De lfie Sept. op tiet Binnenhof. H andelsberichteu. Burgerlijke stand. Ingezonden stukken. 370ste Staatsloterij. Telegrammen. Voor Veratand en tlmt* MENGELWERK. Arroudissements-rechtbank te 's-Hertogenbosck. Lessen uit de Viijhaud-d en Bescherming Historie. Zoo scherpe tegenwerking ondervonden. De nederlandsche schoenindustrie heeft liet naast de energieke pogingen der schoen fabrikanten zelve, aan het invoerrecht van 5 pCt op buitenlandsch schoeisel te danken, dat. zij zich heelt kunnen opwerken t..t het standpunt, dat zij heden inneemt en van hetwelk zij de buitenlandsche concur rentie inet succes kan bestrijden. Ook de scnollederfabiikanlen hebben geen offers ontzien om hun product te verbeteren en de nieuwste uitvindingen in hunne fa bricage in toepassing te brengen. Dit be wijzen wel il«- oplichting van iui-u#e fubrie die volgens moderne looisysiemen werken, en de machinale inrichting van verscheiden ouderwetsche zoolleerlooiorijon, weikei fabri kaat. een zekere vermaardheid geniet. Z.io- doende zijn zij erin geslaagd de hier bei.oo- digde soorten van «oolleder te vervaardigen, doch de invoer van grootendeels minder waardig en zwaar wegend buitenlandse zoolleder, die geheel vrij van rechten is, belet de verdere ontwikkeling van deze voornamen tak van nijverheid. En nu de toestand hunner industrie van dien aard is, dat zij afzetgebied noodig heelt, en zij binnen korten tij1 de behoefte zou kunnen aanzuiveren, nu de productie-verhoudingen in de omliggende landen van jaar tot jaar een meer dreigend aanzien krijgen, nu de buitenlandsche concurrentie steeds scherper gevoerd wordt, richten de nederlandsche zoollederfabrikanten zich tot de Begeering met het verzoek, de onbillijke verhouding op te heffen, waarin hunne industrie tegen over het buiteniand verkeert. Terwijl de duitsche en belgische fabri kanten hun overtollige productie zonder eenige belasting in ons land kunnen invoe ren, ziet de nederlandsche zoolleder-industrie de grenzen der omliggende landen door hooge rechten gesloten en wordt zij ten gevolge van ons stelsel \an vrijen invoer in haar bestaan bedreig:! door den stroom van buitenlandsch leder, die over onze grenzen komt, en die steeds aangroeit onder den druk van ongezonde toestanden in het buitenland. De nederlandsche zoollederfabrikanten hebben alle reden om van deze Regeering, die reeds hij haar eerste optredeu .blijk gaf van hare gezindheid om den gedrukten toestand der industrie tor harte te nemen, met vertrouwen te verwachten, dat zij bij dc aangekondigde tariefsherziening de noodig* aandacht en zorg aan de belangen der zooilederindustrie zal wijden. Luciën De hier welbekende, vooral sedert de laatste kermis gevierde karakter-humorist Luciën uit Breda, treedt vanaf 16 tot 36 September wederom op in het bekende circus Pfl&ging te Rotterdam, waar hij met zijne nieuwste creaties buitengewoon succes heeft Stierenkeuring. Op de alhier gehouden tussohentijdsche stierenkeuring werd slechts een exemplaar aaugeboden en wel van J. M. A. Haverhals te Sprang, welke werd toegelaten. Bedorven riseb Wederom werd hier Woensdagmiddag door een koopman (ni?t J. V. die geregeld onze gemeente van visch vootziet) met bedorven visch gevent. Verschillende menschen kochten van hem en kwamen bedrogen uit maar eenigen wat beter op de hoogte, brachten de bedorven waar terug en daarop ging hij er van door, om spoedig echter met zijn „nu kun je bakken" wederom zijn vuile boel aan te prijzen en van de hand te zetten. Jammer dat hierop geen vast toezicht kan worden gehouden. De herziening van liet tarief van iuvoernekteii De reden waarom van de herziening van het tarief der invoerrechten in de troonrede van het vorig jaar wel en in die van dit jaar niet gesprokeu werd, is, dat onze tegenwoordige regeering in de eerstbedoelde Troonrede wilde aangeven, wat zij voor den duur van haar bestaan zich voorgenomen heeft te doen, en zij in de laatsbedoelde troonrede alleen heeft willen mededeelen wat zij zich voorgenomen heeft te doen in de loop van het thans aangevangen zittingjaar. „Intusschon vernemen wij uit goede broti „dat het wetsontwerp tot herziening van „tarief der invoerrechten weldra het Depar tement van Financiën zal verlaten, maar „dat het niet in de Staten Generaal zal in „behandeling komen alvorens daarover eerst „het gevoelen zal zijn ingewonnen van de „Kamers van Koophandel". N. Gouverneur van Suriname. De gouverneur van Suriname de heer C. Lely is Woensdaginoagen onder groote be langstelling naar zijne bestemming afgereisd. Minister van Koloniën. De N. C. kan mededeelen, dat het gerucht betreffende het optreden van den heer Iden- burg, lid der Tweede Kamer voor het dis trict Gouda, als minister van koloniën, meer en meer zekerheid krijgt. Herstemming Prov. Staten Amsterdam IX, De uitslag der Donderdag te Amsterdam iu district IX gehouden herstemming voor de Prov. Staten is gekozen de heer K. C. Wiersina (vrijz. dein.l met 3117 stemmen. De heer J. M. de Bont (r. khad 2242 stemmen. Bij de eerste stemming op Donderdag 11 September werdtu uitgebracht 3365 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren K. C. Wiersina vrijz. dein) 2618, Bern. J. M. de Bont (r. k.) 1602 en J.J. Ie Pèvre de Montigny (lib.) 1145. Herstemming Tweede Kamer in Amsterdam IX. Bij de Donderdag gehouden ierstemming voor de Tweede Kamer in district IX van Amsterdam zijn uitgebracht 6561 geldige stemmen. Gekozen de heer H. Bijleveld (antir.) met 3630 stemmen. Mr. P. J. Troelstra (soc. dom.) had 3231 stemmen. Bij de eerste stemming op Donderdag 11 dezer werden uitgebracht 5512 geldige stemmen. Daarvan kr-eg lur. P. J Troel stra (soc. dein.) 2U5U, de heer II. Bijleveld (antir.) 1613, de lieer C. V. Gerritsen (vrij. dem.) iülO en wr. N. G„ Piersun (lib.) 803. Op welk een waardige wijze men aan sociaal democratische zijde de in Amsterdam IX geleden nederlaag weet te dragen, blijkt uit de volgende regelen, die wij zonder commentaar plaatsen „Voorgelicht door het veilste beursorgaan, dat Nederland kent, het Handelsblad, heb ben de liberalen zich in de «run n der kerkdij ken geworpen, om den sociaal-demokraat te weren, de brandkast heeft heul gezocht in de plooien der soutane, de effekten en bankbiljetten worden in veiligheid gebracht tusschen de bladen van den bijbel. „En teruggetrapt door dit verbond van roovers en misleiders en dompers, heeft de arbeiderspartij het ditmaal voor deze mach ten der duisternis nog eens moeten afleggen." Deze regelen komen voor in Het Volk, hoofdredacteur mr. P. J. Troelstra Dussen, 19 Sept. Naar wij vernemen zulien de WelEdelechlbaie Heer A. H. van Honsewijk, burgemeesipr eu Mevrouw van Honsewijk, geboren Sprangers, Donderdag 25 Sep', a. s. den dag herdenken, waarop zij vóór 25 jaren in "t huwelijk traden, 't Zal den hooggeachlen jubelarissen op dien dag voorzeker niet aan veel belaugstclliug ontbreken. Kuamsdonksveer, 19 Sept. Rij de gehou den aanbesteding van bcnoonigdheden voor de straatverlichting, verlichting en verwarming van openbare gebouwen waren minste inschrijvers: DP. van Suijlekom voor siecn- kolen; W. J. Siruooiside Kok voor lampen- glazen en katoen Wed. Dalmaijer voor pe troleum, allen altiicr. Al spelende geraakten Woensdag twee kinderen van den lieer BI. in de haven al hier. Het ongeval werd gelukkig opgemerkt docrr eenige heeren die na veel moeite erin slaagden de kleinen, hoewel bewusteloos, op het droge te brengen, waar de bekende middelen met gunstig gevolg werden toege past. In de laatst gehouden vergadering ran den gemeenteraad is vastgesteld de getacen- terekeniug iu onfvaogst op f 29278,41 en in uitgaaf op f 26662 32 alzoo met een batig slot van f 2615.99. müin.mm-j'j -u- jgjg.iuwj-'ü". WAALWIJK 18 Sept. 1902. De eerste hcrf9tjaarmarkt werd zeer druk be zocht. Bij eeri aanvoer van ruim 350 stuks hoornvee was de handel zeer vlug en de prijzen zoowel voor prima kalt'beesten als voor vetvee hoogcr Kalfbcesteu f 145 1 300. Dito vaarzen f 130 I 280. Slachtvee werd aan flinke prijzen vlug ver kocht. Jonge varkens aangevoerd 190 stuks, verkocht van f 6.75 a f 12. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 351 kg. van 1 1.30 a 1 1.37 per kg. Eieren 4 5'/j cent per stuk. Do huidenhaudel kenmerkte zich 'deze week door eeue meer dan gewone levendig heid vooral bestond er vaste traag voor gezouten ossen, zelfs met eene kleine ver- looging voor 2540 K.G. De voorraad te Antwerpen bedraagt momenteel 75.243 stuks huiden. Leder wordt nog steeds gevraagd, hoofd zakelijk prima zware en lichte kwaliteiten, zoodat de prijzen dan ook hooger zijn, voor mindere soorten evenwel blijft de markt v ist. Schors, zoowel als vreemde looimiddeleu houden zich stationuair vraag eu aanbod zijn daar de behoefte bevredigd is niet zoo druk meer. DUSSEN, IS Sep. Boterprijs per K.G. van f 1.37 a f 1.45. Middel- markt 1 1.40. Aanvoer 130 hl. (i. Bieren f 1.00 de 26 stuks. WAALWIJK. GEBOREN Lconatdus Henrieus z. v. A. de Graaff en W. M. vau Bladel. Bcmardus Martiuus z. v. A. Gils eu W. P. v. d. Ven. Jozepbus z. v. P. H. v. d. Houdt en A. Pulles. Johannes z. v. A. Hensen en II. v. Disseldorp. -- Jacoba Maria. en Antonetta Maria, dochters v. J. J. Mulders eu A. Tegenbosch. Johannes Adrianus Antonius z. v. A. Verhoeven en M. Kroot. Adrianus z v. J. Snijders en H. van Bokhoven. OVERLEDEN: Eugelbertue van llool't 3 m. Jo9ephus Jo hannes (le Leeuw ra. Zitting van Dinsdag 16 September 1902. Uitspraken in zake het O. M. tegen P. J. J., te Bergeijk, beklaagd vau diefstal, veroordeeld tot f3 boete of 6 dageu H. S. Ie Eindhoven, huisvredebreuk en wederspannigheid, 5 woken gevangenisstrafP. v. d. V., te Kaats heuvel, ontd. paardenbelasting, vrijgesprok n M. de M. te Uden alsvoor, f 1 of 2 d.P. K. te Stratum, stroopcrij f2 of 4 d.; J. v. d. P., te Boxtel mishandeling, f10 of 20 d.P. J. O. te Waalwijk, diefstal. 14 d. gev.; G. M. en B v. d. A. te Besoijen, vernieliug, ieder 2 ra. gev.; N. A. A. te Kaatsheuvel, misb., f10 of 20 d.J. d. B. te Kaatsheuvel, alsvoor, 3 m. gev.; P. S. te Gestel, alsvoor, 6 w. gev.A. v. O., te Slrijp, alsvoor, vrijgesproken. Buiten verantwóórdelijkheid der Redactie. Mijn/teer de Redacteur Na ai het been reads voor en tegen be schermende rechten voor looierij en schoen makerij is geschieven, acht ik toch de zaak van te ve-ïl be'attg, uin het zwijgen erover te bewareu. Te veel, ik durf bijna zeggen, steeds werd de oorzaak van den slechten gang van zaken gezucht in het toltarief dat wij hebben. Zou het cnorine inkrimpen van het aantal looierijen hier tc lande wel het gevolg zijn van gebrek aan bescherming? Ik meen dat Hieraan gebrek aan energie, onderlinge concurrentie, desorganisatie, en berusting in den toestand meer schuld hebben. Geen beschermend stelsel toch is bij machte om iu onze tegenwoordige maatsohpapij der gelijke zaken in stand ie houden. Thans zien wij toch looierijen drijven, in gericht naar de eischen des tijds, die, naar ik meen het ook zonder bescherming kunnen uithouden. Jlet zelfde geldt ook voor de schoonmukerij. Toen voor 25 jaren de malaise intrad, zocht tnen ook direct de oorzaak in de buitenland sche concurrentie. Bescherming vroeg en verkreeg men ook, en het resultaat? Nu dat is overbekend. Een geleidelijk wegsterven van weleer bloeiende zaken aan de eene zijde, en een enorm getal aan alle kwalen lijdende werk lieden aan de andere zijde. Onderlinge con currentie, berusting, gebrek aan organisatie en verwaarioozing van de belangen.van den werkman hebben saamgewerkt tot de toe standen van heden. Nu gaat hvt toch niet op, dit alles aan den vrijhandel toe te. schrijven, want Kaats heuvel stond met zijne industrie omtrent buiten vreemde concurrentie Dongen met zijn waterwerk eveneens en toch vindt men in be'de, doch vooral in eerstgenoemde plaals de ergelijkste toestanden. Bemoedigend is hel dat er toch nog op enkele lichtpunten te wijzen valt. De fabrieken die model ingericht zijn en beschikken over voldoend kapitaal, leveren het buitenland geducht slaag, op de bin nenlandsche markt niet alleen, maar breken zich ook baan bij den weleer zo.) geduchten vijand. Bemoedigend is dit te meer, daar zij zoodoende het terrein verruimen voor de schoenmakerij, maar ook voor de looierij. lloe jammer en hoe ellendig tevens zou het zijn wanneer zulks door invoerrechten op overleer bekort moest worden. Dat zou de levensader totaal afsnijden en onze schoenmakerij zal zich dan met dc looierij moeten bepalen tot het eigen land. Miniatuur schoenfabrieken miniatuur looierijen, meteen doodende onderlinge concurentie en eene kwijnende arbeidersbevolking zijn er het zekere gevolg van. Nu mag tnen beweren dat door belasting op buitenlandsch overleer, meer terrein ge wonnen wordt voor de looierijaangenomen maar moet daarvoor eerst ieder burger dokken als hij een paar schoenen koopt moet daar voor eerst de schoenfabrikant in zijn bestaan worden bedreigd, alsof hij voor den looier een geheel nutteloos wezen is Gaat het welaan om beschermende rechten te vragen voor de van laksheid beschuldigde looiers voor eene industrie die feitelijk nog niet bestaat. Is het niet etg arrogant om als 't ware onder garantie van den Staat eene fabriek te willen oprichten. Ea dan heeft zoo een toekomstige overleerlooierij al niet te veel voor op de bestaande, door de goed- koopere werkkrachten welke hier te bekomen zijn Ik meen dat hier het middel erger zou ziju dan de kwaal. Meer heil verwaeht ik van centralicatie van het kapitaal èn in de leder-industrie èn iu de schoenindustrie. Bestrijding van oneerlijke concurrentie, afschaffen van gedwongen winkelnering, be vordering vau vakorganisatie om zoo doende. de fabricatie te brengen in gezonde handt n ten voordeele van patroon en werk man IJ, mijnheer de redacteur, voor de ver leende ruimte it ijn oprechten dank. EEN SCHOENMAKER. De hoogste prijzen der 5de klasse. Trekking van 17, 18 en 19 September. Prijs vau f 400 No. 322 4711 8600 19459, prijs vau f 200 No 246 13848, prijs van f 100 No. 9600 6861 10312 11959 14025 20864. Prijs vau f 1000 No. 1783 6510 12886 15207, prijs van f 400 No. 1450 5057 13959 17553, prijs van f 200 No. 3576 7990 12042 17263, prijs vau f 100 No. 1115 1546 1793 2485 3157 5922 7565 10505 14864 162G7 17038 17398 Prijs van f 25000 No 9046, prijs vau f 1000 No. 880 1258 6284 11808 12560, prijs vau f 400 No. 2420 14186 15360 15613, prijs vau f 200 No. 2270, prijs vau f 100 No. 1209 3833 6926 6931 7727 8263 9649 14673 15621 19837. ai—►-» -frfnyr^-ni—.y SPA, 19 September. De Koningin van België is hedennacht plotseling gestorven. De koningin is overleden om 7.35 hedenavond Zij zat aan tafel, waar zij e6n licht maal gebruikte. Plotseling voelde zij zich onwel en viel in zwijm. Dadelijk werd de dokter geroepen, maar toen hij kwam was de koningin aan de hart aandoening bezweken. Baron Goffinet en barones Fierlant, die bij de. koning'n waren, hebben geseind naar den koning, die te Luchon is, en aan de andere leden van hel koninklijk huis. Allen waren afwezig. De minister-president komt morgen de doodsakte teekenen. Zoodia het bericht bekend was li.-p een groote menigte voor het paleis le hoop. Te Brussel verschijnen bladen uiet rouw randen en lange roerende artikelen over de koningin. Zij zijn volgens het schoonë woord der Schriftuur de zonen van het licht cn de zonen van den heiligen en nooit neen nooit, zullen wij de eugeleuzielen ouzer kinderen toevertrouwen aan degenen, die ziehzelven de afstammelingen hebben genoemd der apen. P. Rutten. Gij die opgevotd zijt door godvruchtige ouders, gij beseft niet genoeg wat het is van jongs af aan het slachtoffer te zijn ge weest van onvoorzichtige en somstijds zelfs, plichtvergetone ouders, verderfelijke voor beelden op straat, iu herberg of werkplaats. id. Een wakker dienaar vliegt op T wenken [van zijn Heer En stut zijn meesters troon getrouw met [hals en schouder. Vondel. Eene eenvoudige vrouw uit het volk kan God evenveel beminnen als eon groot God geleerde. Bonaventura. Als slechte menschen eerst het leven der goede menschen eens beproefden. Dan zou de zoetheid beu voortaan beslist van het kwade afhouden. Maar zij hebben daar niet eettig begrip van. Roland Yssu. nsicai aBawaOMMMa aaBtagqg Van de opening d.r Kamers geett „De Telegraaf" de volgende I lévendige schets: Van halftwaalf reeds af is ,'t, op Prinsjes dag, ia de zaal eu aangrenzende corridors, vertrekjes eu toyers van 't gebouw der Tweede Karner, een eigenaardig gewoel. Doot de entree der leden stroomeu voort durend nieuwe gerechtigden of uitverkorenen voor hel bijwonen van de plechtigheid, binnen. E:> de boden zijn hier en daar, in 't gebouw, geposteerd om den weg te wijzen aan wie iu dit labyrinth nog vreemdelingen zijn. De beminnelijke, welgedane en blo zende figuur van de concierge der Tweede Kamer, in gala natuurlijk en met glinsterende kruisjes aan het linker knoopsgat, is onver poosd io de weer om inlichtingen te geven. De kleinere, schralere, nerveuse verschij ning van deu kamerbewaarder der Eersre op dezen dag eigenlijk de groote man hier dribbelt af en aan, geen Seconde tust. Zijden robes ruischen langs de wanden. Rijkbesterde gala—rokken schitteren, flonke ren om u heen. Het is een gewirwar van kleuren, van timen, van kostbare stoflage het is een dooreenmengeling van praal, van glans, van telkens vlak langs n heen gaande grootheid eo excellentie, waardoor ge u kleiner, nietiger gaat gevoelen dan ooit, gij, die u daar bevindt in dit doorluchtig en zeer elegant gezelschap, in uw stemmig „wandeltoilet", waar het stijve zwart door geen simpel sterretje, kruisje of lintje wordt onderbroken En gij voelt in u opleven de drang der bescheidenheid om niet in den weg te loopet: al die voornamen, doch u klein te maken en stillekens uw weg te zoeken, naar 't voor u gereserveerde plekje En in het kleine, muffe kamertje, waar gij te toeven hebt totdat de vereenigde zitting zal worden geopend, is het stikvol. Groote fauteuils zijn er dicht bij eenge— schoven en de dames, die met u wachten op het schelletje van daai—straks, zetten er zich neer. Telkens komt iemand met breed goudgalou op zijn gewaad, claque onder den arm, de commandeurskruisen rinkeltiukend tegen hel goud-borduursel van den galarok, haastig binnentrippelen om even—gauw 'n praai je te maken. Teere parfum, uit luxueuse boudoirs vervult het benauwde, kale ver trekje met zijn ruw-harig kleed op den vloer en met z'u magere rieten stoeltjes en z'n kleine ruitjes, welke, jaar in, jaar uit, het uitzicht gevtn op eene doodsche binnen plaats, waar aan den voorkant ergens, een oud manueje zit te stempelen, goedsmoeds en zich nooit vervelend Raar, vreemd, doet in deze omgeving van kaal—burgerlijk wachtkamertje, de luxe van al deze dames en heeren, voor de extra occasie hierheen verdwaald, nog wel in hun fraaiste tenue. En om halfeen gaat het se.n, dat de ver gaderiug zal beginnen en dringt men, met zekere gejaagde haastigheid, naar boven, binnen. En daar zien we weer het schouwspel, onder ons, van de zaal met al de menschen die we dagen achtereen, weken achtereen, observeer en in hun gewoon alledaagsche gedoe, nu gekleed met voornamen zwier in den toch kostbaren toon van volksver tegenwoordiger, sommige nog ui.bliukend door bijzondere pracht. Het halfuurtje ruim genomen van turen op die van goudtooise! schitterende zaal, geeft rijke stof om „iudrukken" op ie z meien. Eeue waarheid is 't, dat de mensch zich al heel licht vervormt naar hei toilet dat hij toevallig aanheeft. Zeer enkele slechts beheerschen hun klecding, ook wanneer die zeer bijzonder is blijven „de ouden" er in. Zoo b.v. dr. Schaepman, die, met den violetzijden broeden mantel om en terwijl terwijl de plooien van staatsit gewaad als protonotarius apostolicus zijne forsche ge stalte omhullen, toch niets stijfs of gedwon gens of piechtigs krijgt, maar zich even joviaal—opgeruimd als steeds, ergens op een bankje neervlijt om een babbeltje te houden. Anderen zijn juist andersom. De heer Van Kempen, het welig embonpoint gewrongen in den galarok het gladgeschoren, blozende gelaat fier opgei ich;stapt met er b:j ondere en gewichtige digniteit rond. De heer Staal- rri.n, zoo waarlijk ook in stofetsietoilet, voelt zich blijkbaar minder op dreef en staat peirtzend achter een stoel. Temidden van allen mei kt meo dadelijk op den heer Ha— velaar, een eenigen, die, evenals de ministers ir, fui.ctie, een witten pantalon draagt. Met grooten glans praalt hel prachtige gewaad, als gezant, van den heer Van Ryl.mdt. En zeer trekken de aaudarht de écharpes der commandeurs van de vreemde orden, zooals o. a. het roode, met gouden rand, van de Gregoriuis-orde, waarmede de heer Michiels van Vtrduynen prijk'. ...Dan kom n de staatsraden en de mi nisters. De kleine, bewegelijke figuur van generaal Den Beer Poortugael de lange schrale verschijning van den heer Asser wiens borst gaosch overdekt is met kruisen en sterren, en wiens scherpzinnige, grijze kop, met den fijnen arendsneus en de door dringende oogen, den vasten blik van diep- denkend man, zoo wèl, ditmaal past hij een overmaat van praalomwelkeu te kunnen dragen en tentoonspeiden dc physionorr.ie een emiuent man als deze staatsraad noodig isEn ook generaal Bergansius draagt zijn prachtige uniform en z'n vele kruisen en sterren met glorie en met eere. De heer Van Karnebeek op dezen dag ook in glanzenden praal, schiet dadelijk op zijn vriend Asser toe, en ze blijven lang in druk gesprek Over den troon hebben de ministers zich neergezet, Admiraal Kruys zwijgend, wat- somber, als ste ds. De Marez Oyens bemin nelijk, glimlachend, allervriendelijkst voor ieder t.-lkens handdrukjes uitdeelend. De heer Van Twist, in zijn luitenantspakje, stapt op generaal Bergansius toe.en maakt hoffelijk een lichte buiging. De heer Van Idenburg, als Indisch kapitein, kijkt van uit z'n bankje, het gewoel met genoegelijk gezicht aan. Ernstig is de heer Nolens, iu het deftige gewaad van hoogleeraar aan een katholieke instelling vau onderwijs. En daar hebt gij ook heeren in het nare, stijve zwart—en—wit. De heer Ketelaar, met zwart gekleede jas eu witte das, als getuige op een bruiloftspartijtje. De heer Bos in stemmig avondtoilet, beter nog passend iu het kader deze omgeving. En op den voorzitterszetel de imposante fijn-aristrocratische, prachtige verschijning van baron Schunmelpenninck van der Oye. En boven het presidiaal bureau in de logetjes, telkens even naar voren komende figuren van buitenlandsche gezanten, militaire atta— ché's, die dan weer verdwijnen in het half duister van 't kamertje. Eu zachtstadig ge wuif van geparfumeerde waaiers. En zacht gekakel, -oms onderbroken door een hóóg— opkliekend lachje, van damesstemmen... En dan, langzaamaan komend, het bewustzijn, dat nu, weldra, de Koningin zal verschijnen, hierin de zaal.. En eensklaps hooren we het dreunen vau een kanonschot, iu groote verte, zeer-=: vaag en zachtkens en heel—dof tnaar toch vermaneud, toch ons brengend, al, in die vreemde stemming van gespannen verwach ting, van respectucuse en tegelijk uieuwgierige verwachting. En dan, eindelijk, de hofdignitaris, met langzamen tred beklimmend de treden naar dc zaal, stampend met zijn gulden staf, en aankondigend Hare Majesteit de KouiD— gin Eu geruischloos stil is 't nu geworden iu de geordende zaal, op het oogenblik, waoueer daar binnentreedt de teere, slanke als zwe vende gestalte van de jonge Vorstin, de dierbare Koningin. Als zij, het blozende maar smalle gelaat met uiet licht iu taal weer te geven gracelijke lieftalligheid wendt naar rechts eu naar links van de eerbiedig buigende rijen en groet met dien betoove renden glimlach van jeugd en van vorstelijke gracie, welke verkwikt als de bundel van zonnestralen, die zooeveu is gedrongen door het g azet) koepeldak en leven heeft gebracht in de grauwe zaal, waar de triestige Sep temberdag het geschitter van al 't goud verdoofde toch, dof—maakte en levenloos, duf. En eeu treffende groep zien wij, de jonge Koningin, ae teere eu slanke in het wit satijn, begeleid door den nobeleu grijs aard Vening Meinsz, wiens straf gelaat vau scherpe hoekige lijnen nu glimlacht wanneer hij het woord richt tot Hare Majesteit. Zacht cn welluidend is de stem der Ko ningin gebleven, schoon en kristalhelder als voorheen. Doch wel heeft die stem aan kracht verloren. Wel voelde men, dal er inspanning noodig was, naarmate de voor lezing vau het siaatssluk vorderde. Wei is Gode zij dank, onze Vorsiin hersteld en frisch van gelaatskleur als vroeger, maar toch ziju van het lijden niet geheel de spo en nog uiigewischt. Dubbel treffend waren dan ook de eerste, gelukkig gekozen woorden van de iele: „Uit ernstige krankheid genadig hersteld en door de liefde, Mij beloond, te inniger umn Mijn volk verbonden En machtig was de zoo innig oprechie uiting van eerbiedige sympathie voor dc Vorstin, die voor land en volk gespaard bleel, toen de heer Vau der Borch op het juiste oogenblik aaihief een „Leve de Ko ningio 1", dat herhaald werd met onstuimige geestdrift, dat weerklank vond op de tribunes, zich straks voortplantte lang:, de straten cn pleinen, de met belangstellenden opgepropte, der residentie

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 6