firma's zoude dus zeker in tegenstelling met die van den heer Haagen gebaat zijü doot de heffing van invoerrechten, doch zij verlangen het niet, daar zij der concurrentie zeer gemakkelijk het hootd kunnen bieden, omdat zij hun leder van ruwe huid af zelf bewerken en gunstig gelegen zijn aan de Berkel te midden der beste schors-akkers en waardoor de winst der vreemde looiers en berciders zeil kan verdiend worden. Uit een en ander volgt dus, dat de Heer Haagen vrij wel alleen staat, waar hij de groote moeielijkheid van het voortbestaau zijner industrie heeft aangetoond. Dat de Geldersche looiers huD eigen gelooid en bereid leder uitsluiteud voor het maken hunner drijfriemen gebruiken, is zeer begrijpelijk, omdat zij weten hoe het gelooid en toebereid is en aangezien de drijfriemen in tegenstelling met vroeger bijna uitsluitend per kwadraat bij 1 m.m. dikte ten verkoop worden aangeboden, zoo is het o n n o o d i g het leder spectfique door schadelijk iugrediëu ten zwaarder te maken. De gelooide en bereide drijfriemen-crou— pons uit het buitenland worden uitsluiteud per K.G. verkocht en is het zeer wel mogelijk, dat het Geldersche leder voor den Heer Haagen tc duur komt; om echter te beweren, dat er bijna geen drijfrieraenleder te Neder land gemaakt wordt, dit is een betoog, dat door de Geldersche fabrieken gelogenstraft wordt. Om te bewijzen, dat de Geldersche fa brieken ook steeds met den tijd meegaan, diene o. m. het volgende Toen voor ongeveer 6 jaren geleden het Chroom resp. Caoutchoucleder voor het eerst van zich deed spreken, waren de Geldersche drijfriemenfabrikanten de eersten, die dit leder voor drijf-, slag- en naaiiieraen iu— voerden, waarmede zij voortdurend een zeer groot succes gehad hebben. bekroonden, een woord van dank gebracht aan de gemeente Waalwijk, die door haren flinketi finantieelen steun ons in staat ge steld heeft aan onze plannen uitvoering te kunnen geven, aan de keurmeesters voor het nauwgezet volbrengen hunner moeilijke taak, om uit bet vele goede het beste te kiezen, verder de aanwezigeu die nog geen id der afdeeling zijn aansporende door lid te worden den landbouw te steunen. Daar op hebben zich velen aangemeld. De heer C. Gragtmans, een der bekroonden, vroeg het woord en zeide, dat hij met genoegen verbomen had dat in 1903 Waalwijk naast de Nijverbeidstentoonstelling eene groote andbouwtentoonstelling zou hebben. Hij stelde zijn heden behaalden prijs der com missie ter hand, voor een prijs op die ten toonstelling van paarden en vee. Ook de leer Alphons Hoffraans stelde daarvoor den zijne disponibel. Deze heeren verwierven daarvoor den dank der vergadering. (Eveneens zal de commissie deze welwil lendheid en bewijs van sympathie op hoogen prijs stellen.) (Red.) De uitslag van den wedstrijd was als T°lgt 1. Paarden 4 tot 6 jaar prijs f 20 en f 10 le prijs. M. J. Rijken Az. te Capelle 4 j. bruine ruin. 2e prijs. Hendrik de Bie Cz. te Sprang, 4 j. bruine ruin. 2. Kalfdragende Koeien en Schotten f 15 en f10. le prijs. Jacobus Rijken te Sprang. 2e prijs. G. Vermeulen Wz. te Capelle 8. Kalfvaarzen met niet meer dan 2 breede tanden f 10 en f 5. le en 2e prijs. Jacobus Rijken te Sprang 4. Kaltvaarzen met meer dan 2 breede tanden f10 en f 5. le prijs. P. Wijten te Waalwijk. 2e prijs. Alpbons Hoffmans te Waalwijk Vette Koeien, f 10 en f5. WAALWIJK. 20 September 1902. Promotic. A.s. Maandag 22 dt-zer zal de WelEerw. Zeergtl. Heer Jos, van Gils aan de universiteit te Amsterdam promoveeren tot dokter in de klassieke letteren. Na afloop der premiemarkt vereenigden zich rond het Bestuur een groot getal leden en belangstellenden op Musis Sacrum, waar na een welkomstwoord van den voorzitter de rekening over 1901, na eerst door eene commissie onderzocht te zijn, werd vastge steld, onder dankbetuiging voor het gevoerde beheer van den secretaris, op f309.44 in ontvangst en f208.80 in uitgaaf, alzoo met een batig slot van f 100.64. Bij het aanbieden der begrooting bracht de secretaris in het midden, dat deze ge baseerd was op de groote plannen tegen het volgend jaar n.l. zooals de Heeren uit de Courant {„De Echo van het Zuiden zullen vernomen hebben, heeft hij op ver zoek der Commissie voor de te houden uijverheidstentoonstelling in 1903 te Waal wijk te houden, op de Algemeene Verga dering der Maatschappij te 's Hertogenbosch verkregen dat de vergadering van het Hoofdbestuur, de algemeene en congresver gadering bij die gelegenheid te Waalwijk zullen plaats hebben, terwijl de afdeeling in overleg met die commissie daaraan zou ver binden eene tentoonstelling van paarden en vee op meer uitgebreide schaal. De begrooting wordt bij acclamatie vast gesteld in ontvpngst en in uitgaaf op f220.64. Daarna werden de prijzen en diploma's door den voorzitter onder een woord van aanmoediging uitgereikt aan de verschillende o. le prijs. G. Vermeulen Wz. te Capelle 2e prijs. C. de Roon te Capelle. 6. Vette vaarzen en schotten f 10 en f 5 le prijs. C. Gragtmans te Waalwijk. 2e prijs. P. Wijten te Waalwijk, beiden aangekocht door den Heer C. van Loon, vleeschhouwer, alhier. 7. P/j jarige veulens f10 en f5. le prijs. Jan Smits te Loonopzand. 2e prijs. Hendrik de Bie Cz. te Sprang Aan al de bekroonden werd daarenboven eeu sierlijk diploma uitgereikt. Nog eenigeu tijd brachten na het sluiten der vergadering de aanwezigen gezellig door en werd nog menig toast op den bloei der afdeeling en den landbouw geslagen. Ook een welbekend Vlaamsch veekoopman was aanwezig en bracht hulde aan hetgeen de afdeeling in het belang van den veestape' deed. Had een Eerw. landgenoot van hem op de bijententoonstelling te 's Bosch de honingbij genoemd het parelke der schepping, hij noemde het Langstraatsche vee het blumke van den veestapel. Waarlijk het op onze markten en voora Donderdag aangevoerde vee, was zoo puik, dut het volgens kenners, het op de tentoonstel ling te 's Bosch aangeroerde belangrijk in kwaliteit overtreft. Verschillende pracht exemplaren weruen voor Belgische en Spaansche rekening aangekocht. A. s. Maandag 22 dezer, des avonds ten 8 uur zal de Afdeeling „Waalwijk en Be- soijen" der R. K. vereeniging van nering doenden „de Hanze" eene algemeene ver gadering houden in de achterzaal van 't hotel Ver wiel. Aan de orde is 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvulling van bet bestuur tot 7 leden. 3. Verkiezing van 2 persleden. 4. Bespreking voorstel uitbetaling werk loon. 5. Afgevaardigde naar den katholie kendag. Naar wij tevens vernemen zijn verschil lende neringdoenden niet-ledeu uitgenoodigd alsnog op deze vergadering te willen tegen woordig zijn en wij hopen en vertrouwen dat talrijken daaraan gevolg zullen geven, want de vereeniging moet flink zijn, wil ze iets kunnen bewerken. N. Nieuwe Maasmond. De opening der Nieuwe Maasmond zal plaats hebben in het jaar 1904. Onze gewoonte getrouw, onze lezers alles mede «e deelen wat op 't gebied van schoen- en lederindustrie, verraeldings-waardig wordt gesproken en geschreven, laten hier zonder eenige bijvoeging onzerzijds eene correspon dentie' uit Waalwijk aau de „Tijd* volgen Het laatste viertal jaren zijn voor de zoollederlooierij, die voor Noord-Brabant, en voor deze streek in het bijzonder, zoo belangrijke industrie, niet voorspoedig ge weest. De huidenprijseo waren voortdurend boven de normale hoogte, en de geringe prijsver- hooging, die het leder onderging, bood geen equivalent voor de exorbitant hooge prijzen der ruwe huiden. Deze abnormale verhouding, die reeds drie jaren aanhield, heeft dit jaar een nog dreigender voorkomen aangenomen. De slachtingen in La Plata boden in bet atgeloopen seizoen eeu surplus vau 330.000 huiden op bet vorige jaar. Desondanks stegen de huidenprijzen in het begiu van dit jaar tot een abnormale hoogte hoewel in Maart een verflauwing in de huidenmarkt intrad, was deze van zoo korten duur, en was de onmiddellijk daaropvolgende herleving der zaken van dien aard, dat gezegd kan worden dal de hooge huidenprijzen, waarmede 1902 begon, zich in den loop van dit jaar ten volle hebben gehandhaafd. De gemiddelde prijs van goede zware ossen- bedroeg frs 73 il 75, een variëteit, welke met de lederprijzen in geen verhou ding staat. Er bestaat verder reden om te verwach ten, dat de huidenprijzen voorloopig geen daling zullen ondergaan. Daar de looierij slechts voor directe beboette gekocht heeft, bestaan er geen groote. voorraden bij de looieis. Amerika is ook op de huidenmarkt druk als kooper opgetreder, en door de meerdere aankoopen van die zijde is het surplus der slachtingen geheel weggeslonken. Deze omstandigheden doen voorzien dat de goede huiden haar hooge prijzen zullen handhaven, en mocht een prijsreductie van enkele franken intreden, dan zal deze iu verband staan met het langere haar en do vochtige conditie, die de winterhuiden ken merken. Ook het leder is sedert liet begin van dit jaar in prijs gestegen doch deze stij ging was te onbeduidend dan dat er van een redelijke verhouding tusschen huiden en lederprijzen sprake kon zijn. Hoewel er een levendige vraag heeft bestaan naar goede ledersoorten, was het den looiers onmogelijk, de zoo billijke en zoo noodza kelijke prijsverbooging door te zetten. Niet onwaarschijnlijk echter is het, dat het na jaar duurdere lederprijzen brengen zal. Leder in goede qualiteit is scbaarach, en ware het niet, dat er zooveel minderwaardig buitenlandsch zoolleder werd ingevoerd, dan zou de looierij reeds thans oader minder ongunstige omstandigheden werken. Ook uit het buitenland komen nu berichten omtrent de noodzakelijkheid van een stijging der lederprijzen. Verscheidene zoollederfabrikanten hebben hunne prijzen verhoogd en stellen nieuwe verhoogingen in uitzicht. Daar ook op de buitenlandsche markten de aanvoeren van goede ledersoorten raoraentaneel gering zijn, en er geen voorraad oij den lederhandelaar is, verwacht men een levendigen herfsthan- del, en rekent men algemeen op hoogere lederprijzen in het najaar. Wij hopen, dat deze verwachte stijging der lederprijzen een billijke prijsverhouding tusschen huiden en leder zal bewerkstelligen. Alles te zamen vattend, komt men tot het besluit, dat bet overzichtover den loe tand der zoollcerlooierij in ons land niet bemoedigend is. Afgescheiden van de hooge prijzen der grondstoffen, die voor alle landen iu oorzaak en gevolgen dezelfde zijn, wordt de bloei der nederlandsche zoolleerlooierij rechtstreeks verhinderd door den vrijen invoer van buitenlandsch leder. De pogingen, reeds meermalen door de looiers aangewend om een matig invoerrecht op zoolleder te ver krijgen, bleven tot heden zonder gunstig resultaat. Eu dit is dubbel te betreuren, wanneer men in aanmerking neemt dat het neder landsche zoolleder in qualiteit minstens met het buitenlandsche gelijkstaat, en de zoolle- der-indusirie binnen korten tijd bij machte zou ziju om in de behoefte van het land te voorzien. Deze twee voorname factoren billijken de veronderstelling, dat de heffing vau rechten op den invoer van zoolleder meer deren bloei der binnenlandsche zoolleder- industrie zou ten gevolge hebben, zonder dat deze maatregel wezenlijk nadeel aan de neven-industrieën zou veroorzaken. Om deze redenen heeft het de zoolleer looiers onaangenaam en onverwacht ge troffen, dat ook zij bij hun streven naar de zoo noodzakelijke invoerrechten op zoolleder van de zijde der schoenfabrikanten I v| I

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5