Frankrijk. Italië. Oostenrijk. BINNENLAND. „De Hanze.* AFD. WAALWIJK en BESOIJEN. 1,1! persoon te Brussel op 22 Aug. van hetzelfde jaar. Uit dit huwelijk zijn vier kinderen gebo ren prinses Louise (gehuwd met den hertog van Saksen Coburg), gcb. in 1858; prins Leopold, hertog van Brabant, graaf van Henegouwen, geb. in 1859 en overl. in 1869 prinses Stéphanie (gemalin van wijlen kroon prins Rudolph van Oostenrijk, thans gehuwd met den Hongaarschen graaf Lonyay) geb. in 1864; prinses Clémentine, geb. in 1872 De koningin had drie kleinkinderen prins Leopold, geb. in 1878, eu prinses Dorethea geb. in 1881, beiden kinderen van prinses Louise, en aartshertogin Elisabeth, geb. in 1883, dochter van prinses Stéphanie. Het overlijden van de Koningin, hoezeer voorzien, heeft te Brussel een zeer diepen indruk gemaakt. De offïcieele telegrammen om vijf uur ontvangen, stelden den toestand voor als volstrekt niet onrustbarend, voor het oogenblik. Dr. Thiriair had gezegd dat hij alleen naar Spa ging om baron Goffinet, die vertrekken moest, te vervangen. Overigens gaf de Koningin zelve te ken nen dat zij zich in lang niet zoo wel gevoeld had. Zij zat aan tafel en had oesters gegeten, toen zij haar kamerdienaar schelde toen deze binnenkwam, gaf de Koningin geen teeken van leven meer. Dr. Guillaume, die te Spa woont, werd dadelijk ontboden, hij kon slechts deu dood coustateeren. Reeds had het gerucht van het overlijden der Ko ningin zich verspreid, en meer dan twee honderd raenschen waren verzameld voor het paleis. 1 Goffinet kwam te voor— schijn eu zeide-* si -h tot het volk wendende: „Ik heb de smartelijke taak te vervullen, u mede te deelen dat Hare Majesteit de Koningin om 7 uur 37 overleden is." Da- lelijk verspreidde zich de noodlottige tijding, ■ze was een uur later te Brussel bekend. Prinses Clémentine stapte om elf uur op den trein en is om half drie te Spa aangekomen. De Koniug is dadelijk gewaarschuwd. Het overlijden van de koningin Marie Henriette van} Belgie heeft aanleiding ge geven tot een dramatisch incident, dat in geheel Belgiö groote outropring heeft ver oorzaakt en dat er zeker niet toe zal bijdragen de toch reeds niet groote populariteit van koning Leopold te verhoogeu. Sedert de tweede dochter van het koninklijk echtpaar, prinses Stéphanie, weduwe van kroonprins Rudolt van Oostenrijk, voor de tweede maal in het huwelijk is getreden (met den Hongaaischen graaf Lonyay) was <le kouiog met deze dochter gebrouilleerd. Hij heeft zich steeds verzet tegen dit huwelijk, dat hij als een mésalliance beschouwde en zijn dochter na dien nimmer willen ontmoeten alle pogingen, van haar zijde indertijd aan gewend, om zich raet haar vader te verzoeuen zijn afgestuit op het onverbiddelijk: „Nooit 1" van Leopold II. Zeer zeker in de meening, dat 's ko— rings onverzoenlijkheid niet besiand zou zijn tegen de melancholie van een doodsbed, kwam prinses Stephanie Maandagmorgen even over halfacht per extra-=trein uit Cro mer ie Spa aan. Zij was slechts vergezeld van een eeredarae; haar gemaal was niet bij haar. Aan het station werd zij opgewacht door baron Goffinet, pa rticulier secretaris van de overleden koningin, en deze vergezelde haar per rijtuig naar het paleis, waar het stolLüjk overschot der koningin in een cha- pelle ardente lag. Het was prinses Stéphanie aan te zien, dat het overlijden harer moeder haar sterk had aangegrepen haar oogen waren rcod geweend en zij ging eenigszius gebogen door de vermoeienissen van een slapelooze in diepe smart doorgebrachteo nacht, terwijl het droeve in haar verschijning nog verhoogd werd door het treng zwart van haar rouwkleed waarop geen enkele andere kleur afstak. In één der zijgalerijen van het paleis werd Stephanie ontvangen door haar jongste zuster prinses Clémentine, die sedert Vrijdaguacht de eenige van de geheele koninklijke familie was, die treurde bij het lijk der koningin. Een hartelijke begroeting volgde en daarop geleidde Clémentine haar zuster naar de sterfkamer. Hier moet een tooneel van diepe droefheid zijn voorgevallen de liefhebbende doch'.er bij het lijk van de op haar rang zeer trotsche moeder, die ook haar de mé salliance met den Hongaarschen edelman Dimmer heeft kunnen vergeven. En de om standigheden droegen er toen bij, het tooneel nog navranter te maken; de dood had na melijk in den auderhalven dag, die sedert het overlijden verloopen was, reeds groote verwoesiiugeu op het stoffelijk overschot aaugtrichchet was niet meer het kalme ge laat var.tde koningin, zooals Stephanie dat in hel leven had gekend, het waren leelijk ver wrongen trekken stempel des doods in al zijn afschrikwekkendheid. Tegen halftien verliet prinses Stephanie de sterfkamer en begaf zich naar het hotel Bellevue, waar zij voorloopig haar intrek nam, ouzeker over de wijze, waarop haar vader haar komst zou opvatten. Spoedig kreeg zij daaromtrent zekerheid. Tegen 4 uur in den namiddag arriveerde koning Leopold, die de reis naar Spa van Luchon, waar hij zich bevond bij het afsterven der koningin over Parijs had gemaakt. Hij zag tr vermoeid uit doch zijn gelaat liet niet iaden, of het overlijden zijner gemalin, die hij in de laatste jaren tengevolge van intieme levensomstandigheden slechts sporadisch had gezien, hem had aangegrepen. Hij werd door prinses Clémentine op het terras vau het paleis begroet. Ongeveer een kwartier lang onderhielden vader en dochter zich daatna met elkaar in de salon. Daarop ging prinses Clémentine geheel alleen naar de chapelle aidente. Zij had naar het heet, deu koning \erzocht Stéphanie die in de chapelle ardente tag ie bidden bij het lijk, te ontvangen, doch Leopold had kortaf te kennen gegeven, dat hij weigerde, haar te woord te staan en dat hij zich niet naar het lijk van zijn gemalin zou begeven, voor Stéphanie was heengegaan Prinses Clémentine stelde haar zuster in keunis met dit ónmeedoogend vonnis. Stom van smart omhelsde beide zusters elkaar en ten slotte bracht Clémentine haar zuster weg in een rijtuig. Prinses Stephanie kwam schrei ende terug in het hotel Bellevue vervolgens pakten zij haar koffers en vertrok om 6.20 in een huurrijtuig naar het station. De me nigte reeds bekend met het voorgevallene riep bij het vertrek „Leve prinses Stéphanie Leve priuses LonyayDe prinses ant— woorde aan het portier met de woorden „Dank, waarde landgenooten." Toen de prinses te Brussel aankwam, was ook daar reeds bekend, wat tusschen koning Leopold en zijn dochter was voorgevalle en bij aankomst vau den trein stond een ont zaglijke meoigte aan het station. Toen de prinses uit de wagon stapte, boog iedereen met ontbloote hooide er werd herhaaldelijk geroepen j Leve prinses Stéphanie 1 Leve gravin LonyayBuiten het station begon het gejuich opnieuw, toen de prinses in eeni landauer stapte en naar het hotel de Flandres reed, waar zij telegrafisch appartementen had besproken. zeide: „Ik dank u van heelerharte*. Zij was aan een hevige beroering ten prooi en werd overal met enthousiasme begroet. De plechtige lijkdienst heeft morgen plaats in de St. Gudule. De menigte groette den koning niet. Onmiddellijk na het heengaan van Sté phanie ging koning Leopold de kapel binnen met prinses Clémentne en bad daar gedu rende 25 minuten vervolgen? ging hij heer, en gaf bevel, dat het publiek zou worden toegelaten, om voor de lijkkist te defileereu De koning zeide, dat hij den slap van gravin Lonyay niet afkeurde, maar dat hiermede de familie—quaestie niet was ver dwenen. De koniug heeft verder medegedeeld, dat hij na de begrafenis a.s. Donderdag, weder naar Luchon zal vertrekken. Een redacteur van de „Chroniqe", die door prinses Stephanie ontvangen werd, heeft haar gevraagd welke grond er was voor de geruchten over het incident tusschen haar en den koning. De prinses antwoordde„Die geruchten zijn reeds tot mij doorgedrongen. Ziehier de juiste waarheid „Ik bad bij de doodkist van de koningiu, toen men mij omstreeks vier uur kwam zeggen, dat de koning mij niet zou ontvangen. Ik verliet aanstonds de sterfkamer. Ik heb volstrekt geen on derhoud met zijne majesteit gehad.* Later liet de kouing melden, dat hare tegenwoordigheid zeer gewenscht was. De koning heeft, toen hij vernam, dat koning Eduard van Engeland plan had zich bij de begrafenis van de koningin te doen vertegenwoordigen door den hertog van Connaught, daarvoor laten bedanken. De begrafenis der koningin heeft bij prachtig weder plaats gevondeneen talrijke menigte bevond zich op den weg, welken de stoet volgde eu waarlangs de troepen en haie opgesteld waren, met alle stedelijke ver— eeuigiugen. De lijkwagen was geheel met kransen bedekt. De koning, steunende op den arm vao prins Albert, volgde te voet en achter hem kwamen de ministers, de gene raals, de autoiiteiten en verschillende nota belen. De absolutie werd door monseigneur Rutten, bisschop var. Luik, gegeven, in tegenwoordigheid van prinses Clementine, die zich per rijtuig naar de kerk had be geven. Onder de plechtige mis, gevolgd door de absolutie, door den bisschop van Luik gege ven, zong de bariton Bartin. De lijkstoet, waarin geen enkel vertegenwoordiger vau vreemde mogendheden voorkwam, begaf zich vervolgens naar het station. Het stof felijk overschot vertrok met d n trein van 12 uur 55 naar Laekcn, vergezeld door den koning, prins Albert, prinses Clementine, de ministers en de generaals. Het testameul der koningiu zal morgen alhier geopend worden. Het heet, dat priuses Elisabeth von Windischgrïtz, wier komst aangekondigd was, niet naar Belgie zal komen. Eene ontzaglijke menigte is naar Laeken gegaan om er de aankomst van den lijkstoet af te wachten. Aan het station aldaar en de aangrenzende straten zijn zeer een voudige rouwdecoraties aangebrachtdaaren tegen is de kerk weelderig versierd. Te drie uur begonnen de klokken der kerken te Brussel en in de vooisteden te luiden. De ontvangst van priuses Stéphanie ten paleize van den graaf van Vlaanderen, Maandagochtend, was zeer roerend. De prinses wierp zich aangedaan in de armen van de gravin van Vlaanderen, die haar vertroostend toesprak. De graaf van Vlaan deren omarmde zijne nicht. Toen prinses Stephanie het paleis verliet, groette de me nigte haar vol eerbied. De menigte kon slechts met moeite bij het station en in deu omtrek bijeen gehouden worden door de troepen die eD haie werden opgesteld. De trein reed om 3 u. 40 m. het station binnen vóór op de locomotief stond de Belgische vlag, in louwfloers gehuld. De graaf van Vlaanderen begaf zich dade lijk in het koninklijk rijtuig, waaruit achter eenvolgens prinses Clémentine en de Koning stapten, de laatste in groot uniform met een rouwband over den schouder. De aartsbis schop van Mechelen hield eene toespraak tot den Koning, achter wien de graaf van Vlaanderen en prins Albert stonden, met een rouwband om den arm en aan de sabel. Nadat de kist uit den trein was gezet, begaf de stoet zich naar de kerk, voor welke de greuadiers treurmuziek speelden. De aarts bisschop van Mechelen verrichtte daarop den lijkdienst, en toen daalde de stoet, gevolgd door den Koning en de overige vorstelijke personen, af in den grafkelder, waar de Ko- niugiu zal worden bijgezet naast haren eenigen zoon,, eu op elfjarigen leeftijd ge storven graaf van Henegouwen. Prinses Stéphanie is uit Brussel vertrokken van het gare du Midi naar Calais om 2 uur 14, door een talrijke menigte, aan het station bijeen, met eeoe ovatie begroet. De prinses, zich tot de menigte wendende, Redevoering van Combes. De minister-president Combes woonde Zondag een feestmaal ter eere vao de over winning der republikeinen in Charente Infé rieure bij. Hij hield daar eene redevoering waarin hij de republikeiuen geluk weuschte met hun succes tegen de nationalistische en clericale reactie. Spr. zette het program der regeering uiteen, en bestreed de critiek tegen het optreden der regeering. Wat betreft de politiek op godsdienstig gebied, zeide hij, dat de regeering het concordant zal eerbie digen, hetwelk alle waarde schijnt verloren te hebben, zeide hij, voor de verdedigers der congregatiën, maar de regeering vat het ook aldus op, dat het concordaat moet ge ëerbiedigd worden en zal dit toonen bij de heropening der Kamers !l Verder beijvert spreker zich om aan zekere redevoeringen die onlangs ziju uilgesproken in het vuur der improvisatie elk politiek karakter te ontnemen waarvoor het kabinet zou kunnen aansprakelijk gesteld worden. De regeering wier politiek ten doel heeft de goede betrekkingen met het buitenland te handhaven en te versterken, weet haar ge drag in overeenstemming te brengen met hare woorden. l)e tegenstauders slaan ruur.t uit het bedoelde incident, maar het aan hun toch niet onbekend zijn dat de regeering nooit gebonden is door individueele ver klaringen der ministers. De leider van 't kabinet alleen is aan de Kamers en 't land verantwoording schuldig voor de politieke richting het geheele miuisterie kan niet aan bauden gelegd worden door een slecht weergegeven phrase. Waar het de buiten— landsche politiek betreft, heeft de minister van buitenlandsche zaken allecu tot taak te spreken. Onze plannen zijn gebleven wat zij waren toen wij aan 't bewind kwamen, Onze mi— nisterieelc verklaring behelst ons program, en dat is intact gebleveu. Wij achten het voldoende om de vreemde natiën te over tuigen dat wij even begeerig ziju als zij zeiven om de meestopeuhartige betrekkingen te onderhouden, en dat wij bereid zijn met haar mede te werken om ten beste te rege len onze wederkeerige belangen en rechten en alle conflicten eu incideuten die in staat zouden ziju den vrede te verstoren. Een belangrijke stap is alweer gezet op den weg der draadlooze telegraphie. Zonder tusschenstations is van Poldhusution in Cornwall een telegram gezonden naar de Carlo Alberto, lirgen/ie in de haven vau Spezia, luidende aldusDe directeuren van de „Marconi Draadlooze Telegraphie Maat schappij" verzoeken Uwer Exelleutic (admi raal Mirabello) hun onderdanigen en eer biedigen groet aan Z. M. den Koning over te brengen bij gelegenheid van de verzending vau het eerste telegraafbericht van Engelaud naar Italië." De Maatschappij kreeg aan haar kantoren in Finch—Lane te Londen van den admiraal een telegram terug, waarbij hij deu dank des Koniugs uitsprak. Te gelijk heeft de Koning van Italië signor Marcoui het grootkruis geschonken van de Orde van de Kroon vau Italië. Donderdag werd ook een contract getee— keod door den ItaÜaanschen minister van marine en Marconi voor den bouw van een groot station voor draadlooze telegraphie te Rome. De Lenderbank te Weenen is voor een een reusachtig bedrag opgelicht, men spreekt van 4.600.000 kronen. De kassier van de bank, Jellioek, eu den directeur van een inrichting voor electro—mobiles, zekere Pollak zijn in het schandaal betrokken. Jellinek is verdwenen, Pollak is gearresteerd. WAALWIJK, 24 September 1902. Onie afgevaardigde der Tweede Kamer. Van bevoegde zijde, zijn wij in staat ge steld tegenover de loopende geruchten, te verklaren dat er van ontslagname van onzen tegenwoordigen afgevaardigde ter Tweede kamer, den Hoogedelm. heer W. P. A. Mutsaers vooralsnog geen sprake is. Promotie Dr. Jos van Gils. L.l. Maandag promoveerde aan de uni versiteit van Amsterdam, tot doctor in de klassieke letteren de weleerw. heer Jos van Gils leeraar aan 't gymnasium te Rolduc op een proefschrift getiteldquaestiones Euhemereae* In de aula vau het universiteitsgebouw waren des namiddags talrijke belangstellenden m. Mgr. Klönne, directeur van Rolduc en Dr. Vermeulen, bijeen gekomen, ter bij woning dezer plechtigheid. Op zeer verdienstelijke wijze werden door den promovendus zijne dissertatie en stel— linger verdedigd, wat ook ten zeerste bleek uit het gunstige oordeel der faculteit. Van harte feliciteereu wij den jongen doctor met het behaalde succes, eene wel verdiende bekroning van zijne onvermoeide, ijverige studiën. Als eene bijzonderheid kunnen we melden dat dr. van Gils, de eerste priester is, die aan de universiteit te Amsterdam dezen titel behaalde. Benoemd. 1 Oclober tot surnumerair der posterijen en telegrafie, F. J. H. Sassen te Waalwijk. De looierij. Men schrijft ons Waar moet het heen met de lederprijzen Amerika zal deu leerlooier en schoenfabri kant weer dc „oude poets bakken lu groote massas worden de ruwe huiden daar opgekocht en de Europeesche looier kan blijven wachten op een extra duur restantje ofverplicht zijn het werk te staken en met de handen in den schoot te gaan zitten toekijken. Dit is niet overdre ven Als men de laatste berichten leest, staat dat gevaar voor de deur als de prijzen van het leder niet beduidend stijgen. De buitenlandsche huidenberichten spreken deze week alweer van groote afdoeningen, aan verhoogde prijzen, vooral voor lichte huiden waarvan de voorraad bovendien nog zeer gering is. Droge en droog gezouten lichte huiden stegen te Havre met verscheidene francs. Verder wordt gemeld dat het aanbod uit de productie landeu onbeteekenend is en aan prijzen die Europa niet betalen kan. Nog eens: Waar moet het heen? Dat de schoenfabrikanten toch tijdig maatregelen nemen om verhooging van hunne prijzen te verkrijgen, want het is absoluut onvermij delijk de leerprijzen, vooral voor prima licht gewicht, maar ook voor zwaar leder moeten omhoogde toestand wordt voor den looier onhoudbaar, ja we maken ons sterk te bewijzen dat de groote leerfabrieken, die geen voorraad leder in de kuip hebben, en aan de tegenwoordige lederprijzen hunne, den laatsten tijd gekochte huiden moeten afstaan, niet anders den met verlies kun nen werken. Tentoonstelliug van schoen— en lederindustrie en uanverwaute artikelen te Waalwijk. Het comité van bovpngenoemde tentoon stelling verzoekt ons ten stelligste tegen te spreken, de op verschillende plaatsen lieer- schende meening, als zou de tentoonstelling worden georganiseerd door en geheel volgens 't plan van den Alg. Ned. Bond van Schoen fabrikanten. Niets is minder waar, de tentoonstelling wordt daargesteld door een comité bestaande uit een 15tal heeren uit Waalwijk, waar onder natuurlijk ook looiers ten sclioeufabri- kmten eu werkt geheel onafhankelijk van eiken boud of vereenigiug; de steun der bonden van schoen- en lederfabrikanten zal het comité natuurlijk hoogst welkom zijn. Maandagavond ten 8 uur hield de afdeeling „Waalwijk eu Besoijen* eene algemeene ver gadering in de achterzaal van 't hotel Ver- wiel. Zooals wij in ons vorig nummer mede deelden, waren ter dezer vergadering bij cir culaire talrijke neringdoenden, niet- leden nitgenooiligd. Deze uitnoodiging alsook ons woord van aanmoediging, schenen geheel vruchteloos te zijn gebleven.. En leden en genoodigden waren zeer slecht opgekomen. Geen bewijs van groote ambitie. Nochtans waren 5 genoodigden ter vergadering en zijn die thans ook toe getreden, zoodat de vereenigiug thans telt 23 leden (buiten 't bestuur van 7 leden) en 6 donateurs. Na de opening werden de ingekomen stukken behandeld o.m. een schrijven om trent het oprichten van een (Maandblad voor de „Hanze* De afdeeling sprak zich na dis cussie met algemeene stemmen uit tegen het oprichten daarvan. Dit besluit is voor eventueele^ navraag,g daar 't bestuur reeds had geantwoord (het antwoord moest voor 20 Sept. zijn ingezonden), dat het oprichten van een Maandblad niet met onverdeelden ïijval in 't bestuur werd begroet. De discussie over dit onderwerp werd geopend door den neer Tielen, die o. m. betoogde, dat het oprichten van een Maand >lad in ieder geval nadeel zou toebrengen aan de katholieke pers. Advertenties ge- jlaatst in het maandblad, worden aan andere daden onthouden, dus het zou hier zijn aan den eenen kant de katholieke pers steun beloven eu aan den anderen kant haar die ontnemen, waarom hij er zich sterk tegen verklaarde, eveneens de heer van Bavel, die steun aan de katholieke pers wenschte te geven, in dien geest, dat men zou komen tot een blad, dat kon wedijveren op handelsgebied enz. met de groote bladen vau andere richting. De heer Vianen toonde de inconsequentie die er bestaat tusschen art. 3 middelen het steunen der katholieke pers, en dan het direct oprichten van een eigen orgaan. Deze twee zaken zijn volgens zijne meening en^terecht) zeker niet te rijmen. Hij gaf een overzicht van de polemiek over dit onderwerp tusschen Mr. Aalbertsen in het Katli. Soc. weekblad en Dr. Nou wens waarin Dr. Nouwens op eenig punt moet toegeven. Ook werd er op gewezen dat het kosten zou meebrengen voor de afdeeling en achtte men daarenboven de Hanze van te jeugdigen datum om tot de uitgave van een maandblad mee te werken. Als bestuursleden werden na herstemming gekozen J. A. Hendriks Besoijen en Jan van Lier, Waalwijk. Verder werd na toelichting van den vice- iresident en eenige onderlinge discussie be sloten tot de werkgevers van Waalwijk en Besoijen, 't verzoek te richten de loonen voortaan uit te betalen, Zaterdagsmiddag, om 12 uur, en wel omdat het uitbetalen op Zaterdagavond veelal aanleiding ertoe geeft, dat dien avond reeds een dikwijL niet onbelangrijk deel van het loon wordt opgemaakt en voorts ter bevordering der Zondagsrust, daar moeder de vrouw dan niet Zondagsmorgen naar den winkel moet, maar Zaterdagsmiddags tijd genoeg ervoor heeltook in 't belang der betaling, waut Zondags of Maandags is dikwijls heel wat van 't loon gaan schuiven. Twee persleden zullen door 't bestuur worden benoemd. Het benoemen van een algevaardigde naar de al'd. Middenstand van den a. s. Katholiekendag werd door de meerderheid der vergadering onnoodig geacht, daar ver schillende leden die afdeeling toch bezoe ken en zeer spoedig uitgebreide verslagen er van verschijnen. Op voorstel van den heer de Leier werd be sloten eene propagauda-vergadering te houden te Besoijen op Donderdag 2 Oct. a. s. in 't hotel Brokken, des avonds ten 8 uur, daar het is de afd. Waalwijk en Besoijen en de vereeniging in Besoijen nog slechts een lid telt. Na nog eeüige onderliuge besprekingen werd de vergadering gesloten. Leo—Bond. Gisterenavond hield de Leo-bond, R.K. werkliedenvereeniging voor Waalwijk eu Besoijen eene algemeene vergadering, tevens ter herdenking van zijn eenjarig bestaan. De zaal was goed bezet en na een kort openingswoord, werd door den secretaris het jaarverslag voorgelezen, waaruit wij in een volgend nummer een en ander zullen mee- deelen. Daarna kreeg de Weleerw. Zeergel. heer prof. Rath 't woord eu hield eene lezing, waaraan wij 't volgeude ontleeneu. Lezing Prof. Ruth. De ZeerEerw. Zeergel. spreker begint met zijne ingenomenheid te betuigen over het verzoek tot hem gericht om voor den Leo- Bond te spreken. Hij wijst op de goede verstandhouding die heerschte tusschen pa troon en werkman in Waalwijk en Besoijen dat velen wordt ten voorbeeld gesteld op menige plaats en het niet- indringen van socialistische» geest, in deze plaatsen getuige de houding der werklieden voor eenige aren, toen de socialistische indringers trachtten ook in hier hunnen leer ingang te doen vinden. Tevens een bewijs van de hechtheid van 't kath. bolwerk inN.-B. Het doelv. d. bond is handhaving der R.K. be ginselen en bestrijding van't socialisme Voor het eerste verwijst spr. naar de encyclieken van Paus Leo „Rerum Novarum* en Gravisde oointnuni re*, die ons met vaste hand den weg wijzen in de veranderde en veranderende tijden. Het lezen en bestudeeren ervan is warm aan te bevelen. Het zal u de voor naamste beginselen doen kennen n.l.Hoog houding van 't wettig gezag, eerbiediging van ieders rechthandhaving van den eigen dom. Verder bestrijding van 't socia lisme. Wat is 't socialisme Talrijke nuancee ringen, talrijke namen heeft men, maar allen hebben min of meer hun grondslag in: Geen godsdienst, geen huwelijk, geeu eigen dom eu dus geen verschil van standop de twee eerste punten zal spreker niet in gaan, maar zulks onmiddellijk tegenover menschen met gezonde in hersenen deu vuil nisbak inwerpen. De socialisten wekken den afgunst der armen tegen de rijken op, geen bijzonder eigendom, allen gelijk. Door alles gelijke lijk te verdeelen, zal de tegenwoordige nood opgeheven worden. Die leer is valsch om dat zij geweld pleegt tegen rechtvaardige bezitters, tegen 't huisgezin, als vernieti gende iederen geordenden staat. Is mijn kracht eu mijn arbeid niet uiijn eigendom. Mag ik niet 't mijne noemen 't geen ik voor mijn arbeid ontvang. Door alle tijden heen heeft zulks bestaan. Waarom wordt in alle burgerlijke wetten, eigendom beschermd en wat zegt het laatste der tien geboden Ge zult niet begeeren, enz. Verder schendt de leer der socialisten de rechten van 't huisgezin. Het huisgezin ontstaan op 't woord des scheppers, is een uitvloeisel van den aard, wezen en natuur van den mensch. Hoe kan dat zich ont wikkelen volmaken zonder eigendom Het eigendomsrecht door den natuur aan bijzondere personen geschonken, moet worden uitgebreid tot den mensch in zooverre hij is de hoofd des huisgezins allerheiligst is de wet dat de vader zorgt voor het onder houd en 't voortbestaan der zijnen hoe zal dat gaan zonder eigendom De rechten van den staat. Uit de leer der socialisten vloeit voort beroe ring, verwarring van alle standen Nijd, af gunst, tweedracht. Spreker haaltverder eenige voorbeelden aan hoe 't zou gaan in een socialistische toekomststaat, en gaat verder neen daarvoor stellen wij fier de vrijheid die wij genieten, met vrije beschikking over 't geen wij door arbeiden verdienden. Wij zullen tegenover socialistische voormannen en bla den de vrijheid hooghouden in ons katholiek Noordbrabant. De vereenigiug stelt zich verder ten doel De goede verstandhouding tusschen werk lieden onderling en tusschen werklieden en patroon te handhaven eu te bevorderen. Niet 't volk tegen elkander ophitsen, niet deu werkman tegen den patroon op zetten, neen in uwe statuten staat hand-

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2